11 Nieuwe schouwburg opent in najaar 2006 Zeeuws vrouwenkoor Cadans heeft grote plannen in Europa fog®ass»" m Greenpeace protesteert tegen verkoop fout hout Nullijn Virtueel gedicht in stadhuis Middelburg Begeleider AZZ belooft bewoners Dauwendaele beterschap zeeuwse almanak Middelburgers winnen prijs met milieuplan WALCHEREN vrijdag 7 november 2003 Vrouwen slaags van de reepe Drijvende kracht Hechtere band Bezoekers De stad en het nat Stedenbanden Drie strofen Dag van de Mantelzorg 'M: Omwonenden zijn ama-huizen zat door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De eerste the atervoorstelling in de nieuwe Middelburgse schouwburg is in het najaar van 2006 te zien. Dat is een jaar later dan oorspronke lijk de bedoeling was. Het sche ma is vertraagd door een tegen vallende sloop, archeologische vondsten en omwonenden die de werkzaamheden hebben la ten stilleggen. De bouw van het theater kan nog een paar tegenslagen heb ben, zegt wethouder A. van 't Westeinde. „Er zit nog wel wat rek in. Er wordt nu hard ge werkt, maar het is moeilijk te voorspellen, het is een ingewik keld bouwproces. Wie weet wat ze nog tegenkomen." Omwonenden van het theater hebben vorige maand de aanleg van de bouwput stilgelegd. Dat leverde een vertraging van drie weken op. De aannemer pro beert die vertraging in te halen. Eind maart moet hij klaar zijn, dan begint de bouw van de par keerkelder en het theater. Omdat het theater een jaar later open gaat, houdt de gemeente geld over. „In de meerjarenra ming was ervan uitgegaan dat we vanaf 2005 kapitaallasten zouden hebben", aldus de wet houder. Bovendien is er al geld opzijgezet voor een hogere sub- VLISSINGEN - Gisterochtend rond 11.00 uur zijn in de Ho- beinstraat in Vlissingen twee vrouwen met elkaar slaags ge raakt. Een onbekende vrouw belaagde een 31-jarige bewoonster om dat ze het blijkbaar niet eens was met de manier waarop deze vrouw met haar kindje omging. Ze schold haar uit, krabde haar in het gezicht en schopte haar. Toen er stadswachten ter plaat se verschenen, fietste ze snel weg in de richting van de Paul Krugerstraat. sidie aan de stichting die het theater exploiteert. „Dat geld zouden we kunnen gebruiken voor bepaalde kosten die we één keer maken. We zouden er lan taarnpalen voor kunnen kopen, of het voorplein van kunnen be talen. Maar datgene waar we het geld aan besteden, hoeft niet per se een relatie te hebben met het theater." In januari presenteert Van 't Westeinde een financieel overzicht aan de gemeenteraad. Daarin worden de kosten voor het voorplein en de kosten voor het archeologisch onderzoek op de bouwplaats meegenomen. Het onderzoek door de archeo logen kostte ruim een half mil joen euro, de kosten voor de aanleg van een plein voor de en tree van de schouwburg werden altijd geschat op ruim een mil joen euro. In januari moet ook duidelijk zijn of het gebouw binnen het door de gemeente raad vastgestelde budget ge bouwd kan worden. Dan is na melijk een aannemer gevonden. Advertentie SCHOENMODE I Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl door llona Vette S HEER ABTSKERKE - Het Zeeuwse vrouwenkoor Cadans gaat het helemaal maken over de grens. Reisde het damesge zelschap vorig jaar nog af naar Rusland voor een aantal optre dens, binnenkort doen de vrou wen de Tsjechische hoofdstad Praag aan. Dirigente Emilia Ta- bachnik-Li: „We gaan Europa veroveren." Het koor reist 27 november af naar Praag om mee te doen aan het dertiende Internationale Koorfestival met Advent- en Kerstmuziek. Daaraan doen zo'n zeventig koren uit de hele wereld mee. Er zijn twee Neder landse koren uitgenodigd, waarvan één uit Zeeland. Voor zitter van het koor Paula van Buuren: „Wij vinden het ontzet tend leuk. Om in een echte con certzaal te spelen in zo'n mooie stad en dan ook met kerstliede ren, is echt fantastisch. Iedereen heeft er zin in." De dames zijn al druk in de weer met hun kerstrepertoire. Ge middeld oefenen ze één keer in de week in de kerk in 's-Heer Abtskerke. De normale oefen ruimte was in wijkgebouw De Spinne in de Goese Polder, maar dat brandde tijdens de jaarwis seling af. Tabachnik-Li: „We oefenen nu in de kerk en dat is toch wel heel fijn, hoor. Een ge weldige akoestiek." Sinds een aantal jaar is Tabach nik-Li dirigent van Cadans. Volgens Van Buuren heeft het koor aan haar te danken dat het zo goed gaat. „Emilia is echt de drijvende kracht achter ons koor. We leren zo veel van haar." Het koor blijft altijd bezig zich zelf te vernieuwen en verbete ren. De leden van het koor krij gen lessen stemvorming en cursussen om zichzelf te presen teren en gevoelens uit te beelden tijderts de nummers. Secretaris Yvonne van de Velde: „We gaven laatst ëen optreden in De Mythe, en na afloop zeiden veel mensen dat we er echt een show van hadden gemaakt. Dan zie je dat je inspanning loont." Andere complimenten die de groep regelmatig krijgt, gaan vaak over het afwisselende re pertoire. Het koor heeft in ver gelijking met andere Zeeuws koren redelijk gevariërde pro gramma's en zingt nauwelijks kerkelijke muziek. Het koor zingt klassiek, materiaal uit musicals en hedendaagse liedjes van verschillende componisten. Bovendien kan het koor drie-, vier- én vijfstemmig zingen. Ta bachnik-Li: „Het is geen koor waar alleen oudere vrouwen ko men. Ons oudste lid is dan wel 73, ons jongste lid is net 20." De optredens in het buitenland zijn niet alleen ontzettend leuk, maar zorgen ook nog eens voor een hechtere band tussen de groepsleden. Van Buuren: „Rus land is ons ontzettend goed be vallen. Toen we terugkwamen, hebben we een aantal avonden bij elkaar gezeten om eikaars foto's te bekijken. Je leert elkaar een stuk beter kennen als je een aantal dagen intensief met el kaar optrekt." Het eerstvolgende optreden van de vrouwen in hun oude, ver trouwde omgeving is op 7 de cember in de kerk van 's-Heer Abtskerke. Daar houden ze een samenzangmiddag van 15.30 tot 16.46 uur. De volgende dag staan de vrouwen in zorgcen trum Randhof in Goes van 19.00 tot 21.00 uur. Of het er nog toe doet, is zeer de vraag, maar twee Goese tieners hebben deze week als nog besloten het Centraal Akkoord krachtig te verwer pen. Dat de lonen gedurende twee jaar worden bevroren om de economie een oppep per te geven, vonden ze te bil lijken. Maar dat als uitvloei sel daarvan hun zakgeld eveneens op de nullijn blijft, zoals hun vader aankondig de, achtten ze onverteerbaar. Het belooft een lange hete winter te worden. MIDDELBURG - Bewoners in de Middelburgse wijk Dau wendaele zijn de overlast van ama-huizen meer dan zat. Gis teren liepen de spanningen hoog op tijdens een speciale bijeen komst gewijd aan de panden. Begeleidingdienst AZZ beloof de beterschap. Vijftig bewoners van de wijk Dauwendaele waren naar het Ontmoetingscentrum gekomen om hun gal te spuwen over de huizen met alleenstaande min derjarige asielzoekers, de zoge heten ama's. Tijdens de bijeen komst, georganiseerd door SP- raadslid R. van den Boogaart, waren de klachten eensluidend: de bewoners ervaren overlast van harde muziek, fietsen en vuilniszakken. Daarnaast zijn sommige omwonenden be dreigd op het moment dat ze verhaal gingen halen bij de ama-huizen. „We hebben wel eens wat over vuilniszakken gezegd", verklaarde een be woonster gisteren ti j dens de bij - eenkomst. „Toen kregen we te horen dat we klappen konden krijgen." Andere bewoners verklaarden vooral afgelopen lange zomer veel geluidsoverlast te hebben gehad. „Ik woon hier al 32 jaar met veel plezier", sprak een om wonende. „Maar mijn zomer is wel verpest." Algemene klacht is dat er veel meer asielzoekers in de panden lijken te wonen dan er officieel zijn geregistreerd. De algemene regel luidt dat de ama's tot 22.00 uur maximaal twee bezoekers per bewoner mogen ontvangen. De ama's nemen echter nogal eens een loopje met deze regel. Verder vinden de omwonenden dat de ama's de huizen flink la ten verslonzen. „Kijk, het hoeft natuurlijk geen Keukenhof te 1 worden, maar het is nu écht een zootje", verwoordde een bewo ner de grieven. Eigenaar van de ama-huizen Woongoed had beheerder D. Jo- wenko naar de bijeenkomst af gevaardigd. Hij verklaarde dat de woningcorporatie flink in de maag zit met de ama's. „Wij bij Woongoed zijn de overlast ook zo zachtjes aan een beetje zat." Een vertegenwoordigster van AZZ (Agogische Zorgcentra Zeeland), belast met de begelei ding van de asielzoekers, kon zich de overlast wel voorstellen. Ze verwees naar een experiment dat afgelopen juli en augustus is uitgevoerd. In die maandep pol sten zogeheten nachtmentoren 's nachts en in het weekend of alles in de huizen wel in orde was. Het experiment is echter na twee maanden stopgezet omdat het te duur werd. Volgens de AZZ-vertegenwoordigster is er bij de ordehandhaving sprake van een streng sanctiebeleid. Ama's krijgen tachtig euro boe te als ze over de schreef gaan. Er zijn echter nogal wat ama's die zo goed bij kas zitten, dat een dergelijke boete geen effect meer heeft. Ze beloofde de aan wezigen met de Raad van Be stuur te overleggen of het sys teem van de nachtmentoren weer heringevoerd kan worden. Dc kinderkopjes in de stsd j- f de dvare keien ic drappd' cn kiezen vnnv gtyden '«riisCOSPr urtW»tcr hctspctK - ...allen biad jW»1"* ^fWËtk doorRon Magnée Wethouder Van 't Westeinde (links) en stadsdichter Chawwa Wijnberg met het gedicht dat eigenlijk al aan een gevel in de Nieuwepoortstraat had moeten hangen. foto Lex de Meester KOUDEKERKE - De leden van de initiatiefgroep Duurzaam Middelburg hebben gisteren de aanmoedigingsprijs gewonnen met hun milieuplannen voor de gemeente Middelburg. Met de uitreiking komt een slot aan het project Initiatieven Voor Duur zaamheid. De prijs werd overhandigd in Huys Ter Schelde in Koudeker- ke. De Middelburgse initiatief nemers kregen de prijs voor een heel scala aan milieuplannen. Zo stelden ze bijvoorbeeld voor om voor kinderen een project over zwerfafval te lanceren. Daarnaast kwamen de initia tiefnemers met een plan om blikvangers te plaatsten. In de groep zitten buurtbewoners van verschillende pluimage: van een opbouwwerker tot een make laar. Gisteren werden de ideeën van de vorig jaar gestarte campagne Initiatieven Voor Duurzaam heid gepresenteerd. Hierbij werden burgers, politici en maatschappelijke organisaties opgeroepen met duurzame ini tiatieven te komen én op te star ten. In totaal werden zestien ver schillende projecten opgestart. Onder andere het idee om bij de Milieustraat van de gemeente Veere in Serooskerke (W) een kringloopschuur te bouwen om ingezamelde tv's en koelkasten te repareren en door te verko pen. Een andere groep kwam met het idee om de stedenbanden die Zeeuwse gemeenten hebben te gebruiken om in het buitenland milieuprogramma's op te zet ten. Van een aantal projecten is al serieus werk gemaakt. Een ander deel is blijven steken in goede bedoelingen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Chawwa Wijnberg is nog voor tenminste een jaar de stadsdichter van Middelburg. Dat maakte cul tuurwethouder A. van 't West einde gisteren bekend tijdens een poëziemiddag in het stad huis. Hij 'onthulde' daar ook virtueel een gedicht van Wijn berg. Het echte gedicht is woensdag door de gemeente verwijderd omdat er geen ver gunning voor was aangevraagd. De wethouder probeerde het publiek uitleg te geven over de actie van de gemeente. Het ge dicht, te lezen op een plaat die ontworpen is door kunstenaar Ramon de Nennie, was dinsdag opgehangen aan een gevel in de Nieuwepoortstraat, een zij straat van de Kinderdijk. Een dag later is het weer verwijderd, omdat er eigenlijk een vergun ning voor nodig was. „Het was een haastklus en als er gehaast moet worden, gaat er wel eens wat mis." Het publiek gniffelde toen van 't Westeinde probeerde uit te leggen dat er nu eenmaal regels zijn. „Ja, zo werkt de bu reaucratie." Gelukkig was het gedicht op het bord dinsdag al gefilmd op loca tie. En zo kon Van 't Westeinde met een druk op de knop toch nog laten zien hoe het eruit ziet. Het bord was, omdat het toch losgeschroefd was, voor de gele genheid ook meegenomen naar de burgerzaal. De drie strofen van De stad en het nat schuilen op het bord onder een blauwe paraplu. Regendruppels drui pen van de paraplu over de let ters van het gedicht. Het is de bedoeling dat het binnenkort weer wordt terug gehangen. Vorig jaar rond deze tijd is be sloten om voor een jaar op proef een stadsdichter aan te stellen. Op verzoek van de poëziewerk- Advertentie Kom naar de jaarlijkse op of rond 10 november als je langdurig en intensief voor een ander zorgt. In heel Nederland zijn er infor matieve en verwenactiviteiten voor mantelzorgers. Meer info: 0900 20 20 496 of kijk op www.mantelzorg.nl Initiatief van LOT, Vereniging van Mantelzorgers en Xzorg, Vereniging van Steunpunten Mantelzorg en Vrijwillige Thuishulp. groep van de kunst- en cultuur route heeft het gemeentebe stuur besloten om het experi ment in ieder geval nog met een jaar te verlengen. Het initiatief past goed bij Middelburg, zei Van 't Westeinde. „Middelburg wil zich op cultureel gebied pro fileren." De stadsdichters van Gent, Tilburg en Groningen stonden Wijnberg gistermiddag bij. „Ik merk dat de kloof tussen Nederland en Vlaanderen ver dwenen is", zei de Gentse dich ter Roel Richelieu van Londer- sele. Ook één van zijn objecten is ooit weggehaald omdat er geen vergunning voor was. „Chaw wa, je moet niet wanhopen. Het is teruggezet." Twee politiemannen slepen een actievoerder weg. ik ben mantelzorger door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend acht actievoer ders van Greenpeace aangehou den, die een blokkade hadden opgeworpen bij houtverwer kingsbedrijf DLH in Vlissin- gen-oost. De milieu-organisatie beschul digt de onderneming ervan dat ze hout verkoopt van bedrijven, die betrokken zouden zijn bij il legale houtkap. In een reactie zegt DLH dat er bij de vestiging in Vlissingen alleen hout ver werkt wordt voor afnemers. Het bedrijf heeft geen aangifte ge daan. DLH is een honderd procent Deense onderneming. Het be drijf heeft vestigingen in Euro pa, Azië, Noord- en Zuid-Ame- rika. De jaarlijkse omzet bedraagt 600 miljoen euro en er werken wereldwijd zo'n 1350 mensen. Actievoerders van Greenpeace blokkeerden om half vijf het hek van de centrale toegangspoort met tropisch hardhout dat op het terrein lag opgeslagen. Ook werd de herkomst van het hout geïnventariseerd. Greenpeace is van plan aangifte te doen bij de minister van Justitie. Volgens de milieu-organisatie is duidelijk geworden dat in Vlissingen- oosthout ligt van verschillende, Afrikaanse houtkapbedrijven die recent zijn beboet voor ille gale kap. Kort na de blokkade arriveerde de politie. Agenten klommen over het hek om bij de actievoer ders te komen. Acht van de de monstranten werden aange houden en meegenomen naar het politiebureau voor verhoor. Volgens politiewoordvoerder J. van Mourick weigerden de ac tievoerders te vertrekken, nadat hen was gevorderd het bedrijfs terrein te verlaten. De acht wer den in de loop van de middag vrijgelaten. Zij kregen een pro- ces-verbaal, omdat zij geen ge hoor gaven aan een bevel tot verwijdering. Greenpeace zegt bij DLH hout te hebben gevonden van het re cent bekeurde bedrijf IBC. Ook troffen actievoerders hout aan van Alpicam, een bedrijf dat in Kameroen is beboet vanwege valse verklaringen over de hoe veelheid gekapt hout. De actie in Vlissingen maakt deel uit van de campagne 'ille gaal hout is crimineel'. De mi lieu-organisatie wil aantonen Willem Woznitza op welke plaatsen illegaal ge kapt hout binnenkomt en waar het wordt gebruikt. Volgens Greenpeace is vijftig procent van het in Nederland gebruikte tropisch hardhout illegaal ge kapt. In een reactie verwijst de woordvoerder van DLH-Vlis- singen naar de website van de onderneming. Daarin stelt ze niet langer zaken te doen met bedrijven die illegaal kappen, maar juist samen te werken met de Braziliaanse overheid om de bosbouw te verbeteren. DLH zegt ook dat er strengere contro les moeten komen en dat illegaal kappen bestraft moet worden. Vorig jaar was DLH ook al doel wit van Greenpeace. Toen hiel den actievoerders een Turks schip met Amazonehout vast in de Sloehaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11