Vastgelopen tanker weer vlot ACTI DT^AKKER! Zwarten in Namibië dreigen blanke boeren met invasie Peijs wil op meer wegen tol heffen IIIIIIIIIIIIIIIII Spanning tussen regeringsfracties VVD en CDA loopt op Grootste gaseruptie zon die ooit is waargenomen mrnam raymondo Geen nieuw bewijs tegen Kuijt Explosieve scheikundeles Nederland is een logistiek paradijs voor criminelen PERRY Mi Topman Rikken weg bij ROC PSV doet weer mee Topscorer met een droom Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 12° Zonnig 246e jaargang no. 265 donderdag 6 november 2003 los nummer 1,20 Achterstanden Zonuitbarstingen www.perrysport.nl JIT Wildebeast Backland maakt er een SPORT van Pover 6° Zonnig en droog herfstweer. Matige zuidoostenwind. Aangename temperaturen met maxima rond 13 graden. www.raymortdo.nl .1 maandmenu 23 Een geplette aardappel met Hollandse garnaaltjes, ossenhaas puntjes stroganoff en als afsluiting I het dessert van de chef. enu en kerstmenu aanwezig!! 78 Vlissingen Tel. (01 18) 441 441 ËSendmerboml TP tp besteden bt) -.ymnndo en stefanosj Wildm Boulevard Evertsen 2 kletsen, proeven, drinken, dansen, lachen, eten COURAN Coalitie ruziet over moslimschool van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het debat over de islamitische scho len in Nederland heeft de spanning in de coalitie op gevoerd. De VVD wil wet telijke mogelijkheden om de verspreiding van mos limscholen terug te drin gen. Als dat gebeurt, dan komen de liberalen aan het Grondwetsartikel 23, dat de vrijheid van onder wijs regelt. Dat zal het CDA niet toelaten. Volgens het Tweede-Kamerlid Balemans (WD) loopt het zo'n vaart niet, want de bom die zijn fractiegenote Hirsi Ali twee da gen geleden onder de coalitie legde, zal niet ontploffen. De li beralen zijn niet uit op een kruistocht tegen moslimscholen en het bijzonder onderwijs, zei hij gisteren bij het debat over de onderwijsbegroting. De VVD gaat voor anker bij artikel 23, vatte Kamernestor Van der Vlies (SGP) de explosief lijken de situatie samen. Balemans wil het bewuste arti kel ongemoeid laten, zoals de coaltiepartijen in het hoofdlij nenakkoord zijn overeengeko men. Dat sluit een debat niet uit, vonden de meeste partijen. Balemans wees erop dat de mo tie vraagt om een onderzoek. Hij vergeleek de reactie van de Ka mer met die van tien jaar gele den toen WD-fractieleider Bolkestein het asielzoekersde bat begon. Een Kamermeerderheid had daar geen begrip voor. De Vries (CDA) noemde de motie 'in strijd met de wet'. Van der Vlies was 'verbouwe reerd' over het debat bij de libe ralen. Kraneveldt (LPF) vond het 'slap' dat Balemans verdere uitleg weigerde en Slob (Chris tenunie) meende dat de WD 'veel mist' boven het Grond wetsartikel laat hangen. Daarmee was het begrotingsde bat al aanzienlijk levendiger dan de laatste jaren. Minister Van der Hoeven (Onderwijs) krijgt niet de kans vierjarigen op reken- en taalvaardigheid te testen. De Kamer is er tegen, al vindt het CDA een taaltoets voor kleuters in specifieke ge vallen gewenst en wil de LPF de toets op vrijwillige basis. Het geld dat de minister uittrekt voor de toets kan beter worden besteed aan bestrijding van achterstanden, vindt de Kamer. Daarop wil Van der Hoeven jaarlijks honderd miljoen euro bezuinigen, hetgeen haar op veel kritiek van de oppositie kwam te staan. PvdA en GroenLinks kwamen met een voorstel voor een nieuw stelsel van studiefinanciering, waarin studenten geen colle- geld betalen en de prestatie beurs verdwijnt. De rijksoverheid moet niet be zuinigen op het stelsel, beide partijen vinden dat toekomstige ex-studenten eraan moeten bijdragen. Hoe hoger het sala ris, des te hoger de bijdrage. ANP EMBOURG - Een lerares in de Belgische plaats Em- bourg is gisteren zwaar gewond geraakt tijdens een scheikundeproefje. De vrouw had de leerlin gen getoond hoe ze, door twee stoffen te mengen, zelf buskruit konden ma ken. Bij de proef ging ken nelijk iets mis, want het buskruit explodeerde en het plafond kwam naar beneden. De lerares liep wonden op aan haar ge zicht en handen. Een leer ling raakte lichtgewond. De brandweer heeft de andere leerlingen geëva cueerd. ANP HILVERSUM - Nederland is een logistiek paradijs voor cri minelen. Zij misbruiken ha vens, luchthavens en spoorlij nen op grote schaal voor de doorvoer van hun illegale han del, waarvan 80 tot 90 procent voor het buitenland bestemd is. De controle daarop schiet ern stig tekort. Dat zeiden topmannen van de Nationale Recherche (NR), J. van Kastel en J. van Riessen, gisteravond in Nova. Volgens plaatsvervangend hoofdofficier van justitie A. Nieuwenhuizen van het Lande lijk Parket, verantwoordelijk voor de aansturing van de NR, moet het hele logistieke proces in kaart worden gebracht. Ne derland is 'het transportland bij uitstek in Europa'. ANP BORSSELE - Slepers van Mul traship hebben gistermiddag de Italiaanse tanker Mimmo Ievoli vlotgetrokken. Het 125 meter metende schip was door een mankement in de stuurinrich ting aan de grond gelopen op de Westerschelde ter hoogte van de Total-steigerbijBorssele. Op de ankerplaats Everingen werd bekeken of het schip, geladen met 8000 ton olieproducten, niet lek was geslagen. Nadat al les in orde was bevonden kon de Mimmo Ievoli de reis naar Ant werpen vervolgen. foto Willem Mieras Advertentie INFORMATIEBLAD VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDWEST-NEDERLAND <U In verband met een technische storing is gisteren bij een aantal abonnees de 1e uitgave van 'de Ondernemer Zeeland' niet bezorgd, waarvoor onze excuses. Indien u 'de Ondernemer Zeeland' niet heeft ontvangen, treft u deze vandaag bij uw krant. Mocht er onverhoopt vandaag ook geen exemplaar bij u bezorgd zijn, neem dan contact op met Lezersservice 0800-0235444. van onze redactie buitenland LONDEN - Wetenschappers hebben dinsdag de tot nu toe groot ste gaseruptie op de zon waargenomen. Nooit eerder registreer den ze een ontploffing van dergelijke omvang, zo meldde de BBC gisteren. Door de explosie werd een wolk van miljarden tonnen superheet gas de ruimte ingeslingerd. Grote zonuitbarstingen worden doorgaans ondergebracht in de zogenoemde 'X'-schaal. Vorige week waren er al uitbarstingen die een X7 en een X10 meekregen. Die van dinsdag kwam ruim boven de X2 0waarmee de ontploffing zelfs de uitbarstingen van 2 april 2001 en 16 augustus 1989 voorbijstreefde. De eruptie was zo hevig dat de satellieten de grootte ervan niet meer konden meten. Onderzoekers noemen de activiteit op het oppervlakte van de zon, die nu al tien dagen voortduurt, het meest dramatische en intense dat ooit is waargenomen. Een van de mogelijke gevolgen van zon-erupties zijn 'geomagne- tische stormen' op Aarde die satellieten kunnen ontregelen, com municatie kunnen verstoren en stroomstoringen kunnen veroor zaken. Erupties op de zon kunnen ook noorder- en zuiderlicht veroorzaken wanneer de vrijgekomen elektrisch geladen deel tjes de dampkring binnenkomen. ANP Voortdurend verlaten deeltjes, magneetvelden, radio- en röntgenstralen de zon en gaan de ruimte. Zon Bij hele grote explosies op Ode zon komt een wolk van elektrisch geladen deeltjes vrij, dié richting aarde word! geblazen. D Na 1 of 2 dagen bereikt geo- magnetische storm de aarde, waar o.a. stroomstoringen kunnen rg Aan de polen ontstaat 1:1 noorder- en zuiderlicht. anp bron: atp spaceweather Advertentie c|( WeAt'f,#, i£W M mm, Deze week: leren streetschoen diverse kleuren maten: 40-47 door Eelco van der Linden WINDHOEK - Landloze zwarte boeren in Namibië hebben aan gekondigd volgende week lan derijen te zullen innemen van blanke boeren. Hoewel ze bena drukken de blanken niet uit hun huis te zullen jagen, geen schade te zullen veroorzaken en nie mand te zullen vermoorden, ziet menigeen de lang gevreesde 'Zimbabwaanse toestanden' op zich afkomen. Parallellen met Zimbabwe zijn er genoeg. Ruim vierduizend blanke boeren bezitten zeventig procent van alle commerciële agrarische bedrijven. Het gaat om meer dan de helft van het - schaarse - bouwland. Het aan tal blanken, van wie de meesten van Duitse afkomst zijn en hun wortels hebben in de in 1914op- geheven kolonie Zuid-West- Af rika, bedraagt vijftigduizend op een totale bevolking van 1,5 miljoen. Alfred Angula, leider van de Namibische Vakbond van Landarbeiders, zegt dat het herverdelen van land zoals ge pland door de regering, is mis lukt en er uit een ander vat moet worden getapt. Tot nu is een po litiek van vrijwillige koop en verkoop gevolgd. In 1995 werd als doel gesteld in vijf jaar tijd 9,5 miljoen hectare grond te ko pen en te herverdelen. Maar dat is schromelijk mislukt. Eind vorig jaar was 710.000 hectare, met daarop 118 bedrij ven, aangekocht. Sinds de onaf hankelijkheid van Zuid-Afrika in 1990 hebben 35.000 van de 243.000 Namibiërs die wachten op een stuk grond, inderdaad iets gekregen. Angula legt de schuld bij de blanke boeren, die volgens hem weliswaar het sys teem van 'willige koper, willige verkoper' onderschrijven, maar alleen slechte stukken grond aanbieden en daarvoor te veel geld vragen. Waarnemers stellen dat gebrek aan geld en vaardigheden - bij zowel de regering als de nieuwe zwarte boeren - de oorzaak zijn van het falen. Duitsland helpt mee het programma indirect te financieren, maar de resultaten zijn tot nu pover. Ondertussen begrijpt de arme gemiddelde Namibiër niet waarom de staat moet betalen voor land dat eer der werd gestolen. Het ministerie van Land en Re habilitatie liet gisteren weten landinvasies niet te tolereren, maar aan de echte top wordt wel eens wat anders gezegd. Presi dent Sam Nujoma, grote vriend en bewonderaar van Zimbab- wes leider Robert Mugabe, zei vorig jaar diens 'landpolitiek' te bewonderen. Nujoma herinnert zijn gehoor er geregeld aan dat de inzet van de door hem geleide onafhanke lijkheidsoorlog teruggave van land was. Hoewel hij vaak heeft gezegd dat de druk op de blanke boeren moet worden opgevoerd, heeft hij tot nu niet gegrepen naar het Zimbabwaanse middel van gedwongen onteigening. GPD Machiel Kuijt is voor de zelfde feiten in Thailand veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf als waarvoor hij eerder werd vrijgesproken. Nieuwe bewijzen die moeten aan tonen dat de Nederlander zich als medeverdachte schuldig heeft gemaakt aan handel in heroïne, zijn niet boven tafel gekomen, aldus zijn advocaat. Bestuursvoorzitter ARikken van het ROC-Zeeland stapt met onmiddelijke ingang op. Rikken kwam onder vuur te liggen na kritiek van de Raad van Toezicht. Aanvankelijk weigerde hij te vertrekken maar nu heeft hij toch ontslag geno men. Rikken heeft anderhalf jaar bij het ROC ge werkt. PSV houdt zicht op de tweede ronde van de Champions Lea gue. Door een 2-0-zege op AEK Athene doen de Brabanders mee om de twee hoogste plaatsen in een poule met vier. Bouma en Robben scoorden na rust. AS Monaco, de volgen de tegenstander van PSV, versloeg Deportivo la Co- "js «f runamet8-3. S De voetbalclub Terneuzen heeft een topscorer met een droom. De Nigeriaan Chukwugbo, die zondag vier keer scoorde, is spot goedkoop, woont met zijn vriendin in België en kijkt uit naar een profcarrière. „Ik droom ervan, maar is het ook t\ Gods wil?" varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21; kunst: 25, 26 en 27; uit: 29, 30 en 31 door Frouke Houtman DEN HAAG - Provincies, ge meenten en waterschappen moeten op meer drukke wegen tol heffen. Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat hoopt zo de files te bestrijden. Dat bleek gisteravond bij het debat over de begroting van Verkeer en Waterstaat. De mi nister liet weten een wetsvoor stel van GroenLinks van deze strekking 'graag te volgen'. Nu mogen lokale overheden alleen nog tol heffen op nieuwe wegen. Het voorstel maakt het mogelijk dat gemeente of provincie zelf de hoogte van de tol bepaalt en het tijdstip waarop deze wordt geheven. GroenLinks wil verder dat de lagere overheden zelf de tol innen; de opbrengst kan bij voorbeeld in openbaar vervoer worden gestoken. Het wordt zo voor grote steden mogelijk geld te vragen van au toverkeer dat de stad inkomt. In Londen is dit systeem eerder dit jaar met succes ingevoerd. Een heffing van vijf pond (zeven eu ro) zorgt er nu voor dat dagelijks 60.000 minder auto's de stad in komen. Er zijn dertig procent minder files en de reistijden zijn korter. Veel reizigers kiezen voor carpoolen, trein of fiets. In Nederland wordt gekeken of zo'n heffing voor de vier grote steden mogelijk is. Diverse ge meenten en de meeste Amster dammers zijn in elk geval voor stander van tolheffing. Peijs bleef gisteren bij haar standpunt dat pas het volgende kabinet de knoop doorhakt over invoering van kilometerheffing. Pas na 2007 moeten gereden ki lometers de automobilist geld gaan kosten, aldus Peijs. Als het aan haar ligt, dan komt eerst overal een vaste heffing. GPD Advertentie BWIf M j» 9991H fi a n f t voorletters: straat:nr postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- c noteert u mij voor een proefabonnement van m/v S weken voor 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71168 555530 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,45). D per kwartaal met automatische incasso 56,60). c per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1