Levenslang duurt meestal maar kort in Bangkok Hilton Tweede Kamer heeft veel vraagtekens bij onder wij sbegroting Twee jaar na invoering euro neemt aantal valsemunters toe 5 november 1953 woensdag 5 november 2003 UV-lamp Kakkerlakken Proces-verbaal Extra geld Verrassend..X&k ■w Handel in vals geld komt op gang Valse eurobiljetten zijn soms zo perfect dat Arnhemse winke liers al geen 100 euro-biljet meer accepteren. Door die steeds lastiger inwisselbaarheid zijn de falsificaties vooreen interes sante prijs te koop. Voor wie de weg weet. van onze redactie binnenland Nee, hij heeft op dit moment alleen briefjes van vijftig. Er kan redelijk snel geleverd worden. Een telefoontje naar zijn tussenpersoon in het westen van het land zal waarschijnlijk al genoeg zijn. Waar het valse geld vandaan komt? Hij mom pelt dat het geld uit drukkerijen in Polen komt. De prijs? 12,50 euro voor een briefje van vijftig. Maar dan moet wel meteen voor tienduizend euro worden afge nomen. Het klinkt spectaculair. Maar zo heel erg onlogisch zijn de 'leve ringsvoorwaarden' nou ook weer niet. En wat deze tussenpersoon - niets vreemds aan, een tikkeltje zenuwachtig, een reeks van per soonlijke problemen achter de rug - vertelt, strookt naadloos met hetgeen het landelijke poli tie- en opsporingsteam (KLPD) en De Nederlandsche Bank (DNB) over dit onderwerp we ten. Of wat ze erover kwijt wil len. Bijna twee jaar na de invoering van de euro begint de handel in vals geld op gang te komen. Het correct namaken heeft wat tijd gekost. De euro is aanzienlijk moeilijker te drukken dan het voormalige kleurrijke Neder landse betaalmiddel. Het loont wel veel meer de moeite, want het afzetgebied is immers tien tallen malen groter. Een woordvoerder van het lan delijke opsporingsteam van de politie zegt dat er inderdaad het vermoeden is dat het geld in Oost-Europa wordt gedrukt. Middels het oprollen van enkele drukkerijen begin dit jaar in Bulgarije en Polen is daar al het harde bewijs voor geleverd. Ze ker is ook dat er nog immer vol op gedrukt wordt. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn in Nederland 13.000 valse biljetten opgespoord. Al tijd nog minder dan in de laatste jaren van de gulden. Maar me dewerker Tobias Oudejans van DNB verwacht dat tegen het einde van dit jaar de omvang van deze foute handel het oude niveau weer zal hebben bereikt. Oudejans: „Dit biljet is veel moeilijker na te maken. Maar het is een wedloop. Alles wat ge maakt kan worden kan ook worden nagemaakt." Dat ge noemde handelaar voor niet minder dan tienduizend euro zaken wil doen, is ook logisch. Hij wil immers zijn risico zo klein mogelij k houden en met zo weinig mogelijk transacties van zo veel mogelijk nepgeld afko men. Het drukken van namaakbiljet- ten van 5 of 10 euro in plaats van 50 of 100 euro zou het uitgeven vergemakkelijken. Maar ken ners weten dat dan het drukken dan niet echt meer de moeite loont. Dit specialistische werk, met de talrijke technische grapjes die de bedenkers in de biljetten hebben gestopt, is wel even wat anders dan een copietje maken. Maar het neemt niet weg dat ook briefjes van vijf worden gesig naleerd. Medewerkster Wilma van het Shell-tankstation in Boxmeer laat er meteen eentje zien als haar wordt gevraagd wordt of ze ooit met vals geld van doen heeft. „Dit briefje is ook het eni ge geweest", zegt ze. Onder haar UV-lamp ontdekte ze het. Maar te laat om de boosdoener nog te kunnen snappen. De UV-lamp, de bekende blau we lamp bij de kassa, kost een paar tientjes en brengt onzui verheden aan het licht. Maar een woordvoerder van de Arn hemse politie kan zich voorstel len dat zeker niet iedere parttime medewerker de ver- Tbc, aids, hiv, lepra: de vreselijkste ziekten teiste ren de gevangenissen in Thailand. Om nog maar te zwijgen over de moorden en de drugssldchtoffers. doorTon Voermans Machiel Kuijt heeft levens lang gekregen voor mede plichtigheid aan drugssmokkel. Het is niet duidelijk in welke ge vangenis hij die straf moet uit zitten. Tot heden zat hij in de Khlong Prem-gevangenis in Bangkok. Naaralle waarschijn lijkheid wordt hij nu overge plaatst naar één van de berucht ste: de Bangkwang-gevangenis, ook bekend als 'Bangkok Hil ton'. Daar zitten zevenduizend mensen straffen uit van 25 jaar of langer. Het Hilton was oorspronkelijk gebouwd voor niet meer dan 3500 gedetineerden. Het Duitse weekblad Der Spiegel schreef dat een Europeaan het niet lan ger dan tien jaar volhoudt in Bangkwang. Dominee Martien Uittenbosch van de stichting Epafras van de Utrechtse dominee Spoor, be zoekt Kuijt twee keer per jaar. „Ik sluit niet uit dat Machiel nu in Bangkwang zit. Daar zitten veel langgestraften. Of die tien jaar juist zijn, weet ik niet. Er gaat het verhaal van een Neder lander die er achttien jaar heeft gezeten. Op dit moment zijn er twee Nederlanders die het er al acht jaar uithouden." Gemiddeld delen 24 gevange nen en ontelbare kakkerlakken een cel van evenzovele vierkan te meters. Matrassen of lakens moeten van buiten komen. Dat kost geld en wie dat niet heeft, heeft pech. Wie meer ruimte wil, kan dat ook kopen. Voor een paar tientjes (euro's) per kwar taal zorgen de bewakers ervoor dat er niet meer dan vijftien mensen in een cel gaan. Kuijt wacht mogelijk ook nog een ketting. „Dat krijgen ter- doodveroordeelden en sommige mensen met levenslang. Twee stalen pinkdikke ringen worden rond je enkels gelast met daar tussen negen schakels. In het midden zit een touwtje zodat je de ketting van de grond kunt houden bij het lopen. Als ze in schatten dat er vluchtgevaar is, worden de schakels zwaarder. Na verloop van tijd zit die ket ting niet meer rond je enkels, maar in je hoofd." Net als de armen uit Bangkok die aan de oever van de nabijge legen rivier Chao Phraya baden, wassen de gedetineerden zich met rivierwater, een bron van oog- en oorinfecties. Leiding water kost geld. De gevangenispot schaft rijst met een brij waarin af en toe een vissenkop opduikt. Wie wat an ders wil, moet de bewakers vra gen om boodschappen te doen en zelf wat klaarmaken. De be waking rekent 20 procent voor die service. „Alle Nederlandse gevangenen in het buitenland krijgen 30 eu ro per maand van de staat. Wie meer nodig heeft, kan dat le nen", zegt Uittenbosch. Nog be langrijker dan voeding en medi sche verzorging is de geestelijke gezondheid", zegt Uittenbosch. „Machiel doet dat goed. Hij heeft een sportprogramma voor zichzelf opgesteld. Dat moet hij vol zien te houden." Pedro Ruyzing is een van de twee Nederlanders die het al acht jaar volhoudt in Bangkok Hilton. Hij kreeg levenslang (100 jaar) nadat hij in '95 werd opgepakt met drie kilo heroïne. Op de website die vrienden voor hem hebben gemaakt, (www.prisonlife.nl) zegt Pedro Ruyzing: „In 1996 heeft His Ma jesty the King Bhumibol Aduly- adej of Thailand mij amnestie gegeven en ging er 60 jaar van mijn straf af, dus nog 33 jaar te gaan. Het stikt hier van de ver slaafden die met dertig man één naald delen, dus het sterft hier van de hiv. Van de 1500 buiten landers die hier zitten is 60 pro cent verslaafd. Toen ik in deze onmenselijke hel terechtkwam, zag ik wat heroïne met een mens kan doen, daar begin ik dus niet aan." Afgelopen zomer heeft Pedro Ruyzing voor de tweede keer een gratieverzoek ingediend, maar het kan zeker wel tot 2006 duren voordat daarover wordt beslist. „Ruyzing is het school voorbeeld van mensen die het wel volhouden met veel hulp van buitenaf", zegt dominee Martien Uittenbosch. GPD schillende echtheidskenmerken kent. „Je moet goed kijken", zegt Ou dejans van de DNB. „Maar een actie zoals in Arnhem om geen biljetten van honderd meer te accepteren gaat wel heel erg ver. Dat is niet nodig." Zo lijken elke keer weer de reacties van onder nemers en hun organisaties wat overspannen. MKB Nederland luidde enkele weken geleden de noodklok. Te veel middenstanders zouden de dupe worden van vals geld. Maar wie een rondgang langs winkels, horecagelegenheden en tankstations maakt, komt tot de conclusie dat het helemaal zo'n vaart niet loopt. De mees ten hebben het zelfs nog nooit meegemaakt. MKB-woordvoerdster Els Prins: „Met de aantallen valt het misschien wel mee. Maar het brengt onrust." Feit is wel dat de Oost-Europese drukkers indrukwekkende vor deringen maken in de kwaliteit van hun werk. Alle biljetten die een bank ontvangt gaan onder de lamp. Althans, dat is de afge sproken procedure. Ingewijden weten dat dat nog wel eens wil mislopen. Een cafébaas - die uiteraard anoniem wil blijven - merkte echter dat zijn bank zich wel de gelijk aan de regels hield. „Daags nadat ik geld had ge stort, belden ze me op. Hé, je had een vals briefje, zeiden ze. Moest ik komen, de politie erbij, pro ces-verbaal opgemaakt, de hele santenkraam. Dat is trouwens voorzover ik weet de enige keer geweest dat ik een vals briefje heb gekregen. En als ik het de volgende keer zelf ontdek, zal ik er echt niet mee naar de politie gaan. Weer die heisa zeker? Ik betaal er gewoon mijn personeel mee." Niemand die het zal merken. Want zo echt zijn ze wel. Je moet, zoals de DNB-medewer- ker zegt, heel goed kijken en voelen. GPD Er komen steeds meer valse euro's in omloop. Op de zwarte markt betaal je 12,50 euro voor een vals eurobriefje van vijftig. foto Lex de Meester Advertentie CSA ven»c PRIJS Meer autonomie voor scho len, kleuters die op vierjarige leeftijd getoetst gaan wor den, extra geld en de vrijheid van onderwijs. Allemaal on derwerpen waarmee minis ter Van der Hoeven van On derwijs zich wil profileren. De Tweede Kamer zal deze week echter veel vraagte kens zetten bij het extra geld en autonomie. door Erwin Tuil Minister Van der Hoeven en staatssecretaris Nijs zijn nog steeds dik tevreden met hun begroting. Er is een miljard euro extra te beste den aan onderwijs en de ken niseconomie. Dat biedt de mogelijkheid om een frisse wind door onderwijsland te laten waaien. Maar aan de vooravond van de begrotingsbehandeling van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen kijkt de Tweede Kamer daar anders naar. Neem bijvoorbeeld de beloofde grotere autonomie voor scholen. „Scholen krij gen dan één keer per jaar een groot bedrag waarmee ze al les moeten doen", zegt Ver geer (SP). „Maar als het in het basis- en voortgezet onderwijs net zo gaat als in het hbo, vrees ik dat er meer geld naar mana gers, gebouwen en boekhou ders gaat dan naar beter on derwijs voor studenten." PvdA, WD, D66 en LPF zien eerder meer dan minder re geltjes opdoemen, omdat scholen nog meer dan nu hun uitgaven moeten verant woorden. Ook de bij na een milj ard euro aan extra geld ontkomt niet aan een kritisch oog van de Kamer. „Mooi, maar het is wel behoorlijk versnipperd over allerlei posten", vindt VVD-onderwijswoordvoer- der Balemans. D66 vraagt zich af of het genoeg is om de problemen als het lerarente kort aan te pakken. „Het is door de versnippering vaak te weinig om een echte im puls te geven", zegt Lam- brechts. De SP vindt dat er helemaal geen extra geld is. Er wordt immers ook voor bijna een miljard op onder wijs bezuinigd. Een deel van de Kamer be twijfelt of Van der Hoeven echt bepaalt waar dat extra miljard terechtkomt. „Het is toch vooral het ministerie van Economische Zaken dat bepaalt wat ermee gebeurt", stelt SP'er Vergeer. Alleen het CDA gelooft wel dat het geld goed besteed wordt. „Zeker als het naar het vmbo gaat", zegt het christen-de mocratische Kamerlid De Vries. „Daar kan echt een slag worden gemaakt voor de economie." Van der Hoeven kan het las tig krijgen met de kleuter toets die zij wil invoeren. De hele Kamer keert zich daar tegen en weet zich gesteund door de Onderwijsraad die het testen van vierjarigen sterk afraadde. Het resultaat is onbetrouwbaar. Nog onza liger vindt de Kamer het idee om de resultaten van de toets te koppelen aan het geld dat een school krijgt. Want als blijkt dat er achterstands leerlingen zijn, krijgt een school meer geld. Als dan acht jaar later uit de eind toets blijkt dat de achter stand weg is, krijgen de scho len een financiële beloning. „Dat vraagt om fraude", vreest D66. De Kamerfracties hebben verder hun eigen wensen. Zo zet het CDA in op een verbod op basisonderwijs in een an dere taal dan Nederlands. De WD wil overtollig defensie personeel voor de klas zetten als wapen in de strijd tegen de lerarentekorten, terwijl de SP meer geld voor onderwijs wil. VVD, SP, LPF en D66 willen ook nog een discussie aanzwengelen over de vrij heid van onderwijs. GPD DIJK - De dijk Goeree- Overflakkee is dicht. Onder grote belangstelling is gisteren de allerlaatste wagen bitumen gestort. De achtien kilometer lange dijk, die loopt van Herkingen tot Sluishaven, is de modern ste van Nederland. GEDENKPLAAT - In Vlissin- gen zijn bij de De Ruyterschool de meer dan 160 oud-leerlin gen herdacht die sneuvelden in de jongste oorlog. Commissa ris van de koningin De Casem- broot onthulde een gedenk plaat. Die werd door de school dankbaar aanvaard. Het schoolbestuur zei dat de gedenkplaat de leerlingen zal voorhouden wat hun voorgan gers hebben gepresteerd voor de eer van hun land en van de koopvaardij. KOERIERSTER - In het eerst gebouwde gedeelte van de nieuwe tuinstad Slotermeerii Amsterdam is gisteren Reina Prinsen Geerligs herdacht. Zij stierf deze maand tien jaar ge leden in het concentratiekamp Oranienburg op 21 - j arige leef- tijd. Ze was de eerste koerierster van de staf van prins Bern- hard, die een klimroos schonk voor de beplanting in de naar haar genoemde straat. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19.45 per kwartaal 56.60 per jaar: 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1.20 zaterdag 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW [j Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren; zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjesl Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www. pzc.nl/adverter en Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot LUEgGflGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4