PZC Dineren aan zee...? Molen krijgt bezoekerscentrum Sluis aan Zee blijft het beste plan Rechter hoort getuigen Pand naast gemeentehuis Oostburg biedt soelaas agenda Meningen verdeeld over opvang junks 15 woensdag 5 november 2003 Varianten Genealogie via internet Fietsenkijkdag Diskrediet Doodzonde Ws Mie info op: www.nieuwvliet-bad.nl Een waterbed koop je bij Rademakers SlaapkEnner Rademakers Voorbeeldbedrijven Initiatiefnemers geloven dat project te redden is Geen clementie voor hardrijder Hulst krijgt nieuwe carnavalsprins Netwerk van fietsknooppunten Hennepkwekerijen ontmanteld Nieuw stadskantoor Sluis lijkt niet nodig Hoor René van Stee SLUIS - De gemeente Sluis hoeft zo goed als zeker geen nieuw stadskantoor te bouwen in Oostburg. De kans is groot dat het gebouw van de Westelij ke Accountantskantoren Zee land (WEA) aan de Nieuwstraat bij het huidige gemeentehuis wordt getrokken. De gemeente wil vaart zetten achter de ontwikkeling van een woonzorgcomplex op het ter rein van de voormalige lts aan de Nieuwstraat. Op hetzelfde terrein is ook een kantoorge bouw voorzien voor de WEA. Daarom komt er een artikel-19- procedure die de toestemming voor de bouw van de zorgwoon- wijkmet 45 appartementen ver snelt. Overigens benadrukt wethouder R. Leentfaar dat de gemeente nog altijd de moge lijkheid openhoudt om een vol ledig nieuw stadskantoor te bouwen. „Er zijn inmiddels plannen met diverse varianten ontwikkeld. Hierin zijn zowel nieuwbouw als een grootscheepse verbou wing van het huidige gemeente huis opgenomen. De raad is al vertrouwelijk over de plannen geïnformeerd. De verwachting is dat over uiterlijk twee maan den een variant wordt gekozen. Er wordt dan ook een prijsvraag onder architecten uitgeschre ven", aldus Leentfaar. Het huidige pand van de WEA is. door de toenmalige gemeente Oostburg opgekocht met de be doeling hierin een deel van het ambtelijk apparaat en het dage lijks bestuur van de nieuwe ge meente Sluis te huisvesten. Voor dit doel werden overigens ook de woning en het advocaten kantoor naast het WEA-kan- toor aangekocht. Volgens P. Joziassen van de TERNEUZEN - De Haza-Data- gebruikersgroep zoekt donder dag weer op het internet naar genealogische gegevens van Zeeuws-Vlamingen. Beginnende en gevorderde 'on derzoekers' kunnen in het Ter- neuzense buurthuis 't Schelpen hoekje ervaringen en zoektech nieken uitwisselen. De bijeen komst, waarbij ook leden van de computerclub van het buurt huis aanwezig zijn, duurt van 20.00 tot 22.00 uur. HULST - In het politiebureau aan de Van der Maelstedeweg in Hulst wordt vandaag een fiet- senkijkdaggehouden. Diegenen van wie de fiets gestolen of ver mist is, kunnen van 9.30 tot 16 uur en van 18.30 tot 20 uur kij ken of hun fiets inmiddels te recht is. De kijkers worden ver zocht de aangifte van diefstal of vermissing mee naar het bureau te nemen. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl WEA staat het nog niet volledig vast dat het accountantskan toor naar een nieuw pand op het voormalige lts-terrein verhuist. „Alle opties zijn nog open. Hoe door René van Stee en Conny van Gremberghe SLUIS - De gemeenteraad van Sluis moet op korte termijn be slissen of zij wil doorgaan met het project Sluis aan Zee. Pakt dat besluit negatief uit, dan moeten de overheden (Sluis, provincie en Belgische buurge meenten) gezamenlijk hun energie steken in de ontwikke ling van alternatieve projecten in de toeristisch-recreatieve en economische sfeer. Dat stelt F. van Dongen, lid van de initia tiefgroep Sluis aan Zee en oud wethouder van Sluis-Aarden- burg. Vooralsnog wil het college van B en W de Sluisse raad niet voor januari 2004 vragen een princi pebesluit te nemen over het pro ject. Van Dongen heeft er goede hoop wel de gemeente ons pand heeft aangekocht, hebben we tot dus ver geen signalen ontvangen dat we op korte termijn moeten ver huizen. Voor zover wij weten is op dat de raad wil doorgaan met het project, maar moet toegeven dat de meest recente ontwikke lingen de voortgang niet stimu leren. Het provinciebestuur schoot twee weken geleden het extra geld opbrengende bouw onderdeel van Sluis aan Zee af (470 villa's en bijna 200 appar tementen), omdat dit een te groot ruimtebeslag zou vergen in het groene kustgebied. De voorbije week dacht de Sluisse wethouder J. Provoost (nu pro- jectverantwoordelijke) het pro ject te kunnen redden door met de aanleg van een strekdam bij het Zwin de Belgische buurge meenten nadrukkelijk bij Sluis aan Zee te betrekken. Dat per soonlijke proefballonnetje werd door burgemeester Leopold graaf Lippens van Knokke on middellijk doorgeprikt. Ook de negatieve reacties van de Sluis se raadsfracties op het initiatief er ook nog geen partner bena derd die de ontwikkeling van het nieuwe woonzorgcomplex en het kantoorgebouw voor zijn rekening neemt." van Provoost gaf de leden van de initiatiefgroep te denken. Van Dongen: „Het heeft er alle schijn van dat er nu allerhande obstakels opgeworpen worden tegen Sluis aan Zee en dat ver baast me toch wat. We zijn des tijds met een plan gekomen dat op flinke kritiek stuitte, maar dat na verloop van tijd en na wat aanpassingen voor politiek en veel maatschappelijke instel lingen aanvaardbaar was. Op basis van dat plan is een milieu effectrapportage (mer) ge maakt, die werd goedgekeurd. Telkenmale is ons gezegd, ga door met de planontwikkeling. Als er problemen opdoemden, hebben wij steeds gezocht naar oplossingen. Met name de pro vincie heeft ons in dat hele pro ces gesteund. Wat gebeurt er vervolgens: de herindeling is achter de rug, de Statenverkie zingen zijn geweest en voila, het draagvlak voor het project brokkelt zienderogen af." „Als GS dan vervolgens het bouwonderdeel afkeuren, dan schiet het provinciebestuur in mijn ogen door, omdat ze dan ook de financiële onderbou wing van het geheel wegvagen. Vervolgens worden er dan aller lei spijkers op laag water ge zocht om het project in diskre diet te brengen. Wat de PvdA- gedeputeerden M. Kramer (na- door Frank de Klerk HULST - De onderzoeksrechter gaat een groot aantal getuigen horen in de hoger-beroepszaak van een 56-jarige man uit Kloosterzande, die van oplich ting wordt verdacht. Dit heeft het Haagse gerechtshof gisteren bepaald. Advocaat A. van Roy had ge vraagd om de getuigen te verho ren, onder andere de teamleider van het politieonderzoek en een aantal vermeende slachtoffers. De Kloosterzandenaar is door de rechtbank in Middelburg voor oplichting veroordeeld tot anderhalf jaar celstraf. tuur) en G. de Kok (economie) dan precies drijft, dat weet ik niet, maar ze zouden beter dui delijkheid kunnen scheppen door te stellen dat het project beter helemaal afgevoerd kan worden", benadrukt de oud wethouder. Van Dongen blijft van mening dat Sluis aan Zee nog steeds ge red kan worden. „Als initiatief groep blijven we zoeken naar wegen om dit project van de grond te tillen. Simpelweg, om dat wij vinden dat Sluis aan Zee nog steeds beschouwd moet worden als het enige werkgele genheidsproject dat voor de re gio is ontwikkeld. Inmiddels is er ruim een half miljoen euro ge stoken in de planontwikkeling. Het zou doodzonde zijn als dat geld nu weggegooid geld blijkt te zijn." Van Dongen is wel blij dat wet houder Provoost blijft zoeken naar mogelijkheden om het pro ject voort te zetten. „Zijn pre sentatie in de media mag dan niet zo goed zijn, hij blijft ten minste aan het project trekken. Mede-initiatiefnemer en oud- Rabobankdirecteur H. Smits onderstreept de woorden van Van Dongen. Hij is naar eigen zeggen 'meteen om' als iemand met iets beters dan Sluis aan Zee op de proppen komt. „Behalve dat we voortdurend tegenwer- De man had onder meer gezegd te willen stoppen met zijn han del in jeans en lingerie in Hulst en verkocht de (gefingeerde) zaak aan een Belgisch paar. De Belg zei door deze misleiding een bedrag van bijna 160.000 euro uit de zak te zijn geklopt. Advocaat Van Roy zette vraag tekens bij het politieonderzoek. De recherche zou al met haar onderzoek begonnen zijn voor dat fiscale informatie over de verdachte beschikbaar was en aangiften waren gedaan. Het hoger beroep wordt voort gezet als de onderzoeksrechter zijn bevindingen op papier heeft gezet. king ondervinden, heb ik nog steeds niets beters gehoord of gezien. Dit sterkt mij in de over tuiging dat Sluis aan Zee móet worden uitgevoerd. Bovendien staat er nog een rekening met de provincie open. Onder meer door het verdwijnen van de veerdiensten is uit die hoek steun toegezegd bij de ontwik keling van initiatieven die de economie en het toerisme in de streek positieve impulsen ge ven. Laat ze die woorden maar eens waar maken." Ook technisch adviseur L. Ver- straeten van de initiatiefgroep Sluis aan Zee legt het hoofd nog niet in de schoot. Toch ziet hij de toekomst van het project som ber in, omdat hij het nagenoeg onmogelijk acht substantiële wijzigingen aan te brengen in het alternatieve plan dat hij in mei presenteerde. In het oor spronkelijke Plan (aangepast na de mer-procedure) zit een gat van dertig miljoen euro. Ver- straeten verwacht niet dat hier voor subsidie beschikbaar komt. Vooral voor de houding van het provinciebestuur kan hij weinig weinig begrip opbrengen. „Te leurgesteld ben ik echter niet, want ergens voorstander van zijn betekent niet automatisch dat je enthousiast bent en ermee instemt. Ten aanzien van Sluis aan Zee is dat helaas niet an ders." 1 STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bridge en koersbal; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten en spelletjes; Tref punt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; Jeugdcentrum, 19.00 uur: Doe avond voor jeugd vanaf 10 jaar; Café 't Hoeck- huys, 20.00 uur: Kaarten; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO soos, kaarten, sjoelen en biljarten; Gerenoveerd cen trum, Dag van de klant; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: Gym nastiek; t HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Schieting; 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwer ken; 19.00 en 20.00 uur: Dames gymclub; HENGSTDIJK - De Schuur, 9.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Bridge drive; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en koersbal; 19.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Engelse les; 9.30 uur: Computeren; 10.30 uur: Biblio theek; 13.00 uur: Biljarten en compute ren; 14.15 uur: Zangkoor,Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KIELDRECHT Bibliotheek, 19.30 uur: Vertelavond in streektaal in kader van week van het Zeeuwse boek; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten;De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - De Luifel, 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 19.30 uur: Bingo.De Kauter, 11.00 uur: Voga voor ouderen; 13.30 uur: Koersbal en kaarten; OOSTBURG - Tienercentrum Time Out, 13.00 - 17.00 uur: Soos voor tieners van af 12 jaar; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20.00 uur: Country line dance voor gevorder den; Café de Snis, 19.30 en 21.45 uur: Free Country Dancers; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie beren; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten,'De Speye, 9.30 - 10.00 uur: SAV aerobic voor 55+; 9.30 uur: Dans club de Regenboog; 10.00 - 11.00 uur: SAV gymnastiek voor 55+; 15.30 uur: Grutmoole volksdansen voor kinderen; 19.00 uur: Dansclub Lencor; 19.00 uur: N-train en scenery modelbouw;De Ro- selaer, 10.00 uur: Speksteen; 13.45 uur: Hutselfrutsel bijeenkomst; 18.30 uur: Yo ga; St.Albert, 13.30 uur: Biljarten en spel- middag; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: SWOS zwemmen; 13.30 uur: SWOS zangkoor, kaarten, canasta en biljarten competitie heren; 13.30 uur: Korenmid dag voor senioren; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.00 uur: Prijskaar ten; 13.30 uur: Koersbal; 13.30 en 15.00 uur: Kreatieve Vorming Kinderatelier; TERHOLE Dorpshuis, 13.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten;'t Schelpenhoekje, 14.00 uur: Kinderclub; Scheldetheater, 19.30 uur: Theatermusi- cal'Kunt u mij de weg naar Hameien ver tellen mijnheer? VOGELWAARDE - Dorpscentrum, 14.30 uur: Meer bewegen voor ouderen gym nastiek; 15.45 uur: Meer bewegen voor ouderen volksdansen; WESTDORPE Bezoekerscentrum de Baeckermat, 20.00 uur: Zeeuws Vlaams natuurfilmfestival; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. TERNEUZEN - Terneuzen moet als centrumgemeente in vesteren in een goede dag- en nachtopvang voor verslaafden en daklozen. Om financiële re denen de kop in het zand steken, is onrealistisch, vinden D66 en GroenLinks. De twee fracties hekelen de op stelling van de WD, ook een op positiepartij De WD pleit voor het budgettair neutraal houden van de voorziening. Daarnaast verwacht de WD dat een nieu we opvang een 'aanzuigende werking' heeft, waardoor elders in de stad overlast ontstaat. D66 kan zich er wel in vinden dat de twee buurgemeenten worden benaderd voor bijdragen aan de regionale opvang. Maar Terneu zen zal als centrumgemeente het voortouw moeten nemen. Voor GroenLinks gaat de WD geheel voorbij aan het feit dat de gebruikers van de dag- en nachtopvang 'in de knoei zitten' en geholpen moeten worden. De drie oppositiepartijen zijn de enigen die hun algemene be schouwingen over de Begroting 2004 gisteren al aan de open baarheid prijsgaven. De overige fracties waren nog niet hele maal klaar met het op schrift stellen van hun vragen en be spiegelingen of willen hun kruit droog houden tot de raadsver gadering, die morgen om 14.00 uur begint. internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Advertentie Dé toplocatie aan de Zeeuwse kust. Voor meer informatie: Tel. 00 31 (0) 117 37 20 20 e-mail: info@nieuwvliet-bad.nl Hotel Restaurant Bar/Lounge Terras Bowling Kegelen Sauna Fitness Zwembad Een Cascade waterbed.... is lekkerder voor je rug. Advertentie Voor het Beste Bed Heeft een slaapoplossing voor iedereen Slaapkenner Rademakers: Axelsestraat 192 Terneuzen Telefoon 0115-613130 www.slaapkenner.nl De historische standerdmolen in Retranchement krijgt een fikse subsidie om de toegankelijkheid te verbeteren en een bezoekerscentrum te bouwen, foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - De historische stan derdmolen in Retranchement krijgt een subsidie van ruim 300.000 euro, voor promotie van molens als cultuurhisto rische en toeristische landschapsele menten. Het is een van de acht wind- en watermolens in de Euregio Schelde- tnond, die profiteren van de subsidiere geling. De uitverkoren molens worden 'bezoeksvriendelijk' gemaakt en er is geld voor de aankleding van de omge ving. Woordvoerster K. Gevaerts van de Eu regio in Gent: „De stuurgroep Interreg van de drie samenwerkende provincies (Oost- en West-Vlaanderen en Zee-land heeft besloten geld uit te trekken voor het opknappen van de molens, de be reikbaarheid en ook voor bijvoorbeeld de uitwisseling van informatie tussen de beheerders en molenaars van de mo lens." Behalve de molen van Retran chement maken ook de pannenkoeken molen van de stichting Graanhelm in Haamstede, twee molens in West- en vier molens in Oost-Vlaanderen deel uit van het project. Volgend jaar is het vierhonderd jaar ge leden dat de molen in Retranchement werd gebouwd door molenaar Bartho- lomeus de Vos uit Sluis, vlak nadat Prins Maurits aan het vaarwater naar Brugge een vesting bouwde: Retran chement. Decennia later waaide de mo len om en werd omstreeks 1818 op een andere plaats herbouwd. In 1944, tij dens de Tweede Wereldoorlog, liep de molen zware schade op. Omdat er meel nodig was voor het bakken van brood, werd de molen kort na de oorlog zoda nig hersteld, dat er gemalen kon wor den. Zaterdag 17 mei werd de molen na een ingrijpende restauratie weer in ge bruik genomen. Gevaerts: „De toegan kelijkheid van de molen wordt nu ver der verbeterd en bovendien wordt bij de molen een klein bezoekerscentrum ge bouwd." De stuurgroep van de drie samenwer kende Euregioprovincies zette ook ruim 190.000 euro opzij voor het opzet ten van een netwerk van voorbeeldbe drijven, die zich bezighouden met duurzame land- en tuinbouw. Het gaat om een initiatief van het provinciaal centrum voor de Groenteteelt in Oost- Vlaanderen. Voor ieder bedrijf - drie in elke provincie; de bedrijven moeten nog worden aangewezen - wordt een actieplan uitgewerkt. De stuurgroep trekt ook 90.000 euro uit voor tandheelkundige hulp aan mensen met een verstandelijke handicap. Zij moeten voor ingrepen van de tandarts vaak onder narcose worden gebracht. Gevaerts: „Omdat in Zeeuws-Vlaande- ren geen voorzieningen beschikbaar waren, moesten patiënten meestal uit wijken over de grens. En dat leidde daar dan weer tot wachtlijsten. We denken de oplossing nu gevonden te hebben door financiële steun aan een hulppost in het ziekenhuis in Oostburg." Het wachten is nog op goedkeuring door de vakgroep Welzijn van de Schelde- mondraad. Maar dat is niet meer dan een formaliteit; de vakgroep heeft al te kennen gegeven geen enkel bezwaar te hebben tegen de subsidie. TERNEUZEN - Op de dag van de crematie van zijn vader in Terneuzen, had een 37-jarige man uit Sluis zich verslapen. In zijn haast om toch nog op tijd bij de rouwplechtigheid aanwe zig te zijn, was hij geflitst terwijl hij 39 kilometer te hard over de rijksweg N61 reed. „Da's wel een beetje bijzonder", reage- eerde kantonrechter A. Melens gisterochtend ter zitting op de verklaring van de Sluisenaar. „Heel zuur dat het op zo'n dag gebeurt, maar dan nog is het wel heel gevaarlijk om zo hard te rijden." Officier van justitie A. Flikweert liet zich in soortge lijke bewoordingen uit over de snelheidsovertreding van de man, die al twee keer eerder een boete had betaald voor forse snelheidsoverschrijdingen. „Het neemt niet weg, dat erop dat moment nog andere mensen op de weg zijn. Als dit de eerste keer was geweest, zou ik mijn eis misschien nog een beetje ge matigd hebben. Maar nu is het de derde keer.Flikweert eiste een boete van 275 euro en een voorwaardelijke rijontzegging van vier maanden. Melens nam de eis over. HULST - Carnavalsvierders in Hulst wachten met spanning op de verkiezing van een nieuwe prins. Zaterdagavond, om elf minuten over elf, wordt tijdens het tweedaags Ulster Bierfes tival de nieuwe hoogwaardigheidsbekleder uit het Vossenrijk aan het publiek gepresenteerd. De kersverse prins volgt Kei zer Jan (Jan Kant) op die na negen jaar zijn steek afzet. Kant kreeg als langst regerende prins van de Vossen al de titel Kei zer. Hij blijft actief als voorzitter van de Hulster carnavals vereniging de Vossen. Het Ulster bierfestival vindt plaats in een tent, die gebouwd is aan drie horecagelegenheden bij de Grote Markt en in drie andere cafés. Burgemeester J.F. Mul der verricht zaterdagmiddag de officiële opening door het aanslaan van het eerste vat Dobbele Palm 2003. Het motto van het komende carnavalsfeest is 'Van wie zai gai der ene'. VLISSINGEN - Op Walcheren komt een knooppuntennet werk voor fietsers. In andere regio's van Nederland is het knooppuntensysteem succesvol. Fietsers kunnen naar eigen inzicht een tocht samenstellen en die op verschillende crucia le punten verlengen of juist verkorten. Het is de bedoeling dat andere regio's in Zeeland aansluiten op het knooppuntensys teem. Een Walcherse projectgroep onderzoekt de komende vijf maanden waar de fietsroutes moeten komen en welke we gen ervoor geschikt zijn. Ook bestaande fietsroutes worden in het onderzoek opgenomen. Toeristische en culturele attrac ties moeten aan de routes liggen. Naast fietsers zouden ook skaters, wandelaars en zelfs ruiters de routes moeten kunnen volgen. Op ieder knooppunt, bij een kruising van paden of we gen, kunnen fietsers nieuwe richtingen kiezen naar een vol gend knooppunt. Eind maart komt de projectgroep met een uitgewerkt plan. PHILIPPINE - De politie heeft maandagmiddag een hennep kwekerij opgerold in een pand aan de Ankerhof in Philippine. De 139 planten en de kweekapparatuur zijn in beslag geno men. De bewoner is verhoord. Diezelfde middag trof het wijkteam Goeree-Overflakkee van de politie een hennepkwekerij aan in een loods aan de Dwars weg bij Ooltgensplaat. Zo'n 600 hennepplanten werden in be slag genomen en vernietigd. Tegen de 35-jarige eigenaresse is proces-verbaal opgemaakt. De politie kwam de hennepkwe kerij op het spoor na meldingen over een abnormaal hoog energieverbruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49