Liever trapveldjes dan megasportcomplex D66 Terneuzen kraakt dorpisme non-stop jouw muziek altijd op de hoogte Brandweer van Gent en Terneuzen gaan nauwer samenwerken Identiteit slachtoffer moord Hulst nog altijd niet bekend het ritme van je dag Enquêteurs Gemeente komt afspraken met belastingdienst niet na zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 5 november 2003 Plannen Ambtenaren Bewoners weerspreken drugsoverlast Vloos wijkstraat Diverse U soorten, fles ^750 ml, vanaf SBH 419 Pak 6 rollen 519 Clementines net a 1000 gram Tunnel Glazen stad Paspoort halen bij gemeentebus Fiscus legt Hulst weer boete op fjoorSheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst heeft weer een boete gekregen van de belastingdienst. Ditmaal bedraagt de sanctie ruim 50.000 euro. Hoewel Hulst in liet recen te verleden beloofde de afspra ken met de fiscus na te komen, heeft de gemeente zich weder om niet gehouden aan haar ver plichtingen. Ook deze keer wordt de gemeen te op de vingers getikt wegens een opzettelijk foute admini stratie van het grondbedrijf. Zo kon veel meer btw worden te ruggevorderd dan gerechtvaar digd was. In 1999 presenteerde de belastingsdienst al een zeer kritisch rapport over de handel en wandel van Hulst. Het rap port kwam pas in de openbaar heid nadat een beroep werd go- daan op de wet openbaarheid van bestuur (WOB-procedure). De boete bedroeg in eerste in stantie 2,5 miljoen gulden (ruim 1,1 miljoen euro), maar na flink onderhandelen kon de gemeen te het bedrag terugschroeven tot zes ton (ruim 272.000 euro). De toenmalige wethouder van financiën, P. Weemaes, zei des tijds: „De gemeente heeft hier van geleerd, het zal niet meer Voorkomen." Dat deed het dus wel. Deze keer heeft de belasting dienst in juni van dit jaar een ioekenonderzoek uitgevoerd, 'e boetes die door de fiscus zijn opgelegd, hebben betrekking op de bestemmingsplannen Groote Kreek en Hogeweg I en II. Over het bedrijventerrein Hogeweg I en II stelt de fiscus dat Hulst zich niet gehouden heeft aan de door de Belastingdienst voorge schreven administratieve ver plichtingen. De belastingdienst merkt Hogeweg I en II aan als één bestemmingsplan, maar de gemeente heeft deze bestem mingsplannen niet samenge voegd. Hierdoor kon twee keer zoveel btw worden teruggevor derd. Omdat Hulst geen actie heeft ondernomen na de waar schuwing van de fiscus, komt dit de gemeente nu te staan op een boete van 20.000 euro. Ook in het geval van Groote Kreek komt Hulst de gemaakte afspraken met de belasting dienst niet na. De gemeente heeft verzuimd grond voor het woonwagencentrum binnen Groote Kreek uit het bestem mingsplan te halen, terwijl Hulst wel beloofd had dit te doen. De belastingdienst heeft hiervoor een boete opgelegd van 22.264 euro. Over het totale boetebedrag moet Hulst ook nog eens ruim achtduizend euro aan heffingsrente ophoesten. Weemaes (nu weer wethouder financiën) zegt slapeloze nach ten te hebben gehad van de jongste affaire. „Dit had niet weer moeten kunnen gebeuren. Het is werkelijk onvoorstelbaar en het hele college van burge meester en wethouders is ervan geschrokken." Volgens Wee maes is deze aanslag van de fis cus te wijten aan miscommuni catie op de afdelingen binnen het stadskantoor. „Ik ga geen namen van de be trokken ambtenaren noemen. De kwestie heeft geen gevolgen voor hen, maar ga er maar van uit dat hierover stevig is gespro ken in het managementteam (alle diensthoofden van de afde lingen, red.)." Hulst wil nieuwe belastingde bacles voorkomen door elk jaar de zaken te laten controleren door de accountant. Ook moet de afdeling financiën voortaan gaan werken met een actualitei- tenregister. XERNEUZEN - Er is op dit mo ment helemaal geen drugsover last in de Vlooswijkstraat in Terneuzen. Bewoners zeggen dat naar aanleiding van de schadeclaim die een oud-bewo ner bij de gemeente heeft inge diend. De man eist 25.000 euro van de gemeente omdat die niets zou hebben gedaan aan de overlast. Daarom voelde hij zich eind vo rig jaar gedwongen te verhuizen naar elders in Terneuzen. >,Er is helemaal geen overlast", reageert bewoonster R. Drenth- de Haas. „Ik woon hier al zestig jaar, dus ik kan het weten. Afge lopen zomer was het hier wel even onrustig, maar dat is toen opgelost door de politie. Toen tvas die meneer overigens al fang weg." Drenth betoogt dat Overlast niet de reden van de Verhuizing was, maar de slechte toestand waarin de woning ver keerde. „Hij wil er alleen maar een slaatje uit slaan." Dit denkt ook P. Verduin, eige nares van een sportschool in de pooswijkstraat. „Die man wil er geld aan verdienen, maar de pewoners van de straat kost het alleen maar geld. Er zij n hier en kele bedrijfjes gevestigd en die fcijn uiteraard niet zo blij met die pegatieve publiciteit. De straat ordt onterecht in een kwaad laglicht gesteld en wij krijgen en slechte naam." Het trapveldje in de Terneuzense wijk Triniteit heeft een positieve invloed op de buurt, aldus Bennie de Krijger. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen hoeft niet per se mil joenen euro's te steken in de aanleg van een nieuw mega- sportpark en het opknappen van allerlei sportvoorzieningen in de kernen. Met veel minder geld kan de gemeente de volks sport voetbal een dienst bewij zen door in de Terneuzense woonwijken voldoende trap- en speelveldjes aan te leggen. „De Cruijffjes worden per slot van rekening geboren op straat", zegt Scas-bestuurslid en buurthuiswerker Bennie de Krijger uit Terneuzen. De Krijger, nauw betrokken bij het revitaliseringsproject Trini teit in de gelijknamige Terneu zense wijk, vindt het spijtig dat de politieke discussie in de ge meente Terneuzen de voorbije weken volledig toegespitst is op allerhande sportaccommoda ties. Daardoor gaan bestuurders en politieke partijen massaal voor bij aan wat er in Triniteit is ge beurd. Daar werd in het kader van de opknapbeurt van de wijk een speel-/sportveld aangelegd, dat erg veel gebruikt wordt door jong en oud. „Wat er in onze buurt veranderd is door het aanleggen van dit sportterrein, wordt door de po litiek waarschijnlijk niet op waarde geschat. Voor Triniteit is deze voorziening een ontmoe tingsplaats van belang gewor- door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het dualisme heeft na bijna een jaar nog geen poot aan de grond gekregen in Terneuzen, constateert de D66- fractie in haar algemene be schouwingen. De coalitiefrac ties laten zich nog steeds leiden door wethouders, de wethouder voelt zich onthecht en de burge meester zit in een spagaat, stelt P. van Veen-de Rechter. Omdat de bestuurders het zo druk hebben met elkaar dreigen ze de burgers uit het oog te ver liezen. Het gemeentebestuur komen steeds verder van de bur ger af te staan, juist omdat veel Advertentie prijs per liter 4.78 Aanbiedingen geldig van 3 t/m 9 november raadsleden zich in 'dorpisme' verliezen. Ze behartigen alleen de belangen van het eigen woon- of werkdorp, waardoor het algemene belang van de gemeente Terneuzen onderge schikt dreigt te worden aan belangen van afzonderlijke ker nen. Goede zorg, een sterke economie, een sterke centrum functie, een gezonde financiële positie en voldoende banen worden zo ondergeschikt aan belangen van de 'afzonderlijke kernen en aan eeuwig geneuzel', vindt Van Veen. Raadsleden moeten de hoofdlij nen in de gaten houden, temeer daar ze zelf prioriteit gaven aan oprichting van bewonersverte genwoordigingen als dorps- en wijkraden. Van Veen pleit er voor dat die ra den aan een aantal minimumei sen voldoen, waardoor de ge meente de garantie heeft dat de raad namens dorp of wijk spreekt. De D66-voorvrouw wil graag volgens het duale systeem wer ken, maar het college moet de raad wel de kans geven, door 'broodnodige informatie' te ver strekken. Van Veen baalt er van dat collegeleden - wethouder Van Schaik voorop - de raadsle den regelmatig laten weten dat alle wensen kunnen worden ge realiseerd als ze de dekking maar aangeven. B en W hebben de wet aan hun zijde, maar het college zou zich wat construc tiever kunnen opstellen door het 'zoek-het-maar-uitgehalte' van de informatie tot een mini mum te beperken. Ook GroenLinks kan zich nog niet erg vinden in het tot nu toe ontwikkelde beleid. De balans 'in de kwaliteit van het beleid' is volgens P. Clijsen geheel zoek. Het gemeentebestuur gaat, tot Clijsens verdriet, vaak voorbij aan drie belangrijke thema's: openheid, solidariteit en duur zaamheid. Terwijl wijkraden faciliteiten nodig hebben, min derbedeelden en allochtonen recht hebben op basisvoorzie ningen en het groen en het mi lieu moeten worden ontzien. De harde sector kan volgens GroenLinks de eigen broek wel ophouden, de gemeente moet investeren in de 'sociale, cultu rele en ecologische kwaliteit van ons bestaan'. Advertentie FM 90.0/90.2 Ook overal op de kabel te ontvangen. Kijk voor meer info op rtlfm.nl door Wout Bareman GENT - De brandweerkorpsen in de Kanaalzone gaan nauwer samenwerken. De brandweer commandanten van de korpsen van Gent en Terneuzen hebben opdracht gekregen daarvoor een convenant op te stellen. De samenwerking moet niet over al te veel schijven lopen; recht streeks contact werkt effectie- De samenwerking wordt onder zocht op initiatief van het sche pencollege van Gent. Dat heeft in een 'kennismakingsoverleg' met B en W van Terneuzen aan gedrongen op intensievere sa menwerking. Burgemeester J. Lonink van Terneuzen: „Er hebben zich de afgelopen jaren - en ik herinner me dat ook nog uit de tijd dat ik burgemeester was van grensgemeente Sas van Gent - verschillende incidenten voorgedaan met een mogelijk grensoverschrijdende dreiging. Denk maar aan ontploffingen bij staalfabriek Sidmar in Zei- zate en andere calamiteiten in de grensstreek. Maar daarnaast bleek de hulp van onze brand weer ook van belang bij de wa teroverlast, die zich begin dit jaar voordeed in Gent en om streken." In het convenant moeten niet al leen afspraken tussen de Ka naalzonegemeenten worden vastgelegd over wederzijdse hulp, maar dient ook de finan ciering te worden geregeld. Tijdens het overleg, eergisteren in Gent, passeerde een groot aantal grensoverschrijdende zaken de revue. Zoals de ver keersafwikkeling in de Kanaal zone na de ingebruikname van de Westerscheldetunnel. Van Terneuzen-zijde werd meer dan nieuwsgierig geïnformeerd naar de aansluiting op de door gaande Expresweg (Antwer- pen-kust) en op de internatio nale E17 enE40,ten zuiden van Gent. Volgens Lonink doet de Vlaamse Gemeenschap alles aan een soepele verkeersafwik keling bij Zelzate en rond Gent. Zo wordt gewerkt aan een goede doorstroming van het verkeer vanaf de Tractaatweg (op Zeeuws-Vlaams grondgebied), via de kanaalkruising bij Zelza te, naar de rondweg in de Gentse Kanaalzone (R4). De infrastruc tuur in de Gentse Kanaalzone wordt de komende jaren overi gens, net als die in Zeeuws- Vlaanderen, grondig op de schop genomen. De vestiging van glastuinbouw in de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone loopt parallel aan ontwik kelingen aan de andere kant van de grens. Er zijn vergevorderde plannen voor een glazen stad in de Koegorspolder en eventueel op de Axelse Vlakte. Maar ook in 'het Gentse' zit de sierteelt in de groei. De twee stadsbesturen vinden dat in gezamenlijk over leg moet worden onderzocht of samenwerking in Euregiover- band zinvol is. Lonink: „Daar bij valt te denken aan de oprich ting van een logistiek centrum. Dat de samenwerking van de Kanaalzonehavens Gent en Ter neuzen perspectief biedt, naast die van het Zeeuwse haven schap Zeeland Seaports met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam, staat voor de stads colleges vast. Hoewel de grond- uitgifte op de Axelse Vlakte/ Autrichepolder door het havenschap in handen is gege ven van het samenwerkingsver band Exploitatiemaatschappij Schelde-Maas, hoeft dat een commerciële samenwerking tussen de havens van Gent en Terneuzen niet te blokkeren. Lonink: „Er zijn natuurlijk nog andere gronden in voorraad, zo als die op de westelijke kanaal oever tussen Sluiskil en Terneu zen. En als de Westerschelde Container Terminal ooit wordt verwezenlijkt, kunnen wij als zuidelijke Westerscheldeha- vens daarvan ook de vruchten plukken." foto Wim Kooijman den waar iedereen respectvol, zonder dat er overlast is, met el kaar omgaat", voert De Krijger aan in een verklaring aan de Terneuzense raadfracties. Volgens hem kan Terneuzen met een fractie van de investeringen die nu op de rol staan aan voor zieningen geholpen worden waaraan veel meer mensen iets hebben. door Sheila van Doorsselaer HULST - De identiteit van het slachtoffer in de Hulster moord zaak is nog steeds niet bekend. De politie kreeg in totaal tien tips naar aanleiding van de uit zendingen van Opsporing Ver zocht, maar namen werden niet genoemd. De man wordt van ochtend begraven op de be graafplaats in Hulst. De politie vroeg maandagavond in een uitzending van Opspo ring Verzocht naar de identiteit van de dode man die donder dagnamiddag in een droge sloot aan de Zijweg Galgenveld in Hulst werd gevonden. Naar aanleiding van deze uitzending kwamen negen tips binnen. De herhaling van de uitzending, gistermiddag, leverde één tip op. Ook op de Belgische zenders (na de journaals) werd maan dagavond een opsporingsbe richt uitgezonden. Opvallend is dat hierop geen enkele reactie kwam. Politiewoordvoerder J. van Mourick is teleurgesteld over het aantal tips. „Het valt tegen, het zijn er inderdaad niet veel. Tussen de tips zat geen enkele naam, we weten dus nog steeds niet wie het slachtoffer is." De aanwijzingen die binnenkwa men, hadden vooral betrekking op plaatsen waar het slachtoffer eerder nog gezien zou zijn. De politie wil hier verder geen uit spraken over doen. Wel is duide lijk dat de man in ieder geval niet eerder dan op zondag 26 ok tober is vermoord. Van Mourick wil nog steeds niet zeggen hoe de man is vermoord, ook al wordt het slachtoffer vandaag begraven. „Deze infor matie bestempelen wij als da- derinfo en daarom zeggen we daar helemaal niks over." Dat er vanuit België geen enkele tip is binnengekomen, wil volgens Van Mourick niet zeggen dat niet meer in die richting wordt gezocht. „Alles staat open. De foto staat bijvoorbeeld in het re gister vermiste personen, en op de landelijke politiesite. Er hoeft maar één iemand te zijn die toevallig langs deze sites surft en de man herkent." AXEL - Terneuzen kan de dienstverlening aan de burgers vergroten door een 'rijdende ge meentebalie' in te stellen, meent de VVD-fractie. De publieksbalies in de voor malige gemeentehuizen van Axel en Sas van Gent trekken weinig publiek. Een servicebus die door alle kernen rijdt, kan volgens de WD oplossing bie den. Bij de rijdende balie kun nen burgers terecht voor zaken zoals de aanvraag van een pas poort of bouwvergunning. Meer geld hoeft dat niet te kosten als Terneuzen de twee voormalige gemeentehuizen verkoopt. Het wemelt in dit land van de enquêteurs. Dus ook in het Domburgse, waar jongelui in de voorbije herfstvakantie bij de duinovergangen had den postgevat om Duitse va kantiegangers naar hun er varingen te vragen. Er werd volgens strenge richtlijnen gewerkt. Alleen oosterburen in de leeftijd van 25 tot 50 jaar dienden staande te wor den gehouden. Bovendien: ze moesten kinderen bij zich hebben. Er was de enquêteurs op het hart gedrukt betrokkenen eerst vriendelijk, duidelijk en beleefd te verzoeken of ze aan de enquête mee wilden doen. Dat ging die jongelui prima af. Tot opnieuw een echtpaar met twee kinderen langs kwam. Onze enquêteur schraapte maar weer eens de keel, droeg in z'n beste Duits de introductietekst voor, en vond meteen gehoor: ,,Dat ei jie mooi gezeid oor, mè dat ajje ok wè in 't Zeeuws kun nen doe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47