Waterschap krijgt veel highlights Initiatiefnemers willen snel duidelijkheid over Sluis aan Zee kom je tot je recht Met ANGO Weer groep criminele Vlissingers opgepakt s 18 Goese fracties willen met name constructie van baatbelasting nader bestuderen NïeilW kaïltOOF kerkdiensten woensdag 5 november 2003 Open deur dienst Diskrediet "Honderdduizenden arbeidsgehandicap ten zijn ten onrechte afgeschreven. Zij kunnen werken en willen werken. Maar dan moet er wel passend werk voor ze zijn. Plus inkomenszekerheid als het echt niet langer lukt. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Ik sta niet graag aan de kant. Dus ben ik ANGO-lid." De Algemene Nederlandse Gehandicap ten Organisatie (ANGO) is de grootste algemene belangenorganisatie van, voor en door mensen met een handicap of chronische ziekte. Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingterug- gave, uitkeringen, zorg en hulp, woning aanpassingen, vervoer of lotgenoten contact... Kom op voor je rechten. Word ook lid van ANGO! door Ron Magnée MIDDELBURG - Medewerkers van Waterschap Zeeuwse Ei landen kregen gisteren alvast een voorproefje hoe hun nieuwe gebouw in Middelburg langs het Kanaal door Walcheren eruit gaat zien. Enkele highlightshet grote glazen dak met zonnecel len, het grijswaterbassin met zo'n drie-, vierhonderd kuub aan water en het grote restau rant op de begane grond. De bouw van het kantoor be reikte gisteren het hoogste punt van 25 meter. Dit werd aange grepen om de medewerkers van het Waterschap rond te leiden in het kantoor in aanbouw. Archi tect T. Tuinhof kreeg veel posi tieve reacties voor zijn creatie tijdens de rondleiding. Opval lend is dat het pand niet recht toe rechtaan is. ,,Het gebouw ziet er van de buitenkant uit als een grote doos met een aantal deuken", legt Tuinhof uit. „Voor dit model is gekozen om het pand niet te groot te laten over komen." Binnen zal het pand dankzij ve le doorkijkjes en een grote vide nog een stuk knusser zijn dan het van buiten lijkt. Daarnaast is er gekozen voor een grote vide van de begane grond tot aan het dak. De vide verspringt op elke verdieping een beetje zodat er vanuit de verschillende etages telkens weer een ander uitzicht is. Van boven loodrecht naar be neden kijken is er dus niet bij. Andersom kan er vanaf de bega ne grond helemaal tot aan het glazen plafond worden geke ken. Nog een leuk detail: er zijn op verschillende etage brugge tjes voorzien die als het ware het grote gat doorkruisen. Het gebouw is zo veel mogelijk volgens de regels van duurzaam bouwen geconstrueerd. Het grote glazen dak is bijvoorbeeld voorzien van zonnecellen. Een peperdure investering van een kleine half miljoen euro, calcu leert Tuinhof. Volgens de archi tect is de voorziening er slechts dankzij een ruime subsidie van de Delta gekomen. Volgens Tuinhof is het meestb:j zondere plekje wel de vlondè midden in het grijswaterbasst op de derde etage. Op de dej etage is een enorme bak vooi zien om regenwater op te vaj gen. In totaal is er plek voorzo j drie- tot vierhonderd kuub aa water. Midden in deze watei massa is een vlonder voorzie waarop medewerkers even ku; nen uitrusten. Overigens wmj het regenwater gebruikt om bij voorbeeld de toiletten doortj spoelen. Een ander bijzonder punt is hei restaurant op de begane gronq In totaal is er plek voor zo'n 1(| man. Overigens is dit restaura! ook voor niet-mede werkers tc«j gankelijk. Tot slot: de grote zaal op de begane grond waar vooi) stellingen kunnen worden gegel ven. Door een enorme glazen waa lijkt het alsof de bezoeker bij» met zijn benen in het watl staat. In de zaal is plek voor lij man. Een deel van de tribune] verplaatsbaar, zodat de ruin» ook kan worden omgetoverdta een grote vergaderruimte. De mooiste werkplek is opd tweede etage te vinden. Het is» plaats waar dijkgraaf W. GossJ laar zijn werkzaamheden gd verrichten. Niet alleen heeft hij een prae tig uitzicht op het Kanaal do: Walcheren, ook kijkt hij d« het andere raam naar het stads kantoor. Niet alleen uitzicht: het water, ook op Middelburg ambtenaren. ZIERIKZEE - 'Direct Conta: is het motto van de open de: dienst die zondagavond in cj Gasthuiskerk in Zierik» wordt gehouden. Oud-predikant van Zierikz Van de Pol zal hier het direc contact met God bespreken. B gospelkoor Laetare verlee: medewerking aan deze diens die om 18.30 uur begint. Raad stelt besluit binnenstad uit door Rolf Bosboom GOES - De Goese gemeente raad neemt pas volgende maand een besluit over het Masterplan Binnenstad, de herinrichting van het centrum. De fracties hebben meer tijd nodig om de plannen goed te bestuderen, vooral als het gaat om de finan ciële bijdrage van eigenaren van panden in het gebied. Het Masterplan is nu zo ver uit gewerkt, dat de uitvoering over enkele maanden kan beginnen. Een groot aantal straten en plei nen wordt opnieuw ingericht en er komt een parkeergarage met naar verwachting 530 plaatsen aan het Bleekveld. De 'belang hebbenden' in de binnenstad betalen een deel van de totale kosten van 21 miljoen euro. Met de ondernemers is een bedrag van 4,75 miljoen euro overeen gekomen, dat wordt geïnd in de vorm van baatbelasting. De gemeenteraad moet nu defi nitief instemmen met de uitvoe ring van de plannen, met de in voering van baatbelasting en met de overeenkomsten die worden gesloten met de onder nemers en met projectontwik kelaar Loostad (parkeergarage en verdere ontwikkeling Bleek veld). Aanvankelijk zou de gemeente raad deze maand een besluit ne men. Tijdens een gezamenlijke vergadering van de raadscom missies grondgebied en midde len, gisteravond in theater De Mythe, werd aangedrongen op uitstel. „We willen er langer over nadenken", zei S. Heijning (WD). Wethouder C. Linssen vond dat 'jammer', maar had er wel begrip voor. Dat betekent dat de beslissing nu in december valt. De raadsleden stelden gisteren vooral technische vragen; standpunten werden er nauwe lijks ingenomen. Aan het einde van de vergadering werd wel be nadrukt dat daaruit niet mag worden opgemaakt dat de plan nen op alle onderdelen worden gesteund. De baatbelasting lijkt het las tigste punt. De Gemeentewet De Goese Grote Markt staat een ingrijpende metamorfose te wachten. schrijft voor dat alle panden in het aangewezen gebied moeten worden aangeslagen, dus ook woningen en kantoren. Huisei genaren betalen echter aanzienlijk minder dan een winkelier. Diverse raadsleden lieten blijken te zoeken naar mogelijkheden om de belasting voor woningen tot een mini mum te beperken. Panden voor 'maatschappelijke doeleinden' vormen een ander probleem. Weliswaar geldt daarvoor half tarief, maar om dat wordt gekeken naar de ge velbreedte en de oppervlakte betalen bijvoorbeeld de kerken in de Singelstraat forse bedra gen, terwijl de vraag is hoeveel 'baat' zij hebben bij de plannen. De uitvoering moet maart vol gend jaar beginnen. Als eerste zijn de Lange Vorststraat, de Lange Kerkstraat en de Gast huisstraat aan de beurt. Daarna worden achtereenvolgens Klok- straat en Ganzepoortstraat, Grote Markt, Magdalenastraat en omgeving, Vlasmarkt, Sin gelstraat en omgeving, Oostwal en ten slotte in 2006 Sint Adri- aanstraat onderhanden geno men. De aanpak van het Bleek veld loopt daaraan parallel. Uitgewerkte schetsen van de illustratie gemeente Goes plannen voor de binnenstad zijn vanaf morgen tot en met zater dag te zien op een informatie markt die wordt gehouden in De Mythe. De openingstijden zijn: morgen van 14.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. door René van Stee en Conny van Gremberghe r 'SLUIS - De gemeenteraad van Sluis moet op kórte termijn be slissen of zij wil doorgaan met het project Sluis aan Zee. Pakt dat besluit negatief uit, dan moeten de overheden (Sluis, provincie en Belgische buurge meenten) gezamenlijk hun energie steken in de ontwikke ling van alternatieve projecten in de toeristisch-recreatieve en economische sfeer. Dat stelt F. van Dongen, lid van de initia tiefgroep Sluis aan Zee en oud wethouder van Sluis-Aarden- burg. Vooralsnog wil het college van B en W de Sluisse raad niet voor januari 2004 vragen een princi pebesluit te nemen over het pro ject. Van Dongen heeft er goede hoop op dat de raad wil door gaan met het project, maar moet toegeven dat de meest recente ontwikkelingen de voortgang niet stimuleren. Het provincie bestuur schoot twee weken ge leden het extra geld opbrengen de bouwonderdeel van Sluis aan Zee af (470 villa's en bijna 200 appartementen), omdat dit een te groot ruimtebeslag zou vergen in het groene kustgebied. De voorbije week dacht de Sluisse wethouder J. Provoost (nu projectverantwoordelijke) het project te kunnen redden door met de aanleg van een strekdam bij het Zwin de Belgische buurgemeenten na drukkelijk bij Sluis dan Zee te betrekken. Dat persoonlijke proefballonnetje werd door burgemeester Leopold graaf Lippens van Knokke onmiddel lijk doorgeprikt. Ook de nega tieve reacties van de Sluisse raadsfracties op het initiatief van Provoost gaf de leden van de initiatiefgroep te denken. Van Dongen: „Het heeft er alle schijn van dat er nu allerhande obstakels opgeworpen worden tegen Sluis aan Zee en dat ver baast me toch wat. We zijn des tijds met een plan gekomen dat op flinke kritiek stuitte, maar dat na verloop van tijd en na wat aanpassingen voor politiek en veel maatschappelijke instel- door Ron Maqnée VLISSINGEN - De politie heeft opnieuw twaalf jongeren in de Vlissingse wijk Paauwenburg aangehouden. Hiermee komt het totaal aantal aanhoudingen op 31. Al maanden maakt de po litie in samenwerking met re cherche en jeugdzorgspecialis ten jacht op jongeren die overlast in de wijk veroorzaken. De jongste golf van aanhoudin gen betreft twaalf jongeren van achttien en negentien jaar. Zij hebben tal van inbraken in standtenten langs de kust van Walcheren bekend. De buit be stond uit geld, sigaretten en al cohol. Ook een buurthuis, een scoutingpand en een sportcom plex waren het doelwit van de jeugdige criminelen. De jonge ren pleegden de inbraken in een periode van twee tot drie jaar. In het onderzoek is intensief met de ouders van deze jongeren sa mengewerkt. Uit de verhoren kwam naar voren dat de jonge ren soms uit verveling en soms voor de kick inbraken. De buit werd steeds onderling verdeeld. De politie sluit verdere aanhou dingen niet uit en gaat door met het onderzoek. Halverwege sep tember meldde de politie al de aanhouding van vijf jongeren. Toen ging het vooral om jonge ren die spiegels van auto's kapot trapten. Daarnaast werden inbraken en vernielingen in een kinderdag verblijf bekend. Eind juni berichtte de politie over de aanhouding van vijftien jongeren. Deze jeugdige crimi nelen waren vooral actief rond om de Louise de Colignyschool en Paauwenburgschool. Eén van de opvallendste vernielin gen betrof het beeld van een ra ket, een kunstwerk annex speel- object, dat op één van de schoolterreinen stond. De jon geren wrikten aan de raket tot dat die van z'n sokkel viel. Ook hier bleek vooral verveling en groepsdruk de oorzaak van de vernielingen. lingen aanvaardbaar was. Op basis van dat plan is een milieu effectrapportage (mer) ge maakt, die werd goedgekeurd. Telkenmale is ons gezegd, ga door met de planontwikkeling. Als er problemen opdoemden, hebben wij steeds gezocht naar oplossingen. Met name de pro vincie heeft ons in dat hele pro ces gesteund. Wat gebeurt er vervolgens: de herindeling is achter de rug, de Statenverkie zingen zijn geweest en voila, het draagvlak voor het project brokkelt zienderogen af." „Als GS dan vervolgens het bouwonderdeel afkeuren, dan schiet het provinciebestuur in mijn ogen door, omdat ze dan ook de financiële onderbou wing van het geheel wegvagen. Vervolgens worden er dan aller lei spijkers op laag water ge zocht om het project in diskre diet te brengen. Wat de PvdA- gedeputeerden M. Kramer (na tuur) en G. de Kok (economie) dan precies drijft, dat weet ik niet, maar ze zouden beter dui delijkheid kunnen scheppen door te stellen dat het project beter helemaal afgevoerd kan worden", benadrukt de oud wethouder. Van Dongen blijft van mening dat Sluis aan Zee nog steeds ge red kan worden. „Als initiatief groep blijven we zoeken naar wegen om dit project van de grond te tillen. Simpelweg, om dat wij vinden dat Sluis aan Zee nog steeds beschouwd moet worden als het enige werkgele genheidsproject dat voor de re gio is ontwikkeld. Inmiddels is er ruim een half miljoen euro ge stoken in de planontwikkeling. Het zou doodzonde zijn als dat geld nu weggegooid geld blijkt te zijn." Van Dongen is wel blij dat wethouder Provoost blijft zoeken naar mogelijkheden om het project voort te zetten. „Zijn presentatie in de media mag dan niet zo goed zijn, hij blijft ten minste aan het projeet trekken. Mede-initiatiefnemer en oud- Rabobankdirecteur H. Smits onderstreept de woorden van Van Dongen. Hij is naar eigen zeggen 'meteen om' als iemand met iets beters dan Sluis aan Zee op de proppen komt. „Behalve dat we voortdurend tegenwer king ondervinden, heb ik nog steeds niets beters gehoord of gezien. Dit sterkt mij in de over tuiging dat Sluis aan Zee móet worden uitgevoerd. Bovendien staat er nog een rekening met de provincie open. Onder meer door het verdwijnen van de veerdiensten is uit die hoek steun toegezegd bij de ontwik keling van initiatieven die de economie en het toerisme in de streek positieve impulsen ge ven. Laat ze die woorden maar eens waar maken." Ook technisch adviseur L. Ver- straeten van de initiatiefgroep Sluis aan Zee legt het hoofd nog niet in de schoot. Toch ziet hij de toekomst van het project som ber in, omdat hij het nagenoeg onmogelijk acht substantiële wijzigingen aan te brengen in het alternatieve plan dat hij in mei presenteerde. In het oor spronkelijke Plan (aangepast na de mer-procedure) zit een gat van dertig miljoen euro. Ver- straeten verwacht niet dat hier voor subsidie beschikbaar komt. Vooral voor de houding van het provinciebestuur kan hij weinig weinig begrip opbrengen. „Te leurgesteld ben ik echter niet, want ergens voorstander van zijn betekent niet automatisch dat je enthousiast bent en ermee instemt. Ten aanzien van Sluis aan Zee is dat helaas niet an ders." Woensdag 5 november 2003 Dankdag SCHOUWEN-DUIVELAND Brouwersha ven Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 9.30 uur ds v. Hoek, 19.00 uur ds v. Wij nen; Bruinisse Nederlandse Hervormde Kerk 10.00 uur ds Oberink; Gereformeer de Kerk 19.00 uur ds Broere; Haamstede Nederlandse Hervormde Kerk 10.00 uur ds v IJsseldijk; Gereformeerde Kerk 19.30 uur ds HartelChristelijke Gerefor meerde Kerk 10.00 en 19.00 uur ds Bij kerk; Kerkwerve Christelijke Gerefor meerde Kerk 10.00 en 19.00 uur ds Uitslag; Nieuwerkerk SOW-Gemeente 19.30 uur ds Klein; Gereformeerde Ge meente 9.30 en 15.30 uur ds Gunst; Oos- terland Nederlandse Hervormde Kerk 19.00 uur ds de Bruijn; Gereformeerde GemeentelO.OO en 18.30 uur ds Brugge; Renesse Nederlandse Hervormde Kerk 19.30 uur avondgebed; Scharendijke SOW-Gemeente 19.30 uur ds Trouw borst; Sirjansland Nederlandse Her vormde Kerk 10 en 19.00 uur ds Joppe Zierikzee Nederlandse Hervormde Kerk, Gasthuiskerk 19.00 uur ds Kievit; Gereformeerde Kerk 19.30 uur ds de ZeeuwChristelijke Gereformeerde Kerk 10.00 uur ds Oosting, 19.00 uur lees- dienst; WAO? Geef mij maar een geschikte baan! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 Fax (033) 465 43 53 Internet: www.ango.nl E-mail: info@ango.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 44