PZC Schoolplaten weer volop in trek Kerk biedt podium aan oogstpalet PZC Inzamelen huisvuil efficiënter Vrachtwagens Bru uit het dorp gezet Kerk Nieuwerkerk onder slopershamer 15 Schouw en-Duiv eland wil aantal klachten in drie jaar verminderen agenda woensdag 5 november 2003 DiSCOZWemmen Voormalig onderwijzer A. Damman bewaart goede herinneringen aan het vertellen in de klas aan de hand van schoolplaten. voor jeugd Hennepkwekerij ontmanteld Weg vrij voor silo's Parkeergelegenheid Bruinisse Reeks auto-inbraken in Vlissingen Celstraf geëist na inbraak Aanpak geluidsoverlast horeca HoorFamke van Loon ZIER1KZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil het aantal klachten over geluids overlast van cafés en discothe ken terugdringen. Gestart wordt volgend jaar met het uit gaansgebied van Renesse, waarvoor de geluidsnorm wordt verhoogd. In 2006 moet het hele eiland aan bod zijn geweest en moet er tevens een gemeentelijk (gebiedsgericht) geluidbeleid optafel liggen. Dat Schouwen-Duiveland zich bij de opstelling van het nieuwe beleid richt op de geluidsklach ten over de horeca, is opvallend. Bij een enquête, die ruim ander half jaar geleden gehouden is onder de inwoners, werden na melijk niet de kroegen maar de voorbijrijdende auto's en vrachtwagens als de grootste rustverstoorders bestempeld. Volgens wethouder L. Geluk- Poortvliet (milieu) is geluids overlast van verkeer 'veel glo baler', terwijl horeca-bedrijven nu kampen met geluidsnormen die 'niet haalbaar' zijn, zodat daar nu de eerste aandacht naar uitgaat. De huidige normen van wat nor maal straatgeluid is en wanneer dat kabaal wordt, zijn onderge bracht in de Wet Geluidhinder. Maar die regels zijn redelijk eenzijdig: zo maakt het voor het maximaal toelaatbare lawaai niet uit of een huis in de polder of een drukke winkelstraat staat. Per 1 januari komt die wet te vervallen en worden de ge luidsnormen opgenomen in de Wet Milieubeheer. Een gemeen te krijgt dan, mits zij een eigen geluidsbeleid heeft opgesteld, de gelegenheid om de geluids normen aan te passen aan de omgeving: iets meer in een uit gaansgebied en wat minder in een wqonwijk. De afgelopen twee jaar heeft Schouwen-Duiveland met on der meer een enquête onder be woners al voorbereidingen ge troffen voor dat eigen geluidbeleid. Het hele eiland is op papier verdeeld in zones 'naar activiteit': woonwijken zijn van winkelstraten en uit gaansgebieden gescheiden en het buitengebied valt onder een andere zone dan een bedrijven terrein. De bedoeling is dat straks iedere zone een eigen, passende geluidsnorm krijgt. Want wat in een winkelstraat een normaal geluidsvolume is, kan in een rustige woonbuurt als herrie ervaren worden. Renesse krijgt als eerste een ei gen geluidsnorm. Het uitgaans gebied wordt aangewezen als horeca-concentratiegebied, waar de maximaal toegestane geluidsoverlast iets hoger zal worden. Volgens Geluk wordt nu onderzocht wat de geluids norm moet worden 'die voor ie dereen acceptabel is'. Door de lawaai-limiet beter op de prak tijk af te stellen, wil de gemeente het aantal klachten over ge luidsoverlast van horeca terug dringen. „Dan kun je handha ven op die toetsingsnorm. De norm is nu niet haalbaar." Ook in Zierikzee zal de gemeente in 2005 een dergelijk horeca-con centratiegebied met eigen ge luidsnormen vaststellen. In 2006 moeten alle zones met een eigen geluidlimiet vastge legd zijn. NIEUWERKERK - Zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk houdt vrijdag 7 november een disco- zwemavond voor de jeugd. Kinderen kunnen op deze speciale zwemavond van 18.30 tot 20.30 uur zwemmen op mu ziek. door Ali Pankow BURGH - Ze zijn onlosmakelijk verbonden met de school van toen, de kleurrijke platen van zeeslagen met ferme helden, met Het behouden huis van het vermetele duo Heemskerk en Barends tijdens hun overwinte ring op Nova Zembla of met Aap, Noot, Mies en de rest van door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De Hervorm de kerk in Zonnemaire biedt het komend weekend weer een po dium voor een gevarieerd oogst palet van klank en kleur. De kerkenraad besloot twee jaar geleden met een specifiek eve nement te trachten weer eens wat meer mensen bij de kerk te betrekken. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur De meeste inwoners dragen de kerk op het dorp een warm hart toe, maar het aantal deelnemers aan de zondagse kerkgang loopt terug. Het oogstpalet biedt de mogelijkheid te tonen dat de kerk ook als centrale ontmoe tingsplek een belangrijke func tie kan hebben. In veel kerken wordt de komen de week aandacht besteed aan de Dankdag voor het gewas. De hervormde kerk in Zonnemaire doet dat in de vorm van het oog- spalet met een tentoonstelling, een speciale dienst en diverse presentaties en optredens. Het oogstpalet wordt dit jaar voor de derde keer gehouden. De be langstelling bij de voorgaande twee edities is aanleiding ermee door te gaan. Het evenement be gint vrijdagavond 7 november om 19.30 uur met een concert door harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire. Tevens kan dan de tentoonstel ling van quilts en poppen in de kerk worden bekeken. De pop pen zijn gemaakt door Ali Mol en Jenny Bolkenbaas en de quilts komen van Ali van der Male en Hubrina de Vlieger, beiden betrokken bij de quilt kring op Kerkwerve. Zaterdag opent de kerk zijn deuren om 10.00 uur en is het publiek weer welkom de ten toonstelling te bekijken. Verder geven de leden van De Arke om 14.30 uur een klederdrachten show. 's Avonds staat er vanaf 19.30 uur een concert van het gospelkoor Rejoiche uit Spijke- nisse op het programma. Het palet wordt zondagmiddag om 14.30 uur afgesloten met een optreden van de Vlaamse muzi kant Eugène Bozzetti op zijn ac cordeon. de leesplank. Historicus Tobias van Gent uit Middelburg weet veel te vertellen over oude schoolplaten. Hij doet dat van avond in museum De Burghse Schoole in Burgh. Van Gent was lange tijd docent krijgskunde bij de Marine. Hij is nu bestuursadviseur bij de ge meente Middelburg en publi ceert met regelmaat historische artikelen. Zijn fascinatie voor schoolplaten ontstond toen hij leraar was. „Ik maakte er graag gebruik van om de lessen aan trekkelijker te maken. Zelfs in een tijd dat daar al modernere middelen voor waren", zegt Van Gent. Volgens hem bieden de af beeldingen een bron van infor matie en valt er soms wel een uur over één plaat te vertellen. Bij veel platen zijn ook begelei dende boekjes geschreven ter verklaring van talrijke details. De Wet op het Lager Onderwijs van 1857 deed de behoefte aan leermiddelen groeien. School platen boden uitstekend onder steuning vooral bij de geschie denis- en aardrijkskundelessen. Van Gent constateert in de his torische platen een duidelijke ommekeer. „Tot circa het einde van de 19e eeuw stond de hel denmoed centraal. Dat veran derde met de platen van Isings. Die waren pedagogischer. In plaats van bloederig geweld, te kende Isings het strij dtoneel ver weggestopt achter de duinen en bracht hij juist het overleg van de krijgsmacht naar de voor grond." In topografische kaarten onder scheidt Van Gent twee soorten: de echte landkaarten en de pla ten waarop een stukje Neder land staat getekend zoals het Rembrandtsplein, Schiphol en de Veluwe, maar ook tal van lo caties in Nederlands-Indië. Het aanbod in die laatste soort is schaars. De historicus geeft aan dat de aanmaak daarvan vrij kort na de Tweede Wereldoorlog stopte. Vooraanstaande uitgevers van schoolplaten waren Wolters en Noordhof. „Vooral bij Noordhof waren die topografische platen een boegbeeld. De uitgever no digden er dan ook vooraan staande leden van de St. Lucas- kunstkring in Amsterdam of van de Pulgristudio in Den Haag voor uit. Ze kregen er 150 gulden voor plus 25 gulden als vergoeding voor de reiskosten." Internet heeft de schoolplaat als leermiddel vrijwel geheel ver drongen. Veel zolders van oude scholen lagen vol met opgerolde exemplaren, maar inmiddels zijn de platen in ere hersteld. Ze zijn nu een geliefd object voor verzamelaars. In het Gelderse foto Marijke Folkertsma Bredevoort is zelfs een volledig in schoolplaten gespecialiseer de winkel 'De Kantlijn' geves tigd. Volgens Van Gent ont spruit die belangstelling vanuit nostalgie betreffende de eigen schooltijd én het landschap van toen. Waar op oude schoolplaten nog weidse landschappen prijken, zijn nu vinex-woonwijken her rezen. Hij vertelt vanavond in De Burghse Schoole vooral over Zeeuwse schoolplaten waarin onder meer een zeeheld als Mi- chiel de Ruyter een prominente rol speelt. Voorzitter A. Damman van de Stichting Westerschouwen Kul- tureel treedt graag als gastheer op voor deze bijeenkomst. Hij koestert zelf als voormalig on derwijzer goede herinneringen aan het gebruik van schoolpla ten bij het verlevendigen van de lessen. STREEKACTIVITEITEN BURGH - De Burghse Schoole, 19.30 uur: Inleiding over schoolplaten. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het inzamelen van het huisvuil in het Schou- wen-Duivelandse buitengebied gaat voortaan sneller, efficiën ter en met inzet van minder per soneel. De gisteren in gebruik genomen 'zijlader' - een nieuw type huisvuilwagen - kan door één man bediend worden. De uitkomsten van een onderzoek naar de mogelijkheden voor on dergrondse afvalcontainers in de Zierikzeese binnenstad wor den binnen enkele weken ver wacht. De keuze voor de nieuwe vuil niswagen is ingegeven door aangescherpte Arbo-eisen. Huisvuilbeladers mogen niet te zwaar belast worden en daarom is'gezocht naar manieren om het ophalen van het huisvuil verder te mechaniseren. De nu aange schafte zijlader beschikt over een afstandbestuurde grijper waarmee de chauffeur een langs de weg staande rolcontainer op kan pakken, legen en weer terug zetten. Voorlopig, zegt hoofd afdeling reiniging van de gemeente Schouwen-Duiveland N. Eilers, wordt de nieuwe aanwinst al leen in het buitengebied ge bruikt. De zijlader is volgens hem echter ook heel goed ge schikt voor gebruik binnen de bebouwde kom. „Hij is iets kor ter dan onze achterladers en dat maakt hem wat makkelijker manoeuvreerbaar." Het feit dat de nieuwe vuilniswagen door één man bediend kan worden heeft volgens Eilers geen gevol gen voor de werkgelegenheid. De aanschaf van de zijlader past in het streven naar het verhogen van de efficiency. In het kader daarvan wordt onderzoek ge daan naar de mogelijkheden voor ondergrondse afvalcontai ners in de binnenstad van Zie rikzee. De gemeente hoopt met ondergrondse afvalcontainers het probleem van illegaal ge dumpt afval en zwerfvuil door gescheurde vuilniszakken op te kunnen lossen. Eilers: „Daarom zijn we nu op een rijtje aan het zetten wat de mogelijkheden zijn. Want je moet bijvoorbeeld exact weten waar nutsleidingen OOLTGENSPLAAT - In een loods aan de Dwarsweg bij Oolt- gensplaat heeft het wijkteam Goeree-Overflakkee van de po litie maandag een hennepkwekerij aangetroffen. Zo'n 600 hennepplanten werden in beslag genomen en vernietigd. Te gen de 35-jarige eigenaresse is proces-verbaal opgemaakt. De politie kwam de hennepkwekerij op het spoor na meldingen over een abnormaal hoog energieverbruik. BRUINISSE - Graanhandel Van Tuyl uit Bruinisse kan de drie zo lang gewenste rijstsilo's eindelijk realiseren. Het colle ge van burgemeester en wethouders heeft vrijstelling ver leend, na kennis te hebben genomen van de verklaring van geen bezwaar van de provincie. De uitbreiding van het bedrijf met deze silo 's is noodzakelij k om aan de wettelij ke eisen voor voedselhygiene te voldoen. Aan de realisatie is een lange pro cedure vooraf gegaan. De bouw van de vijftien meter hoge si lo's paste niet in het bestemmingsplan, waarin wordt uitge gaan van een maximale bouwhoogte van zes meter. BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland is van plan medewerking te verlenen aan de realisatie van 39 parkeer plaatsen en acht garageboxen nabij supermarkt C1000 aan de Dreef in Bruinisse. Het dagelijks bestuur van de gemeente on derkent de parkeerbehoefte die er in deze omgeving is en stelt de raad daarom voor een voorbereidingsbesluit te nemen. Die stap gaat vooraf aan het voeren van de vrijstellingsprocedure op grond van artikel 19. VLISSINGEN t Onbekenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken in zes auto's in de Vlissingse wijk Bossenburgh. De buit bestond in een aantal gevallen uit au- dio-apparatuur. Van sommige wagens werd alleen het slot ge forceerd. DEN HAAG - Tegen een 39-jarige man uit Goes die daar een inbraak en een afpersing pleegde, is gisteren bij het gerechts hof in Den Haag vier maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf geëist. De eigenaresse van antiekwinkel in Goes deed aangifte van de inbraak, waarbij onder andere curiosa, antie ke voorwerpen en sieraden werden buitgemaakt. Ook een ooggetuige kon bevestigen dat de verdachte de inbraak bij de winkel pleegde. Maar desondanks ontkende de verdachte dat hij iets met het misdrijf van doen had. Hij had echter zelf een verklaring bij de politie afgelegd, die zijn ontkenning onder uithaalde. De man had namelijk verklaard dat hij de buitge maakte sieraden bij een vriend had ondergebracht. De ver dachte zou diezelfde vriend later ook hebben afgeperst, om geld te verkrijgen. De verdachte was jarenlang drugsver slaafd geweest. Inmiddels zou hij van de verslaving zijn afgekickt. Hij zou hard op weg zijn om zijn leven op poten te zetten. De verdachte wilde schoon schip maken en was daar om in hoger beroep gegaan. Hij hoopt door het hof te worden vrijgesproken. Maar daar voelde de advocaat-generaal wei nig voor. Hij vond zelfs dat de verdachte een hogere straf ver diende dan de werkstraf die oorspronkelijk door de politie rechter werd opgelegd. Als het aan de aanklager ligt gaat de verdachte de gevangenis in. Het hof beslist binnen twee we ken over het lot van de verdachte. gemeente Schouwen-Duive land heeft hierop geen reactie van hen ontvangen. Dorpsraad en ondernemersvereniging on dersteunen het plan. Op het re gelen van bebording na (ter waarde van 1200 euro) kost het plan de gemeente niets. Dat zou anders zijn met het proefballon netje dat eerder al eens is opge laten over de inrichting van be veiligde parkeerterreinen op centrale locaties. „Gezien de druk op de begroting zal zoiets niet vanuit de gemeente worden georganiseerd", meldt parkeer- wethouderL. Geluk-Poortvliet. Ze baseert zich op een soortge lijke aanpak in Alphen aan den Rijn. Vraag is uiteraard of Schou wen-Duiveland groot genoeg is om een dergelijke voorziening van de grond te tillen. Naar het antwoord daarop zal echter al leen gezocht worden als er par ticulieren zijn die het plan op pikken. door Esme Soesman BRUINISSE - In Bruinisse mo gen vrachtwagens vanaf 1 janu ari 2004 alleen nog maar wor den weggezet op het onbebouwde deel van het indu strieterrein. Al jaren is er erger nis over de vrachtwagens die ge parkeerd staan bij de haven. Doorgaans worden in weeken den en avonduren een stuk of dertien wagens in dit gebied ge parkeerd. Die doen, zo hebben zowel inwoners als toeristen herhaaldelijk aangegeven, af breuk aan het beeld van de Bru- se haven. In overleg met de dorpsraad is over een alterna tief nagedacht. Vanaf begin vol gend jaar zijn de Industrieweg en Technologie- en Nijverheids straat op het Bruse industrieter rein als vaste parkeerstek aan gewezen. De betrokken bedrij ven zijn over dit voornemen in augustus al geïnformeerd. De De nieuwe vuilniswagen beschikt over een op afstand via een joy-stick te besturen grijparm. foto Marijke Folkertsma in de grond zitten voordat je er gens kunt gaan graven. En je bent ook gebonden aan maxi male loopafstanden. De norm is dat je iemand niet meer dan 125 meter mag laten sjouwen met een vuilniszak naar zo'n afval container. Eilers verwacht bin nen enkele weken meer duide lijkheid te hebben. door Esme Soesman NIEUWERKERK - Over twee weken wordt begonnen met de sloop van de kerk van de gere formeerde gemeente (synodaal) in Nieuwerkerk. Op dezelfde plek wordt een nieuwe kerk neergezet, die plaats biedt aan een grotere groep mensen dan het huidige gebouw. Het kerkgebouw aan de Molen straat, waarin afgelopen zon dag voor het laatst gekerkt is, biedt ruimte aan 350 kerkgan gers. De kerkzaal in het nieuwe gebouw telt 401 plaatsen. Wordt ook de galerij bij het geheel be trokken, dan kunnen 491 men sen een zitplaats krijgen. Over die invulling is echter in dit sta dium nog geen duidelijkheid omdat de - financiële - onder handelingen over deze inrich ting nog lopen. Het nieuwe ge bouw is weliswaar groter met het oog op groei van de kerkelij ke gemeente, maar met een eer ste uitbreiding van vijftig plaat sen kan de gereformeerde gemeente in synodaal verband op dit moment wel vooruit. De bouw van de nieuwe kerk zal, als alles volgens plan gaat, vroeg in de maand januari van volgend jaar beginnen. Voor het project zijn tweehonderd werk bare dagen benodigd. Dat maakt dat de bouw ongeveer een jaar in beslag zal gaan ne men. In die tijd kunnen leden van de gereformeerde gemeente (synodaal) terecht in het ge bouw van de gereformeerde kerk aan de Ooststraat. Van daag vindt daar, in verband met dankdag, de eerste activiteit plaats. Het nieuwe onderkomen van de kerkelijke gemeente is ontwor pen door architectenbureau Fierloos. Kleur- en materiaal gebruik zijn in overeenstem ming met de omgeving. De kerk zaal wordt opgetrokken uit donkerrood metselwerk, het la ge bouwdeel is uit afwisselend zwarte en rode lagen baksteen opgebouwd. Behalve de extra plaatsen omvat het gebouw een kerkenraadskamer, bibliotheek en een toiletvoorziening met aangepast toilet voor gehandi capten. Het gebouw kent verder een on geveer twintig meter hoge to ren. Het aantal parkeerplaatsen wordt tot een totaal van veertig uitgebreid. Het oude te slopen kerkje dateert van het begin van de vorige eeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41