PZC Jonge criminele Antillianen schrijven zich bewust niet in Nibud bezorgd over schulden jongeren Bustour ontvoering Heineken lijkt bij voorbaat succesvol Weet u dat u binnenkort in de nieuwste supermarkt van Goes ook minstens 12% goedkoper uit bent voor uw boodschappen?! ProRail bekritiseert plan NS voor dienstregeling 2005 Protest tegen belasting op kerstpakketten elke dag beter woensdag 5 november 2003 Arrestaties na overval kindertehuis Ruimtereis van André Kuipers heet Missie Delta Onverstandig L Groot aantal exotische dieren niet meer in huis Prioriteit Camera snapt stelende bewakers Schooldirecteur moeilijk te vinden Dvd passeert cd Vlees uit handel na foute bse-test Inleveractie mobieltjes is succes DORDRECHT - De poli tie heeft gisterochtend twee mannen van achttien jaar aangehouden. Zij zouden betrokken zijn ge weest bij een overval op het kindertehuis Trivium in Dordrecht. Een derde overvaller is volgens de politie nog voortvluchtig. Maandagavond drongen drie mannen rond 21.15 uur het gebouw aan de Be- sarstraat binnen. Op dat moment waren er tien kinderen in de leeftijd van 8 tot en met 16 jaar en twee begeleidsters aan wezig. De daders dwon gen hen waardevolle spul len en geld af te geven. Hoeveel zij in handen hebben gekregen, is niet bekend. Direct na de over val stelde de politie een buurtonderzoek in. Volgens H. Sarneel, alge meen directeur van Trivi um, hebben de aanwezige kinderen een behoorlijke klap opgelopen. „Wij zijn een instelling die kinde ren helpt met problemen thuis, dus is het al een ex tra kwetsbare groep. Sommigen reageren zeer teruggetrokken en ang - stig, anderen juist agres sief." Naast de ondersteu ning van slachtofferhulp praten eigen deskundigen van Trivium ook intensief met de betrokken kinde ren en begeleidsters om traumatisering te voorko men. „Ondanks de be drukte sfeer is er wel sprake van een enorme saamhorigheid om hier weer bovenop te komen", aldus Sarneel. De spoorwegpolitie hield de eerste verdachte aan, omdat hij geen geldig ver voersbewijs bij zich had. Uit nader onderzoek bleek dat hij mogelijk be trokken was bij de over val. De andere verdachte werd in een Rotterdamse woning aangehouden naar aanleiding van on derzoeksgegevens. ANP DEN HAAG - Missie Delta is de naam van de ruimtereis die de Nederlandse astronaut André Kuipers (45) volgend jaar zal maken. De ministers Brinkhorst (Economische Zaken) en Van der Hoeven (Onderwijs) hebben dat gisteren in Den Haag be kendgemaakt. Kuipers vertrekt 19 april met een Russische Sojoez-raket naar het Internationale Ruim testation (ISS). De medicus zal daar acht dagen verblijven voor het uitvoeren van een aantal wetenschappelijke experimen ten. Voor de reis (heen en weer) is twee dagen uitgetrokken. Kuipers wordt de eerste Neder lander in de ruimte sinds Wubbo Ockels in 1985 om de aarde cir kelde. De missienaam Delta verwijst naar het onderzoek tij dens de vlucht: het staat voor 'Dutch Expedition for Life science, Technology and At mospheric research'. Kuipers zal in de ruimte experimenten uitvoeren op het terrein van de biologie, geneeskunde, techno logische ontwikkeling, natuur kunde en aardobservatie. ANP Bijl aan wortel treinsysteem van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen moeten het sys teem met stop-, sneltreinen en intercity's afschaffen als ze in 2005 meer treinen in de spits willen laten rijden. Dat zegt spoorbeheerder ProRail in reac tie op het NS-plan om de dienst regeling in 2005 fors aan te pas sen. Het plan gaat ervan uit dat er minder treinen in de daluren en meer in de spits gaan rijden. Volgens ProRail is het spoor daarvoor in de huidige toestand veel te vol. Vooral in de Rand stad is de maximumcapaciteit op veel plekken al bereikt. Meer treinen in de spits kan alleen als één van de drie treinsoorten ver dwijnen. „Je moet toe naar een twee-treinensysteem", aldus een woordvoerder van ProRail. NS willen in 2005 op drukke trajecten in de spits meer trei nen inzetten. Dat schrijft de vervoerderspoot NS Reizigers in een brief aan de concerntop. Daar staat tegenover dat ze in weekeinden en op rustige tijden doordeweeks treinen wil schrappen. Met die maatregelen wil het noodlijdende NS Reizigers de kosten drukken en opbrengsten opkrikken. Het reizigersbedrijf draaide het eerste halfjaar een verlies van 20 miljoen euro. Ook 2002 is al afgesloten met een te kort van 69 miljoen euro. Bo vendien nam toen het aantal reizigerskilometers af met 2,2 procent. Volgens een NS-woordvoerder gaat het om een denkrichting. „Het beeld dat de NS treinen gaan schrappen is onjuist. Het zou kunnen zijn dat je minder in de daluren gaat rijden, maar dat ten gunste van de spits laat ko men. We doen dat al in 2004. Er rijden dan per saldo 4 procent meer treinen." NS Reizigers kijkt ook naar het efficiënter inzetten van conduc teurs en machinisten. Diensten moeten beter op elkaar aan gaan sluiten. Bestuurslid R. Spithorst van reizigersbelangengroep Rover noemt het 'erg onverstandig' als zou blijken dat de NS uiteinde lijk toch minder treinen laten rijden. „Ik kan me niet voorstel len dat NS het afnemend aantal reizigers willen bestrijden met het bieden van een slechter pro duct. Dat is een supermarktoor- log-andersom." CNV-woord voerder J. Piqué snapt het wel. „NS renderen slecht, het bedrijf zit in de rode cijfers en zoekt manieren om er uit te komen. De eerste maatre gel was de prijzen van de trein kaartjes verhogen. Dat levert onvoldoende op, dus ga je ver der zoeken om het bedrijf ren dabel te maken. Logisch dat je dan uitkomt bij lijnen en trei nen." „Vergeet niet dat deze stap veel te maken heeft met de railhef fing van de overheid. De kosten voor NS gaan omhoog", aldus Piqué. „Ik verwacht niet dat de service voor de reizigers naar een veel lager niveau zal gaan." De dienstregeling voor 2005 wordt in de loop van volgend jaar vastgesteld. GPD Een demonstrant van Milieudefensie neemt de gelegenheid te baat om bij de dames van de kerstpakkettenactie een handtekening voor zijn eigen petitie te vragen. foto Harmen de Jong/GPD doorCoen Springelkamp DEN HAAG - Kerstpakketten- leveranciers hebben gisteren in Den Haag geprotesteerd tegen de heffing van belasting op het kerstpakket. Het kabinet hoopt zo 140 miljoen euro te besparen. De kerstpakketten-branche vreest hierdoor niet alleen een omzetdaling, maar ook het ver lies van duizend banen. De actie tegen de belasting maatregel werd overschaduwd door een protest van Milieude fensie voor een beter openbaar vervoer. De club dumpte een grote stapel spoorbielzen voor de ingang van de Tweede Ka mer. En dat was precies de plek waar kerstpakkettenleveran- ciers glühwijn en plakken kerst stol wilden uitdelen. Zo stonden de dozen, flessen glühwijn en een drie meter hoge opblaasba re kerstman buiten bereik van de in- en uitwandelende kamer leden. Het kabinet ziet het kerstpak ket als loon in natura waarover loonbelasting moet worden be taald. Voor een groot aantal be drijven en organisaties wordt het kerstpakket daardoor te duur. Kerstpakkettenleveranciers zijn woedend. Door de maatre gel vreest R. Eimers van het kerstpakkettenbedrijf Trom slager in Soest niet alleen het verlies van duizend arbeids plaatsen in zijn eigen branche, maar ook ontslagen bij toeleve ringsbedrijven en sociale werk plaatsen. Op 10 november vergadert de Tweede Kamer opnieuw over de heffing van belasting op het kerstpakket. GPD BEOAArVDEM Zljw ZO ONBEVcPoFT",TeqEWWC>oR-V/C> van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Veel jongeren die vanuit de Antillen naar Neder land komen, schrijven zich be wust niet in hun nieuwe woon plaats in. Ze blijven zo lange tijd anoniem voor instellingen als gemeente en politie. DEN HAAG - Een groot aantal vogels en zoogdieren mag vanaf 2005 niet meer als huisdier wor den gehouden. Daaronder val len soorten roofvogels maar ook kolibries. Verder geldt een taboe voor olifanten, nijlpaarden, miereneters, bevers, de Austra lische koala en het vogelbek dier. Andere dieren mogen alleen nog worden gehouden als dat uit drukkelijk is toegestaan of on der voorwaarden. Voor dieren die nu al in het bezit zijn van liefhebbers geldt een uitzonde ring. Die dieren hoeven niet te worden weggedaan. De lijst is in opdracht van het ministerie van Landbouw opge steld door de Raad van Dieren- aangelegenheden. Het ministe rie moet beslissen of de lijst, die gisteren gepubliceerd werd, ge heel of gedeeltelijk in de Ge zondheids- en Welzijnswet voor Dieren wordt opgenomen. Bedreigde soorten staan niet op de lijst, omdat die vanwege hun zeldzaamheid al verboden zijn. GPD Onderzoeker A. van Wijk van de Nederlandse Politie Academie spreekt van een zorgelijke ont wikkeling. „We krijgen daar door moeilij k zicht op een groep desperate jongeren die vanuit de Antillen naar Nederland komt en van wie een groot deel criminele bedoelingen heeft. Door zich niet in te schrijven, kunnen ze makkelijk van stad naar stad 'hoppenEr is gericht onderzoek naar deze niet-inge- schrevenen nodig. Zo is er het verhaal dat je voor 75 euro een postbus kunt huren in Neder land. Maar hoe gebeurt dat dan? Bij wie kun je die huren?" Van Wij k noemt drie redenen om zich niet in te schrijven: gemak zucht, uitkeringsfraude en cri minele intenties. Hij deed afge lopen tijd onderzoek naar criminele Antillianen in op dracht van de gemeente Nijme gen. Naar aanleiding van een reeks gewelddadige incidenten waar bij Antillianen betrokken wa ren, besloot deze gemeente in 1998 tot een gerichte aanpak van probleem-Antillianen. Er werd een project begonnen om hen naar werk of school te bege leiden en de politie maakte vier rechercheurs vrij, het A-team, dat zich specifiek richtte op cri minele Antillianen in de Waal stad. Vijf jaar later blijkt volgens de politiestatistieken dat jaarlijks zo'n honderd Nijmeegse Antilli anen met politie in aanraking komen, aldus Van Wijk, veelal dertigplussers. Uit informatie van de lokale Criminele Inlich tingen Eenheid en uit inter views met sleutelfiguren uit de Antilliaanse gemeenschap, waaronder (ex-)gedetineerden, blijkt echter dat een groep van 12- tot 20-jarigen verantwoor delijk is voor het gros van de strafbare feiten. Van Wijk heeft zelfs gehoord van enkele jonge ren van 8 en 9 jaar die aan het begin van een criminele carrière staan. „Er zijn in werkelijkheid in Nij megen dus meer Antillianen betrokken bij criminele activi teiten. Vooral de niet-inge- schrevenen blijven bij politie buiten beeld." In Nijmegen wo nen tweeduizend geregistreerde Antillianen. Daarnaast zijn er naar schat ting duizend niet-geregistreer- den. Burgemeester G. ter Horst van Nijmegen wil met de zeven tien andere gemeenten in Ne derland met een grote Antilli aanse gemeenschap ijveren voor een betere registratie van Antil lianen die naar Nederland ko men. Bovendien vraagt zij mi nister Donner van Justitie om de Antillianenproblematiek tot prioriteit te maken van de net opgerichte landelijke recher che. GPD door Marijn van der Pas UTRECHT - Jongeren hebben een gat in hun hand. Van de jeugd in de leeftijd van 21 tot en met 25 jaar komt 60 procent geld tekort. Bij kinderen van 10 tot en met 12 is dat 20 procent. Dat heeft het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting (Nibud) gisteren gezegd. „Het Nibud vindt het veront rustend dat jongeren op zo'n grote schaal en vooral al zo jong, geld tekortkomen", aldus het instituut in een verklaring. Het Nibud maakt zich vooral zorgen over de jongeren die al krap zit ten terwijl ze nog op school zit ten. „Als zij nu al tekortkomen, doet dat vrezen voor de toe komst wanneer ze vaste lasten DEN HAAG - Vijf beveiligers van het Haagse Westeinde Zie kenhuis zijn op non-actief gesteld, nadat zij door een bewa kingscamera waren betrapt op het stelen van een computer. Het vijftal wordt van meer diefstallen verdacht. Het ziekenhuis werd maandenlang geteisterd door dieven die een groot aantal computers en projectoren meenamen. Het ziekenhuis besloot daarom een particulier recherchebureau in te schakelen. Er werden kleine camera 's opgehangen, onder meer in rookmelders. GPD UTRECHT - Basisscholen moeten de grootste moeite doen om directeuren te vinden. Ruim tweederde van de vacatures voor schooldirecteur was het afgelopen schooljaar niet op tijd ingevuld. Managers die meerdere scholen leiden, waren nog moeilijker te krijgen: voor 86 procent van de openstaande banen was op de geplan de datum nog niemand gevonden. Alleen de werving van nieuwe onderwijzers verliep vorig schooljaar gemakkelijker. Dat blijkt uit een onderzoek van de vakbond Algemene Ver eniging Schoolleiders. Tweederde van de vacatures voor ad- junt-directeur bleef onvervuld. De cijfers laten een verslech tering zien vergeleken met eerdere jaren. ANP AMSTERDAM - De dvd verslaat dit jaar de cd. Volgens aan bieder Warner Home Video komt de totale dvd-omzet in Ne derland dit jaar op 545 miljoen euro, terwijl de cd-omzet op 340 miljoen wordt geschat. Het aantal dvd-spelers verdubbelt dit jaar tot twee miljoen. De gemiddelde prijs van een dvd-schijf je is sinds de introduc tie gezakt van 29 euro in 1999 naar 19,80 euro in de eerste helft van dit jaar, een daling van 32 procent. De prijs van een cd daalde in vijftien jaar slechts met 28 procent naar gemiddeld 11,01 euro. ANP BOXTEL - Vleesconcern Dumeco heeft op verzoek van de Voedsel- en Warenautoriteit 78 ton rundvlees uit de handel gehaald. Er is een fout gemaakt bij een test op de gekkekoeienziekte bse. Ongeveer 700 kilogram van de verkeerd geteste partij vlees kon niet worden teruggehaald. Een laboratorium in Veghel heeft de fout vorige week woens dag gemaakt. Een dag later is besloten het vlees uit de handel te halen. Het rundvlees was toen al geleverd aan bedrijven in Denemarken, Duitsland, Frankrijk en Italië. Consumenten lopen een verwaarloosbaar risico besmet te ra ken met bse als ze iets van de 700 kilogram vlees hebben gege ten. De kans dat de verkeerd geteste koe besmet was, is niet groter dan één op de honderdduizend. ANP BREUKELEN - Ruim 5600 kinderen hebben weer een jaar lang te eten, omdat in Nederland 56.000 oude mobieltjes zijn ingeleverd. Van de opbrengst kunnen de kinderen eten krijgen via het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP). Dat maakte de telefoonwinkel Tell Me, organisator van de ac tie, bekend. Vanwege het succes heeft het bedrijf besloten het initiatief voor onbepaalde tijd voort te zetten. Voor elk ingele verd toestel maakt Tell Me 3,50 euro over naar het WFR ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Nieuw: de Heineken-ontvoering bus tour. Een 2,5 uur durende tocht langs de locaties waar de ontvoerders hun gijze laars Freddy Heineken en chauffeur Ab Doderer in 1983 ontvoerden en verbor gen hielden. De eerste bus trip, aanstaande zondag middag, is al volgeboekt. Na een borrel in café Kar- pershoek tegenover het Centraal Station gaat de tou ringcar door de Staatslie denbuurt, waar de ontvoer ders hun kidnap beraamden, via de Jordaan naar het Hei- neken-hoofdkantoor tegen over de voormalige brouwe rij, bij het Weteringcircuit, de plek waar de slachtoffers werden overmeesterd. De bus gaat verder door het westelijke havengebied om uiteindelijk te stoppen bij de cellen waar de gijzelaars drie weken werden vastgehou den. De ruimte in de loods is nog voor een groot deel in tact, compleet met de bruin- oranje matrassen waar Hei neken en Doderer op lagen en het chemisch toilet. Eigenaar Nico Schaaf van de loods heeft lang met het idee rondgelopen er een museum van te maken, maar dat is er nooit van gekomen. Totdat de Fries Sjerp Jaarsma (35) uit Balk zich bij hem meldde. Jaarsma is grasdroger, dj, presentator van talenten jachten. En nu dus de Heine ken-ontvoering bustour. Heineken Holding is er niet gelukkig mee: „Het was een heel pijnlijke periode en dit rakelt die voor de familie weer op." Financieel wordt de grasdro ger er uiteraard niet slechter van. Maar begrijp Jaarsma goed, hij heeft veel respect voor Heineken, die bijna twee jaar geleden overleed. Dus toen de Fries in 1990 Pa- radiso uitwandelde en daar zowat tegen Heineken op liep, heeft hij hem de hand geschud. „Ik zei dat ik het een grote eer vond hem te ontmoeten." Nee, een tripje naar zijn gijzelaarscel is niet respectloos. „Het is toch goed afgelopen! En bustour over Gerrit Jan Heijn zou ik nooit organiseren." GPD Advertentie hebben." Uit een Nibud-onder- zoek onder drieduizend jonge ren blijkt dat de helft van de werkende jongeren schulden heeft. Bovendien heeft 10 pro cent van de hbo- en wo-studen- ten tussen de 21 en de 25 jaar meer dan 10.000 euro schuld. Volgens het Nibud zitter daar ook leningen voor de studie, hy potheken en autoleningen tus sen. Jongeren lenen vooral geld voor kleding en het mobieltje. Naar mate ze ouder worden, lenen ze ook voor de studie en het levens onderhoud. Het Nibud vindt dat ouders kin deren op een vroege leeftijd moeten leren omgaan met geld. Daarnaast kunnen jongeren in formatie aanvragen op de Ni- bud-website. ANP Marconistraat 2, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3