13 Schouwse artsen non-stop jouw muziek altijd op de hoogte Reddingsboten stevenen af op recordaantal acties 359 299 Alert! op de bres voor tuinmuurtje Landgoed met nostalgisch vermaak het ritme van je dag Enquêteurs Alle hoop voor Zierikzees theater gevestigd op marktpartijen Nog 2CCI1 zicllt Op Leksteken band kost 170 euro zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 5 november 2003 Schandpaal Ook overal op de kabel te ontvangen. Kijk voor meer info op rtlfm.nl Clementines Edah Politiek omarmt plan Mondragon extra geld voor Hoor Ali Pankow ZIERIKZEE - Een grote meer derheid van de Schouwen-Dui- velandse raadleden staat posi tief tegenover het voorstel de nieuwbouw en exploitatie van theater Mondragon in Zierikzee uit handen te geven aan een commerciële onderneming. Met uitzondering van SGP en CU lieten de overige fracties zich wisselend positief uit over het nieuwe plan van aanpak voor een multifunctioneel zalencom plex op de plek van de voormali ge schouwburg annex restau rant aan de Oude Haven. Dit bleek gisteravond in de com missie Samenleving en Bestuur. Het dagelijks gemeentebestuur acht het niet verantwoord in de huidige slechte economische tij - den zelf nog te investeren in de nieuwbouw van een theater. Evenmin wil de gemeente parti ciperen in een risicodragende exploitatie. Omdat zij wel waarde hecht aan de tot stand koming van een dergelijk com plex wordt ruimte geboden aan marktpartijen die er wel brood in zien. Daarbij gelden dan wel belangrijke voorwaarden be treffende de inrichting van de theaterzaal en de huur daarvan door de gemeente zelf voor pro fessioneel podiumaanbod en enkele niet-commerciële voor stellingen. De gemeente hoopt dit alles uiteindelijk via een vrij unieke zogeheten innovatieve aanbestedingsprocedure te kunnen realiseren. CDA'er N. de Danschutter her kent hierin een voorstel dat zijn eigen fractie al veel eerder had bedacht. De christen-democra ten juichen een koppeling met poppodium Brogum toe, zodat twee vliegen in één klap worden geslagen. D. Meulblok (WD) complimenteert het CDA loyaal met deze erkenning voor hun eerder ingebrachte gedachten- goed. Ook de liberalen staan po sitief tegenover het voorstel en kunnen zich in principe ook vin den in de integratie van Brogum Theater Mondragon in betere tijden, toen er nog voorstellingen werden gegeven. in dit complex. Meulblok houdt op dit punt echter een slag om de arm omdat hij eerst nog de me ning van het bestuur van het poppodium daarover wil peilen. C. Schoneman van Alert! is het met de WD eens dat de gemeen te bij deze constructie niet tot het uiterste eisen kan stellen en de ondernemer(s) die dit project aangaan een belangrijke mate aan vrijheid moet gunnen. Vol gens wethouder G. van der Salm hoeft Alert! zich overigens niet direct zorgen te maken dat zich geen marktpartijen zullen aandienen. Direct na de eerste publicaties over het plan van aanpak zij n er reacties van geïn teresseerden gekomen. P. Berrevoets-Ringelberg (LSD) zegt best geld voor cultuur over te hebben. Wat Mondragon be treft heeft haar fractie altijd al de ogen gericht gehad op de pri vate sector. Zonder het huidige voorstel vol ledig te omarmen, wijst LSD het niet op voorhand af. B. van de Zande-Troost (pvda) spreekt over een 'goed plan'. Of ook een poppodium in het nieuwe com plex opgenomen moet worden, wil zij van de mening van het Brogumbestuur laten afhangen. De SGP-fractie laat bij monde van G. Houtekamer weten ne gatief te staan tegenover het voorstel en M. de Pagter-de Kanter van de CU houdt het standpunt van haar fractie voor zich totdat er in de gemeente raad een beslissing over geno men moet worden. foto Dirk-Jan Gjeltema De gemeente heeft inmiddels wel een rekening van 290.000 euro ontvangen van Drevast BV, de onderneming waarmee eerdere onderhandelingen over de herstart van Mondragon werden afgebroken. Van der Salm zegt zich op basis van onderlinge afspraken niet gehouden voelen die claim te betalen. door Piet Kleemans RENESSE - Ringsteken, boog schieten en iemand aan de schandpaal nagelen. Het kan zaterdag 8 en zondag 9 novem ber op landgoed Moermond bij Renesse tijdens het derde open landgoed weekend. Landgoed, orangerie en kasteel zijn twee dagen lang voor iedereen toe gankelijk. De bezoekers krijgen een gevarieerd programma voorgeschoteld. MIDDELBURG - Voor het lek steken van een autoband is gis teren een 51-jarige inwoner uit Oost-Souburg door de Mid delburgse politierechter ver oordeeld tot een boete van 170 euro. De Souburger had de ver nieling 16 april in zijn woon plaats gepleegd. Normaliter heerst rust op het landgoed aan de rand van Re- nesse. De Orangerie dient als hotel en in het kasteel worden vergaderingen en conferenties gehouden. De natuur in het om liggende gebied is groen en rust gevend. De eerste fase van na tuurontwikkelingsproject Moermond - met als doel het te rugbrengen van het landgoed in oude staat - is afgerond. De graafmachines zijn weg, de natuur moet de rest doen en dat gebeurt volgens gastheer H. van den Assem van Orangerie Hotel Slot Moermond in rap tempo. Bezoekers kunnen dat tijdens een 'blote-voeten-wandeling' door het gebied zien, ruiken en voelen. 'Horen, zien en zwijgen' is daarbij het motto. Wandelaars kunnen een smake lijke tussenstop maken bij het geheel gerestaureerde theee koepeltje en wijnliefhebbers kunnen terecht in de Orangerie waar op initiatief van 'The world of drinks' uit Renesse een wijnproeverij (zaterdag 13.00- 22.00 uur en zondag van 12.00- 17.00 uur) wordt gehouden. Brandende vuurkorven zorgen voor sfeer en warmte en in het 'beesten weit je' vlakbij het kas teel kan ringsteken en boog schieten worden beoefend. In de kasteeltuin worden om 12.00, 14.00 en 16.00 uur roofvogel shows verzorgd. Daar staat ook de schandpaal opgesteld, voor eenieder die pu bliekelijk boete wenst te doen of daartoe door derden gedwon gen wordt. Tijdens de open landgoeddagen kan ook het kasteel bezichtigd worden. Aan de achterzijde er van zij n - na vier j aar praten Re kenen en onderhandelen - in middels de werkzaamheden begonnen voor de bouw van de tuinkamer. De bestaande ramen van de aangrenzende Ridder zaal worden omgebouwd tot deurpartijen om een optimale aansluiting van Ridderzaal op tuinkamer te realiseren. Advertentie FM 90.0 90.2 Schipper Izaak Breen aan boord van de in 2001 in de vaart gekomen Koopmansdank. foto Marijke Folkerstma door Marcel Modde NEELTJE JANS - Het KNRM- station Noordland op Neeltje Jans stevent af op een record aantal reddingsacties. De be manning van de Harder (Oos- terschelde) en de Koopmans dank (Noordzee) klommen dit jaar al 101 keer in de boten om - met name - pleziervaartuigen te hulp te schieten. Volgens schip per Izaak Breen zijn eigenaren van jachten vaak onvoldoende voorbereid op hun tocht en ne men velen onverantwoorde risi- Breen knikt naar de mist die als een deken over de Roompotsluis in de Stormvloedkering van de Oosterschelde hangt. „Dat is niet voor iedereen een beletsel om tóch uit te varen. Nog niet zo heel lang geleden bleef je ge woon in de haven met je bootje, liggen wachten totdat het zicht beter werd. Tegenwoordig wordt letterlijk blind gevaren op de apparatuur aan boord. Maar niet iedereen kan daar even goed mee omgaan! Dan vraag je dus om problemen. Waar wij ook ontzettend vaak mee te maken krijgen, is dat de mensen er volstrekt onvoldoen de voorbereid op uittrekken. Zonder genoeg water bijvoor beeld beginnen aan een tocht op zee. Wanneer je dan in de pro blemen raak en een paar dagen moet ronddobberen, ga je ka pot! Ze gaan ook veel verder. Vroeger was een reis van twintig mijl al heel wat. Nu is het dub bele niks bijzonders meer. De kans dat er iets gebeurt, wordt dan ook veel groter." De schipper kan zich er over op winden, de praktijk leert dat het alleen maar drukker wordt voor de reddingswerkers op het wa ter. Niet in de laatste plaats komt dat door de groeiende groep recreanten in deze sector. Noordland geldt als één van de drukste van de 37 KNRM-sta- tions. Die status 'dankt' de basis aan zijn positie temidden van de recreatievaart, zowel op de Oos terschelde als de Noordzee. Tus sen de zestig en zeventig procent van alle acties per jaar zijn ten behoeve van de spielerei, die vastloopt op de zandbanken of zichzelf anderszins in de nesten werkt. Het overige deel betreft de beroepsvaart, waarvan de visserij dan weer het leeu wedeel van de aandacht opeist. Het eu vel in die gevallen schuilt vaak in technische mankementen. Daarnaast komt het ook regel matig voor dat de Koopmans dank uitrukt om zieken van boord te halen. In de Belgische wateren moet voor de 'ambu lancedienst' worden betaald, de reddingsmaatschappijen in Ne derland en Engeland brengen niets in rekening. „Dus als het even kan houden die gasten hun zieken aan boord, totdat ze voor de Nederlandse kust varen." Eind jaren tachtig heeft de re creatievaart en daarmee ook de inzet van de KNRM een vlucht genomen, aldus Breen. „Toen ik hier goed twintig jaar geleden kwam, waren we met twee be roepskrachten (onder wie mijn persoontje), zes opstappers en hadden we zo'n twaalf uitruk ken per jaar. Nu ben ik de enige vaste kracht, hebben we vijftien vrijwillige opstappers en komen we jaarlijks zo'n honderd keer in actie. Ergens klopt er iets niet...." Het lastige van een vrijwillige bemanning voor het station Noordland is dat de mannen eerst flink wat kilometers moe ten maken voordat ze bij de boot zijn. De opstappers wonen ver spreid op Schouwen, Walcheren en Noord-Beveland. „Kijk je naar de meeste kustplaatsen, dan komen de opstappers vaak allemaal uit of vlak bij het dorp waar de reddingsboot ligt. Dan kun je binnen een paar minuten weg zijn. Wij houden zo'n tien minuten tot een kwartier aan." Zijn minimaal vier opstappers tijdig aanwezig, dan kan wor den uitgevaren. Breen: „Meestal schommelen we zo rond de honderd uitruk ken. Eén keer hebben we de 107 gehaald. Nu staan we al op 101 keer. Het moet toch niet veel gekker worden door Harmen van der Werf DEN HAAG - Schouwen-Dui- veland hoeft voorlopig niet op extra geld te rekenen voor het aantrekken van vier nieuwe huisartsen. Dat blijkt uit reac ties van Kamerleden van de drie grootste fracties CDA, PvdA en VVD. Zij houden de boot af. Vorige week trok de provincie bij minister Hoogervorst van Volksgezondheid en de Tweede Kamer aan de bel over de ge zondheidszorg op Schouwen- -Duiveland. Als er geen budget komt voor vier extra dokters, dreigt de huisartsenzorg op het voormalige eiland onder grote druk te komen, schreef het pro vinciebestuur. Het aantrekken van meer huis artsen maakt onderdeel uit van een totaalpakket om de gezond heidszorg op Schouwen-Duive- land weer op peil te brengen, na het verdwijnen van de 24-uurs- zorg in het ziekenhuis van Zie rikzee. Ook de komst van een extra ambulancepost hoort daarbij. Die is wel toegezegd door minister Hoogervorst. Morgen praat de Tweede Kamer met Hoogervorst over de toe komst van de ambulancezorg en kleine ziekenhuizen. De provin cie vindt dat de ook de huisart senzorg op Schouwen-Duive- land dan aan de orde moet komen. De problemen met de huisartsenzorg kunnen immers niet los gezien worden van de beslissingen over het ziekenhuis in Zierikzee. Schouwse huisart sen maken daardoor langere da gen, wat Schouwen-Duiveland als vestigingsgebied voor nieu we artsen minder aantrekkelijk maakt. CDA-Kamerlid S. Buijs onder kent dit, maar volgens hem hoort deze kwestie thuis bij de behandeling van de nota huis artsenzorg. Die komt waar schijnlijk later deze maand aan de orde. Schouwen-Duiveland is bovendien niet de enige regio waar de huisartsenzorg met problemen zit. Vooral in de gro te steden is er gebrek aan huis artsen. Buijs: „Tot nu toe is Zeeland daar gelukkig van ver schoond gebleven." Buijs zal Hoogervorst morgen wel vragen wat hij heeft gedaan om een belofte van zijn voor ganger De Geus na te komen. De Geus had het tijdens de verkie zingscampagne van begin dit jaar over een profielziekenhuis in Zierikzee, waar onder meer eerste hulp geboden zou moeten worden. Dat zou een gedeelte lijk herstel van de oude situatie betekenen. „Ik sta daarin niet alleen", aldus Buijs. „Ook het landelijke College Bouw Zie kenhuisvoorzieningen stelt een profielziekenhuis op Schou wen-Duiveland voor." Hoogervorst heeft daarvoor echter geen cent uitgetrokken bij de verdeling van de 32 mil joen euro die hij beschikbaar heeft gesteld voor kleine en middelgrote ziekenhuizen. De Zeeuwse ziekenhuizen zijn alle maal middelgroot. Zij krijgen straks meer investeringsgeld. Advertentie Actie Diverse soorten, fles 750 ml, vanaf 419 Pak 6 rollen 519 prijs per liter 4.78 Aanbiedingen geldig van 3 t/m 9 november net a 1000 gram Dat is gewoon door Piet Kleemans OOSTERLAND - De fractie van Alert! binnen de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland is te gen de mogelijke sloop van het tuinmuurtje bij de hervormde kerk aan het Torenplein in Oos- terland. De fractie vraagt Schouwen-Duivelands dage lijks bestuur het muurtje te spa- Het muurtje in kwestie is ver pauperd. Delen ervan zijn ver dwenen en andere beschadigd. De gemeente heeft de kosten van herstel van het muurtje be groot op ongeveer 80.000 euro, en dat vindt het college van bur gemeester en wethouders wat teveel van het goede. Volgens wethouder openbare werken G. van de Velde-de Wil de is het muurtje in kwestie géén monument. Wat B en W betreft mag het muurtje daarom ver vangen worden door een andere afscheiding. Over hoe dat er precies uit moet gaan zien wil het college om tafel met de dorpsraad Oosterland. De dorpsraad staat, achter de brief van AlertOok de dorpsraad wil dat het tuinmuurtje behouden blijft. Alert! zou sloop van het tuin muurtje, zo blijkt uit de brief van de fractie aan burgemeester en wethouders, ten zeerste be treuren. Muur én kerk maken in de visie van Alert! deel uit van het cultureel erfgoed van Schouwen-Duiveland en zijn daarbij 'zeer beeldbepalend'. De fractie vraagt in haar brief het college af te zien van sloop en te kiezen voor reparatie en 'te trachten in samenspraak met de dorpsraad Oosterland tot een voor ieder passende oplossing te geraken, waarbij reparatie c.q. herbouw van genoemde muur centraal staat'. Het wemelt in dit land van de enquêteurs. Dus ook in het Domburgse, waar jongelui in de voorbije herfstvakantie bij de duinovergangen had den postgevat om Duitse va kantiegangers naar hun er varingen te vragen. Er werd volgens strenge richtlijnen gewerkt. Alleen oosterburen in de leeftijd van 25 tot 50 jaar dienden staande te wor den gehouden. Bovendien: ze moesten kinderen bij zich hebben. Er was de enquêteurs op het hart gedrukt betrokkenen eerst vriendelijk, duidelijk en beleefd te verzoeken of ze aan de enquête mee wilden doen. Dat ging die jongelui prima af. Tot opnieuw een echtpaar met twee kinderen langs kwam. Onze enquêteur schraapte maar weer eens de keel, droeg in z'n beste Duits de introductietekst voor, en vond meteen gehoor: ,,Dat ei jie mooi gezeid oor, mè dat ajje ok wè in 't Zeeuws kun nen doe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39