Druk jaar voor reddingsboten Christelijke scholen presteren goed SHOWROOMKEUKENS MET HOGE KORTINGEN!!! ARDI KEUKENS B\l Liberia: niet om aan te zien Sluit je ogen niet. Geef. Giro 999 0 De voordeligste keukenspecialist! de Zonnebloem* Kaakpoli Goes wordt verbouwd Meer informatie? Recreatievaart is zich soms onvoldoende bewust van risico's lezers schrijven Dit willen wij niet ongemerkt voorbij laten gaan, profiteer nu van onze speciale teestaanbiedingen tijdens onze {v Van donderdag 30 oktober t/m zaterdag 8 november. GRATIS LUXE BK PANNENSET! INBOUWAPPARATUUR EXTRA VOORDELIG INGEKOCHT! A-K-K KEUKEN! (SRif Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 y woensdag 5 november 2003 Geen zicht op extra geld voor Schouwse artsen Toets Spielerei Vlucht do^°P°v°nde" op donderdag en l.v.m. uitbreiding van onze showroom HAPJES EN DRANKJES Bij aankoop van een complete keuken l.v.m. ons 12 ]/2 jarig jubileum hebben wij bij onze leveranciers Tijdens deze aktiedagen introduceren wij onze Dit is de keuken met VELE EXTRArSr ZONDER ERVOOR TE BETALEN! Stichting Vluchteling, Den Haag www.vluchteling.org WORD VRIEND VAN EEN VLUCHTELING Wil jij de Zonnebloem helpen om 6750 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van 7000 vrijwilligers. Het kost je een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. GOES - De polikliniek kaakchi- rurgie in het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes wordt ver bouwd. Binnen een aantal weken moet een efficiëntere ruimte ontstaan waarin ook nieuwe apparatuur komt. De polikliniek blijft dicht tot half december. Tot die tijd worden patiënten behandeld in zieken huis Walcheren in Vlissingen. De reguliere controles worden op een andere locatie in het Oos- terscheldeziekenhuis gedaan. De polikliniek was toe aan een grondige opknapbeurt nadat er sinds de bouw van het zieken huis in 1987 niets meer aan ge daan was. Des te grondiger is de verbouwing nu. Alleen de bui tenmuren van de polikliniek blijven staan nog overeind. De binnenmuren zijn gesloopt en de behandel- en ondersteunen de ruimtes worden straks op nieuw ingedeeld. De ruimtes worden ook aangepast aan de nieuwe eisen waaraan de kaak- chirugie moet voldoen. Maar de kaakchirurgie heeft niet alleen te maken met nieuwe eisen, de chirurgen moeten ook aan de vraag naar andere specialismen kunnen voldoen. Zo constateren chirurgen een toenemende vraag naar implantatenopera- ties. Volgens clustermanager A. de Vliet zijn daar andersoortige ruimtes voor nodig en ook die worden straks gerealiseerd. Vorige week is de polikliniek leeggehaald en zijn de tussen muren gesloopt. Op het moment is de kaakchirugie één grote ruimte waar slechts leidingen zijn te zien. Nog voor de kerst hoopt De Vliet te kunnen beginnen met het in richten van de ruimtes. „We wil len in ieder geval voor de jaar wisseling alle patiënten weer kunnen ontvangen." Op dit mo ment gaan de behandelingen ook gewoon door, maar dan in Vlissingen. Volgens De Vliet levert dit geen langere wachttijden op voor pa tiënten en krijgen ze gewoon hun eigen chirurg. De afdeling kaakchirurgie kampt, in tegenstelling tot an dere poliklinieken, de apotheek en de dialyse-afdeling, niet met ruimtegebrek. door Marcel Modde door Ron Magnée KOUDEKERKE - Christelijke basisscholen in de gemeenten Veere en Noord-Beveland blij ken gemiddeld of zelfs beter te scoren dan vergelijkbare scho len elders in Nederland. Dat blijkt uit een landelijk vergelij kend onderzoek binnen het ba sisonderwijs. Aan het onderzoek werkten zo 'n zeshonderd Nederlandse basis scholen mee. Onder deze scho len ook de vijftien basisscholen van het VPCO Venobe (Vereni ging voor Protestants Christe lijk Onderwijs Veere Noord- Beveland). De onderwijsinstel lingen blijken er goed uit te ko men. Alle scholen scoren mini maal gemiddeld, en vaak zelfs beter dan andere scholen in Ne derland. Verantwoordelijk voor het on derzoek zijn de instituten ITS en SCO-Kohnstamm. De eerste or ganisatie is verbonden aan de Universiteit van Nijmegen, het tweede instituut is verbonden aan de Universiteit van Amster dam. Voor het onderzoek is ge bruik gemaakt van de resulta ten van de Cito-toetsen. Bij het onderzoek is ook rekening ge houden met het opleidingsni veau en de etnische achtergrond van de ouders. Een ander opvallende uitkomst van het onderzoek is dat de leer krachten van de Veerse en DEN HAAG - Schouwen-Dui- veland hoeft voorlopig niet op extra geld te rekenen voor het aantrekken van vier nieuwe huisartsen. Dat blijkt uit reacties van Ka merleden van de drie grootste fracties CDA, PvdA en WD. Zij houden de boot af. Als er geen budget komt voor vier extra dokters, dreigt de huisartsenzorg op het voormali ge eiland onder grote druk te ko men, schreef het provinciebe stuur vorige week. Noord-Bevelandse scholen bt duidend hogere eisen steils aan hun leerlingen dan gemit deld in Nederland. De VPQ Venobe zegt tevreden te zijn® de resultaten van het ondet zoek, maar stelt ook dat heti tijd belangrijk is om de prest ties op niveau te blijven houde: Deze rubriek is uitsluitend bt stemd voor reacties op in deP2( verschenen redactionele beric' ten, artikelen of commentare- De reactietijd beloopt uiterlijk dagen. Plaatsing van bijdrage betekent niet dat de redacties meningen en stellingen van b inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedicl ten en anonieme inzending^ worden niet geplaatst. Bijdr; gen mogen niet langer zijn dc 250 woorden. De redactie bs houdt zich het recht voor inze? dingen te bekorten. Over gewe gerde brieven wordt niet geep respondeerd. Een vermogens- en inkomens] toets voor mensen met een har dicap die zijn aangewezen opij Wet Voorzieningen Gehand capten. Dat stelt de PvdA i Reimerswaal voor en alle parti; en zaten instemmend mee 1 knikken (PZC 29-10). Niet al leen een mijns inziens sadistisc voorstel, maar ook dom en zot der enige kennis van zaken 01 dat de inkomenstoets er al lat is (onder andere voor de thuis zorg en persoonsgebonden bui get) en omdat deze wet (gelul kig) landelijk wordt geregel Een gemeente heeft alleen c uitvoering. Sadistisch noem. het omdat het de PvdA Reimers waal alleen gaat om de duurder zaken zoals rolstoelen en wo ningaanpassingen. En daarzi! ten nu net de ernstigste geva len. Ik daag iedereen van o PvdA Reimerswaal uit tot ee open debat over zoiets walge lijks. J. Spai- Zuidwegl Nissi NEELTJE JANS - Het KNRM- station Noordland op Neeltje Jans stevent af op een record aantal reddingsacties. De be manning van de Harder (Oos terschelde) en de Koopmans dank (Noordzee) klommen dit jaar al 101 keer in de boten om - met name - pleziervaartuigen te hulp te schieten. Volgens schipper Izaak Breen zijn eige naren van jachten vaak onvol doende voorbereid op hun tocht en nemen velen onver antwoorde risico's. Breen knikt naar de mist die als een deken over de Room- potsluis in de Stormvloedke ring van de Oosterschelde hangt. „Dat is niet voor ieder een een beletsel om tóch uit te varen. Nog niet zo heel lang ge leden bleef je gewoon in de ha ven met je bootje, liggen wach ten totdat het zicht beter werd. Tegenwoordig wordt letterlijk blind gevaren op de appara tuur aan boord. Maar niet ie dereen kan daar even goed mee omgaan! Dan vraag je dus om problemen. Waar wij ook ont zettend vaak mee te maken krijgen, is dat de mensen er volstrekt onvoldoende voorbe reid op uittrekken. Zonder ge noeg water bijvoorbeeld be ginnen aan een tocht op zee. Wanneer je dan in de proble men raak en een paar dagen moet ronddobberen, ga je ka pot! Ze gaan ook veel verder. Vroeger was een reis van twin tig mijl al heel wat. Nu is het dubbele niks bijzonders meer. De kans dat er iets gebeurt, wordt dan ook veel groter." De schipper kan zich er over opwinden, de praktijk leert dat het alleen maar drukker wordt voor de reddingswerkers op het water. Niet in de laatste plaats komt dat door de groei ende groep recreanten in deze sector. Noordland geldt als één van de drukste van de 37 KNRM-sta- tions. Die status 'dankt' de ba Schipper Izaak Breen aanboord van dein 2001 in de vaart genomen Koopmansdank. sis aan zijn positie temidden van de recreatievaart, zowel op de Oosterschelde als de Noord zee. Tussen de zestig en zeven tig procent van alle acties per jaar zijn ten behoeve van de spielerei, die vastloopt op de zandbanken of zichzelf an derszins in de nesten werkt. Het overige deel betreft de be roepsvaart, waarvan de visse rij dan weer het leeuwedeel van de aandacht opeist. Het euvel in die gevallen schuilt vaak in technische manke menten. Daarnaast komt het ook regel matig voor dat de Koopmans dank uitrukt om zieken van boord te halen. In de Belgische wateren moet voor de 'ambu lancedienst' worden betaald, de reddingsmaatschappijen in Nederland en Engeland bren gen niets in rekening. „Dus als het even kan houden die gasten hun zieken aan boord, totdat ze voor de Nederlandse kust varen." Eind jaren tachtig heeft de re creatievaart en daarmee ook de inzet van de KNRM een vlucht genomen, aldus Breen. „Toen ik hier goed twintig jaar geleden kwam, waren we met twee beroepskrachten (onder wie mijn persoontje), zes op stappers en hadden we zo'n twaalf uitrukken per jaar. Nu ben ik de enige vaste kracht, hebben we vijftien vrijwillige opstappers en komen we jaar lijks zo'n honderd keer in actie. Ergens klopt er iets niet...." Het lastige van een vrijwillige bemanning voor het station Noordland is dat de mannen eerst flink wat kilometers moeten maken voordat ze bij de boot zijn. De opstappers wonen ver spreid op Schouwen, Walche- foto Marijke Folkerstma ren en Noord-Beveland. „Kijk je naar de meeste kustplaat sen, dan komen de opstappers vaak allemaal uit of vlak bij het dorp waar de reddingsboot ligt. Dan kun je binnen een paar minuten weg zijn. Wij houden zo'n tien minuten tot een kwartier aan." Zijn mini maal vier opstappers tijdig aanwezig, dan kan worden uit gevaren. Breen: „Meestal schommelen we zo rond de honderd uitruk ken. Eén keer hebben we de 107 gehaald. Nu staan we al op 101 keer. Het moet toch niet veel gekker worden •X Ook staan er voor elke bezoeker heerlijke Dit is ook van toepassing bij het kopen van een showroomkeuken! Profiteer tijdens deze dagen van de zeer aantrekkelijke prijzen! klaar tijdens de aktie-dagen (ARDI Kwaliteits Keuken) °*3SSHP Dit moet u zien, anders gelooft u het niet! Open: Ma t/m Do. 09.30-18.00 uur. Vr. 09.30-21.00 uur. Za. 09.30-17.00 uur C- Pür (Tevens 's avonds geopend op afspraak) "...en ze sneden de keel door van mijn zoon en zijn vrouw. De ingewanden wer den opgehangen als een waslijn. Ik moest er onder door kruipen..." "...ze vermoordden mijn ouders. Met mijn kleine zusje ben ik het bos inge lopen. Ik liep heel veel dagen met mijn zusje op mijn rug. Ik moest de hele tijd huilen. "...en toen zeiden ze tegen mijn vader dat hij bij ons op schoot moest liggen. Ze sneden zijn hoofd eraf. We zijn drie dagen blijven zitten met dat hoofd..." Tineke Ceelen, Stichting Vluchteling "Ik bespaar u de foto's van deze mensen. Hun gezichten spoken wel de hele dag door mijn hoofd. Mijn hart springt zowat van woede. We kunnen wat doen. ook." STICHTING VLUCHTELING GOEDE JOELEN Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl Postbus 2100, 4800 CC Breda Postbank 1 0 98 510 E-mail info@zonnebloem.nl lnternetwww.zonnebloem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36