PZC PZC Keukenbrigade De Stadsschuur voorkomt brand Kapelle moet ook nadenken over een brede school Campagne moet allochtone kinderen naar opvang lokken Medewerkers kijken in nieuw waterschapsgebouw Gemeente wil contract sluiten met jongeren om overlast te voorkomen agenda 15 woensdag 5 november 2003 Slagwerkdag Hansweert Concert Boekenmarkt Tentoonstelling Celstraf geëist na inbraak Open Huis zoekt vrijwilligers Boete voor vernieling Leksteken autoband kost 170 euro Reeks auto-inbraken in Vlissingen Vlonder ■Kip *"T T Jeugd Flipland naar Havenplateau Hoor Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND - Het Ha venplateau is de beste locatie voor een jongeren ontmoetings plaats (jop) in Sint Philipsland. Dat zei wethouder M. Velthuijs gisteren tijdens een informatie avond in dorpshuis De Wimpel. De gemeente wil de hangplek zo snel mogelijk realiseren. Een groep jongeren van tussen de twaalf en achttien jaar vroeg de gemeente begin dit jaar om een ontmoetingsplaats. Op een bijeenkomst in maart werd be sloten dat deze het best op het trapveld aan de Deensestraat kon komen. Omwonenden maakten daar echter bezwaar tegen, waarna de gemeente op zoek ging naar een alternatieve locatie. Volgens wethouder Velthuijs zijn veel plaatsen de revue ge passeerd. Het Havenplateau zou de beste locatie zijn. In eer ste instantie lag het waterschap dwars door te eisen dat de jop tussen oktober en maart wegge haald zou worden. Maar na overleg is besloten dat dat al leen bij extreem hoge water- HANSWEERT - Muziekvereni ging Scheldegalm uit Hans- weert houdt zaterdag van 9.30 tot 16.00 uur een slagwerkdag. De dag is bedoeld voor jonge slagwerkers en andere geïnte resseerden tot 25 jaar. Onder lei ding van professionele instruc teurs wordt een aantal werken ingestudeerd. Deelnemers wor den daarbij opgedeeld in star ters, beginners en gevorderden. De activiteiten vinden plaats op twee locaties, dorpshuis Kaj Munk en het verenigingsge bouw van Scheldegalm. Aan het eind van de middag worden de ingestudeerde werken opge voerd in dorpshuis Kaj Munk. De dag begint 's ochtends ook in het dorpshuis. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeenieraad van Kapelle moet snel gaan pra ten over de invoering van de brede school in de gemeente. Bij de behandeling van een inte graal huisvestingsplan voor het onderwijs, gisteravond in de raadsvergadering, bleek de be hoefte aan een debat over de brede school groot. In het plan werd het fenomeen nog afgedaan als iets groot steeds, waaraan Kapelle nog niet toe is. Tijdens de discussie bleek dat de wil om een toe komstvisie te ontwikkelen op hetzelfde neerkomt. Kapelle moet het begrip brede school nog definieren. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur standen gebeurt. De jongeren hebben gekozen voor een con tainer met bankjes als ontmoe tingsplaats. Deze komt op de grens van de verharding en het groene deel van het Havenpla teau. De omwonenden van het trapveld toonden zich gisteren GOES - De winkels aan de Schuttershof in Goes zijn in de nacht van maandag op dinsdag waarschijnlijk aan een brand ontsnapt. Een nog onbekende dader stak een fiets in brand, die tegen een houten muur van speelautomatenhal Las Vegas aan de Kreukelmarkt stond. Medewerkers van het naastge legen restaurant De Stads schuur waren er op tijd bij om uitbreiding van de brand voor komen. Kok G. Catsman van restaurant De Stadsschuur liep net na mid dernacht naar buiten, toen hij rook zag. Op datzelfde moment kwam een bewoner van de wo ning boven de speelautomaten- hal naar buiten rennen. Toen kreeg Catsman de brand in de gaten en waarschuwde hij poli tie en brandweer. Samen met een collega begon hij alvast het brandje te blussen met een brandslang. Eigenaar C. van de Zandt van De Stadsschuur denkt dat het winkelcentrum aan een ramp is ontsnapt. „Je moet er niet aan denken wat er was gebeurd als we er niet op tijd bij waren ge weest. Alles staat hier dicht op elkaar. En het is er zo nauw, dat een brandweerwagen er niet kan komen." Van de dader ont breekt nog elk spoor. „Je zou haast denken dat dit het werk is van een pyromaan," zegt Van de Zandt. „Twee jaar geleden is de postzegelwinkel hier om de hoek volledig afgebrand. Een jaar later zijn onze plantenbak ken met kranten in de fik gesto ken. En nu dit weer." Volgens K. Vleugel (Gemeente belang) moet Kapelle een eigen vorm geven aan het begrip bre de school en het zeker meene men in de toekomstplannen. Dat vond M. van Hekke (PvdA) ook. Hij zoekt de breedte in het samengaan van verschillende scholen in één nieuw gebouw op een plek waar de meeste kinde ren te verwachten zijn: In Over- tieringe en bij Biezelinge wordt volop gebouwd. Volgens demissionair wethou der J. Herselman is in de kavel indeling voor Overtieringe geen rekening gehouden met de bouw van een school. Maar in Biezelinge zouden de openbare school de Moolhoek en de chris telijke school 't Honk best sa men kunnen gaan. Ook het toe voegen van de kinderopvang en de peuterspeelzaal is een verke ken kans. Daarvoor zijn te ver gevorderde bouwplannen aan de Vroonlandseweg gemaakt. Ook de CDA-fractie bleek te voelen voor een brede school- debat maar C. Toorenaar waar schuwde wel dat de zorgplicht in een brede school van de ou ders naar de school kan schui ven. „Onzin", vond C. Kole (WD). Lang niet alle brede scholen hebben de kinderen van vroeg tot laat tussen de muren. Duidelijk werd wel dat de Ka- pelse fracties verschillend den ken over de voorzieningen die een school breed kunnen ma ken. Herselman meldde dat een toekomsvisie voor het onder wijs in Kapelle hoog op de agen da wordt geplaatst. Hij lichtte een tipje van de sluier op van de antwoorden op de algemene be schouwingen. Daarin gaat het college in op de mogelijkheden voor de twee basisscholen om samen nieuwbouw te plegen. WILHELMINADORP -Harmo nieorkest Ons Genoegen uit Ka pelle geeft zondag een duo-con cert met de Vlissingse Konink lijke Harmonie Ons Genoegen. Voor het Kapelse orkest is de voorstelling een try-out ter voorbereiding op het podium concours op 15 november in Valkenswaard. Het concert be gint om 15.30 uur in het Wilhel- minahuis in Wilhelminadorp. tevreden over de nieuwe locatie, maar een man die vlakbij het Havenplateau woont, zei zich zorgen te maken. Hij zegt nu al last te hebben van jongeren die zich ophouden in het bushokje en ook op het nabij gelegen strandje zouden vaak jongeren zitten die veel lawaai maken. Velthuijs zei niet bang te zijn voor overlast door de nieuwe jop. Ze zegt goede ervaringen te hebben in Sint-Maartensdijk en wil bovendien een soort con tract afsluiten met de jongeren. Daarin moeten ze beloven dat ze zich gedragen en hun eigen rom mel opruimen. Ook de jongeren werker van de gemeente zal een oogje in het zeil houden. Omdat het Havenplateau mo menteel de bestemming laad- en loswal heeft, moet het bestem mingsplan veranderd worden. Vervolgens moet een bouwver gunning worden aangevraagd en volgt een inspraakronde voor bewoners. Als er geen bezwaren komen, kan de container er over negen maanden staan. Ook de gemeenteraad moet nog ak koord gaan met de locatie. door Freek Janssen GOES - Meer allochtone kinde ren moeten naar de peuterspeel zaal en het kinderdagverblijf. Daarmee voorkom je dat leer lingen in groep drie van de ba sisschool al tegen een achter stand aankijken. Dat stelt Stichting Forum. Deze stich ting komt donderdag naar Goes om voorschoolse activiteiten te promoten. Stichting Forum is een landelij ke organisatie die werkt aan de integratie van allochtonen. Met de campagne 'Een goede start' hoopt de stichting zoveel moge lijk kinderen in de voorschoolse opvang te krijgen. De campagne richt zich op alle ouders van kinderen tot vier jaar oud, maar in de praktijk blijkt dat autoch tone kinderen minder vaak naar een peuterspeelzaal of kinder dagverblijf gaan dan autochto ne kinderen. Dat is jammer, vindt de stichting, want het is goed voor de integratie. Als allochtone kinderen al vroeg in contact komen met autochto ne kinderen, kan een eventueel cultuurgat vroegtijdig worden gedicht. Het gaat dan vooral om een taalachterstand. Een kind met Nederlands als tweede taal dat niet naar voorschoolse op vang is geweest, ligt in groep drie van de basisschool gemid deld twee jaar achter op de an dere kinderen. Groepsleidster D. Zoeteweij van kinderdagverblijf Pippe- loentje in de Goese Polder ziet wel heil in de campagne. „We hebben hier nu twee allochtone GOES - De 'Vrienden van Rand- hof' houdt vrijdag een boeken markt in zorgcentrum Randhof in Goes. De deuren zijn open van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. BORSSELE - In dorpshuis Vij- verzicht in Borssele is zaterdag een hobby-tentoonstelling. Ver zamelaars en hobbyisten kun nen kijken naar onder andere poppen, scheepsmodellen, pa pierknippen en speksteen snij den. De tentoonstelling duurt van 10.00 tot 16.00 uur. kindjes. Toen ze binnenkwa men, spraken ze amper een woord Nederlands. Maar je staat er versteld van hoe snel ze de taal oppikken. We merken dat je snel een band opbouwt met die kinderen, maar ook met hun ouders." Donderdagoch tend van 90 0 tot 110 0 uur staat de bus bij de Wijkinfowinkel De Goese Polder, 's middags staat ze van 13.00 tot 15.00 uur bij de Brede School De Symfonie. Alle geïnteresseerde ouders kunnen informatie krijgen in meerdere talen, waaronder Turks en Ma rokkaans. STREEKACTIVITEITEN GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstra tie oude ambachten; Wijkgebouw Jan Ligthart, 13.30 uur: Bingomiddag; Nieu we wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal senio- ren;KantineZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopende ac tiviteiten voor alle WAO-ers;Biblio theek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinde ren van 4-8 jaar; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Se niorensoos; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal.De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, da messociëteit, sjoelen; 14.00 uur: Oude renkoor; 13,30 uur: Koersbal (gymzaal); 19.30 uur: Bridgeclub. KORTGENE Gymzaal in de Bernhard straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Skeelerbaan, 19.00-21.00 uur: Skeeleren; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; 14.30 uur: Optreden Senio renorkest bij ANBO; Gemeentehuis 19.30 uur: Commissievergadering Fi nanciën en Algemene Zaken; Senioren raad; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek.Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen ge opend voor publiek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil. 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; VLAKE Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE Dorpscentrum De We ntel, 09.30 uur: Digitaallokaal Computer ochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00-14.30 uur Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar,'Prin ses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; De Zae te, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers; Gymnastiekzaal, 20.00-21.00 uur: Gymnastiekvereniging VZOS. J door Freek Janssen Guus Catsman, Ronnie Diephout en Dennis Flikweert staan bij de zwart geblakerde muur en de restanten van de fiets. foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - Tegen een 39-jarige man uit Goes die daar een in braak en een afpersing pleegde, is gisteren bij het gerechtshof in Den Haag vier maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist. De eigenaresse van antiekwinkel in Goes deed aangifte van de inbraak, waarbij onder andere curiosa, antie ke voorwerpen en sieraden werden buitgemaakt. Ook een ooggetpige kon bevestigen dat de verdachte de inbraak bij de winkel pleegde. Maar desondanks ontkende de verdachte dat hij iets met het misdrijf van doen had. Hij had echter zelf een verklaring bij de politie afgelegd, die de zijn ontkenning on deruithaalde. De man had namelijk verklaard dat hij de buit gemaakte sieraden bij een vriend had ondergebracht. De ver dachte zou diezelfde vriend later ook hebben afgeperst, om geld te verkrijgen. De verdachte was jarenlang drugsverslaafd geweest. Inmid dels zou hij van de verslaving zijn afgekickt. Hij zou hard op weg zijn om zijn leven op poten te zetten. De verdachte wilde schoon schip maken met zijn criminele verleden en was daar om in hoger beroep gegaan. Hij hoopt door het hof te worden vrijgesproken. Maar daar voelde de advocaat-generaal wei nig voor. Hij vond zelfs dat de verdachte een hogere straf ver diende dan de werkstraf die oorspronkelijk door de politie rechter werd opgelegd. Als het aan de aanklager ligt gaat de verdachte de gevangenis in. Het hof beslist binnen twee we ken over het lot van de verdachte. GOES - Stichting Open Huis uit Goes is dringend op zoek naar vrijwilligers voor de noodopvang. De stichting is een in terkerkelijke samenwerking die noodopvang verzorgt in het gebouw van het Leger des Heils. Daarbij zijn veel vrijwilli gers betrokken. Coördinatoren behandelen aanvragen voor opvang en verzorgen eventueel een intake-gesprek. De slaap- vrij willigers zijn 's nachts aanwezig om een oogje in het zeil te houden. Op dit moment zijn vooral vrouwelijke slaapvrij wil ligers nodig. Het tekort is tot nu toe zonder gevolgen gebleven. Wel moet er te vaak een beroep worden gedaan op de bestaan de vrijwilligers. Een uitbreiding van de groep zou de druk kunnen wegnemen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een achttienjarige man uit Sint Maartensdijk voor vernie lingen bij verstek 100 euro boete opgelegd. Aan het slachtof fer moet hij 286 euro schadevergoeding betalen. De verdachte had toegegeven 8 maart dit jaar in Sint Philipsland in een dronken bui de achterruit van een auto en een tuinlamp te hebben vernield. MIDDELBURG - Voor het leksteken van een autoband is gis teren een 51-jarige man uit Oost-Souburg door de Middel burgse politierechter veroordeeld tot 170 euro boete. De Sou burger had 16 april in zijn woonplaats de vernieling gepleegd VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken in zes auto's in de Vlissingse wijk Bossenburgh. De buit bestond in een aantal gevallen uit au- dio-apparatuur. Van sommige wagens werd alleen het slot ge forceerd. De auto's stonden geparkeerd in Blikkenburg, Wes- terzicht, Wijenburg, Bonenburg, Batenburg en Lunenburg. door Ron Magnée MIDDELBURG - Medewer kers van Waterschap Zeeuwse Eilanden kregen gisteren al vast een voorproefje van hoe hun nieuwe gebouw in Mid delburg langs het Kanaal door Walcheren eruit gaat zien. En kele highlights: het grote gla zen dak met zonnecellen, het grijswaterbassin met zo'n drie-, vierhonderd kuub aan water en het grote restaurant op de begane grond. De bouw van het kantoor be reikte gisteren het hoogste punt van 25 meter. Dit werd aangegrepen om de medewer kers van het Waterschap rond te leiden in het kantoor in aan bouw. Architect T. Tuinhof kreeg veel positieve reacties voor zijn creatie tijdens de rondleiding. Opvallend is dat het pand niet rechttoe recht aan is. „Het gebouw ziet er van de buitenkant uit als een grote doos met een aantal deuken", legt Tuinhof uit. „Er is voor dit model gekozen om het pand niet te groot te laten overko men." Binnen zal het pand dankzij vele doorkijkjes nog een stuk knusser zijn dan het van bui ten lijkt. Daarnaast is er geko zen voor een grote vide van de begane grond tot aan het dak. De vide verspringt op elke ver dieping een beetje, zodat er vanuit de verschillende etages telkens weer een ander uit zicht is. Van boven loodrecht naar beneden kijken is er dus niet bij. Andersom kan er van af de begane grond wel hele maal tot aan het glazen pla fond worden gekeken. Nog een leuk detail: er zijn op verschil lende etage bruggetjes voor zien die als het ware het grote gat doorkruisen. Het gebouw is zo veel mogelij k volgens de regels van duur zaam bouwen geconstrueerd. Het grote glazen dak is bij voorbeeld voorzien van zon necellen. Een peperdure inves tering van een kleine half mil joen euro, calculeert Tuinhof. Volgens de architect is de voor ziening er slechts dankzij een ruime subsidie van de Delta gekomen. Volgens Tuinhof is het meest bijzondere plekje wel de vlon der midden in het grijswater bassin op de derde etage. Op de deze etage is een enorme bak voorzien om regenwater op te vangen. In totaal is er plek Het bereiken van het hoogste punt was een mooie gelegenheid om medewerkers van het Water schap vast rond te laten kijken op hun toekomstige werkplek. foto Lex de Meester voor zo'n drie- tot vierhonderd kuub aan water. Midden in de ze watermassa is een vlonder voorzien waarop medewer kers even kunnen uitrusten. Overigens wordt het regenwa ter gebruikt om bijvoorbeeld de toiletten door te spoelen. Een apder bijzonder punt is het restaurant op de begane grond. In totaal is er plek voor zo'n 160 man. Overigens is dit restaurant ook voor niet-me- dewerkers toegankelijk. Tot slot: de grote zaal op de begane grond waar voorstellingen kunnen worden gegeven. Door een enorme glazen wand lijkt het alsof de bezoeker bijna met zijn benen in het water staat. In de zaal is plek voor 120 man. Een deel van de tribune is ver plaatsbaar, zodat de ruimte ook kan worden omgetoverd tot een grote vergaderruimte. De mooiste werkplek is op de tweede etage. Het is de plaats waar dijkgraaf W. Gosselaar zijn werkzaamheden gaat ver richten. Niet alleen heeft hij een prachtig uitzicht op het Kanaal door Walcheren, ook kijkt hij door het andere raam naar het stadskantoor. Niet al leen uitzicht op het water, ook op Middelburgse ambtenaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33