13 Algemeen Belang Tholen uit coalitie Dorpen willen eigen budget behouden non-stop jouw muziek altijd op de hoogte Onteigening is niet nodig voor Nishoek 359 2?9 Kerstpakketten zijn heilig voor deel Goese ambtenaren het ritme van je dag Goese fracties willen met name constructie van baatbelasting nader bestuderen Enquêteurs A. Vogelaar benoemd tot informateur in Kapelle zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN woensdag 5 november 2003 Goesenaar (26) moet boeten voor dreigen met kapot bierglas Drie arrestaties na vechtpartij in Vlissingen Lastigste punt Tegenstrijdig Clementines Weinig begrip Dat is gewoon Edah Opgelucht Paaltjes uit de grond getrokken Raad stelt besluit binnenstad uit door Rolf Bosboom GOES - De Goese gemeente raad neemt pas volgende maand een besluit over het Masterplan Binnenstad, de herinrichting van het centrum. De fracties hebben meer tijd nodig om de plannen goed te bestuderen, vooral als het gaat om de finan ciële bijdrage van eigenaren van panden in het gebied. MIDDELBURG - Een 26-jarige man uit Goes is gisteren in Mid delburg wegens poging tot het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel veroordeeld tot 400 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Politierechter A. Janssens-van Kampen achtte bewezen dat de Goesenaar op 11 april dit jaar in een plaatselijke discotheek met een kapotgeslagen bierglas ste kende bewegingen had gemaakt in de richting van een andere be zoeker. Aan het incident was een ruzie voorafgegaan. In eerste instan tie had het slachtoffer zich ver velend gedragen door de zuster van verdachte lastig te vallen. Een uitsmijter had hem buiten gezel, maar de man werd later toch weer toegelaten tot de dis cotheek waarna er weer proble men ontstonden. Dat leidde ertoe dat verdachte met het stukgeslagen glas dreigde de man te verwonden. Officier van justitie L. Boogert hield rekening met het aandeel van het slachtoffer. „Er zijn twee versies van het incident uit twee kampen." In het voordeel van de Goesenaar sprak het strafblad, dat tot gisteren blan co was. De politierechter nam de geëiste boete over. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend om kwart voor zes drie Vlissingers aangehou den van 29,32 en 34 jaar, die met elkaar op de vuist waren gegaan op de hoek van de Glacisstraat en Scheldestraat. Een voorbijganger, een 36-jari- ge Vlissinger, wilde de zaak sus sen, maar raakte daarbij zelf lichtgewond. Dat meldt de poli tie. De drie zitten nog vast. De recherche heeft de zaak in on derzoek. Door het incident was een gedeelte van de Glacisstraat een paar uur afgesloten voor het verkeer. Volgens omwonenden verrichtte de recherche uitge breid sporenonderzoek op straat. De gewonde man had snijwonden en striemen, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Hij passeerde de Glacisstraat, na een avondje stappen. Toen hij de zaak wilde kalmeren, zou de ruzie juist zijn geëscaleerd. De aanleiding is onduidelijk. Het Masterplan is nu zo ver uit gewerkt, dat de uitvoering over enkele maanden kan beginnen. Een groot aantal straten en plei nen wordt opnieuw ingericht en er komt een parkeergarage met naar verwachting 530 plaatsen aan het Bleekveld. De 'belang hebbenden' in de binnenstad betalen een deel van de totale kosten van 21 miljoen euro. Met de ondernemers is een bedrag van 4,75 miljoen euro overeen gekomen, dat wordt geïnd in de vorm van baatbelasting. De gemeenteraad moet nu defi nitief instemmen met de uitvoe ring van de plannen, met de in voering van baatbelasting en met de overeenkomsten die worden gesloten met de onder nemers en met projectontwik kelaar Loostad (parkeergarage en verdere ontwikkeling Bleek veld). Aanvankelijk zou de raad deze maand een besluit nemen. Tij dens een gezamenlijke vergade ring van de raadscommissies grondgebied en middelen, gis teravond in theater De Mythe, werd aangedrongen op uitstel. „We willen er langer over na denken", zei S. Heijning (WD). Wethouder C. Linssen vond dat 'jammer', maar had er wel be grip voor. Dat betekent dat de beslissing nu in december valt. De raadsleden stelden gisteren vooral technische vragen; standpunten werden er nauwe lijks ingenomen. Aan het einde van de vergadering werd wel be nadrukt dat daaruit niet mag worden opgemaakt dat de plan nen op alle onderdelen worden gesteund. De baatbelasting lijkt het las tigste punt. De Gemeentewet schrijft voor dat alle panden in het aangewezen gebied moeten worden aangeslagen, dus ook woningen en kantoren. Huisei genaren betalen echter aanzienlijk minder dan een winkelier. Diverse raadsleden lieten blijken te zoeken naar mogelijkheden om de belasting voor woningen tot een mini mum te beperken. Panden voor 'maatschappelijke doeleinden' vormen een ander probleem. Weliswaar geldt daarvoor half tarief, maar om dat wordt gekeken naar de ge velbreedte en de oppervlakte betalen bijvoorbeeld de kerken in de Singelstraat forse bedra gen, terwijl de vraag is hoeveel 'baat' zij hebben bij de plannen. De uitvoering moet maart vol gend jaar beginnen. Als eerste zijn de Lange Vorststraat, de Lange Kerkstraat en de Gast huisstraat aan de beurt. Daarna worden achtereenvolgens Klok- straat en Ganzepoortstraat, Grote Markt, Magdalenastraat en omgeving, Vlasmarkt, Sin gelstraat en omgeving, Oostwal en ten slotte in 2006 Sint Adri- aanstraat onderhanden geno men. De aanpak van het Bleek veld loopt daaraan parallel. Uitgewerkte schetsen van de plannen voor de binnenstad zijn vanaf morgen tot en met zater dag te zien op een informatie markt die wordt gehouden in De Mythe. De openingstijden zijn: morgen van 14 tot 21 uur, vrij dag van 14 tot 17 uur en zater dag van 12 tot 16 uur. De Goese Grote Markt staat een ingrijpende metamorfose te wachten. illustratie gemeente Goes door Rolf Bosboom GOES - De dorpsverenigingen in de gemeente Goes hebben zich gezamenlijk gekeerd tegen het plan de wijk- en dorpsbud getten af te schaffen. Zij dringen er bij het gemeentebestuur drin gend op aan op zijn schreden te rug te keren. Alle wijken en dorpen krijgen nu nog, gekoppeld aan het aan tal inwoners, een jaarlijks be drag om naar eigen inzicht te besteden. Het initiatief is on derdeel van de Goese Wijkaan pak, het streven van de gemeen te om burgers meer bij het beleid te betrekken. Goes moet volgend jaar echter flink bezuinigen. In totaal gaat het om een bedrag van 1,8 mil joen gulden. Wat het college van burgemeester en wethouders betreft betekent dat onder meer dat er een punt wordt gezet ach ter de wijk- en dorpsbudgetten. Dat levert jaarlijks een bespa ring van 135.000 euro op. Voor de besturen van de dorps verenigingen en -stichtingen van Kloetinge, 's-Heer Hen drikskinderen, Kattendijke, Wolphaartsdijk, 's-Heer Arendskerke en Wilhelmina- dorp is dat aanleiding geweest om de koppen bij elkaar te ste ken. In een brief aan het college protesteren zij 'met klem' tegen het schrappen van hun budget ten. De dorpsorganisaties vinden dat de gemeente 'met dit voor nemen een tegenstrijdig beleid voert', zo schrijven zij. „Ener zijds stelt uw college al het mo gelijke in het werk om de wijken en kernen meer te betrekken bij uw beleid door onder andere het toekennen van budgetten; an derzijds bent u voornemens om deze budgetten totaal af te schaffen, zonder enig overleg vooraf. Op deze wijze wordt uw geloofwaardigheid in een nieu we wijk- en dorpenaanpak door de besturen sterk in twijfel ge trokken." Onlangs bleek in de raadscommissie middelen dat het plan ook in de gemeenteraad gevoelig ligt. Vanuit alle fracties werden grote bedenkingen ge uit. De gemeenteraad neemt donderdag 13 november defini tieve besluiten over de bezuini gingen en de begroting 2004. Advertentie FM 90.0/90.2 rtlfm Ook overal op de kabel te ontvangen. Kijk voor meer info op rtlfm.nl door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal heeft de laatste gronden voor de uitbreiding van bedrijventerrein Nishoek in Kruiningen verworven. Daar mee is een jaren durende ontei geningsprocedure voorkomen. De meeste woningen aan de Zanddijk heeft de gemeente al eerder verworven, maar met de eigenaren van twee woningen en een agrarisch bedrijf, kon na talloze onderhandelingen geen overeenstemming worden be reikt. Daarom besloot de ge meenteraad een onteigenings procedure te starten. Enkele weken geleden bleek Advertentie Actie Diverse soorten, fles ,750 ml, vanaf Pak 6 rollen 519 Wipe MARTIN! ST a Clean prijs per liter 4 78 Aanbiedingen geldig van 3 t/m 9 november net a 1000 gram door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De lokale partij Algemeen Belang Tholen (ABT) levert geen nieu we wethouder en stapt uit de co alitie. Volgens fractievoorzitter J. Boulogne heeft de partij geen vertrouwen meer in het zittende college. ABT-Wethouder L. van Doorn stapte drie weken geleden op, omdat hij niet tevreden was over het beleid van de gemeente. Het ABT vroeg de andere partij en uit het college (SGP, CDA en PvdA) tijd om na te denken over de toekomst. Dat is gebeurd. De partij heeft besloten geen nieu we wethouder te leveren en ver der te gaan in de oppositie. Boulogne zegde gisteren het vertrouwen in de drie nog zit tende wethouders en de burge meester op. Volgens hem worden afspraken die in het raadsprogramma zijn gemaakt niet nagekomen. „De brede dorpsplannen, de no ta recreatie en de nota woonbe leid hadden er al lang moeten zijn", aldus de fractievoorzitter. „Maar ze zijn er niet. Een ver klaring daarvoor hebben we nooit gehad." Het ABT vindt verder dat ze door de andere partijen niet se rieus wordt genomen, dat de portefeuilles die wethouder Van Doorn had weinig voorstelden en dat de Thoolse politiek nog altijd weinig transparant is. „Al met al hebben we besloten om ermee te stoppen", aldus Bou logne. „Het heeft geen zin om door te modderen." De overige coalitiepartijen heb ben weinig begrip voor de argu menten van het ABT. „Het ver trouwen opzeggen in het college is nogal wat", stelt SGP'er M. Klippel. „In feite zeggen ze dat vier hard werkende mensen on der de maat presteren. Ik heb daar geen bewijzen voor." Het stoort CDA-fractievoorzit- ter J. Bout dat het ABT zijn on genoegen nooit tegenover de an dere partijen heeft geuit. „Ik moet het nu ook allemaal uit de krant lezen. Als ze het tegen ons hadden gezegd, hadden we er over kunnen praten." M. van der Linde (PvdA) stelt dat het ABT tot nu toe alle be langrijke besluiten heeft onder steund. „Ik kan hun huidige ge- dachtengang daarom ook niet helemaal volgen." De drie partijen verwerpen de beschuldiging dat ze het ABT niet serieus zouden nemen. Het is de vraag of het ABT wordt vervangen door een andere par tij. SGP, PvdA en CDA hebben immers genoeg zetels om met z'n drieën door te gaan. De fractie voorzitters van alle partijen ko men binnenkort bij elkaar om de situatie te bespreken. KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle heeft gisteren avond ingestemd met de benoe ming van een informateur die een nieuw college kan gaan vor men. A. Vogelaar, oud-burgemeester van Bruinisse en Hontenisse, is bereid gevonden met de raad te zoeken naar een stabiel en sterk college dat op een meerderheid in de raad kan rekenen. Het vorige college werd nog geen maand geleden door een meerderheid in de raad wegge stuurd omdat in feite de coalitie uiteen was gevallen. De SGP- fractie had het met de WD- fractie gehad. Beide partijen za ten, met het CDA, in het college. Vogelaar, die in Bruinisse woont, is al vaker als trouble shooter opgetreden. Hij nam het burgemeesterschap in Rijns burg enige tijd waar. Het voor stel om een informateur op pad te sturen is dinsdagavond in een besloten voortzetting van de ge- raadsvergadering behandeld. echter dat de eigenaren hun grond aan projectontwikkelaar Orisant hadden verkocht. De gemeente moest zich dus tot een andere partij wenden. Omdat ook Orisant geen zin had in een lange procedure, heeft ze de gronden te koop aangeboden. Omdat de vraagprijs binnen een eerder gesteld budget viel, heeft de gemeente het bod geaccep teerd. Het college wil niet zeggen hoe veel er wordt betaald. Burgemeester A. Verbree zegt opgelucht te zijn over de aan koop. „Hiermee hebben we veel vertraging voorkomen, want zo'n onteigeningsprocedure kan al gauw drie of vier jaar du ren", zegt hij. Nu de gronden zijn aangekocht, gaat het defi nitieve bestemmingsplan naar de provincie. De gemeente ver wacht dat die het in april vol gend jaar goedkeurt. Daarna begint het bouwrijp maken van de eerste percelen. Vermoede lijk kan de bouw van de eerste bedrijven begin 2005 van start gaan. De uitbreiding van Nishoek wordt in fasen voltooid, want de eigenaren van de agrarische be drijven hebben van de gemeente de garantie gekregen dat ze hun bedrijf tot 2006 mogen voort zetten. Het bedrijventerrein breidt uit met in totaal dertien hectare. door Rolf Bosboom GOES - De alternatieve begro ting van de ondernemingsraad van de gemeente Goes is niet bij alle medewerkers in goede aar de vallen. Een deel van de amb tenaren hecht aan het behoud van het kerstpakket. De ondernemingsraad kwam maandag met een reeks alterna tieven voor de grote bezuini gingsoperatie waar de gemeen te voor staat. Het college van burgemeester en wethouders wil onder meer een algemene vacaturestop instellen. De ondernemingsraad heeft daar grote moeite mee, zolang er geen taken worden afgestoten of verminderd. In ruil voor het schrappen van de vacaturestop is de personeelsvertegenwoor diging bereid het jaarlijkse kerstpakket en bijbehorende uitkering in te leveren. De berichtgeving over de OR- voorstellen hebben gisteren tot nogal wat rumoer geleid onder het gemeentepersoneel. Veel medewerkers waren onaange naam verrast dat zij niet eerder op de hoogte waren gesteld van de voorstellen. Het idee de kerstpakketten- en gratificaties collectief in te le veren, heeft bovendien niet ie ders instemming., „We kunnen begrijpen dat er bezuinigd moet worden, maar dat mag niet ten koste gaan van het personeel", vindt een van de medewerkers van de afdeling stadsbeheer, die vooral zegt te hechten aan het kerstpakket. Voorzitter M. Loeve van de on dernemingsraad betreurt de ontstane onrust. „Normaal doen we dit soort dingen heel zorgvuldig, maar de tijd die we nu hadden noopte ons tot spoed. We zijn nu bezig intern wat ver duidelijking te geven." Het ge hele personeel ontvangt toe lichting op de voorstellen van de OR. Loeve kan zich goed voorstellen dat niet iedereen zich in de idee- en kan vinden. „Het inleveren van de kerstpakketten ligt heel gevoelig, maar je kunt niet ie dereen tevreden stellen. Als er te veel mensen tegen zijn, dan zul len we op onze schreden moeten terugkeren, maar ik verwacht eerlijk gezegd niet dat dat ge beurt." WOLPHAARTSDIJK - Langs de Stadseweg en de Nieuwedijk in Wolphaartsdijk zijn over een lengte van zo'n twee kilometer reflectorpaaltjes uit de grond getrokken. De paaltjes zijn voor het meren deel in de sloot gegooid. Aan de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Arendskerke werden twee fiets padborden weggenomen. De schade bedraagt enkele honder den euro's. Het wemelt in dit land van de enquêteurs. Dus ook in het Domburgse, waar jongelui in de voorbije herfstvakantie bij de duinovergangen had den postgevat om Duitse va kantiegangers naar hun er varingen te vragen. Er werd volgens strenge richtlijnen gewerkt. Alleen oosterburen in de leeftijd van 25 tot 50 jaar dienden staande te wor den gehouden. Bovendien: ze moesten kinderen bij zich hebben. Er was de enquêteurs op het hart gedrukt betrokkenen eerst vriendelijk, duidelijk en beleefd te verzoeken of ze aan de enquête mee wilden doen. Dat ging die jongelui prima af. Tot opnieuw een echtpaar met twee kinderen langs kwam. Onze enquêteur schraapte maar weer eens de keel, droeg in z'n beste Duits de introductietekst voor, en vond meteen gehoor: „Dat ei jie mooi gezeid oor, mè dat ajje ok wè in 't Zeeuws kun nen doe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31