Je vindt de dader of je wil of niet Rudeboy neigt naar UDS Artiesten zingen tegen aids John Cale blijft avontuurlijk Jet wil weer rock uitvinden Provinciale finale van Kinderen voor Kinderen Hiphop-kunst woensdag 5 november 2003 Britney reikt geen MTV Awards uit Fontane speelt in stilte Terwijl hij op het witte doek nog schittert als Max in de kaskraker Philei ne zegt sorry, is Michiel Huisman alweer bezig met zijn band Fontane. „Muziek staat voor mij nog steeds op de eerste plaats", zegt de zanger. Samen met drummer Donny Griffioen, saxofonist Ro land van der Hoofd, bassist Bas van Geldere en gitarist en toet senist Michiel 'Gilles' Tuinder zit hij onderuit gezakt op een bank in het gebouw van hun platenmaatschappij. Alle aan dacht gaat uit naar de muziek. Toch is dat raar: Michiel kennen we vooral van zijn rollen in de films Costa!, Volle Maan en Phileine zegt sorry. Rond de Amstelveense band Fontane is het echter al een tijd stil. „We spelen vooral in kleine zaaltjes. Dat weet het grote publiek niet, maar we zijn er wel veel mee be zig." Michiels acteercarrière is dus een handige kruiwagen, maar er wordt niet altijd gebruik van gemaakt. Donny: „Eris wel over gesproken dat wij misschien de soundtrack voor Phileine zou den maken, maar wij hebben er nadrukkelijk voor gekozen om dat niet te doen. Wij willen puur gewaardeerd worden om onze muziek en niet via een film of iets dergelijks. Gelukkig dacht onze platenmaatschappij er net zo over." Als je naar de nieuwe single Neem me mee luistert, hoor je een ander Fontane dan een paar jaar geleden. Het klinkt een stuk volwassenen „Onze eerste sin gle 1+1=2 kwam drie jaar gele den uit. Alles ging toen heel snel," legt Michiel uit. „Opeens hadden we een platencontract en we gingen dan ook erg mee in alles. Die eerste single was echt een begin, eigenlijk spelen we het niet meer. Ons nieuwste nummer Neem me mee is een voorbeeld van de sfeer die we vanaf nu willen voortzetten." „We zijn gegroeid in de studio maar ook bij optredens merk je verschil", zegt Bas. „We zijn ge groeid door te werken met pro- Britney Spears komt morgen niet naar de uitreiking van de MTV Europe Music Awards. De Amerikaanse zangeres heeft problemen met haar gezond heid. Spears zou eenprijsuitrei- ken. Het is niet bekend wat de 21-jarige artieste mankeert. De Amerikaanse zanger Justin Timberlake is genomineerd in vijf categorieën. Zangeres Christina Aguilera maakt kans op vier awards. Zij presenteert het evenement. Artiesten als Beyoncé, Kylie Minogue en Sean Paul zullen optreden tij dens de show. In de categorie Best Dutch Act strijden Beef, Bief, Junkie XL, Kane en Tiësto om de eer. Kij kers kunnen via de internetsite van MTV stemmen op hun favo riete artiesten. Fontane, met links op de voorgrond Michiel Huisman. ducers en op te treden. Verder is Donny extra drumles gaan vol gen. Hij kon natuurlijk al drum men, maar hij wil nog beter worden. Je moet op elk gebied groeien. Ook commercieel ge zien zijn we sterker geworden. Het is heel belangrijk dat je de goede mensen om je heen verza melt om mee te werken." Alhoewel dat steeds beter lukt, is de definitieve doorbraak nog niet gekomen. De eerste single haalde de top honderd niet en de andere single Slapeloos deed het nauwelijks beter. Toch is de band gedrevener en enthousias ter dan ooit om definitief door te breken. Voor Michiel komt er nog een extra element bij. „Schrijven is tof. Het kan ook heel frustre rend zijn, er zijn wel eens mo menten dat ik mezelf afvraag waarom ik het in godsnaam doe. Normaal gesproken schrijft ie mand van de band eerst een stukj e muziek en daar bedenk ik dan tekst bij. Dan duiken Ro land en ik voor een paar dagen ergens in Nederland een boer derij in en zoeken we het gevoel bij de eerste akkoorden. Tekst en muziek moeten echt bij el kaar passen. Als het lukt om je gevoel bij een tekst op de juiste manier weer te geven, dan is het echt fantastisch!We zijn dan ook helemaal klaar om de studio in te gaan." Michiel heeft de opnames voor de film Floris bijna afgerond. Dan kan ook hij zich volledig op de muziek storten. „In januari gaan we waarschijnlijk de stu dio in. Het album zal een soort kennismaking worden, de beste nummers van de afgelopen ja ren komen erop te staan. We hebben er veel zin in! We willen erg graag laten zien wie en wat we zijn. Namelijk een band die stevige Nederlandstalige rock maakt." Michiel heeft zich voorgenomen foto GPD om na Floris ongeveer een jaar niet te acteren. „Het hangt na tuurlijk ook af van hoe het met de band gaat en wat voor acteer- aanbiedingen ik krijg. Maar in principe heeft Dick Maas dikke pech als hij me belt", grijnst Mi chiel. Marloes Orij De nieuwe single 'Neem me Mee' ligt in de winkels. Op de B-kant van de single staat een cover van het nummer 'Telkens Weer' van Willeke Alberti. Voor meer informatie check je www- .fontane.nl. Grote en bekende artiesten als Michael Jackson, Tina Turner en Stevie Wonder zon gen in 1985 gezamenlijk tegen hongersnood in We are the world. Nu wordt er een nieuwe versie van het nummer ge maakt. De moderne versie heet The world is ours en wordt ge produceerd door de hiphop en r &b-producer Timbaland. „Ik zie dit als het doorgeven van een fakkel. Met We are the world als voorbeeld zal ik een moderne versie maken die aansluit bij de trends van vandaag. Net als Quincy Jones, Michael Jackson en Lionel Ritchie zullen wij een lied opnemen met de grootste talenten van nu," vertelt Timba land. Justin Timberlake en Mis sy Elliott hebben al gezegd te willen helpen bij het schrijven van het nummer. Ook rapper Bubba Sparxxx zal meewerken aan het nummer. Voor televisieseries, films en boeken waarbij de kijker of lezer moet achterhalen wie ver antwoordelijk is voor de in het begin gepleegde misdaad (meestal moord), bestaat de mooie term: whodunnit. Het spel CSI (Crime Scene Investi gation) is net als de gelijknami ge tv-serie een rasechte who dunnit. De speler stapt in de huid van een beginnend rechercheur en moet vijf misdrijven oplossen. Met behulp van ultra-moderne opsporingstechnieken of een gewoon vergrootglas moet je bewijsmateriaal verzamelen, de verschillende puzzelstukken bij elkaar leggen, een motief ach terhalen, getuigen ondervra gen; kortom de zaak oplossen. Je krijgt hulp van verschillende personages uit de tv-serie. Gil Grissom, Catherine Willows, Nick Stokes en Warrick Brown zijn allemaal bereid om wat tips te geven. Om nu te zeggen dat de types op het scherm tot leven zijn gekomen? De mond gaat op en neer en de figuren waggelen wat, dat is eigenlijik alles. Moeilijk is het spel niet. Het aantal voorwerpen dat is aan te klikken en op te rapen, is be perkt. Het maakt niets uit welke van de mogelijke vragen je aan de getuigen stelt, het kan een voudig niet misgaan. De speler moet met de muis door de verschillende lokaties zwe ven en wachten tot de cursor groen wordt. Als je wat vindt, kun je het alleen met bepaalde Natuurlijk moet de speler ook zijn licht opsteken op de plaats van het misdrijf. gereedschappen oppakken of bekijken. Het kan eenvoudig weg niet mislukken. Pas wan neer je een voorwerpje niet kunt vinden, ligt het spel stil. Dood stil. Het enige wat je rest is nogmaals iedere centimeter van het scherm nalopen met de cursor tot je iets vindt, wat je eerder niet zag. Er zijn spannender be zigheden. Wanneer het ontbre kende stukje is gevonden, loopt de trein weer verder. Of je wil of niet, je zult de dader vinden. Daar wringt zich meteen de schoen. Een whodunnit; een de tective, is leuk tot de dader be kend en het raadsel onthult is. Het is wel mogelijk de verschil lende zaken opnieuw uit te zoe ken om een nog betere score te halen. Als beloning krijg je ont- werpschetsen voor het spel te zien, beetje vreemd. De drang om het spel een tweede keer te spelen is, zacht gezegd, niet sterk. Het harde schijfruimtevretende spel dan maar deïnstalleren en het doosje weer in de kast leg gen. Misschien vergeet je de da ders na verloop van tijd. Guido van der Heijden Crime Scene Investigation is een uitgave van UbiSoft (www.ubi.com). Aanbevolen systeemeisen: Windows 98/ME/2000/XP, Pentium III 500 of AMD K6-III 600, 512 MB werkgeheugen (RAM) en 1.5 GB vrije ruimte op de harde schijf. Het is te gemakkelijk om Smiling At The Claptrap Circuses, het debuut van zijn nieuwe project League. Of XO Gentlemen, af te doen als een slap aftreksel van Urban Dance Squad (UDS). Goed, de heftige opener Pay Your Dues en het half gerapte, half gezongen rockliedje Empires Built On Wax neigen erg naar het werk van Rudeboys vroegere, begin jaren negentig zeer succesvolle cross-overband. Zonder dat ni veau te halen. En het ritme en het slidegitaartje van Mocked At Minstrels lijken rechtstreeks gekopieerd uit de UDS-hit No Kid. Maar Patrick Tilon en zijn vier medegentlemen slagen er ook een paar keer in om iets bij zonders te creëren. Een cross over van hiphop en noise waar Sonic Youth jaloers op zou zijn, bijvoorbeeld (Icarus' Revenge), en een voor Nederlandse be grippen erg funky old school- hiphopnummer (Blindfolders To The World). En dan zijn er nog Rudeboys hoogdravende teksten, die weer garant staan voor uren cryptisch leesplezier. Rob Broere League Of XO Gentlemen 'Smi ling At The Claptrap Circuses' (Idol Media) Speelduur: 50.47 Een levende legende is hij, de 61-jarige John Cale. Dank zij zijn drang naar vernieuwing al sinds de jaren zestig (The Vel vet Underground) een invloed rijk muzikant. Zeven jaar na zijn laatste songgerichte cd Walking On Locusts is er nu Ho- boSapiens. Hierop klinkt de fa natiek squashende Welshman als vanouds. Avontuurlijk zoals van een man van zijn kaliber verwacht mag worden. Cale samplede de cd met behulp van digitale technologie (Pro Tools) in elkaar. Het resultaat is eclec tisch en verrassend toeganke lijk. De twaalf nummers zijn met zorg gearrangeerd en de ge laagde partijen verschaffen diepgang. Niet zo beklemmend als het meesterwerk Music For A New Society. En ook zijn mooiste popliedjes schreef hij al lang geleden (Fear, Paris 1919). Maar gelukkig wekt HoboS- apiens wel de indruk dat avant- gardist Cale op zijn oude dag nog gretig en scherp is en nog lang niet lijdt aan gebrek aan in spiratie. Peter van der Heide John Cale 'HoboSapiens' (EMI) Speelduur: 64.47 min. Daar is weer een cool kijkend viermansbandje dat rock- 'n-roll opnieuw moet uitvinden: Jet. Vanuit Australië gelanceerd als het grote nieuwe DING. En, het moet gezegdde single Are You Gonna Be My Girl is ijzer- sterk (zij het met dank aan Iggy Pops Lust For Life). Nog opwin dender is de opgefokte garages ong Take It Or Leave It. Maar daar houdt de gedrevenheid van Jet op. Het is platte, clichémati ge rock naar het (onbereikbare) voorbeeld van de Stones en AC- /DC, afgewisseld met middle- of-the-road ballades. Als Get Born niet zo ongelooflijk vet ge produceerd was door Dave Sar- dy (Marilyn Manson) zou het maar een slappe bedoening zijn. En dat voor een band die zijn ei gen 'personal street team' heeft om de wereld te laten weten dat Jet 'the true heart and soul of rock-'n-roll' vertegenwoordigt. Maaike Borst Jet 'Get Born' (Elektra/EMI) Speelduur: 48.40 min. De twaalfde finale van het Kinderen voor Kinderen Songfestival in Zeeland wordt zondag gehouden in theater de Mythe in Goes. Daar strijden twaalf kinderen in de leeftijd van acht tot twaalf jaar met el kaar om een plaats in de lande lijke finale in december. De pro vinciale finale wordt gepresen teerd door Menno Bentveld. De deelnemers zingen allemaal een liedje uit het Kinderen voor Kinderen repertoire. De Zeeuw se winnares van vorig jaar Ilse de Baar en muziekdocenten Lu- do Heesters en Hermine Velt- kamp maken deel uit van de jury. De deelnemers worden niet alleen beoordeeld op hun zang kwaliteiten maar ook op hun presentatie. Halverwege en aan het eind van de wedstrijd is er een Kinderen voor Kinderen Meezingshow. Dan mag het pu bliek op het podium komen en meezingen met Kinderen voor Kinderen hits onder leiding van dirigent Majel Lustenhouwer. Veel deelnemers komen uit de Bevelanden. Drie deelnemers komen uit Goes: Annemiek de Bruin zingt 'Frederieke', Lulu Sorber zingt 'Ik wil het niet' en Robin de Jonge zingt 'Podium beest'. Twee Kapelse deelne mers, Nadieh Eversdijk met 'Smoorverliefd' en Anne de Jon ge met 'Mama is morgen van mijdingen ook mee naar een fi naleplaats. Verder zingt Sinedu de Graaf uit Kats 'Stoer of stom', Patrick Wijnhamer uit Baarland 'Het kind van 10 mil joen' en zijn zus Bernadette zingt 'Morgen is een droom'. Florence van Rees Vellinga uit Heinkenszand zingt 'Het tieten lied', Fanney Rutten uit Oostka- pelle zingt 'Groen' en Liselotte Tas uit Oostburg zingt 'De beu gel'. Jessie Roelse uit Zoutelan- de gaat met het liedje 'Wat moet ik nou weer aan' de strijd aan om Zeeuws Kinderen voor Kin deren kampioen te worden. Eén van de deelnemers mag meedoen aan de landelijke fina le die op 14 december wordt ge houden en 27 december uitge zonden zal worden door de VARA. Zet het weekend van 28 tot en met 30 november alvast maar in je agenda. Dan presen teert Stichting Black Soil na melijk de eerste editie van het Black Soil Filmfestival op drie locaties in de binnenstad van Rotterdam: Cinerama, Lanta renvenster en Off-Corso. Naast films over graffiti, rap, deejays en breakdance worden ook afgeleide films vertoond die als inspiratie dienden voor hip hop-artiesten. Verder kun je filmmateriaal zien dat nog nooit in Nederland is vertoond is. Ook presenteert de Nederlandse hip hop-act Trackaddicts de single Booty, met daarbij een anima tieproject dat op een groot scherm in première gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29