PZC De magnetron is seksistisch Mars al heel lang dor en droog 26 University of Florida woensdag 5 november 2003 Zijn mannen minder galant geworden door de afstandsbediening? Waarom is een magnetron seksistisch? Wat is de moraal van een verkeersdrempel? Technologie-fïlosoof Peter- Paul Verbeek bestudeert hoe producten ons gedrag sturen. VS vinden kloonvlees veilig Zon niet eerder zo actief Kanker bij dinosauriërs Door RON BUITENHUIS Hoeveel mannen zijn nog zo galant dat ze het portier van de au to open houden voor hun vrouw of vrien din? Vijf procent? En als het re gent? Twee procent? Toch was deze uiting van galanterie vroeger heel normaal. „Met de komst van de af standsbediening voor het openen van autoportieren zie je het feno meen verdwijnen", zegt techniek- filosoof Peter-Paul Verbeek. „Een mooi voorbeeld van hoe een pro duct het gedrag van de mens veran dert. Technologie maakt het leven makkelijker, maar het hoeft niet altijd een vooruitgang te zijn." Verbeek (32) doceert aan de univer siteit Twente. „We gaan er altijd van uit dat de mens een super slim dier is, want wij bedenken appara ten en producten die een stuk ver der gaan dan de stok waarmee een chimpansee bananen uit de boom slaat. Maar we staan er zelden bij stil dat al die slimme technologieën niet alleen ons alledaagse leven veraangenamen, maar ook invloed hebben op ons gedrag en de sociale structuren. Technologie-filosofen denken niet alleen na over de func tie of het nut van een product, ze filosoferen ook over de verborgen waarden die er achter schuilgaan. Nogal wat artefacten (dingen) blij ken te 'bemiddelen' in de relatie tussen mens en wereld. Sommige dingen doen dat zonder 'aanwezig' te zijn. Wie een spijker in de muur slaat met een hamer, focust zich op de spijker en niet op de hamer. Je kijkt ook niet naar een bril, maar door een bril. De bril is er wel, maar je ziet hem niet. Technologieën creëren volgens Ver beek vaak hun eigen leefwereld. Wanneer mensen via de telefoon met elkaar praten, zijn ze op een heel andere manier 'samen' dan in een vis-a-vis-gesprek. En een mag- netron werkt in de hand dat men sen vaker -feant-en-klaar maaltijden eten, die veelal in eenzaamheid en hoog tempo worden verorberd. Wat onmiskenbaar invloed heeft op de sociale structuren van het moderne gezinsleven. Volgens technologie-filosoof Peter-Paul Verbeek neemt het aantal galante mannen flink af door de ontwikkelin gen in de technologie. Foto René Manders Ook hebben technologieën door gaans een eigen script. Ze dirigeren ons zoals een script een filmacteur stuurt. Sommige voorwerpen vra gen gewoon om een bepaalde han delwijze. Een plastic bekertje wil weggegooid worden, niemand die het ding in de vaatwasser zet. Pro ducten kunnen ook seksistisch zijn, zoals de eerder genoemde magnetron. Vroeger was het een toy for the boy, een hightech speel tje voor mannen, dat in winkels tussen de tv's, videorecorders en computers stond. De bediening vergde nogal wat technologische kennis en vaardigheden. Pas toen de verkoop stokte, werd het een kookmachine voor de vrouwen. Het apparaat verhuisde van de bruingoed- naar de witgoedafdeling (koelkasten, fornuizen) en de bedie ning werd vereenvoudigd met sym booltjes. De functie bleef al die tijd hetzelfde, het snel bereiden of op warmen van een maaltijd, maar de oude magnetron definieerde vrou wen als technologisch incompe tent. Een ladyshave is al even seksis tisch. In tegenstelling tot een scheerapparaat voor mannen, is het ding niet open te schroeven. De Amerikaanse techniekfilosoof Langdon Winner suggereerde in zijn boek 'Do artifacts have poli tics' ooit dat voorwerpen ook een politieke lading kunnen hebben. Er zijn in New York een paar snelwe gen die naar de stranden van Long Beach Island lopen. De viaducten over deze snelwegen zijn echter zo laag dat er alleen auto's onderdoor kunnen, geen bussen. De viaducten zijn in de jaren zestig ontworpen door Robert Moses, een architect van wie bekend is dat hij racis tische denkbeelden had. Bussen werden in die tijd vooral door zwarten benut. Volgens Winner zijn de viaducten een onfris poli tiek statement van Moses. Peter-Paul Verbeek zit op de lijn van de Franse antropoloog-filosoof Bruno Latour, die stelt dat we onze sociale leefwereld nooit kunnen doorgronden als we geen oog heb ben voor de rol die materie (appara ten, producten) daarin speelt. „Er wordt zo vaak gemopperd dat we vandaag de dag geen moraal meer hebben, maar wie goed kijkt, ziet dat de wereld vol zit met moraal- dingen. Omdat we niet meer het fatsoen hebben om de deur achter ons te sluiten, hebben wij deur drangers bedacht. Omdat we altijd de hotelsleutel 'vergeten' in te leve ren bij de portier, hebben hoteliers er van die grote bollen aan vast ge maakt. In plaats van dat onze over heid auto's laat bouwen die maxi maal de wettelijke 120 kilometer per uur kunnen rijden, vinden wij snelheidsbegrenzers en verkeers drempels uit. Allemaal technische ingrepen die moraliseren." Mensen hebben volgens Verbeek vaak een aversie tegen nieuwe technologieën, zoals de huidige bio- en gentechnologie. „Plato was tegen het schrift want daarmee zouden we verleren te onthouden en honderd jaar terug was narcose nog iets tegennatuurlijks. Wie was er aanvankelijk niet tegen e-mail en gsm? Het intermenselijke con tact zou totaal vervluchtigen en in dividualiseren. En zie, nog nooit hebben mensen zo veel en zo vaak met elkaar gecommuniceerd. An ders, maar niet minder intens. Je moet technologie kritisch volgen en begeleiden, maar niet verdoe men. Het is een (evolutionaire) weg die je niet kunt stoppen. De mens is onlosmakelijk verweven met technologie. We zijn nu eenmaal verder gekomen dan die chimpan see met zijn bananenstok." Vlees van gekloond vee is veilig voor menselijke con sumptie. Dat is de voorlopige conclusie van een onder zoek dat is uitgevoerd in opdracht van de Amerikaan se FDA, de toezichthouder op voedsel en medicijnen. Ook de consumptie van melk van gekloonde dieren le vert volgens de FDA geen gezondheidsrisico's op. Door de bevindingen van de toezichthouder is de ver koop van vlees van gekloonde dieren een stapje dich terbij, al zijn er nog geen plannen om dieren te gaan klonen in de vleesindustrie. In de VS geldt vooralsnog een moratorium op klonen. Ook is het Amerikaanse publiek volgens deskundigen nog niet toe aan de ver koop van vlees en zuivelproducten van gekloond vee. Dinosauriërs leden vaak aan kanker, hebben Ameri kaanse onderzoekers vastgesteld. De wetenschappers maakten met een draagbaar röntgenapparaat foto's van 10.000 dinosauruswervels van meer dan 700 mu seumexemplaren. Daarbij vonden ze 29 tumoren in botten die allemaal toebehoorden aan zogenaamde ha- drosauriërs, planteneters met een kenmerkende 'een- denbelc'. In exemplaren van andere soorten, zoals Stegosau- riërs, Triceratopsen en Tyerannosauriërs, vonden de radiologen opmerkelijk genoeg geen sporen van kan ker. In de meeste gevallen ging het om goedaardige ge zwellen. Slechts bij één soort, de 3,5 m lange Edmon- tosaurus, werd een kwaadaardige tumor aangetroffen. Behalve bij de mens komt kanker voor bij vele dier soorten, uiteenlopend van koraaldiertjes tot parkieten. Hoe het komt dat de hadrosauriërs zo vaak kanker kregen, is onduidelijk. Onderzoeker Bruce Rothschild van de universiteit van Noordoost-Ohio denkt dat het mogelijk samenhangt met hun dieet, dat voornamelijk bestond uit coniferen, die veel kankerverwekkende chemicaliën bevatten. De zon is de afgelopen halve eeuw actiever geweest dan ooit eerder in de afgelopen duizend jaar. Dat con cludeert de Finse geofysicus Ilya Usoskin uit onder zoek dat hij heeft verricht naar zonnevlekken. Usoskin en zijn collega's van de universiteit van Oulu en het Duitse Max Planck Institut berekenden het aan tal zonnevlekken aan de hand van de radio-actieve iso toop beryllium-!0 in oude ijslagen uit Groenland en Antarctica. De ijslagen geven een beeld van de concentratie van de isotoop in de dampkring. Beiyllium-10 wordt ge vormd als hoog-energetische deeltjes van de zon de at mosfeer treffen. Maar als de zon erg actief is, neemt haar magneetveld in kracht en omvang toe, waardoor de aarde tegen zulke deeltjes wordt beschermd. De concentratie van beryllium-10 in de atmosfeer neemt dan af. De onderzoekers stelden vast dat er de afgelopen 1150 jaar nooit eerder zo weinig beryllium-10 in de atmos feer heeft gezeten als in de periode sinds de jaren veer tig- Door BERT MEIJER Vijftigduizend studenten genieten van het mooie najaarsweer in het Zuiden van Amerika. Ze studeren aan de Universiteit van Florida (UF) in het kleine plaatsje Gainesville in het Noorden van Florida. Verder wonen er nog honderdduizend gewone mensen in Gainesville, waarvan velen natuurlijk verbonden aan dezelfde universiteit. Het is een typische plaats voor een door de staat gefinancierde uni versiteit, midden in het platteland'vol krokodillen. In deze prachtige herfstmaand ben ik daar de 2003 Paul Tarrant gasthoogle raar aan de faculteit scheikunde en raak ik onder de indruk van het onderwijs aan de UF. In Gainesville ligt de nadruk allereerst op het onderwijs aan studenten in hun eerste vier jaar, de zgn. 'undergraduate students' die gaan voor hun bachelor di ploma. Gasthoogleraren geven voor de gevorderde studenten en promovendi een masterclass. Verder volgen hooglera ren van de faculteiten scheikunde, bio chemie en materiaalkunde mijn lezin gen. Maar tot mijn grote verbazing zit ook een twintigtal jongerejaars studenten in de zaal. Ouderejaars studenten geven de ze jongelingen dagelijks een korte spoedcursus over de grondbeginselen van de door mij te behandelen stof. Zo kunnen ze mijn lezingen zo goed moge lijk volgen. Ze zitten dan 's ochtends om acht uur reeds in de collegebanken en mijn lezing volgen ze van vijf tot zes uur in de namiddag. Velen zitten dan een uur op de grond, omdat de zaal veel te klein is. Voor hen is scheikunde blijk baar belangrijker dan het prachtige herfstweer. Bij navraag blijken het bachelorstuden ten te zijn die een speciaal programma volgen. Dit zgn. 'honors program' is ge maakt voor hen die zeer geïnteresseerd zijn in wetenschap. Het is extra stof en ze krijgen er studiepunten voor, maar ei genlijk doen ze het alleen om meer ken nis. Sommigen willen na Gainesville pro motieonderzoek doen op één van de top universiteiten. Andere studenten vertel len me dat ze medicus willen worden. Ze zijn ervan overtuigd dat ze als arts beter zullen functioneren met een goede scheikundige basis. Je gelooft niet wat je hoort. Kom daar in Nederland eens om! De UF verzorgt voor zijn vijftigduizend studenten prima maatwerk. Dat ze ook nog eens een groot aantal studiebeurzen ter beschikking stelt aan studenten met goede cijfers, maakt mijn bewondering voor deze universiteit in Gainesville al leen maar groter. Natuurlijk doen ze er niet alleen aan on derwijs. Ook hun onderzoek is van hoog niveau en menig Nederlandse universi teit zou trots zijn op zulke resultaten. Vreemd genoeg vergelijken wij ons met de beste privé-universiteiten in Amerika en we denken even goed te zijn. Niets is minder waar. Ons onderzoek is op zijn best vergelijkbaar met de betere publie ke universiteiten, maar met ons onder wijs verliezen we elke vergelijking. Laten we de UF als voorbeeld nemen en niet langer praten over de kennisinfra structuur. Geen woorden maar daden, zeggen ze in Florida. Of ook wel 'Go Ga tors' als ze met negentigduizend fans in het UF-stadion hun football-ploeg aan moedigen. Toch gek een universiteit in een klein plaatsje met een stadion, twee keer groter dan de Arena, voor slechts zes thuiswedstrijden per jaar. Maar al tijd gevuld met dol enthousiaste oud studenten. Op het Marsoppervlak komt waarschijnlijk al heel lang geen water meer voor. De witte 'zuidpoolkap' bestaat uit koolzuurijs. het olivijn tijdens de inslag mineraal pas later naar de op- planeet. Dat achten de onder- van de meteoriet is blootge- pervlakte is gestuwd door pro- zoekers echter erg onwaar- legd. De kans bestaat dat het cessen in het binnenste van de schijnlijk. en dus bruikbaar is, is nog steeds een open vraag. De nieuwste gegevens van de Mars Global Surveyor, een Na- sa-kunstmaan die al geruime tijd in een baan rond de pla neet draait, lijken er in elk ge val op te wijzen dat het heel lang geleden is dat er op Mars nog vloeibaar water heeft ge stroomd - zeker drie miljard jaar. Dat leidt Todd Hoefen, een Amerikaanse geofysicus, af uit opnamen van de zoge naamde Nili Fossae-regio. Het Nili Fossae-gebied bestaat uit scheuringen en verzakkin gen in de Marskorst die zijn ontstaan toen een jaar of drie miljard geleden een asteroïde of komeet insloeg. Op opna mes van het gebied zien Hoe fen en zijn collega's aanwijzin gen voor het mineraal olivijn. Het olijfgroene mineraal rea geert heel gemakkelijk met vloeibaar water en vormt daar bij andere mineralen zoals het rode hematiet (dat Mars zijn typische rode kleur be zorgt). Uit het feit dat het olivijn zo maar aan de oppervlak te ligt, lei den de geologen af dat in het ge bied al ze ker drie miljard jaar geen stromend water is voorge komen. Tenminste, als Door MARTIJN HOVER Fans van de ruimtevaart zijn er vast van overtuigd: binnen en kele decennia zullen er men sen rondlopen op Mars. Omdat 'martonauten' zeker een jaar onderweg zullen zijn om*de Rode Planeet te bereiken, lijkt een al te kort bezoekje weinig zinvol. Aan een lang verblijf op een vreemde planeet zitten echter nogal wat haken en ogen. Zo zullen de ruimtevaar ders moeten kunnen eten en, zeker zo belangrijk, drinken. Voor dat laatste is water nodig. Onderzoek met behulp van on bemande ruimtevaartuigen heeft inmiddels uitgewezen dat er onder het Marsopper vlak waarschijnlijk volop wa ter aanwezig is, in de vorm van ijs weliswaar. Maar of dat water gemakkelijk bereikbaar Het groene mineraal olivijn ligt op Mars voor het oprapen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26