Groente beschermt tegen borstkanker Luisteren naar signalen woensdag 5 november 2003 Puberteit Pianospelen Darmen Acne Aorta-operatie Al 70.000 jaar valt-ie ons lastig: de hoofdluis. Toen we besloten ons naakte lijf te bedekken, inviteerden we ongewild de luis op onze levenswandel. De vraag is nu: hoe komen we er vanaf? Onderzoeker drs. Attie Bos: „Kaalscheren is toch het meest effectief." Eetstokjes Kopzorg om hoofdluis Om in de puberteit te komen is de activiteit nodig van het gen Gpr54. Beschadigingen aan dit gen leiden tot het uitblijven van de puberteit. Dit schrijft S. Seminara (Massachusetts General Hospital, Boston) in het me disch tijdschrift New England Journal of Medicine op basis van onderzoek bij mensen en muizen. Al na 20 minuten pianoles beginnen in de hersenen ver anderingen plaats te vinden die ervoor zorgen dat gehoorde tonen automatisch worden omgezet in de juiste vingerbe wegingen op de pia- notoetsen. Deze veranderingen in de hersenen worden sterker door verdere training. Dit concludeert M. Ban- gert (Universitat Hannover) in het vakblad BMC Neuro- science op grond van onderzoek bij 17 beginnende pianoleerlingen. De gruwel van ieder puber, acne, kan effectief worden bestreden met laserlicht. Een eenmalige behandeling levert binnen een paar weken een flinke verbetering op die tot minstens drie maanden aanhoudt, schrijft E. Seaton (Imperial College, Londen) in het medisch tijd schrift The Lancet op grond van een onderzoek onder 31 mensen met milde tot ernstige acne. Mensen die geopereerd moeten worden vanwege een zwakke plek in hun grote lichaamsslagader (aorta aneurysma) doen er goed aan van tevoren de chirurg te vragen hoe vaak hij of zij deze operatie jaarlijks uit voert. Als de chirurg de operatie jaarlijks meer dan tien maal uitvoert, is het risico voor de patiënt om als gevolg van de ingreep te overlijden namelijk 40 pro cent lager dan bij een chirurg die zo'n operatie spora disch uitvoert. Dit concludeert J. Dimiclc (University of Michigan Medical Center, Ann Arbor) in het vakblad Journal of Vascular Surgery op grond van een onder zoek onder 3912 patiënten. In de menselijke darmen huizen naar schatting 1200 verschillende virussoorten. Ongeveer de helft daarvan is nog niet geïdentificeerd. De meeste bekende virus sen blijken bacteriofagen, virussen die bacteriën do den. Dit meldt M. Breitbart (San Diego State Univer sity) in het vakblad Journal of Bacteriology op grond van een genetische analyse van menselijke ontlasting. Kennis van de mirco-organismen in onze darmen is van belang voor de mogelijkheden darmaandoeningen te behandelen of te voorkomen. Door WILL GERRITSEN Vrouwen die vier of meer porties groente en fruit per dag eten, hebben vijftig procent minder kans om borstkanker te krijgen dan hun seksegenoten die twee of minder porties groenvoer consumeren.Dit blijkt althans uit een studie van de Oregon Health Science University die door onderzoekers van deze instelling op een congres over kankerpreven tie in het Amerikaanse Phoenix is gepresen teerd. „Vrouwen moeten hun eetgewoonten veranderen en meer fruit en groente gaan eten om borstkanker zoveel mogelijk te voorkomen", stelt onderzoeksleider Jackilen Shannon in een persverklaring. Het onderzoek speelde zich af in Shanghai waar de wetenschappers het voedingspa troon van 378 vrouwen met borstkanker ver geleken met dat van 1070 gezonde vrouwen. Aanleiding voor het onderzoek is het ver schijnsel dat borstkankerrisico's zich verdub belen bij Chinese vrouwen die naar Hong Kong of de VS verhuizen. Dit gegeven duidt erop dat verschillen in leefstijl en voeding zeker voor een deel als boosdoener beschouwd mogen worden. In het onderzoek bleek dat de vrouwen die het meeste fruit verorberden nog het best tegen borstkanker beschermd worden. Het is al langere tijd bekend dat het voeding spatroon van invloed is op kankerrisico's: dertig procent van de kankergevallen in de ontwikkelde landen komt voor rekening van voeding, zo berekenden de beroemde epide miologen Sir Richard Peto en Sir Richard Doll in 1981. Volgens de statistieken krijgt in ons land een op de tien vrouwen en een op de 1500 mannen borstkanker. Bijna eenderde van al le vrouwen die kanker krijgen, heeft borst kanker. Door ELLEN VAN DER HART Er is meer tussen hemel en aar de. Die kreet gebruiken we erg makkelijk. Wat er is, weet nie mand zeker. Steeds meer men sen zijn op zoek naar het 'iets anders' en 'iets meer' en steeds meer mensen werken in deze sector. Het gevoel hebben gewaar schuwd te worden door iets of iemand. Een voorspellende droom. Voortekenen. De Cana dese Susan Scott wil mensen aanleren te luisteren naar deze signalen. Binnenkort heeft ze twee bijeenkomsten in de ver- gaderaccomodatie van het Eindhovens Beursgebouw (11 november, 13.00 en 19.30 uur, €8.) Deze bijeenkomsten kun nen op verzoek in een work shop verder uitgewerkt wor den. Er is steeds meer vraag naar dit soort 'levenslessen'. Onlangs deed de Amerikaanse Brandon Bays ook al Nederland aan met haar methode, 'een reis naar je binnenste, op ziels- niveau'. „Mensen zijn op zoek naar rust. Zoeken naar een methode om de huidige gejaagdheid en drukte aan te kunnen. We ei sen zoVeel van onszelf dat we ons makkelijk over de kop kunnen werken. En dat is niet goed. We moeten leren naar onszelf te luisteren." Susan Scott windt er geen doekjes om. Ze zegt te weten hoe deze rust aan te leren is. „In mijn bijeenkomsten leer ik de men sen op een praktische manier naar zichzelf te luisteren. Leer ze niet te ontkennen wat ze voelen, niet meteen alles te analyseren maar wel te voe len." Sceptische mensen, zo stelt Su san -Scott, vertrouwen zichzelf vaak niet. „We hebben twee in stincten: het intellect en het gevoel. Met het intellect heb ben we de neiging om alles te analyseren. Met het gevoel voe len we dingen zonder logica aan. Zo ontkennen mensen vaak wat hen in een droom duidelijk wordt gemaakt om dat we denken dat alles bewijs baar moet zijn." Ze werkt haar innerlijke rust- theorie uit naar vier manieren waarop mensen zaken primair aanvoelen en kunnen commu niceren met zichzelf: -door het zien van beelden of visioenen (helderziendheid). Denk bijvoorbeeld aan een be weging zien vanuit je ooghoe ken terwijl er niemand is. „Tenminste, zo lijkt het." -door het horen van gedachten kof ideeën (helderhorendheid). Bijvoorbeeld het gevoel hebben dat je geroepen wordt. „Ie mand denkt dan aan je." -door intuïtie. „Volg je die, dan lukt het meeste wat je wil doen. Ga je er over nadenken, mislukken vaak zaken." -door voorgevoelens, het gevoel van binnen het zeker te weten. „Luisteren naar je binnenste." Bijvoorbeeld weten dat de tele foon zo gaat rinkelen. Ieder mens heeft alle vier ma nieren om dingen aan te voe len, vertelt Scott. „Een is welis waar het sterkst. Deze gebruik je hoofdzakelijk. Als je een maal weet welke dat is, leer je er ook beter op vertrouwen. Het is de bedoeling dat deze je op een gegeven moment gaat leiden." En dan wordt het leven heel simpel, meent de Canadese. „Een kind luistert vaak nog puur naar de gevoelens, leeft instinctief. Pas later nemen in tellect, ervaring, twijfel en angst het over. Loslaten vereist heel waf oefening maar er zijn technieken om dit te leren. Leer bijvoorbeeld de lichaam staal goed te bekijken en aan te voelen. Uitstraling kan soms meer zeggen dan duizend woorden." Beschermengelen helpen ons, volgens de overtuiging van Su san Scott. „Helpers, zielen of welke naam je er ook aan wil geven. Ik noem ze mijn be schermengelen. Japanners noe men hen de meesters van het leven. De Indianen grote gees ten en kinderen hun fantasie vriendjes. Iedereen heeft een beschermengel, niemand is ooit alleen. En zij geven ons onder meer die ideeën waarvan we zeggen dat het lijkt of ze uit de hemel zijn gevallen." Susan Scott Foto Vincent Wilke Door CORINE STUIVER De strijd tegen hoofdluis is nog lang niet gestreden. Volgens een recent rapport van de Rijksuniver siteit Groningen (RuG) is de mens geen meter opgeschoten in zijn po gingen de kleine kriebelaar te be strijden. De huidige aanpak van luizen is geen succes, zo blijkt uit het rapport 'Hoofdluis, een blijven de kopzorg?'. De wetenschapswin kel Biologie van de RuG conclu deerde afgelopen augustus dat ver keerde informatie en inconsequent beleid debet zijn aan een mislukte bestrijding van hoofdluis. Ouders deinzen nergens voor terug in hun gevecht tegen de nietige on verlaat. Sommigen doordrenken het haar met baby-, sla- of olijfolie en wikkelen het vettige hoofdje ook nog eens in plastic folie. Ande ren zetten het haar van hun kind stijf met gel of haarlak, wassen het gedurende weken niet of smeren er een flinke kwak vaseline in. Een complete sla-dressing wordt ook niet geschuwd, 'de rest doe je ge woon in de sla', stelt een moeder op het internet laconiek. Het is een veelgehoord misver stand dat iemand die luizen heeft, vies is. Het tegendeel is waar: als je het haar een tijdje niet wast en het dus lekker vet wordt, heeft de haakvormige luizenklauw geen grip op de haar en glijdt hij er zo van af. Schoon en stug haar is dus het perfecte klimrek voor een luis. Het haar vies of vet maken is dus niet eens zo'n gek idee. Maar de ul tieme oplossing voor de oprukken de luizenhorde is het niet. Luizen middeltjes van de apotheek wer ken redelijk goed, maar het pro- Een stofkam is een probaat middel in de strijd tegen de hoofdluis. manier om luizen kwijt te raken." Na de oorlog waren bestrijdings middelen als DDT gemeengoed. Bij luizenlast werd met DDT gespoeld en weg was het probleem, totdat het middel werd verboden. Tegenwoordig zijn er middelen te gen hoofdluis op de markt die clai men niet-toxisch te zijn en.puur gebaseerd op plantaardige oliën. Nare bijwerkingen en resistentie zijn volgens de producenten ver leden tijd. Biologe Bos heeft haar twijfels: „Alleen aan de hand van onaf- hanke- luizen op hun arm en bestudeer den zo door een gaasje het luizen gedrag in een natuurlijke omge ving." Met die oude informatie moeten we het nu dus doen. Gebrekkige informatie is een van de oorzaken van de verloren strijd tegen luizen. Een inconsequent be leid werkt ook tegen. Veel scholen hebben een luizenbrigade en een luizendraaiboek, maar velen ontbe ren welk plan dan ook. De voor lichting is gesegmenteerd en ge brekkig. Er is overal weliswaar veel informatie te vinden, maar eenslui dend is die niet. Bos stelt dan ook een Landelijk Meldpunt Hoofdluis voor, een overkoepelende instel ling die het luizenprobleem cen traal kan aanpakken. Kaal Vroeger ging het heel anders. Voor de oorlog controleerden moeders hun kroost dagelijks op luis en ander gespuis. Onge dierte was helemaal niet zo vreemd en men was er alert op. Een luizenkind kreeg een plons petroleum over het hoofd of werd helemaal kaalgeschoren. „Daar kun je wel om lachen", zegt Bos, „maar scheren is wel de beste Foto Roger Dohmen lijk onderzoek zou ik daar een me ning over durven geven. Intensief kammen met een luizenkam werkt toch het beste. Althans, op kaal scheren na." Hopelijk verandert de stand van ons duel met deze piep kleine opponent in ons voordeel als de aanbevelingen uit het rap port opvolging vinden: de mens versus de hoofdluis: 1-1. bleem is dat het kind resistent wordt als het vaak wordt behan deld met lotion of shampoo. Schijn Het lijkt of de jeulcveroorzakende parasiet altijd in het najaar besluit massaal op kinderhoofdjes rond te kruipen en zich te vermenigvuldi gen. Dat is echter schijn: luizen zijn er altijd en overal. Althans, dat wordt aangenomen. Het is verba zingwekkend hoe weinig kennis er bestaat over het fenomeen hoof- luis, terwijl het een probleem is waar we al tijden mee worstelen. Zo is de werking van het hele scala aan luizenbestrijders nooit weten schappelijk onderzocht. Evenmin is geïnventariseerd hoeveel kinde ren jaarlijks luizen krijgen en of het ene kind eerder last heeft van hoofdluis dan het andere. „We zijn haast niets wijzer gewor den over deze parasiet en de be strijding ervan", verwondert ook biologe Bos zich. Sterker nog, het hoogtepunt in het wetenschappe lijk onderzoek naar de Pediculus humanus capitis (hoofdluis) vond aan het begin van de vorige eeuw plaats. „Wetenschappers bonden een pillendoosje met Dagelijks eten met eetstokjes in plaats van met 'westers' bestek, bevordert de vorming van oste oarthritis, beschadi ging van de ge wrichten, in de hand waarmee de eetstokjes worden gehanteerd. Dit meldde D. Hunter (Boston University School of Medicine) tijdens een con gres van het American College of Rheumatology in Or lando op grond van een onderzoek onder ruim 2500 inwoners van Beijing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25