PZC 18 Goes stelt besluit over binnenstad uit Babbelaar voor een jaar gered Redders krijgen het steeds drukker Nog geen zicht oj extra geld voor Schouwse artsen Initiatiefnemers geloven dat project te redden is lezers schrijven agenda w woensdag 5 november 2003 Doodzonde Uitkering Kunstcentrum Vogels Crossterrein VI Muskens niet op thema-avod Sluis aan Zee blijft beste plan door Rerié van Stee en Conny van Gremberghe SLUIS - De gemeenteraad van Sluis moet op korte termijn be slissen of zij wil doorgaan met het project Sluis aan Zee. Is de uitkomst negatief, dan moeten de overheden (Sluis, provincie en Belgische buurgemeenten) gezamenlijk hun energie steken in de ontwikkeling van alterna tieve projecten in de toeristisch- recreatieve en economische sfeer. Dat stelt F. van Dongen, lid van de initiatiefgroep Sluis aan Zee en oud-wethouder van Sluis-Aardenburg. Vooralsnog wil het college de Sluisse raad niet voor januari 2004 vragen een principebesluit te nemen over het project. Van Dongen heeft er goede hoop op dat de raad wil doorgaan met het project, maar moet toegeven dat de laatste ontwikkelingen de voortgang niet stimuleren. Het provinciebestuur schoot twee weken geleden het extra geld opbrengende bouwonder deel van Sluis aan Zee af (470 villa's en bijna 200 appartemen ten), omdat dit te veel ruimte zou vergen in het groene kustge bied. De voorbije week dacht de Sluisse wethouder J. Provoost (nu projectverantwoordelijke) het project te kunnen redden door met de aanleg van een strekdam bij het Zwin de Belgi sche buurgemeenten nadrukke lijk bij Sluis aan Zee te betrek ken. Dat proefballonnetje werd door burgemeester Leopold graaf Lippens van Knokke on middellijk doorgeprikt. Ook de negatieve reacties van de Sluis se raadsfracties op het initiatief van Provoost gaf de leden van de initiatiefgroep te denken. Van Dongen: „Het heeft er alle schijn van dat er nu allerhande obstakels opgeworpen worden tegen Sluis aan Zee en dat ver baast me toch wat. We zijn des tijds met een plan gekomen dat op flinke kritiek stuitte, maar na verloop van tijd en na wat aanpassingen voor politiek en veel maatschappelijke instel lingen aanvaardbaar was. Op basis van dat plan is een milieu effectrapportage (mer) ge maakt, die werd goedgekeurd. Als er problemen opdoemden, hebben wij steeds gezocht naar oplossingen. Watgebeurt erver- volgens? De herindeling is ach ter de rug, de Statenverkiezin gen zijn geweest en voila, het draagvlak voor het project brokkelt zienderogen af." „Als GS dan vervolgens het bouwonderdeel afkeuren, dan schiet het provinciebestuur in mijn ogen door, omdat ze dan ook de financiële onderbou wing van het geheel wegvagen. Vervolgens worden er dan aller lei spijkers op laag water ge zocht om het project in diskre diet te brengen", benadrukt de oud-wethouder. Van Dongen blijft van mening dat Sluis aan Zee nog steeds ge red kan worden. „Als initiatief groep blijven we zoeken naar wegen om dit project van de grond te tillen. Simpelweg, om dat wij vinden dat Sluis aan Zee nog steeds beschouwd moet worden als het enige werkgele genheidsproject dat voor de re gio is ontwikkeld. Inmiddels is er ruim een half miljoen euro ge stoken in de planontwikkeling. Het zou zonde zijn als dat nu weggegooid geld blijkt te zijn." Van Dongen is wel blij dat wet houder Provoost blijft zoeken naar mogelijkheden om het pro ject voort te zetten. „Zijn pre sentatie in de media mag dan niet zo goed zijn, hij blijft ten minste aan het project trekken. Mede-initiatiefnemer en oud- Rabobankdirecteur H. Smits onderstreept de woorden van Van Dongen. Hij is naar eigen zeggen 'meteen om' als iemand met iets beters dan Sluis aan Zee op de proppen komt. „Behalve dat we voortdurend tegenwer king ondervinden, heb ik nog steeds niets beters gehoord of gezien. Dit sterkt mij in de over tuiging dat Sluis aan Zee móet worden uitgevoerd. Bovendien staat er nog een rekening met de provincie open. Onder meer door het verdwijnen van de veerdiensten is uit die hoek steun toegezegd bij de ontwik- door Rolf Bosboom GOES - De Goese gemeente raad neemt pas volgende maand 'een besluit overhpt Masterplan Binnenstad, de herinrichting van het centrum. De fracties hebben meer tijd nodig om de plannen goed te bestuderen, vooral als het gaat 0111 de finan ciële bijdrage van eigenaren van panden in het gebied. Het Masterplan is nu zo ver uit gewerkt, dat de uitvoering over enkele maanden kan beginnen. Een groot aantal straten en plei nen wordt opnieuw ingericht en er komt een parkeergarage met naar verwachting 530 plaatsen aan het Bleekveld. De 'belang hebbenden' in de binnenstad betalen een deel van de totale kosten van 21 miljoen euro. Met de ondernemers is een bedrag van 4,75 miljoen euro overeen gekomen, dat wordt geïnd in de vorm van baatbelasting. De gemeenteraad moet nu defi nitief instemmen met de uitvoe ring van de plannen, met de in voering van baatbelasting en met de overeenkomsten die worden gesloten met de onder- STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; GRIJPSKERKE Het Dorpshuis, 14.00 uur: Koersballen en biljarten; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; MIDDELBURG - Trefpunt, Nassaulaan, 9.00-12.00 uur: Inloopochtend, 10.00- 12.00, wijkinternetpunt; Molstraat 13, 9.30 - 11.30: Sjoelclub Stichting Welzijn Ouderen; Woelige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: Koersbal; Kindercentrum Bommes, Arnelaan 57, 19.30 - 20.30 uur: Kleding- en speelgoed beurs; OOST-SOUBURG Wijkcentrum De Re genboog, 9.30-11.30 uur: Kleding ma ken, 9.30-11.30 uur: Koffiecontact, 14.00- 16.00 uur: Kaarten maken voor kinderen, 19.30-21.30: Kleding maken; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor vijftigplus sers en 20.15 - 21.45 uur: Hatha Yoga; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 -16.00 uur: Sociaal spreekuur; Het Bolwerk, bij winkelcentrum Pape gaaienburg, 20.00 uur: Bevrijdings avond van Oudheidkamer Aldegonde. C. Heijkoop verzorgt een dialezing over Duitse duikboten die na de landing van de geallieerden ingezet zijn in de Schel- demonding; WESTKAPELLE - Herrijst, 20.00 uur: Ver gadering dorpsraad; ZOUTELANDE Langstraat, 19.00 21.30 uur: Jongerenbus. nemers en met projectontwik kelaar Loostad (parkeergarage en verdere ontwikkeling Bleek veld). Aanvankelijk zou de gemeente raad deze maand een besluit ne men. Tijdens een gezamenlijke vergadering van de raadscom missies grondgebied en midde len, gisteravond in theater De Mythe, werd aangedrongen op uitstel. „We willen er langer over nadenken", zei S^. Heijning (VVD). Wethouder C. Linssen vond dat 'jammer', maar had er wel begrip voor. Dat betekent dat de beslissing nu in december valt. De raadsleden stelden gis teren vooral technische vragen; standpunten werden er nauwe lijks ingenomen. Aan het einde van de vergadering werd wel be nadrukt dat daaruit niet mag worden opgemaakt dat de plan nen op alle onderdelen worden gesteund. De baatbelasting lijkt het las tigste punt. De Gemeentewet schrijft voor dat alle panden in het aangewezen gebied moeten worden aangeslagen, dus ook woningen en kantoren. Huisei genaren betalen echter aanzienlijk minder dan een winkelier. Diverse raadsleden lieten blijken te zoeken naar mogelijkheden om de belasting voor woningen tot een mini mum te beperken. Panden voor 'maatschappelijke doeleinden' vormen een ander probleem. Weliswaar geldt daarvoor half tarief, maar om dat wordt gekeken naar de ge velbreedte en de oppervlakte betalen bijvoorbeeld de kerken in de Singelstraat forse bedra gen, terwijl de vraag is hoeveel 'baat' zij hebben bij de plannen. De uitvoering moet maart vol gend jaar beginnen. Als eerste zijn de Lange Vorststraat, de Lange Kerkstraat en de Gast huisstraat aan de beurt. Daarna worden achtereenvolgens Klok- straat en Ganzepoortstraat, Grote Markt, Magdalenastraat en omgeving, Vlasmarkt, Sin gelstraat en omgeving, Oostwal en ten slotte in 2006 Sint Adri- aanstraat onderhanden geno men. De aanpak van het Bleek veld loopt daaraan parallel. Uitgewerkte schetsen van de plannen voor de binnenstad zijn vanaf morgen tot en met zater dag te zien op een informatie markt die wordt gehouden in De Mythe. De openingstijden zijn: morgen van 14.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. keling van initiatieven die de economie en het toerisme in de streek positieve impulsen ge ven. Laat ze die woorden maar eens waar maken." Ook technisch adviseur L. Ver- straeten van de initiatiefgroep Sluis aan Zee legt het hoofd nog niet in de schoot. Toch ziet hij de toekomst van het project som ber in, omdat hij het nagenoeg onmogelijk acht substantiële wijzigingen aan te brengen in het alternatieve plan dat hij in mei presenteerde. In het oor spronkelijke Plan (aangepast na de mer-procedure) zit een gat van dertig miljoen euro. Ver- straeten verwacht niet dat hier voor subsidie beschikbaar komt. Vooral voor de houding van het provinciebestuur heeft hij weinig weinig begrip. „Te leurgesteld ben ik echter niet, want ergens voorstander van zijn betekent niet automatisch dat je enthousiast bent en ermee instemt." De Babbelaar doet het niet alleen goed als speelgoeduitleen, maar vervult ook een functie als ontmoetingspunt. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis MIDDELBURG - Speelcontai- ner De Babbelaar in de Middel burgse Stromenwijk is gered. B en W hebben voor volgend jaar iets meer dan 24.000 euro gevonden in de begroting. De wijktafel West stelt ook 2500 euro beschikbaar uit het wijk budget. De Babbelaar moet door bezuinigingen komend jaar wel de openingstijden in perken van vijf naar vier dagde len. B en W hadden voor 2004 geen geld opgenomen in de begro ting. De Stromenwijk heeft bij de gemeente aangedrongen op voortzetting van het project, waarbij kinderen gratis speel goed kunnen lenen uit de con tainer. Ook het wijkteam van de politie is positief over De Bab belaar. Kinderen en ouders van allerlei etnische achtergronden vinden in het project een ont moetingsgelegenheid, aldus de politie. Medio vorige maand voerden kinderen actie om de container te behouden. De wijk tafel West heeft het college ge adviseerd om niet te stoppen met De Babbelaar. Om dat kracht bij te zetten, heeft de wijktafel het wijkbudget voor 2003 aangeboden aan B en W. Het college heeft na enig zoeken nog twee posten kunnen vinden uit de begroting voor dit j aar die nog niet opgemaakt waren. De Babbelaar kost per jaar bij na 40.000 euro. Door stevig te bezuinigen op beheer en het aantal uren ondersteuning door Schipper Izaak Breen aan boord van de in 2001 in de vaart gekomen Koopmansdank. foto Marijke Folkerstma door Marcel Modde NEELTJE JANS - Het KNRM-station Noordland op Neeltje Jans stevent af op een record aantal reddingsacties. De be manning van de Harder (Oosterschelde) en de Koopmansdank (Noordzee) klom men dit jaar al 101 keer in de boten om - met name - pleziervaartuigen te hulp te schieten. Volgens schipper Izaak Breen zijn eigenaren van jachten vaak onvol doende voorbereid op hun tocht en nemen velen onverantwoorde risico's. Breen knikt naar de mist die als een deken over de Roompotsluis in de Stormvloed kering van de Oosterschelde hangt. „Dat is niet voor iedereen een beletsel om tóch uit te varen. Nog niet zo heel lang geleden bleef je gewoon in de haven met je bootje, liggen wachten totdat het zicht beter werd. Tegenwoordig wordt letterlijk blind gevaren op de apparatuur aan boord. Maar niet iedereen kan daar even goed mee omgaan! Dan vraag je dus om problemen. Waar wij ook ontzettend vaak mee te maken krijgen, is dat de mensen er volstrekt onvoldoende voorbereid op uit trekken. Zonder genoeg water bijvoor beeld beginnen aan een tocht op zee. Wan neer je dan in de problemen raak en een paar dagen moet ronddobberen, ga je ka pot! Ze gaan ook veel verder. Vroeger was een reis van twintig mijl al heel wat. Nu is het dubbele niks bijzonders meer. De kans dat er iets gebeurt, wordt dan ook veel groter." De schipper kan zich er over opwinden, de praktijk leert dat het alleen maar drukker wordt voor de reddingswerkers op het wa ter. Niet in de laatste plaats komt dat door de groeiende groep recreanten in deze sec tor. Noordland geldt als één van de druk ste van de 37 KNRM-stations. Die status 'dankt' de basis aan zijn positie temidden van de recreatievaart, zowel op de Ooster schelde als de Noordzee. Tussen de zestig en zeventig procent van alle acties per jaar zijn ten behoeve van de spielerei, die vast loopt op de zandbanken of zichzelf an derszins in de nesten werkt. Het overige deel betreft de beroepsvaart, waarvan de visserij dan weer het leeuwedeel van de aandacht opeist. Het euvel in die gevallen schuilt vaak in technische mankementen. Daarnaast komt het ook regelmatig voor dat de Koopmansdank uitrukt om zieken van boord te halen. In de Belgische wate ren moet voor de 'ambulancedienst' wor den betaald, de reddingsmaatschappijen in Nederland en Engeland brengen niets in rekening. „Dus als het even kan houden die gasten hun zieken aan boord, totdat ze voor de Nederlandse kust varen." Eind jaren 80 heeft de recreatievaart en daarmee ook de inzet van de KNRM een vlucht genomen, aldus Breen. „Toen ik hier goed twintig jaar geleden kwam, wa ren we met twee beroepskrachten (onder wie mijn persoontje), zes opstappers en hadden we zo'n twaalf uitrukken per jaar. Nu ben ik de enige vaste kracht, hebben we vijftien vrijwillige opstappers en ko men we jaarlijks zo'n honderd keer in ac tie. Ergens klopt er iets niet...." Het lastige van een vrijwillige bemanning voor het station Noordland is dat de man nen eerst flink wat kilometers moeten maken voordat ze bij de boot zijn. De op stappers wonen verspreid op Schouwen, Walcheren en Noord-Beveland. „Kijk je naar de meeste kustplaatsen, dan komen de opstappers vaak allemaal uit of vlak bij het dorp waar de reddingsboot ligt. Dan kun je binnen een paar minuten weg zijn. Wij houden zo'n tien minuten tot een kwartier aan.Zijn minimaal vier opstap pers tijdig aanwezig, dan kan worden uit gevaren. Breen: „Meestal schommelen we zo rond de honderd uitrukken. Eén keer hebben we de 107 gehaald. Nu staan we al op 101 keer. Het moet toch niet veel gekker worden!" Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verscht nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietij: beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dati redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wordt: niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De» dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overgt weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. het sociaal cultureel werk wordt die som teruggeschroefd tot 26.000 euro. Het project moet het volgend jaar doen met één dagdeel minder. In de wijk is volgens het college voldoende animo om vrijwilligers te leve ren. Het is nog niet duidelijk of dat een positief effect heeft op het aantal openingsuren. Het college besloot gisteren in te stemmen met de reddingsopera tie voor volgend jaar. B en W merken wel op dat er voor de ja ren erna nog geen oplossing is. Ik las in de PZC van 29-10 over mensen die langer dan drie jaar in de bijstand zitten (voor mij is dat van een uitkering genieten). Officieel werken deze lieden niet en worden dan ook nog be loond wanneer zij drie jaar niet werken en krijgen dan 300 euro extra. Bij mij wekt deze instan tie niet alleen verbazing, doch ook ergernis. Het is ongelooflijk dat mensen die reeds 10 a 20 jaar bijstand (naast hun zwartwer ken) cadeau krijgen, met rust worden gelaten. Waarom wor den zij niet, net zoals de nieuw komers, ook als herintreders voor de arbeidsmarkt opgeroe pen? U ziet, hoe langer in de bij stand, hoe meer beloning. Ook zij kunnen solliciteren of gekort worden op hun uitkering. Als je wil werken, werk is er. Ik ben zelf 60 jaar en heb op m'n 58e jaar weer een baan gevonden. Maar je hebt het natuurlijk fi nancieel beter: een uitkering en zwart werken, daarbij huursub sidie, vrijstelling van gemeente lijk lasten. Zo zit het hier in Middelburg, normen en waar den, die grens ligt voor ieder an ders. Jammer, de goede daar ge laten. Gonny Grootjans Naereboutstraat 4 Middelburg In het artikel over het centrum Van Eyck in Middelburg vallen een paar dingen op: „Het ge bouw moet er komen, daarna gaan we kijken wat we gaan doen." Je gaat dus een gebouw neerzetten terwijl je niet weet wat de bestemming is. Zo is het tenminste geschreven. Dan het volgende: als het gebouw gerea liseerd wordt, kan het een grote trekpleister worden. Met het woord 'kan' kun je natuurlijk alle kanten op. De heer Hame link verwijst terecht naar de problemen met het nieuwe Stadstheater en de Concert- en Gehoorzaal. Toch is hij ervoor dat er 200.000 euro uitgegeven wordt voor onderzoek. Iedereen weet zo langzamerhand dat dit gebouw een soort tempel voor moderne kunst moet worden. Mij is wel eens verweten dat ik niet met de tijd meega. Dat is misschen wel zo, maar ik hou ook van mooie schilderijen en beeldhouwwerken en dan voor al als je kunt zien wat ze voor stellen. We worden regelmatig bestookt met vragen over onze stad, over leefbaarheid, veilig heid enzovoort. Misschien is het goed als we hier als bevolking ook eens onze mening kunnen geven. A. v.d. Berge Arnelaan 31 Middelburg Coby Louwerse van vogelop vang De Mikke vindt Vlissingse Dierenwelzijnsnota lariekoek en stelt dat vogels bij fokkers beter af zijn dan in het wild (PZC 27-10). Wat jammer dat Louwerse ondanks jaren wer ken met vogels niet meer wijs heid en inzicht heeft verkrega Voor alle duidelijkheid: eenvi gel heeft vleugels die hij in g vangenschap niet naar behore kan gebruiken. Elk dier is 1# beste af in de eigen natuurlij) habitat. En met het fokken pronken met dieren in gevat genschap is geen enkel dier baat. Als voorstander van fokken op uiterlijke kenmerke en het tentoonstellen van vt gels, geeft Louwerse blijk va weinig respect voor dieren. Et vogel die levenslang in een kooi tje zit, zal zich net zo voelen ai) een mens die z'n hele leven opa wc opgesloten zit. En dan ka] het voedsel nog zo lekker zijne' de wc nog zo schoon, gelukkt word je er niet. Van een gefofl vogeltje dat niet precies aané uiterlijke vereisten voldoe wordt door menig fokker M schedeldak verbrijzeld, of M komt in de dierenhandel t| recht, waarna het een eenzaat leven mag slijten in een klei; kooi. En maar tevergeefs fluite in de hoop dat een soortgenoot 'm zal horen om nog maar nieti spreken over het ruimtegebre! want lekker vliegen is er niet bi Schandalig dat Louwerse b eigenbelang van (dieronvrierj delijke) vogelfokkers zwaard] laat wegen dan het belang va dieren zelf, die juist gebaatzij bij een dierenwelzijnsbeleidi term 'dierenbeschermster' voor Coby Louwerse mi; plaatst. Nelly de Gm Driewegenhofil Middelbv Onbehoorlijk bestuur, dat wat ik het vind. Als bestuurd) van een bedrijf (Seaports), pr. vincie, gemeente heb je in ho; mate maatschappelijke veras woordelijkheid uit te drage] ook wanneer er een wisseli] van de wacht plaatsvindt, diet een herenakkoord eerder afga sloten, gewoon te blijven bs staan. Verder is het zeer kwab; te noemen dat hooggeplaatste: dus een voorbeeld voor de maat schappij ('de maatschappij dt ben jij', SIRE) zich laten chant; ren door één persoon die oven op tegen is! Verder vind ik k optreden van de overheden nii te volgen. Er worden miljoen; euro's uitgegeven aan onderzot ken en projecten hoe de jeui van achter de pc en de tv te kr gen; de buitenlucht in, bewegE Maar aan de andere kant won de jeugd die niet om voetbalM geeft iedere mogelijkheid ori nomen om op een legale mart: met motors bezig te zijn. Bij ej vereniging met veel jonge aa: was die zichzelf bedruipt en; leen een stuk grond wil gebrii ken om daar hun hobby op uitj oefenen, in een gezellige sfe waar iedereen, iedereen help Dat kun je van voetbal toch n: zeggen, daar leer je hoe jeeent leboogstoot goed moet doen! familie Wi Hoogstraat Middelbi door Harmen van der Werf DEN HAAG - Schouwen-Dui- veland hoeft voorlopig niet op extra geld te rekenen voor het aantrekken van vier nieuwe huisartsen. Dat blijkt uit reac ties van Kamerleden van de drie grootste fracties CDA, PvdA en VVD. Zij houden de boot af. Vorige week trok de provincie bij minister Hoogervorst van Volksgezondheid en de Tweede Kamer aan de bel over de ge zondheidszorg op Schouwen- Duiveland. Als er geen budget komt voor vier extra dokters, dreigt de huisartsenzorg op het voormalige eiland onder grote druk te komen, schreef het pro vinciebestuur. Het aantrekken van meer huis artsen maakt onderdeel uit van een totaalpakket om de gezond heidszorg op Schouwen-Duive- land weer op peil te brengen, na het verdwijnen van de 24-uurs- zorg in het ziekenhuis van Zie- rikzee. Ook de komst van een extra ambulancepost hoort daarbij. Die is wel toegezegd door minister Hoogervorst. Morgen praat de Tweede Kamer met Hoogervorst over de toe komst van de ambulancezorg en kleine ziekenhuizen. De provin cie vindt dat de ook de huisart senzorg op Schouwen-Duive- land dan aan de orde moet komen. De problemen met de huisartsenzorg kunnen immf niet los gezien worden van beslissingen over het ziekenhi in Zierikzee. Schouwse huisa' sen maken daardoor langerec gen, wat Schouwen-Duivela: als vestigingsgebied voor nie we artsen minder aantrekkeï maakt. CD A-Kamerlid S. Buijs one kent dit, maar volgens bi hoort deze kwestie thuis bij behandeling van de nota ha artsenzorg. Die komt waa schijnlijk later deze maand a de orde. VLISSINGEN - Bisschop Mi kens is om gezondheidsrede» niet in staat om de thema-av« van de manifestatie Walchei Mozaiek bij te wonen. Die avond wordt op 10 nove: ber gehouden in het Arsenaal Vlissingen. Muskens zou op bijeenkomst een voordraf houden over interreligi# contacten. Zijn plaats wordt: genomen door dominee T. Nooij. Na de lezing wordt e forumdiscussie gehouden on( leiding van Jan Scheffers. bijeenkomst begint om 2# uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18