Oranjebroodje nog niet op smaak Regels nekken particulier natuurbeheer Nieuwe auto's voor brandweer PvdA stelt positie van waterschappen ter discussie VVD wil Haringvliet niet meer openstellen ma 17 Meerderheid in Staten voor samenvoeging met Waterbedrijf Europoort Dag voor de mantelzorg Bijeenkomst jeugdopvang woensdag 5 november 2003 Vergadering Milieu Federatie Vol mm Vonnis tegen predikant bevestigd GS: verleng het seizoen Subsidie voor Landschapsbeheer Onderzoek naar toekomst marine Bewijzen Verdieping Kans fusie Delta Water groeit door Maurits Sep MIDDELBURG - De fusie van Delta Water met Waterbedrijf Europoort krijgt vrijwel zeker de goedkeuring van de provin cie. Ondanks zware kritiek vanuit de oppositie én van coali tiepartij PvdA, tekende zich gis teren in de Statencommissie so ciale en bestuurlijke zaken een meerderheid van CDA, VVD en SGP af vóór de fusie. Zij hebben samen 26 van de 47 zetels in Pro vinciale Staten. GroenLinks opende gister- avond het vuur op het fusie- I voorstel. Het draait alleen maar om geld, banen en tevreden klanten, klaagde M. Wiersma, die de aandacht voor schoon en betaalbaar drinkwater voor Zeeuwse huishoudens miste. „Een boekhoudersstuk, com pleet teleurstellend", baste hij. Bijval kwam van de Christen- Unie ('arrogant en een wat ruige financiële onderbouwing'), D66, Partij voor Zeeland, SP, Zeeuws Belang en PvdA ('waar om deze haast en welke garan ties zijn er voor het personeel'). GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) houdt dinsdag 25 november een najaarsvergade ring. Dat gebeurt vanaf 19.30 uur in hotel Terminus te Goes. Naast het behandelen van enke le huishoudelijke zaken, wordt aandacht besteed aan het thema 'Westerschelde'. Met name ko men aan de orde de voorberei dingen voor de Ontwikkelings- schets 2010, die volgend jaar over het Schelde-estuarium verschijnt. Onderdeel daarvan is het Natuurontwikkelings plan, waarin onder meer voor stellen voor vérgaande ontpol- dering staan. Het ZMF-bestuur wil graag van de achterban weten wat ze van de verschillende plannen vin den. Het themagedeelte begint om 20.30 uur. MIDDELBURG - De scheiding tussen peuterspeelzaal en kin- derdagopvang lijkt vaak gefor ceerd. Twee lokalen, vaak onder één dak, met twee teams leiders en besturen, maar met dezelfde doelgroep en dagindeling. Wat staat samenwerking of samen voeging van speelzaal en op vang in de weg? Die vraag wordt vandaag ge steld tijdens een bijeenkomst bij Scoop in Middelburg. De Zeeuwse en landelijke erva ringen rond de vorming van kin dercentra, zoals de samentrek kingen van speelzaal en opvang heten, komen aan bod alsook de gevolgen voor het gemeentelijk beleid voor kinderopvang. Lies- beth Schreuder, hoofd experti secentrum Kinderopvang bij het Nederlands Instituut Zorg en Welzijn vertelt aan de hand van een proefproject over de toekomst van kinderopvang. De bijeenkomst voor betrokke nen bij kinderopvang begint om 14.00 uur. GOES - Iedereen die in Zeeland de zorg voor een zieke langdurig op zich neemt is welkom op de Provinciale Mantelzorgdag, donderdag 6 november. Het Coördinatiepunt Vrijwilli ge Thuiszorg Zeeland ontvangt die dag mantelzorgers in hotel Terminus in Goes voor een thea tervoorstelling. Tegelijk stelt het coördinatiepunt de zes Zeeuwse steunpunten voor: Walcheren, de Bevelanden, Schouwen-Duiveland, Tholen en West- en Oost-Zeeuws- Vlaanderen. De steunpunten geven emotionele ondersteu ning en praktische hulp door themabijeenkomsten, cursus sen en contacten met lotgeno ten. Maandag 10 november is de landelijke Dag van de Mantel zorg. „Als u vindt dat het zo slecht is voor Zeeland, dan verwacht ik ook dat u dat aantoont", rea geerde SGP'er G. Roeland ge prikkeld. Hij beloofde zowel de financiële belangen voor Delta als de maatschappelijke belan gen voor de inwoners van Zee land te zullen wegen voordat de SGP een defintief besluit neemt. Dezelfde belofte kwam van A. Saman (CDA). Al toonde die nog duidelijker begrip voor de financiële argumenten. „Die bepalen uiteindelijk of een fusie kan doorgaan. Bovendien zijn het publiek belang en het onder nemersbelang in deze kwestie aan elkaar gekoppeld." WD'er I. Vogelaar wees er bovendien op dat de provincie als groot aandeelhouder ook graag veel dividend van Delta ontvangt. GroenLinks probeerde met hulp van PvdA, Christenunie, PvZ en Zeeuws Belang het besluit over de fusie uit te stellen zodat meer informatie ingewonnen kan worden of de fusie werke lijk nodig is en of er nog alterna tieven zijn. Volgens directeur D. Luteijn en gedeputeerde J. Suurmond was dat niet moge lijk. Uitstel zou de fusie in ge vaar brengen. Een meerderheid van de commissie vond uitstel ook niet nodig. Het besluit wordt daarom volgende week dinsdag (11 november) geno men door Provinciale Staten. De provincie bezit de helft van de aandelen in Delta. De rest is in handen van Zeeuwse, Bra bantse en Zuid-Hollandse ge meenten. Als die tegen de fusie stemmen en de provincie voor, dan gaat de fusie met door, zei Luteijn. „Als de stemmen sta ken, is het jammer maar helaas voorde directie.." De TangOrange komt op de markt als het nieuwe prinsje of prinsesje is geboren. door llona Vette GOES - De Nederlandse Brood- en banketbakkers Ondernemers Vereni ging (NBOV) hield gisteren in Goes de Zeeuwse bakkerswedstrijd. Tijdens de wedstrijd mochten de bakkers proeven van een primeur. De NBOV maakte een recept voor het oranjebroodje TangO range dat de Zeeuwse bakkers mogen maken na de geboorte van de nieuwe oranjetelg. Het broodje viel echter niet bij iedereen in de smaak. De meningen waren gisteren verdeeld, maar dat het broodje „wel een beetje droog" is en dat er „een beetje weinig smaak" aan zit was een veel gehoorde mening. In de vulling van het broodje zitten onder meer anijs, amandelspijs en sinaasappelsnippers. De anijs zit er in als variatie op de traditionele be schuit met muisjes. Eén van de bakkers had wel meer verwacht van de TangO range. „Je verwacht toch wel iets fees- telijkers met zo'n naam". NBOV mede werker S. Boer maakte de bakkers wat enthousiaster door ze erop te wijzen dat er best wat gevarieerd mag worden met het recept. Uiteindelijk zeiden de mees te bakkers dat ze waarschijnlijk toch wel mee gaan doen met de speciale ac tie. Boer, zelf bakker: „Het is toch een leuk gebaar en bovendien is het weer eens wat anders dan een oranjetom poes." Negenentwintig bakkers deden giste ren mee aan de bakkerswedstrijd. Dit jaar waren de drie categorieën: bruin- brood, rozijnenbol en banketstaaf. De bakker die volgens de jury het lekkerste bruinbrood bakt is bakker Joosse uit Goes, gevolgd door Remijn uit Ovezan- de en als derde eindigde Van Meyel uit Clinge. De lekkerste banketstaven zijn volgens de jury te krijgen bij Proppers in Zierikzee, gevolgd door Remijn uit Ovezande en daarna Filius uit Yerseke. De winnaar van de beste rozijnenbol komt van Koppejan uit Meliskerke, ge volgd door Rijk uit Heinkenszand en daarna Filius uit Yerseke. Bakkerij Joosse ging ook met de Zeelandtrofee naar huis omdat deze het hoogste aan- foto Dirk-Jan Gjeltema tal punten had. De producten werden gekeurd op onder meer vorm, smaak en kleur. Een docent van het ROC Middel burg en twee medewerkers van Mene- ba, leverancier van bloem en meel, mochten de producten proeven. De bakkerswedstrijden zijn vooral voor de keurmeesters een flinke kluif. Zo moest M. van Overloop van het ROC de hele middag banketstaven proeven. Halverwege zat hij al behoorlijk vol. „Ze zijn allemaal heel lekker, maar ze vullen enorm. Gelukkig zitten we op de tweede verdieping dus loop ik maar wat vaker de trap of en af, misschien loop ik het er dan een beetje af." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In het Zeeuw se natuurbeleid wordt genoeg ruimte geboden voor particulier natuurbeheer. Desondanks komt het moeizaam van de grond. Dit komt door de inge wikkelde en bureaucratische regels en uitvoering door de rijksoverheid. Dit stelt het dagelijks provin ciebestuur in een brief aan SBNL, organisatie voor parti culier en agrarisch natuurbe heer. Deze stichting beklaagt zich erover dat de provincie geen geld beschikbaar stelt voor het aanleggen van nieuwe na tuur door particulieren, met na me boeren of andere landeige naren. SBNL, opgericht op initiatief van jagers en grondbezitters, er kent dat de provincie wel geld uittrekt voor aankoop van land bouwgrond om er natuur van te maken. „Die grond komt dan gratis in handen van natuurbescher mingsorganisaties als Natuur monumenten en het provinciale landschap." De stichting vindt dat er voor de zogenaamde Ecologische Hoofdstructuur (EHS) - de groen-blauwe verbindingswe gen in Zeeland voor planten en dieren - één geldpot moet ko men, waaruit zowel natuuror ganisaties als particulieren be taald worden. Ook pleit SBNL voor het geven van provincie- geld ter compensatie van de waardevermindering van grond bij natuurontwikkeling door particulieren. Het dagelijks provinciebestuur merkt op dat agrarisch natuur beheer een goede zaak is. Waar mogelijk kan dat ook worden bevorderd, vooral als het gaat om gronden in het agrarische cultuurlandschap. Echte na tuurgebieden (zeg maar 'woeste natuur') lenen zich minder voor beheer door boeren en grondbe zitters, menen Gedeputeerde Staten. Bovendien mag agrarisch na tuurbeheer niet leiden tot ver snippering van gebieden. Te kleine stukken groen kunnen niet doelmatig worden beheerd en per saldo is de natuur er ook niet mee gediend, aldus GS. Een erg geschikte mogelijkheid voor particulier beheer bieden de landgoederen. Het dagelijks provinciebestuur dering van particuliere gron- ledig door het ministerie van is niet van plan geld te betalen den. Volgens het college wordt Landbouw, Natuur en Voedsel- voor mogelijke waardevermin- die waardevermindering al vol- kwaliteit vergoed. s®Sg§ 'O De brandweerauto's staan keurig opgesteld. De toekomstige gebruikers inspecteren de aanwinsten. foto Wim Kooyman door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Regionale Brandweer Zee land, de brandweer Terneuzen en de bedrijfs brandweer van DOW Benelux hebben samen vijf nieuwe zogenaamde haakarmvoertuigen aange schaft. De gezamenlijke aankoop is niet alleen goedkoper, maar omdat het om dezelfde voertui gen kunnen de verschillende korpsen elkaar ook beter assisteren. De haakarmvoertuigen worden gebruikt om con tainers te vervoeren. De brandweer heeft dergelij ke voertuigen nodig omdat het vervoer van con tainers met specialistisch materieel toeneemt. DEN HAAG - De Hoge Raad heeft in cassatie het vonnis van het Haagse gerechtshof tegen een van ontucht beschuldigde predikant uit 's-Gravenpolder bevestigd. Het vonnis is dooi de uitspraak van de Hoge Raad definitief geworden. Het ge rechtshof legde de predikant 240 uur dienstverlening en een half jaar voorwaardelijke gevangenisstraf op. Het hoogste tuchtorgaan van de Nederlands Hervormde Kerk sprak de ambtsdrager in juli nog vrij.De beschuldiging grijpt terug op 1997, toen de predikant in Wolphaartsdijk werkte. De aan klaagster die indertijd achttien jaar was, volgde bij hem cate chisatie. Volgens het hoogste tuchtorgaan waren de verkla ringen van de vrouw 'onvoldoende geloofwaardig om tot een veroordeling te komen.' MIDDELBURG - Als in Zeeland nieuwe vormen van ver- blijfsrecreatie tot stand worden gebracht, dan moeten die aantoonbaar bijdragen aan verlenging van het seizoen. Die voorwaarde wordt gesteld in een nota, die Gedeputeerde Sta ten hebben laten opstellen over de ruimte die er in Zeeland is voor vernieuwing van de verblijfsrecreatie. Het provinciebe stuur meent dat een hogere bezettingsgraad en toename van de werkgelegenheid van goede kwaliteit moeten worden na gestreefd. Als er nieuwe onderkomens voor toeristen worden gebouwd, moet worden uitgegaan van een compact, zuinig gebruik van de ruimte. Het omzetten van kampeerplaatsen in traditionele vakantiebungalows slokt te veel ruimte op en wordt daarom afgewezen. GS zijn ook tegen het omzetten van bijvoorbeeld standplaatsen op campings in standplaatsen voor stacaravans. Dat geeft het risico van verkoop per plek en per caravan in een later stadium. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil de Stichting Landschapsbeheer Zeeland over de periode 2004 tot en met 2007 een subsidie verlenen van bijna 400.000 euro. Volgens GS vervult SLZ een belangrijke rol bij het behoud van de groen-blauwe ruimte in Zeeland. Met name is daarbij van belang het samenbrengen van landbouw en natuur. Landbouw en particuliere (natuur)beheerders weten de weg naar de stichting makkelijk te vinden. Bovendien zorgt de SLZ al vele jaren voor de uitvoering van de regeling onder houd landschapselementen. Komende jaren zal SLZ speciale aandacht besteden aan instandhouding van plant- en dier soorten en cultuurhistorische elementen in het landschap. DEN HAAG - Een Kamermeerderheid van WD, CDA, D66, LPF en SGP heeft de marinescheepsbouw gisteren een red dingsboei toegeworpen in de vorm van een motie. De vijf partijen vragen minister Kamp van Defensie een visie te ontwikkelen op de toekomst van de Koninklijke Marine én de omvang en samenstelling van de marinevloot. Volgend jaar moet de visie klaar zijn. Een voorstel van de marinescheeps bouw waaronder De Schelde in Vlissingen om de bouw van kleinere marinevaartuigen, korvetten, voor te financieren wordt in de studie meegenomen. De linkse oppositie en de ChristenUnie steunden de motie van WD'er H. van Baaien niet. Het is volgens Zeeuws PvdA-Kamerlid J. Blom beter de concurrentiepositie van de hele Nederlandse scheepsbouw te versterken.Blom denkt dat export wellicht uitkomst kan bie den. De motie heeft naar zijn idee weinig betekenis, omdat Nederland tot 2011 geen geld heeft gereserveerd voor nieuwe marineschepen. door Harmen van der Wérf DEN HAAG - De positie van de waterschappen moet tegen het licht worden gehouden. PvdA- kamerlid J. Boelhouwer heeft dit gisteren bepleit bij de behan deling van de begroting van Ver keer en Waterstaat. Voor veel mensen is onduidelijk wat waterschappen doen, aldus de PvdA'er. De democratische controle op waterschappen is beperkt. En het toezicht op de waterschappen door provincies schiet nogal eens tekort. Als voorbeeld noemde Boelhouwer de dijkdoorbraak afgelopen zo mer in het Zuid-Hollandse Wil ms. Het PvdA-kamerlid wil niet direct van de waterschappen af. Hij vroeg staatssecretaris Schultz van Haegen in 2005 het hele stelsel van het waterbeheer te evalueren, waarbij wordt ge keken naar de verdeling van ta ken tussen provincies, water schappen en rijksoverheid. „Want", zei Boelhouwer, „het is nu uitermate onoverzichtelijk." CDA en WD, partijen die de waterschappen van oudsher goedgezind zijn, lieten direct weten niets in het voorstel van Boelhouwer te zien. Een debat over de waterschappen leidt de aandacht af van de werkelijke waterproblemen, aldus WD- Kamerlid J. Geluk. Volgens hem zijn waterschappen 'juist heel goed berekend op hun taken.' En als het toezicht door de pro vincies tekortschiet, moet dat naar zijn idee verbeterd wor den. Waterschappen moeten hun be staan bewijzen, hield Boelhou wer vol, en desnoods moeten hun taken bij de provincies wor den ondergebracht. Dat dit dubbel werk kan voorkomen, dus de doelmatigheid ten goede kan komen, is niet zijn hoofdop- zet. „Het gaat erom dat het wa terbeheer in Nederland goed wordt georganiseerd. GroenLinks stelde de positie van de waterschappen eerder dit jaar al ter discussie in de Zeeuwse Staten, maar vond nauwelijks gehoor. Het gaat onder meer om een schuimvoorraadcon- tainer, watercontainer en een container met zwaar pompmaterieel. Door het haaksysteem waarmee de voertuigen zijn uitgevoerd zijn ze multifunctioneel inzetbaar voor de brandweer. Verschillende typen contai ners voorde rampenbestrijding kunnen ermee ge transporteerd worden. „Dat is het grote voor deel", zegt brandweercommandant J. Meijering van de brandweer Terneuzen. „We kunnen elkaar nu veel gemakkelijker assisteren bij calamitei ten." De auto's kosten zo'n 150.000 euro per stuk. Twee voertuigen zijn voor de regionale brandweer, twee voor Terneuzen en één auto voor DOW. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het besluit over het gedeeltelijk openstellen van de Haringvlietsluizen is 'te lichtvaardig' genomen en moet worden teruggedraaid. Het Zeeuwse VVD-kamerlid J. Ge luk wil de 35 miljoen euro die dit bespaart, in de kustverdediging steken. Volgens Geluk heeft de droogte van afgelopen zomer aange toond dat zuidwest-Nederland niet zonder een volledig zoet Haringvliet kan. Bij het gedeel telijk openstellen van de Ha ringvlietsluizen zal er weer zout zeewater in de zeearm stromen. De zoetwatervoorziening voor landbouw en industrie kan daardoor in gevaar komen, al dus Geluk gisteren in de Tweede Kamer. Hij riep staatssecretaris Schultz van Haegen op het be sluit over de Haringvlietsluizen in te trekken, een besluit dat in 2001 is genomen door toenmalig WD-staatssecretaris De Vries. Het gedeeltelijk openstellen van de sluizen is bedoeld om de na tuur in het Haringvliet te her stellen, de natuur van voor de Deltawerken. Vooral trekvissen moeten daar baat bij hebben. Het geld voor het Haringvliet- project kan naar het oordeel van WD 'er Geluk ook beter besteed worden. Voor de aanpak van zwakke schakels in de zeekust zijn vele tientallen miljoenen euro's extra nodig. Geluk wil de 35 miljoen euro voor het Haringvliet daaraan uitgeven. Geluk vroeg de staatssecretaris ook nog naar de stand van zaken rond een nieuwe verdieping van de Westerschelde. Hij zei zich te kunnen voorstellen dat Belgi sche politici - vorige week op werkbezoek in Den Haag - aan dringen op 'snelheid'. TERNEUZEN: BouwCenter De Hoop. Kennedylaan 32 tel.. 0115-680615 TERNEUZEN: Mondial Keukens Naeye Verstraten, Kennedylaan 90 tel.: 0115-612404 VLISSINGEN: Van Belle Keukens, Pres. Rooseveltlaan 772 tel.: 0118-431278 wereldklasse in keukens Hoogwaardige onderkasten, nu voor een uiterst interessante prijs. Kwaliteit, innovatie en heel veel keuze zijn de kenmerken. Het 184 pagina's dikke Alno keukenboek ligt gratis voor u klaar bij onderstaande Alno Select Dealers. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17