Als-ie goed is, is de wijn er zo doorheen PZC Asielzoekershuizen Middelburg zorgen weer voor overlast VVD protesteert tegen beleid college Middelburg Medewerkers kijken in nieuw waterschapsgebouw 15 Vlissings college maakt brede school en woningen lager dan gepland Walcheren zet netwerk van fietsknooppunten op i w woensdag 5 november 2003 Wijkschool Herdenking bevrijding 1944 Kolossaal Koffieconcert Vlonder Walchers drankmakers gilde houdt kampioenschap Geduld Busreis 1 Boete voor vernieling Leksteken autoband kost 170 euro Rijverbod voor automobilist Reeks auto-inbraken in Vlissingen Celstraf geëist na inbraak Hennepkwekerij ontmanteld Plan Middengebied bijgeschaafd HoorAb van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen hebben de steden bouwkundige opzet voor het Middengebied aangepast. De Open Wijkschool wordt twee verdiepingen lager. Rond het gebouw zijn ook meer parkeer plaatsen opgenomen. De ge plande gestapelde woningen ter hoogte van de Margrietenlaan krijgen één etage minder. Het college wil ook twee-onder- een-kapwoningen bouwen aan de Beatrixlaan. Dat blijkt uit het plan, dat 12 november be sproken wordt door de commis sie Grondgebied. In het Middengebied gaan 220 woningen, een school, garage boxen en aantal bedrijfjes tegen de vlakte. Zij maken plaats voor een nieuwe brede school en rond de 180 nieuwe woningen en ap partementen. Doel van de her structureringsoperatie is de kwaliteit in de wijk verbeteren. De gemeente en woningbouw vereniging l'Escaut willen meer nieuwe woningen voor ouderen en starters op de woningmarkt een kans geven door huurwo ningen te verkopen. In het voorstel aan de commissie Grondgebied stelt het college dat nog steeds het beeld bestaat alsof de hele of een groot deel van de voorraad goedkope huurwoningen wordt gesloopt. „Dit is onjuist!" In Vlissingen maken ongeveer drieduizend huishoudens gebruik van huur subsidie. Na de herstructure ring in het Middengebied blij ven er in de gemeente nog 4500 woningen over die qua huur on der de huursubsidiegrens zit ten. De woningcorporatie kijkt nu of bij de nieuwbouw van huurwo ningen in het Middengebied een lagere huur kan worden toege past voor bewoners die willen verhuizen naar de nieuw te bou wen (bejaarden-)woningen. Ook wilde corporatie eenge zinswoning vrijmaken voor de jongeren. Zo worden twee vlie gen in één klap geslagen: oude ren kunnen verhuizen naar een geschikte woning in het nieuwe plan, en jongeren krijgen weer zicht op een betaalbare huur- en/of koopwoning in het Mid dengebied. school minder ruimte in. B en W stellen dat zij blij zijn met de inspraakreacties, omdat bewoners inhoudelijk hebben meegedacht. Met het bijgestel de plan kan er volgens het colle ge een aantrekkelijke woonwijk worden gemaakt. Zo spoedig mogelijk, maar in ieder geval volgend jaar, zal begonnen wor den met de sloop van de inmid dels leegstaande woningen en bedrijven die zijn aangekocht. De herstructureringsoperatie komt op 12 november aan de or de in de vergadering van de commissie Grondgebied, die om 19.30 uur begint in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brou- wenaarstraat. VROUWENPOLDER - De dorpsraad Vrouwenpolder en basisschool De Goede Polder herdenken zaterdag 8 november de bevrijding van het dorp in 1944. Dat gebeurt vanaf 10.15 uur bij het monument bij de Neder lands hervormde kerk aan de Fort den Haakweg. Burgemeester A. de Bruijn zal een korte toespraak houden en oud-strijders zijn aanwezig om kransen te leggen. Ook kinderen i uit de groepen 7 en 8 van de ba sisschool zullen bloemen leg gen. In het plan is een grote Open Wijkschool opgenomen. Daarin komen drie scholen: Het Vlot, de Sint Jozefschool en de Raven- steinschool. Ook het speciaal onderwijs wordt erin opgeno men. Verder is er ruimte voor een ijkvoorziening, een voor- en naschoolse opvang, een peu terspeelzaal, een mediatheek en een sportzaal. Het schoolplein krijgt meerdere functies: een speelplek voor de kinderen, maar ook een ontmoetingsplek voor de overige buurtbewoners. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de school op een bepaal de plek vijf verdiepingen zou krijgen. Het college erkent nu dat het gebouw dan te kolossaal zou worden in verhouding tot de overige bebouwing. B en W heb ben besloten het pand aan te passen en zo tegemoet te komen aan de inspraakreacties. De scholen, de sportzaal en de mediatheek komen onder één kap. De andere voorzieningen komen aan de noordkant van het plein. Hierdoor neemt de MIDDELBURG - De VVD- fractie in Middelburg roept de overige partijen in de gemeente raad op om met voorstellen te komen 0111 de lasten voor de bur gers te verlichten. Volgend jaar stijgen een aantal tarieven in de stad fors en volgens de VVD druist dat in tegen de afspraken die zijn vastgelegd in het raads- progrannna. Het rioolrecht gaat volgend jaar met 9 procent omhoog, de par keertarieven worden in de zo mer 40 procent duurder. Volgens MIDDELBURG - Het mannen koor van het Leger des Heils geeft 15 november een koffie concert in Middelburg. De gospelgroep Foundation verzorgt een gastoptreden. Het concert begint om 19.30 uur in het gebouw van het Leger des Heils aan de Hoogstraat 18. de WD heeft het college van B en W geen goede argumenten om de lasten zo sterk te verho gen. „In de begroting van 2004 zijn een aantal maatregelen voorgesteld die de lasten van de burger in de ogen van de VVD ontoelaatbaar doen toenemen en het imago van de stad zullen schaden." De VVD wil inventariseren wel ke posten de overige fracties willen laten vervallen of verla gen. De liberalen willen vervol gens tijdens de begrotingsraad met een motie komen die zo breed mogelijk wordt gedragen. De gemeenteraad vergadert volgende week maandag over de begroting voor het komend jaar. door Ron Maqnée MIDDELBURG - Medewer kers van Waterschap Zeeuwse Eilanden kregen gisteren al vast een voorproefje van hoe hun nieuwe gebouw in Mid delburg langs het Kanaal door Walcheren eruit gaat zien. En kele highlights: het grote gla zen dak met zonnecellen, het grijswaterbassin met zo'n drie-, vierhonderd kuub aan water en het grote restaurant op de begane grond. De bouw van het kantoor be reikte gisteren het hoogste punt van 25 meter. Dit werd aangegrepen om de medewer kers van het Waterschap rond te leiden in het kantoor in aan bouw. Architect T. Tuinhof kreeg veel positieve reacties voor zijn creatie tijdens de rondleiding. Opvallend is dat het pand niet rechttoe recht aan is. „Het gebouw ziet er van de buitenkant uit als een grote doos met een aantal deuken", legt Tuinhof uit. „Er is voor dit model gekozen om het pand niet te groot te laten overko men." Binnen zal het pand dankzij vele doorkijkjes nog een stuk knusser zijn dan het van bui ten lijkt. Daarnaast is er geko zen voor een grote vide van de begane grond tot aan het dak. De vide verspringt op elke ver dieping een beetje, zodat er vanuit de verschillende etages telkens weer een ander uit zicht is. Van boven loodrecht naar beneden kijken is er dus niet bij. Andersom kan er van af de begane grond wel hele maal tot aan het glazen pla fond worden gekeken. Nog een leuk detail: er zijn op verschil lende etage bruggetjes voor zien die als het ware het grote gat doorkruisen. Het gebouw is zo veel mogelijk volgens de regels van duur zaam bouwen geconstrueerd. Het grote glazen dak is bij voorbeeld voorzien van zon necellen. Een peperdure inves tering van een kleine half mil joen euro, calculeert Tuinhof. Volgens de architect is de voor ziening er slechts dankzij een ruime subsidie van de Delta gekomen. Volgens Tuinhof is het meest bijzondere plekje wel de vlon der midden in het grijswater bassin op de derde etage. Op de deze etage is een enorme bak voorzien om regenwater op te vangen. In totaal is er plek voor zo'n drie- tot vierhonderd kuub aan water. Midden in de ze watermassa is een vlonder voorzien waarop medewer kers even kunnen uitrusten. Overigens wordt het regenwa- Het bereiken van het hoogste punt was een mooie gelegenheid om medewerkers van het Water schap vast rond te laten kijken op hun toekomstige werkplek. foto Lex de Meester ter gebruikt om bijvoorbeeld de toiletten door te spoelen. Een ander bijzonder punt is het restaurant op de begane grond. In totaal is er plek voor zo'n 160 man. Overigens is dit restaurant ook voor niet-me- dewerkers toegankelijk. Tot slot: de grote zaal op de begane grond waar voorstellingen kunnen worden gegeven. Door een enorme glazen wand lijkt het alsof de bezoeker bijna met zijn benen in het water staat. In de zaalisplek voor 120man. Een deel van de tribune is ver plaatsbaar, zodat de ruimte ook kan worden omgetoverd tot een grote vergaderruimte. De mooiste werkplek is op de tweede etage. Het is de plaats waar dijkgraaf W. Gosselaar zijn werkzaamheden gaat ver richten. Niet alleen heeft hij een prachtig uitzicht op het Kanaal door Walcheren, ook kijkt hij door het andere raam naar het stadskantoor. Niet al leen uitzicht op het water, ook op Middelburgse ambtenaren. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG vlissingen Tel: 0118 493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zateidagstot 12.00 uur door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - De zeven tig leden van het Walchers Wijn makers, Bierbrouwers en Li- keurmakersgilde hebben twee dingen gemeen: ze houden wel van een drankje, en ze willen 't graag zelf maken. Zaterdag 22 november viert het gilde het twintigjarig bestaan met het Open Walchers Kampioenschap in De Lammerenburcht aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen. Leraar en amateur-wijnboer Jan van Schaik richtte het gilde in 1983 op. Hij verdiepte zich in documentatie en las boeken uit de bibliotheek. Uit zijn hobby ontstond een gezelschap van bierbrouwers, wijn- en likeur makers, dat eenmaal in de maand bij elkaar komt. Voorzitter Tiny van Venrooij uit Oost-Souburg sloot zich twaalf jaar geleden aan bij het gilde. Ook hier was Van Schaik de 'boosdoener'. „Mijn man en ik hebben een moestuin bij Van Schaik in Ritthem. Hij had al een paar keer gevraagd of ik lid wilde worden. Voortdurend jam maken van je bramen, rode en zwarte bessen, houdt ook een keer op. Dan kom je automa tisch terecht in de wijnmakerij De eerste fles zelfgemaakte wijn kan Van Venrooij zich nog goed herinneren. „Appelwijn. Die was zéér goed. Ik heb hem nooit meer zo goed gekregen. Mis schien was het beginnersgeluk" lacht ze. Nu maakte ze gemid deld per jaar veertig liter (rode) wijn. Ze drinkt lang niet alles zelf op. Af en toe gaat een flesje wijn naar kennissen of ze schenkt wijn tijdens een brade rie. „Maar als-ie goed is, is de wijn er zo doorheen." Likeur maakt de voorzitter ook. Op haar tafel in de woonkamer staat een fles amaretto en een weckfles sinaasappellikeur in wording. Veel vaardigheden zijn niet vereist. Met wat alco hol, vruchten, suiker, spa en zes weken geduld kan een aardig drankje worden gemaakt. „Ie dereen kan 't maken", verzekert ze. Voor wijn is wat meer geduld nodig. Van Venrooij rekent voor dat het proces van persen, filte ren en laten gisten ongeveer een jaar duurt. Slechts een enkele keer maakt ze bier. „Da's niet mijn hobby." Bier maken is ook arbeidsintensiever. Het brou wen moet in één dag gebeuren. „Zes weken wachten en 't is goed." Bierbrouwen gebeurt ook meer door mannen. Het Walcherse gilde telt slechts drie vrouwen. Naast Van Ven rooij zijn dat docente wijnma ken Ankie de Rijke en kelder meester Nel de Kam. De laatste zorgt ervoor dat alles op voor raad is voor braderieën. Zij heeft een klein eigen brouwerij- tje in Koudekerke. Doelstelling van het Walcherse gilde is volgens de voorzitter er voor te zorgen dat de mensen van de straat zijn, zegt ze gek scherend. Maandelijks vindt de gildeavond plaats aan de Veer- seweg. De leden beoordelen el- kaars bier, wijn of likeur en no digen soms een vinoloog uit. Die legt de leden uit hoe zij het ver schil kunnen proeven tussen een Bourgogne Cötes du Rhone of een Bourgogne Bordeaux. Ook kregen de makers een Australi sche en een Zuid-Afrikaanse Bourgogne te proeven. Eenmaal per jaar vindt een the ma-avond plaats, met daaraan gekoppeld een wedstrijd. De le den spreken dan af dat zij alle maal dezelfde ingrediënten ge bruiken voor de wijn of likeur of allemaal hetzelfde biertje brou wen. Keurmeesters van buiten het gilde beoordelen de drank jes. De voorzitter doet niet mee aan de wedstrijden. „Ik vind dat ik dat als voorzitter niet kan maken." De leden gaan ook eenmaal per jaar met een busreis naar België om een bierbrouwerij te bezoe ken. In december tenslotte vindt de culinaire avond plaats. „Wie wil komen, moet iets maken met wijn, bier of likeur. Dat mag een voor-, hoofd- of nagerecht zijn. Hoewel Van Venrooij veertig li ter wijn en twee liter likeur per jaar zelf maakt, is ze toch nog wel eens in de slijterij te vinden. „Je kunt niet alles zelf maken. Er zijn genoeg lekkere wijnen te koop." Het Open Walchers Kampioen schap begint om 10.00 uur met het inleveren van de flessen. Tussen 13.00 en 17.00 uur vindt de keuring plaats, 's Avonds is er een receptie en een feestavond voor de leden. -T j|!!p MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een achttienjarige man uit Sint Maartensdijk voor vernie lingen bij verstek 100 euro boete opgelegd. Aan het slachtof fer moet hij 286 euro schadevergoeding betalen. De verdachte had toegegeven 8 maart dit jaar in Sint Philipsland in een dronken bui de achterruit van een auto en een tuinlamp te hebben vernield. MIDDELBURG - Voor het leksteken van een autoband is gis teren een 51-jarige man uit Oost-Souburg door de Middel burgse politierechter veroordeeld tot 17 0 euro boete. De Sou burger had 16 april in zijn woonplaats de vernieling gepleegd. DOMBURG - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 64-jarige automobilist uit de gemeente Veere aangehouden voor rijden onder invloed. De man reed op de Schelpweg in Domburg. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken in zes auto's in de Vlissingse wijk Bossenburgh. De buit bestond in een aantal gevallen uit au- dio-apparatuur. Van sommige wagens werd alleen het slot ge forceerd. De auto's stonden geparkeerd inBlikkenburg, Wes- terzicht, Wijenburg, Bonenburg, Batenburg en Lunenburg. GOES - Tegen een 39-jarige man uit Goes die daar een in braak en een afpersing pleegde, is gisteren bij het gerechtshof in Den Haag vier maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist. De eigenaresse van antiekwinkel in Goes deed aangifte van de inbraak, waarbij onder meer curiosa, antieke voorwerpen en sieraden werden buitgemaakt. Ook een ooggetuige kon be vestigen dat de verdachte de inbraak bij de winkel pleegde. Maar desondanks ontkende de verdachte. Hij had echter zelf een verklaring bij de politie afgelegd, die zijn ontkenning on deruithaalde. De man had verklaard dat hij de buitgemaakte sieraden bij een vriend had ondergebracht. De verdachte zou die vriend later ook hebben afgeperst, om geld te verkrijgen. De verdachte was jarenlang drugsverslaafd geweest. Inmid dels zou hij zijn afgekickt. De verdachte wilde schoon schip maken en was daarom in hoger beroep gegaan. Hij hoopt door het hof te worden vrijgesproken. Maar daar voelde de advo caat-generaal weinig voor. Hij vond zelfs dat de verdachte een hogere straf verdiende dan de werkstraf die oorspronkelijk door de politierechter werd opgelegd. Het hof beslist binnen twee weken. OOLTGENSPLAAT - In een loods aan de Dwarsweg bij Oolt- gensplaat heeft het wijkteam Goeree-Overflakkee van de po litie maandag een hennepkwekerij aangetroffen. Zo'n 600 hennepplanten werden in beslag genomen en vernietigd. Te gen de 35-jarige eigenaresse is proces-verbaal opgemaakt. De politie kwam de hennepkwekerij op het spoor na meldingen over een abnormaal hoog energieverbruik. door Ron Magnée MIDDELBURG - Bewoners van asielzoekershuizen in Middel burg zorgen wederom .voor overlast. Ditmaal klagen om wonenden in Dauwendaele dat de asielzoekers veel te luidruch tig zijn. Bovendien wonen er meer mensen in de huizen dan wordt opgegeven, oordelen de omwonenden. Morgenavond houden de bewoners een open bare discussieavond met verte genwoordigers van Woongoed en AZZ. De problemen doen zich voor in de huurhuizen aan de Buitenho- ve 1, 97 en 127, schrijft SP- raadslid R. van den Boogaart in een brief aan de stichting Ago gische Zorgcentra Zeeland (AZZ), de organisatie die belast is met de begeleiding van de asielzoekers. Ze heeft de brief namens de omwonenden opge steld. Tientallen bewoners van Dauwendaele hebben de brief ondertekend. Van den Boogaart schrijft dat de overlast vooral het gevolg is van een tekort aan toezicht. Volgens het SP-raadslid hebben de om wonenden de asielzoekers op hun gedrag aangesproken, maar bood deze actie geen soe laas. Al eerder dit jaar zorgden asiel zoekers in Middelburg voor overlast. Toen waren het de buurtbewoners van de Middel burgse wijken 't Zand en de Edelstenenbuurt die aan de bel trokken. Doorn in het oog vorm den toen de woningen met al leenstaande minderjarige asiel zoekers (ama's). Ook hier was het een gebrek aan toezicht dat voor een hoop overlast zorgde, oordeelden de bewoners. De klagers verzamelden handteke ningen en overhandigden ze aan burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg. Uiteindelijk werd afgesproken dat de AZZ voortaan zou deelnemen aan de wijktafel, mocht de aanwezig heid van de stichting gewenst zijn. De omwonenden in Dau wendaele gaan morgenavond het gesprek aan over de overlast van de asielzoekershuizen. De gespreksavond vindt in het Ont moetingscentrum plaats (in gang Goudend). Aanvang is om 19.30 uur. Ook vertegenwoordi gers van AZZ en Woongoed zijn voor de avond uitgenodigd. Keldermeester Nel de Kam is een van de slechts drie vrouwelijke leden van het gilde. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op Walche ren komt een knooppunten netwerk voor fietsers. In an dere regio's van Nederland is het knooppuntensysteem succesvol. Fietsers kunnen naar eigen inzicht een tocht samenstellen en die op ver schillende cruciale punten verlengen of juist verkorten. Het is de bedoeling dat ande re regio's in Zeeland aanslui ten op het knooppuntensys teem. Een Walcherse projectgroep onderzoekt de komende vijf maanden waar de fietsroutes moeten konten en welke we gen ervoor geschikt zijn. Ook bestaande fietsroutes wor den in het onderzoek opge nomen. Toeristische en cul turele attracties moeten aan de routes liggen. Naast fiet sers zouden ook skaters, wandelaars en zelfs ruiters de routes moeten kunnen volgen. Vertegenwoordigers van de Agrarische Natuurvereni- ging Natuurlijk Walcheren, Innovatiecoöperatie Noord- west-Walcheren, Bureau voor Toerisme Zeeland en de VW Walcheren en Noord- Beveland maken deel uit van de projectgroep. Op ieder knooppunt, bij een kruising van paden of wegen, kunnen fietsers nieuwe rich tingen kiezen naar een vol gend knooppunt. Eind maart moet de projectgroep met een uitgewerkt plan komen, waarin een financiële uit werking en de routeschema's zijn vastgelegd. Duarna volgt overleg met belangheb benden en wegbeheerders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15