Bouw sporthal Arnemuiden begonnen non-stop jouw muziek altijd op de hoogte Politie houdt weer jongeren uit wijk Paauwenburg aan 13 Middelburg stuurt brief op poten naar minister Verdonk het ritme van je dag Christelijke scholen presteren goed Kerstpakket is heilig voor ambtenarij Goes SE 11 Raad Middelburg twijfelt aan nut Sepaz Enquêteurs Tegenstanders willen windpark liever niet op Middelburgs grondgebied zeeuwse almanak WALCHEREN woensdag 5 november 2003 Milde straf voor Vlissingse dief met artritis Drie arrestaties na vechtpartij in Vlissingen Ook overal op de kabel te ontvangen. Kijk voor meer info op rtlfm.nl Clementines Dat is gewoon Edah J Raad verdeeld over windmolens door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De raadsfrac ties in Middelburg gaan niet zonder meer akkoord met het plaatsen van windmolens langs de Sloeweg Noord bij Nieuw- en Sint Joosland. Het bedrijf Euro- wind wil daar in totaal tien windmolens plaatsen, waarvan er vier op het grondgebied van Middelburg staan. Volgens de commissie ruimte, die gisteravond vergaderde, had MIDDELBURG - Een 65-jarige inwoner van Vlissingen pro beerde gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter duidelijk te maken waarom hij een doosje met knoflookpillen had gestolen. „Ik heb artritis. Ik had die dag ontzettend veel pijn. Die pillen helpen goed. Ik had echter maar vijf euro op zak en dat was te weinig om een doosje knoflookpillen te kopen." De Vlissinger zei zich daardoor genoodzaakt te zien om de knof lookpillen te stelen. Hij vertelde na veertig jaar in Kenia te heb ben gewoond platzak te zijn te ruggekeerd naar Nederland. Politierechter A. Janssens-van Kampen wilde de diefstal 3 sep tember dit jaar bij de Rode Pila ren in Vlissingen als een wan hoopsdaad kwalificeren, maar waarschuwde ze de man: „Dit is al de vierde diefstal." Officier van justitie L. Boogert eiste 140 euro boete. „Een boete kan ik niet betalen. Ik heb liever een werkstraf", reageerde de Vlis singer. De politierechter zag een werkstraf niet zitten, gezien de leeftijd en de gezondheidspro blemen van de verdachte. Ze legde de boete voorwaardelijk op. „Dit moet u niet meer doen." VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend om kwart voor zes drie Vlissingers aangehou den van 29,32 en 34 jaar, die met elkaar op de vuist waren gegaan op de hoek van de Glacisstraat en Scheldestraat. Een voorbijganger, een 36-jari- ge Vlissinger, wilde de zaak sus sen, maar raakte daarbij zelf lichtgewond. Dat meldt de poli tie. De drie zitten nog vast. De recherche heeft de zaak in on derzoek. Door het incident was een gedeelte van de Glacisstraat een paar uur afgesloten voor het verkeer. Volgens omwonenden verrichtte de recherche uitge breid sporenonderzoek op straat. De gewonde man had snijwonden en striemen, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Hij passeerde de Glacisstraat, na een avondje stappen. Toen hij de zaak wilde kalmeren, zou de ruzie juist zijn geëscaleerd. De aanleiding van de ruzie is on duidelijk. de gemeenteraad eerst een be slissing moeten nemen over de locatie van de windmolens. Het college van B en W heeft twee jaar geleden een onderzoek ge daan naar mogelijke plaatsen. Daar kwamen er vier uit: ten zuidwesten van Sint Laurens, langs het Kanaal door Walche ren ten noorden van bedrijven terrein Ramsburg, de Nieuwer- kerkepolder ten oosten van Nieuw- en Sint Joosland en de Middelburgsche polder ten noorden van Nieuw- en Sint Joosland. Drie van die locaties vielen om verschillende redenen af. Het college besloot de Nieuwerker- kepolder aan te wijzen. De plek waar nu over gesproken wordt, ligt daar nog iets zuidelijker van, langs de N254, de weg die vanuit Middelburg richting het Sloegebied loopt. „Is het nood zakelijk om windmolens op Middelburgs grondgebied te plaatsen?", vroeg P. Kraan (Leefbaar Middelburg). Hij op perde de mogelijkheid om grond aan te kopen in Borsele of om sa men met Vlissingen in het Sloe gebied een windmolenpark te beginnen. „Uw betoog heeft een hoog niet- in-mijn-achtertuin-gehalte", zei wethouder A. van 't Westein de. „Op het moment dat we een keuze maken voor windenergie, heeft dat consequenties voor de investeringen die we moeten doen." J. Kodde (CDA) was het met hem eens. „Middelburg heeft een maatschappelijke ver plichting. We moeten ons als raad uitspreken over de vraag of we duurzame energie willen." In 2 0 01 is op landelij k niveau afge sproken dat in Zeeland een be paalde hoeveelheid windmo lens zou worden geplaatst. „Daar moet Middelburg een aandeel in leveren", vond de wethouder. De zes molens op het Middel burgse grondgebied leveren ge noeg op om 3600 huishoudens van elektriciteit te voorzien. Volgens tegenstanders op de pu blieke tribune is dat een te roos kleurige voorstelling van zaken. Het rendement van windmolens is vaak lager dan wordt voorge spiegeld en huishoudens heb ben maar een klein aandeel in de totale energiebehoefte. De te genstanders vinden dat het landschap te veel wordt aange tast door de molens. Die worden bijna honderd meter hoog, de wieken hebben een diameter van 52 meter. Na een ferme druk op de knop ging het slaan van de eerste paal verder vanzelfdus kunnen burgemeester Schouwenaar (links) en wethouder De Vries verder gewoon toekijken. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Met een stief kwartiertje heien hebben bur gemeester K. Schouwenaar en wethouder A. de Vries van Mid delburg gisteren de basis gelegd voor de nieuwe sporthal aan de Van Cittersweg in Arnemuiden. Ze sloegen de officiële eerste paal voor de hal die in de zomer van volgend jaar klaar moet zijn. Met witte laarzen aan en met witte helmpjes op, stapten de twee bestuurders in de cabine. Na een druk op de knop, konden ze achteroverleunen en het werk verder aan de heimachine over laten. De leden van de wijkbe- heergroep Arnemuiden stonden met instemming te kijken, ter wijl de rook van het heiblok af kwam. K. Grootjans nam foto's om het plechtige moment vast te leggen. „Dit is de eerste wagon van de trein", zei hij tevreden. De bouw van de sporthal is de eerste stap in een reeks van ont wikkelingen in het dorp. Op de plaats van de oude gymzaal komt een supermarkt, met ap partementen erboven. Tegen over de supermarkt worden wo ningen gebouwd voor mensen die intensieve verzorging nodig hebben. Naast de sporthal komt een nieuwe school. De bouw daarvan begint als de sporthal klaar is. „We zijn zeven jaar geleden over die sporthal begonnen", wist L. Theune nog. „We hebben de wethouders Brakman en Van Dijk uitgenodigd om te gaan kijken naar de oude gymzaal in het dorp. We hebben ze erop ge wezen dat het een goede locatie voor woningen zou zijn. Toen is het balletje gaan rollen. Daarna hebben we aan de gemeente ge vraagd of het mogelijk was dat wij vooraan zouden staan als er een extra sporthal in de ge meente gebouwd werd.Zonder gemeentelijke herindeling was die mooie hal nooit in het dorp gekomen, dacht Theune. „Dat had Arnemuiden nooit zelf kun nen ophoesten." De hal kost drie miljoen euro. De hal betekent nogal wat voor het dorp, zei De Vries na het hei en. De sportverenigingen kun nen eindelijk weer eens fatsoen lijk thuis spelen en de bouw maakt andere ontwikkelingen mogelijk, zoals de bouw van de supermarkt. „We zijn nog aan het kijken of er boven de super markt ook huurappartementen kunnen komen, zodat het voor iedere Arnemuidenaar mogelijk is om daar te wonen. Advertentie mm! Stof* FM 90.0 90.2 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Middelburg moet uit de Stichting Economi sche Promotie Acquisitie Zee land (Sepaz) stappen. Dat vindt de meerderheid van de raads fracties. De stichting is opge richt om nieuwe bedrijven naar Zeeland te lokken, maar slaagt daar volgens de partijen onvol doende in. Middelburg betaalt jaarlijks 14.000 euro aan de stichting. Se paz bestaat nu bijna drie jaar. In die periode zijn acht bedrijven naar de provincie gelokt. Daar werken in totaal twintig men sen. Verder voert de stichting gesprekken met 25 bedrijven over vestiging in Zeeland. Het CDA, de WDD66GroenLinks en Leefbaar Middelburg vinden dat Middelburg te weinig van de investeringen terugziet. De stichting heeft in die drie jaar één bedrijf voor Middelburg binnengesleept. De begroting van Sepaz be draagt jaarlijks 227.000 euro. Ruim de helft daarvan betalen de Zeeuwse gemeenten. Noord- Beveland is al eerder afgehaakt. Ook andere gemeenten hebben twijfels. De stichting wil zelf nog tot 2006 doorgaan. door Ron Magnée VLISSINGEN - De politie heeft opnieuw twaalf jongeren in de Vlissingse wijk Paauwenburg aan gehouden. Hiermee komt het totaal aantal aange houden jongeren op 31Al maanden maakt de po litie in samenwerking met recherche en jeugd zorgspecialisten jacht op jongeren die overlast in de wijk veroorzaken. De jongste golf van aanhoudingen betreft twaalf jongeren van achttien en negentien jaar. Zij heb ben tal van inbraken in standtenten langs de kust van Walcheren bekend. De buit bestond uit geld, sigaretten en alcohol. Daarnaast vormden ook een buurthuis, een scoutingpand en een sport complex het doelwit van de jeugdige criminelen. De jongeren pleegden de inbraken in een periode van twee tot drie jaar. In het onderzoek is intensief met de ouders van deze jongeren samengewerkt. Uit de verhoren kwam naar voren dat de jongeren soms uit verve ling en soms voor de kick inbraken. De buit werd steeds onderling verdeeld. De politie sluit verdere aanhoudingen niet uit en gaat door met het onder zoek. Halverwege september meldde de politie al de aanhouding van vijf jongeren. Toen ging het voor al om jongeren die spiegels van auto's kapot trap ten. Daarnaast werden inbraken en vernielingen in een kinderdagverblijf bekend. Eind juni berichtte de politie over de aanhouding van vijftien jongeren. Deze jeugdige criminelen waren vooral actief rondom de schoolgebouwen van de Louise de Colignyschool en Paauwenburg- school. Eén van de opvallendste vernielingen be trof het beeld van een raket, een kunstwerk annex speelobject, dat op één van de schoolterreinen stond. Ook hier bleek vooral verveling en groeps druk de oorzaak van de vernielingen. De fracties bleken gevoelig voor dat argument. Bovendien von den ze dat ze weinig te kiezen hadden. „We willen op zijn minst argumenten horen waar om die andere drie plekken zijn afgewezen", aldus E. Heringa (ChristenUnie). J. van Nieu- wenhuizen, net als Van 't West einde van GroenLinks, was te leurgesteld over de houding van de commissie. „Ik krijg het ge voel dat Middelburg geen wind molens op het eigen grondge bied wil." Onzin, vond Kraan. „Wie tegen deze locatie is, hoeft nog niet tegen windmolens te zijn." door Ron Magnée MIDDELBURG - Het Middel burgse college van B en W heeft een brief op poten gestuurd naar minister Verdonk van vreemde lingenzaken. Het gemeentebe stuur dringt er bij de bewinds vrouw op aan om het generaal pardon voor asielzoekers die vijf jaar in Nederland zijn, te verruimen. Onlangs besloot minister Ver donk om een generaal pardon te verlenen aan asielzoekers die vijf jaar in Nederland verblij ven en nog steeds wachten op de beslissing op hun eerste asiel verzoek. Het gaat om een groep van in totaal 2200 asielzoekers die toegang krijgt tot Neder land. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) pleit er ech ter al langer voor om de norm te verruimen. Niet alleen degenen die wachten op een uitspraak op een eerste verzoek, maar alle asielzoekers die vijf jaar in Ne derland zijn en nog wachten op een verzoek, zouden een ver blijfsvergunning moeten krij gen. Hiermee wordt de groep met nog eens zo'n 4000 man ver groot tot in totaal zo'n 6200 man. De minister toont zich on vermurwbaar en blijft bij haar besluit om niet meer dan 2200 asielzoekers toe te laten. In de brief noemt het Middel burgse college een aantal argu menten waarom het onmense lijk is de asielzoekers na vijfjaar terug te sturen. „Jarenlange op eenvolgende procedures gaven de asielzoekers steeds opnieuw een sprankje hoop. Hun kinde ren zijn vaak volledig geïnte greerd, spreken alleen de Ne derlandse taal vloeiend en hebben hier hun vriendjes en vriendinnetjes. Hen nu terug sturen, tekent hen voor het le ven", aldus het gemeentebe stuur in de brief. Overigens is het niet de eerste keer dat het Middelburgse col lege aan de bel trekt over de kwestie. Al eerder dit jaar ka pittelde wethouder A. de Vries het besluit van de minister. Hij schreef Zeeuwse leden van de Tweede Kamer een brief. door Ron Magnée KOUDEKERKE - Christelijke basisscholen in de gemeenten Veere en Noord-Beveland blij ken gemiddeld of zelfs beter te scoren dan vergelijkbare scho len elders in Nederland. Dat blijkt uit een landelijk vergelij kend onderzoek binnen het ba sisonderwijs. Aan het onderzoek werkten zo'n zeshonderd Nederlandse basis scholen mee. De onderwijsin stellingen komen er goed uit. Alle scholen scoren minimaal gemiddeld, en vaak beter dan andere scholen in Nederland. Verantwoordelijk voor het on derzoek zijn de instituten ITS en SCO-Kohnstamm. De eerste or ganisatie is verbonden aan de Universiteit van Nijmegen, het tweede instituut is verbonden aan de Universiteit van Amster dam. Voor het onderzoek is ge bruik gemaakt van de resulta ten van de Cito-toetsen. Bij het onderzoek is ook rekening ge houden met het opleidingsni veau en de etnische achtergrond van de ouders. Een ander opvallende uitkomst van het onderzoek is dat de leer krachten van de Veerse en Noord-Bevelandse scholen be duidend hogere eisen stellen aan hun leerlingen dan gemid deld in Nederland. door Rolf Bosboom GOES - De alternatieve begro ting van de ondernemingsraad van de gemeente Goes is niet bij alle medewerkers in goede aar de vallen. Een deel van de amb tenaren hecht aan het bfehoud van het kerstpakket. Het Goese college wil om te be zuinigen onder meer een alge mene vacaturestop instellen. De ondernemingsraad heeft daar grote moeite mee. In ruil voor het schrappen van de vacature stop is de personeelsvertegen woordiging bereid het jaarlijkse kerstpakket en bijbehorende uitkering in te leveren. Het idee de kerstpakketten- en gratificaties collectief in te le veren, heeft niet ieders instem ming., „We kunnen begrijpen dat er bezuinigd moet worden, maar dat mag niet ten koste gaan van het personeel", vindt een van de medewerkers van stadsbeheer, die vooral zegt te hechten aan het kerstpakket. Advertentie Het wemelt in dit land van de enquêteurs. Dus ook in het Domburgse, waar jongelui in de voorbije herfstvakantie bij de duinovergangen had den postgevat om Duitse va kantiegangers naar hun er varingen te vragen. Er werd volgens strenge richtlijnen gewerkt. Alleen oosterburen in de leeftijd van 25 tot 50 jaar dienden staande te wor den gehouden. Bovendien: ze moesten kinderen bij zich hebben. Er was de enquêteurs op het hart gedrukt betrokkenen eerst vriendelijk, duidelijk en beleefd te verzoeken of ze aan de enquête mee wilden doen. Dat ging die jongelui prima af. Tot opnieuw een echtpaar met twee kinderen langs kwam. Onze enquêteur schraapte maar weer eens de keel, droeg in z'n beste Duits de introductietekst voor, en vond meteen gehoor: „Dat ei jie mooi gezeid oor, mè dat ajje ok wè in 't Zeeuws kun nen doe Actie Diverse soorten, 750 ml, vanaf Pak 6 rollen 5.TC net a 1000 gram 2?9 99 Aanbiedingen geldig van 3 t/m 9 november

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13