PZC PZC Local Heroes beheerst je leven 13 Fractie is bezorgd om bouw wijk Acht Zeeuwen willen kosten van verstelbaar bed terugvragen Oprukkende natuur bedreigt dorp niet, volgens Dienst Landelijk Gebied agenda dinsdag 4 november 2003 Hans Simons praat over gehandicapten Vervelend (■BRHH-- C-> Schippersinternaten voeren actie Nominaties Zeeuwse reddingsboten Stalker krijgt contactverbod Werkstraf voor dreigen met mes Steunpunt voor monumentenzorg Voorbeeldbrief Hoor Raymond de Frel HOEK - De Terneuzense Onafhankelij - ke Partij (TOP) maakt zich flinke zorgen om de realisatie van de nieuw bouwwijk Windhist in Hoek. Burge meester en wethouders van Terneuzen lieten in juli weten dat de eerste spade naar verwachting volgend jaar april de grond ingaat, maar TOP-raadslid G. van Boom weet dat zo net nog niet. Waarom vindt hij het plan niet terug in het maandelijkse gemeentelijke infor- matieblaadje, waarin een rijtje bouw projecten wordt opgesomd? Van Boom stelt die vraag aan het college van B en W. „Dit bouwplan speelt al jaren. De wethouder liet weten dat volgend jaar april de spade hopelijk de grond ingaat, maar is dat nog steeds haalbaar? En zo nee, waarom niet?" Het bouwplan Windlust, genoemd naar de molen, aan de westkant van het dorp, moet Hoek voor jaren uit de brand helpen. Jonge dorpelingen ver laten nu dikwijls het dorp, omdat er geen uitzicht is op woonruimte. De planopzet voorziet in de bouw van 28 woningen, waaronder vrijstaande hui zen, twee-onder-één-kappers en ge schakelde patiowoningen. Van Boom vraagt het college waarom het plan voor Hoek zo 'vreselijk lang' duurt. „Het is het enige bouwproject in de gemeente Terneuzen waarvoor geen projectontwikkelaar in de arm is geno men. Krijgen bouwplannen van pro jectontwikkelaars voorrang op eigen plannen van de gemeente? Vindt het college niet dat dit project, juist omdat het zonder projectontwikkelaar wordt uitgevoerd, een visitekaartje voor de gemeente moet zijn?", aldus Van Boom. Hij schrijft dat zijn partij meerdere ke ren heeft gehoord dat een projectont wikkelaar al geruime tijd aan het bou wen had kunnen zijn. Het TOP-raadslid wil ook weten of de sanering van het bedrijfsterrein van de voormalige graanhandel De Putter, dat licht verontreinigd is, nodig is voordat de bouwwerkzaamheden worden ge start. „Op dat stuk grond zijn vijf woningen voorzien. De bouw van de andere twin tig huizen kan dan toch gewoon star ten? Toekomstvrees Hoek onterecht door René Hoonhorst HOEK - De ontwikkeling van bos- en natuurgebied Braak man-Noord is geen bedreiging voor het dorp Hoek. De uitbrei ding van het bos blijft binnen de grenzen van de Braakman- polder en rukt niet op naar het oosten, richting Hoek, verzekert projectleidster A. Kok van de Dienst Landelijk Gebied. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) hield eind vorige week een inloopbijeenkomst over de toekomst van Braakman- Noord. A. Kreukniet, bestuurs lid van Dorpsbelangen Hoek, zag zijn dorp nog verder in het gedrang komen door de uitbrei ding van het bos. „De plannen voor grote bossen en ongekende recreatiemogelijkheden zien er natuurlijk prachtig uit. Maar als de ontsluiting naar het wes ten niet wordt geregeld, niet be kend is hoe het nieuwe tracé van rijksweg N61 er uitziet en geen beslissing is genomen over een parallelweg aan de noord- of de zuidkant van de weg, liggen er wel heel veel losse eindjes", stel de Kreukniet. De vrees dat de toekomst van het dorp wordt bedreigd door oprukkende natuur is niet ge rechtvaardigd, benadrukt Kok. „De uitbreiding en inrichting van de Braakman gaat niet in oostelijke richting." Kreukniet liet zich niet direct overtuigen. „We hebben het al moeilijk door een sterke toena me van het sluip verkeerdoor de komst van de Westerschelde- tunnel en de uitbreiding van de industrie. Als de overheid inzet TERNEUZEN - Oud-staatsse cretaris van volksgezondheid Hans Simons spreekt morgen in Terneuzen over de toekomst van mensen met een verstandelijke handicap. Simons, voorzitter van het Ne derlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW), praat over de kansen die mensen met beper kingen hebben om zo gewoon mogelijk te kunnen wonen, wer ken en recreëren. De bijeenkomst wordt gehou den om 19.30 uur in de kantine van Dethon aan de F.J. Haar- manweg in Terneuzen en is ge organiseerd door het Regionaal Overleg Zorg Zeeuws-Vlaande- ren. Coördinator Maria le Roy wijst er op dat de overheid voorstan der is van integratie van ver standelijk gehandicapten in de samenleving. Daarvoor moet dan wel het draagvlak bij de be volking worden vergroot. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530ACTERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur op ontwikkeling van natuur rondom een groot deel van de Braakman en geen westelijke ontsluitingswegen creëert, vre zen we toch voor de toekomst. Je kan wel denken dat ze een dorp niet zomaar opdoeken, maar Boerengat is er ook niet meer." Driehonderd hectare bos- en natuurgebied. Bestaand uit bij na ondoordringbare woudjes, waterpartijen, wandelbossen, plas-drasgebiedjes, ruige veld jes om doorheen te struinen en een grote picknick- annex speelweide. Wat wil de natuur liefhebber, de recreant en de omwonende van de noordelijke Braakman nog meer? Een hele boel zekerheden, bleek tijdens de inloopbijeenkomst. Want boeren, burgers en buitenlui - die allen in groten getale op kwamen - zagen veel conflicte rende belangen en waren er maar moeilijk van te overtuigen dat die allemaal met elkaar in overeenstemming zijn te bren gen. Vertegenwoordigers van DLG, Staatsbosbeheer, de provincie, Rijkswaterstaat, het water schap Zeeuws-Vlaanderen en de gemeente Terneuzen betoog den wel dat ze alle belangen goed op elkaar afstemmen. De Terneuzense recreante die on langs bij de gemeente infor meerde of de gemeentelijke Re creatievisie en de plannen rond de Braakmanbossen wel op el kaar aansluiten, kreeg te horen dat beide visies niets met elkaar te maken hebben. Vervelend, moest projectleid ster A. Kok van de DLG beken nen. „Want wij overleggen als dienst met alle andere partijen en hebben ook een goed contact met de ambtenaren van Terneu zen. Zo passen onze plannen straks in de definitieve Recrea tievisie van de gemeente." Veel mensen zijn blij dat DLG volgend najaar al wil beginnen met inplanten van nieuw bos (zuidelijk van de Mosselbanken en westelijk van het bestaande Braakmanbos). Maar als volgend najaar niet be kend is, hoe een westelijke ontsluitingsweg - alleen al noodzakelijk voor calamitei tenbestrijding - precies loopt, is uitstel niet te vermijden, ver wachten ze. En aanleggen van beplanting voor de Mossel- banken is op zich mooi, maar de silo's van het logistieke park onttrek je er niet mee aan het oog. Een fanatieke zeilster uit Ter neuzen had zich deze zomer dan ook niet op de Braakmanpias gewaagd. „Vroeger keken we natuurlijk ook al tegen de fa brieken van Dow aan, maar van de massaliteit die nu aan de wa terkant opdoemt, krijg je het he lemaal koud. De lol is er zo wel ver af." Dat geldt evenzeer voor de fietser die langs de nieuwe in dustrieterreinen peddelt. Ge nieten van de natuur is er nau welijks bij, omdat de af en aan rijdende vrachtwagens de vou wen uit zijn broek rijden. Hoek ziet de bui al hangen. Het dorp vreest dat uitbreiding van de Braakmanbossen veel overlast geeft. fotoWim Kooyman door Peter Oggel TERNEUZEN - De eerste editie in 2000 was een topper, voor de tweede afleve ring zijn de vier voorstellingen in novem ber en december al uitverkocht, maar ei genlijk is Mare Stam nog steeds beduusd over het succes van Local Heroes. Eens begonnen als een simpel ideetje: verzamel regionale zangers en zangeres sen, zet er wat muzikanten bij en maak een programmaatje met klassieke pop en rocknummers in het genre van Ike Tina Turners Proud Mary en Hotel Cali fornia van The Eagles. Maar in enkele j a- ren is Local Heroes uitgegroeid tot een muzikale productie van formaat. Stam, woordvoerder namens de organi serende Stichting REM Producties, maakt nog eens de optelsom, met in zijn stem een zweem van verbazing: 126 Zeeuws-Vlamingen werken mee aan Lo cal Heroes, stuk voor stuk op basis van vrijwilligheid. Het is de kracht van het evenement, stelt Stam. „Local Heroes is van begin tot eind liefdewerk. Juist dit aspect maakt het tot een uitzonderlijk project. 126 Mensen, van zanger via orkestlid tot naaister, zijn zo gek om mee te doen, al hun vrije tijd in het project te steken. Waarom? Simpel, omdat ze het zo leuk vinden! Want Local Heroes is als een virus." De eerste Local Heroes aan het eind van het jaar 2000 vroeg al om extra voorstel lingen. Ook ditmaal, veronderstelt Stam voorzichtig, zal daar niet aan te ontko men zijn. Voor de vier geplande voorstel lingen (Den Dullaert Hulst 8 november, Ledeltheater Oostburg 29 november en Scheldetheater Terneuzen 19 en 20 de cember) is geen kaart meer verkrijgbaar. Dat betekent dat een kleine 2500 tickets zijn verkocht. „Dus moeten we gaan den ken aan de mogelijkheid van extra uit voeringen." Het evenement is de laatste jaren onver brekelijk deel van zijn leven en dat van zijn mede-organisatoren Evert van Kem- zeke en Danny Dieleman geworden. Lo- Amateurzangers oefenen voor de tweede editie van Local Heroes. Het eerste concert is zaterdag. foto Peter Nicolai cal Heroes vergt een lange tijd van voor bereiding, pakweg anderhalf jaar. De start is een advertentie in de dagbladen, een eenvoudige oproep voor deelname. Het is het begin van een omvangrijke klus, zeg maar: van auditie tot uitvoe ring, inclusief de arrangementen, de cho reografie, de wekelijkse repetities, het decor, de kleding. Stam: „Die periode van anderhalf jaar is zeker nodig. Je werkt toch vooral met mensen van wie de meesten geen of wei nig ervaring hebben. Die moeten ge traind. Maar los daarvan: er moet een complete productie tot stand komen, waarin alle disciplines zijn vertegen woordigd. Dan praat je zonder overdrij ven over een mega-project. Ik wil nie mand te kort doen, maar je wilt niet weten hoeveel uur bijvoorbeeld choreo grafe Nelleke Langeraert in dit project heeft gestoken. Feitelijk geldt voor iede re medewerker: Local Heroes beheerst je leven. Illustratief is het ontstaan van nieuwe vriendschappen, van vaste rela ties zelfs." De omvang van het evenement laat zich ook aflezen in de begroting. Stam wil er niet al te veel over kwijt, wél dat het kas boekje om tienduizenden euro's gaat. „Gelukkig maar dat we een aantal spon sors hebbenanders zou dit proj eet niet te realiseren zijn. Daarnaast hopen we op wat subsidie van de Zeeuws-Vlaamse ge meenten; het gaat tenslotte om promotie van de regionale cultuur." De vrijwilligers van Local Heroes nade ren inmiddels het uur U. De wekelijks re petities zijn verdubbeld. Het programma voor het avondvullende programma staat, inclusief een spetterende ouvertu re met een nummer van Pink Floyd. Stam: „Een avondvullend programma, een kijk-, luister- en doeavond. Ik zeg: laat het nu maar gebeuren." DEN HAAG - Schippersinternaten voeren volgende week dinsdag in Den Haag actie tegen de voorgenomen bezuiniging op hun subsidie van tien procent. Zij overhandigen voorzitter E. Terpstra van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) een petitie waarin zij protest aantekenen tegen de korting. De ac tie, een initiatief van het Landelijk Oudercontact voor de Trekkende Beroepsbevolking, begint met een badkuipenrace op de Hofvijver naast het Binnenhof in Den Haag. Elk schip- persinternaat is gevraagd een delegatie mét badkuip af te vaardigen. Het schippersinternaat Koningin Juliana in Ter neuzen, het enige in Zeeland, komt met een bus naar Den Haag. De Terneuzense instelling dreigt 73.000 euro op jaarba sis kwijt te raken. Het personeelsbestand moet dan terug van vijftien naar minder dan dertien formatieplaatsen, waardoor het niet meer mogelijk is de 49 in Terneuzen gehuisveste inter naatskinderen voldoende te begeleiden. ZIERIKZEE - Twee Zeeuwse reddingsboten maken kans op de titel Reddingsboot van het jaar 2003. De Jan B. van de red dingsbrigade Zierikzee en de 6929 van de Domburgse brigade zijn doorgedrongen tot de finaleronde van de verkiezing. Le den van reddingsbrigades, de Koninklijke Nederlandse Red dingmaatschappij, de brandweer en watersporters konden via internet stemmen. Uit de nominaties heeft een jury tien fi nalisten gekozen. De stemming voor de uiteindelijke winnaar gaat via internet (www.reddingsboten.com). MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Axel is giste ren in Middelburg voor het stalken van zijn ex-vriendin ver oordeeld tot twee maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf. Ook mag hij geen contact meer met haar opnemen. De Axe laar werd ervan beschuldigd vorig jaar zeven maanden lang stelselmatig inbreuk te hebben gepleegd op de persoonlijke levenssfeer van de vrouw. Hij hield zich op bij haar woning, schold haar uit en stuurde haar brieven met lasterlijke taal. Volgens de verdachte draaide het conflict om zijn zevenjarig zoontje dat hij niet mag zien. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Axel is gisteren in Middelburg voor zijn aandeel in een vechtpartij veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De Axelaar had zich in de nacht van 12 april in zijn woonplaats bemoeid met een knokpartij tussen zijn vriend en een ander. Hij was er aanvan kelijk tussengesprongen, waarbij hij ook een klap te incasse ren kreeg. Vervolgens was hij naar huis gegaan om een mes te halen, dat hij aan zijn belager had getoond. „Dat is vragen om moeilijkheden", zei politierechter B. Doorewaard. Officier van justitie H. den Hartog had honderd uur taakstraf geëist, maar de advocaat achtte de rol van zijn cliënt beperkt. MIDDELBURG - Vanaf 1 november is het Steunpunt Monu mentenzorg Zeeland actief. D. Koren is aangesteld als coördi nator van het steunpunt, dat opereert onder de vleugels van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Voornaam ste taak: het adviseren van de gemeenten over wetten, spelre gels en subsidiemogelijkheden op het gebied van monumen tenzorg. Zeeland is de tiende provincie die een dergelijk steunpunt krijgt. door Eugène Verstraeteri TERNEUZEN - De Landelijke Organisatie Cliëntenraden (LOC) heeft 22 officiële reacties gekregen van mensen die de aanschafkosten van een verstel baar bed willen terugvragen van een verzorgingshuis. Van die reacties kwamen er acht uit Zeeland. Daarnaast zijn er heel wat telefoontjes geweest van mensen met vragen om in formatie. „Verhoudingsgewijs vinden we dit echt heel veel", zegt Alie Kooimani consulente van het Klaverblad en LOC Zeeland. Het LOC deed een oproep aan mensen om zich te melden, naar aanleiding van gebeurtenissen in het verzorgingshuis Bachten Dieke in Terneuzen. Familieleden van een bewoon ster interpreteerden de aanbe veling van het verzorgingshuis om een zogenaamd hoog-laag bed aan te schaffen als een ver plichting. Omdat dit niet mag, schakelden ze de LOC in. Via een advocaat werd Bachten Dieke, onder dreiging van een rechtszaak, gesommeerd de aanschafkosten van 1500 euro terug te betalen. Het verzorgingshuis besloot het niet op een rechtszaak te laten aankomen en betaalde het be drag aan de familie. Het was al lemaal een misverstand, zo liet Bachte Dieke weten. Volgens de LOC verplichten verzorgingstehuizen nieuwe bewoners soms nog steeds om een speciaal bed aan te schaffen omdat zo'n bed de verzorging vergemakkelijkt. Als verzor gingshuizen dat verlangen, moeten ze echter zelf de kosten betalen. Wie in een verzorgingstehuis woont, betaalt volgens de LOC al een forse eigen bijdrage. Die moet, zo vindt men, voldoende zijn om alle kosten te betalen. De mensen die gereageerd heb ben op de oproep van de LOC krijgen allemaal een voorbeeld brief toegestuurd. „Daarmee kunnen ze proberen in hun eigen tehuis het geld voor hun bed terug te vragen", zegt Kooiman. „Als dat niet lukt, moeten ze terug contact met ons opnemen. Dan proberen we via een proefproces een heldere uit spraak van de rechter te krijgen. Met zo'n uitspraak weet ieder een waar men aan toe is." Overigens kan iedereen die dat wil bij de LOC in Utrecht nog een voorbeeldbrief opvragen. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten en joke ren; De Halle, 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; BIERVLIET Annelot ter Walle, 10.45- 11.30 uur: OSB gymnastiek voor oude ren; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge, De Lieve, 9.30 uur: Volksdansen en com puteren; 13.00 uur: Biljarten en compute ren; 13.30 uur: Prijskaarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastieken zang koor; NIEUW-NAMEN Café St. Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen voor de jeugd en timmer- club voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor vol wassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand vaardigheden; St.Albert, 13.30 uur: Biljarten en spel- middag; De Roselaer, 15.30 uur: Crea club; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaretgroep Bonte Avond Club; Sportzaal St. Antoniusschool, 18.00 uur: Showband deZwaluwslagwerkgroepen ST. JANSTEEN - De Warande; 9.30Com- puteren seniorenweb; 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Senioren zang en compu teren seniorenweb; 19.30 uur: Belasting cursus; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl- en lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; Scheldetheater, 19.30 uur: Theatermusi cal 'Kunt u mij de weg naar Hameien ver tellen mijnheer?'; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; WESTDORPE Concordia, 13.00 uur: KBO koersbal; 19.30 uur: Harmonie Ei kels worden Bomen; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 u"r: Sjoelen;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39