11 Bezuinigen op boeien kan funest zijn voor vaarwegen Mosselkrauwers vieren jubileum Zwart-witte vuurtoren begon geel Terneuzenaar eist geld wegens uitblijven aanpak drugsoverlast Cafetaria zonder vergunning sluit deur Hulst houdt na inval dealers in de gaten Plasje Burgemeester Knokke-Heist ziet geen heil in plan tweede strekdam zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 4 november 2003 Lariekoek Scenario's Nuloptie Populair van de reepe LPF fel tegen ontpolderen j'- aggg - - PZC Kansen Sluis aan Zee slinken door René van Stee KNOKKE-HEIST - Burge meester Leopold graaf Lippens van Knokke-Heist ziet niets in het idee van de Sluisse wethou der J. Provoost om een strekdam ten westen van het Zwin aan te leggen. Die moet de snelle ver zanding van het natuurreser vaat een halt toeroepen. Bij de aanleg van een open ver binding tussen Sluis en de Noordzee zijn in Cadzand een wachtsluis en ten westen hier van eveneens een strekdam voorzien. Dit bouwsel werkt de verzanding van het Zwin in de hand. Door de aanleg van een tweede strekdam op Belgisch grondge bied verwacht Provoost dat een belangrijk beletsel voor de rea lisatie van Sluis aan Zee kan worden weggenomen. Steun van de Belgen voor het plan is essentieel. Het doorgaan van Sluis aan Zee is uiterst on zeker, sinds de provincie het plan voor woningbouw heeft af geschoten. Daarmee valt de fi nanciering voor een deel weg. De burgemeester van Knokke wijst nu de handreiking van wethouder Provoost af om het verzandingsprobleem in het Zwin te helpen oplossen. Daar door lijken de kansen voor het project verder te slinken. „De verzanding van het Zwin is uiteraard een probleem, maar ook een natuurlijk proces dat al sinds het jaar 1100 plaatsvindt. Wij zijn altijd prima in staat ge weest dit zelf op te lossen. In een strekdam bij Knokke hebben we dus totaal geen interesse. Het verhaal dat de verzanding hier door afneemt is zelfs totale la riekoek", stelt Lippens. De burgemeester vindt dat de Nederlanders 'vooral zelf moe ten weten wat ze op eigen grondgebied willen doen'. Des alniettemin is Sluis aan Zee voor hem nauwelijks een optie. Als alternatief gaf hij zijn Ne derlandse collega's de suggestie mee de jachthaven in Breskens verder uit te bouwen of in Cad zand eenzelfde voorziening te realiseren. „Laat Sluis verder met rust, het is nu prima zo", voegde hij er aan toe. In tegenstelling tot Lippens stelt directeur P. Muylle van Compagnie Het Zoute - eige naar van het Zwin en eigendom van de familie Lippens - dat nog niet wetenschappelijk is vastge steld of de aanleg van een strek dam ten westen van Knokke een oplossing voor het verzandings probleem biedt. Volgens de Internationale Zwincommissie en haar Techni sche Werkgroep resten nog slechts twee scenario's om het Zwin als slufter met zijn bijbe horende tijgebied te redden. Het eerste scenario is de vergroting van de komberging van het Zwin. Dit kan door de achterge legen Internationale Dijk land inwaarts te verplaatsen en de Willem Leopoldpolder deels te ontpolderen, in combinatie met het opnieuw stuwen van het polderwater door het Zwin naar zee. De kosten hiervan bedra gen zo'n 56 miljoen euro, te be talen door de Vlaamse en de Ne derlandse overheden. Het tweede scenario gaat alleen uit van het afgraven van opge- slibte delen. De Technische Werkgroep betwijfelt of deze oplossing, waarmee 'slechts' 3,5 miljoen euro is gemoeid, een ga rantie voor de lange termijn op levert. Muylle: „Van beide scenario's wordt een grensoverschrijdend milieu-effectenrapport opge maakt. Op basis van die studie, zullen we onze verdere strategie bepalen. Vooralsnog is Com pagnie Het Zoute geen voor stander van het eerste scena- door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Terneuzenaar A. de Deken eist van de gemeen te een schadevergoeding van 25.000 euro. De Deken voelde zich eind vorig jaar gedwongen te verhuizen vanuit de Vloos- wijkstraat, om verlost te wor den van drugsoverlast. „Na de mij opgedrongen ver huizing blij kt steeds meer dat de psychische en fysieke kwalen als nawerking van trauma's een zeer zware last op mijn dage lijks bestaan leggen", schrijft De Deken aan het Terneuzense gemeentebestuur. Zo is hij bij voorbeeld permanent slecht ter been. „Ook waren er hoge mate riële kosten. Ik stel de gemeente hiervoor aansprakelijk." In zijn eis om schadevergoeding geeft De Deken de gemeente een brevet van onvermogen, als het gaat om handelend optreden te gen de verpaupering van de Vlooswijkstraat in de binnen stad. „Ik heb er bijna tien jaar gewoond en het gaat er werke lijk bergafwaarts", stelt hij. Volgens De Deken worden om wonenden bedreigd en gemoles teerd door drugsdealers. Op een door de bewoners van de straat ingediende petitie over de over last is volgens hem nooit ant woord gekomen. Ook herhaal delijk bellen met de politie in het kader van het project 'Houdgreep' leverde volgens De Deken niets op. Omdat hij zijn eigen situatie als 'levensbedrei gend' ervaarde, is hij tegen zijn zin in december vorig jaar ver huisd naar een ander adres in Terneuzen. De Deken raadt het gemeentebestuur aan eens 'een toertje te doen door deze eens zo leuke straat en zich te realiseren dat handelend optreden bij ge rechtvaardigde klachten we gens overlast goedkoper is dan de zaak zo te laten versloffen als u en uw ambtenaren al jaren ge daan hebben'. B en W stellen de gemeenteraad voor de zaak ver der te laten afhandelen door het college. door Sheila van Doorsselaer HULST - De uitbaters van cafe taria 't Zoutvatje aan de Zoute- straat in Hulst zijn woedend op burgemeester J.F. Mulder. De snackbar annex café is dicht en dat is volgens de uitbaters de schuld van Mulder. Met een papier op de deur van 't Zoutvatje brengen de uitbaters de klanten op de hoogte van de sluiting van de zaak. Met een sneer naar Mulder 'bedanken' ze de burgemeester hiervoor. Volgens gemeentewoordvoer ster M. van Bunder is die sneer niet op zijn plaats. De uitbater mist de benodigde vergunning en heeft daarop uit eigen bewe ging zijn zaak gesloten. „Dat hij geen vergunning krijgt, is niet de schuld van de gemeente, maar van hemzelf. Daarbij heeft hij blijkbaar zelf zijn con clusies getrokken en zijn zaak gesloten. Het is wel zo dat de ge meente ingegrepen zou hebben als hij dat niet had gedaan." De nieuwe uitbater van 't Zout vatje had een jaar geleden al een horecavergunning aange vraagd. Van Bunder mag niet zeggen waarom de vergunning geweigerd is. Door de drukte in verband met de herindeling heeft de behandeling van de aanvraag meer tijd gekost dan gebruikelijk. De uitbater heeft daar niet op gewacht en zijn zaak al geopend."" De uitbaters van 't Zoutvatje waren niet be reikbaar voor commentaar. door Sheila van Doorsselaer HULST - Nu café Cameron (voorheen Red's Roadhouse) aan de Hulsterweg in Hulst is gesloten vanwege drugshandel, zal streng gecontroleerd worden of de handel niet uitwaaiert naar de wijken. Dit zegt burge meester J.F. Mulder. De officier van Justitie sloot Ca meron zaterdag. De sanctie geldt voor drie maanden. Vier maanden geleden deed de poli tie een inval in het café waarbij softdrugs in beslag werd geno men. Deze inval was volgens Mulder de druppel die de emmer deed overlopen. De vermoedens dat in het café drugs werden ver handeld en gebruikt, waren al veel langer aanwezig. Door het sluiten van het café is het denkbaar dat de handel zal uitwaaieren naar de binnenstad of naar de wijken. Mulder: „Ik verwacht dit niet, of liever, ik hóóp het niet. Maar dit is geen excuus om dan maar niet tot sluiting over te gaan. Wat daar gebeurt is tegen de regels, dus daar moet tegen opgetreden worden. Om het uitwaaieren te voorkomen zal extra gecontro leerd worden in de wijken en de binnenstad." Mulder zegt voorlopig geen an dere (horeca)panden op het oog te hebben die gesloten moeten worden. Wel heeft hij binnen kort een gesprek met de Hulster horecaondernemers. „Daarin moet nog maar eens duidelijk worden gesteld dat het gebruik van of handel in verdovende middelen niet wordt getole reerd. Ook als dealers het café gebruiken om daar hun waar te i verkopen, moet er tegen worden opgetreden", vindt de burge meester. „Daarnaast staat duidelijk in de vergunning dat het niet mag. We i hebben in Hulst nog steeds de nuloptie. De handel in softdrugs wordt niet gedoogd. Dit is zoals de gemeenteraad het wil. Als de raad het anders wil, wel ge dogen, dan zullen we de zaken anders moeten gaan aanpak ken." Mulder zegt een groot voorstan der te zijn voor het nuloptiebe- leid. „Ik vind dat gedoogde drugshandel niet past in een I stad als Hulst." Een bezoek aan de vuurtoren van Nieuwe Sluis moet het hoogtepunt worden van de vuurtorendag in Breskens. door Conny van Gremberghe BRESKENS - De Nederlandse Vuurtorenvereniging houdt za terdag haar halfjaarlijkse vuur torendag in de taveerne van re creatiecentrum Napoleonhoeve in Breskens. Tijdens deze bij eenkomst kunnen leden van de vereniging en belangstellenden wetenswaardigheden uitwisse len en verzamelingen (postze gels, ansichtkaarten en foto's) tonen of uitbreiden. Hoogtepunt van de dag moet het bezoek worden aan de vuurto ren van Nieuwe Sluis, de beken de zwartwitte metalen toren, waarvan sinds 1999 een ver kleind exemplaar in Maduro- dam staat. Het bezoek aan de to ren is alleen weggelegd voor de leden van de vereniging. Vuurtorens mogen dan door au tomatisering van de kustbakens meer en meer hun functie verlie zen, dit betekent nog niet dat de belangstelling voor deze voor zieningen tanende is. Integen deel, vuurtorens komen vaak Advertentie Floris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio voor in reclames en schaalmo dellen zijn erg populair bij bin nenhuis- en andere architecten. Daarnaast zijn er tal van men sen die hun fascinatie voor kust bakens, lichtschepen en andere nautische begeleidingswerken vertaald hebben in een hobby bezigheid. Sommigen leggen collecties beeldmateriaal aan, andere hebben verzamelingen met technische documenten, weer anderen leggen de torens vast op linnen. De Nederlandse Vuurtorenver eniging heeft de voorbije elf jaar, vanaf de oprichting, het le dental constant zien groeien. Momenteel telt de club er zo'n vierhonderd. Onder de leden veel fotografen, kunstenaars, postzegelverzamelaars, oud zeevarenden en natuurlij k men sen die ooit het eenzaamste be roep ter wereld uitoefenden: dat van vuurtorenwachter. Dat de vereniging komend weekeinde de aandacht vraagt voor de vuurtoren van Nieuwe Sluis is niet zo vreemdDe toren is een uniek exemplaar, omdat hij volledig is uitgevoerd in giet- ijzer. De achthoekige toren da teert uit 1867 en is geschilderd in zwartwitte banen. Dat is niet altijd zo geweest. foto Wim Kooyman Toen het circa dertig meter hoge baken werd opgetrokken was de kleur geel. In de jaren dertig van de vorige eeuw was hij rood/wit en in de oorlogsjaren ging de to ren getooid in camouflagekleu- ren. Bemand is de toren overi gens al jaren niet meer, maar nog wel in gebruik. De vuurtorendag in de Napo leonhoeve in Breskens begint zaterdag om 12.30 uur. sch0enh0de I Papegaaistraat B Gdes www.vandereepe.nl door Ben Jansen VLISSINGEN - De vaarroutes in Zuidwest-Nederland en op de Waddenzee dreigen in de knel te komen door bezuinigingen bij Rijkswaterstaat. De directie Noordzee, verantwoordelijk voor de vaarwegmarkering, overweegt taken te schrappen om de begroting sluitend te ma ken. De mogelijke gevolgen voor Zeeland zijn onbekend. Volgens een verklaring van H. Gorter, voormalig hoofd van de vaarwegmakeringsdienst in de regio noord, moet 3,2 miljoen euro op plaatsing en onderhoud en boeien en tonnen worden be zuinigd. Dat zou de directie Noordzee willen doen door der tig arbeidsplaatsen te schrap pen, twee van de zeven beton- ningsvaartuigen uit de vaart te nemen en een van de vier werk plaatsen voor onderhoud van boeien en tonnen te sluiten. Een van die betonningsvaartuigen is in Vlissingen gestationeerd: de Frans Naerebout. In Vlissingen is ook een onderhoudswerk plaats. De bezuinigingen leiden naar het oordeel van Gorter tot de opheffing van 40 procent van de vaarwegen in Zuidwest-Ne derland en op de Waddenzee doordat de bebakening er wordt opgeruimd. De verwachting is dat vooral tonnen voor de recre atievaart zullen worden verwij derd. Daardoor wordt het druk ker op de hoofdvaarroutes met Een schoongemaakte boei wordt weer overboordgezet. Op plaatsing en onderhoud van boeien en ton nen zou 3,2 miljoen euro bezuinigd moeten worden. foto Dirk-Jan Gjeltema alle risico's van dien. Wordt het betonningswerk uitgevoerd door de directie Noordzee, de plaatsen waar in de Zeeuwse wateren boeien en tonnen ko men te liggen, worden bepaald door de directie Zeeland. Een woordvoerder van Rijkswater staat Zeeland zei gisteren dat onbekend is of en in welke mate wordt bezuinigd op de vaarweg markering. Volgens hem is over leg gaande over de gevolgen van allerlei besparingsmogelijkhe den. „Het uitgangspunt is dat oplossingen worden gevonden waarbij de veiligheid voorop blijft staan." Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd meegedeeld dat eventuele be- door Marco Hamelink PHILIPPINE - Carnavalsver eniging de Mosselkrauwers bestaat 33 jaar en dat wordt ko mend weekeinde uitgebreid ge vierd in de feesttent in het cen trum van het dorp. Het jubileumfeest van de Mos selkrauwers begint vrijdagmid dag met een feest voor de senio ren. Er is een rad van fortuin en de Belgische zanger Eddy Baker treedt op. 's Avonds is er in sa menwerking met Het Feest een mega-classicsparty met muziek uit de jaren '70, '80 en '90. Zaterdagmiddag is er een ruil beurs voor carnavalskleding. Zowel carnavalsverenigingen als particulieren bieden kos tuums aan in de tent op het par keerterrein bij de J. Hobein- straat. Het hoogtepunt van de festiviteiten is zaterdagavond de après-skiparty met optre dens van Arie Ribbens, De Ha venzangers en Altijd Lazarus. „Bovendien wordt dan de nieu we prins Carnaval gekozen", weet Eric d'Hont. „In ons 33-ja- rige bestaan is het de elfde prins Ook een jubileum dus." Zondagmiddag worden de festi viteiten afgesloten met een kin dermiddag. De kleintjes kunnen genieten van The Kids for Fun Show en de clown Papa Chico en ze kunnen op de foto met Bob de Bouwer. Ook wordt de kin derprins voor het komende leut- feest bekend gemaakt. De Mosselkrauwers zijn in 1970 opgericht door enkele midden standers uit Philippine. Tot ze ven jaar geleden bouwde de car navalsvereniging ieder jaar trouw een wagen. Ze moesten de schuur die diende als bouw plaats echter noodgedwongen verlaten en tot nu toe is er geen geschikte locatie meer gevon den. „Op zich is dat wel jammer, maar aan de andere kant heb ben we ook niet meer zo veel tijd als vroeger, door werk en kinde ren." Voor het komende feest zijn al driehonderd uitnodigingen de deur uit naar bevriende carna valsverenigingen uit Neder land, Duitsland en België. Voor al de band met de Belgische verenigingen is bijzonder goed. „In België is het het hele jaar door feest. Als we willen, kun nen we wel naar dertig of veertig bals. Meestal gaan we alleen naar Kortrijk, Dendermonde en Deinze. We hopen natuurlijk wel dat alle verenigingen dit weekeinde even bij ons langsko men", aldus d'Hont. De Mosselkrauwers hebben mo menteel maar negen raadsleden 'in pak'. D'Hont: „Ik denk dat mensen liever zelf weggaan. Als je in de Raad van Elf zit, kan dat niet. Je kunt niet zeggen 'ik ga even naar huis en kom straks wel terug'. De Raad blijft altijd bij elkaar en voor velen is dat een grote opgave." TERNEUZEN-De Terneuzense LPF-fractie is fel gekant tegen ontpolderen. Raadslid C. Freeke schrijft dat aan B en W. De fractie wil graag weten of het college al een visie heeft op het studierapport voor het Schelde-estuarium waarin de ontpolderingsplannen aan de orde komen. „Onze voorou ders hebben met gevaar voor eigen leven land'op de zee ver overd, wat mede heeft bijgedra gen aan onze welvaart", betoogt Freeke. „Om nu dit kostbaar erfgoed ten bate van de natuur en uitbreiding van waterber ging terug te geven aan de zee, vinden wij erg kortzichtig.Ook wijst de LPF er op dat dat met ontpoldering enorme kosten ge moeid zijn. zuinigingen bij de vaarwegmar kering in een interne notitie staan die nog moet worden be sproken. Duidelijk is evenwel dat beheer en onderhoud van vaarwegen meer geld kost dan er nu voor beschikbaar is. De begroting van Verkeer en Wa terstaat komt deze week aan de orde in de Tweede Kamer. Kleine Jeffrey is bijna drie jaar en zijn moeder is begon nen met de zindelijkheids - training. Braaf zit het kereltje elke keer op zijn potje om een plasje te doen. Deze week ging het een keermis en Jef frey liep een beetje geschrok ken naar zijn moeder: „ma ma, er zit een slokje plas in mijn broek!" P- M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37