PZC Ajax neemt geen risico's tegen Celta PSV rekent op fitte André Ooijer Moyennes De Bruijn blijven stijgen Duizend euro voor een luxueuze suite 18 Jonge Ajacied maakt veelbelovende rentree na blessureleed champions league Korfbalsters lichtgewond bij ongeluk dinsdag 4 november 2003 Moens wjëek op proef bij HSV Hans Ooft weg bij Japanse club Volgende tik Gemotiveerd Slanker AA Gent ontslaat Olde Riekerink Timman houdt kans op prijs Dode bij instorten tribune Schalken duikelt op ranglijst Daviscupteam speelt in Maastricht Selecties voor WB schaatsen Kluivert breekt met Sigi Lens van onze sportredactie VIGO - De biessuregolf die Cel- ta de Vigo op dit moment treft, is voor Ajax-trainer Ronald Koeman allerminst reden om het Champions League-duel met de Spanjaarden vanavond positiever tegemoet te treden. Ook de slechte prestaties van de club in de nationale compe titie zeggen de oefenmeester weinig. „Ik vond Celta twee weken geleden, vooral in de tweede helft, zeer goed spelen tegen ons. Dat elftal houd ik in gedachte en niet het elftal dat slecht in de Liga pres teert." „Ik moet dan ook nog zien of al die geblesseerden echt niet kunnen voetballen. Als je voor je laatste kans vecht, ben je vaak best bereid om wat extra pijn te lijden." Celta mist waarschijnlijk Berizzo, Velas- co en Edu. Giovanella en Ignacio zijn voor het duel met Ajax geschorst. Over de inzetbaarheid van Lo pez en Jesuli had Celta-trainer Lotina maandag nog zijn twij fels. Koeman verwacht desondanks een hete wedstrijd. „Celta de Vigo is gezien de stand alleen gebaat bij een overwinning. Bij ons ligt dat anders. Al betekent dat niet dat we gaan verdedi gen, daar hebben we het elftal niet voor." Het publiek in het stadion Balaidos in de Noord- Spaanse stad Vigo, op de grens met Portugal, is de slechte prestaties van het elftal inmid dels beu. De afgelopen weken werd het team veelvuldig uit gefloten, vaak al vanaf het be- ginsignaal. Koeman wilde over de opstel ling van Ajax gisteren geen me dedelingen doen. Uit de laatste training in het stadion van Celta kon echter worden opge maakt dat Koeman in de uit wedstrijd geen rol ziet wegge legd voor Sneijder. De vermoedelijke opstelling: Lobont; Grygera, Pasanen, Es- cudé en Maxwell; De Jong, Ga- lasek, Van der Vaart en Mitea; Sonck en Ibrahimovic. ANP Heitinga is brutaal als vanouds door André Hoogeboom AMSTERDAM - Zijn eerste vol ledige optreden was in het ge drang van PSV-Ajax slechts een voetnoot, maar daarom niet minder opmerkelijk. Tegen AZ stond hij zaterdag opnieuw in de basis. De bijna 20-jarige John Heitinga heeft een streep gezet onder een eenzaam ge vecht dat vijftien maanden heeft geduurd. Hij is vandaag paraat in de volgende wedstrijd van Ajax, in de Champions Lea gue tegen Celta de Vigo. John Heitinga herinnert zich tot op de minuut nauwkeurig wan neer het noodlot toesloeg. „Op 29 september 2002,14.35 uur in de 83e minuut van de wed strijd." Het was tegen NAC, in een duel met Fehér. De schade was groot: een gescheurde kruisband. Ruim een jaar na dat fatale mo ment liet Koeman hem invallen tegen Volendam. Weer dat oog voor detail. „In de zevenenveer tigste minuut mocht ik gaan warmlopen. Een schitterend moment. Ik kreeg een staande ovatie. Het publiek scandeerde mijn naam. Het was alsof er een zak met stenen van mijn schou ders viel. Daar had ik al die tijd voor gewerkt. Het voelde alsof ik mijn leven terugkreeg." De invalbeurt tegen Volendam markeerde een nieuwe start in de veelbelovende loopbaan van de jonge voetballer. Bijna twin tig is hij en meer dan vijftien maanden uit de roulatie ge weest. Vijftien cruciale maan den. Maanden waarin Ajax de dinsdag Groep E: Panathinaikos-Stuttgart, Manchester United-Rangers Groep F: Porto-Marseille, Partizan Belgrado-Real Madrid Groep G: Lazio Roma-Chelsea, Besiktas-Sparta Praag Groep H: Celta de Vigo-Ajax, Club Brugge-AC Milan HAMBURG - Oscar Moens maakt op korte termijn wellicht zijn rentree. De voormalige doelman van AZ is deze week op proef bij HSV. De Hamburgse voetbalclub is op zoek naar een vervanger voor Martin Piekenhagen, die zijn kruisbanden heeft gescheurd. Moens kan op zijn vroegst in de cember door de formatie uit Hamburg worden aangetrok ken. HSV, teleurstellend der tiende in de Bundesliga, wordt getraind door Klaus Topmöller. GPD TOKIO - Hans Ooft heeft ont slag genomen als coach van de Japanse voetbalclub Urawa Red Diamonds. Dat gebeurde vreemd genoeg na de door Ura wa met 4-0 gewonnen bekerfi nale tegen Kashima Antlers. Ooft was boos omdat clubvoor zitter Inukai voor de wedstrijd had laten uitlekken dat het con tract met de 56-jarige Neder lander niet zou worden ver lengd. „Ik had al besloten dat ik na dit seizoen niet zou blijven. De voorzitter heeft er met zijn amateuristische gedrag voor gezorgd dat mijn ontslag nu al op straat ligt." Ooft vormde met Wim Jansen de technische staf van Urawa Red Diamonds. ANP/RTR weg omhoog vond, Europa ver baasde met een plaats in kwart finale van de Champions Lea gue, Dick Advocaat namens Oranje naarstig op zoek was naar nieuwe verdedigers die in eigen land maar niet opstonden. De bondscoach noemde zijn naam. „Dat heeft me wel ge streeld, maar niet meer dan dat. Ik ben geen moment bezigge- weest met het Nederlands elftal. Nog altijd niet. Eerst een vaste plaats veroveren lpij Ajax." Bewust heeft hij zich lange tijd afgesloten van de voetbalwe reld. Hij vluchtte naar Amerika en liet zich opereren door Ri chard Steatman, een arts met een grote reputatie. Hij had we reld- en Nederlandse voetbal sterren als Ronaldo, Lothar Matthaus, Ruud van Nistelrooij en Giovanni van Bronckhorst betergemaakt. Maar Heitinga ging er ook heen omdat Amerika ver was. Een land waar voetbal een onbe kend fenomeen is en de gekwet ste verdediger ook mentale rust kon vinden. De volgende halte was Zeist. Weer herinnert Hei tinga feilloos de details: „21 ok tober naar Amerika, 25 oktober geopereerd, 11 november terug in Nederland. Op dat moment denk je nog helemaal niet aan voetballen of aan je carrière of aan eventuele nieuwe concur renten. Je werkt vijf dagen per week, van negen tot vijf in Zeist." Het was niet de eerste tegenslag in zijn nog jonge loopbaan. Hei tinga was, samen met Rafael van der Vaart, slachtoffer van een verkeerde ingreep in het VU-ziekenhuis aan de menis cus. Daardoor duurde dat her stel geen zes weken, maar zes maanden. Nadat de verdediger zich net had teruggeknokt, kreeg hij de volgende tik. „Ik kon wel janken. Ik zat hele maal stuk. Zoiets wens je je erg ste vijand niet toe. Maar al snel besef je dat bij de pakken neer zitten geen optie is. Je moet ver der. Natuurlijk zijn er van die dagen dat je het niet meer ziet zitten, dat je twijfelt of je ooit wel op niveau terug zal komen. Het gaat nooit snel genoeg. Maar dit soort blessures laat zich niet forceren. Het herstel kan maar zo snel gaan als de knie voorschrijft." Sinds zijn terugkeer bij de A-se lectie, in juli van dit jaar, heeft John Heitinga nog niet één keer verloren met een elftal waarin hij speelde. Of het nu Jong Ajax, het eerste, of Jong Oranje was. Hij maakte bij elk optreden in druk, speelde brutaal als van ouds, zelfs beter dan voor zijn blessure. De rentree is veelbelo vend. Meer niet, dat weet hij zelf ook. De concurrentie is toege nomen, terwijl Ajax een niveau hoger is gaan spelen. En Ajax heeft zich versterkt. Zijn kans diende zich toch onverwacht aan. Hatem Trabelsi raakte te gen Celta zwaar geblesseerd. „Voetbal is keihard. De een z'n dood is de ander z'n brood, zo werkt dat. Ik ga daar niet moei lijk over doen. Omdat ik gebles seerd raakte, hebben anderen ook kansen gehad. Ik ben nu tot op het bot gemotiveerd. Maar ik hoef niet per se aan de rechter kant te spelen. Ik kan ook op an dere posities uit de voeten. Links, rechts of in het midden." Zoals bleek tegen PSV, waar hij naast Galasek controleerde op het middenveld. De lange terug weg naar het eerste van Ajax heeft hem veranderd. De jonge prof is volwassen geworden: „Ik denk dat ik nu sterker ben dan voorheen. Fysiek, maar ook geestelijk. Je moet het tenslotte allemaal zelf doen, helemaal al leen. Mensen kunnen je ook niet helpen. Ik laat me nu niet meer zo snel door een tegenslag uit het veld slaan. Ook technisch ben ik beter geworden. Het leed is echt geleden. Ik voel geen pijn meer, en de angst is weg." Kortom, Heitinga is weer geluk kig: „Ik lach iedere keer als ik de bal goed raak. Dan weet ik dat het weer in orde isIk ga elke dag met een big smile naar de trai ning. Het leven dat ik wilde, heb ik terug, dat is het belangrijk ste." GPD John Heitinga (rechts) behoort na een lange periode van revalidatie weer tot de kern van Ajax. „Ik voel geen pijn meer, en de angst is weg.' van onze sportredactie EINDHOVEN - De kans is groot dat PSV een beroep kan doen op André Ooijer voor de Champions-Leaguewedstrijd te gen AEK Athene, morgenavond in Eind hoven. De verdediger trainde gisteren met de selectie mee. Trainer Guus Hid- dink is hoopvol gestemd, maar hakt de knoop pas later door. André Ooijer miste zaterdag het duel met NAC vanwege de schouderblessure die hij een week eerder tegen Ajax opliep. Ook Johann Vogel moest verstek laten gaan in Breda. Gisteren trainde hij apart van de groep met hersteltrainer Luc van Agt. Het is onzeker of hij tegen AEK kan spelen. Hiddink kan wel een beroep doen op Arjen Robben, die zich weer helemaal fit voelt. De linksbuiten begon tegen NAC op de bank en viel halverwege in voor Rommedahl. Robben kampte al eni ge tijd met ziekteverschijnselen, waar schijnlijk een ontsteking in de maag. Hij speelde desondanks tegen AEK en Ajax, maar die wedstrijden kostten veel kracht. Na afloop van de wedstrijd tegen NAC zei Guus Hiddink dat hij Robben had aangesproken op zijn gedrag in wedstrij den. Het moest uit zijn met de irritante handgebaartjes, gemekker tegen de scheidsrechter en het gemakkelijke val len in duels. Robben reageerde geïrriteerd op de uit latingen van zijn trainer. „Want we had den er na de wedstrijd tegen Ajax al over gesproken, op het trainingsveld. Ik heb gezegd: oké, dat moet ik inderdaad niet doen. Hoewel het niet overdreven moet worden, moet je wel voorkomen dat je een bepaalde reputatie krijgt, dat je een stempel krijgt opgeplakt waar je moei lijk weer vanaf komt. Ik heb daarna zelf aangegeven dat ik liever niet wilde spe len tegen NAC, en dan komt toch weer het verhaal over mijn gedrag terug. Dan denk ik: waarom? We hadden het toch al besproken? Een extra prikkel? Onzin, als iemand die niet nodig heeft, ben ik het. We moeten er nog maar eens even over praten." Van de andere geblesseerde PSV'ers (Van door Karei Pleunis HULST - Dick Jaspers is na tuurlijk weer torenhoog favo riet voor het NK driebanden, dat begin volgend jaar in het Brabantse Veghel wordt ge houden. Toch hoopt ook de Hulstenaar Jean-Paul de Bruijn een rol van betekenis te kunnen spelen. De 38-jarige biljarter speelt in een poule met Dick Jaspers, Clemie van Wanrooij en Roland Uytdewil- ligen. De beste twee spelers gaan door. De Willebrorder Jaspers en De Bruijn favoriet zijn om heel- huids door de poule te komen, hoewel De Bruijn slechts als zestiende tot de Masters werd toegelaten. Als laatste dus. „Klopt", zegt hij, „maar het heeft me ook bepaald niet mee gezeten in de Grand prix-wed- strijden waar je de punten moet halen. In de eerste of tweede ronde stond ik altijd wel tegenover een topper. Als het niet tegen Jaspers was, dan wel tegen Burgman of De Klei- Vorig j aar was het lothembeter gezind en sprokkelde De Bruijn dermate veel punten bijeen dat hij als nummer vier aan de Masters begon. Toch vindt hij van zichzelf dat hij dit jaar beter speelt. „Ik heb nu dertien wedstrijd gespeeld voor mijn clubs in België en Nederland. Eentje heb ik er verloren, de rest ge wonnen. En mijn moyennes liggen ook hoger. In Nederland speel ik nu 1.3, in België zelfs 1.7. Dat zijn mooie moyennes. Toppers als Ceulemans en Cau- dron zeggen dat ik van alle Ne derlandse driebanders de meeste progressie maak." „Ik doe er ook veel voor", legt De Bruijn uit. „En ik wil nog beter. Ik ben ook een kilo of dertien lichter. Ja, het zat me in de weg. Toen ben ik gaan hard lopen. Soms wel een kilometer tje of tien. Ik voel me er goed bij. Ik heb ook gekeken naar andere toppers. Hoe benaderen zij hun sport, hoe pakken ze be paalde zaken aan. Ik train re gelmatig met Caudron, Lep- pens en Stroobants. Dat loont." Zijn werk wil hij beslist niet opgeven voor het driebanden. „Het is zo zalig om niet alleen aan biljarten te moeten den ken." „Mijn werk als salarisad ministrateur is een welkome afwisseling. Drie dagen wer ken, vanaf woensdagavond leef ik dan naar mijn volgende wedstrijd toe." De px-ogressie die De Bruin nu maakt, geeft aan dat hij wel licht te laat aan het driebanden is begonnen. „Ik doe het nu een jaar of vijf echt serieus. Ja, je zou me als een laatbloeier kun nen betitelen." Anderzijds had hij het band stoten nooit willen missen, waar hij twee Europese titels haalde. „Maar je moet realis tisch zijn. In de biljartwereld draait het nu hoofdzakelijk om het driebanden. En die spel- soort geniet nu prioriteit." GENT - Voetbaltrainer Jan Olde Riekerink is per direct ont-| slagen bij de Belgische eersteklasser AA Gent. Een zegsmatl van de Vlaamse club heeft dat gisteren bevestigd. De Neder lander krijgt de schuld voor de matige prestaties van Gent in! de competitie. Olde Riekerink tekende mei vorig jaar een contract bij Ail Gent. Hij kwam van Ajax, waar hij succesvol was met heil tweede elftal. Zijn contract liep door tot het einde van het sei zoen, maar hij had een optie voor nog een jaar. Gent draait deze competitie stroef. De club staat negende me! elf punten uit vijftien wedstrijden. De laatste vier wedstriji den werd er niet gescoord. Hulptrainer Herman Vermeulen en keeperstrainer Philippe Vandewalle nemen de taken voorlopig over. ANP WILLEMSTAD - Jan Timman heeft met de laatste ronde het vooruitzicht nog altijd kans op een hoge klassering in he open schaaktoernooi van Willemstad op Cura9ao. De Am sterdamse grootmeester speelde twee keer remise en staat o] een gedeelde vierde plaats, een half punt achter de drie koplo- pers. Timman speelde met zwart remise tegen de regeren Amerikaans kampioen Shabalov. Een dag later, weer me zwart, ging hij gelijkop mét Gulko. Timman speelt in de laat ste ronde met wit tegen koploper Greenfeld. Bij winstheefthi kans op de eerste plaats. Internationaal meester Karei van der Weide hield de race ora! de hoogste plaatsen niet vol. Hij verloor van de Peruviaar,' Granda Zuniga, gevolgd door een remise tegen Hübner. D- jonge Bianca Muhren blijft het goed doen. Zij staat na ach: ronden op 50 procent. ANP BOGOTA - Een voetbalwedstrijd in de Colombiaanse stac. Barranquilla is dramatisch geëindigd toen de reling van ee! tribune het begaf. Een 2 0-jarige vrouw kwam om het leven, 33 anderen raakten gewond toen zij zeker vier meter vielen eno» het beton van een ondergelegen tribune terechtkwamen. Het ongeluk gebeurde na afloop van de wedstrijd tussen Ju nior en Tulua 1-0)De voetbalfans drongen naar de voorkar. van de volgepakte tribune om de spelers van het winnend elftal te zien. Onder de druk van de massa brak de aluminiui leuning. Zeker zestien supporters liepen ernstige verwondii gen op. ANP/RTR/AFP RIJSWIJK - Tennisser Sjeng Schalken heeft een stevige du] keling gemaakt op de wereldranglijst. De Limburger zakt! van de dertiende naar de negentiende plaats op de lijst dies ATP maandag vrijgaf. Hij verloor vooral punten door zijn m;l tige optreden afgelopen week in het Masters-toernooi in Pa.' rijs. Schalken werd in de tweede ronde uitgeschakeld doorc; Fransman Carraz. Martin Verkerk is nu de hoogst geklasseei de Nederlander op de zeventiende plaats. ANP WOERDEN - Het Nederlandse Daviscupteam speelt volgen jaar zijn eerste wedstrijd in de wereldgroep tegen Canadai Maastricht. De ontmoeting staat van 6 tot 8 februari op d agenda. Bij winst komt Oranje in de volgende ronde, medi' april, uit tegen de winnaar van de ontmoeting tussen Tsjechi en Spanje. ANP foto Hans van Weel/GPD Bommel, Faber, Bögelund en Marquin- ho) was al langer duidelijk dat ze tegen AEK niet beschikbaar zijn. Mogelijk voegt Hiddink nog wel Leandro aan de selectie toe. De Braziliaan is hersteld van zijn kwetsuur, maar nog verre van wed- strijdfit. Mateja Kezman keert tegen AEK terug in de spits. Gisteren werd bekend dat de aanklager betaald voetbal geen noodzaak ziet om PSV te vervolgen voor wanordelij kheden van de supporters tijdens ADO Den Haag-PSV. Lange tijd werden spreekkoren aangehe ven tegen scheidsrechter Roelof Luinge, nadat hij Kezman met een rode kaart van het veld had gestuurd. De zaak is gesepo neerd. GPD van onze sportredactie LOUTRAKI - Journalisten heb ben gisteren een indruk kunnen krijgen hoe veel hoogwaardig heidbekleders er straks bij de Olympische Spelen van Athene zullen bijliggen op een van de elf luxe drijvende hotels in de ha ven van Piraeus. Ze mochten een kijkje nemen op de Ooster- dam, met zijn vijf sterren een van de vlaggenschepen van de Holland-Amerika lijn, die in de Griekse wateren een cruise maakt. De Oosterdam, die 924 kamers heeft verspreid over tien dek ken, meert vlak voor het begin van de Olympische Spelen op 13 augustus af in Piraeus. Tijdens het evenement zal het schip on- ROTTERDAM - Drie korfbal- sters van het Nederlands team zijn gisteren licht gewond ge raakt na een aanrijding op de Brienenoordbrug in Rotterdam. Marloes Preuninger, Mirjam de Kleijn en Marjan de Jong wer den van achteren aangereden door een vrachtwagen, toen zij na de training op weg waren naar het spelershotel. De korf- balsters bleken bij nader onder zoek geen ernstige verwondin gen te hebben. Het drietal zal hoogstwaar schijnlijk vandaag gewoon meespelen in de tweede groeps wedstrijd tegen Groot-Brittan- nië. ANP HOOGLAND - De topsport commissie van de KNSB heeft de schaatsers aangewezen die komend weekeinde deelnemen aan de wereldbekerwedstrijd in Hamar. De ploegen zien er als volgt uit. Vrouwen: 1500 meter: Thomas, Vis, Timmer, Groenewold en 't Hart. 3000 meter: Groenewold, Smit, De Loor, Van Goozen en Vis. Mannen: 1500 meter: Wenne- mars, Tuitert, Postma, Uytde- haage en Verheijen. 5000 meter: Verheijen, Uytdehaage, De Jong, Tuitert en Romme. ANP geveer 1800 gasten huisveste! Onder hen leden van het Ruse sche en Zuid-Afrikaanse olyij pische comité. Zij (of hun orga nisatie) moeten wel flink in a buidel tasten. De goedkoops; cabine kost al 300 euro p( nacht. Een beetje suite doet; gauw een paar duizend euro,1 Op de complete vloot is stras plaats voor 13.000 bezoeken Een welkome aanvulling van; hotelaccommodatie in Grieken land. Ongeveer dertig procei van de beschikbare ruimte w al gereserveerd voor de olymp sche familie. Voor de 'gewo: man' is nog plaats. „Haast isg boden", zei Vassilis Niadas vïj het organisatiecomité Ath( „Wie zo'n geweldige ervarii wil meemaken, moet opschietfj en snel reserveren." ANP/RTfl AMSTERDAM - Patrick Kit vert moet op zoek naar een niet we zaakwaarnemer. De spil van Barcelona en Sigi Lens hel, ben de jarenlange samen»* king verbroken. Volgens voormalige begeleider u Kluivert was het contact uil meer als voorheen. „De chem' is een beetje over, zoals dat:; mooi heet", verklaart Lens; breuk. De zaakwaarnemer raakte nj Kluivert in contact toen hij tl in de B-junioren van Ajax vod balde. Hij onderhandelde a mens de spits over het eet; prof contact bij de Amsterdam; club. Ook stond hij Kluivert; in de besprekingen met zijn 1- tere clubs AC Milan en Bareel! na. Lens wil niet zeggen of4 breuk te maken heeft met dei' tiviteiten van Kluivert buitj het voetbal. De spits opendec» langs een groot loungecafé Barcelona. „We hebben infj geval geen ruzie", aldus Lens De bij Barcelona ontevreft Kluivert sloeg onlangs een aa« bieding van Newcastle Unik af. De spits zou wel opensta! voor een overgang naar Arse®; Manchester United of Chels* Hij mag voor een gelimiteer! transfersom van slechts 1,8 tl joen euro vetrekken. „Dat t' lucratief zijn", weet ook Lej „Maar misschien ben ik niet!; als veel zaakwaarnemers. het niet meer klikt, moet je stW pen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34