PZC Vaarwegen dicht door bezuinigingen Rij ks water staat PZC Afrit Julianastraat nog even lastige hobbel Buurtwacht pakt hangjeugd aan Hoop op positief oordeel nieuwe strandtent Renesse Einde Sluis aan Zee lijkt in zicht 13 Onenigheid Partijen Schouwen-Duiveland over gebiedsvisie agenda dinsdag 4 november 2003 Jubilarissen FNV gehuldigd Nominaties Zeeuwse reddingsboten Schippersinternaten voeren actie Werkstraf voor dreigen met mes Steunpunt Monumentenzorg actief Verdeeldheid over Gouwe en Ee door Esme Soesman ZIERIKZEE - Voor de ene partij is de gebiedsvisie Gouwe en Ee dé uitgelezen kans om in de toe komst het beste te halen uit het middengebied Schouwen-Dui veland. De ander vreest slechts de kosten en menskracht die er mee gaan gepaard. Verdeeld heid ten top, gisteravond bij de presentatie van de gebiedsvisie in de commissie openbare ruim te. De oorspronkelijke haalbaar heidsstudie naar het herstel van de oude waterlopen Gouwe en Ee heeft plaatsgemaakt voor een integrale gebiedsvisie, zo'n beetje betrekking hebbend op heel het gebied tussen de denk beeldige lijn Brouwershaven en Zierikzee in het westen tot aan de lijn van het dijkwater bij Dreischor via Nieuwerkerk tot het Ouwerkerkse krekengebied. De gebiedsvisie, die augustus volgend jaar klaar moet zijn, biedt waarschijnlijk een ruimer kader dan het bestemmingsplan buitengebied dat doet. Deze OUWERKERK - FNV Bondge noten heeft haar 30 jubilarissen op Schouwen-Duiveland ge huldigd. Elf van hen kwamen voor dat doel in het dorpshuis van Ou- werkerk bijeen. Onder hen de heer Zwaai, die al 50 jaar lid is van de vakbond. Vijf van de aanwezige leden zijn veertig jaar lid. Tot slot werden nog eens vijf leden gehuldigd voor hun kwart eeuw durend lid maatschap. STREEKACTIVITEITEN RENESSE - Koorgedeelte Jacobuskerk, 20.00 uur: Open bijbelavond; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Samenleving en Bestuur (o.m. Plan van Aanpak Mondragon). staat bijvoorbeeld nieuwe eco nomische dragers (ned) alleen toe binnen bestaande bebou wing. Hoewel, zo gaf wethouder G. van de Velde-de Wilde aan, de uitkomst nog lang niet vast ligt - is het denkbaar dat er aan de hand van het te ontwikkelen toetsingskader dadelijk meer mogelijk moet zijn. Ze verwees naar recreatieve mogelijkheden en nieuwe bebouwing. Dat kost de gemeente Schou wen-Duiveland nauwelijks iets. Juist vanwege de weerstand die er bij de gemeenteraad bestond, is er naarstig gezocht naar der den die bereid zijn in de studie te investeren. Die financiële kant is volledig dichtgetimmerd, werd gisteren keer op keer her haald. Behalve de ruim 36.000 euro die de gemeenteraad in 2001 al voor dat doel voteerde, hoeft er niets door de gemeente te worden betaald. De studie, die in totaal 131.000 euro gaat kosten, wordt onder meer door de ANWB en het Stimulerings fonds voor de Architectuur gefi nancierd. Met daarin inbegre pen de uren die ambtenaren van de gemeente in het project in vesteren. Dat wilde er niet bij iedereen in. B. Flach-de Geus (CDA) en P. Berrevoets-Ringelberg (Leef baar Schouwen-Duiveland) maakten duidelijk de totaalvi sie bepaald geen prioriteit toe te kennen. Regelmatig wordt ge zegd dat er geen personeel te vinden is en nu werken ze hier aan, aldus Flach. Ringelberg: „Dit is een inspanning, zelfs een luxe inspanning. Onze opdracht is: werk eerst de achterstanden bij ruimtelijke ordening weg." Van de Velde noemde het een trieste zaak als de gebiedsvisie stukloopt op dat argument. In het project worden zo'n 1800 uren gestoken waarvan nog geen honderd voor rekening van de gemeente Schouwen-Duive land komen. Daar tegenover staat dan een toetsingskader waarop initiatieven uit dat ge bied beoordeeld kunnen wor den. Een visie die, zo beloofde zij, de ontwikkeling van het bestem mingsplan buitengebied niet zal frustreren. Maar misschien da delijk wel zal zijn in te schuiven. Ligt de studie klaar dan zal ver der worden gesproken over kos ten en inspanning die gepaard gaan met de eventuele uitvoe ring ervan. Zij werd gesteund door W. Ren den (PvdA) die aangaf dat amb tenaren zich uiteindelijk niet al leen op het wegwerken van achterstanden kunnen storten. „De gemeente moet niet alleen stilstaan, maar zich tenslotte ook ontwikkelen." Ook Alert en de WD lieten doorschemeren niet faliekant tegen te zijn. i if «ninwa'in r JB*» -Tp In het ZIERIKZEE - Twee Zeeuwse reddingsboten maken kans op de titel Reddingsboot van het jaar 2003. De Jan B. van de red dingsbrigade Zierikzee en de 6929 van de Domburgse brigade zijn doorgedrongen tot de finaleronde van de verkiezing. Le den van reddingsbrigades, de Koninklijke Nederlandse Red dingmaatschappij, de brandweer en watersporters konden via internet stemmen. Uit de nominaties heeft een jury tien fi nalisten gekozen. Behalve de twee Zeeuwse reddingsboten maken ook schepen uit Urk, Katwijk, Egmond aan Zee, IJmuiden, Warder, Naarden, Dordrecht en Sint Maartenszee kans op de titel. De stemming voor de uiteindelijke winnaar gaat via internet (www.reddingsboten.com). De uitslag wordt in januari 2004 bekendgemaakt. DEN HAAG - Schippersinternaten voeren volgende week dinsdag in Den Haag actie tegen de voorgenomen bezuiniging op hun subsidie van tien procent. Zij overhandigen voorzitter E. Terpstra van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) een petitie waarin zij protest aantekenen tegen de korting. De ac tie, een initiatief van het Landelijk Oudercontact voor de Trekkende Beroepsbevolking, begint met een badkuipenrace op de Hofvijver naast het Binnenhof in Den Haag. Elk schip- persinternaat is gevraagd een delegatie mét badkuip af te vaardigen. Het schippersinternaat Koningin Juliana in Ter- neuzen, het enige in Zeeland, komt met een bus naar Den Haag. De Terneuzense instelling dreigt 73.000 euro op j aarba sis kwijt te raken. Het personeelsbestand moet dan terug van vijftien naar minder dan dertien formatieplaatsen, waardoor het niet meer mogelijk is de 49 in Terneuzen gehuisveste inter naatskinderen voldoende te begeleiden. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Axel is gisteren in Middelburg voor zijn aandeel in een vechtpartij veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De Axelaar had zich in de nacht van 12 april in zijn woon plaats bemoeid met een knokpartij tussen zijn vriend en een ander. Hij was er aanvankelijk tussengesprongen, waarbij hij ook een klap te incasseren kreeg. Vervolgens was hij naar huis gegaan om een mes te halen, dat hij aan zijn belager had ge toond. „Dat is vragen om moeilijkheden", zei politierechterB. Doorewaard. Officier van justitie H. den Hartog was ervan overtuigd dat de vriend van de verdachte, die zich later nog moet verantwoorden voor de politierechter, de ruzie had uit gelokt. Ze eiste honderd uur taakstraf. Raadsman A. Cambier bepleitte een lagere straf, omdat hij de rol van zijn cliënt be perkt vond. MIDDELBURG - Vanaf 1 november is het Steunpunt Monu mentenzorg Zeeland actief. D. Koren is aangesteld als coördi nator van het steunpunt, dat opereert onder de vleugels van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Voornaam ste taak: het adviseren van de gemeenten over wetten, spelre gels en subsidiemogelijkheden op het gebied van monumen tenzorg. Zeeland is de tiende provincie die een dergelijk steunpunt krijgt. Koren gaat onder meer zogenaamd 'bouw- planoverleg' op poten zetten. Gemeenten en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg praten daar over plannen voor het verbouwen of restaureren van monumenten. Ook komt er een 'ruimtelijk planoverleg', waarin cultuurhistorische waarden aan de orde komen, die in het geding zijn bij ruimtelijke orde ningsplannen van gemeenten en provincie. door Ben Jansen VLISSINGEN - De vaarroutes in Zuidwest-Nederland en op de Waddenzee dreigen in de knel te komen door bezuinigingen bij Rijkswaterstaat. De directie Noordzee, verantwoordelijk voor de vaarwegmarkering, overweegt taken te schrappen om de begroting sluitend te ma ken. De mogelijke gevolgen voor Zeeland zijn onbekend. Volgens een verklaring van H. Gorter, voormalig hoofd van de vaarwegmakeringsdienst in de regio noord, moet 3,2 miljoen euro op plaatsing en onderhoud en boeien en tonnen worden be zuinigd. Dat zou de directie Noordzee willen doen door der tig arbeidsplaatsen te schrap pen, twee van de zeven beton- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/mvijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur ningsvaartuigen uit de vaart te nemen en een van de vier werk plaatsen voor onderhoud van boeien en tonnen te sluiten. Een van die betonningsvaartuigen is in Vlissingen gestationeerd: de Frans Naerebout. In Vlissingen is ook een onderhoudswerk plaats. De bezuinigingen leiden naar het oordeel van Gorter tot de op heffing van 40 procent van de vaarwegen in Zuidwest-Neder land en op de Waddenzee door dat de bebakening er wordt op geruimd. De verwachting is dat vooral tonnen voor de recreatie vaart zullen worden verwijderd. Daardoor wordt het drukker op de hoofdvaarroutes met alle ri sico's van dien. Wordt het betonningswerk uit gevoerd door de directie Noord zee, de plaatsen waar in de Zeeuwse wateren boeien en ton nen komen te liggen, worden be paald door de directie Zeeland. Een woordvoerder van Rijks waterstaat Zeeland zei gisteren dat onbekend is of en in welke mate zal worden bezuinigd op de vaarwegmarkering. Volgens hem is intern overleg gaande over de gevolgen van allerlei be sparingsmogelijkheden. „Het uitgangspunt is in elk geval dat oplossingen worden gevonden waarbij de veiligheid voorop blijft staan." Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd meegedeeld dat eventuele be zuinigingenbij de vaarwegmar kering in een interne notitie staan die nog moet worden be sproken. Duidelijk is evenwel dat beheer en onderhoud van vaarwegen meer geld kost dan er nu voor beschikbaar is. De begroting van Verkeer en Wa terstaat komt deze week aan de orde in de Tweede Kamer. De afrit van de Julianastraat naar het Groeneweegje dient met beleid te worden genomen. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De herinrichting van het Groeneneweegje, dé toegangsweg tot het Zierikzeese bedrijventerrein De Zuidhoek, ligt op schema. Eind deze maand wordt het werk afge rond. Tot die tijd blijft het uit kijken geblazen, want zolang nog niet alle asfaltlagen er lig gen blijft met name de 'afrit' van Julianastraat naar het Groene weegje een lastige hobbel. De krassen in de stenen ter plaatse spreken boekdelen. Hier zijn minstens een paar uitlaten en trekhaken 'bijgeschaafd'. Dat leed is, zegt civieltechnisch medewerker van de gemeente Schouwen-Duiveland J. Scheele, bijna geleden. Hij geeft toe dat de afrit in kwestie mo menteel nog aan de steile kant is. „Maar dat komt omdat nog niet alle lagen asfalt aange bracht zijn. Als dat eenmaal ge beurd is, is er niets meer aan de hand." Scheele voegt er aan toe dat bij de gemeente slechts één klacht is binnengekomen over de afrit. Om te voorkomen dat dat er meer worden, is de afrit al op en kele plaatsen provisorisch uit- gevuld. Tijdelijk, want er komt nog een laag asfalt overheen. Om dat asfalteringswerk te kunnen uitvoeren wordt de weg vrijdag 7 en vrijdag 14 novem ber van 18.30 tot 06.00 uur afge sloten voor alle verkeer. De afsluiting houdt in dat de be drijven op het bedrijven terrein op genoemde tijdstippen onbe reikbaar zijn voor gemotori seerd verkeer. Scheele bena drukt dat afsluiting van de weg onontkoombaar is. „We hebben daar intensief overleg over ge pleegd met de betrokken bedrij ven. Want eerst was er sprake van zes keer afsluiten van de weg. Dat hebben we terug weten te brengen tot maximaal drie keer, waarvan al één afsluiting achter de rug is." In het kader van de reconstruc tie zijn de kruisingen van het Groeneweegje met Juiliana- straat en 's Heer Lauwendorp verruimd. Verder is het enkele jaren geleden langs het Groene weegje aangelegde fietspad ver nieuwd en voorzien van een af scheiding met de rijbanen voor het gemotoriseerd verkeer. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Inwoners van Nieuw- en Sint Joosland gaan in het weekeinde wachtlopen op 'de hoek', om zo de overlast die daar door hangjongeren wordt veroorzaakt, terug te dringen. Politie, gemeente Middelburg en de dorpsraad pikken het ge drag van de jongeren niet langer en hebben daarom nu de handen ineengeslagen. Buurtbewoners voelen zich 'al te lang bedreigd door het inti miderende gedrag van een aan- tal jongeren, die tussen dertien en achttien jaar oud zijn'. Jon geren spugen, schelden, maken racistische opmerkingen en in enkele gevallen worden mensen gemolesteerd. Door vandalisme is er inmiddels een schadepost van duizenden euro's ontstaan. Dat staat in een speciale editie van De Dorpskrant van Nieuw en Sint Joosland. In die dorps krant vraagt burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg aandacht voor de overlast. „Mensen uit het dorp voelen zich niet meer veilig of ze voelen zich zelfs bedreigd. De situatie escaleert." De politie schrijft dat er zeer regelmatig meldin gen binnenkomen dat jongeren 'van de hoek' problemen veroor zaken. De politie is blij dat een aantal ouders van jongeren die wel eens op de hoek staan, mee wil helpen aan een oplossing. Op vrijdag en zaterdag zullen ouders per toerbeurt als buurt wacht optreden. De dorpsver eniging verwacht veel van deze 'vreedzame aanpak'. Zij be treurt het dat door deze overlast Nieuwlanders wegtrekken uit het dorp. De Stichting Kultu- reel Werk Middelburg zet zich in om de alternatieven voor de jon geren te vinden. Sinds enige tijd is er geen jongerensoos meer in het dorp. De jeugd zou vermaak kunnen vinden in het Jongeren door Harmen van der Wekf DEN HAAG - Met een goed ge voel stapte de Schouwse cam pingeigenaar M. Ruijtenberg gisteren het gebouw van de Raad van State in Den Haag uit. Al zeven jaar probeert hij een vergunning te krijgen voor een strandpaviljoen bij de duin overgang Helleweg in Renesse. Staatsraad J. Polak voelde de gemeente Schouwen-Duive land in hoger beroep stevig aan de tand. De Middelburgse rechtbank stelde de gemeente eerder dit jaar nog in het gelijk. Ruijten berg had terecht geen toestem ming gekregen voor een strandpaviljoen. Dat er sinds Ruijtenbergs aanvraag in 1996 nog zes strandtenten op de Schouwse kust zijn bijgekomen, deed er volgens de rechtbank niet toe. De gemeente heeft het aantal paviljoens aan een maxi mum gebonden en dat is met in totaal veertien strandtenten be reikt. Dat kan wel zo zijn, ver klaarde raadsman M. Smaling van Ruijtenberg, maar het maximum van veertien strand tenten is pas na 1996 vastge steld. „En waarom kregen andere kandidaat-paviljoen houders nog wel een vergunning en Ruijtenberg niet?", vroeg Smaling zich af. Volgens hem moet de gemeente onder het motto 'gelijke monni ken, gelijke kappen' aan Ruij tenberg alsnog toestemming geven. „De gemeente heeft vol strekt willekeurig gehandeld." De advocaat van Schouwen- Duiveland bestreed dat. De ge meente heeft het recht een be leid te voeren, waarmee wordt voorkomen 'dat het hele strand wordt volgebouwd'. Dat beleid is naar zijn idee juridisch goed onderbouwd. Het strand waar Ruijtenberg een strandpavil joen wil beginnen, is bovendien al goed bedeeld met strandten ten én er ligt vlakbij een natuur gebied dat bescherming ver dient. Met dit verhaal kwam de ge meente niet gemakkelijk weg voor de Raad van State. Staats raad Polak zei zich voor te kun nen stellen dat Ruijtenberg zich gedupeerd voelt, omdat hij zijn aanvraag al in 1996 heeft inge diend en daarna nog vergunnin gen voor andere strandpavil joens zijn afgegeven. De Raad van State doet in principe bin nen zes weken uitspraak. Gebouw van de Middelburgse wijk Dauwendaele. Ook kan er bij de skateplek van het dorp verlichting worden aange bracht, waardoor er 's avonds 'een balletje getrapt kan wor den'. Er wordt onderzocht of de mobiele soos, de bus die in de ge meente Veere rijdt, ook gebruikt kan worden in Nieuwland. Een jongerenwerker zal met de jon geren in gesprek gaan om een oplossing te vinden. De politie zal bij calamiteiten hard optre den. Als de overlast niet stopt, worden direct boetes uitge deeld. door René van Stee KNOKKE-HEIST - Burge meester Leopold graaf Lippens van Knokke-Heist ziet niets in het idee van de Sluisse wethou der J. Provoost om een strekdam ten westen van het Zwin aan te leggen. Die moet de snelle ver zanding van het natuurreser vaat een halt toeroepen. Bij de aanleg van een open ver binding tussen Sluis en de Noordzee zijn in Cadzand een wachtsluis en ten westen hier van eveneens een strekdam voorzien. Dit bouwsel werkt de verzanding van het Zwin in de hand. Door de aanleg van een tweede strekdam op Belgisch grondgebied verwacht Provoost dat een belangrijk beletsel voor de realisatie van Sluis aan Zee kan worden weggenomen. „De verzanding van het Zwin is uiteraard een probleem, maar ook een natuurlijk proces dat al sinds het jaar 1100 plaatsvindt. Wij zijn altijd prima in staat ge weest dit zelf op te lossen. In een strekdam bij Knokke hebben we dus totaal geen interesse. Het verhaal dat de verzanding hier door afneemt is zelfs totale la riekoek", stelt Lippens. De burgemeester vindt dat de Nederlanders 'vooral zelf moe ten weten wat ze op eigen grondgebied willen doen'. Des alniettemin is Sluis aan Zee voor hem nauwelijks een optie. Als alternatief gaf hij zijn Ne derlandse collega's de suggestie mee de jachthaven in Breskens verder uit te bouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31