PZC Centrum Vlissingen in trek Weinig klachten over RIO's Zeeland De taal is besmet door de stoerigheid Nieuwe functies van belang voor behoud boerderijen 12 Karei Glastra van Loon geeft vluchtelingen een gezicht ELICHT Populariteits poll kunst dinsdag 4 november 2003 InHolland start met opleiding sociale sector Jamsessie Klachten Reumapatiënten vieren 15-jarige vereniging Regime Journalistiek Toekomst Beatrix onthult wandtapijt over Zeeuwse Slag VLISSINGEN - Het hoger be roepsonderwijs in Zeeland breidt uit met twee nieuwe dag opleidingen in de sociale sector. Initiatiefnemer is niet de Hoge school Zeeland, maar de Rand stedelijke hogeschool Inholland, die in Zeeland al soortgelijke deeltijdopleidin gen voor volwassenen verzorgt. InHolland maakt wel gebruik van het gebouw van de hoge school aan de Edisonweg in Vlissingen. De nieuwe opleidingen richten zich op afgestudeerde middel bare scholieren. Die kunnen er Social Work gaan studeren: so ciaal pedagogische hulpverle ning (SPH) of maatschappelijk werk en dienstverlening (MWD Er start ook een opleiding per soneel arbeid. Tot dusver wa ren Zeeuwse jongeren voor dat soort opleidingen aangewezen op de hogescholen in Breda, Rotterdam of nog verder weg. Het betreft vele tientallen stu denten per jaar. Inholland ver wacht dat een groot deel van hun nu voor Vlissingen zal kie zen. De opleiding duurt vier jaar en kent verschillende stagepe riodes. Er kan ook een stage worden gelopen in het buiten land. Afgestudeerden in Social Work kunnen onder meer als professional terecht in de jeugd hulpverlening, de psychiatrie, de ouderenzorg, verslavings zorg, gehandicaptenzorg, vluchtelingenwerk en in de geestelijke gezondheidszorg. Afgestudeeren in personeel arbeid werken als personeels functionaris bij grote of middel grote bedrijven en instellingen, of in de arbeidsbemiddeling, bijvoorbeeld bij een uitzendbu reau. Zaterdag 8 november pre senteren de nieuwe opleidingen zich tijdens de open dag van de Hogeschool Zeeland. THOLEN - Stichting Sunday Sessions houdt zondag een jam sessie in café The Sixties in Tho- len. Liefhebbers van blues/rock mogen het podium opklimmen om zelf eens mee te spelen. Spe ciaal voor deze sessie komt pia nist/zanger Dirk Jan Vennik spelen. Het podium is open van af 16.00 uur. door Emile Calon Het centrum is momenteel met afstand de populair ste woonwijk van Vlissingen. De belangstelling om daar een huis te kopen is groot, zo blijkt uit cijfers van makelaar A. Be gijn. De Scheldestraat en om geving mogen zich ook verheu gen in grote belangstelling. Dat is opmerkelijk omdat een jaar geleden die Vlissingse buurt nog zeer laag scoorde op de door de makelaar zelf ont wikkelde populariteitspoll. De Scheldestraat en omgeving waren destijds van alle Vlis singse wijken zelfs het minst populair bij de aspirant-hui- zenkopers. En het centrum kwam toen ook niet veel verder dan de middenmoot. Begijn noemt de gestegen po pulariteit van de beide wijken niet vreemd. Het zijn vooral de goedkopere woningen, 'de flatjes en appar tementjes', die momenteel zeer in trek zijn. Hij wijst naar de trendcijfers over de verkoop van woningen waaruit blijkt dat er vooral belangstelling is voor de goedkopere koopwo ningen. Het middensegment en de dure woningen zijn momen teel veel minder in trek. Zeker de laatste categorie daalt nu zelfs in waarde, zo blijkt uit cijfers van het Kadaster en de makelaars. Als de Vlissingse makelaar alle verkooptransacties van het laatste jaar nog eens bekijkt valt hem wel op dat er toch ook nog flink wat monumentale panden in het centrum van ei genaar zijn gewisseld. En dan gaat het niet om goedkope wo ningen. Monumentenpanden zijn immers de duurste wonin gen die er zijn als gekeken wordt naar het aantal vierkan te meters grondoppervlak. In zijn database staan dan ook heel wat transacties van vele honderdduizenden euro's. Zo wijst hij naar een historisch pand in de Beursstraat; de nieuwe eigenaar telde welge teld 439.000 euro neer om het te kunnen kopen. „Dat is echt dik boven het gemiddelde." Dat ligt dit jaar voor het cen trum op 173.000 euro. Begijn ontwikkelde een jaar geleden een methode om de populari teit van wijken te meten. Dat deed hij om als taxateur niet alleen afhankelijk te zijn van gevoel en ervaring bij het vast stellen van de prijs van een wo ning. Wat hij nodig heeft voor het be palen van zijn lijst zijn de ver koopprijzen. Vervolgens rekent hij met be hulp van een programma uit hoe het gesteld is met de popu lariteit van de verschillende buurten. In een gewilde wijk is eenzelfde woning nu eenmaal duurder dan in een wat minde re wijk. Bovendien zijn de hui zen in de betere wijken prijs- vaster. Begijn vertelt dat professione le taxateurs vaak worstelen met de vraag of de kwaliteit van de ligging in de grondprijs of de woningprijs tot uitdruk- Het centrum van Vlissingen is momenteel de populairste woonwijk van de stad. foto Ruben Oreel king moet komen. Hij kiest voor de grondprijs. Vervolgens heeft hij een systeem ontwik keld om statistisch een stan daard-grondwaarde per wijk te berekenen. Hij gaat daarbij uit van een vaste prijs per ku bieke meter woning. Huizen die even groot zijn, hebben vol gens zijn systeem dus overal, in alle wijken, dezelfde prijs. Die prijs trekt hij af van het bedrag dat daadwerkelijk betaald is voor de woning. Aan het be drag dat dan overblijft, is af te lezen wat er per vierkante me ter grond is betaald. In sommi ge wijken is dat meer dan el ders. Zo bekijkt hij alle verkochte huizen en komt op een gemiddelde grondprijs per wijk. En hoe hoger de grond prijs, hoe hoger de wijk op zijn populariteitsrapport scoort. Ongebruikelijke transacties, zoals de verkoop van huurwo ningen, laat hij buiten be schouwing omdat bij zulke transacties vaak niet de echte marktprijs wordt gevraagd. Zo komt de wijk Westerzicht niet voor in z'n poll omdat institutionele beleggers daar hun bezit aan het uitponden zijn en er te Weinig 'normale' verkopen hebben plaats ge vonden. De wijken Bloemenlaan, Lam- merenburg en Vredehof ont breken eveneens. Dat komt omdat daar te weinig verkopen hebben plaats gevonden. In Lammerenburg slechts acht, zo blijkt uit de gegevens van de makelaar/ taxateur. „Te wei nig om er iets mee te kunnen doen." De wijken Rosenburg en Paau- wenburg, met veelal duurdere woningen, zijn dit jaar gedaald in populariteit. Vorig jaar be zetten ze op de lijst van Begijn nog topposities terwijl ze nu middenposities innemen. „De belangstelling voor duurdere woningen is een'stuk minder geworden", vertelt hij als ver klaring. De Vlissingse makelaar heeft ook de verkoopcijfers van de Middelburgse woningen in zijn computer ingevoerd. Ze zijn echter nog niet bewerkt vol gens zijn systeem zodat hij nog geen populariteitsvolgorde kan geven. Wel valt het hem op dat er in Middelburg erg veel verkocht wordt. „De doorstro ming is daar veel groter dan in Vlissingen." Ook de gemiddel de prijs voor een woning in het centrum ligt in de Zeeuwse hoofdstad (225.000 euro) een flink stuk hoger dan in Vlissin gen (173.000 euro). Hij vindt dat niet verwonderlijk omdat het Middelburgse centrum veel meer grote monumenten panden telt dan Vlissingen. Wijk wooncijfer ranking wooncijfer ranking 2003 2003 2002 2002 Vlissingen Centrum 9,8 1 8,0 5 Scheldestraat 8,7 2 4,7 9 Rosenburg 8,3 3 9,3 1 Papagaaienburg 7,5 4 - - Bossenburg 7,4 5 4,8 8 Paauwenburg 3 7,4 6 8,6 3 Paauwenburg 2 7,3 7 8,9 2 Paauwenburg 1 7,1 8 6,0 7 Bonedijke/Het Fort 6,4 9 - - West Souburg 6,2 10 6,2 6 Oost-Souburg Schoonenburg A 7,8 1 6,3 1 Schoonenburg B 6,3 2 4,4 3 Oost Souburg centrum 4,7 3 5,1 2 Zeewijksingel 3,9 4 3,9 4 door Claudia Sondervan GOES - Elf klachten noteerde het Informatie en Klachtbureau Gezondheidszorg Zeeland afge lopen week over de indicatie stellingen waarmee de Regiona le Indicatie Organen aangeven hoeveel en wat voor zorg ie mand nodig heeft. Erg weinig, vindt woordvoerster Marleen Vermeer van Zeeuws patiënten platform Het Klaverblad, waarbij het IKG Zeeland on derdak heeft. „Te weinig om er bestuurlijke conclusies uit te kunnen trek ken," vindt Vermeer. De meld week werd landelijk gehouden door de regionale klachtenbu reaus. De Zeeuwse resultaten kunnen pas volgende week aan de landelijke gegevens gepaard worden. De meeste klachten, zes in getal, werden gericht aan RIO Ooster- schelderegio in Goes. RIO Zeeuws-Vlaanderen betroffen twee klachten, RIO Walcheren drie. In zeven gevallen belde de betrokkene zelf, in de overige gevallen belde familie of relatie. Twee mensen melden zich met goede ervaringen over de voor lichting, de mate van bedenk tijd, de bejegening bij de RIO en het indicatiebesluit. Bij de ne gen klagers was vooral ontevre denheid over de bejegening, de indicatie en herindicatie, de or ganisatie (voornamelijk aspec ten als wachttijden en vaste contacten) en voorlichting. Een aantal klagers bleek ontevreden over het vervolg van een indica tie, wanneer de hulp zoals die als nodig was omschreven niet of maar gedeeltelijk bekomen kon worden. Zes klachten betroffen indica- tieaanvragen voor huishoude lijke hulp. Juist huishoudelijke hulp-aanvragen belanden mo menteel achteraan de wachtrij bij het RIO omdat persoonlijke verzorging of verpleging voor gaat, vertelt waarnemend di recteur in de Oosterscheldere- gio Désiree Veen. De wachttij den bij het RIO in Goes zijn sinds kort weer binnen het voor geschreven maximum van zes weken, maar krap aan, zegt zij. „We hebben een periode gehac' waarin mensen acht weket: moesten wachten." Oorzaag van de wachttijden, waar ook dij RIO's Middelburg en Terneuz® mee kampen, is het jaarlijks! snelstijgende aanti indicatieaanvragen. In de Oos- terschelderegio groeide he: aantal aanvragen over 2002 me. twintig procent en komt del groei dit jaar op achttien pro-! cent uit. De regio heeft momen teel 187 zaken die onder de1 achttien adviseurs (11,8 fte verdeeld moeten worden, 18t zaken zijn in behandeling. „De werkdruk is groot, maar dalj mag geen effecten hebben op dt bejegening van de cliënten, meent Veen. Zij stelt graag ge- detailleerdere informatie te wik len hebben over de klachten Zelf krijgt het RIO Oosterschei- deregio nauwelijks klachten zegt Veen. „Mensen die indicatie aanvra gen hebben vaak aan zichze: genoeg, die klagen niet snel for meel." Het Rio heeft nu één offi ciéél bezwaar over een indica tiebesluit onderhanden. SAS VAN GENT - De Reumapa tiëntenvereniging Zeeuws Vlaanderen viert het vijftienja rig bestaan zaterdag 22 novem ber in de Vlaanderenhal in Sa van Gent. Daar wordt een beurs ingericli waar bedrijven producten dt monstreren die het leven me reuma vergemakkelijke: waaronder vervoersmiddele en werkplekaanpassinge: Thuiszorg en patiëntenverer.: gingen presenteren zich en a zijn workshops over vrijetijds besteding. In drie forums wort gesproken over de thema's levei met reuma, bewegen met reum en werken met reuma. Aan he einde van de dag is er een work shop bewegen met fysiothera peuten. Formatie De Millado sluit de dag met muziek. De vei jaardag duurt van 10.30 te 16.30 uur. doorTheo Hakkert ZIERIKZEE - De'passievrucht van Karei Glastra van Loon is het meest gelezen boek op mid delbare scholen/Van de roman zijn in Nederland meer dan 250.000 exemplaren verkocht. Het is in negenentwintig talen vertaald. Alleen Het achterhuis van Anne Frank en De aanslag van Harry Mulisch zijn vaker vertaald. De nieuwe roman van Karei Glastra van Loon, die vanavond te gast is in het Film theater Zierikzee, heet De on- zichtbaren. De schrijver deed onderwerp, verhaal en inspiratie voor De onzichtbaren op in Thailand en Birma, waar hij op initiatief van Stichting Vluchteling drie maanden met vrouw en kinde ren verbleef. „Het is een roman met een curieuze ontstaansge schiedenis." Stichting Vluchteling had hem uitgenodigd naar een gebied te reizen waar veel vluchtelingen zijn neergestreken. Glastra van Loon koos voor Thailand, waar mensen uit Birma naar toe vluchten om uit de greep van het militaire regime aldaar te gera ken. Hij had eerder in Zuid-Oost Azië gereisd. Bovendien, zo zegt hij, is Thailand betrekkelijk luxueus en veilig. „Je kunt in Mae Sot, het provinciestadje waar wij in de buurt zaten, ge woon geld uit de muur halen Hij ging weg met niks eigenlijk. „Ik wilde het liefst een roman maken, maar of dat zou lukken? Een mengeling van fictie en non-fictie had hij al eens ge maakt voor zijn eerste boek, Vannacht is de wereld gek ge worden. Dat kon altijd nog. Maar hij ging voor een roman. „Je moet geïnspireerd raken en je moet voldoende bronnen vin den om het aan te kleden. Het was een helse klus. Als je nagaat wat je moet weten om een sfeer op te roepen, om een land op te roepen. Dan moet je een ver schrikkelijke hoeveelheid de tails weten om je daar thuis te gaan voelen en om de lezer het gevoel te geven dat hij daar ook echt is." De onzichtbaren gaat over de advocaat U Saw Min Thein, die sluipenderwijs met het regime van Birma in conflict komt en zijn land te midden van verraad en geweld moet verlaten. Als hij ten langen leste in Thailand ar riveert, heeft hij gezin, familie en vrienden verloren en is hij blind geworden. „Ik wilde geen heldhaftige held, geen verzets strijder. Het liefst een gewone man die probeert een burger mansleven te leiden en deson danks met het regime in conflict komt. Dat is het pijnlijke van dat soort regimes: -iedereen komt er op den duur mee in con flict." Glastra van Loon heeft ver van huis een manier gevonden om twee van zijn favoriete bezighe den te combineren: journalis tiek en het schrijven van ro mans. In De onzichtbaren weet hij zijn sociaal-maatschappelij ke engagement, dat zich uit in stellingnames in artikelen in kranten en tijdschriften, onder te brengen in een roman met thema's die we kennen uit zijn romans De passievrucht en zijn tweede roman Lisa's adem: lief de en verraad, trouw en on trouw. Glastra van Loon moest in drie maanden tijd aan zo veel infor matie komen dat er een geloof waardige roman op kon worden gebaseerd. Dat is gelukt, vindt hij, maar: „Ongetwijfeld draagt het boek de sporen van een Wes terse schrijver. Het is nu een maal niet geschreven door een Birmees. Dat kun je altijd zien. In Amerika heeft iedereen het, als Nederland ter sprake komt, over de jongen met de vinger in de dijk, Hansje Brinker. Maar die kennen wij helemaal niet, want het was een Amerikaanse mevrouw die hem in een boek heeft bedacht. Hansje Brinkers vriendin in dat boek heet Gretl. Wij zouden zeggen dat dat niet klopt, want Nederlandse meis jes heten geen Gretl. Het is Ne derland door een Amerikaanse bril." Hij heeft ervan genoten daar als een journalist lastige en 'achter lijke' vragen te kunnen stellen. Mooie groente op de markt, maar hoe maak je die klaar? En dan vooral die journalistiek ge bruiken in een roman. „Ik hoop dat het boek als roman gewaar deerd wordt. Ik hoop ook dat het bqek een tegenwicht kan vor men tegen de manier waarop te genwoordig over vluchtelingen wordt gedacht en gepraat. De hele sfeer die ontstaan is na Pim Fortuyn en 11 september, twee markeringen die het proces heb ,u ©Ijp De schrijver Karei Glastra van Loon. ben versneld en verhevigd waarin alles wat anders is alleen nog maar geproblematiseerd wordt en vijandig wordt beje gend, die sfeer vind ik zo weer zinwekkend. En ik denk dat er heel veel mensen zijn die dat weerzinwekkend vinden." foto Marcel Israel „De taal is zo besmet geraakt door de stoerigheid en het pu blieke debat. Je hoort alleen nog termen als: ze moeten zich aan passen. Stoere taal krijgt de overhand. Je moet gewoon te genwicht bieden. Je moet iets anders laten zien. Je kunt ook anders naar vluchtelingen kij ken, naar andere culturen. Je kunt ook naar ze kijken op een puur menselijke manier. In de j ournalistiek is de vluchteling te vaak een instrument, een ge bruiksartikel voor een verhaal. Ik vind dat journalisten - en ik ben zelf journalist - de plicht hebben erover na te denken hoe we kunnen voorkomen dat we met z'n allen totaal cynisch worden. Glastra van Loon is een van de weinige schrijvers die ook poli tieke artikelen publiceert. Hij sympathiseerde in het verleden vaak met de SP en verscheen in Nova ten tijde van de tweede Golfoorlog. „Ik verheug me er wel over dat sinds 11 september en sinds de verheftiging van het politieke debat in Nederland zich meer schrijvers duidelijk uitspreken. Abdelkader Benali bijvoorbeeld. En Leon de Win ter natuurlijk. Die reed al wat langer op zijn stokpaardjes, maar hij doet het in ieder geval. Dat waardeer ik. Ik word voor Nova gevraagd omdat ik een van de weinigen ben die fel stel ling neemt. Ik voel het als een plicht ook bijna. Ik heb nu een podium. En nu ik dat heb, moet ik dat ook gebruiken. Ik vind het goed dat mijn soms radicale op vattingen een podium krijgen. Hij geeft in De onzichtbaren de vluchteling een menselijk ge zicht. Het boek is eerder soci aal-maatschappelijk dan poli tiek. „Een politiek pamflet heeft geen zin. Daar moet je de literatuur niet voor misbruiken, daar krijg je slechte literatuur van. Niet om mij op dat niveau te plaatsen, maar om te laten zien hoe het kan: A dry white season van André Brink stelde de apartheid aan de kaak. Hij gaf de apartheid een gezicht. Hij liet zien hoe het ingreep in het leven van heel normale mensen, die door het systeem kapot ge maakt werden. De literatuur kan dat. In de literatuur kun je dingen over de werkelijkheid laten zien op een manier die diepgravender is dan non-fic tie." GPD Karei Glastra van Loon is vanavond te gast bij het Literair Samenwer kingsverband Schouwen-Duive- land in het Filmtheater Zierikzee. Aanvang: 19.30 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Voor het be houd van historische boerderij en is het noodzakelijk dat naar nieuwe bestemmingen voor de gebouwen wordt gezocht. Hier bij mogen planologische regels geen struikelblok vormen. An ders dreigt een kaalslag van het (Zeeuwse) platteland. Dit stelde Tweede Kamerlid J. Geluk (WD) gisteren in Mid delburg bij de opening van de tentoonstelling Ploegens en Maaiens over Zeeuwse bedrijfs- kaartboekjes. Hij hield een vu rig pleidooi voor behoud van de historische hofstedes en verze kerde daar in de Tweede Kamer nadrukkelijk aandacht voor te vragen. Geluk wees erop dat Nederland zestig jaar geleden nog 192.000 oude boerderijen telde en nu nog geen 92.000. In Zeeland is de teruggang nog wat groter. Hij herinnerde er ook aan dat 60 procent van de boeren ouder is dan 55 jaar, terwijl velen geen opvolger hebben. Het betekent dat er steeds meer agrarische bedrijfsgebouwen op de markt komen. Voor de huidige bedrijfsvoering zijn de gebouwen ongeschikt, zodat voor de instandhouding nieuwe functies gevonden moe ten worden, betoogde het Ka merlid. Hij vond wel dat het probleem realistisch benaderd moet worden, in die zin dat het onmogelijk is alle historische hoeves te behouden. „We zullen ons moeten beperken tot de pa rels en daar goed voor zorgen." Geluk riep gemeenten en pro vincie op beter te letten op de toekomst van de historische boerderijen. „Ze vormen de kern van het platteland." Hij merkte op dat er de afgelopen jaren veel aandacht was voor stedelijke (historische) gebou wen, maar veel minder voor boerderijen. Het Kamerlid schreef dat toe aan het feit dat voor gebouwen in de stad mak kelijker een bestemming te vin den is dan voor agrarische op stallen. Hij was ingenomen met het on derzoek naar de bedrijfskaart- boekjes en de tentoonstelling erover. „De boekjes gaan nu eens niet over de gebouwen, maar vooral over de gronc Daarop moet het wel verdien worden", zei Geluk. Hij tekenc aan dat de boekjes (die van eg bedrijf nauwkeurig opstallene landerij en weergeven) heel gof de schaalvergroting in de lanc bouw duidelijk maken. De boekjes laten zien dat vrot; ger op (heel) kleine percele werd gewerkt. Geluk: „Veelvai de vermeldingen in de boekje zijn niet meer terug te vinde: Door de watersnood en de ve kavelingen is veel verandert Grote en vlakke percelen, plaats van kleine en bolle. De opening van de tentoonstf ling door Geluk was tegelijk c officiële ingebruikname van o publieksruimte van de Stiel ting Cultureel Erfgoed Zeelar (SCEZ) aan de Middelburgs Groenmarkt. Directe! W. Scholten gaf aan dat er nt steeds te weinig aandacht voor onderzoek naar en waï dering voor het cultureel en goed in Zeeland en dat in bj bijzonder het roerende erfgoec Hij zag in dit verband ook na gelijkheden voor versterkt van het toerisme. „De mogelijs heden zijn er. Zoals bijvool beeld de meekrapnijverhei; Waarom geen complete restas ratie van een meestoof met allj wat daarbij hoort?", aldj Scholten. pagina 21de boerderij werd zakformaat getekei HAARLEM - Koningin Beate onthult vrijdag 21 november het gehucht Cruquius bij Haa lem het Zeeuwse wandtap: over de Slag bij Rammekens. Dat gebeurt ter gelegenheid vi de officiële opening van werk Textielrestauratie, het drijf dat vanaf 1955 aan de tauratie van de zes historic Zeeuwse wandtapijten uit eind van de zestiende eet) heeft gewerkt. Na een peril van bijna 50 jaar is dit herst programma gereed. De zes pijten krijgen te zijner tijd e centrale plaats in het vernieu' de Zeeuws Museum te Middt burg, dat - naar verwachting half 2005 wordt heropend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30