m 11 Djembés klinken op het schoolplein Waterschap oefent met mobiele pompen Belasting alleen omhoog voor nieuw beleid Onderzoek naar parkeergarage op lange baan Talrijke wensen onvervuld Plasje Kosten openbare gebouwen veel te hoog Winkeldiefstal Omleidingen door asfaltering Blooisedijk en rotonde Zierikzee zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 4 november 2003 van de reepe Hele toer Logisch Toeristen Geen geld Bevolking moet kiezen of delen door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er moet nu echt stevig het mes worden gezet in het aantal accommodaties op Schouwen-Duiveland. De ge meente leeft op te grote voet. De kosten voor het onderhoud van openbare gebouwen rijzen met 1,5 miljoen euro per jaar de pan uit. Dat kan zo niet blijven voortgaan, benadrukte wethou der J. van Felius gisterochtend bij de presentatie van de begro ting 2004. De gemeente wil niet op stel en sprong dorpshuizen, clubge bouwen en kantines dichtdoen, maar hoopt in goed overleg met de bevolking tot een plan van aanpak te komen. Met andere woorden, de inwoners van Schouwen-Duiveland zullen moeten kiezen of delen. Dat is dan ook het motto voor het be grotingsbeleid tot 2007. Het al ternatief is een forse belasting verhoging en dat wil de gemeente de burgers zeker in deze slechte economische tijden niet aandoen. Volgens Van Felius zal de bevol king zich terdege moeten reali seren dat de Schouwen-Duive- landse samenleving zich het huidige voorzieningenniveau niet meer kan permitteren. Het jaarlijks onderhoud voor onder meer 25 schoolgebouwen, 18 dorpshuizen, 10 gymzalen, 10 ZIERIKZEE - Een 38-jarige man uit Zierikzee is gistermid dag in de Aldi aan de Grevelin- genstraat in zijn woonplaats aangehouden wegens winkel diefstal. De man had een paar sokken ter waarde van ruim drie euro weggenomen. De man kreeg een boete. peuterspeelzalen, 6 musea, 12 sportaccommodaties, 18 toilet gebouwen, 18 lijkenhuizen, 10 beusjes en 9 brandweergarages is niet meer op te brengen. Er staat een bedrag van 600.000 euro per jaar voor op de begro ting, maar de werkelijke kosten bedragen 1,5 miljoen euro, ter wijl er voor achterstallig onder houd ook nog eens eenmalig 950.000 euro nodig is. Het gemeentebestuur wil trach ten de activiteiten op de kleine kernen zoveel mogelijk in stand te houden, maar vindt dat daar niet allerlei verschillende ac commodaties voor in stand be hoeven te blijven. Het college stelt als uitgangspunt bij deze inkrimpingsoperatie dat er in elke kern een centrale ontmoe tingsplek blijft bestaan. De ge meente hoopt in samenspraak met alle betrokkenen te bekij ken hoe zaken op een andere manier georganiseerd kunnen worden. „We zijn er van over tuigd dat naast de gemeente ook anderen de bereidheid hebben te investeren, hetzij met werk zame handen hetzij met geld, in de leefbaarheid van Schouwen- Duiveland", aldus het college in het begrotingsprogramma. Hoewel B en B bij voorkeur spreken over 'kiezen of delen', ademt de meerjarenbegroting vooral een sfeer van 'pompen of verzuipen'. B en W laten er geen twijfel over bestaan dat er op de middellange termijn niets meer te kiezen valt. Zij schetsen een beeld van gebouwen die in ver val zullen raken en activiteiten die stop gezet moeten worden omdat het onverantwoord zou zijn nog langer in een gebouw te vertoeven. De gemeente heeft al overleg gehad met vertegen woordigers van de samenleving over dit aanpassingsproces. Daarin is onder meer gewezen op het probleem van de bereik baarheid en beperkte mobiliteit van vooral ouderen. Volgens het college kan dat echter onder vangen worden door betere in formatie over vraagafhankelijk vervoer. Wethouder Van Felius hoopt in de loop van 2004 tot concrete voorstellen over het af stoten van voorzieningen te kunnen komen. Hij laat er geen twijfel over bestaan dat de ge meente uiteindelijk zelf knopen zal doorhakken, mocht zij er in overleg met de bevolking niet uit kunnen komen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het wordt voorlopig besturen met de hand op de knip in de gemeente Schou wen-Duiveland. De begroting voor 2004 sluit weliswaar nog met een post onvoorzien van 225.000 euro, maar er blijft een pakket van 4 miljoen euro aan wensen liggen, die voorlopig niet gehonoreerd kunnen worden. Wethouder J. van Felius van Financiën presen teerde gisteren de eerste zogeheten program mabegroting. De gemeente is verplicht in die programma's alle beleidsvoornemens, uitvoe ringsplannen en budgetten op te nemen. Het gemeentebestuur is wel vrij in de keuze van de programma's. De programmabegroting 2004- 2007 laat een somber beeld zien. Enerzijds kampt Schouwen-Duiveland met de korting op de algemene uitkering uit het gemeente fonds (gemiddeld 690.000 euro voor de komen de vier jaren), anderzijds gaat de gemeente ge bukt onder de financiële consequenties van de talrijke bezittingen en voorzieningen. Om nog enige budgettaire ruimte te creëren stellen b en w onder meer voor enkele grote parkeervoorzieningen voor Zierikzee voorlo pig niet te realiseren en de duikteams bij de brandweer af te schaffen. Verder moet het geld voor kunst in het gemeentehuis maar niet meer besteed worden aan de aankoop van een kunst werk, maar aan het geschikt maken van de hal van het gemeentehuis voor exposities. Daarnaast is er nog de lange lijst met zaken waar voorlopig geen geld voor is. Zo worden er voorlopig toch geen stemmachines aange schaft, terwijl daar vorig jaar vanuit de raad al op werd aangedrongen. Maar ook voor handhaving van het verbod op permanente bewoning van recreatiehuizen blijkt de vereiste 192.000 euro niet beschik baar. Een nieuw poppodium gekoppeld aan een theaterwerkplaats staat ter voorbereiding vermeld voor het komend jaar, maar geld wordt daar nog niet voor vrij gemaakt. Ook op de kleinere uitgaven wordt de rem gezet. Het koffiegebruik op het gemeentehuis bijvoor beeld blijkt duurder uit te pakken dan begroot. Er wordt voor 3300 euro per maand aan koffie gedronken en dat is 5000 euro meer dan be groot. Dat intensieve gebruik wil de gemeente terugdringen. Leerlingen van christelijke basisschool Onder de Wieken in Haamstede leven zich uit op djenibés. BROUWERSHAVEN - In ver band met asfalteringswerk- zaamheden is de Blooisedijk tussen Brouwershaven en Zon- nemaire afgesloten. De rotonde bij Zierikzee gaat vanavond ge deeltelijk dicht. Dat betekent omleidingen op diverse plekken. Zo is de aanrij- route voor Brouwershaven voor wie vanuit het oosten komt naar Kerkwerve verlegd. In opdracht van de provincie wordt tot en met vrijdag 14 november ge werkt aan een nieuwe asfaltlaag op de provinciale weg die Brou wershaven en Zonnemaire met elkaar verbindt. Tegelijkertijd worden plateaus in rood asfalt beton gemaakt bij de aanslui tingen met Delings- en Schen- keldijk. Tussen Zierikzee en Schuddebeurs krijgt een deel van het fietspad een nieuwe as faltlaag. De rotonde bij de entree van Zierikzee - op de kruising N59, Lange Blokweg en Grachtweg - gaat, eveneens vanwege asfalte- ringswerkzaamheden, van avond om acht uur dicht. Met uitzondering van aanwonenden en in de buurt gevestigde bedrij ven wordt verkeer omgeleid via de Delingsdijk (bij Seroosker- ke) en de Heuvelsweg. Dat duurt tot woensdag 5 november 12 uur 's nachts. door Esme Soesman HAAMSTEDE - De 'reis' die leerlingen van christelijke ba sisschool Onder de Wieken in Haamstede gisteren maakten langs allerlei aspecten van Afri ka, had veel weg van een zintui- gelijke ontdekkingstocht. Krui dige geuren vloeiden al op het schoolplein samen met de riti- mische klanken van een serie djembés. Achter de rij trommels schuiven steeds andere kinderen aan. Zij worden door een lid van percus siegroep Tak 'n Djola geduldig geïnstrueerd. Afhankelijk van het type trommel wordt een be paald ritme gevolgd, wat verba zingwekkend snel garant staat voor een opzwepend sfeertje. Cor Prooy schildert op de voor grond roodvlammende luchten boven gevlekte aarde. Uit één van de lokalen drijft een aan trekkelijke baklucht de gang in en zelfs het schoolplein op. Vluchtelingenvrouwen weten de heerlijkste geuren uit pannen te toveren. Op de grond doppen leerlingen pinda's, als bijdrage aan de sambosa's - Afrikaanse hapjes - die later genuttigd zul len worden. Aan tafel wordt een Afrikaans bordspel gespeeld. Een lokaaltje verderop maken jongens en meiden houten ge- lukspalen. Voor het eerst kiezen de leerkrachten van Onder de Wieken voor een thema waar aan de zes 'creamiddagen' die het schooljaar kent worden op gehangen. Interesse opwekken voor een andere cultuur, die an dere cultuur 'lijfelijk' ervaren, respect en begrip kweken voor andere leef- en denkwijzen, fei ten aandragen én leerlingen ge woonweg onvergetelijke erva ringen bieden. Het zijn zo'n beetje de doelstellingen die er achter zitten, met juf Jos Baar als drijvende kracht achter de invulling. Zij is, evenals haar collega's, in foto Marijke Folkertsma kleurige kledij gestoken inclu sief zwierige draperiëen op het hoofd. Ook verschillende leer lingen doen hun best, tot aan met een op de rug gebonden ba by. Die inleving komt ook in an dere details terug. Na het eten kan gepoedeld worden met Afrikaanse zeep, de tanden aan sluitend gepoetst met een stok je. De invulling is zo divers als wat. Van het knutselen met spek steen tot het bezoeken van de Wereldwinkel. Ook aan het goe de doel is gedacht. Via de Stich ting Edukans wordt meegedaan aan de actie Ren je rot voor Ru- ta. door Inqrid Huibers OUD-VOSSEMEER - Het re gent al tien dagen aan een stuk en zowel op Tholen als op Schouwen-Duiveland en Zuid- Beveland moeten mobiele pom pen worden geplaatst om over stroming te voorkomen. Dat was het scenario van een cala miteitenoefening die het Water schap Zeeuwse Eilanden giste ren hield. Voor de oefening werd terugge grepen op de hevige regenval in Advertentie Floris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio s c h a e n m d 0 t i Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl september 1998. Toen kwamen op delen van Schouwen-Duive land, Walcheren, Zuid-Beve land en Tholen vele straten, we gen en woningen blank te staan. Na de evaluatie van de water overlast schafte het waterschap onder meer vier mobiele pom pen aan. Met die pompen werd gisteren op Tholen geoefend. Langs de Zeedijk ten noorden van Oud-Vossemeer wrijft Wim van de Kreke, onderhoudsme dewerker bij het waterschap, vergenoegd in zijn handen. „Het gaat goed", meldt hij. „Dit zijn prachtige pompen. Het is hart stikke leuk om er weer eens één op te bouwen.Om het water uit de Van Haaftenpolder in de Krabbenkreek te krijgen moet er vele meters pijp over de dijk worden gelegd. „Het was nog een hele toer om alles hier te krijgen, het aggre gaat, het besturingsgebouwtje, de pomp en de leidingen", wijst Van de Kreke. „Niemand wist vanochtend nog dat we vandaag zouden oefenen. Ook de bedrij ven die zorgen voor het vervoer van de pomp en de leidingen vanuit de werkplaats in Einde- wege naar Tholen, wisten van niets." De mobiele pompen kunnen elk per minuut vijftig kubieke me ter water verplaatsen (ter verge lijking: een klein gemaal ver plaatst zo'n tien kubieke meter water). Twee jaar geleden zijn de pompen ingezet op Schou wen-Duiveland (gemaal den Osse) en Walcheren (gemalen Zuidwatering en Boreel). Ach teraf was er kritiek van land bouworganisatie ZLTO en van Medewerkers van het waterschap zijn op Tholen bezigmet het ophouwen van een mobiele pomp een aantal algemeen bestuur ders van het waterschap. Het zou te lang geduurd hebben voordat er daadwerkelijk kon worden gepompt. De pompen moeten officieel binnen twaalf uur operationeel kunnen zijn. En dat is ook de streeftijd voor de calamiteiten oefening. Van de Kreke is vol vertrouwen: „We zijn vanoch tend om tien uur begonnen, van middag om zes uur hebben we onze pomp wel aan de praat." Er moet vervolgens een half uur worden gepompt. Ook bij het gemaal Drie grote polders, even ten westen van Oud-Vossemeer, wordt een mo biele pomp geplaatst. Het cala miteitenteam dat de oefening gisteren leidde moest ook zor gen voor een pomp op Zuid-Be veland (gemaal Waarde) en foto Dirk-Jan Gjeltema Schouwen-Duiveland (gemaal Duiveland). Maar daar kon met een fictieve pomp worden vol daan. De medewerkers van het schap hadden uiteindelijk acht uur nodig om de twee mobiele pom pen aan de praat te krijgen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De belastingen op Schouwen-Duiveland gaan volgend jaar alleen extra om hoog om nieuwe zaken te kun nen oppakken. Alle tarieven stijgen op grond van de inflatie met 2,5 procent. De onroerend- zaakbelasting (OZB) en foren- senbelasting krijgen er daar bo venop nog eens twee procent bij. De toeristenbelasting klimt ver uit het meest: in totaal met ruim tien procent. In magere tijden moet de ge meente de tering maar naar de nering zetten. Die boodschap heeft de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland enkele maanden geleden duidelijk meegegeven aan het college voor de opstelling van de begro ting voor volgend jaar. Op initi atief van de WD-fractie oor deelde een krappe meerderheid, dat extra belastingverhoging alleen mag, wanneer het echt niet anders kan en wanneer het nodig is om nieuw beleid te be talen. In de programmabegroting 2004 - 2007 houdt het gemeen tebestuur zich aan die opdracht. Wethouder financiën, J. van Fe lius, vindt deze afspraak eigen lijk ook niet meer dan logisch: „Je kunt het mensen niet aan doen, in tijden van recessie nog eens flink de belastingen te ver hogen." Alle tarieven stijgen daarom volgend jaar in principe alleen met de afgesproken 2,5 procent als gevolg van de infla tie. Maar drie belastingen zullen volgend jaar toch 'bescheiden' extra worden verhoogd. Ten eerste heeft de gemeente geld (ongeveer 160.000 euro per jaar) nodig om vijf zaken te kunnen betalen, die volgens Van Felius als 'nieuw beleid' kunnen wor den gezien: brandweer, veilig heid in scholen, jongerencentra en kinderdagverblijven, het groenkwaliteitsplan, project plan sociaal-economisch beleid en een extra bijdrage aan het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO). Hiervoor wil het college de ta rieven voor zowel de OZB als de forensenbelasting twee procent extra verhogen. Deze verhoging levert de gemeente volgend jaar 155.000 euro op, oplopend tot 164.000 euro extra inkomsten in 2007. Daarnaast wil de gemeente de toeristenbelasting extra verho gen. De strandreddingsbrigade van Ouwerkerk moet meer sub sidie krijgen en de kwaliteits verbetering van het Schouwse strand moeten betaald worden. In het actieprogramma 'Schou wen-Duiveland kiest voor toerisme' is daarnaast een am bitieus plan opgezet om het toe risme te verbeteren. Van een watersportactieplan tot staan plaatsen voor campers en ver sterking van het cultuurtoeris me staan hierbij op de rol. Om al deze ideeën verder uit te werken en uit te voeren is de komende jaren een flinke sloot geld nodig. Dat geld moet het toerisme zelf opbrengen. Alle recreanten, die blijven overnachten op Schou wen-Duiveland, betalen toeris tenbelasting. Dit jaar is dat 67 eurocent per persoon per nacht. Inclusief de inflatie gaat dat ta rief volgend jaar met 10,2 pro cent omhoog, zodat toeristen straks 75 eurocent per persoon per nacht zullen moeten afdra gen. Op deze manier kan de gemeen te samen met de toeristische sector de plannen uit het actie programma realiseren, terwijl zij zich ook aan de afspraak houdt dat elke verhoging van de toeristenbelasting ten goede komt aan het eilandelijk toeris me. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Er komt voorlo pig geen onderzoek naar een parkeergarage voor Zierikzee. Omdat er op voorhand al geen geld en tijd is om in dit project te steken, heeft de gemeente de parkeervoorziening voor de binnenstad buiten beschou wing gelaten in de program mabegroting 2004-2007. Deze laatste gemeentelijke be groting pleegt in algemene zin een flinke (inhoudelijke) aan slag op de Structuurvisie Zie rikzee. Naast de parkeergarage worden ook andere, boegbeel den van deze toekomstvisie als (het onderzoek naar) het Trans ferium voor Zierikzee en de cen trale parkeerplaats voor vrachtwagens voor onbepaalde tijd afgeblazen. Over andere de len van de visie heerst onzeker heid. Ondermeer de herinrich ting van het Havenplein is op de lijst van 'niet-gehonoreerde' projecten terechtgekomen. Het is één van de eerste groot scheepse toekomstplannen na de Structuurvisie voor Schou wen-Duiveland, die de gemeen te heeft opgesteld: de Struc tuurvisie voor Zierikzee. Omdat de stad een centrumfunctie heeft, wilde het vorige gemeen tebestuur een allesomvattende toekomstvisie makern In tien verschillende delen zijn plan nen en ideeën op het gebied van wonen, werken, voorzieningen en verkeer voor de komende vijftien jaar uiteengezet. Gedurende de opstelling ervan zijn tal van projecten en plan nen in de ijskast gezet. Zo moes ten ondernemers die een nieuw horecabedrijf wilden starten in de binnenstad, wachten totdat de hele visie klaar zou zijn. Ruim anderhalf jaar geleden is de totale toekomstvisie door de raad vastgesteld en nu is de tijd van uitvoeren aangebroken. Plannen uit de visie als het Business Pare en de nieuw bouwwijken Poortambacht 11 en Noorderpolder 2 kunnen ver der uitgewerkt worden. Maar net goed en wel begonnen, wordt de structuurvisie al ont daan van een aantal van haar boegbeelden. In de program mabegroting tot 2007 ziet het huidige college geen ruimte om deze plannen te realiseren. De parkeergarage voor de binnen stad en het Transferium voor Zierikzee zijn voorlopig hele maal uit beeld. Evenals het cen trale parkeerterrein voor vrachtwagens, dat zowel de binnenstad als de woonwijken zou moeten verlossen van de ge stalde opleggers. Het college heeft besloten deze investerin gen 'waarvoor geen capaciteit beschikbaar is voorhands niet meer in de afweging van deze begroting te betrekken'. Daarnaast is er voor andere pro jecten op dit moment simpelweg geen geld. De opknapbeurt van het Havenplein, dat met een nieuwe inrichting aantrekkelij ker moet worden voor bewoners en toeristen, is niet ingewilligd. Ook de verbeteringen van de kruispunten van de Oude Haven en de Nieuwe Boogerdstraat met de Nieuwe Haven zijn even als de herinrichting van 't Sas en de Engelse Kade voor de korte termijn op losse schroeven ge zet. Temeer omdat deze plannen uit de structuurvisie slechts als 'redelijk belangrijk' zijn aange merkt en zodoende niet boven aan de wensenlijst staan wan neer er alsnog geld vrijkomt. Kleine Jeffrey is bijna drie jaar en zijn moeder is begon nen met de zindelijkheids - training. Braaf zit het kereltje elke keer op zijn potje om een plasje te doen. Deze week ging het een keermis en Jef frey liep een beetje geschrok ken naar zijn moeder: Ma ma, er zit een slokje plas in mijn broek!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29