PZC PZC Nieuw kasteel zeer in trek bij leerlingen Waarde Doek valt voor Sluis aan Zee Rillander beboet voor mishandeling pestende jongen Vaarwegen dicht door bezuinigingen Rijkswaterstaat 13 Buurtwacht pakt in weekeinde hangjeugd aan Meer goedkope woningen en uitbreiding parkeerplaatsen zijn de grote wensen agenda dinsdag 4 november 2003 Fanfares geven jubileumconcert Kerkclub Behoefte Borstvoeding Lampionoptocht Schippersinternaten voeren actie Nominaties Zeeuwse reddingsboten Werkstraf voor dreigen met mes Steunpunt Monumentenzorg actief Boekenbeurs Andere aanpak door Edith Ramakers VLISSINGEN - Inwoners van Nieuw- en Sint Joosland gaan in het weekeinde wachtlopen op 'de hoek', om zo de overlast die daar door hangjongeren wordt veroorzaakt, terug te dringen. Politie, gemeente Middelburg en de dorpsraad pikken het gedrag van de jon geren niet langer en hebben daarom nu de handen ineenge slagen. Buurtbewoners voelen zich 'al te lang bedreigd door het inti miderende gedrag van een aan tal jongeren, die tussen dertien en achttien jaar oud zijn'. Jon geren spugen, schelden, maken racistische opmerkingen en in enkele gevallen worden men sen gemolesteerd. Door vandalisme is er inmid dels een schadepost van dui zenden euro's ontstaan. Dat staat in een speciale editie van De Dorpskrant van Nieuw- en Sint Joosland. In die dorpskrant vraagt bur gemeester K. Schouwenaar van Middelburg aandacht voor de overlast. „Het is een ernstige zaak. Mensen uit het dorp voe len zich niet meer veilig of ze voelen zich zelfs bedreigd. De situatie escaleert." De politie schrijft dat er zeer regelmatig meldingen binnenkomen dat jongeren 'van de hoek' proble men veroorzaken. De politie is blij dat een aantal ouders van jongeren die wel eens op de hoek staan, mee wil helpen aan een oplossing. Op vrijdag en zaterdag zullen ou ders per toerbeurt als buurt wacht optreden. De dorpsver eniging verwacht veel van deze 'vreedzame aanpak'. Zij be treurt het dat door deze over last Nieuwlanders wegtrekken uit het dorp. De Stichting Kultureel Werk Middelburg zet zich in om de alternatieven voor de jongeren te vinden. Sinds enige tijd is er geen jongerensoos meer in het dorp. De jeugd zou vermaak kunnen vinden in het Jongeren Ge bouw van de Middelburgse wijk Dauwendaele. Ook kan er bij de skateplek van het dorp verlichting worden aange bracht, waardoor er 's avonds 'een balletje getrapt kan wor den'. Er wordt onderzocht of de mo biele soos, de bus die in de ge meente Veere rijdt, ook gebruikt kan worden in Nieuwland. Een jongerenwer ker zal met de jongeren in ge sprek gaan om een oplossing te vinden. De politie zal bij cala miteiten hard optreden. Als de overlast niet stopt, worden di rect boetes uitgedeeld. Inwoners Rilland wonen prettig door Rob Paardekam RILLAND - Meer goedkope wo ningen, uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen aan de Hoofdweg en fietspaden in het buitengebied. Dat zijn de be langrijkste wensen van de Ril- landers. Verder laat een onlangs gehouden enquête van de dorpsraad zien dat de inwoners best tevreden zijn. 86 procent van de ondervraagden zegt heel prettig te wonen in Rilland. De Rillandse dorpsraad, die er ook voor Bath en Stationsbuurt is, werd in het voorjaar opge richt. De eerste grote daad was een enquête om er achter te ko men wat leeft onder de bevol king. Bij alle huizen is een vra genlijst bezorgd en uiteindelijk hebben ruim 250 mensen de moeite genomen deze in te vul len. Opvallend is dat slechts vijf procent van de ondervraagden zegt vaak last te hebben van jongeren. De afgelopen maan den is deze groep regelmatig on derwerp van gesprek geweest, omdat ze nogal wat overlast zouden veroorzaken. Vijftig procent van de mensen zegt ech ter helemaal nooit last te heb ben van de jeugd. Dertig pro cent van de Rillanders ervaart soms overlast. Opmerkelijk is ook dat dertig procent van de ondervraagden vindt dat Rilland moet blijven zoals het nu is. Wat hen betreft HOEDEKENSKERKE - Mu ziekverenigingen Prinses Juli ana uit Baarland en Con Amore uit Hoedekenskerke geven za terdag samen een concert in dorpshuis De Griend in Hoede kenskerke. Voor beide fanfares gaat het om een jubileumcon cert. Con Amore bestaat 105 jaar; Prinses Juliana 95 jaar. De verenigingen staan onder lei ding van dezelfe dirigent, Ary Goud. Aanvang om 20.00 uur. GOES - In kerkgebouw De Le vensbron van de hervormde ge meente in Goes komt morgen de maandelijkse Goed Nieuws Club weer bij elkaar. Thema is 'een brief voor jou'. De club is bedoeld voor kinderen vanaf vier jaar. Naar aanleiding van een bijbelverhaal is er poppen kast en muziek, wordt er ge knutseld. en worden spelletjes gedaan. Aanvang 14.00 uur. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEIM Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur hoeft er geen woning meer te worden bijgebouwd. De andere zeventig procent is het daar niet mee eens. Van deze mensen zit slechts acht procent te wachten op dure koop- en huurwonin gen. Een overgrote meerderheid van de bevolking wil dat er goedkope woningen voor star ters en mensen met een laag in komen gebouwd worden. De dorpsraad zelf vindt dat de ge meente de bouw van woningen minder moet overlaten aan pro jectontwikkelaars en dat er meer kleine kavels uitgegeven moeten worden, waarvoor des noods niet het volle pond wordt gerekend. Verder blijkt dat er behoefte be staat aan fietspaden in het bui tengebied. Vooral de Valckenis- seweg, die van het dorp naar de dijk loopt, zou gevaarlijk zijn, omdat automobilisten er hard rijden. Ook fietspaden langs de polderroute naar Ossendrecht zijn gewenst. De t-kruising van de Valckenisseweg met de Adri- aan Butijnweg wordt als het grootste verkeersknelpunt in het dorp ervaren. Veel mensen vinden de halve rotonde die daar ligt onoverzichtelijk en le vensgevaarlijk. Andere vaak gehoorde wensen zijn een betere handhaving van de snelheidsli miet, behoud of uitbreiding van het huidige winkelaanbod en meer parkeerplaatsen aan de Hoofdweg. Momenteel worden al acht extra parkeerplaatsen gerealiseerd, maar de dorps raad betwijfelt of dat genoeg is. Omdat mensen hun auto nu al vaak op de stoep parkeren, zul len die acht plaatsen weinig soe laas bieden. De volledige resul taten van de enquête worden dinsdag 11 november gepresen teerd in dorpshuis Luctor et Emergo. Daar organiseert de dorpsraad zijn eerste grote bij eenkomst voor de bevolking. Na afloop van de presentatie kun nen mensen vragen stellen en klachten deponeren. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Het bedrijfsleven hoopt dat het ontdekkasteel kinderen enthousiast maakt voor een opleiding en baan in de techniek. door llona Vette WAARDE - Met een beetje geluk kunnen technische opleidingen in Nederland over een paar jaar behoorlijk wat stu denten uit Reimerswaal verwachten. Op de openbare basisscholen in die gemeen te werd gisteren namelijk het ontdekkas teel in gebruik genomen. Met behulp van de spullen uit dit kasteel kunnen kinde ren allerlei technische dingen maken en leren. Een aantal jonge techneutjes van D'n Bogerd bleef gisteren zelfs na school tijd met de materialen uit het kasteel be zig. Burgemeester A. Verbree van Reimers waal opende gisteren het kasteel. Dat was geen kwestie van lintjes knippen want pas na het oplossen van een code in morseschrift mocht de burgemeester het kasteel onthullen. Enkele leerlingen, die in het kasteel achter een doek zaten, sein den met een zaklampje letters die het to verwoord 'simsalabim' vormden. Vervol gens moest de burgemeester ook een molentje op zonne-energie laten draaien. Na het uitspreken van het toverwoord viel het doek en mochten de nieuwsgieri ge kinderen en ambtenaren een kij kj e ne men in het kasteel. Het kasteel bestaat uit een aantal kasten met materialen waar producten als tand pasta en haargel van gemaakt kunnen worden. De leerlingen kunnen ook ban den leren plakken, metselen en lampjes laten branden. Maar nu nog niet. Eerst moeten de leraren nog leren omgaan met de materialen en de bijbehorende lessen. Donderdag krijgen ze een cursus over hoe ze de lessen het best in kunnen delen. Lerares D. Vreeke: „De kinderen vragen de hele tijd wanneer ze les krijgen bij het kasteel en wanneer ik nou eindelijk naar die training ga." Het ontdekkasteel werd geïntroduceerd foto Dirk-Jan Gjeltema door het Technocentrum Zeeland in het kader van het project 'verbreding tech niek in het basisonderwijs.' Het bedrijfs leven hoopt door middel van het ontdek kasteel kinderen enthousiast te maken voor een opleiding en baan in de tech niek. Momenteel is er namelijk een tekort aan technisch personeel. Het Zeeuwse be drijfsleven betaalt dan ook het grootste deel van de kastelen. De scholen betalen zelf bijna 2500 euro, en dat sparen ze vaak bij elkaar door speciale acties. Zo haalde D'n Bogerd flink wat geld binnen via een sponsortocht. door René van Stee KNOKKE-HEIST - Burge meester Leopold graaf Lippens van Knokke-Heist ziet niets in het idee van de Sluisse wethou der J. Provoost om een strek dam ten westen van het Zwin aan te leggen. Die moet de snelle verzanding van het natuurre servaat een halt toeroepen. Bij de aanleg van een open ver binding tussen Sluis en de Noordzee zijn in Cadzand een wachtsluis en ten westen hier- THOLEN - Borstvoedingsorga nisatie La Leche League houdt donderdag 13 november een in formatiebijeenkomst op het adres Stoofstraat 8 in Tholen. De bijeenkomst is bedoeld voor aanstaande moeders en voor vrouwen die al borstvoeding ge ven. Vaders en baby's zijn ook welkom. Aanvang 20.00 uur. van eveneens een strekdam voorzien. Dit bouwsel werkt de verzanding van het Zwin in de hand. Door de aanleg van een tweede strekdam op Belgisch grondge bied verwacht Provoost dat een belangrijk beletsel voor de ver wezenlijking van Sluis aan Zee verdwijnt. „De verzanding van het Zwin is uiteraard een pro bleem, maar ook een natuurlijk proces dat al sinds het jaar 1100 plaatsvindt. Wij zijn altijd pri ma in staat geweest dit zelf op te lossen. In een strekdam bij Knokke hebben we dus totaal geen interesse", stelt Lippens. De burgemeester vindt dat de Nederlanders 'vooral zelf moe ten weten wat ze op eigen grondgebied willen doen'. Des alniettemin is Sluis aan Zee voor hem nauwelijks een optie. Als alternatief gaf hij zijn Ne derlandse collega's de suggestie mee de jachthaven in Breskens verder uit te bouwen of in Cad zand eenzelfde voorziening te bouwen. In tegenstelling tot Lippens stelt directeur P. Muylle van Compagnie Het Zoute - eige naar van het Zwin en eigendom van de familie Lippens - dat nog niet wetenschappelijk is vastge steld of de aanleg van een strek dam ten westen van Knokke een oplossing voor het verzandings probleem biedt. SINT-MAARTENSDIJK - In Sint-Maartensdijk wordt zater dag weer de jaarlijkse Sint- Maartenslampionoptocht ge houden. Vanaf 18.45 uur worden lam pions uitgedeeld bij het vertrek punt aan de Radda Barnen- straat. Om 19.00 uur vertrekt de stoet onder muzikale begelei ding van Euterpe voor een op tocht door de straten van Sint- Maartensdijk. Rond 19.45 uur eindigt de stoet bij partycen trum Haestinge aan de Sport- laan. Daar krijgen alle kinderen die hebben meegelopen warme chocolademelk. door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Ril land voor mishandeling van een twaalfjarige jongen 300 euro boete, waarvan de helft voor waardelijk, opgelegd. De man had 11 augustus vorig jaar in Rilland na pesterijen de jongen hardhandig beetgepakt en hem in de bosjes geduwd. Het slachtoffer maakte deel uit van een groep jongeren die met pijpjes besjes hadden geschoten op de duiven van verdachte. Die was daarop uit zijn slof gescho ten. Hij had de jongen, die vol gens hem een grote mond opzet te, in zijn nekvel gepakt en weggeduwd. Een arts constateerde striemen DEN HAAG - Schippersinternaten voeren volgende week dinsdag in Den Haag actie tegen de voorgenomen bezuiniging op hun subsidie van tien procent. Zij overhandigen voorzitter E. Terpstra van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) een petitie waarin zij protest aantekenen tegen de korting. De actie, een initiatief van het Landelijk Oudercontact voor de Trekkende Beroepsbevol king, begint met een badkuipenrace op de Hofvijver naast het Binnenhof in Den Haag. Elk schippersinternaat is gevraagd een delegatie mét badkuip af te vaardigen. Het schippersin ternaat Koningin Juliana in Terneuzen, het enige in Zeeland, komt met een bus naar Den Haag. De Terneuzense instelling dreigt 73.000 euro op jaarbasis kwijt te raken. Het personeelsbestand moet dan terug van vijftien naar minder dan dertien formatieplaatsen, waardoor het niet meer mogelijk is de 49 in Terneuzen gehuisveste inter naatskinderen voldoende te begeleiden'. ZIERIKZEE - Twee Zeeuwse reddingsboten maken kans op de titel Reddingsboot van het jaar 2003. De Jan B. van de red dingsbrigade Zierikzee en de 692 9 van de Domburgse brigade zijn doorgedrongen tot de finaleronde van de verkiezing. Le den van reddingsbrigades, de Koninklijke Nederlandse Red dingmaatschappij, de brandweer en watersporters konden via internet stemmen. Uit de nominaties heeft een jury tien finalisten gekozen. Be halve de twee Zeeuwse reddingsboten maken ook schepen uit Urk, Katwijk, Egmond aan Zee, IJmuiden, Warder, Naarden, Dordrecht en Sint Maartenszee kans op de titel. De stemming voor de uiteindelijke winnaar gaat via internet (www.red- dingsboten.com). De uitslag wordt in januari 2004 bekendge maakt. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Axel is gisteren in Middelburg voor zijn aandeel in een vechtpartij veroordeeld tot zestig uur werkstraf. Hij had zich in de nacht van 12 april in zijn woonplaats be moeid met een knokpartij tussen zijn vriend en een ander. Hij was er aanvankelijk tussengesprongen, waarbij hij ook een klap te incasseren kreeg. Vervolgens was hij naar huis gegaan om een mes te halen, dat hij aan zijn belager had getoond. „Dat is vragen om moeilijkheden", zei politierechter B. Doorewaard. Officier van justitie H. den Hartog vond het van de gekke. Ze was ervan overtuigd dat de vriend van de ver dachte, die zich later nog moet verantwoorden voor de poli tierechter, de ruzie had uitgelokt. MIDDELBURG - Vanaf 1 november is het Steunpunt Monu mentenzorg Zeeland actief. D. Koren is aangesteld als coördi nator van het steunpunt, dat opereert onder de vleugels van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Voornaam ste taak: het adviseren van de gemeenten over wetten, spelre gels en subsidiemogelijkheden op het gebied van monumen tenzorg. Zeeland is de tiende provincie die een dergelijk steunpunt krijgt. Koren gaat onder meer zogenaamd 'bouw- planoverleg' op poten zetten. Gemeenten en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg praten daar over plannen voor het verbouwen of restaureren van monumenten. Ook komt er een 'ruimtelijk planoverleg', waarin cultuurhistorische waarden aan de orde komen, die in het geding zijn bij ruimtelijke orde ningsplannen van gemeenten en provincie. door Ben Jansen VLISSINGEN - De vaarroutes in Zuidwest-Nederland en op de Waddenzee dreigen in de knel te komen door bezuinigingen bij Rijkswaterstaat. De directie Noordzee, verantwoordelijk voor de vaarwegmarkering, overweegt taken te schrappen om de begroting sluitend te ma ken. De mogelijke gevolgen voor Zeeland zijn onbekend. Volgens een verklaring van H. Gorter, voormalig hoofd van de vaarwegmakeringsdienst in de regio noord, moet 3,2 miljoen euro op plaatsing en onderhoud en boeien en tonnen worden be zuinigd. Dat zou de directie Noordzee willen doen door der tig arbeidsplaatsen te schrap pen, twee van de zeven beton- ningsvaartuigen uit de vaart te nemen en een van de vier werk plaatsen voor onderhoud van boeien en tonnen te sluiten. Een van die betonningsvaartuigen is in Vlissingen gestationeerd: de Frans Naerebout. In Vlissingen is ook een onderhoudswerk plaats. De bezuinigingen leiden naar het oordeel van Gorter tot de op heffing van 40 procent van de vaarwegen in Zuidwest-Neder land en op de Waddenzee door dat de bebakening er wordt op geruimd. De verwachting is dat vooral tonnen voor de recreatie vaart zullen worden verwijderd. Daardoor wordt het drukker op de hoofdvaarroutes met alle ri sico's van dien. Wordt het betonningswerk uit gevoerd door de directie Noord zee, de plaatsen waar in de Zeeuwse wateren boeien en ton nen komen te liggen, worden be paald door de directie Zeeland. Een woordvoerder van Rijks waterstaat zei gisteren dat on bekend is in welke mate wordt bezuinigd op de vaarwegmar kering. Volgens hem is intern overleg gaande over de gevol gen van allerlei besparingsmo gelijkheden. „Het uitgangspunt is in elk geval dat oplossingen worden gevonden waarbij de veiligheid voorop blijft staan." Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd meegedeeld dat eventuele bezuinigingen bij de vaarwegmarkering in een in terne notitie staan die nog moet worden besproken. Duidelijk is evenwel dat beheer en onder houd van vaarwegen meer geld kost dan er nu voor beschikbaar THOLEN - In de aula van het Calvijncollege in Tholen wordt zaterdag een boekenbeurs ge houden. De beurs duurt van 10.00 tot 16.00 uur. indenek. Officier van justitie H. den Hartog toonde enerzijds be grip voor het feit dat hij zijn ge duld verliest, maar anderzijds meende ze dat een volwassene beter behoort om te gaan met de situatie. ,,U heeft het risico ge nomen dat het uit de hand zou lopen. "De officier eiste 160euro boete. De Rillander vertelde al langere tijd last te hebben van de jon gens. Hij had daarvoor één keer de wijkagent ingeschakeld. De politierechter snapte best dat de man opgewonden was ge raakt, maar hij adviseerde hem in het vervolg voor een andere aanpak te kiezen. Uit dat oogpunt bezien vond Doorewaard Boekhout het goed om de boete deels voorwaarde lijk op te leggen. STREEKACTIVITEITEN GOES - Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder;Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; Buys Ballotcollege, 19.30-21.30 uur: Le zing: Vincent van Gogh door Yvon ten Velde; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Se- niorensoos; 14.00 uur: Bingo voor oude ren vanaf 50 jaar; KAPELLE - De Vroone, De Vroone, 09.15 uur: Yoga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; KLOETINGE Amicitia, 20.00 uur: Soiree door de Alliance Francaise, Coeur de Zé- lande, Audiovisuele voorstelling 'Canal du midi' door de heer Louis But; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; Sport hal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie vergadering Welzijn; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00 17.00 uur: Wandeltuinen met Orangerie- planten en waterpartijen geopend voor publiek; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Sociëteit; SINT-PHILIPSLAND - Dorpshuis De Wim pel, 19.30 uur: Informatiebijeenkomst over het plaatsen van een container voor jongeren; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde; Het Trefpunt, 19.30-21.30 uur: Repetitie fanfare Muziekvereniging Mozart Gymzaal aan de Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus bij Omni-sport Reimerswaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27