11 Ondernemingsraad komt met alternatief voor bezuinigingen Waterschap oefent met mobiele pompen Slagboom moet Goese Meer van auto's verlossen Weer beerlucht langs de waterkant Plasje Sportverenigingen zeggen in financiële problemen te komen door beleid gemeente zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 4 november 2003 Verloting Kerstpakket Kruit Inbraak in winkel Oplichter moet maand zitten van de reepe Zweven Prachtig Paal Drempels PZC J Clubs boos over stijging tarieven door Rob Paardekam KRUININGEN - Voetbal- en tennisverenigingen uit Rei- merswaal zeggen dat ze in grote financiële problemen komen als de gemeente de geplande ta riefsverhogingen voor de ac commodaties doorvoert. Som mige clubs vrezen zelfs dat het plan hun ondergang betekent. De sportverenigingen betalen nu drie procent van de kosten die de gemeente voor de voet bal- en tennisvelden maakt. Als het aan de gemeente ligt, wordt dat veel meer. In 2004 gaan de clubs 15 procent zelf betalen, een jaar later 25 procent en in 2006 liefst 35 procent. Alleen al voor volgend jaar betekent dat een kostenstijging van ruim 400 procent voor de verenigingen. Een poging van de PvdA om de tariefsverhogingen te vermin deren, mislukte vorige week. De coalitiepartijen SGP, CDA en BBR willen de stijging handha ven en gingen niet met de PvdA mee. Alleen BBR-raadslid J. Kramer nam op het laatste mo ment een ander standpunt in. Hij zegt in te zien dat de sport verenigingen in grote proble men komen. Voorzitter J. Weber van de voet balvereniging uit Waarde be vestigt dat. De club betaalt nu 500 euro, maar moet vólgend jaar 2100 euro betalen. In de ja ren erna zal dat bedrag verder oplopen. „Wij zitten nu al krap bij kas en moeten verlotingen en andere acties bedenken om het hoofd boven water te houden", zegt Weber. „Als deze plannen doorgaan, zijn we volgend jaar op sterven na dood." Ook secretaris J. Moerland van Rillandia voorziet problemen. „Ik vraag me af waar de ge meente mee bezig is", zegt hij. „Eerst vragen ze je om meer voor de jeugd te doen, en dan pakken ze je zo. Het bevreemdt mij zeer dat CDA en BBR dat ac cepteren.Als de plannen door gaan, is een verhoging van de contributie volgens Moerland de enige optie om nog rond te komen. „Onze leden betalen nu al ruim honderd euro", zegt hij. „Als we dat fors verhogen, zul len we veel leden verliezen. Voor gezinnen waarin een paar men sen aan voetbal doen, is het dan gewoon niet meer te betalen." Voorzitter J. van Langevelde van VV Kruiningen noemt de stijging belachelijk. Zijn club gaat van 1717 euro dit jaar naar ruim 7200 euro in 2004. „We willen best een beetje meer be talen, maar deze stijging slaat nergens op. De verenigingen worden zo de gemeente uit ge jaagd." Van Langevelde wijst erop dat W Kruiningen, net als enkele andere clubs, een con tract met de gemeente heeft dat nog tot 2010 loopt. Hij weet nog niet of zijn vereniging de ge meente daaraan wil houden. A. Koelen, voorzitter van de Hansweertse Boys, denkt dat de stijging het einde van haar club betekent. „Wij betalen nu ruim 1000 euro, maar over een paar jaar is dat 11.000 euro. Datkun- nen we niet opbrengen. Wij heb ben wel wat sponsors, maar het meeste geld zal van de leden moeten komen. Die haken onge twijfeld af." Op initiatief van Hansweertse Boys gaan de voetbalverenigingen binnen kort met elkaar rond de tafel zitten om de situatie te bespre ken. De tennisverenigingen hebben dat al gedaan. Ze voeren don- derdag overleg met de gemeen te. Volgens voorzitter D. Bakker van TV Yerseke moeten ook de tennisclubs hun contributie flink verhogen als de nu voor ziene stijging doorgaat. „Dat zal ons ongetwijfeld leden kos ten, waardoor de overblijvers nog meer moeten betalen", zegt hij. „Dat houden we niet lang vol." door Mieke van der Jagt GOES - De ondernemingsraad van de gemeente Goes heeft een alternatieve begroting inge diend. De personeelsvertegen woordiging in de onderne mingsraad is het niet eens met de manier waarop het college van burgemeester en wethou ders 1,8 miljoen euro wil bezui nigen. Voor 275.000 euro heeft de raad alternatieven gezocht, die het personeel en de mini mum-inkomens in de gemeente ontzien. Het college vond een deel van de bezuinigingen in een vacature stop. De ondernemingsraad is het daar niet mee eens omdat de beperkingen in het personeels bestand niet gepaard gaan met het schrappen of. beperken van taken. Ook vindt de personeels vertegenwoordiging dat de ge meente veel meer kan bezuini gingen op de inzet van externe bureaus en uitzendpersoneel. De ondernemingsraad maakt met de alternatieve begroting gebruik van het advies- en initi atiefrecht dat de raad gegeven is. In de door het college inge diende begroting is gezocht naar posten die anders konden, zodat de gemeente geld in de zak houdt voor zaken die de onder nemingsraad belangrijk vindt. Het personeel heeft als eerste de kerstpakketten en de kerstgra tificaties geschrapt. Om de zwakkeren in de Goese samen leving te sparen, wil de onder nemingsraad dat het college ge bruik maakt van de mogelijkhe den die de Wet Werk en Bijstand nog volop biedt. Omdat het Rijk de bijdrage aan een heleboel douceurtjes voor de minima heeft geschrapt, wil het Goese college ook ophouden met ein- dejaaruitkeringen en bijdragen voor schoolgaande kinderen. Al dat soort extra's wil de gemeen te op één hoop vegen in de bij zondere bijstand, waar de mini ma speciaal om moeten vragen. De ondernemingsraad vindt dat verkeerd. Geld kan de gemeente volgens het personeel nog halen langs de wegen in het buitengebied die een aantal jaren geleden aan het Waterschap Zeeuwse Eilanden werden overgedragen. De licht masten langs die wegen zijn nog in beheer bij de gemeente. Goes moet die ook overdragen om van een onlogische last af te komen. Ook het bijplaatsen van licht masten, of liever het nalaten daarvan, kan de gemeente een besparing opleveren. Volgens de ondernemingsraad gaat een voorgenomen besparing door de lantarens minder te laten bran den, juist geld kosten en kan die beter achterwege blijven. Een post van 40.000 euro kan worden bespaard door al het ge praat over regionaje brand- weersamenwerking nu eens concreet te maken. De groepen Heinkenszand, in de gemeente Borsele, en 's Heer Arendskerke, in de gemeente Goes, kunnen lo gistiek makkelijk samengaan. Dat kost Goes en Borsele min der geld. Met de alternatieve begroting hoopt de ondernemingsraad de gemeenteraad het kruit te ver schaffen waarmee gaten in de besparingen van het college kunnen worden geschoten. De raad vergadert daarover don derdag 13 november. KWADENDAMME - In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in een winkel in Kwaden- damme. Daarbij is voor enkele duizenden euro's aan rookwaar gestolen, voor honderden euro's aan scheermesjes en tientallen euro's contant geld. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout veroordeelde gisteren een 28-jarige Middel burger wegens oplichting tot een maand cel plus drie maan den voorwaardelijk. In de strafmaat hield eningszins rekening er mee dat hij de delic tentijdens zijn proeftijd had be gaan. Officier van justitie H. den Hartog eiste in totaal ne gen maanden gevangenisstraf: drie maanden voor de nieuwe feiten en de zes maanden omdat hij opnieuw de fout in ging tij dens de proeftijd die nog voor een vorig delict liepDe Middel burger hadl5maartditjaar200 euro bij een man op slinkse wij ze afhandig gemaakt. Een iden tieke situatie had zich 16 okto ber 2001 voorgedaan toen hij bij iemand 200 gulden wist af te troggelen. Dat bedrag zou hij nodig hebben voor benzine. „Het patroon is bekend. Het zijn kletsverhalen waarvan hij de zwakkere mensen in de samen leving de dupe laat worden", nam de officier zijn gedrag kwa lijk. De Middelburger is al jaren verslaafd aan verdovende mid delen, maar volgens zijn raads man A. Bal was hij nu clean. Ook vond de strafpleiter de eis veel te fors. Hij signaleerde dat het de goede kant opging. „Dit jaar is mijn cliënt slechts één keer in de fout gegaan.De poli tierechter kwam de raadsman tegemoet door de man het voor deel van de twijfel te geven. Advertentie Flcdris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio SCHOENMODE I Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl Ondanks een forse investering door de gemeente is de stank nog niet verdwenen. door Mieke van der Jagt GOES - Het stinkt weer verschrikkelijk in het gebied waar de Ringbaan Oost in Goes een scherpe bocht maakt. Twee jaar geleden heeft de gemeente daar voor vier ton onder de grond en in de waterkanten gestopt, om de stank weg te krijgen. Na flinke buien in korte tijd is het water in de vijvers bij Parkzicht en de Horst echter weer een beerlucht gaan verspreiden. „Vervelend, maar het komt goed", zegt wethouder M. 't Hart. „We proberen er voor te zorgen dat de stank na volgende zomer niet meer terug komt." De vijvers in Goes-Oost hebben jaren achtereen bij tijd en wijle voor flinke stankoverlast gezorgd. Vooral in het na jaar was de putlucht dikwijls niet te har den. Dat kwam vooral doordat bij heftige regenval het riool overstortte in de wa terpartijen. Zodra de riolering een forse hoeveelheid water te verwerken kreeg, liep een deel van de inhoud: hemelwater vermengd met rioolwater, over in de vij vers. Op de onderwaterbodems hoopten zich telkens de verontreinigingen op, die bij de volgende overstort weer in bewe ging werden gebracht zodat er weer een flinke stankgolf kon optreden. Doordat bewoners regelmatig klaagden, werden de maatregelen die de gemeente ervoor in petto had in de tijd naar voren gehaald. In de winter van 2001/2002 werd een gigantisch betonnen bergbe- zinkriool ingegraven en werd de over stort naar het oosten verplaatst. Het bergbezinkriool heeft een doorsnee van 1,80 meter en een lengte van 120 meter. Als daarin een grote hoeveelheid water ineens terecht komt, krijgt het de tijd om te bezinken. De verontreinigingen die in het water zweven, zakken voor een groot deel naar de bodem en het water dat in een sloot wordt overgestort, is veel scho ner. Die aanleg kostte 400000 euro waar na het aantal overstorten per jaar was ge daald van tien naar vijf. De gemeente Goes hoopte dat de stank problemen verdwenen zouden zijn na die aanleg. Dat is dus ijdele hoop gebleken. Maar volgens de wethouder zal een vol gende maatregel zeker doeltreffend zijn. „Voordat je gaat dweilen, moet je altijd foto Dirk-Jan Gjeltema eerst de kraan dichtdraaien", zegt 't Hart. „In al die jaren van overstorten is er veel viezigheid in de bodems terechtge komen. En dat verdwijnt niet zomaar. Zodra het weer hard gaat regenen en het water in beweging komt, wordt die stank als het ware weer losgewoeld." De oplossing is volgens hem echter in zicht. Goes heeft volgens hem een subsi die aangevraagd om de bodems van waterpartijen in de wijken te baggeren en schoon te maken. Binnenkort wordt dat geld verwacht. „We hebben een bag- gerplan gemaakt op grond waarvan het Rijk de subsidie toekent. Zodra het licht groen is, is Goes-Oost het eerste aan de beurt." 't Hart hoopt dat alles op tijd bin nen is om het euvel voor het najaar van 2004 verholpen te hebben. door Inqrid Huibers OUD-VOSSEMEER - Het re gent al tien dagen aan een stuk en zowel op Tholen als op Schouwen-Duiveland en Zuid- Beveland moeten mobiele pom pen worden geplaatst om over stroming te voorkomen. Dat was het scenario van een cala miteitenoefening die het Water schap Zeeuwse Eilanden giste ren hield. Voor de oefening werd terugge grepen op de hevige regenval in september 1998. Toen kwamen op delen van Schouwen-Duive land, Walcheren, Zuid-Beve land en Tholen vele straten, we gen en woningen blank te staan. Na de evalutatie van de water overlast schafte het waterschap onder meer vier mobiele pom pen aan. Met die pompen werd gisteren op Tholen geoefend. Langs de Zeedijk ten noorden van Oud-Vossemeer wrijft Wim van de Kreke, .onderhoudsme dewerker bij het waterschap, vergenoegd in zijn handen. „Het gaat goed", meldt hij. „Dit zijn prachtige pompen. Het is hart stikke leuk om er weer eens één op te bouwen." Om het water uit de Van Haaftenpolder in de Krabbenkreek te krijgen moet er vele meters pijp over de dijk worden gelegd. „Het was nog een hele toer om alles hier te krijgen, het aggre gaat, het besturingsgebouwtje, de pomp en de leidingen", wijst Van de Kreke. „Niemand wist vanochtend nog dat we vandaag Medewerkers van het waterschap zijn bezig met het opbouwen van een mobiele pomp. zouden oefenen. Ook de bedrij ven die zorgen voor het vervoer van de pomp en de leidingen niet." De mobiele pompen kunnen elk per minuut vijftig kubieke me ter water verplaatsen (ter verge lijking: een klein gemaal ver plaatst zo'n tien kubieke meter water). Twee jaar geleden zijn de pompen ingezet op Schou wen-Duiveland (gemaal den Osse) en Walcheren (gemalen Zuidwatering en Boreel). Ach teraf was er kritiek van land bouworganisatie ZLTO en van een aantal algemeen bestuur ders van het waterschap. Het zou te lang geduurd hebben voordat er daadwerkelijk kon worden gepompt. De pompen moeten officieel binnen twaalf uur operationeel kunnen zijn. En dat is ook de door Carla van de Merbel i GOES - De meeste bewoners van het Goese Meer zien in een ontmoediging van het verkeer op de Langeweg in Wilhelmina- dorp de beste oplossing voor de overlast van auto's in hun wijk. Dat bleek gisteren tijdens een praatavond van bewoners en gemeente in de Goese Golf. Door bij de begraafplaats in Wilhelminadorp een stoplicht met slagboom te plaatsen, moet elke automobilist daar wach ten. Zo wordt het verkeer ont moedigd die route te kiezen. De bewoners van Goese Meer en Wilhelminadorp proberen al ja ren de overlast van sluipverkeer in hun wijk en dorp tegen te gaan. Oorzaak van het verkeerspro bleem is doorgaand niet-be- stemmingsverkeer, bijvoor beeld vrachtauto's van en naar Goes-Oost en onder meer sluip verkeer van de A58 richting Ka- merland. Dat geeft problemen op de Goese Meerlaan, Kruk- laan, Oosthavendijk, Westha- vendijk en Langeweg. De twee bewonersverenigingen hebben nu opnieuw mogelijke +oplossingen onderzocht. Gis teravond werden die voorgelegd aan de bewoners van het Goese Meer. Eerder werd dat al gedaan in Wilhelminadorp. De inwo ners van die plaats zien ook het liefst een stoplicht met slag boom op de Langeweg. Een an dere optie was een paal te plaat sen op die weg waarbij alleen automobilisten met een pasje erdoor kunnen. Dat leek de meeste bewoners een ingewik kelder en daardoor tijdrovender oplossing. Zij willen dat er zo snel mogelijk iets gedaan wordt aan de overlast. Ook vinden ze dat gekeken moet worden hoe de voor fietsers on veilige situatie op de Oostha vendijk kan worden verbeterd. De meeste kinderen uit het Goe se Meer gaan naar school in Wil helminadorp en fietsen dagelijks over die dijk. De bewonersverenigingen van het Goese Meer en Wilhelmina dorp gaan de gemeente verzoe ken het gekozen plan uit te voe ren. Veel bewoners van het Goese Meer zijn ook ontevreden over de verkeersdrempels in hun wijk. De bewonersvereniging heeft de klachten hierover geïn ventariseerd. De bewoners vin den de drempel te scherp en te puntig. Eerst moet krachtig worden afgeremd, daarna trek ken veel automobilisten weer hard op. Dat veroorzaakt geluids-en tril- lingsoverlast, blijkt uit de in ventarisatie. Daarbij zouden de drempels niet bijdragen aan de verkeersveiligheid op de Kruk- weg en Goese Meerlaan en ook het sluipverkeer niet ontmoedi gen. Wethouder M. 't Hart (PvdA, verkeer), met een deel van het college en raadsleden namens de gemeente Goes aanwezig op de praatavond, zei te zullen kij ken of aan de klachten tegemoet kan worden gekomen. Gisteravond werd ook gespro ken over een fietspad bij de Krukweg, dat al aangelegd zou moeten zijn. 't Hart zei dat de aanleg vertraagd is, maar dat het pad er over enkele maanden zal liggen. foto Dirk-Jan Gjeltema streeftijd voor de calamiteiten oefening. Van de Kreke is vol vertrouwen: „We zijn vanoch tend om tien uur begonnen, van middag om zes uur hebben we onze pomp wel aan de praat.Er moet vervolgens een half uur worden gepompt. Kleine Jeffrey is bijna drie jaar en zijn moeder is begon nen met de zindelijkheids - training. Braaf zit het kereltje elke keer op zijn potje om een plasje te doen. Deze week ging het een keer mis en Jef frey liep een beetje geschrok ken naar zijn moeder: ma ma, er zit een slokje plas in mijn broek!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25