PZC PZC Kansen voor Sluis aan Zee slinken Stee duikt in moordmysterie Ondernemers willen eind aan Middelburgse verkeerschaos in 2004 Waterschap oefent met mobiele pompen Modelbouwersclub houdt inloopmiddag Politiegemeente en dorpsvereniging Nieuw- en Sint Joosland bundelen krachten Schippersinternaten voeren actie 13 agenda w dinsdag 4 november 2003 Oplichter moet maand zitten Boetes bij verkeerscontrole Steunpunt Monumentenzorg actief Fietsparkeren Kritiek Suggestie J Buurtwacht pakt hangjeugd aan door Edith Ramakers VLISSINGEN - Inwoners van Nieuw- en Sint Joosland gaan in het weekeinde wachtlopen op 'de hoek', om zo de overlast die daar door hangjongeren wordt veroorzaakt, terug te dringen. Politie, gemeente Middelburg en de dorpsraad pikken het ge drag van de jongeren niet langer en hebben daarom nu de handen ineengeslagen. Buurtbewoners voelen zich 'al te lang bedreigd door het inti miderende gedrag van een aan tal jongeren, die tussen dertien en achttien jaar oud zijn'. Jon geren spugen, schelden, maken racistische opmerkingen en in enkele gevallen worden mensen gemolesteerd. Door vandalisme is er inmiddels een schadepost van duizenden euro's ontstaan. Dat staat in een speciale editie van De Dorpskrant van Nieuw en Sint Joosland. In die dorpskrant vraagt burge meester K. Schouwenaar van Middelburg aandacht voor de overlast. „Het is een ernstige zaak. Mensen uit het dorp voe len zich niet meer veilig of ze voelen zich zelfs bedreigd. De situatie escaleert." De politie STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum de Re genboog, 18.30-19.30 uur: Jeugddam- men, 19.30-23.00 uur: Dammen voorvol- wassenen, 19.30-21.00 uur: Stijldansen; MIDDELBURG - Woelige Werf, Rijn straat, 9.30 uur en 14.00 uur: Koersbal; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad. 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor zestigplus sers en koersbal. schrijft dat er zeer regelmatig meldingen binnenkomen dat jongeren 'van de hoek' proble men veroorzaken. De politie is blij dat een aantal ouders van jongeren die wel eens op de hoek staan, mee wil helpen aan een oplossing. Op vrijdag en zater dag zullen ouders per toerbeurt als buurtwacht optreden. De dorpsvereniging verwacht veel van deze 'vreedzame aanpak'. Zij betreurt het dat door deze overlast Nieuwlanders weg trekken uit het dorp. De Stichting Kultureel Werk Middelburg zet zich in om de al ternatieven voor de jongeren te vinden. Sinds enige tijd is er geen jongerensoos meer in het dorp. De jeugd zou vermaak kunnen vinden in het Jongeren Gebouw van de Middelburgse wijk Dau- wendaele. Ook kan er bij de ska- teplek van het dorp verlichting worden aangebracht, waardoor er 's avonds 'een balletje getrapt kan worden'. Er wordt onderzocht of de mo biele soos, de bus die in de ge meente Veere rijdt, ook gebruikt kan worden in Nieuwland. Een jongerenwerker zal met de jon geren in gesprek gaan om een oplossing te vinden. De politie zal bij calamiteiten hard optre den. Als de overlast niet stopt, worden direct boetes uitge deeld. Dennis Wondergem, Karin de Vos, Eddy Zaman en Jeanette Helbers studeren het stuk De Moordkamer in. door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - Het Sou- burgs Toneel En Cabaret (Stee) brengt zaterdag 15 en 22 no vember de komische thriller De Moordkamer op de planken. Beide voorstellingen vinden plaats in zaal De Zwaan. De Moordkamer is de vertaling van The Murder Room van Jack Sharkey. Een rijke man, Ed ward Lijstermans, is pas één dag getrouwd als zijn vrouw Martha probeert hem te vergif tigen, dood te schieten en te laten verdwijnen. Dochter Su zanne Lijstermans en haar ver loofde Kamiel gaan op onder zoek uit, en ook huishoudster Lottie helpt waar ze kan om uit te vinden wat er met haar werk gever is gebeurd en waar hij kan zijn. Ook twee agenten mengen foto Ruben Oreel zich in de zaak. Het verhaal is doorspekt met typische Engelse humor. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. De zaal is een half uur eerder al open. DEN HAAG - Schippersinternaten voeren volgende week dinsdag in Den Haag actie tegen de voorgenomen bezuiniging op hun subsidie van tien procent. Zij overhandigen voorzitter E. Terpstra van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) een petitie waarin zij protest aantekenen tegen de korting. De actie, een initiatief van het Landelijk Oudercontact voor de Trekkende Beroepsbevol king, begint met een badkuipenrace op de Hofvijver naast het Binnenhof in Den Haag. Elk schippersinternaat is gevraagd een delegatie mét badkuip af te vaardigen. Het schippersin ternaat Koningin Juliana in Terneuzen, het enige in Zeeland, komt met een bus naar Den Haag. De Terneuzense instelling dreigt 73.000 euro op jaarbasis kwijt te raken. Het personeelsbestand moet dan terug van vijftien naar minder dan dertien formatieplaatsen, waardoor het niet meer mogelijk is de 49 in Terneuzen gehuisveste inter naatskinderen voldoende te begeleiden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doore- waard Boekhout veroordeelde gisteren een 28-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad wegens oplichting tot een maand cel plus drie maanden voorwaardelijk. In de strafmaat hield eningszins rekening er mee dat hij de de licten tijdens zijn proeftijd had begaan. Officier van justitie H. den Hartog eiste in totaal negen maanden gevangenisstraf: drie maanden voor de nieuwe feiten en de zes maanden omdat hij opnieuw de fout in ging tijdens de proeftijd die nog voor een vorig delict liep. De Middelburger had 15 maart dit jaar 200 euro bij een man op slinkse wijze afhandig gemaakt. Een identieke situatie had zich 16 oktober 2001 voorgedaan toen hij bij iemand 200 gulden wist af te troggelen. Dat bedrag zou hij nodig hebben voor het tanken van benzine. De Middelbur ger is al jaren verslaafd aan verdovende middelen, maar vol gens zijn raadsman A. Bal was hij nu clean. Hij signaleerde dat het de goede kant opging. „Dit jaar is mijn cliënt slechts één keer in de fout gegaan. "De politierechter kwam de raads man tegemoet door de man het voordeel van de twijfel te ge ven. De Middelburger moet wel zijn slachtoffers de schade te rugbetalen. MIDDELBURG - Bij een controle op autogordels en kinder stoeltjes in de Piet Heinstraat en Oosterscheldestraat in Mid delburg heeft de politie gisterochtend vier bekeuringen uitge schreven. Drie automobilisten kregen een boete, omdat zij geen gordel droegen. Eén bestuurder kreeg een bon, omdat er in de auto geen kinderbeveilingsset voorin aanwezig was. MIDDELBURG - Vanaf 1 november is het Steunpunt Monu mentenzorg Zeeland actief. D. Koren is aangesteld als coördi nator van het steunpunt, dat opereert onder de vleugels van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Voornaam ste taak: het adviseren van de gemeenten over wetten, spelre gels en subsidiemogelijkheden op het gebied van monumen tenzorg. Zeeland is de tiende provincie die een dergelijk steunpunt krijgt. Koren gaat onder meer zogenaamd 'bouw- planoverleg' op poten zetten. Gemeenten en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg praten daar over plannen voor het verbouwen of restaureren van monumenten. Ook komt er een 'ruimtelijk planoverleg', waarin cultuurhistorische waarden aan de orde komen, die in het geding zijn bij ruimtelijke orde ningsplannen van gemeenten en provincie. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Onderne mers Collectief Middelburg (OCM) wil komend jaar meer aandacht voor de verkeerspro blematiek. In een brief aan het college en de gemeenteraad dringen de ondernemers aan op de snelle bouw van een parkeer garage aan de Bachtensteene, een verwijzing op de Schroeweg naar de parkeergarages en een extra brug over het Kanaal door Walcheren. De raad van Middelburg be spreekt volgende week maan dag de begroting voor 2004. Vooruitlopend daarop vraagt het OCM aandacht voor een aantal zaken die het collectief 'van levensbelang' acht voor Middelburg. „Een goed onder nemersklimaat met daarnaast REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur een goede culturele en sociale infrastructuur en bereikbaar heid zijn immers noodzakelijk om Middelburg in positieve zin te profileren." De ondernemers willen een ge lijke behandeling voor particu lier en ondernemers wat betreft de tarieven voor de onroerende zaakbelasting. Het collectief vindt het onbegrijpelijk dat een ondernemer voor een bedrijfs pand zwaarder wordt belast dan particulieren. „Onderne mers verwachten juist in deze slechte economische tijd dat de tarieven minimaal voor ieder een gelijk gesteld moeten wor den." De bouw van de al jaren geleden aangekondigde parkeergarage aan de Bachtensteene moet van de ondernemers zo snel moge lijk beginnen. Gelet op de bouw van woningen en bedrijfspan den in Mortiere is het volgens het OCM dringend gewenst om het aantal parkeerplaatsen in de binnenstad te laten groeien. Ook wil het collectief daad kracht bij de verwijzing naar de parkeergarages. Het gemeentebestuur moet ook een einde maken aan het rom melige straatbeeld in de Lange Delft. Doordat er minder par keerplaatsen zijn voor auto's in de binnenstad, pakken steeds meer mensen de fiets. De ge meenteraad zou in de ogen van het OCM het college van B en W opdracht moeten geven om voor het fietsparkeren een 'goede en klantvriendelijke' oplossing aan te dragen. Twee jaar geleden adviseerde het onderzoeksbureau Goudap pel en Coffeng de gemeente Middelburg om de Turfkaai in beide richtingen open te stellen om de verkeersdruk op de Kaai- enroute te verlichten. Het OCM wil weten waarom er twee jaar na dato geen uitvoering wordt gegeven aan dat advies. Mocht er toch nog vertraging ontstaan bij de aanleg van de N57, dan moet het gemeentebe stuur zij n verant woordel ij kheid nemen. „In verband met de vei ligheid op de Stationsbrug, de toenemende mobiliteit en de thans slechte bereikbaarheid van de binnenstad, doen wij een klemmend beroep op het ge meentebestuur om extra ver keersmaatregelen te nemen, zo als de aanleg van een extra brug." I imam Medewerkers van het waterschap zijn op Tholen bezig met het opbouwen van een mobiele pomp foto Di rk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers OUD-VOSSEMEER - Het regent al tien dagen aan een stuk en zowel op Tholen als op Schouwen-Duiveland en Zuid-Beve land moeten mobiele pompen worden ge plaatst om overstroming te voorkomen. Dat was het scenario van een calamiteite noefening die het Waterschap Zeeuwse Eilanden gisteren hield. Voor de oefening werd teruggegrepen op de hevige regenval in september 1998. Toen kwamen op delen van Schouwen- Duiveland, Walcheren, Zuid-Beveland en Tholen vele straten, wegen en woningen blank te staan. Na de evaluatie van de wa teroverlast schafte het waterschap onder meer vier mobiele pompen aan. Met die pompen werd gisteren op Tholen geoe fend. Langs de Zeedijk ten noorden van Oud- Vossemeer wrijft Wim van de Kreke, on derhoudsmedewerker bij het waterschap, vergenoegd in zijn handen. „Het gaat goed", meldt hij. „Dit zijn prachtige pom pen. Het is hartstikke leuk om er weer eens één op te bouwen." Om het water uit de Van Haaftenpolder in de Krabbenkreek te krijgen moet er vele meters pijp over de dijk worden gelegd. „Het was nog een hele toer om alles hier te krijgen, het aggregaat, het besturingsge bouwtje, de pomp en de leidingen", wijst Van de Kreke. „Niemand wist vanochtend nog dat we vandaag zouden oefenen. Ook de bedrijven die zorgen voor het vervoer van de pomp en de leidingen vanuit de werkplaats in Eindewege naar Tholen, wisten van niets." De mobiele pompen kunnen elk per mi nuut vijftig kubieke meter water ver plaatsen (ter vergelijking: een klein ge maal verplaatst zo'n tien kubieke meter water). Twee jaar geleden zijn de pompen ingezet op Schouwen-Duiveland (gemaal den Osse) en Walcheren (gemalen Zuid watering en Boreel). Achteraf was er kri tiek van landbouworganisatie ZLTO en van een aantal algemeen bestuurders van het waterschap. Het zou te lang geduurd hebben voordat er daadwerkelijk kon worden gepompt. De pompen moeten officieel binnen twaalf uur operationeel kunnen zijn. En dat is ook de streeftijd voor de calamitei tenoefening. Van de Kreke is vol vertrou wen: „We zijn vanochtend om tien uur be gonnen, vanmiddag om zes uur hebben we onze pomp wel aan de praat.Er moet ver volgens een half uur worden gepompt. Ook bij het gemaal Drie grote polders, even ten westen van Oud-Vossemeer, wordt een mobiele pomp geplaatst. Het calamiteitenteam dat de oefening giste ren leidde moest ook zorgen voor een pomp op Zuid-Beveland (gemaal Waarde) en Schouwen-Duiveland (gemaal Duive- land). Maar daar kon met een fictieve pomp worden voldaan. De medewerkers van het schap hadden uiteindelijk acht uur nodig om de twee mobiele pompen aan de praat te krijgen. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - International Plastic Modellers Society (IPMS) houdt zaterdag een mo- delbouw-inloopmiddagin Open Hof aan de Alexander Gogel- weg in Vlissingen De zaal is open van 12.00 tot 17.00 uur. De IPMS is een internationale organisatie van bouwers van plastic modellen. De club is in 1963 opgericht in Engeland en in de daarop voglende jaren zijn er in meer dan dertig landen zusterorganisaties van de grond gekomen. In vrijwel alle West- Europese landen zijn er nu afde lingen, maar ook in de landen van het voormalig Oostblok, de Verenigde Staten, Japan en Au stralië. In de meeste landen is IPMS verder regionaal georga niseerd. Doel van IPMS is het bevorde ren van de plastic-modelbouw en het verzamelen en versprei den van informatie die voor de plastic-modelbouw noodzake lijk is. Om deze informatie bij de leden te brengen worden in pu blicaties uitgegeven en websites onderhouden. Verder organise ren de meeste, regionale afde lingen regelmatig bijeenkom sten. De club is in Zuid-West-Neder land relatief slecht vertegen woordigd. Dat komt onder meer door de sterke spreiding van de bevolking. Volgens IPMS is erin Zeeland voldoende belangstel ling voor de modelbouw, gelet op het druk bezochte jaarlijkse Modelbouwweekend in de Zee landhallen in Goes. In de zaal in het Open Hof heeft de club geprobeerd een zo breed mogelijke collectie tentoon te stellen. Te denken valt aan: vliegtuigen, militaire voertui gen, schepen en motoren. Ook de Tweenot (Tweede Neder landse Organisatie van Tank hobbyisten) is vertegenwoor digd met zijn specialisme. Er zijn demonstraties van verschil lende bouwtechnieken. Ten slotte is er een presentatie- en informatiestand van het Vlie gend Museum dat is gevestigd op het vliegveld Seppe bij Roo sendaal. door René van Stee KNOKKE-HEIST - Burge meester Leopold graaf Lippens van Knokke-Heist ziet niets in het idee van de Sluisse wethou der J. Provoost om een strekdam ten westen van het Zwin aan te leggen. Die moet de snelle ver zanding van het natuurreser vaat een halt toeroepen. Bij de aanleg van een open ver binding tussen Sluis en de Noordzee zijn in Cadzand een wachtsluis en ten westen hier van eveneens een strekdam voorzien. Dit bouwsel werkt de verzanding van het Zwin in de hand. Door de aanleg van een tweede strekdam op Belgisch grondgebied verwacht Provoost dat een belangrijk beletsel voor de realisatie van Sluis aan Zee kan worden weggenomen. Steun van de Belgen voor het plan is essentieel. Het doorgaan van Sluis aan Zee is uiterst on zeker, sinds de provincie het plan voor woningbouw heeft af geschoten. Daarmee valt de fi nanciering voor een deel weg. De burgemeester van Knokke wijst nu de handreiking van wethouder Provoost af om het verzandingsprobleem in het Zwin te helpen oplossen. Daar door lijken de kansen voor het project verder te slinken. „De verzanding van het Zwin is uiteraard een probleem, maar ook een natuurlijk proces dat al sinds het jaar 1100 plaatsvindt. Wij zijn altijd prima in staat ge weest dit zelf op te lossen. In een strekdam bij Knokke hebben we dus totaal geen interesse.", stelt Lippens. De burgemeester vindt dat de Nederlanders 'vooral zelf moe ten weten wat ze op eigen grondgebied willen doen'. Des alniettemin is Sluis aan Zee voor hem nauwelijks een optie. Als alternatief gaf hij zijn Ne derlandse collega's de suggestie mee de jachthaven in Breskens verder uit te bouwen of in Cad zand eenzelfde voorziening te realiseren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13