ii Acht Zeeuwen willen Commando's gedenken bevrijding kosten van verstelbaar 0 bed terugvragen Vaarwegen dicht door bezuinigingen Rijkswaterstaat Sociaal cultureel werk zoekt vrijwilligers voor bouwspeelplaatsen Van zinloos naar zinvol Plasje Gemeente Middelburg neemt afspraken met sportverenigingen onder de loep zeeuwse almanak WALCHEREN dinsdag 4 november 2003 Nood Werkstraf voor dreigen met mes Droomstraat Meisje gewond aan hoofd bij aanrijding Stalker krijgt contactverbod Nominaties voor Zeeuwse reddingsboten van de reepe PZC |J Clubs kunnen huur niet betalen door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een aantal Middelburgse sportclubs kan de huur voor de velden niet op brengen. De gemeente wil daar om deze winter onderzoeken of er andere afspraken met de clubs moeten worden gemaakt. Alle clubs krijgen een uitnodi ging om hun standpunt tijdens een hoorzitting toe te lichten. Het is eigenlijk de bedoeling dat de clubs na een overgangsperio de van vijf jaar 15 procent van de totale kosten voor de sport velden gaan betalen. Een aantal clubs heeft aangegeven dat niet te kunnen opbrengen. Niet al leen de kosten zijn een pro bleem. Sommige clubs hebben ook moeite met het werven van vrijwilligers voor het onder houd aan de accommodaties. Het groot onderhoud aan het veld wordt nog door de gemeen te gedaan. De clubs zijn wel zelf verantwoordelijk voor de klei nere klussen, zoals het kalken van de lijnen, het schoonmaken van de kleedkamers en kleine reparaties. Die regeling is vastgelegd in een sportnota die de gemeenteraad drie jaar geleden heeft vastge steld. Al vrij snel daarna werd duidelijk dat de clubs in moei lijkheden zouden komen. In het raadsprogramma, dat na de ver kiezingen van vorig jaar is opge steld, is afgesproken dat de sportnota opnieuw tegen het licht zou worden gehouden. In de tussentijd is de geleidelijke huurverhoging stop gezet. De huur van de velden wordt nu al leen elk jaar aangepast aan de inflatie. „De nood is verschrikkelijk hoog", zegt W. Vermeule, voor zitter van voetbalvereniging Zeelandia Middelburg. ,,Het zijn exorbitante bedragen, vooral als je het vergelijkt met de clubs waar we tegen voetbal len. Dan zitten we wel eens met onze oren te klapperenWe voet- MIDDELBURG - Een negen tienjarige Axelaar is gisteren in Middelburg voor zijn aandeel in een vechtpartij veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De Axelaar had zich in de nacht van 12 april in zijn woonplaats bemoeid met een knokpartij tussen zijn vriend en een ander, waarbij hij ook een klap te in casseren kreeg. Vervolgens was hij naar huis gegaan om een mes te halen, dat hij aan zijn belager had getoond. Officier van justi tie H. den Hartog eiste honderd uur taakstraf. Raadsman A. Cambier bepleitte een lagere straf, omdat hij de rol van zijn cliënt beperkt vond. ballen tegen clubs die driedui zend euro moeten betalen. Pas hadden we een tegenstander die geld toe kreeg van de gemeente om het veld te onderhouden. Wij moeten werken en ook nog huur betalen." Zeelandia zou samen met medegebruiker MZVC ruim 34.000 euro per jaar moeten betalen voor sportpark de Veer- sepoort. De clubs zijn een ver deelsleutel overeen gekomen. Zeelandia betaalt 80 procent, MZVC twintig. De contributie voor de leden verhogen is geen optie, zegt Ver meule. Dan wordt voetbal onbe taalbaar. „We zijn een sportor ganisatie met gigantisch veel vrijwilligers. Dat mag je niet om zeep helpen. Als je ziet wat de gemeente investeert in gebou wen en grote projecten, is het bedrag voor de sportaccomoda- ties peanuts." De clubs zijn niet alleen veel geld kwijt aan huur. Ze maken ook kosten voor per soneel, zoals trainers, vervoer naar de wedstrijden en voor de administratie. Marlou Piuymaekers grijpt de vernieling van de ruit van 't Expierement aan om de Bonedijkebuurt een beetje kleur te geven. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Onder het motto 'van zinloos naar zinvol' veranderde kun stenares Marlou Piuymaekers gisteren de gebroken ruit van de etalage van 't Expierement aan de Bonedijkestraat in Vlissingen in een bloedende tak. „Iets kapotmaken is waardeloos. Ik be grijp dat niet. Op deze manier buig ik negatieve energie om in positieve ener gie", zegt Piuymaekers. Een gedeelte van de Vlissingse Bonedij - kebuurt wordt binnenkort gesloopt. Een aantal appartementen staat al eni ge tijd leeg. Ook de winkel 't Expiere ment, een initiatief van de maatschap pelijke stichting Allijn, moet voor de cember het pand hebben verlaten. Leegstand nodigt klaarblijkelijk uit tot vandalisme, ,,'t Expierement zit hier al ruim twee jaar. Dit was de eerste keer dat we met vandalisme te maken had den", zegt Yvonne Wagenaar van de stichting Allijn. Maar nu de sociale controle weg en is de neiging om iets ka pot te maken groter. „Een eindje ver derop is niet zo lang geleden ook een raam ingegooid", merkt Wagenaar op. Piuymaekers had eerder verwacht dat er op de gevels 'mooie graffiti was aan gebracht'. „Aan kleurrijke tekeningen heb je nog iets in een wijk die almaar stiller wordt. Zeker in deze sombere omgeving, waarin kleuren ontbreken. Ik weet wel dat hier binnenkort veel wordt afgebroken en weer wordt opge bouwd, maar in die tussentijd moet je hier ook leven." De kunstenares uit Kapelle liep door de Bonedijkebuurt, omdat Yvonne Wage naar haar en communicatiedeskundige Mariëtte Kip had uitgenodigd om een wijkactiviteit te begeleiden. „Toen zag ik deze kapotte etalageruit en kwam op het idee om de zinloze actie zinvol te maken." Voor die wijkactiviteit zijn vrouwen en kinderen uitgenodigd om foto Ruben Oreel mooie en lelijke onderdelen van hun buurt op de foto vast te leggen. „Er zijn zo'n honderd foto's binnengekomen, waaruit ik binnenkort een selectie maak. In januari worden die tentoon gesteld. De bewoonsters kunnen hun droomstraat aan de hand van de foto's maken", zegt Piuymaekers. Het is de bedoeling om de foto's met aantekeningen aan te bieden aan de ge meente Vlissingen. „Beleidsmakers kunnen wel eens andere ideeën hebben van een ideale woonwijk dan de bewo ners. Op deze manier geven mensen die normaliter niet zo gemakkelijk hun mening verkondigen, toch hun voor keuren prijs." door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De Landelijke Organisatie Cliëntenraden (LOC) heeft 22 officiële reacties gekregen van mensen die de aanschafkosten van een verstel baar bed willen terugvragen van een verzorgingshuis. Van die reacties kwamen er acht uit Zeeland. Daarnaast zijn er heel wat telefoontjes geweest van mensen met vragen om in formatie. „Verhoudingsgewijs vinden we dit echt heel veel", zegt Alie Kooiman, consulente van het Klaverblad en LOC Zeeland. Het LOC deed een oproep aan mensen om zich te melden, naar aanleiding van gebeurtenissen in het verzorgingshuis Bachten Dieke in Terneuzen. ARNEMUIDEN - Een twaalfja rig meisje uit Arnemuiden is gistermiddag aan haar hoofd gewond geraakt bij een aanrij ding op de kruising Molenweg/ Stationsplein. Een 66-jarige automobilist uit Arnemuiden reed over de Molenweg, komen de uit de Nieuwstraat. Hij ver leende geen voorrang aan het meisje, dat op haar fiets van rechts kwam. Het meisje is naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. Familieleden van een bewoon ster interpreteerden de aanbe veling van het verzorgingshuis om een zogenaamd hoog-laag bed aan te schaffen als een ver plichting. Omdat dit niet mag, schakelden ze de LOC in. Via een advocaat werd Bachten Dieke, onder dreiging van een rechtszaak, gesommeerd de aanschafkosten van 1500 euro terug te betalen. Het verzorgingshuis besloot het niet op een rechtszaak te laten aankomen en betaalde het be drag aan de familie. Het was al lemaal een misverstand, zo liet Bachte Dieke weten. Volgens de LOC verplichten verzorgingstehuizen nieuwe bewoners soms nog steeds om een speciaal bed aan te schaffen, omdat zo'n bed de verzorging vergemakkelijkt. Als verzor gingshuizen dat verlangen, moeten ze echter zelf de kosten betalen. Wie in een verzorgingstehuis woont, betaalt volgens de LOC al een forse eigen bijdrage. Die moet, zo vindt men, voldoende zijn om alle kosten te betalen. De mensen die gereageerd heb ben op de oproep van de LOC krijgen allemaal een voorbeeld brief toegestuurd. „Daarmee kunnen ze proberen in hun eigen tehuis het geld voor hun bed terug te vragen", zegt Kooiman. „Als dat niet lukt, moeten ze terug contact met ons opnemen. Dan proberen we via een proefproces een heldere uit spraak van de rechter te krijgen. Met zo'n uitspraak weet ieder een waar men aan toe is." door Ron Magnée WESTKAPELLE - Zo'n hon derd (oud-)commando's en tien tallen kinderen van de basis school De Lichtstraal hebben gisteren meegedaan aan de her denking van de bevrijding van Walcheren in Westkapelle. De commando's en de kinderen verzamelden zich 's middags bij het Commando Monument (de tank) bij de zeewering van Westkapelle. Daar werden bloemstukken en -kransen aan de voet van het monument ge legd. Even later kwam het ge zelschap aan de voet van de vuurtoren van Westkapelle bij een. Daar werden kransen en bloemen gelegd bij de graven op de begraafplaats. Tijdens de plechtigheid nam wethouder W. van Tatenhove het woord. Hij herinnerde aan de felle weerstand die de landingstroe pen ondervonden bij hun bevrij dingsactie. „Achter hen lagen de oorlogsschepen van de geal lieerden, die op de Walcherse kust schoten. Voor hen boden de Duitsers vanuit hun bunkers en kazematten fel verzet, dood en verderf zaaiend onder de eerste aanvalsgolven, die als het ware als schietschijven voor de Duit sers dienden." Van Tatenhove stond ook stil bij het tragische verlies van de vele levens tijdens de bevrijding van Walcheren. „Voor velen van stopte hier het leven, in Westka pelle. Walcheren werd bevrijd, maar veel bevrijders maakten dat niet meer mee." Volgens Van Tatenhove is het anno 2003 nog steeds belangrijk om gezamen lijk voor vrijheid op te komen. „Samen zijn we verantwoorde lijk voor vrijheid. Voor ons al len, jong en oud, is dat een dure, blijvende plicht." Na het spelen van de Last Post door Ben Jansen VLISSINGEN - De vaarroutes in Zuidwest-Nederland en op de Waddenzee dreigen in de knel te komen door bezuinigingen bij Rijkswaterstaat. De directie Noordzee, verantwoordelijk voor de vaarwegmarkering, overweegt taken te schrappen om de begroting sluitend te ma ken. De mogelijke gevolgen voor Zeeland zijn onbekend. Volgens een verklaring van H. Gorter, voormalig hoofd van de vaarwegmakeringsdienst in de regio noord, moet 3,2 miljoen euro op plaatsing en onderhoud en boeien en tonnen worden be zuinigd. Dat zou de directie Noordzee willen doen door der tig arbeidsplaatsen te schrap pen, twee van de zeven beton- ningsvaartuigen uit de vaart te nemen en een van de vier werk plaatsen voor onderhoud van boeien en tonnen te sluiten. Een van die betonningsvaartuigen is in Vlissingen gestationeerd: de Frans Naerebout. In Vlissingen is ook een onderhoudswerk plaats. De bezuinigingen leiden naar het oordeel van Gorter tot de op heffing van 40 procent van de vaarwegen in Zuidwest-Neder land en op de Waddenzee door dat de bebakening er wordt op geruimd. De verwachting is dat vooral tonnen voor de recreatie- vaart zullen worden verwij derd. Daardoor wordt het drukker op de hoofdvaarroutes met alle ri sico's van dien. Wordt het betonningswerk uit gevoerd door de directie Noord zee, de plaatsen waar in de Zeeuwse wateren boeien en ton nen komen te liggen, worden be paald door de directie Zeeland. Een woordvoerder van Rijks waterstaat Zeeland zei gisteren dat onbekend is of en in welke mate zal worden bezuinigd op de vaarwegmarkering. Volgens hem is intern overleg gaande over de gevolgen van allerlei be sparingsmogelijkheden. „Het uitgangspunt is in elk geval dat oplossingen worden gevonden waarbij de veiligheid voorop blijft staan." Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd meegedeeld dat eventuele be zuinigingen bij de vaarwegmar kering in een interne notitie staan die nog moet worden be sproken. Duidelijk is evenwel dat beheer en onderhoud van vaarwegen meer geld kost dan er nu voor beschikbaar is. De begroting van Verkeer en Wa terstaat komt deze week aan de orde in de Tweede Kamer. MIDDELBURG - Een veer tigjarige inwoner van Axel is gisteren in Middelburg voor het stalken van zijn ex-vriendin veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Ook mag hij geen contact meer met haar opnemen. De Axelaar werd ervan beschul digd vorig jaar zeven maanden lang, van 23 mei tot 25 december stelselmatig inbreuk te hebben gepleegd op de persoonlijke le venssfeer van de vrouw. Hij hield zich op in de buurt van haar woning, schold haar uit en stuurde haar brieven met laster lijke taal. Volgens de verdachte draaide het conflict om zijn ze venjarig zoontje, dat hij niet mag zien. Officier van justitie H. den Har tog meende dat de man niet voor rede vatbaar was en dat zijn ge drag niet door de beugel kon. Ze eiste tachtig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Ook liet ze weten dat hij 1200 euro smartengeld aan zijn ex moet betalen. Raads man M. Harte vond de eis bui tensporig. „Mijn cliënt heeft ac ties ondernomen, maar ze zijn niet stelselmatig geweest. Dat hij haar heeft lastiggevallen in en bij de woning, kan niet bewe zen worden." Een oudstrijder fotografeert de herdenking in Westkapelle vanaf het monument. foto Ruben Oreel en het houden van een minuut stilte werd de ceremonie afge sloten met het leggen van kran sen. Daarbij werden de oud strijders en andere kransleggers zij aan zij bijgestaan door kin deren van De Lichtstraal. De herdenkingen op Walcheren worden zaterdag in Vrouwen polder afgesloten. Bij het Dorpshuis en het monument bij de Nederlands Hervormde kerk aan de Fort den Haakweg vin den de plechtigheden plaats. Op het programma staat onder meer een toespraak van burge meester A. de Bruijn van de ge meente Veere. DOMBURG- Twee Zeeuwse reddingsboten maken kans op de titel Reddingsboot van het jaar 2003. De Jan B. van de red dingsbrigade Zierikzee en de 6929 van de Domburgse brigade zijn doorgedrongen tot de fina leronde. Leden van reddingsbrigades, de Koninklijke Nederlandse Red dingmaatschappij, de brand weer en watersporters konden stemmen. Uit de nominaties heeft een jury tien finalisten ge kozen. Behalve de twee Zeeuw se boten maken ook schepen uit Urk, Katwijk, Egmond aan Zee, IJmuiden, Warder, Naarden, Dordrecht en Sint Maartenszee kans. De stemming voor de uit eindelijke winnaar gaat via www.redd.ingsboten.com. De uitslag wordt in januari be kendgemaakt. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het sociaal cultureel werk in Middelburg (SKWM) gaat nieuwe vrijwilli gers werven voor de organisatie van de bouwspeelplaats 2004. Het SKWM heeft dat gisteren bekend gemaakt na een gesprek tussen directeur P. van der Lin den en wethouder A. de Vries van Middelburg. Aanleiding voor het gesprek tussen het SKWM en de wet houder is een motie die vorige week maandag unaniem werd aangenomen door de Middel burgse gemeenteraad. De frac tie van Leefbaar Middelburg had de indruk gekregen dat het sociaal cultureel werk van plan was te stoppen met de bouw speelplaatsen. Van der Linden heeft in het ge sprek met De Vries bevestigd dat zijn organisatie nooit het voornemen heeft gehad om te stoppen met de bouwspeel plaatsen. Integendeel, aldus het SKWM. „De bouwspeelplaat sen zijn een van de succesvolste activiteiten van de SKWM." Komend jaar is het de 28e maal dat de speelweken worden ge houden in de locaties Meiveld en Nassaulaan. De bouwspeelplaatsen worden sinds jaar en dag op poten gezet door de Coördinatiewerkgroep Zomervakantieactiviteiten (Cozo). Eén van de vijf vrijwilli gers uit die werkgroep kreeg in september te horen dat het SKWM de samenwerking met haar beëindigde. De Cozo stapte daarop in zijn geheel op. Het SKWM heeft gisteren ook be kend gemaakt dat er geen ver trouwen meer is tussen de orga nisatie en de vrijwilligers van Cozo. Het sociaal cultureel werk gaat nu nieuwe vrijwilligers zoeken. Het Middelburgse soci aal cultureel werk wil komend jaar de kindervakantie-activi teiten uitbreiden. In het raads programma 2002-2006 staat dat de gemeente Middelburg de mo gelijkheid wil onderzoeken om een zogenaamde grabbelpas in te voeren. Met die pas kunnen kinderen aan allerlei leuke acti viteiten deelnemen tijdens de vakantie. Kinderen kunnen zes wekenlangzelf kiezen of zij wil len sporten, muziek maken, knutselen, toneelspelen en ko ken. Een ander idee is dat kinde ren in de zomervakantie kunnen roefelen. Bij het roefelen kun nen kinderen kennismaken met bedrijven en instellingen. Zij bezoeken dan bijvoorbeeld een fietsenmaker, de politie, een bakker en een tuincentrum. Advertentie Floris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio sch0enmqde i Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl Kleine Jeffrey is bijna drie jaar en zijn moeder is begon nen met de zindelijkheids training. Braaf zit het kereltje elke keer op zijn potje om een plasje te doen. Deze week ging het een keermis en Jef frey liep een beetje geschrok ken naar zijn moeder: ma ma, er zit een slokje plas in mijn broek!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11