PZC Rundveehouders winnen terrein Balen als de baton valt Slachtoffers inbreker vinden spullen terug 9 Terneuzense oud-wethouder Van Walraven overleden Markt en kleine super nog buiten schot; rijdende winkel merkt omzetdaling swb maandag 3 november 2003 Hardrijders rijbewijs kwijt Winkelwagen Toerisme Jongen (18) in Goes mishandeld Meisje (12) bedreigd in Middelburg Sassenaar verdacht Lastige dronken man opgepakt Caravan uitgebrand Inbraak in Middelburg Brandje in kapsalon Dorp bespreekt geschiktste plek jeugdcontainer Computerclub Geen overlast Voorzitter Internet Prijzenslag moet niet lang duren van onze regioredactie GOES - De prijzenoorlog in de supermarkten woedt onvermin derd voort. De grote concerns blijven proberen elkaar te over vleugelen met prijsverlagingen. Marktkooplui en kleine super markten in Zeeland zeggen nog weinig te merken van de prij zenslag; de rijdende winkels hebben er wel last van. Dat blijkt uit een rondgang door de provincie. Op de markt in Goes was het za terdag aan het begin van de middag dan wel niet zo druk, maar dat had vooral te maken met het miezerige weer, denkt J. Bosschaart van Bosschaart groente en fruit uit Goes. „Ik heb nog niet gemerkt dat hier minder mensen komen omdat de supermarkten de prijzen hebben verlaagd. En dan nog: in de supermarkt ligt bijvoorbeeld een kilo bananen in de aanbie ding, voor minder geld dan hier GOES - Het afgelopen weekein de heeft de politie van een aan tal automobilisten het rijbewijs ingenomen omdat ze veel te hard over 80-km wegen reden. Zaterdagmiddag werd een 48- jarige automobilist uit Goes op de Rijksweg bij Kapelle betrapt met een snelheid van 131 km per uur. Zaterdagavond reed een negentienjarige Goesenaar exact even snel over de N256 bij Colijnsplaat. Diezelfde avond werd een achttienjarige auto mobilist uit Burgh-Haamstede aangehouden. De man reed met 140 km per uur over de Recrea- tieverdeelweg in zijn woon plaats. Gistermiddag rond half vijf raakte een 24-jarige man uit Krabbendijke zijn rijbewijs kwijt omdat hij met 126 km per uur op de N289 in Kruiningen werd geflitst. De toegestane maximum snelheid is hier 7 0 km per uur. op de markt, maar dan is de sla weer veel duurder." Bosschaart hoort bij zijn kraam mensen weieens mopperen over de hoge prijzen in de supermarkten. „Maar ja, het is niet zo gek dat die duurder zijn dan ik. Daar zit een hele organisatie achter. Al die mensen moeten hun geld verdienen." „Als ik naar de omzet van deze week kijk: die is net zo hoog als anders", zegt de verkoper van Bakkerij 't Stoepje uit Groot- Ammers, zaterdag op de markt in Goes. „Een deel van onze klanten is vast; die komen toch wel. Die zijn gewend aan ons brood." En wat betreft de koe ken? „Die zijn altijd al goedko per in de supermarkt. Maar dat zijn dan ook fabriekskoeken, wij hebben een andere soort." M. de Jonge, eigenaar van een rijdende winkel op Schouwen- Duiveland, behaalde de afgelo pen week een vrij matige omzet en hij wijdt dat voor een groot deel aan de prijzenslag. „Er wordt in de winkelwagen ook druk over gesproken. Mijn klan ten zijn best trouw, maar als de prijzen te ver uiteen gaan lopen, let de consument toch op zijn portemonnee en dat kan ik be grijpen." Hij benadrukt dat hij als ondernemer van een rijden de winkel nooit mee kan gaan in die prijzenslag. De Jonge schetst het gevaar er van voor het voortbestaan van kleine ondernemingen als de zijne. Er zijn op het platteland al veel kernen zonder één enkele winkelvoorziening. Als de rij dende winkels te veel onder druk komen te staan, zullen uit eindelijk ook die verdwijnen. „Wij proberen het ludiek op te lossen", zegt groente- en fruit handelaar B. Pieper uit Ooster- land. Samen met zijn broer runt hij een winkel en een rijdende winkelwagen. Hun reactie op de prijzenoorlog is een reclamefol der met de boodschap 'Hoezo prijsverlaging? Wij geven het gewoon gratis'. Piepers uitleg: „Je kunt als kleine ondernemer nooit meegaan in die prijzen slag. Daarom hebben we zes Eigenaar Sanderse van buurtsuper Attent in Grijpskerke heeft nog weinig last van de prijzenoorlog tussen grote supermarkten. foto Ruben Oreel producten uitgekozen waarbij we iets weggeven, zoals een ver se rookworst met 500 gram zuurkool gratis erbij. Daar ko men de mensen op af en dan pra ten ze ook niet meer over de prijs." H. van Landschoot van de Meer markt in Sluis merkt voorals nog niets van de prijzenslag. Hoewel, vorige week heeft hij wel 750 artikelen drastisch in prijs verlaagd. „Maar over het hele jaar gezien zit ik nog altijd op een plus van acht procent. Het kan natuurlijk zijn dat het laatste kwartaal dat getal naar beneden haalt, maar het is niet zo dat ik nu minder klanten heb. Ik moet het vooral hebben van plaatselijk publiek, toeristen en Belgen. Gelukkig maar dat ik veel vaste klanten uit Sluis heb. Natuurlijk heb ik flink wat arti kelen in prijs verlaagd, want je kan het tegenover je vaste klan ten niet maken om vast te hou den aan de oude prijzen. Je moet gewoon mee." Van Landschoot verwacht dat de prijzenoorlog niet lang meer zal duren. „Dit kan niet zo door gaan, want ieder bedrijf moet winst maken. Ook Albert Heijn." Eigenaar Sanderse van de At tent in Grijpskerke zegt nog weinig last te hebben van de prijzenslag. Ook hij geeft aan dat de situatie niet te lang moet duren. „Als kleine ondernemer kun je het nooit winnen van de grote jongens in de stad. Grotere organisaties hebben nu eenmaal scherpere prijzen. Wij vervullen wel een belangrijke buurtfunc tie." J. van den Berg, eigenaar van de Meermarkt in Zoutelande, zegt eveneens bijna niets te merken van de oorlog tussen de grote su permarkten. „En dat komt gro tendeels door het toerisme, zon der de vakantiegasten zouden we het ontzettend zwaar heb ben." Volgens Van den Berg rij den veel van zijn vaste klanten eens per week naar de stad om inkopen te doen. Die klanten halen hun dagelijkse bood schapjes bij de Meermarkt in het dorp. „Dat verandert echt niet ineens. Die mensen kiezen nu misschien voor Albert Heijn in plaats van Edah, maar daar merken wij verder niets van." Wel zijn de prijzen van zo'n driehonderd producten flink verlaagd, dus de Meermarkt doet wel mee met de prijsverla ging. „Nu geeft dat nog niets, maar als het lang duurt dan merken wij dat wel duidelijk in de portemonnee." GOES - Een achttienjarige jongen uit 's-Gravenpolder is in de nacht van zaterdag op zondag mishandeld op de Oude Vis markt in Goes. De man werd rond half vier op straat door een hem onbekende man aangesproken. Vervolgens kreeg hij, zonder aanleiding, klappen in zijn gezicht en werd hij be dreigd. De achttienjarige man hield hieraan een blauw oog en pijnlij ke plekken in het gezicht over. In verband met deze mishande ling werd kort daarna een 27-jarige Goesenaar aangehouden. MIDDELBURG - Een twaalfjarig meisje uit Arnemuiden in zaterdagavond rond negen uur in Middelburg bedreigd door een groepje jongens. Het meisje fietste met een groepje andere jongens van haar leeftijd door de fietstunnel onder het spoor tussen de Kanaalweg en de Segeerssingel. Toen drie jongens die uit tegengestelde richting kwamen aan rijden hen passeerden, groette het meisje de drie. Zij kende de jongens overigens niet. Hierop keerde het drietal om en bedreigde het meisje. Toen er een bekende van het meisje stopte en vroeg wat er aan de hand was, fietsten haar belagers weg. TERNEUZEN - In een woning aan de Van Bovenstraat in Ter- neuzen is vrij dagavond om acht uur een 3 3 -j arige inwoner uit Sas van Gent aangehouden. De man wordt verdacht van huis vredebreuk en mishandeling en bedreiging van een 41-jarige vrouw uit Sas van Gent. De man werd op het politiebureau verhoord. MIDDELBURG - Zaterdagochtend omstreeks twee uur is in de Clijverstraat in Vlissingen een dronken man aangehouden omdat hij overlast veroorzaakte in de binnenstad van Vlissin gen door bij een aantal huizen aan te bellen. Volgens de politie gedroeg de man zich tijdens zijn aanhouding recalcitrant. Hij is ingesloten. BURGH-HAAMSTEDE - Aan de Kampweg in Burgh-Haam- stede is zaterdag aan het begin van de avond een caravan uit gebrand. De caravan stond op een parkeerterrein aan de Kampweg.In de caravan bevonden zich geen waardevolle spullen. De eigenaar heeft aangifte gedaan van brandstich ting. MIDDELBURG - Tussen zaterdagavond 18.30 uur en zon dagochtend 09.30 uur is er ingebroken in een bedrijf aan de Oude Veerseweg in Middelburg. Uit het bedrijf werden enkele honderden euro's weggenomen. MIDDELBURG - Zaterdag rond het middaguur is geringe schade ontstaan door een brandje in een kapsalon in de Zus terstraat in Middelburg. De brand werd veroorzaakt door kortsluiting in de meterkast. door Famke vari Loon ZIERIKZEE - Het aantal rund veebedrijven, dat op voormali ge akkerbouwbedrijven geves tigd wordt, groeit gestaag. De toename is volgens T. van der Meer van de Coöperatieve Zui delijke Aan- en Verkoopvereni ging (CZAV) op Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland het grootst, maar ook in Zeeuws-Vlaanderen en Zuid- Beveland winnen deze bedrij ven terrein. De trend is volgens de adjunct directeur van de CZAV al een kleine tien jaar geleden ingezet. Rundveehouders in Zuid-Hol land en Noord-Brabant worden steeds meer bedreigd door de oprukkende nieuwbouwwijken en bedrijventerreinen. Tegelijkertijd bezinnen veel Zeeuwse akkerbouwers zich op hun toekomst. De één schakelt over naar meer poot- en zaai goed in plaats van consumptie goederen of vergroot zijn be drijf, terwijl de ander er extra SINT-PHILIPSLAND - De ge meente Tholen houdt morgen een informatiebijeenkomst over een container voor jongeren in Sint-Philipsland. De jeugd uit die plaats wil de container als ontmoetingsplek op het trapveld aan de Deense- straat. Bewoners van de straat hebben hier bezwaar tegen ge maakt. De gemeente heeft daar om onderzoek laten doen naar plaatsing van de container op het Havenplateau. Tijdens de bijeenkomst worden de resulta ten van dat onderzoek bekend gemaakt. Daarna zal overlegd worden wat de geschiktste plek is voor de container. De bijeen komst begint om 19.30 uur in dorpshuis De Wimpel. GOES - De Zeeuwse afdeling van de vereniging voor compu tergebruikers HCC houdt mor gen een bijeenkomst in Hotel Goes. Ze zal daar een uiteenzet ting verzorgen van het soft warepakket AIDA32. De bij eenkomst begint om acht uur. inkomsten als een minicamping bijzoekt om het hoofd boven water te houden. Een deel van de boeren besluit het akkerbedrijf te verkopen en bijvoorbeeld elders (in het bui tenland) een nieuw bedrijf op te zetten. Die voormalige akkerbouwbe drijven zijn geregeld in handen gekomen van de rundveehou ders, die elders plaatsmaken voor bijvoorbeeld de hoge-snel- heidslijn en hier een nieuwe on derneming starten. In de afgelo pen jaren zijn er volgens Van der Meer alleen al op Schouwen- Duiveland 'een tiental' nieuwe rundveehouderijen bijgeko men. „Op Noord-Beveland is het zelfs nog iets extremer." Hij benadrukt dat het hierbij niet gaat om (nieuwe) intensieve veehouderijen. Zowel op de Be- velanden, Schouwen-Duive- land als in Zeeuws-Vlaanderen gaat het om relatief grote be drijven met gemiddeld veertig tot zestig hectare land, die ge richt zijn op de melkproductie. „De hoeveelheid melk in Zeeland neemt toe. Dat zie je aan de quota", aldus Van der Meer. Wethouder G. van de Velde - de Wilde (landbouw) weet ook dat de afgelopen jaren een flink aantal akkerbouwbedrijven op Schouwen-Duiveland na ver koop is omgezet naar rundvee houderij. En zolang het bij deze nieuwe ondernemingen om zo geheten extensieve veehoude rijen gaat - boerderijen met veel land waar de koeien in kunnen grazen - is dat wat betreft de ge meente Schouwen-Duiveland geen probleem. „Voor die bedrijven zit Schou wen-Duiveland niet op slot. Ze leveren geen overlast op en vol doen aan de wettelijke nor men", aldus van de Velde. Dit in tegenstelling tot de intensieve veehouderijen als varkensmes- terijen, waarvoor het college nieuwvestiging wél onmogelijk heeft gemaakt. Dat er zodoende in verhouding meer melkproducten en minder akkerbouwproducten van het Zeeuwse land komen, maakt voor de CZAV niet uit. De nieu we rundveehouderijen zijn mo derne, sterke bedrijven, die de agrarische sector in de provin cie versterken. Van der Meer: „Deze rundveehouderijen zie je groeien. Het zijn bedrijven die investeren en door willen." mm Elisa Cornelisse van Jonge Kracht uit Kapelle. foto Willem Mieras door Carla van de Merbel GOES - Zeker 250 meisjes en meiden uit Zeeland en de rest van Nederland deden zaterdag mee aan een twirlwedstrijd in Sportpunt Zeeland in Goes. Het was de laatste landelijke wedstrijd vóór het Ne derlands Kampioenschap, dat over en kele weken in Nieuwegein wordt gehou den. En dus werd zaterdag hard gewerkt om nog genoeg punten te halen voor een plek op het NK twirl. Ook door de deelnemers van het twirlteam van Jonge Kracht uit Kapelle en Showgirls uit 's-Heerenhoek. Dit zijn de enige twirlgroepen in Zeeland met dus leden uit de hele provincie. De leeftijden van de twirlsters variëren grof weg tussen de 4 en 21 jaar. Onder druk van een volle tribune met veel bekenden, toonden de meisjes en meiden solo, in duo of met een heel team hun kun sten met de baton en deden ze hun best op de dans. En vaak ging datgoed... totdatde baton viel. Daarvan raakten de meesten toch een beetje uit balans. „Dat is ook steeds een moeilijk moment", zegt Mirian Hengsdijk, instructrice van de twirlsters van Jonge Kracht„Je moet proberen na je fout zo snel mogelijk de draad weer op te pakken. Vooral bij teams is het lastig als er één haar baton laat val len." De Nederlandse Kampioenschap pen twirl in Nieuwegein worden gehou den op 15, 22 en 23 november. Voor Zeeland doen daaraan mee: Sharon Lip- lijn, Manon Tolhoek, Evita van Oeffelen, Joska van den Berge, Moniek Wattel, het A-team en het B-team van Jonge Kracht en Sandra van de Ven, Melanie Verrijzer, Robin van Craenenbroeck, Dominiek van Craenenbroeck, Yvonne van de Straat, Angelique van de Ven, Bianca de Kunder, Daphne Bussens, Lucinda Martens, Ju dith Duerinck, Sabrina Platjouw, Tamara Buyze, de A-groep, het B-team en het C- team van Showgirls. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Voormalig wet houder en raadslid van de ge meente Terneuzen, Wim van Walraven, is vorige week don derdag op 65-jarige leeftijd overleden. Van Walraven kamp te al enige tijd met gezondheids problemen. De Terneuzenaar bekleedde tal van bestuurlijke functies. Zo was hij in de periodes 1978-1983 en van 1990 tot de recente ge meentelijke herindeling raads lid voor de Partij van de Arbeid. Van 1983 tot 1990 was hij wet houder van cultuur, sport en on derwijs. Cultuur was zijn grote passie. Zo maakte hij zich onder andere sterk voor de bouw een theatervoorziening in Terneu zen. Van Walraven was tot zijn over lijden voorzitter van het Regio naal Bestuur Zeeuws-Vlaan deren van de Stichting Samen werkingsscholen voor speciaal en voortgezet speciaal onder wijs Zeeland. Hij zette zich in die functie in voor praktijkschool De Sprong en de school voor speciaal basis onderwijs De Springplank. Ook was hij vice-voorzitter van de bestuurscommissie van de Ste delijke Scholengemeenschap De Rede. door Carla van de Merbel GOES - Zevenendertig mensen hebben vrijdagavond en zater dag op het politiebureau in Goes de spullen teruggevonden die eerder uit hun huis waren gesto len. De politie had 167 gedu peerden uitgenodigd te komen kijken naar de buit die was aan getroffen in de woning van een onlangs aangehouden inbreker uit de gemeente Terneuzen. Zo'n 130 mensen waren op de uitno diging ingegaan. De tafel ligt vol met armband jes, kettingen, ringen, horloges. Per stuk verpakt in plastic. In totaal meer dan 170 sieraden. Daartussen ook een zonnebril, een Delta-waardebon van tien euro, een scheidsrechtersfluitje, een valse Rolex, waarde-en bloemenbonnen en portemon nees. Op andere tafels staan en kele breedbeeld-televisies, gro te geluidsboxen, computers, laptops, walkmans, videorecor ders, foto- en filmcamera's en zo'n honderd dvd's. Het is een deel van de buit van zeker 65 inbraken van de 25-ja- rige Terneuzenaar. Zoveel heeft hij er tot nu toe bekend. Ander halve week geleden is de man gearresteerd. In de periode van mei tot september brak hij tel kens op zondagochtend in bij mensen die dan naar de kerk waren. Dat gebeurde in onder meer 's-Gravenpolder, Ovezan- de, Borssele en Nieuwerkerk. Verder pleegde de man inbraken in Zeeuws-Vlaanderen. De Terneuzenaar wordt nog steeds verhoord. Politiewoord voerder J. van Mourick denkt dat er nog wel meer inbraken aan het licht zullen komen. De man heeft er zoveel gepleegd dat het lastig is te achterhalen waar precies. De kijkdagen af gelopen vrijdag en zaterdag dragen bij aan opheldering daarover. Sommigen vonden goederen terug van inbraken cjie de man nog niet bekend had. De buit die in de woning in Ter neuzen gevonden is, is zeker tienduizenden euro's waard. Het komt niet vaak voor dat er nog zoveel spullen worden aan getroffen, zegt Van Mourick. Ongeveer de helft is vrijdag en zaterdag teruggevonden door de eigenaars. Die kregen niet zomaar hun spullen mee naar huis. Eerst werd gecontroleerd of de aangewezen goederen overeenkwamen met wat ze als vermist hadden aangegeven. Komende week, als alle proce dures zijn afgerond, krijgen de eigenaren hun spullen echt te rug. De andere helft van de buit is niet herkend door kijkers. Mo gelijk gaat het hierbij om spul len van eerdere inbraken of van inbraken waarvan geen aangif te is gedaan. De politie gaat nog op zoek naar de eigenaren. Van Mourick: „Vooral wat betreft de sieraden en bijzondere dingen. We kunnen die op internet zet ten of in Opsporing Verzocht la ten zien." Volgens Van Mourick deden zich vrijdag en zaterdag 'emotionele taferelen' voor als mensen dier bare spullen terugvonden. Maar veel mensen kwamen ook voor niets naar het politiebureau in Goes. Zij konden de bij hen ge stolen spullen niet vinden in de uitgestalde collectie. „Maar de meeste mensen hadden al aan vaard dat ze die dingen kwijt waren." Meer dan 170 sieraden maken deel uit van de buit die gevonden is in het huis van de inbreker uit Terneuzen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9