Oorlog Atjeh kent geen eindscenario Israël verlicht greep op Gaza Uitspraak over joden brengt Bondsdaglid in ernstige problemen Rusland is geïrriteerd over Amerikaanse kritiek op Yukos-zaak Belgen sterven steeds vaker in eenzaamheid In afwachting van prins Charles VS krijgen meer landen achter zich tegen ICC Organisatie zoekt aansluiting Baskische PNV maandag 3 november 2003 Antwerpse politie pakt overvallers Perspectief Grondwet China krijgt passage s mensenrechten Einddoel Virus doodt karpers in Japan Vrouw geëlektrocuteerd na botsing Leger claimt dood rebellenleider Portugal slaat pokkenvaccin in Indiase bus stort in bergkloof Rechtmatigheid Sancties ETA buigt koers om naar meer gematigd ihj artej haj anjt kee rlii di rai iedi nbt Uolj ngt' -fd le 1 door Henk van den Boom 0 u# BARCELONA - De Baskische afscheidingsbeweging ETA lijkt bezig haar radicale koers te veranderen. De organisatie zoekt aansluiting bij de gema- M' tigde nationalisten PNV, die in W» Baskenland de regionale rege- n ring vormen. n®'De koerswijziging is waar schijnlijk ingegeven door het fel omstreden onafhankelijk- ...heidsplan voor Baskenland 3 ('Euskadi in vrije associatie met 1 j de staat Spanje') dat premier Ibarretxe een maand geleden lanceerde. Uit een briefwisseling die door de inlichtingendienst is onder schept, blijkt dat er in de maan den augustus en september druk overleg is geweest tussen j de kopstukken van de ETA. Een lraivan de belangrijkste koerswij- [e5 zigingen zou zijn dat de huidige terreurpolitiek wordt omgezet ,0U; in 'selectief gebruik van ge kweld'. De ETA is ook op zoek 8 naar methodes om haar geweld daden beter aan de achterban uit te kunnen leggen. Er wordt gezegd dat de organi satie in december eenzijdig een 'staakt het vuren' zal afkondi gen. Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken zegt echter dat daar geen concrete aanwij zingen voor zijn, maar sluit de mogelijkheid ook niet uit. De gematigde nationalisten van Xabier Arzalluz zijn in de ogen van de ETA altijd de grote ver raders geweest die Baskenland wilden uitleveren aan de grote vijand Spanje. Het nieuwe plan van Ibarretxe biedt voor de lei ders van de ETA blijkbaar vol doende perspectief om de bakens te verzetten. De betrek kelijke wapenstilte van de afge lopen twee maanden rechtvaar digen deze stelling. De laatste keer dat de ETA op een bloedige manier van zich liet horen be trof twee bomaanslagen in Be- nidorm en Alicante, waarbij een Nederlandse student zwaar werd gewond. De opschuiving van de ETA richting gematigde koers heeft alles te maken met de hardere opstelling van de Baskische re gering richting Madrid. Ibarret xe heeft geweigerd de opvolger van Batasuna, de politieke arm van de ETA, te ontbinden. Bata suna werd een tijd geleden door de Spaanse rechter ontbonden. Ook heeft de Baskische regering financiële steun aan de families van ETA-gevangenen beloofd. De politieke leider van de Bas kische radicalen, Arnaldo Otegi heeft het onafhankelijkheids plan van Ibarretxe 'een eerste stap' genoemd die tot 'grotere doelen' kan leiden. Niet iedereen in Spanje is ervan overtuigd dat de koerswijziging, van de Eta is ingegeven door po litieke motieven. Het hoofd van de Spaanse politie, Diaz de Mera legt de nieuwe opstelling van de beweging ETA eerder uit als het 'bezwijken voor de enor me druk die door politie en poli tiek wordt uitgeoefend om het ETA-terrorisme uit te bannen'. Die mening wordt gedeeld door de regering Aznar. Maar in krin gen van de anti-terreurbestrij- ding wordt ook gezegd dat de ETA niet zo erg is verzwakt. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - In België gaan steeds minder nabestaanden naar de uitvaart van een overle dene. Enkele jaren geleden waren er gemiddeld honderd mensen bij een begrafenis of crematie, nu zijn dat er meestal zo'n 25. Uitvaartondernemer B. Quirij- nen zei dat gisteren in het VRT- televisieprogramma De Zeven de Dag. Volgens hem vragen na bestaanden ook vaker om de dienst op zaterdag te houden: dan hoeven ze geen vrije dag op te nemen. „Zelfs heb ik al mee gemaakt dat mensen de uitvaart kwamen regelen, maar zelf op vakantie gingen", aldus Quirij- nen. Priester S. Nimmegeers Brussel zei al tweemaal uit een dienst te hebben meegemaakt waarbij helemaal geen bezoe kers kwamen: hij stond er alleen met een kist. Hij ziet dat familie zich steeds minder bekommert om ouderen: „In Brussel moet je stinken, voordat ze in de gaten hebben dat je dood bent", zei Nimmegeers. De priester noemt als oorzaak dat nabestaanden soms 'te wei nig geld onder het matras heb ben nagelaten'. Nimmegeers: „Dan zeggen de kinderen en kleinkinderen ineens dat ze toch al weinig contact hadden en dat ze hun vakantie niet willen af zeggen." Quirijnen vermoedt dat de be langstelling de komende tijd verder afneemt. Dat zou komen door een besluit van de Vlaamse regering om uitvaartcentra sa men te voegen. Nabestaanden moeten dan verder reizen. ANP K 9"* 3>- gpam» W- Was PEKING - De Communistische Partij van China is ermee ak koord gegaan dat de grondwet speciaal en uitdrukkelijk de rechten van de burgers ver meldt. Het gaat daarbij om één zin: „De staat respecteert en be schermt de rechten van het 5 volk." 3 De vermelding is volgens de procureur-generaal, Jia Chunwang, een belangrijke 1 stap vooruit en een expliciete j grondwettelijke erkenning van de mensenrechten. Hij noemde het besluit een grote stap op de weg naar bescherming van de mensenrechten en voor de soci- I ale ontwikkeling van het Chine- 1 se volk. Volgens de procureur-generaal heeft het Centrale Comité van i de partij half oktober ingestemd met de passage. De goedkeuring door de Natio nale Volksvergadering (parle ment) in maart is slechts een f or- maliteit. ANP/EFE JODHPUR - Een koninklijke lijfwacht in ceremonieel tenue houdt, in afwachting van de Britse prins Charles, de wacht voor het fort Mehrangarh in de stad Jodhpur in de In diase provincie Rajasthan. De kroonprins begon gisteren aan een negendaags bezoek aan de voormalige Britse kolonie. CharleS praat in India over economie, natuurbehoud en de relatie tussen beide landen. foto Manish Swarup/AP door Step Vaessen JAKARTA - Het was een kil cij fer. De oorlog in Atjeh had vol gens berekeningen van het leger aan 304 burgers het leven ge kost. Er werd niet bij verteld waarom ze waren gedood, even min werd een onderzoek aange kondigd. De rest van de bijna duizend slachtoffers waren re bellen, meende het leger te we ten. In Atjeh zijn de afgelopen zes maanden meer burgers gedood dan in het hele land bij terroris- door Wierd Puk BERLIJN - Het christen-demo cratische Bondsdaglid Martin Hohmann dreigt door de partij leiding uit de fractie te worden gezet wegens antisemitische uitlatingen. Hohmann stelde in een toespraak dat de joden ook als een 'volk van daders' kunnen worden omschreven. Dit vanwege de rol die vele jood se communisten in de Sovjet- Unie en Oost-Europese landen speelden tijdens de 'rode ter reur' onder Stalin. Homanns uitspraak leidde tot zeer verontwaardigde reacties van politici uit alle partijen. Volgens Bild am Sonntag zal CDU-leidster Angela Merkel vandaag Hohmann ter verant woording roepen en hem opdra gen de fractie te verlaten. Des noods wil Merkel haar collega via een stemming dwingen om te gaan. Merkel noemde Hoh- manns uitspraken 'volstrekt on aanvaardbaar'. Martin Hohmann weigerde aanvankelijk om zich van zijn uitlatingen, gedaan op 3 okto- tische aanslagen. Toch hebben alleen de slachtoffers van ter reur veel aandacht gekregen van de internationale gemeen schap. Over Atjeh blijft het stil, en dat wil het leger graag zo houden. Het Indonesische kabinet be sluit vandaag of de noodtoe stand in Atjeh wordt verlengd. Op 19 november loopt het presi dentiële decreet af dat zes maanden geleden de operatie inluidde. De regering had be halve troepen ook economische vooruitgang, een beter lokaal bestuur en gerechtigheid be loofd. Maar het is bij soldaten gebleven, en daarmee kunnen de 'harten en zielen' van de Atjeeërs niet worden gewonnen. De Atjeh-oorlog speelt zich af in de kleine dorpen op het platte land, ver uit het zicht van jour nalisten en zelfs de meeste in woners zelf. De enige waarne mers die toestemming hebben om de situatie in Atjeh te onder zoeken, zijn de leden van de Na tionale Commissie van Mensen- ber tijdens festiviteiten rond de 'Dag van Nationale Eenheid', te distantiëren. Hohmann had in zijn toespraak in Neuhofbij Fulda, gesteld dat de joden historisch niet alleen maar als 'slachtoffers' kunnen gelden. Grote aantallen joodse bolsjewieken hadden leidingge vende functies in de Sovjet- Unie, en waren daardoor mede verantwoordelijk voor de exe cutie van miljoenen tegenstan ders. „Op grond hiervan zou men de joden met enig recht als 'volk van daders' kunnen type ren", aldus Hohmann. „Dit mag vreselijk klinken, maar met de zelfde logica worden de Duit sers als 'dadervolk' aangeduid." Nadat vrijdag onmiddellijk een storm van kritiek opsteeg, haastte Hohmann zich te ver klaren dat hij niet de eenmalig heid van de holocaust wil ont kennen. Ook zou hij de joden niet als 'daders' hebben willen aanduiden. Maar volgens Groe- nen-parlementariër Volker Beek volgt Hohmann met zijn gelijkschakeling van 'bolsje wieken' en 'joden' de 'stereotype nazistische logica'. GPD Palestijnen uit de Gazastrook op zoek naar werk wachten in een vijfhonderd meter lange gang bij de controlepost Erez op doorlating. foto Mohammed Saber/EPA van onze redactie buitenland GAZA - Het Israëlische leger heeft gisteren zijn greep op de Gazastrook enigszins verlicht. Meer dan zesduizend Palestij nen kregen voor het eerst in meer dan een maand weer toe stemming om in Israël te gaan werken. De grens was na een zelfmoord aanslag op 4 oktober in Haifa gesloten. Bij die aanslag blies een Palestijnse vrouw zichzelf en twintig anderen op in een res taurant. Overigens werden al leen getrouwde mannen van 35 jaar en ouder toegelaten, omdat die groep volgens de Israëlische autoriteiten minder vaak be trokken is bij zelfmoordaansla gen. De Israëliërs hebben gisteren voorbereidingen getroffen voor de massale stakingen in de pu blieke sector die vandaag naar verwachting grote delen van het land lam zullen leggen. Er on stonden daardoor lange rijen bij tankstations en geldautomaten. Zelfs de aanloop naar de stakin gen, een protest tegen de bezui nigingsplannen van de Israëli sche regering, had al gevolgen voor het dagelijks leven in Isra el. Op de internationale lucht haven Ben Goerion strandden gisteren honderden reizigers als gevolg van een twee uur duren de staking van het luchthaven personeel. ANP/RTR/AP rechten. De voorzitter van het Atjeh-team riep de regering een aantal dagen geleden op de mili taire operatie te staken en terug te keren naar de onderhande lingstafel. In Atjeh demonstreerden de af gelopen weken geestelijken en burgers juist voor de verlenging van de noodtoestand. Maar vol gens sommigen is een deel van de betogingen door het leger zelf georganiseerd. In Jakarta be ginnen steeds meer politici zich namelijk af te vragen of de mili taire operatie wel de beste op lossing is. Een hulpverlener in Atjeh ver telt dat veel mensen de militaire operatie niet willen laten voort duren omdat ze er zo blij mee zijn, maar omdat ze bang zijn dat de situatie heel slecht wordt als de legeractie ophoudt. „Het leger heeft veel burgers ge dwongen om rebellen te verra den. De angst is groot dat die wraak nemen als het leger zich terugtrekt", vertelt de man, die niet met zijn naam in de krant wil. De grote vraag is wanneer de militaire operatie als een succes mag worden beschouwd. Ner gens staat het einddoel beschre ven. Volgens schattingen van het leger waren er aanvankelijk vijfduizend rebellen van de on afhankelijkheidsbeweging GAM actief, en beschikten zij over ongeveer tweeduizend wa pens. Slechts eenderde van de wapens is in beslag genomen. Bijna de helft van de rebellen zou zijn opgepakt of vermoord. De vraag is of de rest eerst moet worden opgepakt of gedood voordat' het leger de macht uit handen geeft. Bovendien komen er tussentijds nieuwe rekruten bij en lukt het maar niet om de kopstukken van de beweging te pakken te krijgen. „Er is geen eindscenario, nie mand heeft nagedacht over wat er na de militaire operatie moet gebeuren", zegt Hasballah M. Saad de voormalige mensen- rechtenminister afkomstig uit Atjeh. GPD ANTWERPEN - De Antwerpse politie heeft een bende ge welddadige overvallers opgerold. De groep wordt ondermeer verdacht van de overval een week geleden op een nachtwinke lier in Antwerpen. De protesterende winkelier werd door zijn hoofd geschoten en overleed enkele uren later. Twee van de vier bendeleden bleken minderjarig. ANP TOKIO - Ongeveer 860.000 kilo aan gekweekte karpers is sinds oktober doodgegaan door een herpesvirus in verschei dene meren in de Japanse regio Ibaraki. De schade voor de karperkwêkers bedraagt 1,2 miljoen euro. Mensen kunnen het virus niet van de vis krijgen, ook niet door consumptie. Het virus is eerder aangetroffen bij karpers in Amerikaanse en Europese wateren. Japan heeft de karperim port daarom aan banden gelegd. ANP EGHEZEE - Een 54-jarige Vlaamse vrouw is zaterdagmor gen in het Belgische Eghezée op een bizarre manier om het le ven gekomen. Na een restaurantbezoek was de vrouw in haar auto met hoge snelheid aangereden. De klap was zo hevig dat ze zeven meter omhoog werd geslingerd. In de lucht raakte ze een hoogspan ningskabel en werd geëlektrocuteerd. Haar lichaam viel daarna terug op de weg, waar ze nog eens werd aangereden. ANP KAMPALA - Het Oegandese leger zegt de tweede man van de rebellenbeweging LRA, Charles Tabuley, te hebben gedood. Tabuley kwam volgens het leger afgelopen woensdag om het leven bij een gevecht van een half uur bij het dorp Kabalanga, dat aan nog vier rebellen het leven kostte. Het leger beschikt niet over het lichaam van Tabuley. „Maar ons verstand zegt ons dat hij niet meer leeft", aldus legerwoordvoerder Shaban Bantariza. Het LRA (Verzetsleger van de Heer) voert in het noorden van Oeganda al zeventien jaar strijd tegen de regering van presi dent Yoweri Museveni, een zuiderling. AP LISSABON - Portugal bereidt zich voor op een eventuele ter roristische aanslag met biologische wapens tijdens de Euro pese Kampioenschappen voetbal volgend jaar. Het land heeft het vaccin tegen het pokkenvirus ingeslagen, meldde het Por tugese ministerie van Volksgezondheid gisteren. Hoewel de dodelijke ziekte niet meer voorkomt, zei minister Carlos Martins dat Portugal op alle mogelijkheden wil zijn voorbereid. De Europese Kampioenschappen beginnen op 12 juni en du ren drie weken. ANP/AFP BOMBAY - Bij een ongeluk met een touringcar in het westen van India zijn zaterdag 24 doden en dertig gewonden geval len. De bus stortte kort voor middernacht in de buurt van het vakantieoord Mahabaleshwar in een zestig meter diepe berg kloof. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur bij het nemen van een bocht de macht over het stuur verloor. AP van onze redactie buitenland MOSKOU - De arrestatie van oliebaron Chodorkovski heeft geleid tot irritatie tussen Rus land en de Verenigde Staten. Moskou heeft de westerse be schuldiging als zou de aanhou ding een politieke achtergrond hebben afgewezen. Intussen be kritiseerde president Poetins nieuwe stafchef de maatregelen van Justitie tegen het oliecon cern Yukos. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken liet dit weekeinde in duidelijke be woordingen weten dat de aan houding van Chodorkovski een puur juridische aangelegenheid is. De idee dat er politieke mo tieven aan ten grondslag zouden kunnen liggen getuigt niet van tact en respect, aldus het minis terie. Moskou reageerde daarmee op bezorgdheid die eind vorige week door de Amerikaanse regering was geuit. Een woord voerder van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de Amerikanen met twee maten meten. Verder zei hij dat de Amerikanen zelf boter op hun hoofd hebben omdat ze de mensenrechten in Irak en op de basis Guantana- mo Bay in Cuba zouden schen den. Ook Duitsland heeft laten we ten niet blij te zijn met de arres tatie. Volgens een woordvoerder van de regering in Berlijn mag er geen onzekerheid ontstaan over het toepassen van de wet in Rusland. Het land zou daarmee zijn integratie in de wereldeco nomie op het spel kunnen zet ten, was de boodschap. Duits land is Ruslands grootste han delspartner. Dimitri Medvedev, de nieuwe stafchef van Poetin, bekriti seerde gisteren de handelwijze van justitie. Hij zet vraagtekens bij de rechtmatigheid om aan delen van Yukos te bevriezen. Bovendien zei hij dat de aankla gers meer oog moeten hebben voor de economische gevolgen van hun maatregelen. Medve dev volgde vorige week Alek- sander Volosjin op die aftrad uit onvrede over de arrestatie van Chodorkovski. ANP van onze redactie buitenland GULFPORT - De Amerikaanse regering heeft weer aange kondigd dat een serie landen niet worden gesanctioneerd in verband met het Internatio nale Strafhof (ICC). De zeven landen hebben volgens een communiqué akkoorden met Washington getekend die 'de Amerikaanse regering tevreden stelt'. De VS pogen onder de regering Bush op allerlei manieren het bijna anderhalf jaar oude Inter nationale Strafhof te ondermij nen. Dat gebeurt onder meer door landen met name militaire hulp te ontzeggen als ze voor het ICC tekenen en niet beloven geen Amerikanen aan dat hof uit te leveren. Voor landen die overeenkom sten tekenen waarin ze beloven geen Amerikanen uit te leveren, valt die dreiging weg. Het com muniqué van zaterdag meldt dat Antigua en Barbuda (Cari bische eilanden), Botswana, Ghana, Malawi, Nigeria, Oost- Timor en Oeganda Washington ten aanzien van het ICC tevre den hebben gesteld. Op de eerste verjaardag van het ICC, op 1 juli, kondigde Was hington aan dat 35 landen geen militaire hulp meer krijgen om dat ze wel voor het ICC hebben getekend en niet voor immuni teit voor Amerikanen inzake het ICC. Een aantal landen heeft vervolgens alsnog getekend voor onschendbaarheid van Amerikanen ten aanzien van het ICC, uit vrees voor de sanc ties. Het ICC moet wereldwijd volke renmoord, misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisda den berechten waar de direct betrokken justitie dat nalaat of daartoe niet in staat is AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5