Bloemendaalse partij wil particuliere dienst voor straatpatrouilles Plan meldpunt tegen afpersing winkeliers Kilometerheffing lokt ruzie uit Kerk Venhuizen volledig uitgebrand Mogelijk uitstel proces Godett 3 12:00:0u 3 november 1953 maandag 3 november 2003 Slachtoffer oorlog Balkenende pleit voor behoud moslimscholen blijkt nog te leven analyse Ex-rechercheur kocht voormalige collega's om Gouden Strop voor Tomas Ross Roep om gedragscode omroepen Bezoeker dancefeest sterft Halsema bevallen van tweeling Agent lost waarschuwingsschot ROTTERDAM - Zijn naam is sinds de jaren vijftig elk jaar voorgelezen tijdens de doden herdenking op het Erasmiaans Gymnasium. Maar oud-leerling Budy Appel loopt 8 november gewoon zijn oude school weer in. Pas in 2002 kwam de school bij toeval tot de ontdekking dat hij nog leeft en in de VS woont. Als zo veel andere joodse vluch telingen kwam Rudy Appel begin 1939 naar Nederland. Hij verbleef enige tijd in een kin dertehuis en vervolgens in een vluchtelingenkamp. Halverwe ge 1939 vond iemand een plaats voor hem als leerling aan het Erasmiaans Gymnasium in Rot terdam. Bij de school ging er men na de oorlog vanuit dat Appel was omgekomen. Maar op 8 novem ber kan de 78-jarige als eregast aanwezig zijn bij de presentatie van het boek Het Erasmiaans in de Tweede Wereldoorlog. GPD Premier op bres voor islam van onze redactie binnenland UTRECHT - Premier Balkenen de verzet zich tegen negatieve beeldvorming over de islam en moslims in Nederland. „Dat sommige moskeeën zich inlaten met fundamentalistische acti viteiten wil niet zeggen dat ie dere moskee een terroristisch bolwerk is", zo zei hij zaterdag tijdens het najaarscongres van het CDA. Nadrukkelijk pleitte hij voor het behoud van islami tische scholen. „Wie volwaardig meedraait in onze samenleving hoort er ook zonder voorbehoud bij. Onge acht afkomst en religie", ver klaarde hij onder groot applaus van de zaal. „De jonge Marok kanen waar de meeste overlast van onze redactie binnenland BLOEMENDAAL - Alle inwo ners van Bloemendaal tien euro onroerend-zaakbelasting laten betalen en met de opbrengst een particuliere surveillancedienst zeven dagen per week en 24 uur per etmaal door de gemëente la ten patrouilleren. Dat is in de kern het plan van li beraal Bloemendaal. Fractie voorzitter L. Heukels presen teert het woensdag in de gemeenteraad. Heukels beveelt het ook andere gemeenten waar te weinig blauw op straat is te vinden van harte aan. Hoe meer inwoners, hoe minder het ozb- tarief ervoor omhoog hoeft, re deneert hij De korpschef van de politie Kennemerland, B. Visser, staat er niet onwelwillend tegenover. Hij benadrukt dat samenwer king van de politie met private partijen de gewoonste zaak van van onze redactie binnenland AMSTERDAM - PvdA-Kamer- lid Van Heemst wil een meld punt waar winkeliers, desnoods anoniem, hun beklag kunnen doen over criminaliteit en on veiligheid. Hij gaat daar vandaag het kabi net om vragen. Ook wil hij dat de politie winkeliers beschermt die aangifte doen van afpersing door criminelen. Van Heemst vindt het de wereld op z'n kop als winkeliers be schermd moeten worden door criminelen in plaats van door de politie. Hij vindt dat het tijd wordt dat dit probleem in kaart wordt gebracht. Volgens H. Grifhorst, bestuur der van brancheorganisatie MKB Amsterdam 'komt het steeds vaker voor dat winkeliers criminelen moeten betalen om met rust te worden gelaten'. ANP Advertentie Elke lste MAANDAG van de MAAND rdan test uw gemeente de sirenes, voor het geval er écht iets aan de hand is. Meer weten? Neem contact op met uw gemeente, kijk op www.postbus51.nl of bel 0800-8051 Weet wanneer de sirene gaat Gaat de sirene op een ander tijdstip, ga dan naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan. van is, zijn geen godsdienstfa naten, maar gewoon jongeren die voor galg en rad zijn opge groeid." Hij vindt wel dat 'cri minele Marokkanen keihard moeten worden aangepakt'. Het CDA heeft geen behoefte aan een discussie over het be staansrecht van islamitische scholen; de vrijheid van gods dienst en onderwijs worden niet aangepast om integratie moge lijk te maken. Daarmee ging Balkenende pal achter onder wijsminister Van der Hoeven staan, die eerder vorige week al had laten weten moslimscholen niet extra streng te willen aan pakken, zoals de WD bepleitte. Balkenende erkende wel dat er bij de integratie fouten zijn ge maakt. „We betalen nu de prijs voor het feit dat we het te lang op zijn beloop hebben gelaten. Balkenende verklaarde ook dat er geen ruimte is voor nieuwe onderhandelingen over het na jaarsakkoord. Vrijdag had hij gehint dat er mogelijk opnieuw onderhandeld kan worden als de leden van de FNV het ak koord vandaag af zouden wij zen. Volgens Balkenende heeft hij al die tijd hetzelfde bedoeld als minister Zalm van Financi en, die eerder ondubbelzinnig de wereld is. Progressief Bloe mendaal en de PvdA moeten echter niets hebben van een door de gemeente gefinancierde particuliere surveillancedienst. De fractievoorzitters van deze partijen zien er een oplossing voor een probleem in dat niet eens bestaat, want 'Bloemen daal is helemaal niet zo onvei lig'- „Je kunt hier ook 24 uur per dag ambulances laten rondrijden of een hek om heel Bloemendaal heen zetten", steekt A. Jeltes van Progressief Bloemendaal de draak met het plan. „Maar het enige wat je bereikt, is schijn veiligheid. Kijk maar naar Pie per. Die woont in het best bevei ligde huis en toch zijn daar afschuwelijke dingen gebeurd." Jeltes doelt op de moordaanslag op de familie Pieper, afgelopen voorjaar. Die gebeurtenis ligt dan ook ten grondslag aan het plan van Li beraal Bloemendaal. GPD VENHUIZEN - De Nederlandse Hervormde kerk aan de Westerkerkweg in het Noord-Hollandse Venhuizen is gisteravond volledig uitgebrand. De brandweer sprak van een zeer grote brand, het vuur werd bestreden door meer dan vijftig brand weerlieden van verschillende brandweerkorpsen BLN OE WE&R- (SOEO op ME. Daar is-ie weer: de kilometerheffing. Bijna anderhalf jaar was de maatregel van tafel, maar Verkeersminister Karla Peijs heeft hem het afgelopen weekeinde weer te voorschijn gehaald. door Jaco van Lambalpen DEN HAAG - Er zijn rigoureuze maatregelen nodig om de ver stopping van de wegen aan te pakken, vindt minister van Ver keer Karla Peijs. Ze legde zater dag een van de grootste politie ke twistappels van de afgelopen jaren weer op tafel: de kilome terheffing. „De problemen wor den iedere dag groter, we moe ten iets doen", legde Peijs in de wandelgangen van het CDA- congres uit. Peijs heeft wisselgeld voor het politieke debat ingebouwd. Zij wil de komende j aren eerst knel punten oplossen en bijvoor beeld 33 nieuwe spitsstroken aanleggen. De belasting voor nieuwe auto's, de bpm, gaat in diezelfde tijd geleidelijk om laag. Vanaf 2007 wordt dan de kilometerheffing ingevoerd. In eerste instantie als vast bedrag per kilometer, later meer ver fijnd. Vanaf 2010 'gaat de over heid aan de knoppen zitten en gaan automobilisten op drukke tijden en plaatsen meer beta len', kondigde de minister aan. Klinkt bekend? Dat klopt. Het was een van de speerpunten van de paarse Verkeersminister Ti neke Netelenbos. Het kabinet was al demissionair toen in april 2002 CDA en VVD eendrachtig tegen de maatregel stemden. Daar was een enorme politieke strijd aan vooraf gegaan. In het regeerakkoord van het tweede kabinet Kok (1998- 2002) was afgesproken dat er onderzoek naar een vorm van rekeningrij den gedaan zou wor den. Met regeringspartij PvdA als ware pleitbezorger. Bij VVD, en later ook D66, overheerste de twijfel. Het CDA, destijds in de oppositie, was tegen. In november 2000 werd de knoop schijnbaar doorgehakt. Er zou een proef met tolpoorten bij grote steden komen, de kilo- stelde dat het akkoord niet on derhandelbaar was. De vakcentrale FNV maakt vanmiddag om vijf uur de uit slag van het referendum onder de 1,2 miljoen leden bekend. Voorzitter De Waal stemde in met het akkoord, maar heeft het neutraal voorgelegd aan zijn achterban. Bij de leden bestaat veel onvrede over de maatrege len in het akkoord. De Waal heeft eerder gezegd dat het refe rendum wat hem betreft alleen telt als er minstens 100.000 FNV-leden hun stem uitbren gen. Volgens ingewijden ziet het er naar uit dat dat aantal wel wordt gehaald. GPD/ANP DEN HAAG - Een 51-jarige ex- rechercheur van de politie Haaglanden wordt ervan ver dacht dertien jaar lang vertrou welijke informatie van het poli tiekorps achterover te hebben gedrukt en te hebben doorge speeld aan derden. Bovendien zou de man voorma lige collega's hebben omgekocht om werkzaamheden voor zijn recherchebureau te verrichten. De agenten zouden bijvoor beeld tegen betaling met specia le apparatuur codes hebben na getrokken. De ex-politieman zou diskettes, documenten en foto's hebben verduisterd. Het gaat onder meer om informatie van het zo geheten Copa-team dat onder zoek deed naar drugssmokkel door de Surinaamse ex-leger leider Desi Bouterse. De 51-ja- rige man maakte zelf deel uit van dit team. De verdachte zou sommige in formatie aan bevriende advoca ten en journalisten hebben doorgegeven. Omdat de man hierover als getuige in de rechtszaak tegen Desi Bou terse zou hebben gelogen, wordt hem ook meineed ten laste ge legd. GPD uit de regio. De brand ontstond rond twee uur 's middags, vier uur later was het vuur onder con trole. De brand is vermoedelijk ontstaan in de cv- ruimte. De binnenruimte van de kerk is volledig verwoest, alleen de muren staan nog overeind. foto Maurice Amoureus/ANP meterheffing ging van tafel. De regio's Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag kregen in ruil voor hun steun grote som men geld om onder meer het openbaar vervoer in hun gebied te verbeteren. Netelenbos beaamde volmondig: het invoe ren van de heffing was technisch veel te complex. Amper zes maanden later, in maart 2001, lagen de kaarten weer totaal anders. De tolpoor ten kwamen er niet, vanaf 2003 zou er een proef met een kilome terheffing komen. Reden: het massale verzet tegen de poorten en de opvatting van deskundige Roel Pieper dat een heffing wel degelijk technisch mogelijk was. In april 2002 stemden CDA en VVD uiteindelijk tegen. Bij de formatie van Balkenende-I wis ten LPF, CDA en VVD niet hoe snel ze het plan'van tafel moes ten vegen. En ook in Balkenen- de-II besloten CDA, VVD en D66 er niet aan te beginnen. Peijs is na een half jaar op het ministerie van Verkeer echter om. Ze kan zich opmaken voor een verhitte strijd. Het CDA, totaal verrast door de plannen van de eigen minister, is tegen. Ook de VVD volhardt in zijn verzet. GPD PARAMARIBO - Het pro ces tegen Anthony Godett, leider van de Frente Obrero (FOL), dat vandaag van start moet gaan, wordt wellicht uit gesteld. FOL-adviseur Nelson Monte, de godfather van FOL en hoofdverdachte in de omvangrijkste fraude zaak ooit op de Neder landse Antillen, heeft na melijk via zijn advocaat schorsing aangevraagd. Hij wil eerst een medische behandeling in het bui tenland ondergaan. Als dit verzoek wordt in gewilligd zullen de zaken tegen Godett en de andere verdachten flinke vertra ging oplopen. „De vraag is of het wel zin heeft om met de zaak van Godett te be ginnen als Monte er niet is", zegt FOL-adviseur Roy Bottse. Het dagblad Amigoe schaart zich ach ter hem. „Aangezien Monte hoofdverdachte is en de overige verdachten 'slechts' verdacht worden van medeplichtigheid aan oplichting en/of valsheid in geschrifte, witwassen en omkoping, zullen hun rechtszaken waarschijn lijk niet kunnen doorgaan als die van Monte niet is afgerond", aldus de krant. De 59-jarige Monte is le verpatiënt en kampt al lange tijd met hartklach ten. Hij werd samen met Godett op 6 april gearres teerd. Godett werd een maand later voorwaarde lijk vrijgelaten. Monte bleef vastzitten, maar verblijft nu al ruim drie maanden onder bewaking in het ziekenhuis wegens hartklachten. Vandaag dienen de rechtszaken van start te gaan die moeten aange ven in welke mate er fraude is gepleegd bij de privatisering van over heidsbedrijven op de Antillen. Nooit eerder waren zoveel politici bij een corruptiezaak betrok ken. GPD AMSTERDAM - De Gouden Strop, de jaarlijkse prijs voor het beste Nederlandstalige spannende boek, gaat dit jaar naar Tomas Ross voor zijn boek De zesde mei. Dat werd gistermiddag duidelijk tijdens een bijeenkomst in de Beurs van Berlage in Amsterdam. Ross kreeg de onder scheiding uit handen van de winnaar van vorig jaar, Charles den TexDe prij s bedraagt 11.500 euroeen bedrag datdoorde KRO beschikbaar is gesteld. Voor Ross is het de derde keer dat hij de Gouden Strop in de wacht sleept. De zesde mei is gebaseerd op de moord op politi cus Pim Fortuyn. ANP HILVERSUM - Het Commissariaat voor de Media dringt aan op een omroepbrede gedragscode. De Mediawet moet daarom worden aangescherpt zodat integriteitsschendingen bij pu blieke omroepen kunnen worden tegengegaan. Dat liet een woordvoerder zaterdag weten. Het commissariaat reageert hiermee op een onderzoek van NRC Handelsblad waaruit blijkt dat familieleden en vrien den opdrachten ontvangen via omroepdirecteuren van de omroepverenigingen. De Mediawet blijkt niet voldoende toe gerust deze vorm van bevoordeling te voorkomen, stelt het commissariaat. ANP AMSTERDAM - Een 43-jarige man is gisterochtend vroeg op een dancefeest in Amsterdam onwel geworden en overleden. De politie vermoedt dat hij partydrugs heeft ingenomen. Het gaat om een bezoeker van een dansgelegenheid aan de Daniël Goedkoopstraat. De man werd rond vijf uur in de och tend onwel. Medewerkers van hulpdiensten probeerden de man nog te reanimeren, maar dat mocht niet baten. Volgens de politie is de bezoeker waarschijnlijk bezweken aan een com binatie van inspanning en partydrugs. ANP DEN HAAG - GroenLinks-leider Femke Halsema (37) is za terdagochtend vroeg bevallen van een tweeling. Dat heeft vi- ce-fractievoorzitter Marijke Vos zaterdag bekendgemaakt tijdens het GroenLinks Forum in Utrecht. „Vanochtend in al le vroegte om 5 en 6 uur zijn Suzy en Bruno geboren. Ze zijn gezond en ook Femke maakt het goed", zei Vos op de partijbij eenkomst. In de Tweede Kamer is een kleine babyboom aan de gang. Vo rige week beviel het PvdA-Kamerlid Sharon Dijksma (32) van zoon Boudewijn. Ook Kamerlid Lousewies Van der Laan (37) is in verwachting. ANP DEN HELDER - Bij ongeregeldheden in het uitgaanscentrum van Den Helder heeft een politieagent gistermorgen een waarschuwingsschot gelost. Volgens een woordvoerder van de politie voelde de agent zich 'ernstig in het nauw gedreven'. Er vielen geen gewonden. Rond half vi jf in de ochtend uur wilde een agent een man aan houden in verband met openlijke geweldpleging. Hij had een beveiligingsmedewerker van een café een klap tegen het hoofd gegeven. Omstanders waren het niet met de aanhou ding eens en keerden zich tegen de agenten. Een groep van on geveer dertig omstanders sloot de agenten in. Op dat moment besloot een politieman een schot te lossen. ANP ONDERWIJS - Het aantal leerlingen op de lagere school in Zeeland is de afgelopen twee jaar met 3300 kinderen gegroeid tot een totaal van 33.065. Dat komt door het ho ge geboortecijfer na de oorlog. De provincie telt nu 270 lagere scholen, waarvan 103 openba re, 105 protestantse, 61 katho lieke en één bijzondere school. OUDE VRIJSTERS - Veel jon geren uit Twente trokken gis teren naar het dorp Wierden bij Almelo, waar een oud ge bruik in ere was hersteld: de oude vrijstermarkt. Temidden van schiettenten en ander ver maak kregen alle dames een roze knoop met een cijfer. De heren kregen een witte knoop. Daarna was het zaak degene met hetzelfde cijfer te zoeken. Degenen die elkaar het eerst gevonden hadden, werden ge kroond tot koning en koningin van Wierden. Ze kregen een krans met bosjes wortelen, le ge jeneverflessen en druiven- takken. PAKISTAN - Pakistan wordt een islamitische republiek. Dat heeft de grondwetgevende vergadering bepaald. De hin does verlieten uit protest de zaal. Politieke partijen in Lon den vinden dat alle landen van het Britse gemenebest moeten worden geraadpleegd, als Pa kistan nog lid wil blijven. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19.45 per kwartaal: 56.60 perjaar: 217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag, E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdagtijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern, De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot ÜJGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3