PZC Basketbalarbiters zijn het goed beu Schakers Middelburg verrassend aan kop Zeelandia Middelburg pakt periode dankzij misstap van Zierikzee Schotland uit, altijd lastig Schakers uit Sas van Gent verkijken zich op LSG: 3,5-6,5 2: RUGNUMMER maandag 3 november 2003 Schaakboeken Elf jaar Cocaïne Mia Audina verliest in halve finale Het Witte Paard schiet een bok door Koen de Vries SAS VAN GENT - De schakers van Het Witte Paard verkeerden na de droomstart in de Meester klasse van de Nederlandse schaakcompetitie enkele weken in de zevende hemel. Na de 5-5 tegen veelvoudig landskampi oen ZZICT keerden de Sasse schakers zaterdag echter hard terug op aarde. Tegen LSG kon den ze na een hoopvol begin niet opnieuw stunten: 3,5-6,5. Wellicht strooide het gelijkspel tegen ZZICT sommige schakers van het gepromoveerde Het Witte Paard wat zand in de ogen. Misschien dachten som migen dat schaken in de Mees terklasse weinig verschilt van schaken in de eerste klasse. Hans Groffen waarschuwde vooraf voor te veel optimisme, maar dat was aan dovemanso ren gericht. Het vlotte begin van de wedstrijd tegen het Leids Schaak Genootschap gaf waar schijnlijk nog eens wat extra voeding aan dat waandenk beeld. Het Witte Paard kwam namelijk gelanceerd uit de startboxen. In 25 vlotte zetten speelde Helmut Cardon zijn tegenstander Je roen Blokhuis van het bord en tegelijkertijd liep Kees Nieuwe- link fluitend tussen de tafels door omdat hij Ralf Gommers, Terneuzenaar van origine, nog maar één duwtje hoefde te ge ven voordat die in de afgrond zou storten. Zou Het Witte Paard, op papier het lelijke eendje van de Meesterklasse, opnieuw voor een verrassing zorgen? De winst van Cardon stond vast, die van Nieuwelink allerminst. Later op de middag liet hij zich als een pupil een pion afsnoepen en daarna ging het van kwaad tot erger. De onnodige nederla gen van Hans Groffen tegen Martin Roobol en van de immer onstuimige Gunter Deleijn te gen Mark van der Werf voor spelden desondanks nog geen rampenscenario. Bij de 2-1- achterstand berekenden Hel mut Cardon en Hans Groffen dat HWP aan een nieuw stuntje bouwde: Johan Goormachtigh, Kees Nieuwelink en Tom Piceu stonden gewonnen en daar woog de zwakke stelling van Koen Leenhouts niet tegenop. Zoals zo vaak tekende het echte klasseverschil zich pas in de tijdnoodfase af. De zo overtui gende stormloop van Goor machtigh op de stelling van Mi chel Bosman bleek niet meer dan een eenvoudige wandeling, waarna de Belg zich in een to reneindspel gewonnen moest geven. Nieuwelink gaf tot ieders afgrijzen steeds meer materiaal weg en moest Gommers uitein delijk de hand schudden. Gom mers was overigens zo sportief zich te verontschuldigen. Hij was dankzij Nieuwelink uit de dood opgestaan. De Schot Paul Motwani en de Belg Steven Geimaert waren zich bewust van de ommekeer in de wed strijd. Als alchemisten probeer den zij hun remise-stellingen op te poetsen tot blinkende over Steven Geirnaert speelde remise tegen Rudy van Wessel. foto Wim Kooyman winningen en Koen Leenhouts trachtte zich als een boeienko- ning te ontworstelen aan de ijzeren greep van Tom Middel burg. Tot ieders teleurstelling werd geen enkel sprookje be waarheid. Gunter Deleijn had de bui al zien hangen. Hij was voortijdig en hevig teleurgesteld met zijn motor uit Sas van Gent wegge scheurd. De zo succesvolle Hel mut Cardon dronk de gifbeker wel helemaal leeg. „Wat is er slecht gespeeld", siste hij terwijl zijn teamgenoten steeds dieper in problemen kwamen. Zelf bleef hij op honderd procent staan en dat terwijl hij de schaakboeken nooit meer in kijkt. „Ik won vandaag al snel een pion. Volgens mijn tegen stander kon dat theoretisch he lemaal niet. Maar ik ken de the orie niet meer, dus kon het wel", grinnikte hij als een boer met kiespijn. Nieuwelink besefte pas na zijn nederlaag dat zijn ploeg een ri ante kans had laten liggen. Na zijn eerste blunder kwam hij van schrik niet meer van zijn stoel af en pas nadat hij Gom mers had gefeliciteerd overzag hij het slagveld. „Ik speelde een partij om in huilen uit te bar sten. Dat anderen ook kansen misten is gewoon doodzonde." Wie anders dan teamleider Wal ter Cardon zorgde ervoor dat de spelers van Het Witte Paard na de gemiste kans met een goed gevoel naar huis konden. „We hebben dan wel verloren, maar zijn tegen het sterke LSG niet weggespeeld. Het betekent dat we de volgende wedstrijden niet •kansloos zijn." Het Witte Paard-LSG 3,5-6,5: Paul Motwani-Stefan van Blitterswijk remise, Helmut Cardon-Jeroen Blokhuis 1-0, Eddy van Beers-Ed- win van Haastert remise, Tom Pi- ceu-Leon Konings 1-0, Koen Leen- houts-Tom Middelburg 0-1, Steven Geirnaert-Rudy van Wessel remise, Gunter Deleijn-Mark van der Werf 0-1, Hans Groffen-Martin Roobol 0- 1, Kees Nieuwelink-Ralf Gommers 0-1, Johan Goormachtigh-Michel Bosman 0-1. door Roeland Alders GOES - Middelburg heeft in de tweede klasse van de landelijke schaakcompetitie verrassend de leiding genomen. De ploeg versloeg degradatiekandidaat Euwe 2. Het tweede team van Het Witte Paard moest tegen het minder ingeschaalde Rijswijk een nederlaag incasseren. Middelburg-Euwe 2 4,5-3,5: In een gelijkopgaand duel kreeg Middelburg langzaam de over hand. Tycho Burgerhoff deed voor de Middelburgers goede zaken door een punt te laten no teren. 'Slava' Ikonnikov en Jo han de Wolf volgden hem, met als gevolg een 4-1-tussenstand. René Tiggelman had toen al een pion meer in een toreneindspel. Doordat deze partij onbeslist eindigde, zijn de Middelburgers nu de trotse koploper. V. lkonnikov-P. Janse 1-0, W.J. Pan- nekoek-G. Ballon remise, R. Tiggel- man-R. Bödicker remise, J. de Wolf- J. ten Hacken 1-0, S. Stange-H. v/d Brekel remise, B. Henderikse-R. Hoffman 0-1, H. Porte-R. Salomons 0-1, T. Burgerhoff-R. Ritzema 1-0. HWP 2-Rijswijk 3,5-4,5: De Sassenaren hadden er alle ver trouwen in dat dit duel gewon nen werd, maar kwamen bedro gen uit. Rudi van de Wijnkele won zijn partij. Mark de Waal stond gewonnen, maar vergat de tijd, waardoor hij door zijn vlag ging en een nederlaag moest incasserenVanaf dat mo ment ging het van kwaad tot er ger. Bernard de Bruijcker moest een chaotische partij tot winst brengen. Zijn tegenstander haalde met materiaalvoordeel remise, waardoor de nederlaag een feit was. I. Timmermans-R. van Helvoirt re mise, B. de Bruijcker-B. Kommer remise, M. de Waal-M. Hoving 0-1, M. v/d Zalm-C. van Oosterom remi se, G. van Rij-R. Leezer 0-1, H. Pro voost-B. v/d Berg remise, H. de Rid- der-W. Joustra remise, R. v/d Wijn- kele-P. Gaemers 1-0. HWP 3-Souburg 4-4 In een ge- lijkopgaande wedstrijd won Robin Bosters namens Souburg zijn partij erg snel. Vanaf dat moment zag het er rooskleurig uit voor de Souburgers. Koos Zomer verloor nog wel van Vi Leeuwen, maar bij Roeland A ders tegen John Gommers a het er erg goed uit. Helaas voj de Souburgers kon Alders delj taal gewonnen stelling niet wij nen. Sterker nog, hij verloi) Corné Boogaard kon knap winst binnenhalen tegen Aq den Hamer, zodat Souburg j ieder geval nog een puntje ovij hield. A. Galle-P. Uijtdewilligen remi H. v/d Wijnkele-J. Hekhuis remi N. Dubbeldam-M. Boelhouwer mise, E. van Leeuwen-K. Zomer ij T. Lammens-C. Boelhouwer remi A. den Hamer-C. Boogaard 0-1, Gommers-R. Alders 1-0, J. Zwart-R. Bosters 0-1. Stukkenjagers 2-Terneuzi 5,5-2,5: Het Tilburgse Stukke jagers was duidelijk een maat te groot voor de Zeeuws-V! mingen. Terneuzen, dat met dr invallers speelde, had misschis een bordpuntje meer kunn$ scoren als Jan Breukelman eq remise eindspel niet veria Daniel Lansay bracht voor ij Terneuzenaren de enige wins partij binnen. Invaller en tean leider Gosse Kamminga boek' nog netjes remise. M. Huizer-G. Kamminga remise, Huibers-W. Vleeskens 1-0, W. Cm sen-J. Breukelman 1-0, A. Greui ven-M. Freeke remise, K. Storm-j Lansay 0-1, M. van Beurden-A Breukelman remise, C. Thomassi E. Roose 1-0, M. Thomasseru Freeke 1-0. Dordrecht-S. Landau Aj 6,5-1,5: De Axelaren begonm onbevangen aan de wedstrij Invaller en oud-Souburg-spelt Ronald de Pooter speelde kn; remise en Martijn de Clerckt Theo de Putter deelde ook h punt met hun tegenstander, a dat de stand in evenwicht biet Erik de Hulster had het bet kunnen doen en verloor. De re van het team kon het ook ni bolwerken, zodat er een iets g flatteerde nederlaag geledt werd. R. Hofman-P. Kalisvaart 1-0, Krul-W. Sinkel-0, B. Eikelboom-] de Clerck remise, M. Holwijn-T. Putter remise, A. v/d Leij-R. de Hi ster 1-0, P. Pluijmert-E. Bollen» 1-0, K. Abee-E. de Hulster 1-0, 8. v/d Grient-R. de Pooter remise. De Braziliaanse stervoetballer Ro- naldo moet twee van zijn beste adviseurs een tijdje missen. Een rechtbank in Rio de Janeiro heeft Alexandre Martihs,en Reinaldo Pitta tot elf jaar hechtenis veroordeeld we gens belastingontduiking. De twee mannen, die tot de vrienden kring van Ronaldo worden gerekend, fungeerden als geldbodes in een groot belastingschandaal, waarbij via valse aangiftes tenminste 28,5 miljoen euro op een Zwitserse bankrekening is te rechtgekomen. In het grote proces zijn in totaal 22 mensen aageklaagd. ANP/SID van onze sportredactie zijn het beu!' stond Ti afgelopen weekeinde te lezen op de shirts van de scheidsrechters in de eredivisie basketbal. De arbiters dreigen met een staking vanaf 15 no vember als de Nederlandse Basket halbond (NBB) niet aan een aantal ei sen voldoet. Het korps wil onder meer dat er betere opleidingsfaciliteiten komen en dat de vérgoeding omhoog gaat. „Er bestaat een groot gebrek aan erkenning en respect richting scheidsrechters", zegt Edward de Ja ger namens de BV Toparbiters. Als voorbeeld noemt hij dat al in 1998 werd besloten een opleidingstraject te starten, maar daar is nog steeds niets van terecht gekomen. De Jager: „Ook is de vergoeding voor scheidsrechters al twaalf jaar hetzelfde. De NBB be schouwt de scheidsrechters nog steeds als een goedwillende vrijwilli ger, maar de clubs zijn de afgelopen twaalf jaar steeds verder geprofessio naliseerd." Volgens De Jager zijn er inmiddels tientallen goede arbiters gestopt om dat ze niet onder de huidige voor waarden verder wilden. „En dan krijg je dus te maken met mindere goden. Dat is niet erg, als je maar in ze kunt investeren. Nu moeten scheidsrech ters zichzelf zien te redden. Er zouden bijvoorbeeld bijeenkomsten moeten komen om een gezamenlijk met coa ches situaties door te spreken." De vergoeding voor basketbal- scheidsrechters is momenteel 38 euro per wedstrijd plus 21 cent per kilome ter. Voor midweekse duels wordt de vergoeding verdubbeld. De arbiters hebben volgende week een gesprek met de NBB. Bij de wedstrijd EBBC-Rotterdam liepen de arbiters Koorenhof en Van Dam zaterdagavond rond in een shirt met de tekst 'Wij zijn het beuen op de voorkant een stekker die eruit gaat. Beiden wilden zelf geen commentaar geven. GPD De Engelse voetbalbond FA stelt een onderzoek in naar aanleiding van een verhaal in de krant The Sun, waarin wordt gesteld dat vier interna tionals en nog een speler uit de Pre mier League cocaïne zouden hebben gebruikt. De krant heeft inmiddels relevante gegevens doorgespeeld aan het Britse anti-dopingbureau. De namen van de vijf spelers zijn ove rigens niet bekendgemaakt in het krantenartikel. Bron van het verhaal is een oud-prof uit de Premier League. Een woordvoerder van de FA meldde dat er geen Engelse internationals zijn betrapt op doping. Wel zei hij dat de bond de zaak onderzoekt en indien nodig maatregelen zal treffen. ANP/RTR GOES - Een balletje kan raar rollen. Dat voetbalcliché gaat zeker op op dit du- sleept een ticket voor het Europees kampioenschap in Portugal uit de dubbele bieuze voetbalveld, waarvan een foto momenteel op internet circuleert. 'Schot- confrontatie. land uit, altijd lastig', staat er bij. Dat slaat op de play-offwedstrijd die het Ne- Het is alleen te hopen dat de terreinknechten van Hampden Park in Glasgow, derlands elftal op 15 november tegen Schotland speelt. Vier dagen later ont- waar de elftallen elkaar voor het eerst treffen, hun zaakjes beter voor elkaar moeten beide teams elkaar ook nog in Amsterdam. Eén van de beide teams hebben dan die van dit heuvellandschap. De Engelse rugbyers wonnen gisteren op het WK in Au stralië met liefst 111-13 van Uruguay. Een verschil van 98 punten! Dat is niet eens het grootste verschil ooit in een WK-wedstrijd. Vorige week zet te thuisland Australië het re cord met een overwinning van 145-0 tegen het arme Namibië. Tweede op dit lijstje staat het duel Nieuw-Zeeland tegen Ja pan, dat acht jaar geleden in 145-17 eindigde. Dan volgt de Engelse monsterzege van giste ren op Uruguay. door Jos van Belzen VLISSINGEN - Door een 5-3- zege op HVV'24 heeft Zeelandia Middelburg zich verzekerd van de eerste-periodetitel in de der de klas A. De ploeg van trainer Wil Wijnands dankt dit mede aan het l-l-gelijkspel van con current Zierikzee tegen Steen. Voor Walcheren verloopt het eerste seizoen in deze klasse moeizaam. Het duel bij hekken sluiter Grenswachters eindigde onbeslist: 1-1. Grenswachters-Walcheren 1-1: In een soort degradatieduel nam de thuisploeg na een kwartier de leiding via Danny Polley: 1-0. Vijf minuten later kwam Wal cheren op gelijke hoogte toen Marco Schroevers na een hoek schop goed het duel inging en de gelijkmaker binnen kopte: 1-1. Na rust was het Grenswachters dat met de wind in de rug de aanval zocht, ook enkele kansen kreeg, maar niet tot scoren kwam. De Vlissingers waren en kele malen gevaarlijk via uit vallen, maar waren eveneens niet meer trefzeker. Zeelandia Middelburg-HW'24 5-3: Voor rust was de thuisploeg sterker, maar dit overwicht kwam niet op het scorebord tot uitdrukking. Halverwege stond het 1-1 via treffers van Geert Bosschaart en Johnny Lensen. Na rust kenden de bezoekers meer balbezit, maar waren het de Middelburgers die binnen een kwartier uitliepen naar 3-1 door Marcel Lourens en Ruud Mesu. Na de 3-2 van Maarten Scheerders in de 65e minuut werd de thuisploeg behoorlijk onder druk gezet. Tien minuten voor tijd besliste Alberto Conde de Morgado de wedstrijd door 4-2 aan te tekenen. In de slotfa se bepaalden Paul Constandse en Jari Vianen de eindstand op 5-3. RCS-Breskens 1-3: In dit duel dat door de aanwezigheid van voormalig RCS-trainer Rinus Zegers op de bank bij de tegen standers toch wel wat senti menten kende, waren de bezoe kers met name voor rust feller. Na tien minuten leidde dit tot de openingstreffer van Esad Os- manovski, waarna Mario de Fouw de stand halverwege de eerste helft op 0-2 bracht. Na rust probeerden de Soubur gers nog wel om de bakens te verzetten, maar zeker nadat El- mar Lauret in de 60e minuut voor 0-3 had gezorgd, wi de wedstrijd beslist. Een kwa tier voor tijd scoorde Sand Schutte vanaf de strafschopst: nog tegen voor de thuisploe 1-3. Goes-Patrijzen 3-1: Goes w: veel slagvaardiger dan Patri zen, dat de laatste weken er ni meer in slaagt punten te pal ken. Trung Tran bracht het Go se overwicht in de eerste hel met één treffer tot uitdrukkin Pas nadat Mansour Gader 2- maakte, koos Patrijzen me voor de aanval. Dat resulteert in de 2-1 van Peter de Jon maar het laatste woord was vck Goes. Wanders Snoeck scoort 3-1 uit een strafschop. Zierikzee-Steen 1-1: De opgt rukte voorstopper Michel Wii kels schoot in de openingsfa: voor Zierikzee op de lat. E ruim een halfuur namen de bi zoekers de leiding door et fraaie lob van uitblinker Ede van de Bosch: 0-1. Lang duurt de vreugde van de Zeeuws-Vk mingen niet. Vlak na de aftra kopte Rutger Kooman op aai geven van Elmar Verhage de 1- achter keeper Job van Dorsst laar. Nog voor de rust trof oo een boogbal van Steen-aar voerder Werner Bisschop bijc doel. Na rust zakte het spelpe naar een bedenkelijk niveai Zierikzee, op dat moment nogi de race voor de eerste period durfde geen risico's te nemen e Steen koesterde het punt. A leen Winkels was in de laatsl minuten met een subtiel hakj nog dicht bij een treffer. HONGKONG - Badrnin- tonster Mia Audina heeft zaterdag in de halve fina les van de Hongkong Open in twee games verlo ren van de Chinese we reldkampioene Zhang Ning. De Nederlandse bood in de eerste game nog goed tegenstand (11-8), maar in de tweede game was Au dina kansloos en maakte ze geen enkel punt meer (11-0). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22