PZC Angenent doet drie stappen terug Schaatswereld bekvecht alweer over geld Wijenberg verrast met zege Henman pakt eerste titel in Master Series Ockenburgh moet gelijkspel toestaan 21 Zwollenaar pakt elfde afstandstitel op 1500 meter Titel Caudron maandag 3 november 2003 Drie titels Anni Friesinger Scholtmeijer bijna net zo goed als heel Taiwan Bondskleding Geerink wint Grote Prijs Zuidlaren Dubbelslag Marlies van Baaien Van Lottum verliest finale Veldritoverwinning Bart Wellens Tweede zege Nys in Superprestige Van Agtmaal wint in Burkina Faso Snoeihard Biljartbond negeert verzoek Ockenburgh van onze sportredactie HEERENVEEN - Als een hoop je ellende zat Henk Angenent gistermiddag in de ruimte die zijn sponsor in Thialf had afge huurd. De titelverdediger op de tien kilometer was ontgoocheld. Worstelde, net als een jaar gele den, met zijn emoties. In Utrecht nog van vreugde, dit keer van pure teleurstelling. De marathonman uit Woubrugge hoefde zich 'slechts' bij de eerste acht te scharen om zeker te zijn van een startbewijs voor de we reldbekercyclus. Hij werd tiende in een teleur stellende tijd (13.59,21). En daar was Angenent ziek van. „Maar ik kan er niks meer aan veranderen. Het is over en uit", stamelde hij. „En ik begrijp er niets van. Al weken zeg ik zelf dat het niet goed gaat, maar dan hoor ik iedereen roepen dat ik hard rijd. Nou, hier zat er in ie der geval geen enkele gang in. Vrijdag op de vijf kilometer niet, en vandaag weer niet. En hoe het komt? Ik weet het niet." De gevolgen voor Angenent. die de Spelen in Turijn als einddoel heeft, zijn behoorlijk. „Ik dacht hier een stap vooruit te kunnen maken, maar in plaats daarvan maak ik drie stappen achteruit. Ik moet weer helemaal opnieuw beginnen. Moet mezelf weer zien te plaatsen in een skate-off op 25 januari, en moet daarvoor dan ook nog het Open NK mara thon op de Weissensee laten lopen. Beroerder kan het alle maal niet. Dit is een grote te genslag, maar ja, ook dat hoort bij de sport. Moet ik mee leren omgaan. Maar fijn is anders." GPD Wennemars snel op bij nummer door Martijn van Beeten HEERENVEEN - Van opwar men is geen sprake voor de Ne derlandse schaatstoppers. Op de tweede dag van november verbeterde Erben Wennemars zijn baanrecord op de 1500 me ter in Ileeren veen met eentiende van een seconde tot 1.46,53 mi nuten. Na twee zeges, zaterdag op zijn verjaardag won hij ook de 1000 meter, is Erben Wenne mars naast Rintje Ritsma en Ge rard van Velde recordhouder met elf titels op het NK-afstan- den. Wennemars klaagde het afgelo pen weekeinde over lichamelij ke klachten door een aanhou dende verkoudheid en een valpartij op de training. Boven dien had hij voor het NK-af- standen nog geen serieuze test over 1500 meter gedaan. „Voor mij telt het WK-sprint, deze af stand zie ik vooral als goede voorbereiding. Dit was ook geen superrace, daarvoor was de eerste volle ronde te lang zaam." De 1500 meter gaf net als de vijf kilometer van afgelopen vrijdag ERFURT -De rentree van Gun- da Niemann-Stimemann trok de meeste aandacht, Anni Friesinger imponeerde echter in het weekeinde op de Duitse af standskampioenschappen. Friesinger veroverde in Erfurt, de thuisbaan van Niemann, de titels op de 500, 1000 en 1500 meter. ANP ROTTERDAM - De Michael Jordan van het korfbal zal Wim Scholtmeijer nooit worden. Daarvoor speelt hij te franje loos, te zakeli jk. Maar diens am bitie bezit de 21-jarige Drent wel. Hij droeg de Nederlandse korfbalploeg gisteren in Rotter dam in de eerste wedstrijd op het WK naar de forse overwin ning op Taiwan: 25-10. Scholtmeijer was goed voor zes treffers en 27 rebounds. In zijn zevende zaalinterland scoorde Wim Scholtmeijer voor de eer ste keer zesmaal in Oranje. Hij werd er topscorer mee. De speler van landskampioen Fortuna uit Delft was de motor in de ploeg die in hoog tempo over Taiwan walste. „Het liep lekker", keek Scholtmeijer terug. „We speel den geconcentreerd en slaagden er in de eerste helft in een gat te slaan.Waar een speler als Leon Simons een vleugje show in de wedstrijd bracht, bleef Scholt meijer bewust zakelijk. „Ik wilde het risico niet nemen", be kende hij. „Ik wilde niet stran den in mooie acties zonder sco res." Onder de korf was Scholtmeijer oppermachtig. Met 27 rebounds plukte hij één minder dan de complete Taiwanese ploeg. Daarnaast schoot hij met zes uit achttien beter dan het achttal van Taiwan dat op tien uit 53 pogingen uitkwam. Oranje leg de 114 keer aan voor een doelpo ging en pakte als ploeg 81 re bounds. Leon Simons, de anders zo trefzekere schutter van PKC, was in het volgelopen Topsport centrum van Rotterdam (2000 toeschouwers) zijn schot kwijt, 3 op 22. Hij ging er niet gebukt onder. „De topvorm is er nog niet", constateerde hij nuchter. „Ik heb nog een week om mijn schot te vinden." Simons ging na zijn povere eer ste helft (2 op 15) na de rust meer in dienst van de ploeg spelen. Hij strooide met verrukkelijke passes en groeide uit tot een van de smaakmakers binnen de ba- sisacht. Daarin ontbraken beide Taco Poelstra en Dennis Vos- hart. Beide spelers werden door bondscoach Van den Bos ge spaard. Hun rol werd overgenomen door Scholtmeijer. De Drent werd uitstekend gesecondeerd door Michiel Gerritsen van het Gro ningse Nic.VCD, die tot vier treffers kwam. „Heerlijk in deze atmosfeer te spelen", zei Scholt meijer. „Volle tribunes inspire ren mij altijd." ANP aan dat de allrounders dit sei zoen een mooi gevecht gaan le veren. Mark Tuitert, tweede achter Wennemars in 1.47,78, schaatste meer dan een seconde sneller dan hij ooit had gereden in Heerenveen. Naast Postma plaatsten ook Jochem Uytde- haage en Carl Verheijen zich met opvallend snelle tijden voor de World Cups. Ralf van der Rijst, in maart nog tweede op het WK-afstanden in Berlijn, werd gediskwalificeerd na een foutieve wissel. Annamarie Thomas, jarenlang dé Nederlandse specialiste op de 1500 meter, won gistermid dag eindelijk weer eens. De tijd (2.00,72) was ruim vier secon den boven het baanrecord van Anni Friesinger, maar daar maalde de Friezin niet om na vijf jaar zonder afstandstitels. „Ik wil niet zeggen dat ik zo goed ben als in mijn topjaren, maar ik denk wel dat het dit sei zoen goed gaat uitpakken." Gianni Romme zakte op de tien kilometer door het ijs. Met 13.56,53 minuten was hij niet alleen ruim 53 seconden langza mer dan zijn eigen baanrecord, maar hij werd ook zevende. Niet alleen Romme, ook Henk Ange nent mist de wereldbekerwed strijd in Erfurt. De marathon schaatser moest vormbehoud tonen door bij de eerste acht te komen, maar daar kon de titel verdediger niet aan voldoen. Zijn 'collega' Miel Rozendaal deed dat wel. De man uit War- menhuizen debuteerde met 13.42,82, goed voor de vierde plaats. Met winnaar Jochem Uytde- haage (13.32,96) en Rozendaal mogen ook Carl Verheijen, Bob de Jong en verrassend Ids Post ma naar Erfurt. Gretha Smit had op de 5000 me ter nauwelijks tegenstand, maar boekte toch een mooie ze ge. Met 7.06,01 minuten was ze drie seconden sneller dan Gun- da Niemann, die vrijdag in Er furt haar rentree maakte met de nationale afstandszege op de vijf kilometer. Niemand kon Smit volgen in Heerenveen. Renate Groene- wold, winnares van de drie kilo meter, gaf liefst vijftien secon den toe. En Barbara de Loor, die tegenwoordig met Anni Friesin ger traint, heeft nog weinig pro fijt van haar uitstapje naar Duitsland. Na brons op de drie kilometer van zaterdag greep ze op de halve afstand naast een wereldbekerticket. De vijf kilometer leverde wel een startbewijs op, maar alleen omdat ze door een beschermde status bij de beste acht mocht eindigen. In een veld met precies acht deelnemers was die op dracht goed te doen. Ze werd ze vende. GPD Erben Wennemars snelt naar de winnende tijd op de 1500 meter. door Gijs van Oosten HEERENVEEN - Het broeit in het kamp van de schaatsers. De Nederlandse top pers vinden dat zij op de internationale wedstrijden door de schaatsbond KNSB worden afgescheept met een fooi. „We la ten ons niet piepelen", spreekt Erben Wennemars ferme taal. De sponsors en rijders van de commerci ële schaatsteams vinden dat zij voor hun investeringen en prestaties te weinig te rug krijgen van de KNSB. Inzet is onder anderen een eerlijke verdeling van de lo go's op de schaatspakken en een opwaar dering van het premiestelsel. Voor de schaatsers die deelnemen aan in ternationale wedstrijden (wereldbeker, EK en WK's) is een gezamenlijke prijzen- pot van 300.000 euro beschikbaar. „Niet reëel", zegt olympisch kampioen Gerard van Velde. „Het staat niet in verhouding tot wat de KNSB aan sponsoringinkom- sten heeft." De schaatsers hebben becijferd dat min der dan vijf procent van het totaalbedrag dat bondssponsors Aegon en Deloitte Touche in het schaatsen steken, naar hen terugvloeit. De twee bedrijven sponso ren de schaatsbond voor 4,6 miljoen euro op jaarbasis. Volgens de schaatsers loopt het totaal op tot zes a zeven miljoen euro. „Er gaan miljoenen naar de bond, dat is mede veroorzaakt door het feit dat wij als schaatsers zo goed scoren", zegt Carl Verheijen. „De KNSB krijgt alleen zulke grote sponsors dankzij onze prestaties." Een doorn in het oog van de schaatsers is dat zij als levende reclamezuilen bijna voor niets ter beschikking staan van Ae gon en Deloitte Touche. Rond elke in ternationale wedstrijd dienen zij drie da gen lang de bondskleding te dragen. De vergoeding bedraagt per persoon 150 eu ro per dag. Overigens mag die vergoeding van de schaatsers zo blijven als de com merciële teams er een derde logo bij krij gen. Het team van TVM, met coryfeeën als Van Velde, Ritsma en Uytdehaage - schaatste vorig jaar 60.000 euro aan KNSB-premies bij elkaar. De zeer suc cesvolle Erben Wennemars (Sponsorlo terij) kreeg 40.000 euro bijgeschreven voor twee wereldtitels, een bronzen plak op het WK sprint, en de eindoverwinning in het wereldbekerklassement op de 1000 meter. De schaatsers vielen vorige week over de uitspraak van bondsvoorzitter Jacob Reitsma dat de nieuwe collectieve sa menwerkingsovereenkomst ongeveer in kannen en kruiken is. In relatie tot het bondsbestuur valt de term 'ivoren toren' veelvuldig. Willem Troost, directeur communicatie van Deloitte Touche heeft het ook ver bruid bij de schaatsers. Eerder dit jaar zei hij in het bondsorgaan dat de schaat sers 'goudhaantjes' zijn en 'zich onvol doende realiseren hoe aantrekkelijk het prijzengeld is'. Wennemars: „Hij zegt ei genlijk dat wij verwende jongens zijn en onze mond moeten houden. Hallo zeg, er gaat steeds meer geld naar de bond en wij krijgen steeds minder. En toch: wij heb ben ons al die tijd als nette burgers ge dragen." Verheijen wil deze week met zijn colle ga's de koppen bij elkaar steken. „We hebben afgesproken eerst het NK te rij- door Marc van Veen ATHENE - De Nederlandse langeafstandsloopster Nadja Wijenberg heeft gisteren de marathon van Athene gewon nen met ruim drie minuten voorsprong op de Griekse Ge orgia Abatzidou en vijf op de Keniaanse Margaret Karie. De winnende tijd van Wijen berg was 2 uur 43 minuten en 18 seconden. Bij de mannen heersten de Afrikanen. De Tanzaniaan Zebedayo Bayo zegevierde in 2.16.59 voor de Kenianen Stephen Rugut (2.17.06) en Elias Chebet (2.18.22). De we reldelite ontbrak. Op dezelfde dag zat de top in New York voor de marathon. De overwinning van Wijen berg kwam onverwacht. Ze zou in de Griekse hoofdstad slechts 31 kilometer als trai ning lopen. Op het moment dat ze uit de race zou stappen, verdrong ze echter de Keni aanse van de eerste plaats en besloot ze de wedstrijd 'trim mend' af te ronden. „We hebben zaterdag een startnummer voor haar gere geld. Het was nooit de bedoe ling de volledige marathon te lopen. Als je echter de num mer één in de race bent, stap je niet uit"verklaarde haar man Ger Wijenberg het succes op het olympische parkoers. Wijenberg moet zich nog kwa lificeren voor de Olympische Spelen van volgend jaar. Dan staat hetzelfde parkoers op het programma. Gisteren was het 28 graden, volgend jaar op de Spelen zal de temperatuur ongetwijfeld nog een stuk ho ger liggen. En de ruim 42 kilo meter zijn verraderlijk. „Het wordt een slagveld", voor spelt Ger Wijenberg. „Het is zeker geen gemakkelijke ma rathon. Veel atleten zullen zichzelf tegenkomen. Er zitten een paar zware bergjes in." Wijenberg, die volgend jaar in Rotterdam onder de olympi sche limiet van 2.30 wil lopen, had in Athene best harder ge kund. „Ze liep als een veredel de trimster. Zo had ze de wed strijd ook benaderd. Als ze dit wel als een echte race had ge zien, had 2.35 er wel ingeze ten. Het gaat de goede kant op", aldus haar begeleider. Wijenberg, vorig jaar zesde op de Europese titelstrijd, was dit seizoen een tijd uitgescha keld door een heupblessure. Ze loopt geen marathon in de winter. Alles is gericht op Rot terdam 2004. „Ze was nu aan de finish nog zo fris. Nadja heeft van deze race geen scha de ondervonden. Ze zal een beetje spierpijn hebben, maar dat is alles. En ze heeft gewon nen, een leuke bijkomstig heid." ANP door Gerrit Hendriksen PARIJS - Tim Ilennian heeft gisteren het tennistoernooi van Parijs op zijn naam gebracht. De 29-jarige Brit versloeg in de finale de Roemeen Andrej Pavel in drie sets: 6-2 7-6 (8-6) 7-6 (7-2). Het was Henmans eerste titel in de Masters Series. Henman begon overtuigend. Hij had in de eerste set geen tegen stand van betekenis te duchten en leek ook in de tweede op een snelle zege in een eenzijdige fi nale aan te sturen. Totdat de fa voriet, die in sportpaleis Bercy ook Wimbledonkampioen Ro ger Federer en Andy Roddick al had uitgeschakeld, Pavel door een reeks onnodige fouten terug liet komen. De Roemeen, die dit seizoen zes maanden aan de kant stond door een pols- en rugblessure, brak terug tot 5-5 en dwong een ZUIDLAREN - Peter Geerink heeft gisteren bij het CSI van Zuidlaren de Grote Prijs gewonnen. De springruiter uit Gel- selaar was in de barrage met zijn toppaard Norit Joint Ven ture iets sneller dan landgenoot Leopold van Asten met VDL Groep Spiga onder het zadel. Het verschil tussen beide foutloze combinaties was minder dan een halve seconde. Geerink kreeg voor zijn zege een auto van hoofdsponsor Audi. Van Asten moest zich tevreden stel len met de troostprijs van ruim 10.000 euro. De Zwitser Steve Guerdat was de enige andere deelnemer die doordrong tot de extra omloop. ANP ZUIDLAREN - Amazone Marlies van Baaien heeft bij het concours hippique in het Groningse Zuidlaren een dubbele zege behaald. De 23-jarige dochter van de gelouterde Coby van Baaien won in de dressuurrubriek zowel de Grand Prix als de Kür op muziek. Dat deed ze op haar hengst Idocus. Marlies van Baaien zette met haar dubbelslag in Zuidlaren de eerste stap op weg naar kwalificatie voor de Olympische Spe len van Athene 2 004. De komende wereldbekerwedstrijden in Maastricht (december) en Amsterdam (januari) vervullen een belangrijke rol in de selectiestrijd voor een plaats in het Ne derlands Olympisch Dressuurteam. ANP NOTTINGHAM - John van Lottum is er niet in geslaagd het Challenger-toernooi in Nottingham op zijn naam te brengen. De als tweede geplaatste Nederlandse tennisser verloor giste ren in de finale in drie sets van de Zweed Joachim Johansson: 4-6 7-6 (7-4) 2-6. ANP OUDENAARDE - De Belg Bart Wellens heeft zaterdag de in ternationale veldrit op de Koppenberg gewonnen. De wereld kampioen nam in de eerste wedstrijd van de Gazet van Ant werpen Trofee direct de leiding en gaf deze niet meer af. Landgenoot Arne Daelmans eindigde als tweede op bijna twee minuten. De Belgische Raborenner Sven Nys finishte als derde. Richard Groenendaal kwam als vijfde over de streep, op bijna drie minuten. ANP SINT MICHIELSGESTEL - De Belg Sven Nys heeft in Sint Michielsgestel de tweede wedstrijd van de Superprestige veldrijden gewonnen. Hij eindigde voor zijn landgenoot Bart Wellens en nam ook de leiding over in het klassement. Een andere Belg, Sven Vanthourenhout, werd derde. De Ne derlander Richard Groenendaal finishte als zesde. Het was de 21e keer dat Nys een Superprestige-wedstrijd won. Hij eve naarde daarmee het record van zijn illustere landgenoot Ro land Liboton. BOBO-DIOULASSO - De Nederlandse wielrenner Peter van Agtmaal heeft gisteren de vijfde etappe in de Ronde van Bur kina Faso gewonnen. Van Agtmaal versloeg na 133 kilometer in Bobo-Dioulasso in de sprint de Duitser Kay Kermer. Een andere Nederlander, Maarten Tjallingii, blijft leider in de elf- daagse etappekoers. ANP foto Jasper Juinen/ANP den, we willen geen rel." Wennemars: „Het is jammer dat de KNSB niet wil luisteren. We lopen het gevaar als geld wolven te worden afgeschilderd." De vertegenwoordigers van de vier mer- kenteams die aangesloten zijn bij de Ver eniging Professioneel Schaatsen (VPS) komen deze dagen bijeen om een nieuw voorstel voor een overeenkomst op te stellen. Het is de bedoeling dat die zon dag met de KNSB wordt besproken. De schaatsers komen vooralsnog niet in actie, maar er broeit wel iets. Mark Tui tert, lid van de atletencommissie: „Het is goed dat we de koppen bij elkaar steken, maar we willen in de eerste plaats snoei hard schaatsen. Het gaat geweldig met het Nederlandse schaatsen, wij vragen de bond met ons mee te denken. Als de bond niet wil luisteren, dan zullen we maatregelen moeten nemen." Jacob Reitsma, voorzitter van de KNSB, wil geen inhoudelijke reactie op de onvrede geven. Wel zegt hij dat 'de bond op alle fronten luistert en op een fatsoenlijke manier naar een consensus zoekt'. GPD tiebreak af. Daarin nam Hen man een voorsprong van 6-4. Op dat moment stak een oude kwaal de kop op: bezwijken on der de druk van het nabije grote succes. Hij mocht serveren voor de tweede set, sloeg prompt een dubbele fout en verprutste ook het tweede matchpoint. Maar bij het derde, verdiend met een goede volley waarna Pavel zijn racket uit pure frustratie tegen de vloer kwakte, was het wel raak: 8-6. Ook in de derde set waren de twee aan elkaar gewaagd. Pavel serveerde met meer vermogen en raakte ook de returns van Henman aardig, hij kon geen kentering forceren. In de tweede tiebreak van de partij was de Brit oppermachtig: 7-2Het was overigens voor het eerst in ze ven jaar dat de finale van een Masters-toemooi ging tussen twee niet-geplaatste spelers. ANP door Joop van den Oudenhoven GOES - De driebanders van Delta/Ockenburgh moesten in de ontmoeting met BC Den Hoek een remise toestaan: 4-4. Het gelijkspel moet worden ge zien als een verliespunt. Aan het optreden van Jean Paul de Bruijn lag het niet, hij kwam sterk voor de dag tegen Louis Havermans. Henk Habraken leed zijn eerste nederlaag in de kleuren van Delta/Ockenburgh. Jean Paul de Bruijn speelde vanaf het begin een gedegen partij tegen de taai aanklam pende Louis Havermans. Tot 19-17 bleef de routinier uit Zun- dert De Bruijn op zijn hielen zit ten. Toen de thuisspeler negen punten scoorde in twee beurten was het gat gemaakt en werd de voorsprong gestaag uitgebreid. Even haperde het ritme. Hier over was De Bruijn na afloop niet geheel tevreden„Ik liet een paar maakbare patronen liggen, dat was niet goed. Ik voel dat ik nog beter kan." De Bruijn maakte het karwei af in dertig beurten: 50-32. Martin Spoormans beleefde een moeilijke middag. Direct al liep hij achter zijn tegenstander Jo- han Loncelle aan. Met 6-27 kwam de pauze, die Spoormans zichtbaar goed deed. De achter stand werd verkleind. In de twintigste beurt volgde echter de beslissende klap voor Spoor mans. Loncelle produceerde een schitterende reeks van dertien en die klap kwam de thuisspeler niet meer te boven. Ook al liet zijn landgenoot na die explosie niet veel meer zien, een kans op de zege had hij niet meer: 39-50 na 36 beurten. De gelijke stand bij de pauze zorgde bij de fans voor enige on rust. Vooral het wat wisselvalli ge optreden van Roland Forthomme tot nu toe gaf te denken. Van Habraken was ie- RONCHIN - Frédéric Caudron is in de Franse plaats Ronchin wereldkampioen anker kader 47/2 geworden. De Belgische biljarter won gis teren in de finale van de voor malige Vlaming Fabian Blon- deel. Caudron tikte de benodig de driehonderd caramboles in een beurt bijeen. ANP dereen wel overtuigd. Hoe an ders het kan lopen, werd snel duidelijk. Forthomme pakte de zaken voortvarend aan en zorg- de met een prima optreden voor winst op zijn landgenoot Peter de Backer: 50-25 in 33 beurten. Drie keer een serie van acht en één van zeven maakte dat er van strijd geen sprake was. Verras senderwijs liep Henk Habraken tegen zijn eerste nederlaag op voor zijn nieuwe ploeg. Vooraf was hij er al niet zo gerust op. „Weet je wel tegen wie ik moet?" vroeg hij een toeschouwer, die overtuigd wist te melden dat de winst wel voor de man uit Sint Oedenrode zou zijn. „Harrie van der Ven is niet de eerste de beste. Die wint de laatste weken alles." Na een moeizaam ge vecht werd zijn voorgevoel be vestigd, zei het dat het verschil wel erg klein was: 48-50 na 54 beurten. GOES - Het botert niet tussen Delta/Ockenburgh en het bondsbestuur van de KNBB. Omdat Jean Paul de Bruijn van 4 tot en met 7 december zijn Eu ropese titel in het bandstoten moet verdedigen in het Spaans Cerveza had teamleider Ray mond Nicodem om uitstel van de topontmoeting tegen Twen- tevisie gevraagd. Reactie van het bondsbureau: dan stel je maar een reserve op. Toen later bleek dat ook Twen- tevisie met dezelfde problemen kwam te zitten omdat ook Dick Jaspers is uitgenodigd voor dat zelfde toernooi volgde ook van die zijde eenzelfde verzoek. En de club kreeg eenzelfde ant woord terug. Twentevisie houdt nu Jaspers aan zijn verplichtin gen voor zijn team uit te komen, zodat deelname aan het EK voor hem niet mogelijk zou zijn. Raymond Nicodem vindt dat de Europese bond rekening dient te houden met de kalender van de Nederlandse competitie, om dat niet alleen Nederlandse spe lers met dit probleem worden opgezadeld. Nu dat niet ge beurt, heeft Delta/Ockenburgh samen met Twentevisie een nieuw verzoek ingediend bij de KNBB voor uitstel van de voor 7 december in Goes geplande wedstrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21