VERSCHOORE Zwarte dag voor VS in Irak Spaanse kroonprins trouwt tv-journaliste NS kunnen agressie kop niet indrukken 13 en 14 "Y P Minister Remkes overweegt regiokorpsen af te schaffen Bulkcarrier binnen uur vlotgetrokken Koude duik voor de zeeschildpad Illllllllllllllll Fransen willen van premier af ETA kiest minder radicale koers Meer rund veebedrijven in Zeeland Herboren Human helpt Hoek Ajax schudt AZ van zich af Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 13° ZW7 Enkele bui ■■■■■■■■■BBi 246e jaargang no. 262 maandag 3 november 2003 los nummer 1,20 Kodak 1 -UUR Fotoservice Bevoegdheden Prematuur Onder vuur 688 Vanochtend buien en een stevige zuid westenwind. Vanmiddag droog. Met een aarzelend zonnetje wordt het 13 graden. WÊ m ML M Film ofDigitaal: wij printen het allemaal! HMH nmmassm Plan nationale politie valt slecht door Ron de Groot en Bouke Bergsma DEN HAAG - Minister Remkes (Binnenlandse Zaken) heeft dit weekein de met zijn plan voor een nationaal politiekorps de tongen losgemaakt. Het Korpsbeheerdersberaad reageerde vol ongeloof. De Tweede Kamer is kritisch, de Nederlandse Politie bond noemt het plan slecht. Remkes denkt dat er in 2005 mogelijk een nationaal politie korps komt dat de 26 regio's ver vangt. Hij zei dat tegen RTL Nieuws. Een nationaal korps werkt volgens hem efficiënter om de 'grote landelijke vraag stukken' aan te pakken. Eerder liet Remkes de Kamer al weten te streven naar meer con trole over de korpsen en meer centralisering. Hij wil zo voor komen dat korpsen eigen beleid voeren en zich onttrekken aan landelijk beleid om bijvoor beeld meer veelplegers aan te pakken. De korpsbeheerders (burge meesters) zouden met een natio naal politiekorps een belangrijk deel van hun invloed op en ver antwoordelijkheid voor de poli tie verliezen. „Wij reageren met ongeloof. Wij willen eerst zeker weten of hij dit ook zo bedoeld heeft", zei woordvoerder C. den Bakker namens de korpsbe- PARIJS - Een ruime meerder heid van de Fransen (57 pro cent) vindt dat premier Raffarin moet vertrekken. Dat blijkt uit een peiling van de krant La Dé pêche du Midi, waarvan de re sultaten in de editie van van daag staan. Raffarin ligt al geruime tijd on der vuur wegens onder meer zijn economische beleid, maar voor al wegens het overlijden van duizenden vooral bejaarde mensen tijdens de hittegolf af gelopen zomer. ANP/AFP/EFE heerders. „De Politiewet geeft de minister voldoende bevoegd heden om in te grijpen als hij vindt dat er iets aan het beleid van de korpsen veranderd moet worden." De Nederlandse Politiebond noemt het plan voor een natio naal korps slecht. „De politie staat al verder weg van de bur gers en dit zal door een nationa le politie alleen maar worden versterkt", aldus voorzitter Hans van Duijn van de bond. Ook in de Kamer is kritiek: de PvdA spreekt van een zwakte bod, CDA noemt de uitlatingen van Remkes prematuur en de LPF noemt het idee onzalig. Remkes' eigen partij de VVD is voorzichtig. Allereerst moet het veiligheidsplan met de 147 maatregelen voor een veiliger samenleving worden uitge voerd, zegt WD-Kamerlid Cor- nielje. Volgens PvdA-Kamerlid Van Heemst wil Remkes 'zich ont doen van die lastige en kritische korpsbeheerders'. Hij vindt de discussie over een nationale po litie eigenlijk onbelangrijk. „Dit is een debat over structuur, terwijl het moet gaan over de grote problemen in het veilig heidsbeleid." CDA-woordvoerder Algra voorziet onrust onder de agen ten. „De evaluatie van de poli tiekorpsen komt pas per 2005 en dan moeten we erover praten, in combinatie met de invulling van de gekozen burgemeester. LPF-woordvoerder Eerdmans vindt dat in de toekomst een ge kozen burgemeester verant woordelijk moet zijn voor de po litie en niet de minister. ANP door Edith Ramakers VLISSINGEN - De bulkcarriër Tate J is gisterochtend om iets over negen uur vastgelopen in de Westerschelde, vlakbij de Buitenhaven van Vlissingen. Het lege schip was uit de koers geraakt na een loodswisseling. Na ruim een uur hadden twee sleepboten het schip vlotgetrokken. De Tate J is 186 meter lang en meet 26.000 brutoregisterton. Het vracht schip kwam uit Antwerpen en wa's"'öp weg naar Sint-Petersburg. De twee sle pers, de Multratug 9 en Walcheren, trok ken het schip vlot. Haast was geboden. Het was gisterochtend omstreeks tien over acht hoog water. „We hadden ver sterking achter de hand. Het werd laag water. Dan komt er met de minuut min der water binnen en wordt het steeds moeilijker om het schip vlot te trekken", zegt een medewerker van de centrale sleepdiensten. Het schip had gisteren, omdat het leeg was, maar een diepgang van circa zes me ter. Het was in ondiep water terecht ge komen, in het gedeelte dat bij eb droog valt, nadat twee Belgische loodsen el kaar hadden afgewisseld. Het vermoe den bestaat dat de bemanning de wind kracht heeft onderschat. „Het schip had zijn neus in de wind gelegd, zodat de loodsboot in rustiger vaarwater kwam en de twee loodsen elkaar konden afwis selen", verklaart J. Davidse van de wa- terpolitie Vlissingen. Het schip moest vervolgens 180 graden draaien om zijn reis te vervolgen. De cirkel werd groter dan verwacht, doordat de wind grip kreeg op het schip. De windkracht was 6, met af en toe een piek naar 7 en 8. Na in spectie kon het schip vertrekken naar Sint-Petersburg. foto Ruben Oreel door Ans Bouwmans WASHINGTON - Het was giste ren een 'tragische' dag voor Amerika. Een uitermate slechte dag waarvan 'er nog meer zullen komen', aldus de Amerikaanse Defensieminister Donald Rum sfeld in reactie op de zwaarste aanval op Amerikaanse solda ten sinds het begin van de oorlog in Irak. Dit soort dagen zijn noodzake lijk, meent de minister. „Ze ho ren bij een oorlog die moeilijk en gecompliceerd is", zei Rums feld, die onderstreepte dat de VS niet van plan zijn op te geven in Irak. Een Chinook-legerheli- kopter met soldaten op verlof werd gisteren op weg naar de luchthaven van Bagdad uit de lucht geschoten. Daarbij kwa men vijftien soldaten om en raakten er 21 gewond. Bij een bomexplosie kwam gis teren nog minstens één Ameri kaanse soldaat om, plus twee burgers die voor het Ameri kaanse leger in Irak werken. Daarmee is zondag 2 november de op een na zwartste dag in Irak geworden voor de VS. Alleen op zondag 23 maart, op de vierde dag van de oorlog, vielen er in Irak meer doden onder Ameri kaanse militairen: 28. De aanval op de transportheli kopter is opnieuw een escalatie van het geweld in Irak, waar het aantal aanvallen nu is opgelo pen tot zo'n dertig per dag. De VS hebben te maken met een 'vastbesloten' vijand, aldus de Amerikaanse commandant in Irak, generaal Sanchez, op een persconferentie zaterdag. Hij voorspelde 'meer obstakels, meer tegenslagen en meer tra gedies'. Juist de afgelopen week heeft de door de VS geleide bezettings macht het zwaar te verduren gehad in Irak, met een raket- aanval op een hotel waar veel buitenlanders logeren en zelf moordbomaanslagen op het lokale hoofdkwartier van het Rode Kruis en Iraakse politie bureaus. Ook veel Iraakse bur gers zijn bij deze aanvallen om gekomen, iets waarop minister Rumsfeld gisteren de nadruk legde. Er zijn inmiddels 138 Amerikaanse soldaten door vij andelijke acties omgekomen sinds president Bush op 1 mei de belangrijkste gevechtsfase be ëindigd verklaarde. Rumsfeld is de afgelopen tijd onder vuur komen liggen over de manier waarop de Ameri kaanse regering de bezettings- en wederopbouwfase heeft voorbereid en uitgevoerd en het uitblijven van militaire bijstand van verschillende bondgenoten. Amerikaanse soldaten moeten veel langer in Irak blijven dan van tevoren gedacht, en het thuisfront is daar ongelukkig over. „We kunnen deze oorlog winnen. We zullen deze oorlog winnen. Het zal tijd vergen, maar er wordt vooruitgang ge boekt", zei Rumsfeld. GPD ZANDVOORT - Aan het koude en winderige strand van Zandvoort hebben gisteren 1431 men sen een duik genomen in zee om geld in te zamelen voor de zeeschildpad. De zwemmers die zich door Center Pares, vrienden en bekenden lieten spon soren, brachten met deze actie samen 17.000 euro bijeen. Voor het Wereld Natuur Fonds (WNF) was de actie het begin van een landelijke campagne. De toe komst van de zeeschildpad is volgens het WNF onzeker door een combinatie van bedreigingen. Legstranden worden volgebouwd, druk bevolkt en vervuild, voedselgebieden als het koraal wor den ernstig aangetast en de schildpadden raken verstrikt in visnetten. Handelaren doden het dier om zijn schild. foto Juan Vrijdag/ANP door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse kroonprins Felipe van Borbon gaat trouwen met de 31-jarige tv-journaliste Letizia Ortiz. Dat heeft het Spaanse hof zaterdag bekendgemaakt. Het huwelijk van de 35-jarige opvolger van koning Juan Carlos zal komen de zomer in Madrid worden vol trokken. Vrijdagavond presenteerde Le tizia nog het avondjournaal zonder dat haar collega's in de gaten hadden dat ze een wereld primeur binnen handbereik hadden. Wel gonsde het de laat ste dagen van de geruchten. De Spanjaarden maken zich al ja ren zorgen over de toekomst van het Spaanse koningshuis. Twee jaar geleden maakte de prins onder druk van het volk en zijn ouders een einde aan een vier jaar durende relatie met het Noorse model Eva Sannum. Sindsdien werden er geen nieu we kandidaten meer voor het Spaanse koninginneschap ge signaleerd. Letizia Ortiz, die wordt om schreven als 'een serieus iemand die weet waar ze voor staat', is een jaar getrouwd geweest met Alonso Guerrrero, een voorma lig docent van haar. Dat huwe lijk werd niet voor de kerk ge sloten. Daarom zal de Spaanse katholieke kerk geen proble men hebben met het voorgeno men huwelijk. Ook het konings huis heeft verklaard geen moei te te hebben met haar eerdere verbintenis omdat 'dit past in het moderne Spanje'. Prins Felipe is de derde telg in het gezin van Juan Carlos en So fia van Griekenland. De twee dochters, Elena en Cristina Prins Felipe van Borbon. trouwden al eerder en hebben allebei kinderen. Letizia komt uit een journalistengezin en is geboren in Oviedo, de hoofdstad van de noordelijke provincie Asturië. Na haar studie journa listiek maakte zij snel carrière. Voor het staatsjournaal van TVE versloeg zij de aanslagen van 11 september, de olieramp met de Prestige en de oorlog in Irak. Donderdag zal de prins officieel de hand vragen van zijn aan» staande, een gewoonte die in Spanje nog bestaat. Het Spaanse volk reageerde gis teren enthousiast. Velen zien het huwelijk als een modernisering van het koningshuis. „Een mo derne vrouw, die hard heeft ge werkt en veel van de wereld heeft gezien. Dat is een goede toekomstige koningin", zei een buurvrouw van de familie Ortiz in Oviedo. GPD pagina 2: wachten is op prins Albert De Baskische afscheidingsbeweging ETA zoekt aansluiting bij de gematigde nationalisten PNV, die de regionale regering vormen. De organisatie lijkt daarmee haar radicale koers te willen wijzigen. Er komen steeds meer rundveebedrijven in Zee land. Op Schouwen-Dui- veland, maar ook in an dere delen van de provin cie, veranderen akker bouwbedrijven in rund veehouderijen. De rund veehouders hebben vaak elders in het land moeten wijken voor nieuwbouw en de aanleg van wegen en spoor- Q lijnen. De bekerstunt tegen profclub Veendam (2-0-winst) heeft de voetballers van Hoek goed gedaan. De Zeeuws-Vlaamse hoofdklasser maakte zaterdag immers een einde aan een serie van vier competitiewedstrijden zonder overwinning. In Maassluis werd Excelsior met 0-2 verslagen. Beide doelpunten kwamen van de herboren spits Arjan Human. Ajax is alleen aan de lei ding gekomen in de Ne derlandse eredivisie. De Amsterdamse club won zaterdag op de valreep van de verrassende mede koploper AZ: 3-2Een be nutte strafschop van Ga- lasek (foto) in blessuretijd velde het vonnis over de Alkmaarse opponent. Door een 3-1-zege bij NAC Breda is PSV nu de eerste achtervolger van de Amsterdamse koploper. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19, 20, 21 en 22. door Dylan de Gruijl UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen slagen er niet in de agressie in de trein te verminde ren. Dit jaar hebben conduc teurs gemiddeld ruim achthon derd keer per maand melding gemaakt van bedreigingen, ge weld en scheldpartijen. Vorig jaar lag het maandgemiddelde nog vijftien procent lager, op zo'n 690 agressiemeldingen. Dat blijkt uit interne NS-cijfers afkomstig uit de handcompu ters van de conducteurs. Vier jaar geleden werd er nog slechts 460 keer per maand melding ge maakt van agressie. Vooral op het traject Utrecht- Amsterdam is het aantal mel dingen dit jaar fors toegeno men, met zo'n 25 procent. In au gustus stond de teller op 325 in cidenten. De agressie op de Schiphollijn (Amsterdam- Schiphol) is daarentegen flink gezakt, mede door de inzet van mobiele teams. Ook op de trajecten rond Alk maar is de agressie enorm toege nomen. Op het beruchte traject tussen Hoorn en Enkhuizen i steeg het aantal meldingen van incidenten met ruim dertig pro cent. De spoorlijn werd in het voorjaar geteisterd door een groep jongeren die zich de trein - terroristen noemden. Vandaag overleggen vakbonden met de NS over veiligheids maatregelen op dat traject. Als het rij dend personeel niet tevre den is over de uitkomst dreigen zij het treinverkeer - net als eer der dit jaar - stil te leggen. Volgens de NS heeft de stijging van het aantal meldingen vooral te maken met extra inzet van conducteurs en mobiele contro leteams. Daarvoor worden va ker agressieve zwartrijders ge pakt. Zij veroorzaken zo'n zes tig procent van de agressie op het spoor. GPD Advertentie PZC KRANT VOOR ZEELAND In noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. voorletters: m/v straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (Rroef geldt eenmalig bin- pjaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I j I i 1 T I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71 555530 D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C per maand met automatische incasso 19,45). c per kwartaal met automatische incasso 56,60). t: per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) ■■■BI BIBIBHBBBBi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1