13 i i I i i Kloetinge op alle fronten kwetsbaar «l Feyenoord raakt kluts kwijt in gekkenhuis 14 14 15 19 21 21 Ajax dankzij discutabele strafschop langs A 3-2 Voshart kan record niet meer pakken Penalty 'm maandag 3 november 2003 PSV heeft geen kind aan NAC Oude Kamphuis velt Bayern Arjan Human is dipje te boven Atleet Schletterer voltooit trilogie Ockenburgh laat een punt liggen Wennemars rap op bijnummer fc Schakers HWP terug in de realiteit Topcoach Kiplagat in recordtijd naar derde plaats Hoofdklasser door Katwijk in laatste minuten afgetroefd: 3-4 eA o- L Jz ifll Fout op fout Slordig JP de Bruijn gaat Europa in PZC Koning Co krijgt bijna revanche door André Hoogeboom AMSTERDAM - Wat ging er werkelijk om in het hoofd om van Co Adriaanse? De welbe spraakte en politiek uiterst cor recte oefenmeester van AZ was zaterdagavond het toonbeeld van wellevendheid in de Arena. Zou het van binnen dan niet hebben gekookt en geborreld? Hij was een fractie verwijderd van de ultieme revanche. Op het publiek en het bestuur van Ajax, op de media. Hij was ook een fractie verwijderd van een afrekening die de smet op zijn carrière eindelijk kon wegne men. Maar uiteindelijk verloor hij toch en dus gaat Ajax-AZ zonder uitroepteken in de boe ken: 3-2. Terwijl zijn spelers en een deel van de begeleiding op het punt stonden scheidsrechter Tem mink aan te vliegen, berustte de coach in zijn lot. De strafschop in de 88e minuut was dubieus. Sonck, met uitgestoken been, viel over de inkomende Krom kamp. Temmink wees resoluut naar de stip, al sprak hij later van een lichte overtreding. Ga lasek schoot raak. Adriaanse rustig: ,,Als ik Temmink was ge weest, had ik die penalty niet gegeven. Maar ja, ik ga er vanuit dat hij integer is en naar eer en geweten heeft gehandeld." man wreef fijntjes wat zout in de wonde: „Als we zo nog een wed strijdje of acht winnen, dan te ken ik ervoor." Het was ironisch bedoeld. Zoals een deel van de persconferentie bestond uit schimpscheuten en ingehouden animositeit. Koeman: „We wa ren niet verrast door de speel wijze van AZ. Dat hebben we in ongeveer 25 kranten kunnen le zen." Co Adriaanse nam een slokje water. Vooraf aan Ajax-AZ had hij zijn gram gehaald in de me dia. Pagina's lang mocht hij ver tellen over het Grote Onrecht dat hem is aangedaan. Hoe Ajax zijn loopbaan heeft vernietigd. Dit alles tot grote irritatie van Koeman. Het dédain waarmee Adriaanse óver hem sprak irri teerde de huidige trainer van Ajax mateloos. Adriaanse zei onder andere: „Ik denk dat Koeman minder uit hoeft te leggen omdat hij minder weet." Koeman zaterdag: „Als je dergelijke dingen zegt, heb je geen respect. Laat-ie naar zich zelf kijken, naar AZ. Na twee jaar heeft Adriaanse het nog steeds over Ajax. Het zit blijk baar diep. Daar moet-ie maar eens mee ophouden." Op het moment dat alle woor den moesten worden omgezet in daden, haperde het bij AZ. De ploeg speelde goed, verrassend en flitsend. Vooral in de eerste helft. AZ kwam twee keer op voorsprong door Kenneth Perez. AZ speelde vooruit, waardoor Ajax-AZ meer een topper werd dan PSV-Ajax een week eerder. De gasten speelden met hartstocht, met durf. Voor de rust tenminste. De Alkmaar- se ploeg paarde tactisch lef aan technisch hoogwaardig voetbal. Huijsegems, de Belg, sterk aan de bal, altijd dreigend, Elkhat- tabi snel en gedreven, Perez, do delijk nauwkeurig. Maar dan die tweede helft. Daarin kwam het verschil tus sen Aj ax en AZ duidelijk aan het licht. Het verschil tussen een topclub en een middenmoter. Ajax stuurde de Alkmaarders van het kastje naar de muur en nam, ook gedwongen door de achterstand, geen halve maat regelen. AZ hield lang stand, kreeg zelfs een riante kans op op 1-3, maar Opdam kon zijn zelf gecreëerde kans niet verzilve ren. Daar stonden echter moge lijkheden van Ibrahimovic en Sonck (paal) tegenover. Ajax werd steeds beter. Met Lit- manen, die een demonstratie van pure klasse gaf, met Zlatan Ibrahimovic, en de absolute winnaar van de avond, Tomas Galasek. Dat hij, de bescheiden en vriendelijke Tsjech uiteinde lijk het vonnis velde over AZ, was bijna cynisch. Co Adriaan se had hem tenslotte naar Ajax gehaald. Lange tijd moest de middenvelder fluitconcerten in de Arena ondergaan, omdat hij gezien werd als de vazal van Adriaanse. In de perskamer kwamen ze elkaar tegen en vie len elkaar in de armen. Galasek een beetje besmuikt, Adriaanse hartelijk: „Ik had stilletjes ge hoopt dat je die strafschop naast zou schieten, Tomas. Voor mij. Vanwege vroeger." Galasek, stamelde, wilde zich bijna ver ontschuldigen. „Ik deed het voor Ajax," fluisterde hij. Ondertussen genoot Co Adri aanse ondanks de nederlaag. Van de complimenten, van de aandacht. Eindelijk, twee jaar nadat hij met pek en veren bui ten de deuren was gezet, kon de trainer met opgeheven hoofd de Arena verlaten. Vond hij. GPD zie ook pagina 14: Koeman rekent zich rijk Geen spoor van emotie of frus tratie. Hij was weer het heertje, koning Co, de man van het grote gelijk. In alle interviews roept hij: „Ik ben een topcoach." De topcoach verloor van Ajax om dat het weer eens tegen zat, zo als wel vaker bij Adriaanse. Hij zegt regelmatig: „Als ik het ge luk had dat Koeman heeft ge had, zat ik nu nog bij Ajax." Collega-trainer Ronald Koe- NEW YORK - De Keniaanse Margaret Okayo heeft gisteren de prestigieuze marathon van New York gewonnen. Lornah Kiplagat, sinds kort in bezit van de Nederlandse nationaliteit, eindigde als derde in een nieuw Nederlands record. Okayo liep de klassieke afstand in een tijd van 2 uur, 22 minuten en 31 seconden. Daarmee verbe terde ze haar eigen parkoersre cord, dat ze twee j aar geleden op 2.24.21 bracht. Kiplagat maak te lange tijd de wedstrijd, maar gaf in de slotfase ruim een mi nuut toe op de winnares. Haar tijdwas2.23.43.Datisbestetijd ooit door een Nederlandse gelo pen. Ze verdrong Carla Beurs- kens, die het Nederlands record sinds 1987 met 2.26.34 in han den had. Bij de mannen zegevierde de Keniaan Martin Lel. Zijn offici euze tijd was 2.10.30. Lel loste in de slotfase Rodgers Rop, de winnaar van vorig jaar. Rop ein digde als tweede in 21111Voor Lel was het zijn eerste zege in New York. ANP ROTTERDAM - Dennis Voshart is gisteren niet in actie geko men in de eerste wedstrijd van het Nederlands team op het wereldkampioenschap korfbal in Rotterdam, waarin Taiwan met 25-10 werd verslagen. Re cordinternational kan de Zie- rikzeeënaar nu niet meer wor den. Voshart staat op 43 interlands. Als hij de poulewedstrijden tegen Duitsland en Groot-Brit- tannië, de kruisfinale en de finale nog speelt, kan hij het recordaantal van 47 van Ge rard Bos hooguit evenaren. Het WK is zijn laatste optreden in dienst van het nationale acht tal. Voshart had graag tegen Taiwan gespeeld, maar maalt niet om het feit dat hij niet meer op 48 caps kan komen. „Het was niet mijn doel. Dat is wereldkampi oen worden. Het was wel een leuke bijkomstigheid geweest als ik het gehaald had", aldus Voshart. Morgen speelt Neder land tegen Groot-Brittannië. Voshart verwacht dat hij dan wel aan spelen toekomt. pagina 21: Wim Scholtmeijer op schot Ajacied Tomas Galasek doet zijn lievelings-coach Co Adriaanse de das om. Vlak voor tijd verzilvert de Tsjech een strafschop en bezorgt Ajax de zege op AZ: 3-2. foto Olaf Kraak/ANP door Barry van der Hooft KLOETINGE - Buiten het veld was het de afgelopen week cha os troef in Kloetinge. Het op stappen van manager Joost Fol- mer en bestuurslid Fons Pijnen kwam onverwacht en op een on gelegen moment, want de hoofdklasser heeft op het veld al problemen genoeg. Tegen Kat wijk kwam Kloetinge zaterdag twee keer op voorsprong, maar dat bleek wederom niet vol doende voor een gelijkspel of drie punten. Katwijk pakte in de laatste minuut de volle winst: 3-4. Het doelpunt van Sander Mole naar in de negentigste minuut betekende de zevende neder laag voor Kloetinge in tien wed strijden. En dat terwijl de ploeg achttien minuten eerder nog op de tweede overwinning van dit seizoen leek af te stevenen. De ingevallen Pieter de Graaff zorgde met zijn eerste balcon tact voor een 3-2-voorsprong, nadat Ronald Zuijdwegt Kloe tinge in de eerste helft op 1-0 had gezet en Wilco de Valk na ruim een uur prachtig de 2-2 had binnengeschoten. De drie doelpunten misten ech ter hun effect, want de voor sprong werd tot twee keer toe knullig weggegeven. Molenaar mocht één minuut na de ope ningstreffer van Zuijdwegt vrij inkoppen (1-1) en twaalf minu ten voor tijd zorgde invaller Chris de Bie voor de 3-3Bij bei de doelpunten was de organisa tie bij Kloetinge ver te zoeken, omdat de spelers in discussie gingen met scheidsrechter Kroon. Bij het derde doelpunt van Kat- Wilco de Valk zet twee spelers van Katwijk op het verkeerde been. wijk was de reactie van de spe lers van Kloetinge terecht, om dat de bezoekers onterecht een corner kregen. Doelman Merlijn Swennen, die na 53 minuten de geblesseerde Jaap Pijnenburg had vervangen, werd met bal en al over de achterlijn geduwd, maar kreeg geen vrije trap. Uit de corner gaf De Bie het laatste tikje, waarna Kloetinge het spoor bijster was. Tim Kluivers verzuimde een minuut later nog te profiteren van een slippertje van Jeffrey Frijters, maar de ge nadeklap werd uiteindelijk toch uitgedeeld door Molenaar: 3-4. Het ongeloof straalde na afloop dan ook van het gezicht van Karl Vergouwen af. De oefen- meester zag het gat met de concurrenten onderin groeien, terwijl Kloetinge juist de aan sluiting had moeten krijgen. „De laatste weken waren we aardig op de goede weg en van daag scoorden we ook gewoon drie keer", zei Vergouwen. „We krijgen echter veel te veel doel punten tegen. Het probleem vandaag was dat we geen grip op hun nummer tien (Tim Klui vers) hadden. In verdedigend opzicht deed Johan de Goede foto Willem Mieras ren het goed tegen hem, maar als wij aanvielen werd Kluivers niet overgenomen door één van de centrale verdedigers. Hij kon daardoor telkens goed positie kiezen tussen onze verdediging en ons middenveld." Kluivers verscheen daardoor een aantal keren alleen voor Pij nenburg en later Swennen, maar scoorde niet. Kloetinge kreeg aan de andere kant ook goede kansen, die eveneens niet verzilverd werden. Pim Bruins, die af en toe moeite had met het speltempo, kreeg binnen vijf minuten twee kansen en een Ik heb ze niet geteld hoor, maar het viel me op dat er dit weekend ontzettend veel kaarten zijn gegeven. Ik denk dat het met de topper PSV- Ajax van vorige week te ma ken heeft. Daar is veel over ge sproken. De kritiek was dat scheidsrechter Braamhaar te laat heeft ingegrepen. Vervol gens is daar nog een week over nagepraat en dat zie je dan in het weekend daarop te rug. Scheidsrechters zijn ge voelig voor die kritische woor den en worden plotseling wat stren ger. Ze zien wat minder snel iets door de vingers, al moet ik zeggen dat ik alle kaarten wel terecht vond. Net zoals die penalty van Ajax in de laatste minuut van de wedstrijd tegen AZ wel terecht was. Temmink stond er goed voor en kon heel goed zien dat Kromkamp te laat was en Sonck dus raakte. Hij was ook héél resoluut, wees meteen naar de stip, hij had geen twijfels. Ik hoorde later Co Adriaanse zeggen dat de scheidsrechter de wedstrijd niet goed aanvoelde. Op zo'n moment geef je geen straf schop, vond hij. Dat is onzin. Een strafschop is een straf schop, ook al is het in de 91e minuut. Toch kon ik me de frustratie van AZ na afloop wel voorstel len. Henk Timmer was woe dend. Hij vond dat wederom bewezen was dat scheidsrech ters altijd hun oren naar de topclubs laten hangen. Hij heeft recht van spreken, omdat hij in het verleden ook nog bij Ajax en Feyenoord heeft geze ten. Hij kent de andere kant van de medaille. Ik denk ook dat-ie wel gelijk had. Als zich vlak voor tijd voor het doel van Ajax zo'n situatie had voorge daan, hadAZ die penalty nooit gekregen. Zo werkt het nu een maal. Sinds ik bij Feyenoord zit, merk ik het zelf ook. Een top club heeft zeker in eigen huis iets meer krediet dan de zoge naamde kleinere clubs. Je kunt als topper een potje bre ken en daar speel je op in. Je gaat wat verder in je acties. Voor een overtre ding van een speler van de thuisclub wordt minder snel gefloten, en je krijgt wat minder snel een gele kaart. Bij twijfel valt de balans nogal eens uit naar de topclub. Ik denk dat het te maken heeft met de omgeving. Als je in de Arena of De Kuip komt, raak je geïmponeerd door de am biance. Bij ons in De Kuip zit ten er meestal 50.000 mensen, die zijn héél fanatiek, zitten dicht op het veld en leven ver schrikkelijk mee. Dat laatje niet onberoerd. Dat geldt voor de tegenstander, maar ook voor de scheidsrechter. Het mag eigenlijk nooit van in vloed zijn op een arbiter, maar het gebeurt wel. Gérard de Nooijer schot van Ronald Zuijdwegt kwam via de onderkant van de lat weer terug het veld in. Ferry Alfons raakte na rust ook de lat, in een wedstrijd die werd gety peerd door lange halen, veel duels en glijpartijen. Vergouwen: „Het was zo'n typi sche herfstwedstrijd en daar door kwamen we vaak niet aan goed voetbal toe. Ik erken dat we maar twee echt goede aan vallen hebben gehad, maar dat heeft ook met de tegenstander te maken. Als het kan, proberen we zo veel mogelijk te voetbal len. We konden vaak alleen de lange bal hanteren en dan moet de afvallende bal na het duel dus voor ons zijn. Dat was te vaak niet het geval. De trainer wist niet of de ge beurtenissen van de afgelopen week invloed hadden gehad op zijn spelers. ,„Wij moeten ons op het voetbal blijven concentre ren, maar misschien zijn de spe lers er onbewust mee bezig ge weest. Misschien zijn we wel uit balans gebracht door het rand- gebeuren." Kloetinge-Katwijk 3-4 (1-1). 30. Ronald Zuijdwegt 1-0, 31. Sander Molenaar 1-1, 48. Sander Molenaar 1-2, 63. Wilco de Valk 2-2, 72. Pieter de Graaff 3-2, 78. Chris de Bie 3-3, 90. Sander Molenaar 3-4. Scheids rechter: D. Kroon (Hardinxveld Giessendam). Gele kaart: Pim Bruins, Jeffrey Frijters (beiden Kloetinge) en Chris de Bie (Kat wijk). Aantal toeschouwers: 700. Kloetinge: Jaap Pijnenburg (53. Merlijn Swennen); Micha Leka- wael, Jeffrey Frijters, John Bent- schap Knook, Arno Melaard; Johan de Goederen (81. Erwin van der Woerdt), Pim Bruins (71. Pieter de Graaff), Wouter Labrujère; Ferry Al fons, Wilco de Valk en Ronald Zuijd wegt. door Jaap van Essen GRONINGEN - FC Groningen- Feyenoord was gistermiddag een wedstrijd waarin werkelijk alles zat. Het was soms goed en vaak slecht, tragisch, komisch en verrassend. De einduitslag was 3-3, na een 0-3-ruststand. Eigenlijk had het 3-8 of iets der gelijks moeten worden in een Gronings gekkenhuis. Feyenoord had zelfs de dubbele cijfers kunnen bereiken, maar sinds het vertrek van Pierre van Hooijdonk hebben ze heel veel kansen nodig voor een doel punt. Om het gelijkspel van gis teren helemaal op het gemiste- kansenfestijn van de voorhoede van Feyenoord te schuiven is echter een beetje flauw. De achterhoede, die bij de minste tegenwind paniekeerde, had minstens evenveel schuld. Zo doende kon FC Groningen uit volledig geslagen positie terug komen. Na afloop betoogde Bert van Marwijk dat de met 0-3 afgeslo ten eerste helft het beste Feye noord van dit seizoen liet zien. Dat was een fiks deel bezijden de waarheid. De Rotterdam mers begonnen inderdaad goed en scoorden binnen vijf minuten een uitstekende treffer via Lur- ling: 0-1. Maar verder hoefde Feyenoord niet zijn beste voet bal te spelen om het verschil te maken. De Rotterdammers trokken zich terug op de eigen helft en counterde naar harte lust. Regilio Vrede begon met een liesblessure aan het duel en dat had hij beter niet kunnen doen. Hij stapelde fout op fout. De im posant gebouwde verdediger zette Dirk Kuijt twee keer zo maar vrij voor het doel, waar van de Katwijker de tweede keer dankbaar profiteerde: 0-2. Op slag van rust kopte Paauwe ook nog nummer drie binnen. FC Groningen lag volledig op apegapen, zo leek het. Toch her vond de ploeg in de kleedkamer de juiste spirit. Knokken en simpel spelen: alle ballen rich ting spits Drent. Die strijdwijze zorgde voor een kentering. In de 52ste minuut kreeg de thuisclub voor het eerst een corner en twee minuten later was het 1-3 dankzij een fraaie achterwaartse kopbal van Drent. Uit het niets zorgde Hugo in de 76ste minuut ervoor dat FC Groningen aansluiting en nieuwe hoop vond. Paniek maakte zich meester van iedere Rotterdammer. Daardoor geschiedde in de 89ste minuut het wonder. Hugo schoot op het doel en trof per ongeluk zijn ploeggenoot Sander van Gessel. De bal kreeg daardoor geheel onbedoeld een rare curve en maakte Zoetebier opslag kans loos. Het had nog gekker kun nen worden. In blessuretijd kopte Drent bijna de 4-3 bin nen. „Onbegrijpelijk", stamelde Van Marwijk. „We hebben een wed strijd gelijkgespeeld die we met 4-0 of 5-0 hadden moe ten winnen." De werkelijkheid was dat Feyenoord opnieuw slordig puntenverlies leed en nu zeven punten achter staat op Ajax. De tussenbalans is ook niet bepaald om te jui chen. Van de eerste tien duels werden er slechts vijf gewonnen. Een gemiddelde van 1,7 punt per wedstrijd is gewoon niet goed genoeg voor een club uit de tra ditionele top-drie. Vorig seizoen haalden de Rotterdammers maar liefst 80 punten (gemid deld 2,35 punt) en waren zelfs met dat percentage kansloos voor de titel. GPD GOES - Biljarter Jean Paul de Bruijn uit Hulst gaat dit seizoen Europa Cup-duels spelen voor het Franse team Saint Maur uit Parijs. Op verzoek van Saint Maur-speler Richard Bitalis vult De Bruijn de opengevallen plaats van trainingsmaatje Ed dy Leppens in. Nu het team van Leppens, Ser vice Pack/'t Tapperijke, een plaats in de Europa Cup drie banden voor teams heeft ver overd, kan hij niet meer voor zijn Franse ploeg uitkomen. Daarop werd De Bruijn aange zocht het team te completeren. De Hulstenaar ging met graagte op dit aanbod in. Met de Deen Tonny Carlsen als kopman, Ri chard Bitalis als derde en Jean Reverchon als vierde man vormt de Hulstenaar een sterk team. De Bruijn is zeer vereerd met het Franse verzoek: „Dit is een vorm van erkenning van mijn kwaliteiten. De ervaring die ik hiermee ga opdoen kan mij al leen maar sterker maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13