PZC Hoe kweek je normbesef? Stichting Roots promoot eerlijke muziek uit regio Kaaischrift mag geen traditie zijn Boek Mathilde is mix van fictie en feiten 12 IT Biologische landbouw krijgt voorlopig nog steun van overheid iELlCHT Plannetjes kunst zaterdag 1 november 2003 Hospice krijgt geld van Goese kunstveiling Zeeuwse heksen vieren Samhain Afschrikken Contracten Try-out voorstelling van Dansz Met de hand Vreemde takken Juke Joints Los Donos GOES - De Rotaryclub Goes overhandigde gisteren een che que van 20.000 euro aan hospice het Clara Hofje in Hansweert. Dit bedrag was bijeengezameld tijdens een kunstveiling in mei van dit jaar. Het Clara Hofje, waar ernstig zieke mensen hun laatste le vensmaanden kunnen door brengen, wil verhuizen van Hansweert naar Goes. Met het geschonken bedrag kan een ge deelte van de verhuiskosten worden gedekt. De cheque werd tijdens een lunch uitgereikt aan de voorzit ter van de Stichting Vrienden van het Clara Hofje, burge meester D. van der Zaag. Tijdens de kunstveiling op 30 en 31 mei in de Grote Kerk van Goes werden 106 werken van in totaal 40 Zeeuwse kunstenaars geveild. De opbrengst bedroeg 80.000 euro, waarvan een kwart naar het Clara Hofje gaat. VLISSINGEN - Zeeuwse hek sen vieren vandaag Samhain, het einde van de zomer en het begin van het nieuwe jaar, in brasserie Bleij aan het Bellamy- park in Vlissingen. Na een besloten deel, waarin Samhain op traditionele manier gevierd wordt, gaan om 21 uur de deuren open voor een alge meen toegankelijke party. De enige voorwaarde voor bezoe kers is dat zij zich houden aan de dresscode: horror. Halloween vieren is in. Scholen grijpen de viering aan om kin deren te laten griezelen en het bedrijfsleven benut Halloween voor commerciële doeleinden. Voor mensen die zich in hun le ven door de Keltische traditie laten inspireren, of leven vol gens de traditie van de hekserij, is Halloween het belangrijkste moment van het jaar. Ze noemen het de Samhain-viering. De party duurt tot drie uur 's nachts. Een percussiegroep, een performance-act en dance-mu- ziek zetten de viering luister bij Er wordt een prijs uitgereikt voor degene die in de beste hor roroutfit verschijnt. door Raymond de Frel Normen en waarden. De moord op Pim Fortuyn, de door zinloos ge weld omgekomen Anja Joos, het zijn zomaar wat voorbeelden die de discus sie over normbesef telkens weer aan wakkeren. Nederland ontspoort, zo is de gedachte. Maar hoe krijgen we de asociale burger weer in het gareel? Poli tieke partijen en ministers dokteren om de haverklap plannetjes uit. Zo vindt de ChristenUnie dat 'hufters' via een contract verplicht moeten wor den zich goed te gedragen. Houden zij zich niet aan hun afspraak - jatten ze toch auto's, spuiten ze toch graffiti, ste len of drinken ze toch - dan verdwijnen deze asocialen voor maximaal een jaar achter de tralies. Een plan dat is afge keken van de Britten. Zij passen het 'doe-normaal- bevel' met succes toe. CDA-minister Donner (Justitie) laat zich ook niet onbetuigd. Hij vindt dat gemeentelijke toezichthouders vanaf 2005 op grote schaal mensen op de bon mogen slingeren voor kleine overtre dingen. Fiets verkeerd geparkeerd? Prent. Hond uitgelaten op een voor drollen verboden terrein? Kost geld. En ook wildplassen mag voortaan door ge meentelijke toezichthouders (naast de politie) worden aangepakt. Toezicht houders mogen, als het aan Donner ligt, overlastveroorzakers ook vragen zich te identificeren. Doen de lastpakken dat niet, dan volgt strafrechtelijke ver volging. En zo lanceert Donner nog veel meer plannetjes. Omstanders van gewelds misdrijven krijgen vanaf volgend jaar van de overheid het advies agressieve daders 'af te leiden of af te schrikken', zo schreef hij deze week in een brief aan de Tweede Kamer. Onnodig geweld moet te allen tijde worden voorkomen, zo voegt hij er wel aan toe. Wellicht is een recent voorval in een supermarkt Agressie in het verkeer is een vorm van normvervaging die de politiek wil aanpakken. een voorbeeld van wat Donner voor ogen heeft. Een winkelmedewerker controleerde steekproefsgewijs of klanten gestolen hadden. Tas open als tublieft, zo luidde de boodschap. Een man met een donkere huidskleur vatte dit op als discriminatie, ging verbaal volledig door het lint en nam een drei gende houding aan. Twee kassa's verder bemoeide een klant zich met het akke fietje. 'Hé pannenkoek, doe eens rustig! kreeg het heethoofd te horen, waarna de gemoederen al redelijk snel bedaar den. 'Zeg kwibus, wilt u eens wat zach ter praten?' zou ook een aardige zijn... Coördinator Rudolf Dekker van Halt, de organisatie van drie Zeeuws-Vlaam se gemeenten die jeugdigen die eenvou dige strafbare feiten hebben begaan een alternatieve straf oplegt, heeft zo zijn bedenkingen bij de plannen van Donner. „Toevallig plofte vandaag weer eens een pakket van het ministerie van Justitie over normbesef op mijn bu reau. Gemeentelijke toezichthouders? Vroeger hadden we toch jongens in blauwe pakken, politieagenten ge naamd, die daarvoor waren opgeleid en dus precies wisten wat ze moesten doen? Ik ken het werk van de toezicht houders. In Terneuzen werpt dat bij voorbeeld vruchten af, maar diep in mijn hart zeg ik: dit is een taak voor de politie. Tenzij de toezichthouders een goede opleiding krijgen, maar het is volgens mij het bekende verhaal: vader heeft geen geld." De Zeeuwse politiewoordvoerder J. van Mourick beaamt dat het een taak voor politie is, maar onthoudt zich van verder commentaar. „Wat de politiek nu op poten zet, kan immers volgende week wel eens door ons moeten worden uitgevoerd." Een woordvoerster van de rechtbank in Middelburg wenst om soortgelijke redenen niet te reageren. „Dit is immers een landelijke zaak." Ook Donners 'schrik-ideetje' is volgens fotoWim Kooyman Dekker onzin. „Schrikken? Neem me niet kwalijk! Ik verleen al tien jaar Eer ste Hulp Bij Ongelukken. Als je iemand helpt, staat er een compleet circus aan mensen rond je. 'O, wat is hier aan de hand?' Dat is met geweld net zo. Veel omstanders zijn korte tijd verlamd van schrik. Dan denk je er niet aan om gelijk zelf de dader af te schrikken. Al die ideeën uit Den Haag. Een voorbeeld: spijbelgedrag, daar moeten we iets aan doen, vindt hij. Ja, dat doen we in Zee land al een heel jaar. Drie jaar geleden constateerden we immers al dat dit de spuigaten uit kon lopen. Het ChristenUnie-plan om met con tracten te werken spreekt de Halt-coör dinator wel aan. „Dat is tenminste con structief. Daders aanspreken, schrifte lijk waarschuwen, bij herhaling wijzen op die waarschuwing en vervolgens straffen. Dat schept duidelijkheid." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Volgend jaar moet duidelijk worden of het mogelijk is de biologische land bouw in Nederland uit te bou wen tot tien procent van het landbouwareaal in 2010. Lijkt dat niet haalbaar, dan moeten daaraan 'consequenties' wor den verbonden, aldus minister Veerman van Landbouw in de Tweede Kamer. Veerman blijft voorstander van het bevorderen van biologische landbouw als vorm van duurza me, milieuvriendelijke land bouw. Hij heeft voor 2004 op nieuw een stimuleringsregeling opengesteld. Momenteel wordt slechts 2,25 procent van alle Ne derlandse landbouwgronden biologisch bebouwd. Veel groei zit er niet meer in. Een Kamermeerderheid van CDA, WD en LPF zag daarin een veeg teken. „Consumenten zijn nauwelijks bereid extra te betalen voor biologische pro ducten", stelde WD-Kamerlid G. Oplaat donderdag. „Wil de biologische landbouw kunnen groeien, dan moet eerst de vraag aantrekken." LPF'er W. van den Brink was dat volmondig met hem eens. Gesteund door PvdA, SP, GroenLinks en regeringspartij D66 sloeg Veerman een andere weg in. De biologische land bouw moet volgens hem worden geholpen 'een zekere drempel' over te komen. Omdat biologi sche producten nog zo'n klein deel uitmaken van de totale landbouwproductie, kost het meer die producten te distribue ren. Als de productie toeneemt, wordt de distributie goedkoper, stelde Veerman, waardoor ook meer consumenten kunnen worden bereikt. Volgend jaar vindt een evaluatie plaats van het tot nu toe gevoerde stimule ringsbeleid. Het akkoord dat Veerman eer der dit jaar sloot over het terug dringen van het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen staat ondertussen onder druk. De overeenkomst maakte een einde aan de uitzichtloze strijd tussen milieu- en landbouwor ganisaties over de toelating var 1 bestrijdingsmiddelen. De ham. vraag is nu hoe het akkoorc 1 moet worden vertaald in regel-! geving. De meningen lopen zo-| ver uiteen, dat Veerman een on afhankelijke commissie in he: leven heeft geroepen onder lei- j ding van de Groningse commis-i saris van de Koningin H. Alders Een belangrijk probleem waar-, voor Alders een oplossing moe: vinden, is hoe boeren die nau welijks minder bestrijdings- middelen gaan gebruiken, moe ten worden behandeld. „We moeten een stok achter de deutj zetten", aldus Veerman, „maai! het is nog niet duidelijk hoe dik die stok moet zijn en wannee: 1 wij die van stal moeten halen." j KRUININGEN - Stich ting Dansz geeft van avond in het dorpshuis in Kruiningen een try-out van haar nieuwste voor stelling Van Binnen Uit. Deze show wordt de hele maand november opge voerd in diverse Zeeuwse theaters. Dansz heeft een aantal professionele gastchoreo- grafen uitgenodigd om met de dansers deze pro ductie te maken. Thema's die in de voorstelling aan de orde komen zijn onder meer zinloos geweld, de roes van de liefde en de vergankelijkheid van het leven. De semi-professio- nele stichting biedt geta lenteerde dansers de gele genheid ervaring op te doen en door te stromen naar een dansacademie of professioneel gezelschap. Naast de jaarlijkse pro ductie voor het theater geeft Dansz ook kleinere voorstellingen en neemt ze deel aan festivals in binnen- en buitenland. O" o door René Hoonhorst Alle dichters uit het Kaaischrift zijn geportretteerd door Anneke Schenk. Boven (vlnr): Joop Buma, Juul Johanna Kruit, Fred Bergwerff en Jeanette Rijks. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De poëzie bloemlezing Kaaischrift no 5, die gisteren in Middelburg is ge presenteerd, is de laatste in een serie. Vijf jaar geleden ver scheen Kaaischrift no 1, ter ge legenheid van de Kunst Cul tuurroute Middelburg die de eerste zondag van de maand no vember in het teken staat van gedichten. Hoewel de bibliofie le uitgaven succesvol zijn geble ken, stopt de serie. „Het moet geen sleur worden", zegt Hans Overduin. Hij is een van de leden van de Werkgroep Poëzie die jaarlijks de activiteiten organiseert die plaatsvinden tijdens de Middel burgse kunstroute op de eerste zondag van november. Op ver schillende locaties in Middel burg lezen dichters dan voor uit hun werk. Elk jaar staan de deelnemers een gedicht af voor een speciale bloemlezing. Om dat de Kunst Cultuurroute grotendeels langs de Middel burgse kaaien loopt, dragen die bundels de verzamelnaam Kaaischrift. De titel van nummer 5waarvan burgemeester K. Schouwenaar gisteren in De Drukkerij in Mid delburg het eerste exemplaar in ontvangst nam, luidt Hier komt de stilte nooit tot rust. Dat is de beginregel van een vers van P.C. Boutens (1870-1943), de dichter die in Middelburg werd geboren en daar vele jaren woonde. Aan de twaalf dichters die komende door Raymond de Frel TERNEUZEN - „Mathilde Wil link is vermoord." Auteur To- mas Ross zoekt in zijn literaire thriller Mathilde naar de ver klaring van de raadselachtige dood van de in Terneuzen gebo ren Tilly de Doelder, die door haar relatie met schilder Carel Willink landelijke roem ver wierf. Ross, al twee keer bekroond met de Gouden Strop voor zijn boe ken Bèta (1987) en Koerier voor Sarajevo (1997), stelt op zijn be- zondag tijdens de Kunst Cul tuurroute hun werk voordra gen, is dit gedicht - dat ook in het Kaaischrift is opgenomen - voorgelegd. Hun is gevraagd 'de stilte die nooit tot rust komt' in een gedicht te vangen. Dat ge dicht is vervolgens in het Kaai schrift opgenomen. De deelnemende dichters zijn Fred Bergwerff, Joop Buma, El len van den Doel, Aagje Feld- brugge, Aaike Jordans, Juul Kortekaas, Johanna Kruit, Ton Langeler, Karei Leeftink, Jea nette Rijks, Anneke Schenk en Guus Spruyt. Net als voor eer dere afleveringen heeft Schenk de deelnemende dichters gepor tretteerd. Hun portretjes zijn op een inlegvel bij het Kaaischrift gevoegd. De lezer kan ze uit knippen en naast hun gedichten plakken in de ruimte die speci aal daarvoor is vrijgehouden. De bundel is met de hand in lood gezet, in een oplage van hon derdvijfenzeventig exemplaren gedrukt op de oude cilinderpers in De Drukkerij en door de leden ven de Werkgroep Poëzie met de hand gevouwen en in elkaar ge naaid. Van eerdere afleveringen zijn telkens meer dan honderd exemplaren verkocht. Van Kaaischrift 1 is zelfs een tweede druk verschenen. Ook de voor drachten van de dichters wor den elk jaar goed bezocht. Hoe wel de jaarlijkse manifestatie dus een succes is, blijft het bij vijf afleveringen. „We zijn bang faamde wijze de dood van de ex centrieke Zeeuwse aan de kaak. Zelfmoord, zo concludeerde de recherche over de op 25 oktober 1977 in haar woning gevonden Willink, toen 39 jaar. Moord, be weert Ross in Mathilde. In zijn meest recente thriller krioelen fictieve en non-fictieve personages door elkaar. Of beter gezegd langs elkaar, want Ross gebruikt de zaak-Willink als een kapstok, waaraan hij een dat het een traditie wordt", zegt Overduin. „We willen voorko men dat we op geen enkele ma nier vernieuwend bezig zijn. Daarom hebben we onszelf op gelegd iets nieuws te bedenken. We stoppen niet met een poëzie- fictieve, maar enigszins soort gelijke zaak ophangt: de raad selachtige dood van een oud-re chercheur, Johannes van Dijk. Zijn kamergenoot, oud-leraar geschiedenis Emiel Faber, krijgt per toeval krantenartike len en een schrift vol aanteke ningen van Van Dijk over de dood van Willink in handen en raakt bijzonder geboeid door de materie. Willink interesseert hem, maar eigenlijk is hij in eer manifestatie, maar het zal niet meer in deze vorm gebeuren." Om de cirkel rond te maken zijn voor Kaaischrift 5 veel dichters uitgenodigd die ook aan deel 1 hebben meegewerkt. Er ver schijnt zelfs een verzamelbun- ste instantie vooral benieuwd naar de doodsoorzaak van zijn kamergenoot. 'Bloedvergifti ging' gelooft hij niet. Faber pro beert aan de hand van Van Dijks aantekeningen over Willink achter de waarheid van beide zaken te komen. Na een korte terugblik op haar tijd in Terneuzen richt het ver haal zich al snel op Amsterdam, waar Tilly de Doelder op jacht ging naar bekendheid. Die del waarin alle deeltjes zijn sa mengebonden. Afzonderlijk kosten de bundels zes euro, het complete werk kost 25 euro. De dichters dragen morgenmid dag op drie locaties voor: om 13.30 uur in De Drukkerij kreeg ze door haar huwelijk met de beroemde schilder Carel Wil link en haar constante verschij ning in het Amsterdamse uit gaansleven. Willink had een onophoudende honger naar aandacht, die met name Tele graaf- en Privé-journalist Henk van der Meyden haar kon geven. Hij bombardeerde haar tot 'het Fenomeen'. Later, na haar scheiding van Willink, hield ze er talloze minnaars op na die Kortekaas, Ton Langeler; onder: illustratie Anneke Schenk (Bergwerff, Spruyt, Rijks en Kruit), 14.45 uur bij Antiekhan del De Pagter (Jordans, Van den Doel, Langeler en Schenk) en 16 uur in Atelier Juul Kortekaas (Kortekaas, Leeftink, Buma en Feldbrugge). haar luxe levenswijze dienden te bekostigen. Drugshandelaar Gerard Vittali, die in het boek partij was in een onwettige overeenkomst tussen de Italiaanse en Nederlandse justitie en grote drugshandela ren, was de laatste in de rij. Hij vond haar met een pistool in haar hand op bed. Zelfmoord? Neen, zo is in Mathilde te lezen. De dader begaf zich op dat mo ment zelfs vlakbij het slachtof fer en haar minnaar, tussen de jurken van Fong Leng. Of dat fictie of non-fictie is, blijft de vraag. TERNEUZEN - Bands die tot nu toe moeilijk aan de bak kwa men, mogen hopen op betere tij den. Als ze tenminste roots-mu- ziek spelen. De Stichting Roots Zeeuws-Vlaanderen wil groe pen uit de regio - maar ook uit de rest van Zeeland - een podium bieden om 'eerlijke muziek met hart voor de geschiedenis' te la ten horen. De Stichting Roots hoopt zo'n acht tot tien concerten per jaar op poten te zetten, waarbij een bekende hoofdact uit binnen- of buitenland ook publiek trekt voor een groep uit Zeeland of de Vlaamse grensstreek die als voorprogramma fungeert. Ove rigens kan het net zo goed voor komen dat de groep uit de buurt zo'n grote achterban meeneemt, dat de gerenommeerde hoofdact niet voor anderhalve man en een paardenkop hoeft op te treden. Porgy Bess, dat als fameus jazzcafé ook al veel goeds deed voor blues- en andere roots- bands, is de thuishaven van de Stichting Roots. Maar de vier initiatiefnemers, die ook het stichtingsbestuur vormen, slui ten niet uit dat ze ook andere po dia in de regio laten bespelen. Die initiatiefnemers - Leon Slabber, Maikel Harte, Ron Bartelse en Chris Edwards van Muyen - geven direct toe niet helemaal aan te kunnen geven welke bands in aanmerking ko men voor een optreden onder de vleugels van de Stichting Roots. 'Bands die vanuit de zompige Zeeuws-Vlaamse klei graven naar de diepst groeiende wor tels van de meest vreemde tak ken van de muziekboom', oreert het persbericht. Muziekstijlen van 'cajun tot rockabilly, van jump jive tot de meest smerige blues'. Maar singer-songwri- ters, alternatieve country-en sembles en allerhande groepen die zich in de 'Americana-hoek' bevinden zijn welkom. En tegen een veelbelovende Nederlands talige band, die niet noodzake lijkerwijs een Zeeuwse of Vlaamse blues- of rockbasis heeft, zeggen ze ook niet bij voorbaat nee, laat het stich tingskwartet weten. De Stichting Roots, waaraai nog zes vrijwilligers zijn ver bonden, is spontaan ontstaan ei vult niet automatisch het ga dat de Stichting Blues Promo tion Zeeuws-Vlaanderenzei heeft laten vallen. „De Stich ting Blues Promotion houdt ee: sabbatical en kan dus terugke ren. Mocht er een band willet optreden, die anders door df bluesstichting zou zijn opge vangen, dan zijn wij natuurlij: bereid een concert te organise ren. We richten ons wel voorna melijk op het weekend, van vrij dag- tot zondagavond", betoog Harte. Voor de te organisere; activiteiten werft de Stichtin: Roots sponsors. De hoop op ge meentelijke subsidie is, on danks de negatieve berichtei over de financiële positie vat Terneuzen, levend gehoudet door een oriënterend gespré: met cultuurwethouder Jj Luijcks. Bovendien moeten hordes toe hoorders geld in het laatje bren gen. Porgy Bess helpt de be ginnende stichting alvast oe een vliegende start te makel door Roots het al eerder geboek te concert van The Juke Joints ir goede banen te laten leiden. Df befaamde, twintig jaar aan de weg timmerende Zeeuwse bluesgroep staat zondag 9 no vember vanaf 15.30 uur op de bühne van Porgy in het kade: van haar verjaardagstournee. Het eerste concert dat echt or der de vlag van de stichting plaatsvindt, is dat van de Belgi sche formatie Bruno de Bruxel- les, op vrijdag 21 november! Brusselse Bruno brengt eigen zinnige interpretaties van num mers van grote namen uit df! jazz- en blueswereld. Invloeder, uit pop, lounge, disco, funk er| salsa zorgen voor een sound dit met niets te vergelijken is. In het voorprogramma treedt dJ Terneuzense pendant Los Do nos op. Ook zij mixen een keu: van stijlen doorelkaar, maar df Donos zoeken het meer in eeq mengeling van samba, mambo: surf en rockabilly. Verdere acti viteiten van de stichting zij» binnenkort te volgen op de web-; site: www.stichtingroots.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 60