PZC Turkse verkrachters moeten met hun slachtoffers trouwen Abdullah premier Maleisië Regeringspartij Polen raakt verstrikt in een maffiaschandaal Japanse scholier mishandeld om Amerikaanse afkomst Russische justitie doet stap terug in strijd tegen oliemaatschappij Wandelingetje voor de slacht 33 President Litouwen heeft band met criminelen Armoedig Georgië kiest parlement Green River Killer bekent moord op 48 vrouwen zaterdag 1 november 2003 Bevriezen Duisenberg: stabiliteitspact komt in gevaar Drie jaar voor brief aan prins Belastingcomputer België weigert Minister geschaad door nephorloge Oudste mens (116) overleden Stroomstoring door eruptie op zon Scheiden Afgeluisterd De grootste door Peter van Nuijsenburg TOKIO - In Japan is een schan daal ontstaan over de maanden lange mishandeling van een tienjarige scholier uit Fukuoka door zijn onderwijzer, omdat de jongen 'besmet bloed' zou hebben. De onderwijzer was er achter gekomen dat de jongen een Amerikaanse grootvader had. Dit was aanleiding voor een 'strafcampagne', waarbij de jongen voor de ogen van zijn klasgenoten zonder enige aan leiding werd mishandeld en ver nederd. De campagne bestond onder meer uit de 'Mickey Mouse-behandeling' (knallen de oorvijgen) en de Pinokkio- methode' (omdraaien van de neus). Ondanks klachten van de ou ders weigerde de schoolleiding aanvankelijk in te grijpen. La ter stelde de hoofdonderwijzer een commissie van vijf collega's in, die bij toerbeurt de lessen van de collega volgden. Maar zodra zij hun hielen lichtten, be gon de terreur opnieuw. De ouders hebben hun zoon ten slotte van school genomen. Hij is nu onder psychiatrische be handeling. De onderwijzer is geschorst, maar niet, zoals de ouders hebben geëist, ontsla gen. De ouders hebben nu een proces aangespannen tegen de onder wijzer en de gemeente Fukuoka. Die actie wordt door vijfhon derd advocaten ondersteund, een bewijs dat het land diep ge schokt is door het sadisme en de lankmoedige houding van de schoolleiding. Door de affaire is opnieuw de schijnwerper gericht op de soms onverkwikkelijke praktijken op Japanse scholen en de meestal lauwe reactie van de onder- wijsautoriteiten. Klachten over nationalisme en racisme zijn niet nieuw, maar het chauvinisme onder leer krachten zou de laatste ja ren behoorlijk zijn toegeno men. GPD Deel Yukos-aandelen weer vrij van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische justi tie heeft gisteren wat gas terug genomen in haar strijd tegen de op een na grootste oliemaat schappij van Rusland, Yukos. De openbaar aanklager liet 4,5 procent van de 'bevroren' Yu- kos-aandelen vrijgeven. Justitie verdenkt Yukos-aan- deelhouders onder meer van fraude en belastingontduiking. Volgens het persbureau Interfax kwam het Openbaar Ministerie tot de conclusie dat de vrijgege ven aandelen van personen zijn die niet met de misdrijven in verband staan. De niet-vrij gegeven aandelen zouden eigendom zij n van de ge arresteerde Yukos-bestuurs- Advertentie voorzitter Chodorkovski en diens getrouwen. De Yukos- topman, die politieke ambities koestert, geldt als een tegen stander van president Poetin. De openbaar aanklager liet donderdag ruim 44 procent van de Yukos-aandelen 'bevriezen' om te voorkomen dat ze worden verkocht. De stap gaat niet zo ver als een inbeslagname, om dat de aandeelhouders wel hun stemrecht en recht op dividend uitkering zouden behouden. De Russische premier Kasjanov uitte gisteren zijn grote be zorgdheid over de maatregelen van de Russische justitie tegen het olieconcern. Tegen het pers bureau Itar-Tass verklaarde de regeringsleider dat de bevrie zing van aandelen een nieuw fe nomeen is, waarvan de gevolgen nog niet duidelijk zijn. Russische media reageerden ge schrokken op het justitieel on derzoek tegen het olieconcern. Zij spraken over een terugval naar de tijd van de communisti sche dictator Stalin. Het Russische zakenblad Ve- domosti stelde dat de herverde ling van eigendom is begonnen. Volgens de krant is de schade die de actie aan het Russische za kenleven toebrengt, enorm groot: ,,In een land waar het recht op eigendom niet wordt gerespecteerd, kunnen slechts illegale bedrijven worden ge rund." Volgens de krant Gazeta is met de actie tegen Yukos het start schot gegeven voor de 'herzie ning' van de heersende econo mische verhoudingen. Het Openbaar Ministerie is naar Yu kos gekomen om het te nationa liseren, aldus Gazeta. De beurs in Moskou herstelde zich gisteren van alle tumult rond het olieconcern. Handela ren zeiden weer wat vertrouwen te hebben in de toekomst, omdat de nieuwe chef-staf van presi dent Poetin, Medvedev, bekend staat als een gematigde liberaal. Poetin aanvaardde donderdag avond het ontslag van zijn vori ge chef-staf Volosjin, omdat die te nauwe banden zou hebben met Chodorkovski en diens ar restatie had bekritiseerd. ANP SCHOONMAAKBEDRIJF BLEI JENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 info@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl KUALA LUMPUR - Abdullah Ahmad Badawi is gisteren beëdigd als de nieuwe premier van Maleisië. De 64-jarige poli ticus legde tijdens een ceremo nie in het paleis van koning Tuanku Syed Sirajuddin de eed af. Abdullah volgt Mahathir Mohamad op die na 22 jaar op stapt. Abdullah was onder de 77-jari- ge Mahathir, de langst zittende leider in heel Azië, al vice-pre- mier. Hij erft een land dat het economisch voor de wind gaat, maar tegelijk een slechte naam heeft op het gebied van mensen rechten. De eigenzinnige Mahathir gold als een van de meest omstreden regeringsleiders van Azië. Tijdens zijn bewind haalde hij geregeld uit naar het Westen dat hij 'neo-kolonialisme' verweet. Eerder deze maand kreeg hij on der anderen de Amerikaanse president Bush en de Europese Unie op de kast door te stellen dat de joden 'de wereld bij vol macht regeren'. Abdullah trekt naar eigen zeg gen de politieke koers van Ma hathir door. Daarbij staat eco nomische groei voorop. Waarnemers verwachten echter dat de sfeer in de Maleisische politiek wel zal veranderen. Ab dullah zoekt minder de confron tatie en is rustiger dan zijn wel bespraakte voorganger. ANP FLENSBURG - Troepen ganzen drentelen nu nog buiten op de ganzenboerderij in het Noord-Duitse Markerup bij Flensburg. Binnenkort worden vierduizend van hen ge slacht voor de viering van Sint Maarten op 11 november. In Duitsland is gegrilde gans het traditionele gerecht met Sint Maarten. foto Heribert Proepper/AP FRANKFURT - Op zijn laatste werkdag als president van de Europese Centrale Bank heeft Wim Duisenberg gisteren hard uitgehaald naar landen die zich niet houden aan het stabiliteits pact, de begrotingsafspraken die werden gemaakt bij de in voering van de euro. Door de herhaalde overschrij ding van de maximaal toegesta ne begrotingstekorten door gro te landen als Frankrijk en Duitsland dreigt de stabiliteit van de euro in gevaar te komen, zei Duisenberg. Overtredingen van het stabiliteitspact kunnen beantwoord worden met boetes en economische sancties, maar daar heeft de Europese Com missie tot nog toe van afgezien. In plaats van het uitoefenen van druk om de begrotingstekorten onder de 3 procent te houden, het door het stabiliteitspact toe gestane maximum, willen veel EU-lidstaten juist praten over aanpassing en versoepeling van de begrotingsafspraken. AP door Fidan Ekiz ISTANBOEL - Alle mannen willen een maagd trouwen. Mannen die dat ontkennen zijn hypocriet. Dat zegt woordvoer der Dogan Soyaslan van het Turkse ministerie van Justitie. Volgens Soyaslan moeten man nen ook niets hebben van een vrouw die is verkracht. Die kan daarom het beste met haar ver krachter trouwen. Soyaslan: „Tijd heelt de won den. Ooit zal ze van haar ver krachter houden. Ze kunnen sa men heel gelukkig worden." De Turken hebben geschokt ge reageerd op de uitspraken van professor Soyaslan deze week tijdens de commissievergade ringen. Turkse vrouwen zeggen dat Soyaslan een zieke geest heeft. Politici vinden het ver keerd dat Turkije, een toekom stig lidstaat van de Europese Unie, regeringswoordvoerders zoals Soyaslan heeft. Soyaslan trekt zich weinig aan van de kritiek en doet er zelfs een schepje bovenop: „Een man die mijn zusje heeft ontvoerd en verkracht en vervolgens niet met haar wil trouwen, die schiet ik dood." De discussie in de Turkse poli tiek over de maagdelijkheid be gon met een commissievergade ring 'over hervormingen in het door Wendy Kind VILNIUS - In Litouwen is grote opwinding ontstaan door een rapport van de geheime dienst waarin staat dat president Paksas banden heeft met inter nationale criminelen. Rolandas Paksas zelf riep giste ren de nationale defensieraad bijeen. Het parlement bespreekt de kwestie maandag achter ge sloten deuren. Een woordvoerder van parle mentsvoorzitter Arturas Paulauskas zei gisteren dat er maandag een speciale parle mentscommissie moet komen om een en ander te onderzoeken. Volgens het rapport, donderdag gepubliceerd door het ministe rie van Binnenlandse Veilig heid, heeft een naaste adviseur van Paksas banden met de Rus Anzor Kikalisjvili, het hoofd van het Russische bedrijf 21st Century, die weer betrokken zou zijn bij internationale cri minele bendes. Dat meldde don derdag nieuwszender LNK. Er zijn gesprekken afgeluisterd tussen de adviseur en Russische zakenlui waarbij Paksas werd opgeroepen zijn verkiezingsbe loftes te houden en dreigingen werden geuit tegen het hoofd van het ministerie van Binnen landse Veiligheid. Paksas heeft alle beschuldigin gen ontkend. Over zes maanden komt Litouwen bij de EU. DPA TBLISI - Een Georgische vrouw bedelt in de stra ten van Tblisi om geld om haar kind te voeden. De bevolking van deze verarmde en chaotische Kau- kasische staat brengen deze week hun stem uit voor de parlementaire verkiezingen. Over het al gemeen gelden deze verkiezingen als een generale repetitie voor de cruciale presidentsverkiezingen, die over twee jaar plaatsvinden. De voormalige Sovjet-republiek ligt op een voor het Westen be langrijke kruising van wegen voor ruwe olie ex port vanuit de Kaspische zee. foto Sergey Drachev/AFP EDINBURGH - Een 17-jarige Schotse jongen is gisteren ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, omdat hij een brief naar de Britse prins William had gestuurd waarin het gif rici- ne zou zitten. Cherie Blair, de vrouw van de Britse premier, ontving via de post een flesje aromatherapie met daarin na tronloog, een brandende soda. De jongen verklaarde voor de Hoge Raad in Edinburgh dat hij de pakketjes had gestuurd, nadat het hoofd van een Schotse anti-Engelse terreurorganisatie hem via internet had 'voor bereid'. Hij stuurde twee jaar geleden 44 poederbrieven naar mensen en organisaties. ANP/DPA BRUSSEL - De Belgische belastingdienst kan al maanden een hoofdcomputer niet opstarten. Daardoor is nog niet één aangifte van de inkomstenbelasting over 2002 ingevoerd. De miljoenen aangiftes liggen in stapels te wachten op behan deling, meldden Vlaamse media gisteren. Vakbonden menen dat de belastingdienst de laatste tijd vooral oog had voor nieuwe internetaangiftes. Daardoor is te weinig aandacht ge weest voor de software voor gewone aangiftes. Het Belgische ministerie van Financiën verwacht dat de op startproblemen binnen enkele dagen worden opgelost. De heffing of terugbetaling van belasting loopt dan geen vertra ging op. ANP ROME - De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Franco Frattini is in de problemen gekomen omdat hij in Chi na op een markt een namaak-Rolex heeft gekocht. Frattini is juist in China om te proberen de handel in namaakartikelen aan banden te leggen. Frattini's aankoop van het nagemaakte peperdure horloge werd gezien door journalisten. Volgens berichten in de Itali aanse media gaf de minister ook toe de aankoop te hebben ge daan. De Italiaanse krant La Repubblica vindt dat Frattini zich heeft gedragen als een 'ordinaire toerist'. ANP/AFP KAGOSHIMA - De oudste mens ter wereld, de Japanse Ka- mato Hongo, is gisteren op 116-jarige leeftijd overleden. Hon- go werd op 16 september 1887 geboren op het eiland Tokuno- shima. Ze stond vooral bekend door haar opmerkelijke slaap- en waakpatroon: twee dagen bleef ze wakker, om daarna twee dagen in diepe slaap te verkeren. Wie Hongo's positie als oudste persoon ter wereld overneemt, is nog onduidelijk. De hoogste leeftijd die een mens ooit offi- ceel heeft bereikt is 122 jaar en 164 dagen. Dat was de Franse Jeanne-Louise Calment, die in 1997 overleed. ANP/AFP MALMO - De stroomstoring die donderdag 20.000 huizen in de Zweedse stad Malmo trof, is hoogstwaarschijnlijk veroor zaakt door een eruptie op de zon. Daardoor bereikte een krachtige geomagnetische storm de Aarde en die had een stroomstoring tot gevolg. Dit heeft elektriciteitsmaatschap pij Sydkraft gisteren meegedeeld. Een geomagnetische storm ontstaat door een ontploffing op de zon, waardoor een wolk van elektrisch geladen deeltjes vrijkomt. De zonnewind, door de zon uitgestoten gas, blaast die naar de Aarde. Daar wekt de storm elektrische stromen op die het aardmagneetveld verstoren. ANP/AFP Turkse wetboek van strafrecht. Ministerwoordvoerder Soy aslan is het niet eens met de par lementsleden die kritiek hebben op artikel 372. Daarin staat dat een verkrachter die zijn slacht offer trouwt, vrijuit gaat. Soy aslan: „Het probleem wordt al opgelost met een huwelijk. Zo redt de vrouw meteen haar eer. Een foute gedachte vindt Nimet Cubukcu, afgevaardigde van de regerende AK-partij. Zij meent dat de meeste verkrachtingen in Turkije juist een 'gedwongen huwelijk' als doel hebben. „Een man verkracht een vrouw, om dat hij anders niet met haar kan trouwen. Omdat zij hem niet wil bijvoorbeeld. Of omdat haarou- ders tegen het huwelijk zijn." Een vrouw die is verkracht en gedwongen moet trouwen, zal systematisch worden verkracht door haar echtgenoot, gelooft parlementariër Cubukcu. En wat als een vrouw door meerdere mannen wordt ver kracht? Soyaslan: „De man die met de vrouw wil trouwen, wordt vergeven. De andere ver krachters worden gestraft." De kans dat dat huwelijk strandt, is wel groter, geeft Soyaslan toe. De huwelijkskandidaat weet dat zijn vrouw ook door andere mannen is verkracht en hij zal haar daarom als een oneervolle vrouw zien. Als het echtpaar vervolgens besluit te scheiden is dat geen probleem, meent Soy aslan: „Een scheiding is niet zo erg als een verkrachte vrouw die ongehuwd blijft." Op de vraag of Soyaslan zelf zou trouwen met de dader als hij een verkrachte vrouw was, ant woordt hij: „Als ik uit een rijk gezin kom, doe ik dat niet. Want de kans dat ik dan iemand vind die mij nog wil hebben is dan groter. Maar als ik afhankelijk ben van mijn vader, zou ik den ken: dit is mijn lot. GPD door Runa Hellinga STACHAROWICE - De natio nale politiecommandant gene raal Kowalczyk is afgetreden vanwege mogelijke betrokken heid bij een corruptieschan daal. Deze 'Starachowice-af- faire' houdt Polen al maanden in zijn greep en heeft ernstige gevolgen voor de regerende De mocratische Linkse Alliantie (SLD) van premier Miller. Ko walczyk is de derde hoogge plaatste SLD'er die door de af faire zijn baan kwijtraakt. In het stadje Stacharowice be gon de affaire in maart met een telefoontje van SLD-parlemen- tariër Jagiello aan een plaatse lijk SLD-gemeenteraadslid. Ja giello waarschuwde voor een politie-inval bij leden van de plaatselijke maffia. Op het lijst je van te doorzoeken adressen kwamen ook de namen van een aantal prominente SLD-leden voor. Wat Jagiello niet wist, is dat het gemeenteraadslid door de poli tie werd afgeluisterd en zijn ge sprekken werden opgenomen. Jagiello zei in het gesprek dat hij zijn informatie had van de staatssecretaris van Binnen landse Zaken, Sobotka. Jagiello en nog een andere SLD- parlementariër zijn inmiddels ontheven van hun parlementai re onschendbaarheid en aange klaagd wegens hun rol in de affaire. Ook staatssecretaris So botka, die begin oktober moest aftreden, is officieel aange klaagd wegens het onthullen van staatsgeheimen, het verhin deren van een onderzoek en het in gevaar brengen van de poli tieagenten die bij de inval in maart betrokken waren. Hoewel premier Miller bij zijn aantreden aankondigde met vaste hand te zulle i optreden tegen de corruptie in ijn lam is het opmerkelijk dat de be trokken SLD-politici op grote steun in hun partij kunnen reke nen. Toen het parlement eerder deze week in verband met de kwestie Stacharowice vergaderde over een motie van wantrouwen te gen minister Janik van Binnen landse Zaken noemde premier Miller dat 'onnodige verspilling van energie'. Janik overleefde de motie, maar de meeste Polen hebben er weinig vertrouwen in dat de kwestie-Starachowice daadwerkelijk tot de bodem toe wordt onderzocht. GPD door Liesbeth Buitink SEATTLE - Een man die ervan wordt verdacht de zogeheten Green River Killer te zijn, staat op het punt de moord op 48 vrouwen te bekennen. Volgens verscheidene Amerikaanse me dia ontloopt de 54-jarige ver dachte met zijn bekentenis de doodstraf. Gary Ridgway zal volgende week bekennen dat hij 42 vrou wen heeft vermoord van de 49 vrouwen die te boek staan als vermoedelijke slachtoffers van de Green River Killer. Daar naast bekent hij de moord op zes vrouwen die niet op de lijst slachtoffers voorkomen, aldus bronnen die bij het re chercheonderzoek zijn betrok ken. De Green River Killer dankt zij n naam aan de rivier waar zijn eerste slachtoffers in 1982 wer den gevonden. Door zijn hand stierven vooral prostituées, drugsverslaafden en weggelo pen tieners. De moorden vonden grotendeels plaats in de jaren tachtig. De vrachtwagenchauffeur Ridgway werd twee jaar gele den gearresteerd op verdenking van het plegen van zeven moor den. De aanklagers zeggen Ridgways betrokkenheid bij die zaken te kunnen bewijzen met onder meer dna-materiaal dat bij slachtoffers is gevonden. Door nu veel meer moorden te bekennen, ontloopt Ridgway de doodstraf. Hij wijst zichzelf met zijn bekentenis wel aan als de grootste seriemoordenaar van de Verenigde Staten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5