11 Militairen en verzetstrijders bij herdenking Kleuters ontmoeten de Goedheid zelve IVOORDEELDAGEN BIJ BRUGMAN Rechtbank nog niet op sterkte Politie zoekt in Hulst naar aanwijzingen over gevonden dode Geld voor boulevard Brugman Boete voor dronken rijden Kapitaal Wensenlijst sportverenigingen kost gemeente anderhalf miljoen euro Convenant dorpsraden en Sluis getekend zeeuwse almanak Open dag Speedheat ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 1 november 2003 Kleedlokalen A.S. ZONDAG GEOPEND Witte pakken Dag van de Mantelzorg PZC Raad Terneuzen moet kiezen door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De raad van de gemeente Terneuzen komt vol gende week donderdag voor de keuze te staan. Worden de ac commodaties van de sportver enigingen in de gemeente volle dig opgeknapt, gedeeltelijk of helemaal niet? Kiest de raad voor een groot scheepse brede opknapbeurt in één keer, dan moet op de begro ting voor 2004 anderhalf mil joen euro gevonden worden. Valt de keuze op een gedeeltelij ke honorering van de wensen van de verenigingen, dan zal de gemeente volgend jaar een mil joen euro moeten ophoesten en blijft er voor de komende jaren nog een wensenlijstje over. Bin nen de besturen van diverse sportverenigingen zijn de voor bije weken wat irritaties gere zen, omdat de gemeente Ter- neuzen wel 23 miljoen euro uit getrokken heeft voor de bouw van een nieuwe megasportcom- plex (inclusief openluchtzwem bad) in de wijk Oude Vaart. De overeenkomst voor de bouw van dit complex werd vorig jaar door het vorige college van B en W van Terneuzen gesloten met projectontwikkelaar Lafoma bv en aan dat contract viel niet meer aan te tornen. Het nieuwe dagelijkse bestuur van Terneu zen heeft dit nog wel gepro beerd, maar slaagde daar niet in. Er konden enkel nog een paar bezuinigingen binnen de projectopzet worden aange bracht op het gebied van de par keervoorzieningen. De voorbije maanden heeft sportwethouder J. Luijcks (CDA) de wensen van de diverse sportverenigingen laten inven tariseren en uit die opsomming bleek dat vooral de kleinere clubs toe waren aan ingrijpende opknapbeurten van velden en accommodaties. Zo wil de voet balvereniging Biervliet nieuwe kleedlokalen en worden verlost TERNEUZEN - De verfraaiing van de Scheldeboulevard kan het komende jaar gewoon door gaan. Na overleg met bewoners (vooral gehuisvest in de Schel- deflats), 3VO, de fietsersbond en Rijkswaterstaat kan de op knapbeurt beginnen van het boulevardgedeelte vanaf de te verrijzen woontorens van Wa terfront tot verpleeghuis Ter Schorre. De afgelopen jaren werd het 'flaneergedeelte' tussen West kant en Waterfront al rigoureus opgeknapt. De dijk werd ver breed en opgefleurd met sfeer volle armaturen en knusse bankjes en zithoekjes. Verschil lende raadsleden vreesden dat door bezuinigingen geen geld beschikbaar was om ook het aansluitende deel tot nieuw bouwwijk Othene een facelift te geven. Bij het nauwkeurig door vlooien van de Begroting 2004 constateerden burgemeester en wethouders echter dat nog 953.782 euro is gereserveerd voor het aanpassen en verfraai en van dat stuk dijk. Daarnaast heeft de gemeente nog 285.714 euro in kas voor 'afronding re creatieve voorzieningen'. Van dat bedrag wil het college onder meer een mooie 'rustplek' bij de bocht naar de Oesterputten aanleggen. In de meerjarenraming van de voormalige gemeente Terneu zen was voor 2005 nog 342.857 euro opgenomen ter vervolma king van de Scheldeboulevard. Dat bedrag wil het college ge bruiken om tekorten in de be groting op te vangen. Mochten na de reconstructie van het tweede gedeelte van de Terneu- zense wandelpromenade nog aanvullende wensen opduiken dan moet te zijner tijd een nieuw krediet worden aangevraagd. van de waterproblemen met de velden. Het laatste geldt ook voor w Philippine. AZW in Axel wil ook nieuw kleedloka len, voetbalclub Zaamslag een nieuw veld, net als w Spui. De voetbalvereniging Koewacht wenst een uitbreiding van de kleedaccommodatie, de hon denclub heeft een verzoek inge diend voor een nieuw omheind terrein en wil daarnaast dat de gemeente garant staat voor een lening. De schuttersvereniging in Westdorpe is ook toe aan een nieuw clubonderkomen en wil dat samen met de lokale scou tinggroep realiseren. De korf balvereniging in Zaamslag wenst ook een nieuwe kleedlo kaal en de Sluiskilse voetbal club vindt dat de lichtinstallatie vernieuwd moet worden. Daar naast zijn er van diverse andere verenigingen nog wat minder kostbare wensen bij de wethou der neergelegd. Zo denkt de at letiekvereniging Scheldesport hardop aan een nieuwe kooi voor het discuswerpen. Het lan ge wensenlijstje levert ook een aardig som aan kostenposten op. Pakweg anderhalf miljoen euro en dat bedrag wil het colle ge vooralsnog niet in één keer ophoesten. In de begroting 2004 is alleen geld uitgetrokken voor de wensen van AZW, Zaamslag en Sluiskil. Voor de overige clubs is geen geld, tenzij de raad daar anders over denkt. Het merendeel van de raads fracties kan feitelijk niet ak koord gaan met de voorstellen van het college, omdat eind vo rig jaar in de verkiezingspro gramma's van diverse partijen toezeggingen werden gedaan dat ook de kleinere clubs op po litieke steun konden rekenen. De clubbesturen hebben de voorbije weken gesprekken ge voerd met diverse fracties om hen nog eens aan die beloften te herinneren. Ook wethouder Luijcks heeft de bestuurders op visite gehad en doktert nu nog aan mogelijke aanpassingen van het oorspronkelijke begro tingsvoorstel. Luijcks voelt er echter niets voor om in dit stadi um zaken naar buiten te bren gen. De PvdA-fractie wil de raad volgende week een voorstel voorleggen om de kleine clubs toch aan hun trekken te laten komen. De sociaal-democraten denken dat de clubs door zelf werkzaamheid de kosten van de renovatie van de verschillende accommodaties flink kunnen drukken, zodat de gemeente uiteindelijk slechts één miljoen euro hoeft bij te leggen. Met dit bedrag zouden alle wensen in één keer gerealiseerd kunnen worden. Woordvoerder M. de Regt: „Dat betekent dat er wel intensief overleg met de clubs zal moeten plaatsvinden over wat zij zelf kunnen uitvoeren. Ik ben ervan dvertuigd dat bij de verenigingen de bereidheid daartoe zeker bestaat." Canadese soldaten marcheren over de begraafplaats van Aardenburg. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel AARDENBURG - Op de algemene be graafplaats van Aardenburg mochten schoolkinderen gisteren bij de graven van gesneuvelde militairen uit de Twee de Wereldoorlog gele rozen en kaarsen leggen. De herdenking van de bevrijding in Aar denburg werd voorafgegaan door kransleggingen bij de monumenten aan de Rijksweg te Eede. De twee bijeenkom sten hadden een speciaal tintje, doordat dit jaar de Canadese Genie honderd jaar bestaat. Voor de gelegenheid waren een vijftigtal engineers vanuit Canada naar West-Zeeuws-Vlaanderen afgezakt om de plechtigheden bij te wonen. Zowel in Eede als in Aardenburg werd het woord gevoerd door burgemeester J. Sala van Sluis. Onder de aanwezigen waren ook de voor malige verzetsstrijders H. Welvaert (80) uit Kloosterzande en J. van de Ree (83) uit Schoondijke. In Eede legden ze een drachtig bloemen neer. Bij mevrouw Van de Ree komt tijdens deze dagen alles weer aan de oppervlakte. „We verschaf ten op de boerderij in IJzendijke onder dak aan onderduikers. Daarbij waren nogal wat vliegeniers.Ik vond het leuk dit werk te mogen doen.Het vertrouwen dat het goed zou aflopen is er altijd wel geweest bij mij." Welvaert hield zich vooral bezig met het overvallen van het distributiekantoor. Ook bij hem komt alles weer naar bo ven. „Ik kan er 's nachts nog vaak niet van slapen. Die periode in mijn leven heeft diepe, diepe indruk op me ge maakt." Vandaag vindt een tocht plaats langs mo numenten, opgericht ter nagedachtenis van de Eerste en de Tweede Wereldoor log. Morgen staat de dertigste Canadese bevrijdingsmars vanaf Hoofdplaat naar Knokke op het programma. door Wilma Valk BIERVLIET - Griezelen was het vrijdagavond gelukkig al leen voor de kinderen van de bovenbouw. Want het was best eng in Biervliet, tijdens de eer ste Halloweengriezeltocht door het dorp. Het begon allemaal met het volgen van een speciaal uitge zette route. De kleuters ver trokken om zeven uur en liepen de tocht onder begeleiding. Ze hadden allemaal een lantaarn mee en verkenden de diverse versierde plaatsen. De kleuters kwamen onder meer een witte heks tegen. Vol ontzag keken de kleintjes naar deze bijzon dere vrouw met een grote pom poen, waarin ze de goedheid zelve konden zien. Het was dus echt geen boze heks Of het een goede heks bleef, bij de griezeltocht voor de oudere kinderen, wilde niemand kwijt. Wel vertelde heks Ma rion dat ze beschikte over een Nimbus 2000. De bijzondere bezem van Hary Potter, die zelf nu op zijn Vuurflits Zwerkbal speelt. Verder werd er heel wat gekrijst en gegild tijdens deze tocht door het donkere dorp. Deze eerste griezeltocht was een initiatief van het evene mentencomité Biervliet. „Wij wilden eens iets leuks voor de kinderen organiseren", vertel de Marion Lippens van het co mité. „Voor de kleintjes vanaf zeven uur, onder begeleiding, en voor de oudere kinderen vanaf acht uur. Die konden we dan echt laten schrikken. Voor de kleintjes moest het vooral gezellig zijn." De witte heks Marion laat de kleuters van de griezeltocht in Biervliet haar pompoen zien. foto Peter Nicolai Advertentie KEUKENS BADKAMERS Hulst", Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 Voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl 'Met deze actie vervalt het recht op andere lopende aanbiedingen actie yekll niet bij aankoop van opruimingunodellcn cn/of actiomcxWIcn en acties alleen gddig bi| aankoop van complete keuken of badkan In samenwerking met Primelinc. zonder kosten of rente BKR toetsing en registratie Vraag noar de actievoor waarden >n «Ie slrowrootn Druk en zetfouten voorbehouden door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg is met de benoeming van drie nieuwe rechters beter op sterkte. Toch is er nog een tekort aan rechters, gezien de groeiende stroom van rechtszaken. Bovendien groeit de verhouding tussen het aantal mannen en vrouwen scheef. De rechtbank gaat bekijken welke invloed dat heeft op de organisa tie en rechtspraak in Zeeland en of dat aanleiding is er iets aan te doen. Met D. Van Reekum (civiele sector), I. Woltring (strafsector) en J. Sinack (bestuurssector) krijgt de rechtbank op bijna alle fronten versterking. Met de drie nieuwe rechters erbij gerekend, wer ken bij de rechtbank in Middelburg dertig be noemde rechters. „Daarmee is de rechtbank nog niet op sterkte", zegt Van Dijke. Op de gebieden van straf- en vreemdelingenzaken en civiele zaken (onder andere echtscheiding) is een achter stand doordat het aantal zaken nog steeds toe neemt. „Dat komt niet door een groeiende claim cultuur zoals die bestaat in de Verenigde Staten. De toename heeft te maken met het stijgend aan tal inwoners van Zeeland. Bovendien worden mensen mondiger en de maatschappij ingewik kelder. Daardoor schakelen mensen vaker de rechter in om uit een geschil te komen." Van Dijke verwacht dat er na volgend jaar geen vacatures meer voor rechters zijn. Volgens hem is er nog plek voor vier of vijf nieuwe rechters. door Sheila van Doorsselaer HULST - De politie is op zoek naar mensen die menen iets ver dachts te hebben gezien dat ver band kan houden met het lijk, dat donderdag werd aangetrof fen aan het Galgenveld in Hulst. Over de identiteit van het slachtoffer, een man, is nog niets bekend. Ook wat betreft de da dels) tast de politie nog in het duister. Het getuigenonderzoek richt zich met name op wandelaars, hondenbezitters of fietsers, om dat het dijkweggetje voorname lijk door deze groep wordt gebruikt. Passanten troffen donderdagnamiddag rond kwart over vijf het levenloze li chaam van de man aan in een sloot bij het Galgenveld. Hij was enkel gekleed in een onderbroek en is daar hoogstswaarschijn- lijk gedumpt. De politie gaat uit van een misdrijf. Het Team Grootschalig Onder zoek (het voormalige recherche bijstands team) werd op de zaak gezet. Tot laat in de avond werd het Galgenveld afgezet voor sporenonderzoek. Het lichaam van de man is pas zeer laat weg gehaald. Het is overgebracht naar het laboratorium van het Nederlands Forensisch insti tuut in Rijswijk, waar sectie is verricht op het lichaam om de doodsoorzaak officieel vast te stellen. Politiewoordvoerder J. van Mourick kan nog niets kwijt over de zaak. Wel zegt hij dat de databases van vermiste perso nen nauwkeurig worden nage keken, ook in België. „Wij heb ben vanzelfsprekend contact gezocht met onze Belgische col lega's, ook zij zoeken in hun be standen." Gisteren was een team van de technische recher che, gekleed in witte pakken, nog de hele dag doende aan het Galgenveld. Van Mourick: „Ze zoeken naar alles." Burgemeester J.F. Mulder van Hulst is vanaf de zijlijn betrok ken bij de zaak. De gemeente heeft een hekwerk geplaatst bij het terrein en de brandweer is stand-by om assistentie te ver lenen. „Verder volg ik alles van een afstand. Ik ben gisteravond niet bij de precieze vindplaats van de man geweest, wel ben ik voorbij het Galgenveld gereden. Het is natuurlijk verschrikke lijk dat zoiets in Hulst moest voorvallen. Ik hoop echt dat het slachtoffer geen Hulstenaar, geen bekende, is. Dat zou het al lemaal nog erger maken." pagina 15: Zeeland dumpplaats slachtoffers moord SLUIS - Vertegenwoordigers van de veertien stads - en dorps raden in de gemeente Sluis en loco-burgmeester R. Leentfaar ondertekenden gisteravond het convenant stads - en dorpsra den in het Belfort in Sluis. In het convenant worden geza menlijke inspanningen en ver antwoordelijkheden van de ge meente Sluis en de West- Zeeuws-Vlaamse stads- en dorpsraden vastgelegd. De deelnemende raden willen op hun beurt met het convenant de belangen van de inwoners van de gemeente Sluis zo optimaal mogelijk behartigen. Het convenant dient als lei draad bij gezamenlijke werkaf spraken tussen gemeente en be langenorganisatie. In het stuk zijn daarom afspraken opge steld over wederzijdse contac ten, het werkgebied, informa tieverlening, advisering en het te verstrekken budgetbedrag en de budget/subsidieovereen komst per dorpsraad. De gemeenteraad ging eind sep tember akkoord met het conve nant. een onvoorwaardelijke rijont zegging. „Ik wil u niet brodeloos stellen, maar laat het een goede waarschuwing zijn", zei officier van justitie, R. Jeuken. De man werd 4 april dit jaar aangehouden in zijn woon plaats, nadat hij vier borrels sli- vovitsj en twee flessen bier had gedronken. „Het is een stommi teit geweest, want zonder rijbe wijs kan ik niet meer werken." Politierechter G. van Unnik had er moeite mee, maar nam de eis van de officier over. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 54-jarige inwoner van Terneuzen is giste ren in Middelburg voor dronken rijden veroordeeld tot duizend euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. Daarmee kwam de beroeps chauffeur goed weg. Het alco holpercentage van 690 micro gram, ruim drie keer de toe gestane hoeveelheid, stemt vol gens de richtlijnen overeen met Advertentie Kom naar de jaarlijkse op of rond 10 november ik ben mantelzorger als je langdurig en intensief voor een ander zorgt. In heel Nederland zijn er infor matieve en verwenactiviteiten voor mantelzorgers. Meer info: 0900 20 20 496 of kijk op www.mantelzorg.nl Initiatief van LOT, Vereniging van Mantelzorgers en Xzorg, Vereniging van Steunpunten Mantelzorg en Vrijwillige Thuishulp. Met blijdschap namen wij dezer dagen kennis van de begroting van de politie Zee land die, met de vlam op de pet, weliswaar afkoerst op een tekort van vele miljoenen euro's, doch moedig stand houdt en de burger niet in de steek zal laten. Dat geeft een fijn gevoel. Bij de begroting was een concept-jaarplan voor 2004 gevoegd met onder meer, schematisch weerge geven, doelstellingen en toe lichtingen. En ook die geven de burger moed. Let op; één van de doelstel lingen luidt: „In minimaal twee evaluaties worden de kleinere incidenten in de Westerscheldetunnel door gelicht. De daarbij behoren de toelichting gaat zó: „On der kleinere incidenten worden die incidenten ver staan die niet binnen de cate gorie van groot incident val len." Kijk, dat is een verbluffend solide redenering, voortko mend uit een immense gees telijke rijkdom. Wie zou, in het bezit van een zo groot in tellectueel kapitaal, nog ma len om ordinaire, geldelijke zaken. Advertentie zondag 2 november 14.00 - 17.00 uur Maak kennis met de unieke eigenschappen van elektrische vloerverwarming: zo dun als een paperclip en passend onder elke vloer. Tijdens de open dag krijgt u bij aan schaf van tapijtverwarming 20% korting, Dr. Huizinaastruat 28 (Technopark) Schoondijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59