PZC PZC Hoogervorst doktert maar wat aan 7 8 9 Enthousiasme voor Halloween groeit ZEELAND CREATIEF Omstreden Knooppunt in Middelharnis wordt afgebouwd 13 Rechtbank heeft ondanks nieuwe rechters nog tekort Nieuwe locatie Post Business Point Haringvliet nov nov nov ZEELANDH ALLEN GOES zaterdag 1 november 2003 Zelfde adres Oud-commando's bij herdenking bevrijding in Westkapelle Pompoen analyse Bromfietser gewond bij botsing Man rijdt van schrik de sloot in Auto gestript in Burgh-Haamstede Honderdste reddingsactie KNRM Vrouw geslagen door plaatsgenote Schermutselingen Nieuwe locatie van Nehalennia officieel geopend Tel.: 0113-221020 J door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg is met de benoe ming van drie nieuwe rechters beter op sterkte. Toch is er nog een tekort aan rechters, gezien de groeiende stroom van rechts zaken. Bovendien groeit de verhouding tussen het aantal mannen en vrouwen scheef. De rechtbank gaat bekijken welke invloed dat heeft op de organisatie en rechtspraak in Zeeland en of dat aanleiding is er iets aan te doen. De rechtbank in Middelburg loopt achter op de landelijke ontwikkelingen, schetste L. van Dijke, president van de recht bank gistermiddag. Landelijk bezien is de helft van het aantal rechters vrouw. Van de 27 be noemde rechters die werken op de rechtbank in Middelburg, is eenderde vrouw. Met de benoeming gistermid dag van drie mannelijke rech ters, groeit de verhouding nog schever. Voor Van Dijke is het aanleiding te onderzoeken of er gericht beleid gevoerd moet worden om het aantal vrouwe lijke rechters te vergroten. Met D. Van Reekum (civiele sec tor), I. Woltring (strafsector) en J. Sinack (bestuurssector) krijgt de rechtbank op bijna alle fron ten versterking. Met de drie nieuwe rechters erbij gerekend, werken er bij de rechtbank in Middelburg dertig benoemde rechters. „Daarmee is de recht bank nog niet op sterkte", zegt Van Dijke. Op de gebieden van straf- en vreemdelingenzaken en civiele zaken (onder andere echtschei ding) is er een achterstand door dat het aantal zaken nog steeds toeneemt. „Dat komt niet door een groeiende claimcultuur zo als die bestaat in de Verenigde Staten. Gelukkig niet. De toe name heeft te maken met het stijgend aantal inwoners van Zeeland. Bovendien worden mensen mondiger en de maat schappij ingewikkelder. Daar door schakelen mensen vaker de rechter in om uit een ge schil te komen", legt Van Dijke uit. De rechtbankpresident ver wacht dat de rechtbank in Mid delburg na volgend jaar geen vacatures meer voor rechters heeft. Volgens hem is er nog plek voor vier of vijf nieuwe rechters. Postbussen weg uit Zierikzee door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De postbussen verdwijnen half maart volgend jaar uit de hal van het postkan toor aan de Poststraat in Zierik zee. Postbushouders moeten voortaan naar het TPG Post Bu siness Point aan het Haring- vlietplein in buitenwijk Poort ambacht om hun postbus te legen. De verhuizing van de postbus sen uit het centrum van Zierik zee is volgens een woordvoerder van TPG Post geheel overeen komstig het beleid van TPG- post om postbussen te centrali seren. Behalve de postbussen in het postkantoor aan de Post straat zijn in het Post Business Point ook postbussen te vinden en die spreiding over twee adressen werkt niet efficiënt, zo oordeelt TPG-post. De ruimte waar straks alle post bussen te vinden zijn herbergt ook de balie voor aangetekende brieven en pakketten die niet in de postbus passen. De postbus ruimte is van maandag tot en met vrijdag toegankelijk van 08.00 tot 18.00 uur en hetzelfde geldt voor eerder genoemde ba lie. Op zaterdag kunnen post bushouders van 08.00 tot 12.00 uur terecht in het Post Business Point. Postbushouders houden het zelfde postbusadres, hetgeen inhoudt dat men ook dezelfde postbussleutel in bezit houdt. Zaterdag 13 maart 2004 wordt begonnen met de verhuizing WESTKAPELLE - Ongeveer honderd oud-commando's doen maandag 3 november mee aan de herdenking van de bevrij ding van de Duitse overheer sing. De oud-strijders worden 's och tends om 11 uur eerst in Vlis- singen aan de Commandoweg verwacht en om 14 uur bij de tank op de zeedijk bij Westka pelle. Eén van de oud-strijders in brigade-generaal buiten dienst J. Linzel, die in 1944 daadwerkelijk is geland in Westkapelle. Na de plechtigheid bij de tank in Westkapelle wandelt het ge zelschap naar de begraafplaats bij de vuurtoren voor een her denking. Bij die herdenkings bijeenkomst zijn ook de leer lingen van de christelijke basis school De Lichtstraal aanwe zig. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/mvijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur van de postbussen en maandag 15 maart kunnen postbushou ders vanaf 15.00 uur terecht op de nieuwe locatie. Voor post bushouders die gebruik maken van de Brengservice van TPG- post verandert er niets. De plaatselijke middenstand is niet blij met de verhuizing van de postbussen. Het komt voor hen als een volslagen verras sing. Secretaris van het Zierik- zeës Ondernemers Collectief (ZOC) M. van der Klooster: „Het is juist zo handig dat be drijven in de binnenstad terecht kunnen. De verhuizing houdt in dat mensen nu met de auto naar het Haringvlietplein moeten om de post op te halen. Ik denk dat de meesten dat vervelend vin den. Ik ben er in ieder geval niet blij mee. Maar er is geen alter natief, dus we zullen wel naar het Haringvlietplein moeten." Een van de Halloween-groepjes in Noordwelle aan het begin van tocht langs de dorpsbewoners. door Ali Pankow NOORDWELLE - Geheimzinnige zwar te gedaanten en schimmige spoken schuifelden gisteravond door de straten van Noordwelle, Nieuwerkerk en Dreischor. Het enthousiasme voor de vie ring van Halloween groeit op Schouwen- Duiveland. Verkleed en geschminkt als griezel langs de huizen trekken, spreekt veel kinderen aan. Zeker als ze na het zingen van een liedje nog een handje snoep in ontvangst mogen nemen. Bij het dorpshuis van Noordwelle ver trekken bij het vallen van de duisternis vijf groepjes, elk onder leiding van twee volwassenen. Geen van de bewoners wordt tegen zijn zin lastig gevallen. Wie een bezoekje van de Halloweengangers op prijs stelt, kan dit kenbaar maken door een getekend spookje, dat huis- aan-huis is rondgebracht, voor zijn raam te hangen. Er hangen veel spookjes en sommige bewoners benadrukken hun sympathie met Halloween nog eens extra met verlichte pompoenen in hun tuin. Die pompoen geldt als ritueel attribuut en staat symbool voor het offeren van eten naar oud Keltisch gebruik. Hallo- ween wordt wel vaak een Amerikaans heksenfeest genoemd, maar vindt zijn oorsprong in Europa. Voor de Kelten was het de viering van de overgang van zomer naar het nieuwe j aar en gold de nacht van 31 oktober als een magisch keerpunt. De Kelten noemden het festijn echter 'Sam- heim'De veronderstelling luidt dat Ierse en Schotse kolonisten het gebruik naar Noord-Amerika meenamen, waar het als Halloween een nieuwe dimensie heeft gekregen. De drieendertig tovenaartjes en spookjes in Noordwelle malen niet om die histori sche achtergrond. Zij vinden het gewoon leuk om bij elke deur te zingen over 'Juf frouw Kikkerbil' of over 'Madam Mik Mak'. Naar mate het donkerder wordt, krijgen de groepjes een spannender aan zien met hun flakkerende lampionnen, bezems, punthoeden, doodskoppen en witte gewaden. ,,Ich bin sofort weg", foto Marijke Folkertsma roept een Duitse tweede woningbezitter een van de groepjes rennend na. Hij heeft een ferme zak lollies voor de kinderen, maar heeft geen tijd om te wachten tot ze komen zingen. Een bewoner op de Ring, die ook tijdens de optocht niet thuis is, heeft voor de deur van de sfeervol versierde gevel een grote koffer gezet. Het blijkt de koffer van spook Jasper waar elk kind een trac- tatie mag uitnemen. Na de optocht wacht de kinderen een spetterend Halloweenfeest in het dorps huis en zo gebeurt het ook in Nieuwer kerk en in Dreischor. Ook daar blijkt de jeugd flink te hebben uitgepakt om maar zo spookachtig mogelijk te kunnen aan treden. Driejaar geleden alweer stond Schouwen-Duiveland op haar achterste benen. Besloten werd het zieken huis in Zierikzee zijn klini sche functie te ontnemen en de 24-uurs specialistische zorg te concentreren in Goes. Een dik pakket pro testhandtekeningen werd verzameld en naar Den Haag gebracht. Een brede initiatiefgroep van zorgaan bieders, verzekeraars, pati ëntenvereniging, provincie en gemeente, zette op ver zoek van de minister een to taalplan op papier voor het dichten van het gat. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Druppelsgewijs werden een aantal noden ver licht. Maar naar het meest ele mentaire, een toekomst voor de huisartsenzorg op het eiland, mag Schouwen-Duiveland voorlopig fluiten. Het vingertje van de initiatiefgroep priemt nog steeds in de dijk, maar dreigt tot op het bot toe te wor den afgekloven. Wat heeft de reparatieklus van de initiatiefgroep nu opgele verd? Inzet was een extra bud get voor Schouwen-Duiveland van in totaal 1,3 miljoen euro. Dat werd al ras bijna een derde minder, omdat een aantal van de gevraagde voorzieningen op eens tóch kon worden betaald uit reeds bestaande potjes van het Zorgkantoor. En die potjes worden gevuld met de inhou dingen (AWBZ) op salarissen en uitkeringen. Een sigaar uit ei gen doos dus... Het puntje van de sigaar bestaat uit de centrale huisartsenpost in het Zweeds Rode Kruiszieken- huis. Binnen handbereik even eens is de opening van een zogeheten low-care verpleegaf- deling op de leegstaande tweede verdieping. Low-care staat dan voor mensen die herstellende zijn van een ingreep of ziekte. Ze hebben verdere verpleeghuis- of thuiszorg nodig, maar kun nen daar nog niet terecht. De pakweg tien bedden die zo in Zierikzee 'terugkeren', voorko men dat die groep langer dan noodzakelijk een ziekenhuis bed bezet houdt. Het belang is daarmee wederzijds. De ver bouwing van de verdieping kan ieder moment beginnen. Gerea liseerd is ook een speciale afrit van de A58 voor ambulances. Ook dat kost de minister geen cent, dankzij de provincie dit keer. En de oogkliniek, alsmede de uitbreiding van de poliklini sche faciliteiten in Zierikzee zijn simpelweg een uitvloeisel van de reorganisatieplannen van de Stichting Oosterschelde Ziekenhuizen (SOZ). Tot zover weinig echte winst dus. Blijft over gevraagd van Den Haag: acht ton. Honderd vijftig duizend euro werd begin okto ber door minister Hoogervorst daadwerkelijk toegezegd in de vorm van een derde ambulance standplaats op Schouwen-Dui veland en verhuizing van de ba- rakkenpost Zierikzee naar een nieuw te bouwen onderkomen bij het ziekenhuis. Nog tegoed van de toezeggingen van toen malig minister Borst: 6,5 ton. Dat geld heeft de initiatiefgroep nodig om vier extra huisartsen aan te trekken, één voor iedere minister die zich inmiddels sinds het verdwijnen van de kli nische zorg op Schouwen-Dui veland per april 2001 over het totaalplan heeft gebogen. De huidig bewindsman gaf er in zijn recente brief over de wan kele acute zorg in Noord-Zee land blijk van, geen kaas te heb ben gegeten van de dagelijkse praktijk op het platteland. Het feit dat de huisartsen jaarlijks zeshonderd diensturen (het dubbele van de landelijke norm!) draaien op de centrale post, buiten hun normale dag diensten om, valt volgens de kwalificatie van de minister niet onder 'bijzondere geografi sche of uitzonderlijke omstan digheden'. Dus stelde de minis ter na ruggespraak met het College voor Zorgverzekerin gen klip en klaar dat het verzoek om extra geld voor meer huis artsen 'weinig kans maakt'. Zijn voorgangers blonken wel iswaar uit in een dralende be sluitvorming, maar zagen er in het overleg met 'de initiatiefgroep tenminste nog wél een gat in. Dat waren al thans steevast de berichten die van beide kanten naar buiten werden gebracht. Of had wel licht toch de dubbele verkie zingskoorts de overhand in ijlboodschappen? Waar is trou wens Siem Buijs gebleven, de huisarts-politicus van het CDA die ten tijde van 'Paars' geen kans onbenut liet de kat de bel aan te binden zodra de Zeeuwse ziekenzorg ter discussie stond? De extra huisartsen zijn volgens ingewijden bij provincie en ge meente alles behalve een over bodige luxe. Ze vormen een Advertentie 13.00 21.00 10.00 18.00 uur uur 10.00 18.00 uur MIDDELBURG - Een 16-jarige bromfietster uit de gemeente Veere is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Noordsingel/Sportlaan in Middelburg. Het meis je is met een ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. Ze had klachten over pijn aan haar nek en benen. Het meisje reed rond kwart over één achterop de auto van een 45-jarige automobiliste uit Middelburg. Die moest bij de kruising met de Sportlaan stoppen voor een tegemoetkomen de fietser, die op de voorrangsweg reed en linksaf de Sport laan insloeg. Op het moment dat ze afremde om de fietser voorrang te geven, reed de bromfietster achterop de auto. KLOOSTERZANDE - Een 21-jarige automobilist uit de ge meente Hulst is in de nacht van donderdag op vrij dag met zijn auto in de sloot beland op de Plattedijk in Kloosterzande. Hij raakte lichtgewond. Nabij de bocht bij de kruising met de Karnemelkstraat, schrok hij van een geparkeerde auto, gleed links de berm in en belandde in de sloot. De man is met een pijnlijke schouder naar het ziekenhuis gebracht. Zijn auto raakte zwaar beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE - Autokrakers hebben gisteren vroeg in de morgen een auto in Burgh-Haamstede gestript. De personenwagen was rond middernacht geparkeerd aan de Roterij. Toen de eigenaar gisterenmorgen rond acht uur bij zijn auto terugkwam, bleken onder meer de wielen, de uitlaat en de spatbordverdelers eraf gesleuteld te zijn. De eigenaar is door de diefstal voor enkele duizenden euro's gedupeerd. NEELTJE JANS - Het KNRM reddingstation Noordland heeft gisteravond rond kwart over zes de honderdste oproep tot hulpverlening gekregen dit jaar. Reddingsboot Koop- mansdank rukte uit om het tien rr^rter lange zeiljacht Lecas uit Hendrik-Ido-Ambacht dat onderweg was van Stellendam naar Colijnsplaat te hulp te komen. Door een navigatiefout van de uit drie personen bestaande bemanning van het jacht, kwam het schip voor het sluitgat Schaar van de Oosterschel- dekering terecht in plaats van voor de voorhaven van de Roompotsluis. De kustwachtpost Ouddorp had het jacht al enige tij d gevolgd op de radar en constateerde dat het schip de verkeerde kant op ging en mogelijk voor de Stormvloedke ring zou terecht komen. De kustwachtpost schakelde derhal ve de reddingboot Koopmansdank in. De KNMR-leden moes ten enige overtuigingskracht aan de dag leggen om de schipper van de Lecas te bewegen de reddingboot te volgen. Uiteindelijk kon de Koopmansdank het jacht om half acht door de Roompotsluis loodsen. Daarmee was de honderste ac tie van dit jaar voltooid en kon de reddingboot weer terugke ren naar station Noordland. MIDDELBURG - Een 29-jarige Middelburgse vrouw is gis terochtend enkele keren in het gezicht geslagen door een vrouwelijke bekende. De aanleiding voor de mishandeling is de politie niet bekend. De Middelburgse heeft aangifte ge daan. Het handgemeen vond plaats tussen 9 en 9.15 uur in de Oosterscheldestraat. De 29-jarige sloeg terug, maar toen er een voorbijganger aan kwam lopen en er iets van zei, werd de vechtpartij beëindigd. wezenlijk onderdeel van het ge vraagde totaalpakket aan maatregelen om de afstand tot de spoedeisende medische zorg in Goes, Dirksland of omliggen de ziekenhuizen zo klein moge lijk te houden. Haal je dat er uit, dan valt letterlijk de basis weg en het kaartenhuis aan digge len. Natuurlijk is er wat voor te zeggen dat een arts niet moet zeuren en 24 uur voor zijn pati ënten moet klaarstaan. Hippo crates verplicht, evenals het leuke salarisMaar in de moder ne tijd willen zelfs huisartsen tussen de bedrijven door wel eens wat anders. Een soepel draaiende praktijk heeft daar om begrijpelijk de voorkeur bo ven een krap ingeroosterde dienstenstructuur. Zonder aanpassingen komt de huisartsenzorg op Schouwen- Duiveland onder grote druk te staan. Want welke nieuweling is er (nog) zo gek te kiezen voor zeshonderd 'overuren', terwijl hij of zij even noordelijker - in Rotterdam - met honderdtach tig uur koopman is. Stopt één van de huidige negentien huis artsen, dan zitten veel patiënten zonder. Dan heeft Schouwen- Duiveland niet alleen de zie kenhuiszorg aan haar neus voorbij zien gaan, maar ziet het ook de dokter verzuipen. Minis ter Hoogervorst: Help! door Famke van Loon MIDDELHARNIS - Middel harnis kan het omstreden Knooppunt afbouwen. De projectontwikkelaar, VOF Knooppunt, heeft een akkoord gesloten met de laatste be zwaarmaker. Het college van Middelharnis geeft komende week openheid van zaken rond om deze kwestie in de raadsver gadering. Het Knooppunt is een groot schalig bouw- en verkeerspro- ject. Op de oude kruising van het Beneden Zandpad en de Langeweg wordt een rotonde gemaakt. De oude Winkeldijk van Middelharnis is inmiddels doorgestoken met een weg. En rondom het gebied moeten ap partementencomplexen van vij f verdiepingen hoog, een aantal winkels, atelierwoningen, een parkeergarage en parkeerter rein verrijzen. In totaal moet dit Knooppunt de verbinding ma ken en symboliseren tussen de oude kernen van Middelharnis en Sommelsdijk en de nieuw bouwwijk Westplaat. Maar het veelomvattende plan kreeg niet ieders handen op el kaar. Eén van de omwonenden heeft bezwaar gemaakt omdat hij vreest voor zijn woongenot. De Rotterdamse rechtbank heeft de bezwaarmaker dit voorjaar in het gelijk gesteld en de gemeente Middelharnis op de vingers getikt. Kern van de zaak is dat een bestemmingsplan Be schermd Dorpsgezicht ont breekt. Het Knooppunt is mid den in het historisch centrum van Middelharnis gepland, maar zonder bestemmingsplan heeft de gemeente geen manier om het plan te toetsen aan 'strenge beschermingsregels'. De aanleg en bouw van het Knooppunt heeft door deze ju ridische schermutselingen flin ke vertraging opgelopen. Want de rechtbank legde de realisatie stil. Zowel de gemeente als de projectohtwikkelaar heeft alles in het werk gesteld om die werk onderbreking zo kort mogelijk te maken. Sinds enkele weken kan er nu weer gebouwd worden aan het Knooppunt, omdat het laatste bezwaar volgens ge meentesecretaris H. Scholtens alsnog van tafel is. VOF Knoop punt heeft het huis van de be zwaarmaker gekocht, die van wege dit akkoord zijn bezwaar heeft ingetrokken. Hoewel de bouw nu in volle vaart is hervat, zal de project ontwikkelaar de appartemen ten, woningen en winkels niet meer - volgens plan - eind dit jaar kunnen opleveren aan de nieuwe bewoners. Scholtens verwacht dat het bouwwerk 'halverwege volgend jaar, op zijn vroegst' alsnog klaar zal zijn. Niettemin beseft het colle ge van Middelharnis dat de hele gang van zaken rondom het Knooppunt - ondermeer ten aanzien van het ontbreken van het beschermende bestem mingsplan - geen schoonheids prijs verdient. In de komende raadsvergadering, op donder dag 6 november, zal het daarom met een evaluatie verantwoor ding afleggen aan de gemeente raad. MIDDELBURG - Burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg heeft gistermiddag de nieuwe locatie havo/vwo van de stedelijke gemeenschap Ne halennia aan de Breeweg ge opend. Het pand werd eind augustus opgeleverd en biedt plek aan achthonderd leerlingen. Met de nieuwbouw en verbouwing van het aangrenzende en geïn tegreerde pand was een be drag gemoeid van 6,5 miljoen euro. Met meer dam 150 stands en kramen van bedrijvenen particulieren met de meest uiteenlopende basis materialen, kant en klare- kadootjes en vele workshops waarvoor ter plaatse kan worden ingeschreven zoals ondermeer: Bloemenkindje van Cold Porcelain Kerstdecoraties Stalraam met heide en salim Kaarten maken Pretex vogeltje of Afrikaanse vrouw Roos van lood Heks in hoorn, kookpot of krans Salimdecoratie met minilichtjes Schilderen met Bob Ros Feestelijk zeepkado Workshop met hooi Kinderopvang aanwezig Toegang 6,- p.p. Kinderen 6-12 jr. 3,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55