11 Kleurrijke veren en veel gekwetter Goudgevlekte vangst verrast palingvissers Politie zoekt in Hulst naar aanwijzingen over gevonden dode SGP ergert zich aan blasfemie in Brogum Kapitaal Proefproject moet beter inzicht geven in medische gegevens patiënt zeeuwse almanak Open dag Speedheat waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 1 november 2003 Kritiek PvdA op benoeming Van der Wouden Inzichtelijk Overleven Hoofdwond door aanrijding in Bruinisse Dag van de Mantelzorg Databases Vlissingen kampt met tekort van half miljoen PZC Ziekenhuizen koppelen dossiers door Marcel Modde ZIERIKZEE - De ziekenhuizen in Goes en Bergen op Zoom gaan de patiëntdossiers elektronisch koppelen. Projectleider B. Au gustijn-Vos verwacht dat bin nen een jaar ook de computers van de huisartsen in Zeeland en West-Brabant op het beveiligde systeem zijn aangesloten. Het project Proeftuin Zorgring Zeeland heeft een looptijd van 22 maanden en beschikt over een budget van zevenhonderd duizend euro. Een aantal me disch specialisten is volgens Au gustijn reeds begonnen met 'droog oefenen', teneinde de eerste aanloopproblemen te voorkomen. Halverwege no vember moet de koppeling van de beveiligde bestanden ook in de praktijk worden gebracht, is het streven. In eerste instantie beperkt de inzage in de patiëntendossiers zich tot de ongevallen-trauma registratie, oncologie en diabe- teszorg. De bedoeling is dat er ook een uitwisseling ontstaat met de gegevens van laboratoria en röntgenafdeling, zodat met een laptop vanaf iedere wille keurige locatie alle relevante informatie van een patiënt be schikbaar is. Zodra ook de huis artsen zijn aangehaakt, kan dat in een aantal gevallen onnodig heen en weer gereis van patiën ten tussen ziekenhuizen voor komen. Door hierin samen te werken met de apotheken, ont staat bovendien een beter in zicht in de (totale) medicatie voor een patiënt. Daarmee wordt de kans op fouten kleiner, aldus de projectleider. Augustijn is fulltime werkzaam als regio-coördinator van het Districts Specialisten Beraad West-Brabant/Zeeland, een functie die ze eveneens uitoe fent in de regio Dordrecht/Go- rinchem. Voor wat betreft de oncologie wordt binnen de dis tricten samengewerkt met het Integraal Kankercentrum Rot terdam. Augustijn ziet moge- door Ali Pankow ZIERIKZEE - De PvdA-fractie vindt dat de benoeming van A. van der Wouden als hoofd van de afdeling samenleving van de gemeente te snel komt na zijn gedwongen aftreden als wethouder, enkele maanden ge leden. Fractievoorzitter W. Ren den zei dat donderdagavond tijdens de gemeenteraadsverga dering. Renden erkent dat deze benoe ming een zaak is van het college van burgemeester en wethou ders en zegt niet in die bevoegd heid te willen treden. Ander zijds had het college best wat meer rekening kunnen houden met het feit dat de benoeming van Van der Wouden (ook PvdA) politiek gevoelig ligt, vindt Renden. Hij verwijst in dit verband naar uitspraken van diverse fracties in de PZC, toen bekend werd dat de voormalig wethouder in de race was voor de functie van chef afdeling Samenleving. A. Verseput (WD) en R. van der Wekken (CDA) noemden het toen op z'n minst discutabel als Van der Wouden als hoge amb tenaar zou terugkeren op een plek waar hij als wethouder de scepter had gezwaaid. Beide fractievoorzitters deden er nu in de raadsvergadering het zwij gen toe en gaven geen enkele re actie op de uitspraken van Ren den. Voormalig PvdA-wethouder Van der Wouden moest begin ju li opstappen toen zijn eigen fractie het vertrouwen in hem opzegde na een veroordeling wegens het rijden onder invloed van alcohol. Renden hoopt nu toch dat het Van der Wouden lukt als hoofd van de afdeling Samenleving het vertrouwen binnen de organisatie te winnen en op constructieve wijze te functioneren. lijkheden voor een verdergaan de koppeling van de dossiers, op termijn zelfs in één landelijk systeem. Met name bij de onge vallen-traumaregistratie kan dat veel tijdwinst opleveren. De grootste barrière die mo menteel echter binnen de afzon derlijke districten eerst moet worden overwonnen, is de pri vacybescherming van de pati ent. Een gespecialiseerd automatiseringsbedrijf werkt momenteel aan een systeem dat een volledige bescherming van die gegevens in de betreffende computers moet garanderen. Ook juridisch wordt de beoogde werkwijze nog onderzocht. Desondanks gaat Augustijn er vanuit dat juni volgend jaar de huisartsen zijn aangehaakt en de eerste zorgring van de Zeeuwse proeftuin kan worden gesloten. Met deze opzet gaan Zeeland en West-Brabant ver der dan andere districten tot dusver is gelukt, aldus de regio coördinator. De zorginstellin gen boven Alkmaar waren de eerste die iets dergelijks toepas ten en inmiddels wisselen ook medici in Friesland, Groningen, Drente, Utrecht en Amsterdam intensief patiëntengegevens met elkaar uit. In al die gevallen beperkt die uitwisseling zich echter tot e-mail verkeer, zegt Augustijn. „Wij zoeken het in een verdieping door het voor verschillende disciplines moge lijk te maken in eikaars compu ter te kijken." Juist daarin schuilt de meerwaarde van het project, vindt voorzitter W. Rin- sema van het Districts Specia listen Beraad, chirurg van de Oosterscheldeziekenhuizen. „Uiteindelijk zal een specialist een patiënt altijd zelf willen zien, puur om met eigen ogen te beoordelen hoe het op dat mo ment met de man of vrouw gaat. Maar door alle relevante infor matie inzichtelijk te maken, voorkom je een hoop onnodige (voor de patiënt vaak vervelen de) herhaling van vragen en on- derzoekjes en ontstaat er meer duidelijkheid over de volledige medische geschiedenis van de patiënt. Met één druk op de knop moet het straks bijvoor beeld mogelijk zijn röntgenfo to's te bekijken. Het komt er op neer dat zorginstellingen met elkaar worden verbonden, zon der de noodzaak ze bij elkaar te vegen", aldus Rinsema. Voorzitter P. de Doelder van de Districts Huisartsen Vereniging Zeeland heeft zo z'n twijfels of een koppeling inderdaad op korte termijn en daadwerkelijk effectief tot stand kan worden gebracht. Veel huisartsen en specialisten werken nog steeds met papieren dossiers. Om dat te automatiseren, is op zich al een hele klus, stelt De Doelder. „Die zorgring komt er wel voor 1 januari, maar voordat het volle dig functioneert, zijn we weer een paar jaar verder. Als je voor dit soort zaken niet heel veel geld hebt, moet je geduld heb ben. En veel geld hebben we niet." Keurmeesters beoordelen de ingezonden vogels voor de tentoonstelling van De Kolibrie. door Ali Pankow OOSTERLAND - Een felgroene lorrie met bontgekleurde vederkraag en twee rood/blauwe exemplaren vormen de blikvangers op de tentoonstelling van vogelvereniging De Kolibrie in het dorpshuis in Oosterland. Het zijn vogels van bijzonder pluimage: ze vertoeven in opmerkelijk grote kooien en eten geen zaad maar uitsluitend pap. De lorries zijn eigendom van W. Zoetemeijer uit Tholen. Maar er zijn veel meer mooie vogels te zien op deze tentoonstelling die tevens het vijfentwintig jarig bestaan van de vereniging omlijst. In totaal zijn er 192 vogels ingeleverd door twintig verschil lende eigenaren. Op de kooi van de bruingeel-schimmelkanarie van J. van der Male uit Tholen prijkt de rozet voor de algemeen kampioen. Aan de parkiet van A. Bazen uit Sint Annaland, een lichtgroene agaporniden, kenden de keurmeesters zowel het bondskruis als het derbykampioenschap toe. Hoewel de gemiddelde leeftijd meestal hoog ligt bij vogelverenigingen en dat ook bij De Kolibrie het geval is, zijn er ook jeugdkampioenen aangewezen. Voor de parkieten gaat die eer naar Ramondy Zoetewey uit Yerseke en bij de kanaries verzamelde Arjan Geelhoed uit Ooster land de meeste punten. „Het eerste dat Arjan zag toen hij in de wieg zijn ogen open deed, waren vogel tjes", zegt moeder Annet Geelhoed. Zij geeft daarmee treffend aan dat het hele gezin zich richt op het houden en kweken van vogeltjes en ook nauw betrokken is bij de bestuursactiviteiten voor De Koli brie. Annet zelf is secretaris van de ver eniging en haar echtgenoot Jaap vervult de functie van penningmeester. De Geel- hoeds erkennen dat De Kolibrie met 23 leden, waarvan er nog slechts tien echt vogeltjes houden, in de gevarenzone verkeert. Eventjes al werd overwogen met de viering van het zilveren jubileum dit jaar de vereniging maar op te heffen. Zo ver is het echter nog niet. In november tijdens de ledenvergadering wordt be zien of De Kolibrie kan overleven, on danks het beperkte ledental. „We hebben in elk geval een compleet be stuur", tracht Annet Geelhoed de moed erin te houden. Zij voegt er meteen aan toe dat het echt moeilijk wordt, als er tus- sentijds een bestuurslid zou afhaken. „Het valt niet mee om nieuwe mensen voor een bestuursfunctie te vinden. We hebben nu eigenlijk al mensen moeten foto Marijke Folkertsma aanwijzen, die er in eerste instantie niet zo voor voelden.Voorlopig echter houdt De Kolibrie de moed er in, zeker vandaag met de gevarieerde tentoonstelling in het dorpshuis. Dit evenement geldt als jaar lijks hoogtepunt van het clubseizoen. De keuring biedt de leden een goede toetsing voor hun kweekresultaten en de vogel liefhebbers ontmoeten elkaar weer. De organisatie van de tentoonstelling kost behoorlijk wat geld. „Gelukkig hebben we een sponsor voor de bekers"verzucht Annet Geelhoed. Verder ontvangt De Kolibrie 192 euro subsidie van de ge meente, maar daar staat vier dagen huur voor het dorphuis tegenover. Belangrijk ste inkomstenbron om de tentoonstelling mogelijk te maken is het rad van avon tuur. De vogeltentoonstelling van De Kolibrie is vandaag geopend van 11.00 tot 21.00 uur. BRUINISSE - Een 33-jarige be stuurder uit Schouwen-Duive- land heeft donderdagmiddag een flinke hoofdwond opgelo pen bij een botsing. Rond half vijf die middag reed een 84-jarige Schouwen-Dui- velander in zijn auto over de Pa rallelweg bij Bruinisse. Op het kruispunt met de Rijks straatweg aangekomen ver leende hij geen voorrang aan de 33-jarige man, die vanaf de Groeneweg kwam. Voor beide bestuurders was het te laat de andere auto nog te ont wijken. De 33-jarige is met een hoofdwond per ambulance overgebracht naar het zieken huis. Advertentie Kom naar de jaarlijkse op of rond 10 november als je langdurig en intensief voor een ander zorgt. In heel Nederland zijn er infor matieve en verwenactiviteiten voor mantelzorgers. Meer info: 0900 20 20 496 of kijk op www.mantelzorg.nl ik ben mantelzorger Initiatief van LOT, Vereniging van Mantelzorgers en Xzorg, Vereniging van Steunpunten Mantelzorg en Vrijwillige Thuishulp. V-j. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Palingvissers dachten eerst een soort murene gevangen te hebben. Zo'n vreemd exemplaar hadden ze niet eerder uit de Grevelingen opgevist. „De vis lijkt inderdaad op een zeldzame jongen die uit tropisch water komt, maar het is inder daad een normale paling (an- guilla anguilla), met een aparte mutatie", zegt bioloog Jan van der Veen van het Arsenaal in Vlissingen. De goudgevlekte paling moet nog even wennen aan de nieuwe leefomgeving. Hij wordt morgen overgezet in een van de bassins van het zee aquarium. „Het is een gewone paling, de afwijking is wel zeld zaam en hij ziet er leuk uit voor het publiek." De speciale vangst zat onlangs in één van de fuiken in de Greve lingen van de familie Bout uit Bruinisse. De paling is ongeveer 80 centi meter lang. Normaal zijn palin gen zwartbruin en hebben een lichte buik. Het komt vaker voor dat dieren géén pigment heb ben, waardoor ze licht van kleur zijn. „Dat zijn de albino's. Maar zo'n goudgevlekte hebben de vissers in geen vijftig jaar gezien", zegt Van der Veen. door Sheila van Doorsselaer HULST - De politie is op zoek naar mensen die menen iets ver dachts te hebben gezien dat ver band kan houden met het lijk, dat donderdag werd aangetrof fen aan het Galgenveld in Hulst. Over de identiteit van het slachtoffer, een man, is nog niets bekend. Ook wat betreft de da dels) tast de politie nog in het duister. Het getuigenonderzoek richt zich met name op wandelaars, hondenbezitters of fietsers, om dat het dijkweggetje voorname lijk door deze groep wordt ge bruikt. Passanten troffen donderdagnamiddag rond kwart over vijf het levenloze li chaam van de man aan in een sloot bij het Galgenveld. Hij was enkel gekleed in een onderbroek en is daar hoogstswaarschijn- lijk gedumpt. De politie gaat uit van een misdrijf. Het Team Grootschalig Onder zoek (het voormalige recherche bijstands team) werd op de zaak gezet. Tot laat in de avond werd het Galgenveld afgezet voor sporenonderzoek. Het lichaam van de man is pas zeer laat weg gehaald. Het is overgebracht naar het laboratorium van het Nederlands Forensisch Insti tuut in Rijswijk, waar sectie is verricht op het lichaam om de doodsoorzaak officieel vast te stellen. Politiewoordvoerder J. van Mourick kan nog niets kwijt over de zaak. Wel zegt hij dat de databases van vermiste perso nen nauwkeurig worden nage keken, ook in België. „Wij heb ben vanzelfsprekend contact gezocht met onze Belgische col lega's. Ook zij zoeken in hun be standen." Gisteren was een team van de technische recher che, gekleed in witte pakken, nog de hele dag doende aan het Galgenveld. Van Mourick: „Ze zoeken naar alles." Burgemeester J.F. Mulder van Hulst is vanaf de zijlijn betrok ken bij de zaak. De gemeente heeft een hekwerk geplaatst bij het terrein en de brandweer is stand-by om assistentie te ver lenen. „Verder volg ik alles van een afstand. Ik ben gisteravond niet bij de precieze vindplaats van de man geweest, wel ben ik voorbij het Galgenveld gereden. Het is natuurlijk verschrikke lijk dat zoiets in Hulst moest voorvallen. Ik hoop echt dat het slachtoffer geen Hulstenaar, geen bekende, is. Dat zou het al lemaal nog erger maken." pagina 15: Zeeland vaker dumpplaats VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet een half mil joen euro bezuinigen. De kor ting is opgelegd door het Rijk en is een gevolg van de miljoenen nota. B en W stellen de gemeen teraad voor om de tegenvaller in 2005 en de twee daaropvolgen de jaren weg te werken. Dat kan door oud beleid om te ruilen voor nieuw beleid. De bezuiniging van een half miljoen euro is niet de eerste te genvaller. In juni kreeg de ge meente ook al te horen dat de al gemene uitkering verlaagd werd met zevenhonderddui zend euro. Dat bedrag kon nog wel verwerkt worden in de be groting voor komend jaar. B en W presenteerden vorige maand de begroting voor 2004. Het gemeentelijk huishoud boekje was toen nog sluitend. Bij het verschijnen van de be groting waren de consequenties van de miljoenennota nog niet bekend. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De fractie van de SGP in de Schouwen-Duive- landse gemeenteraad is verbol gen over de wijze waarop afge lopen zondag een metalmatinee in poppodium Brogum in Zie- rikzee is ingevuld. Volgens frac tievoorzitter G. Houtekamer is hier sprake van godslastering. Hij verzoekt wethouder G. van der Salm van Cultuur te voorko men dat aan dit soort optredens nog langer gemeenschapsgeld in de vorm van subsidie wordt verleend. De ergernis van de SGP betreft de optredens van de bands Dis, Backlash, Pleurisy en Goddess of Desire. Houteka mer geeft aan vooral moeite te hebben met de relatie die be staat tussen groepen met namen als 'Arch Enemy' en 'God De throned'. Ook laakt de SGP- fractievoorzitter het gebruik van attributen als schedels en kettingen tijdens dergelijke op tredens. Houtekamer zegt van secretaris T. van den Nouwe- land van Brogum bevestigd te hebben gekregen dat een me talmatinee tot de reguliere pro grammering van Brogum be hoort. De SGP vindt dat de ge meente daar geen subsidie aan moet verlenen. Wethouder G. van der Salm is het op dit punt niet eens met Houtekamer. Hij zegt de principes van de SGP te respecteren, maar voegt daar aan toe dat er in Nederland ook vrijheid van meningsuiting be staat. „Daar hebben wij in ons land leuke afspraken over ge maakt en dat wil ik graag zo la ten", aldus Van der Salm. Hij is er op tegen dat de gemeente in vloed zou gaan uitoefenen op de programmering van Brogum. Houtekamer zegt dit een zeer al gemene beantwoording te vin den, waarin de wethouder voor bij gaat aan het vereiste respect voor religieuze opvattingen. De goudgevlekte vis is geen tropisch exemplaar, maar een gewone paling met een bijzondere afwijking. foto Ruben Oreel Met blijdschap namen wij dezer dagen kennis van de begroting van de politie Zee land die, met de vlam op de pet, weliswaar afkoerst op een tekort van vele miljoenen euro's, doch moedig stand houdt en de burger niet in de steek zal laten. Dat geeft een fijn gevoel. Bij de begroting was een concept-jaarplan voor 2004 gevoegd met onder meer, schematisch weerge geven, doelstellingen en toe lichtingen. En ook die geven de burger moed. Let op; één van de doelstel lingen luidt: „In minimaal twee evaluaties worden de kleinere incidenten in de Westerscheldetunnel door gelicht." De daarbij behorende toe lichting gaat zó: Onder klei nere incidenten worden die incidenten verstaan die niet binnen de categorie van groot incident vallen. Kijk, dat is een verbluffend solide redenering, voortko mend uit een immense gees telijke rijkdom. Wie zou, in het bezit van een zo groot in tellectueel kapitaal, nog ma len om ordinaire, geldelijke zaken. Advertentie zondag 2 november 14.00 - 17.00 uur Maak kennis met de unieke eigenschappen van elektrische vloerverwarming: zo dun als een paperclip en passend onder vloer. Tijdens de open dag krijgt schaf van tapijtverwarming 20% Dr. Huizinqastraat 28 {TecKnopark) Schoondijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53