PZC Paradiski paradijs voor skifanaten Opplaksnor Wil O adl Voorkom een gipsvlucht zaterdag 1 november 2003 Vraag antwoord Voor kilometervreters op de piste wordt het een mooie kerst. Half december namelijk gaat in de Franse Alpen Paradiski open, een van de grootste skigebieden ter wereld. Dat alles dankzij twee mega-kabelbanen die de vele sneeuw van Les Arcs en La Plagne met elkaar gaan verbinden Skigebied Paradiski Een buitengewoon sneeuwzeker gebied 35,- 38,- 43,- 65,- 69,- 75,- 79,- 84,- 89,- 99,- 145,- 155,- 273,- 289,- ook te boeken op www.oad.nl reu [enI Op avontuur met GPS Tips Trips Sinterklaas Fluweelengrot Boomstamkano Reis in vijf kliks Winterboekingen Les Arcs maakt deek uit van het mega-skige- bied Paradiski FOTO MAISON DE LA FRANCE/NI COLE LEJEUNE (ADVERTENTIE) Deze week zijn de reuzencabines gen. van de Vanoise Express aan de kabels gehan- FOTO GPD Door Hans van Alebeek O p zichzelf zijn de skigebieden van Les Arcs en La Plagne al zo verschrikkelijk groot dat de doorsnee skiër in een week tijd amper alle pistes kan bedwingen. Maar toch wordt er al jaren gepraat over het aan elkaar knopen van bei de gebieden. Die discussie wordt dit jaar afgerond met de ingebruikneming van de Vanoi se Express, de kabelbaan die bei de wintersportbestemmingen met elkaar verbindt. Dat 'nieuwe' gebied, Paradiski gedoopt, is er een van de grote getallen. Duizelingwekkende ge tallen. De skiër heeft hier name lijk keus uit 425 kilometer pis te; 238 stuks in totaal: 29 zwar te, 65 rode, 132 blauwe en 12 groene. Een buitengewoon sneeuwze ker gebied ook want de laagste piste ligt op 1200 meter, de hoogste op 3250 meter. Het ge bied omvat verder twee glet sjers en bijna 160 km aan loipes voor langlaufers. Recentelijk zijn de twee reuzen cabines gearriveerd waarmee de skiërs straks het tussenlig- gende dal kunnen oversteken. In elke gondel kunnen 200 men sen. Die staan in twee etages bo ven elkaar zodat het in- en uit stappen vlugger gaat. Met een snelheid van 45 km per uur steekt de Vanoise Express dan in vier minuten door naar de overkant. De beide gondels opereren onaf hankelijk van elkaar om de stroom skiërs zo optimaal moge lijk te kunnen vervoeren. Afge lopen zomer zijn de enorme ka bels over het dal getrokken (een overspanning van twee kilome ter zonder pijlers), twee weken gelden zijn de cabines aan de draad bevestigd en is begonnen met het uitgebreide testen van het systeem. Op 20 december gaat de Vanoise Express voor het publiek open. Het komende winterseizoen moet blijken hoe groot de stroom van Les Arcs naar La Plag ne en vice versa is en hoe die het beste kan worden verwerkt. Vooral 's ochtends en 's avonds Paradiski in de Franse Alpen kent 425 kilometer aan pistes van uiteenlo pende moeilijk heidsgraad. Er zijn twee glet sjers waarop je kunt skiën: de glet sjer van La Chiau- pe, op de hellin gen van Bellecöte, boven la Plagne en de gletsjer van de Varet, op de hellingen van de Aiguille Rouge, bo ven Les Arcs Het gebied kent twee bergtoppen boven de 3000 meter: Aiguille Rouge (3,226m) en Bellecöte (3,416m) De 232 pistes zijn onderverdeeld in: 12 groene, 125 blauwe, 64 rode en 31 zwarte. De skigebieden van La Plagne, Peissey-Vallandry en Les Arcs zijn op verschillende manieren te bereiken. Per trein: zie www.thaivs.ni. Per vliegtuig: zie www.aerosort.nl. www.vlieqwtnkel.nl. www.elmarreizen.nl of reisbureau. Per auto: Vanaf Lyon (Autoroute du Soleil) A43 ri. Chambery en Albertville dan N90 ri. Moutiers en Bourg St. Maurice. Vanaf Genève A4, bij Annecy N508 ri. Albertville, dan N90 ri. Moutiers en Bourg St. Maurice. en bijvoorbeeld na een week slecht weer kan het namelijk (te) druk worden bij de gondel en zal er misschien met een re serveringssysteem gewerkt moe ten worden. Informatiepanelen Ook wordt gedacht aan informa tiepanelen in de skigebieden waarop de wachttijd voor de ka belbaan staat aangegeven. Voorlopig schatten ze die op zo'n tien minuten. Bij een su perskigebied en een superkabel baan horen ook superprijzen voor een skipas. Een zesdaagse skipas voor heel Paradiski gaat 220 euro kosten. Maar in Frank rijk denken ze dat de meeste mensen eerder zullen kiezen voor een iets goedkopere pas die toegang geeft tot een van bei de gebieden (les Arcs of La Plag ne) inclusief het recht op één dag skiën aan de andere kant. Zo'n skipas kost 190 euro, veer tien euro meer dan de 'kale' pas voor een van de twee deelgebie den van Paradiski. De Fransen vinden dat allemaal niks te duur. 'De Vanoise Ex press is een luxe-product en daar wil de liefhebber best een prijs voor betalen.' Vanaf Kerst mis zal dat moeten blijken. Voor meer informatie: www.paradiski.com. DECEMBER en JANUARI St. M. Belleville, Les Trois Valées App. Chalet les Lupins Max. 8 pers. Prijs p.p per week Kirchberg, SkigroBraum Kitzbühel App Haingartner Max. 7 pers. Prijs p.p. per week Maishofen, Europa Sportregion Chalet Haus Maria Max. 17 pers. Prijs p p per week v a. Les Arcs 2000, Les Arcs Chalet des Neiges Max 8 pers. Prijs p.p. per week v a. Les Arcs 2000, Les Arcs Chalet Altitude 2100 Max. 12 pers. Prijs p.p. per week v.a. Gerlos, Zillertal App. Haus Haas Max 4 pers. Prijs p.p. per week v.a. Kirchberg, SkigroBraum Kitzbühel App. Alexander Max. 2 pers. Prijs p.p per week v.a Zeil am Ziller, Zillertal App. Regina Max. 4 pers. Prijs p.p. per week v.a Mayrhofen, Zillertal App. Zillerpromenade Max. 4 pers Prijs p.p. per week v.a Kaprun, Europa Sportregion App. Krapfgut Max. 2 pers. Prijs p p per week v.a Val Thorens, Les Trois Vallées Chalet Val 2400 Max 12 pers Prijs p.p. per week v.a. Val Thorens, Les Trois Vallées Chalet Altitude Max 10 pers. Prijs p.p. per week v a. Gerlos, Zillertal Htl. Oberwirt o.b.v. halfpension 2pk. Prijs p.p. per week v.a. Fügen, Zillertal Htl. Kohierhof o.b.v. halfpension 2pk. Prijs p.p. per week v.a Prijzen p.p. per week bij max bezetting o.b.v. eigen vervoer. Vertrek december en januari. Zie verder gids- en ANVR-voor- waarden. Mijn Citroen was al de hele week niet goed bij stem en in de buurt van Orléans werd het geluid wel erg spor tief. Een gaatje in de uitlaat, dacht ik, met een beetje geluk zou ik Nederland wel halen. Maar rond zeven uur 's avonds, ergens onder Parijs, veranderde het brommen in brullen. Het lawaai klonk zo dreigend, dat ik er niet nog eens vijfhonderd kilometer mee door wil de rijden. Toen zag ik twee borden langs de kant van de weg. De ene kondigde een Midas aan, een bedrijf in klaar-terwijl-u-wacht uitlaten. De andere beloofde een comfor tabel hotel, dat toch niet duur was. Ik nam de eerstvolgende afslag en kwam in een buitenwijk terecht met een doe-het-zelf-zaak, twee autodealers, een hamburgerrestaurant en de beloofde Mi- das. Die was dicht en zou de volgende ochtend om acht uur weer opengaan, las ik op de deur. Een paar honderd meter verder stond een laag gebouw met een grote H op het dak. Daar kon je voorde lig overnachten, volgens een spandoek op het gazon. Ronkend reed ik de parkeerplaats op. Mijn middenklasser misstond niet tus- Column Reis(be)stemmmgen Door Dirk Mulder sen de andere auto's, waarvan sommi gen een bedrijfsnaam droegen. De Franse jongeman achter de receptie balie bekeek me kritisch, voordat hij toe gaf nog een kamer vrij te hebben. Ik kreeg een sleutel. Het diner werd tot ne gen uur geserveerd, waarschuwde hij. Ik friste me op en betrad het restaurant. De inrichting deed denken aan de eet zaal van een christelijk bezinningsoord. Voor alleenstaanden, zo te zien, want aan ieder tafeltje zat slechts één per soon. Het waren allemaal keurig geklede mannen. De meesten hadden naast hun bord iets te lezen neergelegd en aten met afge wend hoofd. Ik was de enige dasloze. Nu legde ik het verband tussen de auto's op de parkeerplaats en de gasten. Dit was een herberg voor handelsreizigers. Waar schijnlijk was hun rayon te groot om el ke avond naar huis te gaan en hun on kostenvergoeding te klein om een luxer onderkomen te betalen. In de hoek van het restaurant lokte een buffet. Het was de bedoeling datje daar zelf je eten ging halen. Twee dames hiel pen met het opscheppen van de warme gerechten. De ene was dik en droeg een rode flamencojurk met zwarte stippen en ruches aan de rok. De andere was broodmager. Ze was hetzelfde gekleed, maar dan in het blauw. In hun haar had den ze een plastic mantilla. Een Aziati sche kok kwam de bakken bijvullen. Hij keek ernstig en droeg een plat zwart hoedje en een grote opplaksnor. Daar moesten de dames erg om lachen. De dik ke zei 'olé!' en de magere klepperde met castagnetten. Het was hier Spaanse Week, begreep ik uit de affiches aan de wanden. Het voedsel hield zich op de vlakte. Na het eten ben ik wat bedrukt naar bed gegaan. Vertegenwoordiger zijn in Frank rijk, het leek me geen pretje. Op wintersport gebeuren veel ongelukken, veelal omdat mensen niet of slecht getraind zijn. Daarnaast is een weekje sneeuw erg in tensief en worden de spieren niet alleen hevig, maar ook anders ge bruikt. Om mensen beter voor te bereiden is er een speciale websi te opgezet. De site is een initiatief van de Nederlandse Ski Vereni ging en Sport Blessure Vrij, het NOCNSF en Consument en Veilig heid. Het bevat tips om goed voorbereid op reis te gaan, maar het aardigst is de test om te kijken welk type skiër of snowboarder je bent. Na de vaak tegenvallende uitkomst - omdat veel skiërs zich overschatten - kan je lezen hoe pijntjes, of erger, blessures gemak kelijk kunnen worden voorkomen. Want vakantie moet vakantie blijven. www.klaarvoordaar.nl Ik wil graag een avontuurlijke wandeltocht maken in de vrije na tuur. Is zo'n GPS-apparaat misschien iets voor mij? Reisleider en productontwikkelaar Jaap Miltenburg van reisorganisatie SNP: 'Met een GPS-apparaat bepaal je aan de hand van satellieten heel nauwkeurig waar je je be vindt. Voor een wandeling dwars door de natuur voer je van tevoren een aantal coördinatiepunten in. Buiten wijst het GPS-apparaat je de weg. Maar vertrouw niet blin delings op het systeem. Als de batterijen opgaan heb je een probleem. De GPS moet het satellietsignaal goed kun nen ontvangen. In een dicht bos, een kloof of tussen ho ge gebouwen werkt hij niet. Bovendien slaat het apparaat soms op hol. Dan ben je op de Veluwe, maar geeft je GPS aan datje in India zit. In de bergen met mist en sneeuw, of tijdens een nachtelijke zoektocht naar een berghut is het een heel handig hulpmiddel. Je kunt je dan redden in omstandigheden waarbij je normaal gesproken liever bin nen zou blijven.' Heeft u ook een vraag Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen $mmsip Hij is nog niet in het land, onze goedgemutste goed heiligman uit Spanje, of de eerste activiteiten rond zijn jaarlijkse verjaardag staan al weer te gebeuren. Ver moedelijk bijt Amersfoort - dat zich zowaar Sinterklaas stad noemt - het spits af. Van 9 november t/m 14 decem ber is in museum Flehite de tentoonstelling 'Sinterklaas die goede heer, komt hier alle eeuwen weer', te bewonde ren. Het gaat daarbij vooral over de Sint zelf en de histo rie van het Sinterklaasfeest. Op vier zondagen (9,16, 23 en 30) in november worden bovendien Sinterklaas-concerten gehouden. En staan er ook workshops op het programma. •Museum Flehite, Westsingel 50, Amersfoort, tel. 033-46.199.87, e-mail info@museumflehite.nl, zie ook www.sinterklaasstad.nl,www.museumflehite.nl. Openingstijden: di t/m vrij 11.00 -17.00 uur, za en zo 13.00 -17.00 uur, entree 3 euro voor kinderen, 5 euro voor volwassenen, terwijl een gezinskaart 15 euro kost. Dit alles inclusief chocolademelk, speculaas en andere Sinterklaas-lekkernijen. Maar het kan nóg sneller: Valkenburg laat weten dat de Fluweelengrot al helemaal klaar is voor de kerst man en de kerstmarkt. Geheel in stijl van sprookjesschrijver wijlen Rien Poort vliet, is de grot geheel in kerststemming gebracht, waar bij de bestaande ingrediënten ('zachtgele mergelwand, eeuwenoude wandschilderingen, sculpturen en histori sche kapel') een toepasselijk decor vormen. Er is van alles te zien en te koop: kerstartikelen, kerststalletjes, kaar sen, grottenbier, glaskunst, houtsnijwerk en kerstdecora ties. Soms handgemaakte artikelen die niet in de winkel te koop zijn. •Kerstmarkt Fluweelengrot, Daalhemerweg 27, Valken burg. Open: 21/11-28/11 ma t/m vrij 14-21 uur, 29/11-21/12 ma t/m vrij 12-21 uur, alle weekeinden 11-21 uur. Entree 3 euro (volw), 1.50 euro (4 t/m 12). Zie ook www.fluweelenqrot.nl. Voor wie op z'n minst één keer in het leven een boom stamkano in de vaart wil zien, moet vandaag of mor gen naar Medemblik. Daar heeft de Beurs Klassieke Sche pen plaats die dit jaar als thema 'Restauratie, reconstruc tie en nieuwbouw' kent. Behalve de nagebouwde boom stamkano is het zeilende rivierschip de stevenaak 'Hele na' te zien, een autoboot, een zeeschouw, een tjalk, enzo voorts. •De beurs wordt gehouden op 'de Vooroever'. Voor infor matie over openingstijden en entree: 0228-59.11.11, e-mail: info@klassieke-schepen.nl, website www.klassieke-schepen.nl In Brugge is tijdens het winterfestival een ijshotel te be wonderen. Dat zou ook voor in de skidorpen weer eens een andere overnachting bieden dan het gedoodverfde appartement of dat grijze pension. Wij gingen voor u op onderzoek uit en vonden vijf bijzon dere alternatieven. Een hotel in Zweden dat smelt in de lente, een resort waar het lichaam flink kan worden ver wend, kamperen in de sneeuw, knusse chalets met per soonlijke aandacht van een host of afzien in een iglo. Ijshotel: www.icehotel.com Spa resort: www.vieuxmoulin.com Winterkamperen: www.winterkamperen.nl Chalet met host: www.snowline.nl Iglo: www.mambo.nl Met de winterboekingen - zowel naar sneeuw als naar zon - wil het niet echt vlotten. De Nederlandse reiziger is afwachtender dan ooit, zo blijkt uit een rondje langs diverse reisorganisaties. Na de Irak-oorlog en de ziekte Sars krijgen zij het opnieuw voor hun kiezen. Veel touroperators vrezen dat zij deze winter (ver) onder het niveau van vorig jaar blijven - en dat was al niet zo'n best seizoen. Zelfs het stunten met bodemtarieven naar 'ver-weg-be- stemmingen' heeft nog niet tot gewenst resultaat geleid. Integendeel, zo heeft de spectaculaire samenwerking tus sen de twee grootste touroperators TUI en Thomas Cook op bestemmingen als India en Kenia vooralsnog tot der mate weinig boekingen geleid dat de geplande charters in november moesten worden geannuleerd. 'Maar in de cember volgt de inhaalslag', zo verzekeren de reisorgani saties optimistisch. Website van de week

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37