PZC Eerherstel voor de cotoneaster U kunt nu een huis kopen zonder dat u uw oude huis al verkocht heeft. Interieur Award Grappige accessoires Expositie over de Veerse Poort W3 zaterdag 1 november 2003 Besmetting Rabobank introduceert de Doorstroomhypotheek, Een hypotheek waarmee u een nieuw huis kunt kopen zonder dat u uw oude huis al verkocht hoeft te hebben. Onder andere door een speciale overbruggingshypotheek met een extra laag rentetarief zijn uw hypotheeklasten niet ineens twee keer zo hoog. Bovendien zit in de Doorstroomhypotheek een hypotheekbescherming. Daarmee worden tijdens ziekte of werkloosheid uw hypotheeklasten tijdelijk doorbetaald. Ga voor meer informatie naar de Rabobank en vraag naar de voorwaarden. Of kijk op www.rabobank.nl Rabobank In Engeland worden van over heidswege op grote schaal dassen in hun burchten vergast. Men is er daar van overtuigd dat dassen het vee met tuberculose kunnen besmetten, hoewel er de laatste tijd ook voorzichtig stemmen opgaan die zeggen dat het omgekeerde waarschijnlij ker isIn Nederland is de das be- schermd. Kennelijk leeft die angst voor besmetting hier niet. Of misschien zijn in ons land ge woon te weinig dassen om een gevaar voor de gezondheid van het vee te vormen. Maar wij kennen wel een paral lel: de meidoorn. In het begin van de jaren zestig werden in grote delen van ons land alle meidoornhagen gerooid, waar door in sommige streken het landschap compleet verander de. Wetenschappers waren er van overtuigd dat de meidoorn een besmettingshaard was van peren vuurof bacterievuur - een ziekte die van bloeiende mei doorns naar boomgaarden kon overslaan. Het heeft tientallen jaren geduurd voordat sommi gen voorzichtig opperden dat het omgekeerde ook tot de mo gelijkheden behoorde: dat de meidoorn misschien vanuit ap pel- en perenboomgaarden ge- infecteerd zou kunnen worden. En nu worden meidoornhagen weer met rijkssubsidie aange plant. Tegelijk met de strijd tegen de meidoorn in het buitengebied werd er op het tuinfront een het ze tegen de cotoneaster gevoerd. Ook de cotoneaster zou een bron van besmetting met bacterie- vuur vormen. Tuineigenaren werd geadviseerd om hun co- toneasters te rooien en te ver branden en jarenlang heeft er in delen van Nederland een verbod bestaan op het kweken en aan planten van cotoneasters. Bac terievuur is nooit uitgeroeid, misschien doordat het gevrees de vuur niet alleen meidoorns en cotoneasters kan besmetten, maar daarnaast alle andere bo men en struiken uit de uitge breide rozenfamilie, de Rosace- ae. Ook krentenboompjes, vuurdoorns en sierappels, om er maar een paar te noemen, kun nen de bacterie bij zich dragen. Intussen is er een generatie ho veniers en tuinontwerpers zon der cotoneasters opgegroeid waardoor de struik uit het tuin beeld is verdwenen. Alleen de plantsoenendienst plant nog cotoneasters aan, maar dan de bodembedekkende soorten, rond parkeerplaatsen en win kelcentra waar de struikjes fun geren als vangnet voor chips zakjes, lege colablikjes en ander zwerfvuil - niet bepaald de situ atie waarin een heester op zijn voordeligst uitkomt. U begrijpt waar ik heen wil: ik zou ervoor willen pleiten dat de cotoneaster in ere wordt her steld. Niet alleen voor mijzelf zou dat aardig zijn, maar vooral voor de vogels want als er één heester is die rijk bessen draagt, dan is dat wel de cotoneaster. Maar met die bessen is iets vreemds aan de hand: vogels lij ken ze niet te lusten. Tot ver in het nieuwe jaar hangen ze in grote trossen aan de struiken, zodat de takken ervan buigen. Lijsterbessen verdwijnen zo snel als ze rijpen; ook rozenbot- tels, sierappeltjes en hulstbes sen halen de kerstdagen zelden, maar cotoneasterbessen wor den als laatste gegeten en blij ven vaak tot diep in januari hangen. Vooral 'Cornubia', een forse heester van een meter of vier hoog en breed, is wat dit be treft beroemd. Zware vrachten scharlakenrode bessen doen de takken sierlijk buigen en geven kleur aan de wintertuin totdat de toverhazelaars die taak over nemen. Ook het blad blijft aan de heester, hoewel dat van de winter afhangt; in kwakkel win ters is 'Cornubia' groenblij- vend, maar in een strenge win ter verliest de struik zijn blad. Cotoneasters stellen weinig ei sen aan de grond en aan hun standplaats. Humusrijke zand grond is ideaal en, hoewel de co toneaster ook in de schaduw ge dijt, geldt toch de regel: hoe meer zon, hoe meer bessen. Na tuurlijk is 'Cornubia' niet de enig verkrijgbare cotoneaster. Wie een hekel heeft aan rood, zou op zoek kunnen gaan naar 'Pink Champagne', met bessen dié subtiel lichtgeel zijn met een roze blos. De bessen van 'Roth- schildianus' zijn ivoorwit en de naam 'Salmon Spray' spreekt voor zich. Romke van de Kaa Het laatste hof krijgt grasdaken. Advertentie Cotoneaster 'Cornubia' De lamp Shady Tree van de Nederlandse ontwerpster Nicolette Brunklaus is genomineerd voor de FX Interieur Award. Deze Engelse designprijs is in het leven geroepen door interieurtijd schrift FX en wordt dit jaar voor de vijfde keer uitgereikt. Eerdere winnaars zijn Jasper Morrison en Philippe Starck. De lampenkap van Shady Tree is gemaakt van kunststof. De binnenkant bevat een afbeelding van een partij bomen. Nicolette Brunklaus is sinds 1993 actief als ontwerpster. Ze ontwierp onder andere voor de Bijenkorf. Haar producten zijn in verschillende interieurwinkels verkrijg baar, maar Brunklaus verkoopt vooral via internet: www.brun- klaus.nl. Het genomineerde ontwerp is via de site verkrijgbaar voor 224 euro. De prijsuitreiking is 17 november in Londen. Producent Geesa presenteert in de FUN-E Collection vijf nieuwe vrijstaande accessoires: een bekerhouder, een zeepdispenser, een zeepschaal en twee opbergbakjes. De bekerhouder en de zeep dispenser worden geplaatst in een metalen houder, die is gemaakt van hoogglans roestvrij staal. De opbergbakjes zijn verkrijgbaar in een grote en kleine uitvoering en zijn net als de zeepdispenser en be kerhouder gemaakt van porselein. Volgens Geesa zijn de accessoi res vooral geschikt voor de badkamer. Voordeel is dat geen gaten hoeven worden geboord. Ze zijn verkrijgbaar bij de sanitairspecia- list vanaf 17,85 euro. Niet mijn voor deur Mooi of lelijk; een eindeloze discussie waarin emoties en persoonlijke beleving een grote rol spelen. Loop door een nieuwbouwwijk en vraag willekeurige pas santen wat zij van de vormgeving vinden. Negen van de tien keer lopen de ant woorden sterk uiteen. Moderne architectuur roept gemengde gevoelens op. Voorbeeld daarvan is de Middelburgse wijk de Veerse.Poort, geesteskind van architect Herman Herzberger. Dit nieuwbouwproject, waarin wöonhoven het hart vormen, krijgt in Zeeland een zeer wisselende ontvangst. Er zijn voor- en tegenstanders. Daartussen zit niets. De wijk nadert, althans op papier, haar voltooiing. Reden voor VOF de Veersche Poort en architectenstudio Herz- berger om een expositie samen te stellen over het project. Van de beginschets tot het laatste hof. De ex positie, getiteld Niet voor mijn deur, is te zien in De Drukkery in Middelburg. Niet voor mijn deur is op ver schillende manieren op te vatten. Studio Herzl5ërger wil hiermee aangeven dat de bewo ners van De Veerse Poort in een wijk terecht komen waar er iets anders voor de deur kan komen, dan de standaard auto. De nieuwbouwwijk is op papier vrijwel afgerond. „De laatste hoven zijn 'uitgedacht' en zitten nu in de bestemmingsplan pro cedure. Alleen het winkelcen trum wacht daar nog op", vertelt Patrick Harting project leider nieuwbouw van Woon- goed Middelburg. „Je ziet lang zamerhand dat de zichtlijnen meer tot hun recht komen ko men. En de bruggen tussen het Watersniphof en het Zwanen hof zijn vrijwel klaar. We mer ken ook dat de bewoners van de hoven hun plek gevonden heb ben. Er ontstaan spontaan initi atieven om samen zaken te on dernemen. En dat is natuurlijk ook de filosofie van Herzberger achter zijn woonhoven. Het gaat hier om een vorm van sa menwonen, waarin toch vol doende ruimte is voor het indi vidu." Het bouwen gaat inmiddels ge staag verder. Tijdens het bouw proces merkte de bouwcombi natie VOF de Veersche Poort dat een aantal zaken anders uitpak te dan gepland. Zo bleek dat het water, dat een rode draad in de wijk moet vormen, een wel zeer onwelriekende hoofdrol ging spelen. De wijk heeft een eigen watersysteem, dat door natuur lijke doorstroming in beweging moet blijven. Als alle waterlo pen en de vijver definitief op el kaar zijn aangesloten, zal dat daadwerkelijk gebeuren. Nu is een oplossing gevonden door de doorstroming van het water te verbeteren. Jammer alleen dat Eerste schets die Herman Herzberger maakte van de wijk. die oplossing zo lang op zich heeft laten wachten. Zeker bij hogere temperaturen - en die waren er afgelopen zomer te over - zaten de bewoners van met name de watervilla's nood- gedwogen binnen of met was knijpers op de neus op hun ter rassen. Herzberger achter zijn ontwer pen voor een groter publiek voor het voetlicht halen. Dat gebeurt niet alleen door middel van de tentoonstelling maar ook door een lezing van Herman Herz berger, vrijdag 14 november vanaf 16.00 uur in de Drukkery. In die lezing gaat de architect in hand van Herzberger. De week van het Zeeuwse Boek is na tuurlijk een prima aanleiding om dit te doen." Het aardige van de tentoonstel ling in De Drukkery is dat de Veerse Poort daar is ingebed in onder meer foto' van Zeeuwse boerderijen in het kader van het rellen in zachte tinten die verder te zien zijn, versterken dit con trast ook nog eens. Ongetijfeld zal een en ander bij de bezoekers gemengde reacties oproepen. Moderne architec tuur versus traditie. Getekend door de tijd enerzijds, strak en nieuw anderszijds. Mooi of juist niet? Het is aan de beschouwer om daar zijn persoonlijk (waar- dejoordeel over te vellen. Annemarie Zevenbergen Ook bleek dat het aantal water woningen op de plek waarop ze gesitueerd waren, niet paste in het beeld. De bedoeling is nu om de huidige waterwoning, waar nu nog het informatiecentrum is gevestigd, iets te verplaatsen richting walkant naast de wa tervilla's en de overige water woningen (als die er al komen) in het laatst te bouwen deel van de wijk nabij de Sportlaan te si tueren. Al met al reden om de wijk onder de aandacht van een groter pu bliek te brengen meende de VOF. Bovendien wil de bouw combinatie de filosofie van Jaar van de Boerderij en foto's van hoe Zeeuwen de schoon heid, of juist het gebrek daar aan, van hun provincie ervaren. Dit laatste in het teken van de fotowedstrijd Mooi genoeg die de provincie uitschreef. Een duidelijk contrast tussen het 'oude' Zeeland, het buitenge bied en moderne architectuur. De abstracte zwart-wit schilde rijen en landschappelijke aqua- Tentoonstelling Niet voor mijn deur tot eind november, Bin nenplein van de Dukkery Mid delburg. te zien tijdens winkel uren. Het boekje De Veerse Poort is voor €1.50 te koop Lezing Herman Herzberger, 14 november 16.00 uur De Druk kery op onderwerpen als 'hoe de wijk tot stand gekomen is', waarom de Veerse Poort een 'binnenste buiten gekeerde' wijk is en 'wat de meerwaarde van de wijk is voor de omliggende wijken'. Harting: „Op deze manier wil len we eens laten zien wat er daar gebeurt, zonder dat we dit commerciël uitnutten. We pre senteren tevens een boekje dat de totstandkoming van de wijk in beeld brengt. Dat boekje is samengesteld door Patrick Fransen van de architectuur studio. Hij is in feite de rechter- *BS-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29