PZC Het gaat erom datje de sleutel herkent Villapark aan rand van Boswachterij zaterdag 1 november 2003 Armoede II WOON Gesloopt Redactie: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes. Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. Schouwen-Duiveland Makelaardij Schouwen-Duiveland Makelaardij BV Lange Ring 2 4311 BD Bruinisse Postbus 139 4310 AC Bruinisse www.sdmakelaardij.nl Telefoon 0111-489400 Telefax 0111-489499 info@sdmakelaardij.nl Van vakantieoord voor Rotterdamse bleekneus jes tot exclusief villaparkje voor luxe, tweede woningen. Buitencentrum Haamstede, aan de rand van Boswachte- rij Westerschouwen en beter bekend als Katendrecht, is in korte tijd gesloopt en herbo ren als Villapark Burghduin. Permanent wonen mag je er niet maar wat is de omgeving er schitterend. Een pracht- plekje waar veel mensen uit Katendrecht hele goede her inneringen aan hebben. De ondergaande zon zakt weg achter de bomen van de Boswachterij Westerschou wen aan de horizon. Tegen de herfstkleuren van het bos zijn de contouren te zien van enkele pony's die het duingebied kort grazen. Een ekster schrikt van niks en krijst zijn ergernis. De rust keert weer. Nu het gros van de toeristen naar huis is, ligt het grote parkeerterrein bij de Adriaan van de Weydeweg er verloren bijAlleen in het week einde, als het mooi najaarsweer is, komen de mensen nog in gro te aantallen genieten van dit na tuurgebied. In deze mooie omgeving werden van 1952 tot 2002 honderden kinderen uit de Rotterdamse wijk Katendrecht in de zomer ondergebracht om twee hele weken lang te genieten van zon, zee, strand en bos. Ook de oude ren uit die wijk mochten er tel kens een weekje geheel verzorgd verblijven. Later werden gezin nen uitgenodigd en, vanwege de exploitatie, buiten de vakanties om schoolklassen. „De tocht er naar toe was al een belevenis op zichzelf", weet Aad van Arkel zich nog te herinneren. „Met de stoomtram, boot, weer een stoomtram en een stuk lopen waren we na een dag reizen van Katendrecht bij de Blomshoeve. Daar konden we dat eerste jaar in de schuur onze vakantie doorbrengen." Van Arkel ging zelf destijds mee als Ka ten - drechts bleekneusje. Later werd hij zelf begeleider en beheerder van Buitencentrum Haamstede. Tot het doek viel in september 2001. Het initiatief om kinderen en ouderen uit Katendrecht in Burgh-Haamstede een vakan tie aan te bieden, kwam van het Volkshuis Katendrecht, het toenmalige sociaal cultureel werk in die wijk. Katendrecht stond vooral bekend om z'n prostitutie. Er was veel armoede onder de wijkbewoners en voor de jeugd was er weinig te doen. Twee medewerkers van het volkshuis hebben toen de moge lijkheid onderzocht van een va kantieadres in Zeeland. Zij ko zen voor de boerderij van de familie Blom in Haamstede, camping Blomshoeve. Wie lid was van het Volkshuis Katen drecht kon zich voor een vakan tie aanmelden. Vrijwilligers zorgden voor de begeleiding, het koken en de activiteiten. „Per huisje werd bepaald wat er in de week gedaan werd. Af en toe organiseerden we een grote, gezamenlijke activiteit. Maar meestal was het voldoende om te kiezen tussen bos of strand. Je mocht er toen ook nog veel meer doen. En er waren overal bun kers waar in en om gespeeld werd. Tegenwoordig is de omgeving natuurge- bied met de bijbeho- De houten huisjes van weleer hebben plaats gemaakt voor luxe bungalows. fotografie Dirk-Jan Gjeltema Burghduin roept herinneringen op In de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van stucadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie en glazenwasser. Vandaag: de sleutelmaker. foto Ruben Oreel rende regels en beperkingen." „Toen de watersnoodramp in 1953 Schouwen-Duiveland on der water zette, gingen we ervan uit dat onze vakantie van 1952 niet herhaald kon worden", ver volgt Van Arkel. „Maar we kre gen legertenten aangeboden en die konden we op een stukje grond van de Blomshoeve op zetten. Zo konden we die zomer er toch een paar weken tussen uit." De vakantie bleek een traditie te worden waar veel belangstel ling voor bestond. En toen in 1956 de meeste noodwoningen van na de ramp niet meer nodig waren, bood Rijkswaterstaat twintig van deze houten huisjes voor weinig geld aan als vakan tieverblijf. „De voorwaarde was wel dat wij zelf voor de sloop, transport en wederopbouw van de huisjes moesten zorgen. Die stonden verspreid over het ei land. Een jaar lang zijn daar zo'n veertig tot vijftig vrijwilli gers elke week mee bezig ge weest. Maar in 1957 konden we ons Buitencentrum Haamstede openen. Dat heeft de toenmalige koningin Juliana nog gedaan." De financiering kwam rond dankzij bedrijven uit Katen drecht. Elk huisje had een woonkamer, drie slaapkamers met stapelbedden en een toilet- /wasruimte. Op het terrein stond ook een gebouwtje met de gemeenschappelijke douches, een werkplaats, kantoortje, ma gazijn en de recreatiezaal was waar gegeten kon worden. Stichting Katendrecht, die op gericht was om de vakanties te Vier oude eiken hebben de sloop van het oude park overleefd. organiseren en te bekostigen, kon een stukje grond van cam ping Blomshoeve (nu Duinrand Oost) voor ruim negentien jaar pachten waarop de houten huis jes geplaatst werden. De stich ting kreeg eerste recht van koop als de eigenaar zou komen te overlijden. „Wij wisten dat die pacht nooit verlengd zou wor den want midden jaren zeventig was die grond natuurlijk veel meer waard geworden. Meneer Blom overleed echter voordat de pacht was verlopen en toen hebben we de grond kunnen ko pen." Tot de j aren tachtig verbleven er twaalf kinderen per huisje. Scherpere veiligheidseisen brachten dat aantal terug tot zeven. Vanaf eind jaren zestig mochten ook gezinnen zich in schrijven voor een vakantie. Van Arkel: „Erzijngezinnendie meer dan twintig jaar hier va kantie hebben gehouden. Nog spreek ik mensen die vol wee moed aan deze tijd terugden ken." Ook voor de gezinnen werd gekookt, de vakantiegan gers hoefden alleen de afwas te doen. Toch werd de belangstel ling minder, met name van de vrijwilligers die de verschillen de groepen begeleidden. Er kwam meer welvaart, ook in Katendrecht. Mensen kochten een eigen caravan om er mee op vakantie te gaan. De saamho righeid verminderde. Werd er vroeger nog gezamenlijk een bus gehuurd om met alle gezinnen naar Buitencentrum Haamstede te reizen, later nam j iedereen de eigen auto. Het ar beidsintensieve onderhoud van de houten huisjes was door het afnemende aantal vrijwilligers bijna niet meer op te brengen; de laatste jaren stond Van Arkel er alleen voor. „Na bijna vijftig jaar trouwe dienst voldeden de huisjes eigenlijk niet meer. Het was voor Stichting Katendrecht het moment om te kijken of er alternatieven waren. Maarzo als het geweest was, zou het nooit meer worden. Daarom hebben we het terrein met veel pijn in het hart verkocht. Er lig gen in Buitencentrum Haamste de zoveel herinneringen." Het terrein werd aan Delta Pro jectpartners in Zierikzee ver kocht en na de allerlaatste va kantieperiode van zomer 2001, werden de huisjes snel gesloopt. Van een deel van het geld kocht de stichting enkele bungalows bij verschillende recreatiebe- drijven in Haamstede. Daar kunnen ouderen uit Katen drecht nog steeds terecht voor een weekje vakantie tegen ge ringe kosten. De verhuur buiten de 'Katendrechtse' vakantiepe riodes en het onderhoud is uit besteed. En waar eens het Rotterdamse gejoel en gejuich uit zeker 240 kinderkelen klonken, heerst nu, op een doordeweekse herfstdag, serene stilte. De villa's van Vil lapark Burghduinzoals Bui tencentrum Haamstede nu ge noemd wordt, lijken verlaten. „De meeste bewoners komen er vooral in de vakanties en de weekeinde", weet Marco Bij dé Vaate van Delta Projectpart ners. De villa's waren snel gebouwd. Alleen een houtwal - om de toe gang af te scheiden van het openbare fietspad - wordt bin nenkort nog aangelegd. De re creatiewoningen waren ook snel verkocht. De combinatie van een luxe, kleinschalig villa park met een omgeving van duin, bos, strand en zee, blijkt uitstekend te zijn. Bij de Vaate: „Mensen willen allereerst sfeer kopen. Villapark Burghduin voldoet daar uitstekend aan. Daarnaast willen ze kwaliteit en luxe. Ook voor hun tweede woning. Een open haard be hoort tot de standaard uitrus ting, net als een luxueuze keu ken en badkamer. Maar veel kopers en huurders eisen tegen woordig meer. Vaak moet er ook een jacuzzi, bubbelbad en sauna in hun vakantiehuis aanwezig zijn. De 21 luxe villa's met hun riet- bedekte daken, gestuukte mu ren en aangelegde tuinen doen in niets meer denken aan de twintig houten noodwoningen. Alleen vier oude, hoge eiken die zijn blijven staan en het villa parkje extra cachet geven, heb ben de Rotterdamse kinderen elke zomer zien komen, opbloei en en gaan. Inge Heuff Naam: Jan van Ossenbrugge: Beroep: Sleutel- en schoenmaker Woonplaats: Vlissingen Belangrijkste gereedschap: sleutelmachine Ooit moest hij in de Middelburgse gevangenis, twintig liftsleutels maken. Nadat hij hele maal gescreend en gefouilleerd was, kon hij ter plekke aan de slag. Dat hij één van de drie sleutel machines daarvoor moest verkassen van winkel naar 'de bak'; ach, dat was een bijkomstigheid. Jan van Ossenbruggen glimlacht nog bij de herin nering. Ja, dat was ongetwijfeld zijn opvallendste klus.,Ik moest daar mijn werk doen, onder super visie. Alles beveiligd. Ik kan nu zeggen dat ik een middag in de gevangenis heb gezeten." Jan van Ossenbrugge drijft bijna twintig jaar zijn schoenmakerij annex sleutelmakersbedrijfje in Middelburg. „Dit is eén gebruikelijke combina ties. Alleen in de randstad zie je nog wel sleutel specialisten alleen opereren. Ik heb jarenlang in de commercie gezeten, van verkoper tot procura tiehouder. Toen de kans zich voordeed om dit be drijfje over te nemen, heb ik dat gedaan". Na een aantal opleidingen op sleutelgebied kon Jan aan de slag. „Ik zeg altijd; een sleutel maken kan iedereen. Maar het gaat erom dat je sleutels kunt herkennen. Dat is het belangrijkst. Na ver loop van jaren gaat dat natuurlijk veel makkelij ker. Bovendien zijn er sleutelboeken." Hij pakt als voorbeeld een lijvig naslagwerk waarin autosleutels staan. „Maar die boeken zijn meestal vier tot vijfjaar ouder dan de sleutels. Als je een sleutel herkent, kun je het bijpassende nieu we model pakken, dat vervolgens bewerkt wordt tot kopie van het origineel. Het feitelijke maken van de sleutel doet de sleutelmachine voor je." Jan demonstreert dat aan de hand van een sleutel die een klant net binnenbrengt. „Kijk, aan de ene kant van de machine zit de taster. Daar stop je de originele sleutel in en die taster bevoelt de profie len van de oude sleutel. Aan de andere kant, in de snijder, leg je de mal waarvan de nieuwe sleutel wordt gemaakt. De snijder maakt de profielen in de nieuwe sleutel. Taster en snijder werken gelijk tijdig." Er is een machine voor de meest voorkomende sleutel, de cilindersleutel. Daarnaast is er één voor de oudere baardsleutel en één voor de cate gorie beveiligingssleutels. Deze laatste sleutels kunnen worden nagemaakt, tenzij het sleutels met een veiligheidscertificaat zijn. „Die zijn be schermd, dus de profielen ervan krijgen we niet van de fabrikant." Voordeursleutels maakt hij bijna aan de lopende band. Ook Woongoed Middelburg is klant van Jan. Daarnaast scoort de fietssleutel hoog. „Ik krijg per week wel vijf of zes gebroken fietssleu- teltjes." De hedendaagse sleutel is gemaakt van vernik keld messing. De oudere baardsleutels zijn van een staallegering. Jan pakt een fors uitgevallen baardsleutel. „Deze is van de kerk in Nieuw en St. Joosland. Ik moest er één bij maken." De sleutel meet liefst vijftien centimeter, tegen de lengte van 5.5 centimeter van de moderne cilindersleutel. Ook van de baardsleutels heeft Jan modellen han gen. In principe is iedere sleutel na te maken. „Het probleem begint, als ik een sleutel niet herken of als er geen model van is.Hij laat een oud slot zien, afkomstig uit een paneeldeur van een ingebouw de kast. „De sleutel van dit slot was kwijt. Nuheb- ben alle sloten een nummer en daar hoort dan weer een sleutel bijAlleen het nummer op dit slot was voor mij onbekend. Ik kon het slot ook niet openmaken omdat het was dichtgegeklonken. Ik heb de nieuwe sleutel met de hand moeten maken. Een kwestie van voelen en luisteren. Een beetje bijschaven hier en daar en uitendelijk lukt het dan." Lachend: „Leuk voor een keer, maar daar moet ik er niet al te veel van hebben. Dan verdien ik hele maal niets meer." Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27