PZC Carl Verheijen snelste in titanenstrijd Paul Dekker: dit clubje blijft overeind Wat is rechtspraak soms krom Vertrek Folmer is ramp voor Kloetinge 19 Groningse wint 500 meter Titel Niemann bij rentree Van Lottum in halve finale Anderlecht loopt uit op Genk Record Maldini bij AC Milan Audina in halve finales Hongkong Spelers Volendam beboet zaterdag 1 november 2003 Voorzitter is ervan overtuigd dat Kloetinge crisis te boven komt Opvolger Analyses Marseille legt zich niet neer bij besluit Fifa over Barthez Timmer explosief van start door Martijn van Beeten HEEREN VEEN - Drie kilo lich ter dan vorig jaar en met meer kracht in de benen is Marianne Timmer explosief begonnen aan een nieuw seizoen. De Groning se schaatste tijdens de tweede 500 meter van het NK-afstan- den in Heerenveen harder dan ze ooit eerder deed over de eer ste honderd meter: 10,34. Timmer, die haar nationale titel met succes verdedigde, kwam in die rappe tweede 500 meter tot 38,55 seconden. Zo snel was ze nog nooit op Nederlands ijs. Meer intervaltrainingen, explo sievere sessies in het kracht honk, dat is haar verklaring van die razendsnelle start. Alleen daar boekte ze winst. Het volle rondje was gisteravond niet bij zonder te noemen. Het vertrouwen in Jac Orie, de coach aan wie ze vorig seizoen nog moest wennen, is groot bij Timmer. „Hij werkt heel indivi dueel met de schaatsers en dat is goed voor me. Mijn opening moest beter, daar hebben we ook hard aan gewerkt." Het werpt meteen vruchten af. De start van Timmer in Heerenveen was zelfs sneller dan die van An drea Nuyt toen ze vorig jaar tij dens de Olympische Spelen in Salt Lake City haar Nederlands record (37,54) vestigde. Timmer zit goed in haar vel, zegt ze. De echtscheiding van ex- coach Peter Mueller, de rechts zaak met Wopke de Vegt als opponent, ze heeft het naar de achtergrond verdrongen. „Dit seizoen richt ik me volledig op schaatsen. Randzaken leg ik naast me neer." Voor Andrea Nuyt blijven er ook na het NK-afstanden grote vraagtekens. Zij wil revanche na een kwakkelseizoen vol dieptepunten, maar in een rechtstreeks duel op de tweede 500 meter gaf ze ruim zes tiende van een seconde toe op de scher pe tijd van Timmer. Met Timmer en Nuyt, die wel tweede werd, plaatsten ook Yvonne Leever, Marieke Wijsman en Frouke Oonk zich voor de worldcups in Calgary en Salt Lake City. Bij de mannen werd Erben Wen- nemars onttroond door Gerard van Velde, die tweemaal duide lijk sneller was dan de vader uit Zwolle. Opmerkelijk, omdat Van Velde al maanden kampt met rugklachten en daarom aangepast traint. Twee weken terug stond voor hem achter het NK-afstanden nog een groot vraagteken. Vorige week zon dag testte Van Velde zich voor het eerst op de 500 meter. „Dat ik ondanks die rug zo goed kan rijden, zie ik als een overwin ning. De titel als een beloning." Het was zijn achtste afstandsti- tel op de 500 meter, maar - om aan te geven dat de laatste uit een ver verleden stamt - zijn eer ste op de klapschaats. Nummer twee Wennemars kwakkelde ook in Heerenveen. Met gevoel voor overdrijving repte hij van pijn aan maag, buik, rug, neus en nek. Deels door een aanhoudende ver koudheid, deels door een valpartij op de training van af gelopen dinsdag. „Meer zat er vandaag niet in voor me." Achter Wennemars schaatste Jan Bos naar het brons. Naast het supertrio op de sprint mogen ook Beorn Nijenhuis en Sander Oltrop naar Calgary en Salt La ke City. GPD ERFURT - Gunda Niemann heeft haar forse erelijst gisteren weer uitgebreid met een nieuwe nationale titel. Na een rust pauze van bijna duizend dagen won de Duitse in Erfurt bij haar rentree de 5000 meter bij de afstandskampioenschap pen. Niemann zegevierde in 7.09.13. Voor de 37-jarige Niemann was het de 34e nationale titel. Anni Friesinger en Claudia Pechstein lieten de afstand schieten. ANP/DPA NOTTINGHAM - John van Lottum heeft bij het Challenger- toernooi in de Engelse plaats Nottingham de halve finales be reikt. De als tweede geplaatste Nederlandse tennisser won gisteren van de Israëliër Harel Levy: 6-4 6-3. Zijn volgende opponent is de Italiaanse qualifier Marco Chiudinelli. Deze schakelde Dennis van Scheppingen in de kwartfinale uit in drie sets: 6-3 3-6 6-3. ANP MOESKROEN - Anderlecht heeft in de topper uit tegen Ex celsior Moeskroen met enig geluk geen averij opgelopen. De koploper won het duel vrijdagavond met 1-0 en heeft nu elf punten voorsprong op Racing Genk, dat wel een wedstrijd minder heeft gespeeld. ANP MILAAN - Paola Maldini wordt vandaag recordhouder bij AC Milan als hij met zijn club aantreedt in de topper tegen Ju- ventus. De 35-jarige speler zal dan voor de 720e keer zijn opwachting in een officiële wedstrijd maken en overtreft daarmee Franco Baresi, die 719 keer voor AC Milan uitkwam Maldini heeft eerder dit jaar zijn contract bij AC Milan tot medio 2005 verlengd. Hij leverde hierbij 30 procent van zijn salaris in. Maldini won met de tegenstander van Ajax in de Champions League zes keer de nationale titel. Hij is ook al Italiaans recordinternational met 126 duels, maar heeft zijn interlandloopbaan in 2002 beëindigd. SID HONGKONG - Mia Audina heeft vanuit een kansloze positie gisteren de halve finales van de Hongkong Open bereikt. Te gen de Chinese Mi Zhou, net als Audina winnares van brons op de laatste wereldkampioenschappen, kwam ze in de derde en beslissende game van de kwartfinalepartij met 0-8 achter. Audina vocht zich terug in de wedstrijd. Via 4-8 en 8-8 liep ze zelfs door naar een voorsprong van 10-8. Pas in de verlenging trok Audina de wedstrijd definitief naar zich toe: 13-10. In de halve eindstrijd stuit Audina, die al een olympische no minatie op zak heeft, vandaag op wereldkampioene Ning Zhang. Van haar verloor ze tijdens de wereldkampioenschap pen in Birmingham kansloos. ANP VOLENDAM - De spelers van FC Volendam liggen opnieuw overhoop met het bestuur. Net nu de problemen over de pre mies zijn opgelost, heeft het college 114 euro op het salaris in gehouden. De voetballers kregen deze geldstraf omdat ze bij het eerste competitieduel met Heerenveen uit protest tegen de hoogte van de premies het clubkostuum niet droegen. De spe lersgroep heeft inmiddels de spelersvakbond WCS ingescha keld. ANP Marianne Timmer tijdens één van haar winnende races. foto Jasper J uinen/AN P door Gijs van Oosten HEERENVEEN - Het belooft deze winter een fel gevecht te worden onder de Nederlandse allrounders. De opening van het seizoen ontaardde gisteravond op de vijf kilometer op het NK afstanden in een titanenstrijd met Carl Verheijen als winnaar. Hij bleef met 6 minuten en 26,56 seconden, Jochem Uytdehaa- ge (6.27,55) en Bob de Jong (6.28,16) net voor. Verheijen ontwikkelde voor dit seizoen een nieuwe wedstrijd tactiek waardoor hij harder vooruit komt dan in het verle den. Wat die tactiek precies is, hield hij gisteren geheim, maar met de overwinning bevestigde hij vooralsnog zijn optimisme. Zijn krachttrainer Jim McCar thy voorspelde al dat het huidi ge seizoen het 'jaar van Verheij en' zou worden. Dat zou hem goed uitkomen, want hij moet bij TVM een nieuw contract ver dienen, Verheijen is in de voorbije zomer afgestudeerd als arts en ook dat is voor hem een hele geruststel ling. Rust doet ook Jochem Uyt- dehaage goed. Vorig jaar zocht hij als gevierd olympisch kam pioen vruchteloos naar de structuur die hij dit seizoen wel heeft gevonden. Hij opende gis teravond het seizoen met een knappe vijf kilometer op het NK afstanden. „Ik ben nu lekker met mijn sport bezig. Het is niet meer zo verkrampt als vorig jaar", zei Uytdehaage opge lucht. Met Verheijen, Uytdehaage en De Jong, plaatsten ook de num mers vier en vijf Mark Tuitert (6.32,68) en Gianni Romme (6.33,39) zich voor de 5000 me ter op de wereldbekerwedstrij den van de komende weken in Hamar en Erfurt. Rintje Ritsma had andere verwachtingen van zijn test op wedstrijdijs. De 33- jarige Fries nam tien weken na zijn kitesurf-ongeluk, waarbij hij een kuitbeen brak, deel aan de vijf kilometer om er een 'goed gevoel aan over te houden'. Hij eindigde als dertiende in 6.47,57. Zijn gemopper over het slechte ijs was enigszins voor spelbaar. „Eerder in de week reed ik hier fluitend rond. Nu kom ik van een koude kermis thuis. Ligt het nou aan mij of aan het ijs?" Henk Angenent eindigde nog achter Ritsma. De marathon man uit Woubrugge moest er kennen dat hij misschien wel niets te zoeken heeft op de vijf kilometer, die hij voltooide in 6.55,74. Morgen hoopt de Elf- stedenwinnaar van 1997 op de tien kilometer zijn titel met suc ces te verdedigen, maar het is niet waarschijnlijk dat de speci alisten (Uytdehaage, Romme, De Jong en Verheijen) zich net als vorig jaar laten verrassen. GPD Voorzitter Paul Dekker van Kloetinge: „Ik heb de steun van heel veel leden." foto Willem Mieras n Dagevos KLOETINGE - Hij is de afgelo pen dagen door een diep dal ge gaan, maar hij is nog altijd strijdbaar. Paul Dekker is ervan overtuigd dat voetbalvereni ging Kloetinge de crisis te boven zal komen. „Dit clubje blijft overeind", zegt de voorzitter. „Het lijkt allemaal erger dan het is." Kloetinge kwam afgelopen week in onrustig vaarwater toen technisch manager Joost Folmer en bestuurslid Fons Pij nen uit onvrede opstapten. Ze konden zich niet langer vinden in het beleid van het bestuur en dan met name Paul Dekker, die vier weken geleden aantrad als nieuwe voorzitter. Voor het duo was de procedure rond de aan stelling van een assistent-trai ner (Alexander van Keulen) de druppel die de emmer deed overlopen. Ze vonden dat voor zitter Paul Dekker daarin te so listisch was opgetreden. Hij lichtte zijn overige bestuursle den en manager Joost Folmer pas in nadat de benoeming al een feit was. „Daar ben ik de fout mee ingegaan", zegt Dek ker achteraf. De voorzitter trok vervolgens het boetekleed aan en zwaaide zelfs even met zijn portefeuille. „Zo'n Kloetinge-man ben ik dan ook nog wel", zegt Dekker, die al sinds 1977 verbonden is aan de club. „Ik was bereid om een stap terug te doen, in de hoop dat die twee men sen dan zouden terugkeren. Maar al snel bleek dat Joost nogal resoluut was in zijn be sluit. Hij had de selectie al inge- en kon niet meer Toen had ik zoiets van: 'en nu kan ik dus de club niet in de steek laten'. De overige be stuursleden hebben hierna het vertrouwen in me uitgesproken en dus ga ik door." Dekker: „Ik had zowel bestuur lijk als sportief (Kloetinge ver keert in de onderste regionen in de hoofdklasse A) een andere start in gedachten, maar ik heb er nog geen spijt van. Eigenlijk willen alle partijen hetzelfde. We willen allemaal dat Kloetin ge een stabiele hoofdklasser blijft. Probleem is alleen dat de ene partij linksaf wil en de an der rechtsaf. Toch komen we uiteindelijk op hetzelfde punt uit. Daarom zeg ik ook dat het allemaal erger lijkt dan het is. We hebben in het verleden wel vaker een crisis meegemaakt bij Kloetinge en die zijn we ook te boven gekomen. En ik sta er niet alleen voor. Ik heb de steun van heel veel leden." Hoe Kloetinge de problemen te boven moet komen, staat Dek ker op dit moment nog niet hel der voor ogen. „Daar is het alle maal nog een beetje te vers voor", zegt de voorzitter. „We willen in elk geval de lijn die is uitgezet door Kees Zwamborn en verder is uitgewerkt door Diederik Hiensch en Joost Fol mer vasthouden. Het is spijtig dat Joost nu is weggevallen, maar we moeten wel op de inge slagen weg verder. En dus zullen we een opvolger voor Folmer moeten zoeken. Ik heb al twee namen in mijn hoofd." Dat betekent in elk geval dat Dekker geen rekening houdt met de eventuele terugkeer van Folmer. „Op korte termijn reken ik daar niet op. Joost is niet ie mand die snel terugkomt op zo'n besluit. Toch zit wat mij betreft de deur nog niet dicht. Ik had Joost net nog aan de lijn en we hebben normaal met elkaar ge sproken. We zijn deze week als goede kennissen uit elkaar ge gaan en wie weet worden in de toekomst alle plooien nog eens gladgestreken. Ik ga daar zeker moeite voor doen binnen het be stuur." Verder heeft Dekker zijn hoop gevestigd op een externe com missie, die de structuur van de club doorlicht en voor nieuw elan wil zorgen. In die commis sie zitten Fons Pijnen, Leo Slab- bekoorn, Marten Pathuis, Kees Kleppe en Jan-Kees de Bruine. Het is de bedoeling dat die com missie eind januari een plan van aanpak presenteert. „We staan open voor adviezen", zegt Dek ker. Fons Pijnen, die als bestuurslid is afgehaakt maar wel deel uit blijft maken van die externe commissie, vindt echter dat de club niet moet wachten op de eindrapportage. „Het is onver antwoord om daar op te wach ten. Dat is dodelijk voor de club, dan zijn we tien, twaalf weken verder. Als er nu niks wordt on dernomen, krijgjeeen onstabie le situatie, met allerlei stromin gen en verschillende kampen. De club zit op een stuk drijvend ijs, zonder dat iemand ook maar weet waar men terechtkomt, met als grootste risico dat we op de klippen varen. Daarom vind ik dat er nu actie ondernomen moet worden. De leden zullen hun verantwoording moeten pakken en hun stem in een extra ledenvergadering moeten laten horen." door Jan Dagevos KLOETINGE - Fons Pijnen noemt het vertrek van Joost Fol mer als technisch manager bij Kloetinge een ramp. „Maar ik vraag me af of iedereen dat wel vindt", aldus Pijnen. „Folmer zorgde voor de continuïteit bin nen de vereniging." Net als Fol mer stapte ook Pijnen deze week uit onvrede met het beleid op bij de Bevelandse voetbalclub. Volgens Pijnen was het eigenlijk de bedoeling geweest dat Fol mer vorige week naast hoofd trainer Karl Vergouwen op de bank plaats had genomen. „Zo was het afgesproken in het da gelijks bestuur. Gezien alle sig nalen, ook uit de spelersgroep, leek het ons verstandig om Joost en Karl dichter bij elkaar te brengen. Karl heeft die hoofd klasse-ervaring nog niet, net zo als Hiensch dat in zijn beginpe riode niet had. Folmer kent. het klappen van de zweep wel en dus zou Karl daar alleen maar sterker van worden. Paul Dek ker (voorzitter) zou dat vervol gens regelen, maar dat is misge gaan omdat Folmer geen duidelijkheid is verschaft over de voorwaarden waarop dat zou moeten gebeuren. Dat is een ge miste kans. Vervolgens is Joost niet gekend in de aanstelling van de assistent-trainer en dat was de bekende druppel. Het re sultaat is nu dat er een goeie vent voor de vereniging verloren gaat." Pijnen rekent dat Dekker aan, maar hij wil de voorzitter niet beschadigen. „Dekker heeft zich een paar weken geleden heel kwetsbaar opgesteld door zich als kandidaat voor het voorzitterschap aan te melden. Hij heeft in het belang van de club gehandeld, omdat nie mand anders wilde. Paul heeft enorme verdiensten voor de club, is nog steeds héél belang rijk, maar de vraag is of hij ca pabel is om voorzitter van Kloe tinge te zijn." Hoofdtrainer Karl Vergouwen betreurt het vertrek van Folmer. „Het is een aderlating voor de vereniging", zegt de oefenmees- ter. Folmer was als technisch manager onder meer verant woordelijk voor het organiseren van trainingskampen, de scou ting van spelers, de begeleiding van jeugdtrainers en het maken van analyses voor de hoofdtrai ner. Verder begeleidde hij het elftal onder de 23 jaar. „Er valt een hoop kwaliteit weg", vindt Vergouwen. „Dat is te betreu ren maar het leven gaat wel ver der. We zullen het op een goede manier in moeten zien te vul len." Folmer besloot dus deze week met onmiddellijke ingang op te stappen, omdat er voor de zo veelste keer aan zijn bevoegd heden werd getornd. Ditmaal was hij niet gekend in de aan stelling van een assistent-trai ner. Voorzitter Dekker en Ver gouwen regelden dat onderling. „Het lijkt me toch logisch dat een hoofdtrainer zijn voorkeur voor een assistent uitspreekt", verweert Vergouwen zich. „Ver volgens heb ik dat met de voor zitter besproken en is het ook aan Folmer meegedeeld. Mis schien heeft de voorzitter for meel gezien niet de juiste weg bewandeld, maar hij is wel daadkrachtig geweest. Hij heeft aan het team- en clubbelang ge dacht." ZÜRICH - Olympique Marseille legt zich niet neer bij de weige ring van de wereldvoetbalbond Fifa om de overgang op huurba- sis van doelman Fabian Barthez goed te keuren. De Franse club heeft beroep aangetekend te gen het besluit. Tot het defini tieve vonnis in deze zaak is ge veld, blijft de doelman van Manchester United trainen in Marseille. De Fifa verbood de tussentijdse overstap, omdat de transfer markt gesloten is en pas in janu ari weer opengaat. Olympique Marseille meende goede rede nen te hebben Barthez, die dit seizoen nog niet in actie kwam voor United, toch te kunnen in lijven. Eén ervan was dat de in ternational in Manchester slechts derde keeper is en dat daardoor zijn selectie voor het Europees kampioenschap van 2004 in gevaar is. Ook de ernstige blessure van re servedoelman Carasso, die het gehele seizoen is uitgeschakeld door een knieblessure, voert Olympique bij de Fifa als reden aan om Barthez nu al te strik ken. ANP/AFP Mark van Bommel heeft een onder zoek aan de broek voor zijn elle boogstoot, Zlatan Ibrahimovic en Jan Vennegoor of Hesselink niet. Rafael van der Vaart staat drie wedstrijden aan de kant voor een bescheiden schop je tegen de lendenen van John de Jong, Johann Vogel gaat vrijuit voor de am putatiepoging op Wesley Sneijder. Bij één wedstrijd (PSV-Ajax) bleek zes dagen geleden hoe krom rechtspraak kan zijn. Met allerlei regeltjes en voet noten in de hand hebben de voetbalju risten de afgelopen dagen hun straatje weer begaanbaar gemaakt. Omdat de elleboog van Van Bommel niet was waargenomen door scheidsrechter Braamhaar, kon de openbaar aankla ger een stapje naar voren doen. De elle bogen van Zlatan en Vennegoor daar entegen werden wél gezien en beoor deeld door Braamhaar en daardoor stond de aanklager buitenspel. Ook al was Braamhaars beoordeling (geen kaart) zwaar discutabel, het is not done om een scheidsrechter in zo'n geval toch terug te fluiten. En toch zou dat moeten gebeuren. Ie dereen is het er immers over eens, dat de elleboogstoot hetzelfde pad moet volgen als de dodo en de mammoet. Dat zal niet gebeuren zolang de ene elle boog bestraft en de andere getolereerd wordt. Een elleboog is een elleboog en die moet bestraft worden met een schorsing. Dat is misschien heel verve lend voor Zlatan, die schijnbaar bij elk kopduel zijn elleboog nodig heeft, maar die 'hefboom' levert gevaar voor andere spelers op en dat is verboden in het voetbal (zie spelregel 12, onderde len d en h). Zlatan moet dus zijn sprongtechniek maar aanpassen. En wat te denken van de spijkerharde charge van Vogel op de ledematen van Sneijder? Een paar jaar geleden is door de KNVB een regel bedacht, die de rode kaart voorschrijft bij een overtreding 'van achteren'. De overtreding van Vo gel had dat niveau, maar hij kwam er mee weg. Kaartloos. Een aanklager heeft het recht om achteraf een rode kaart te schrappen (seponeren); hij zou ook de omgekeerde route moeten kun nen bewandelen: niet gegeven, toch ge kregen. Maar eerlijk is eerlijk: het werk van de scheidsrechter, aanklager, tuchtcom- missie en beroepscommissie is louter symptoombestrijding. De wortel van alle kwaad schuilt in de hoofden van de spelers. Sommige spelers hebben tij dens een wedstrijd (doelbewust) meer contact met hun directe tegenstander dan met de bal. En dat proberen ze niet eens te verhullen (zie ADO-speler Jef frey van As). Het hoort er bij De nu nog jeugdige voetballertjes van de toekomst horen en zien dat ook. Hun grote voorbeelden schoppen naar meer dan alleen de bal. Als hun idolen dat al doen, dan mogen zij het zelf ook. De tuchtrechtspraak in het betaald voet bal krijgt daardoor een breder perspec tief. Blijft een doodschop a la Vogel of een elleboog a la Zlatan onbestraft, dan verspreiden zulke aanslagen zich als een olievlek door het totale Nederland se voetbal. Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19