Zeeland dumpplaats slachtoffers moord Dammen geven flora en fauna de kans zich te verspreiden Van Gelder duldt nog altijd geen vreemde hand 15 Provinciaal besluit moet schade aan gewassen beperken Deltawerken inzetbaar bij afvoer rivierwater M Ooi 2e ÓMN U tfe/PcA/ A7A, V -?o Menem rWPelcoPefLteoMlTOt ncu nAA*MeB WMTx/uwStfrfi&r- - PeeSooNLjtc 2oa l-K Zo MyH yunu OM! 'TM& w Ml)zy ~ZA/\!CJC ZS77Z ik tbecoei tiwRieM nas MA&et&t o/wr. zaterdag 1 november 2003 Bufferzone Relationele sfeer LlAR-M Jongen geeft zichzelf aan Politie stuit op drugs in auto Jaar cel voor steekpartij Jonge fietser gewond bij oversteken Werkstraf voor wapenbezit Paradepaardjes Veldmuis Ansichtkaarten ruilen en kopen J door Conny van Gremberghe MIDDELBURG - Commissaris van de Koningin Wim van Gel der sprak gisteren zelf over 'een historisch kwartiertje'. In het Comité van de Regio's in Brus sel, waar hij namens Zeeland zitting heeft, voerde hij gisteren kortstondig het woord namens zijn Vlaamse collega Luc van den Brande, de vroegere Vlaam se parlementsvoorzitter. Van Gelder opereerde even in Belgische dienst en daarmee leek het of hij onmiddellijk ge hoor gegeven had aan de oproep van de Belgische parlements voorzitter Herman de Croo, die donderdag in Den Haag simpel weg stelde dat Zeeland beter aansluiting kon zoeken bij Bel gië. In de auto, op weg terug van Brussel naar Middelburg, haastte Van Gelder te zeggen dat zijn historisch kwartiertje echter niet in de context ge plaatst moest worden van De Croo's oprisping. „Ik was op het moment dat ik een stukje bilate rale dienstverlening voor mijn rekening nam omwetend van de opmerkingen van De Croo. Een man, die bekend staat om zijn forse uitspraken. De Nederlan den zijn 175 jaar geleden ge scheiden en ik denk dat dit ook wel zo blijft. Van een inlijving kan geen sprake zijn. Mijn op treden in Brussel moet dan ook niet in dit licht beschouwd wor den", benadrukte Van Gelder. In de ogen van Van Gelder gaat De Croo voorbij aan het feit dat Nederlanders en Belgische be stuurders, zeker de laatste tien jaar, op 'ontzettend construc tieve wijze gewerkt hebben aan dossiers met een grensover schrijdend beleidskarakter'. „Mijn ervaringen met collega gouverneurs inzake de veilig heiddossiers en bijvoorbeeld de problematiek in de Kanaalzone Gent-Terneuzen zijn erg posi tief. Als er tegengestelde belan gen zijn, zoals in het Wester- scheldedossier, dan zijn de bestuurders aan weerszijden van de grens wijs genoeg om daar op een vriendschappelijke wijze uit te komen. Laten we het er dan ook maar ophouden dat De Croo's opmerking een ludiek karakter heeft. Zo niet, dan her inner ik de Belgische parle mentsvoorzitter graag aan de annexatieperikelen dik een eeuw geleden, die in 1922 leid den tot de schepping van het Zeeuwse volkslied. Niet voor niets zingen we met regelmaat in Zeeland uit volle borst de zinssnede 'we dulden hier geen vreemde hand'. Voor alle duide lijkheid, dat laatste slaat dan wel op de Belgen...", aldus de commissaris. Jacht op wilde ganzen toegestaan door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur gaat toestem ming geven voor het afschieten van overwinterende grauwe ganzen, kolganzen en smienten. Dat gebeurt om schade aan landbouwgewassen te beper ken. De nieuwe Faunabeheer- eenheid Zeeland (FBE) krijgt een collectieve ontheffing voor het bejagen van de vogels. Sinds najaar 1999 is de jacht op de overwinteraars uit het hoge Noorden verboden. Het weer openstellen is mogelijk ge maakt door minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, nadat een Ka mermeerderheid dat eiste. Vol gens hem rechtvaardigen de sterk toegenomen aantallen 'een ander beschermingsregie- me'. Bedoeling is dat er uiterlijk na jaar 2004 in ïlederland 80.000 hectare f oerageergebied voor de overwinterende ganzen is aan gewezen (waarvan 50.000 hec tare in natuurgebieden en 30.000 hectare erbuiten). In die gebieden mag dan niet gescho ten worden op de vogels. Voor schade is voorzien in een rege ling. Voor dit winterseizoen geldt een overgangsregeling. Provinciaal medewerker R. Stein zegt dat er geen sprake is van plezierjacht. Afschieten mag alleen met ont heffing en dan alleen op grond waar landbouwgewassen op staan. Voor gebieden die onder door onze regioredactie NIJMEGEN - De Deltawerken moeten een hoofdrol gaan spe len bij de afvoer van hoogwater uit de rivieren, stelt hoogleraar milieukunde P. Nienhuis. Vol gens hem wordt finaal over het hoofd gezien dat de massieve Deltawerken in tijden van over vloedig rivierwater de afvoer naar zee belemmeren. Nienhuis nam gisteren afscheid van de Nijmeegse universiteit. Hij was voorheen werkzaam bij het toenmalige Deltainstituut voor Hydrobiologisch Onder zoek in Yerseke en secretaris van stichting Het Zeeuwse Landschap. De hoogleraar meent dat er veel minder noodoverloopgebieden nodig zijn, als de deltadammen periodiek worden geopend voor de afvoer van zoet water. Hij on derstreept dat pas nu het be wustzijn doordringt, dat de aanleg van de Deltawerken ge volgen heeft voor de beheersing van hoogwater in de grote rivie ren. „We beschikken over alle ci- viel-technische kennis om dam men 'op een kier' te zetten, bij voorbeeld in tijden van hoog water. Dat hoeft heus niet ten koste te gaan van de veilig heid van het Zeeuwse achter land. Daarom moet die moge lijkheid vanaf nu betrokken worden bij alle discussies over rivierbeheer", aldus Nienhuis. GPD de Vogelrichtlijn van de Euro pese Unie vallen (bijna allemaal natuurterreinen) en meerjarig weiland wordt geen ontheffing gegeven, meldt Stein. De collectieve ontheffing die er aan zit te komen, kan de FBE (waarin boeren, jagers, grond bezitters en natuurbeheerders zitten) verdelen over de regio nale wildbeheereenheden en in dividuele jachthouders. De ge zamenlijke provincies stellen half november vast wanneer het schieten mag beginnen. Verja gen (zonder afschot) mag altijd en overal. Voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland (ZLTO) acht een bufferzone om de na tuurgebieden (de eerste kavel, circa 500 meter) zinvol. „Voor die zone geldt dan geen onthef fing, maar moet natuurlijk wel de schade vergoed worden. De boeren moeten niet het gelag be talen van beschermingsmaatre gelen voor ganzen en smienten. De Koeijer is vooral benieuwd hoe komende tijd de 30.000 hec tare aan foerageergebieden ver deeld worden. „Die opvang is omschreven als grasland. Wij vinden dat daar ook akker bouwgrond onder moet vallen. Gebeurt dat niet, dan ontstaat er in Zeeland een groot pro bleem. We kunnen nu eenmaal niet de ganzen van hier naar Friesland verjagen." Natuurbeheerder G. Buth van stichting Het Zeeuwse Land schap (onder meer verantwoor delij k voor Saeftinge en de Yers eke Moer, waar veel ganzen verblijven) is ook voorstander van een bufferzone rond de na tuurgebieden, zeker waar een duidelijke scheiding (een dijk of water) tussen natuur- en cul tuurland ontbreekt. Ganzen hebben nu eenmaal niet het ver mogen door de mens getrokken grenzen te onderscheiden. Volgens Stein wordt er ten pro vinciehuize niet over gedacht om rond de van jacht gevrij waarde gebieden een bufferzo ne te leggen, waarin niet ge schoten mag worden. Hij wijst erop dat in zo'n situatie de pro vincie opdraait voor de schade die in zo'n bufferzone optreedt. „Er is ook geen tijd voor om met een verhaal over de bufferzone nog naar de boeren te gaan." Met het herstel van de ganzen- jacht is Buth niet blij. „We vin den het nogal heftig, maar het is landelijk besloten." Hij merkt op dat de terreinbe heerders in hun gebieden ge schikte opvangmogelijkheden voor ganzen en smienten in stand houden, zodat ze minder uitwaaieren over de akkers. „Bijvoorbeeld de Yerseke Moer proberen we zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Zo zorgen we voor extra maaibeurten als verruiging optreedt, omdat ganzen van kort gras houden." M(Mi v J .TM "v «»- -'hV,s -.*« w> «W" v Opvliegende ganzen boven het Prunjegebied op Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma door Sheila van Doorsselaer HULST - Zeeland blijkt in trek als het gaat om het dumpen van lichamen. Vooral in Zeeuws- Vlaanderen zijn de afgelopen decennia meerdere keren slachtoffers van moordpartijen gedumpt. Opvallend is dat het hier in bijna alle gevallen gaat om Belgische slachtoffers. Vol gens politiewoordvoerder J. van Mourick is dat inherent aan een grensgebied. De ontdekking, donderdag, van het levenloze lichaam van een man aan het Galgenveld in Hulst en de vermoorde man die in december 2002 werd aange troffen bij de Grevelingendam in Bruinisse, zijn de jongste voorvallen waarbij daders die zich van een lijk hebben ont daan in de provincie. Een greep uit de archieven leert dat er tus sen 1979 en 2003 minstens vijf tien lichamen in Zeeland zijn gedumpt. In Zeeuws-Vlaanderen zijn in deze tijdsspanne acht slachtof fers ontdekt, waarvan zes af komstig uit België. Van Mou rick: „Het is niet zo vreemd. Een dader zal zijn slachtoffer niet gauw in de eigen tuin begraven. Wellicht gaan de daders ervan uit dat er over de grens niet zo snel gezocht zal worden of dat het dan moeilijker is de identi teit van het slachtoffer en van henzelf te achterhalen." In een aantal gevallen waarbij een lichaam in Zeeland werd ge dumpt, ging het om een afreke ning in het criminele circuit. De daders lijken er voorkeur voor te hebben hun slachtoffers in het water te gooien. Zo werden in augustus 1990 in een water gang bij Oud-Vossemeer twee dode Chinezen gevonden. Slachtoffers van een machts strijd om harddrugshandel in België. In maart 1998 spoelde aan de Schouwse kust, aan de kant van de Oosterschelde het lichaam aan van een veertigja rige Turkse zwerver. Hij zou slachtoffer zijn van een drugs afrekening binnen de Turkse ge meenschap. Ook omgekeerde gevallen komen voor. Zo werd in april 1998 de Terneuzenaar J. van den Boomgaard dood aan getroffen in een bosje vlakbij Lelystad. Hij was doodgescho ten en het betrof een afrekening in het criminele circuit. Een passant vond hem. De meeste van de slachtoffers zijn om het leven gebracht van wege problemen in de relatione le sfeer. In Middelburg werd in 1990 het hoofd van een vrouw gevonden in een bushokje. De rest van haar lichaam lag onder de betonvloer van haar woning. De dader bleek haar echtge noot. Ook in Zeeuws-Vlaande- ren bleken de meeste daders en slachtoffers een relationele band te hebben. Zo werden in april 1991 in Draaibrug delen van een in stukken gesneden li chaam (twee armen en een deel van de romp) van een Brusselse man gedumpt. De daders bleken de echtgenote van het slachtof fer en haar minnaar. De li chaamsdelen zaten verstopt in een koffer en een weekendtas. In oktober 1980 werd in het struik gewas langs de Graaf jansdijk in Sint Anna ter Muiden het ont zielde lichaam van Laurette Deras (48) uit Blankenberge ge vonden door de postbode. Zij was elders in Zeeuws-Vlaande- ren gewurgd en daar achterge laten door haar 29-jarige vriend uit Eeklo. Aan de Boomkreek- weg in Oostburg werd in decem ber 1990 het lichaam van de 20- jarige zwerfster Peggy Gordons gevonden. Ook zij was gewurgd. De dader bleek haar laatste werkgever, een restauranthou der uit Brugge, met wie ze een tijdje een relatie zou hebben ge had. Niet alle gevallen zijn opgelost. In juli 1994 werden in een sloot bij bezoekerscentrum Het Zwin in Retranchement een hoofd en lichaamsdelen gevonden van een vrouw. De resten lagen er al enige maanden en waren in ver gaande staat van ontbinding. Slachtoffer en dader(s) bleven onbekend. De bemanning van een sleep boot viste in mei 1993 het lijk van de 56-jarige Louis Marien uit Deurne uit het water in de Zevenaarhaven in Terneuzen. Het slachtoffer was gewikkeld in plastic en kippengaas, de da ders zijn nooit gevonden. Ook naar de achtergronden van de vondst van het lichaam in Hulst, blijft het voorlopig gis- COR DE JONGE 5ö..~ -THU IS yayf£- GOES - Een zeventienjarige inwoner van de gemeente Borse- le heeft zich donderdagavond gemeld bij het politiebureau in Goes, nadat hij een eenentwintigjarige Borselaar in diens huis enkele messteken in de arm had toegebracht. De ruzie die de twee op deze wijze uitvochten, lag volgens de politie in de relationele sfeer. GOES - Gisterochtend rond drie uur werd op de A58 bij Goes een 23-jarige automobilist uit Sprundel in verzekering ge steld. De man reed slingerend over de snelweg en werd aange houden. Een blaastest mislukte en vervolgens werd een bloedtest bij de man afgenomen. Hij kreeg een rijverbod van acht uur. Bij controle van zijn voertuig werden ook meer dan tien xtc-pillen, vier busjes met de bodybuildingdrug ghb en een ploertendoder aangetroffen. DEN HAAG - Een 42-jarige man uit Middelburg die poogde de partner van zijn ex-vriendin te vermoorden, is door het ge rechtshof in Den Haag veroordeeld tot achttien maanden cel straf waarvan zes maanden voorwaardelijk. Daarmee kwam het hof wat betreft het onvoorwaardelij ke deel van de straf tot hetzelfde vonnis als eerder door rechtbank in Middelburg was uitgesproken. De man ging op 24 maart de nieuwe geliefde van zijn ex- vriendin met een mes te lij f. Het slachtoffer hield aan de steek partij een aantal doorgesneden pezen en spieren in zijn arm over. De reden van de steekpartij was jaloezie. Want alhoewel de veroordeelde man al vier jaar geen relatie meer had met zijn ex-vriendin, kon hij het niet verkroppen dat zij een ande re partner had. Toen hij plotseling achter de nieuwe relatie kwam sloegen bij de man de stoppen door. De advocaat-generaal vond dat de man tweeëneenhalf jaar celstraf verdiende. Het hof besloot echter een lagere straf op te leggen. KAPELLE - Op de fietsoversteekplaats aan de Dijkwelseweg in Kapelle raakte gisterochtend een twaalfjarige fietser ge wond. De jongen uit Reimerswaal reed rond acht uur over de Dijkwelseweg uit de richting van Vierwegen. Hij verleende geen voorrang aan een van rechts komende 54-jarige automo bilist uit Kapelle. De fietser liep een hersenschudding op en werd met een beenwond overgebracht naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 28-jarige man uit Terneuzen voor wa penbezit conform de eis tachtig uur werkstraf opgelegd. Zijn stiefvader had op 27 april in de woning van de verdachte on der de salontafel een start-alarmpistool gevonden en naar de politie gebracht. De verdachte verklaarde tegenover de politie dat hij het wa pen had gekocht, omdat hij door iemand werd bedreigd. Hij zou het wapen alleen gebruiken om zijn belager schrik aan te jagen, zei hij. „Dat willen we juist niet hebben. Uw belager zou ook een vuurwapen kunnen trekken en ermee kunnen schieten", waarschuwde de politierechter. De verdachte bleek moeilijk te overtuigen. „Ik heb het wapen aangeschaft, maar ik had er geen verdere bedoelingen mee." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Na de Febru- ariramp 1953 en de daarop ge volgde Deltawerken zijn in de provincie nieuwe verbindings wegen en 'stapstenen' voor planten en dieren ontstaan. In een aantal gevallen - bijvoor beeld de Noordse woelmuis - pakt dat ongunstig uit, inaar voor meerdere plant- en dier soorten is het een gunstige ont wikkeling. Zo is dankzij de dammen de bit- terling (een gentiaansoort) tot in Oranjezon bij Vrouwenpol der doorgedrongen. Ook is via de Grevelingen en Krammer- Volkerak een verbinding ont staan tussen het zand aan de kust en de binnenlandse zand gronden. Hierdoor zijn planten en dieren dieren die in het bin nenland uitgestorven zijn, nu (nog) wel aanwezig aan zee. Eén en ander vertelde C. Jaco- busse, hoofd externe betrekkin gen van stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL), gisteren tij dens de studiemiddag Storm over Zeeland in Middelburg. Hij sprak over de invloed van de watersnoodramp op flora en fauna. Daarbij onderscheidde hij de directe gevolgen van het binnendringende zoute water (veel planten en dieren stierven) en de ontwikkelingen op lange termijn: de herverkavelingen; verdamming/compartimente- ring en daardoor ontsluiting; verzoeting en verlies aan brak ke wateren. Jacobusse constateerde dat de Zeeuwse paradepaardjes in de natuur er vijftig j aar na de ramp nog zijn (soms met een nieuwe of gewijzigde invulling), maar er is veel verdwenen en veranderd. Bovendien zijn er legio bedrei gingen, waarvan hij noemde: de blauwalg in de randmeren Krammer-Volkerak en Zoom meer (veel dode vogels), de zandhonger in de Oosterschelde (dichtlopende geulen waardoor slikken en schorren afkalven), erosie en afslag in de Wester- schelde (afname slikken- en schorrenareaal) en verzoeting en verdroging binnendijks (on der meer door verlies aan zoute kwel). De her- en ruilverkavelingen die na '53 volop werden uitgevoerd brachten niet alleen voor de boeren 'vernieuwd land', maar ook voor de natuur. Door afna me van zout intergetijdgebied in plaats van de typisch Zeeuw se kluut de algemene Turkse tortel. Door verdwijnen van veel struikgewas meer tjiftjafs en minder kneus. Jacobusse be klemtoonde dat door de landin richting teveel oude patronen in het landschap op de schop wer den genomen. De 'verdamming' heeft welis waar het opheffen van een zeke re isolatie tot gevolg, maar voor de Noordse woelmuis is dat be paald geen pré, betoogde de HZL-medewerkers. De legt het af tegen de door de betere ver bindingen oprukkende veld muis. Jacobusse gaf aan dat de nieuwe verbindingsassen voor plant en dier niet zozeer een ge volg zijn van de deltadammen, maar veel meer ontstaan zijn door de ontwikkeling van nieu we, verzoete gebieden. De studiebijeenkomst was be legd door de werkgroep historie en archeologie van het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. P. Henderikx ging in op de gevolgen van stormvloeden in 1014, 1042 en 1134 voor de bodemvorming, bewoning en bedijking in Zee land. Die watersnoden gaven mede de stoot tot het beter be schermen van het in omvang groeiende bewoonde en be werkte land. Hij merkte op dat de afdamming van kreken en aanleg dijken niet te eenzijdig toegeschreven mag worden aan de stormvloeden. Ook de dyna miek van het getij speelde een rol. MIDDELBURG - Het Zeeuws Documentatiecentrum houdt vandaag een ansichtkaarten- beurs tussen 12.00 en 17.30 uur in De Drukkerij te Middelburg. Het is een ruil- en koopbeurs van oude en nieuwe prentbrief kaarten. Het documentatiecen trum beheert een collectie van ongeveer 40.000 (Zeeuwse) an sichten. Tijdens de beurs wordt een klein deel van de dubbele kaarten te koop aangeboden. Ook zijn exclusieve kaarten te bezichtigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15