Voetballers vol lof over Vlissings kunstgras Winkel biedt spullen uit Roemenië Gemengde gevoelens bij betrekken nieuwe locatie Nehalennia PZC Vlissingen herdenkt bevrijding Verpleeghuis Vliedberg en vrijwillige thuiszorg houden een open dag ZEELAND CREATIEF De Haas raadt oppositie basiscursus politiek aan bij afscheid wl3 zaterdag 1 november 2003 Boetes voor rijden onder invloed Vrouw geslagen door plaatsgenote Bromfietsster gewond bij botsing Man rijdt van schrik de sloot in Auto gestript Hoofdletsel door botsing Dependance Kledingbeurs Peuter-sing-in Tel.: 0113-221020 J Belt nieuw raadslid Vlissingen door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissinger R. Belt volgt E. Walrave-Troost op in de fractie van de PvdA Vlissingen. Walrave-Troost werd donderdag door de ge meenteraad gekozen tot opvol ger van wethouder H. de Haas, waardoor er een plaats in de PvdA-fractie vrijkwam. Belt, de huidige bestuurssecretaris van de PvdA-afdeling, zal don derdag 7 november, tijdens de begrotingsraad worden geïn stalleerd. Door de interne verschuivingen moest ook Walraves rol als frac tievoorzitter worden overgeno men. J. van Wijnen wordt de nieuwe aanvoerder van de zes- koppige fractie. Van Wijnen: „Ik heb me niet zelf kandidaat ge steld. Het was eerlijk gezegd ook niet mijn ambitie om frac tievoorzitter te worden. Maar iemand moest het doen. Ik wil bezien of het me bevalt. Ik noem mezelf een interim-fractievoor zitter." R. den Broeder kwam als eerste in aanmerking om in de Vlis- singse raad te komen. Den Broe der heeft voor de eer bedankt. Hij merkt op dat hij momenteel zijn werk niet kan combineren met het raadslidmaatschap. Den Broeder beschrijft voor de gemeente de Vlissingse monu menten. De volgende in rij was R. de Jon ge. De Jonge weigerde eveneens. „Ik voel me meer een vakbonds man dan een politiek dier", ver klaarde hij. „Ik weet inmiddels dat ik mijn hart moet volgen, in alles wat ik doe. Mijn hart ligt op dit moment niet in de Vlissingse raad", zei hij. De Jonge treedt binnenkort ook terug als afdelingsvoorzitter van de PvdA Vlissingen. „Ik wil me meer wijden aan werkgelegenheidsvraagstuk ken. Dat kan het beste als je geen banden hebt met een par tij", verwacht hij H. de Haas nam gisteren offici eel afscheid. In de zaal van hotel Arion hingen posters met een knipoog: Kies De Haas in 2006 als burgemeester van Vlissin gen. De Haas was ruim twaalf jaar wethouder van Vlissingen. In zijn afscheidswoord sprak hij van de aangename manier waarop vroeger dingen geregeld werden. De bouw van de bio scoop Cinecity staat hem nog bij. „Toen konden we nog arti kelvijf gebruiken",zei hij enzag door zijn vingers. Hij haalde nogmaals aan dat het nieuwe duale systeem in depoli- tiek niet op zijn maat was gesne den. In het vroegere monistische stelsel voelde De Haas zich op zijn plaats. Hij bracht de jongste gemeenteraadsvergadering in herinnering om dat uit te leg gen. „Donderdagavond werd er niet anders dan geneuzeld in de raad over mijn opvolging. De procedure zou niet kloppen. Daardoor werd er niet over de inhoud, maar de vorm gespro ken." Hij vond dat sommige partijen, hij doelde op fracties uit de op positie, maar eens een basiscur sus politiek moesten gaan vol gen. „Dat zou geen kwaad kunnen", zei hij. „Die partijen zeggen dat ze nieuwe politiek bedrijven. Als dat de nieuwe weg is, dan hoeft dat voor mij niet." Voetballer Gérard de Nooijer opende samen met wethouder L. Poppe-de Looff gisteren de nieuwe kunstgrasvelden in Vlissingen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - In zes maanden tijd is er een huzarenstukje verricht. Die pluim gaf P. de Jong aan de gemeente Vlissin gen. De voorzitter van voetbalvereniging Vlissingen sprak gisteren bij de officiële ingebruikname van de drie kunstgras velden namens de Vlissingse voetbal clubs. „Dit is een goed begin, maar nu moeten we dit werk nog afmaken", be sloot hij. De Jong had wel een idee hoe het werk af gemaakt moet worden. „De kleedaccom modatie van Zeelanasport is gedateerd en ook het hoofdterrein van de VC Vlis singen verdient een opknapbeurt", zei hij. De bestuurder beseft dat de gemeen te niet elk jaar zo genereus kan zijn. De kunstgrasvelden kosten in totaal 18 mil- joen euro. Maar door samen te werken, kunnen ook stappen voorwaarts ge maakt worden, stelde hij. „Samenwer king biedt nieuwe mogelijkheden en we staan samen sterker." In de gemeente Vlissingen zijn zes voetbalclubs. Drie clubs, VC Vlissingen, GPC en Zee- landsport, voeren sinds enige tijd fusie besprekingen. „We doen het voorzichtig en kalmpjes aan", zei De Jong. „Maar we denken samen en in overleg met de ge meente in elk geval aan samenwerking. We voeren open gesprekken zonder er vooraf allerlei voorwaarden aan te ver binden." Over de kunstgrasvelden - twee op het sportpark Irislaan en één aan het foto Ruben Oreel Koopmansvoetpad in Oost-Souburg - waren de spelers vol lof. Jarengeleden waren de kunstgrasvelden alleen be stemd voor de hockeyers. De voetbal kunstgras velden maken een inhaalrace. In korte tijd zijn er in Nederland 120 kunstgrasvelden verschenen. Per jaar komen er zo'n 70 bij. Gisteren probeer den Vlissingse jeugdvoetballers de nieu we velden uit, onder het toeziend oog van profvoetballer Gérard de Nooijer en trai ner Dolf Roks. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend vroeg twee au tomobilisten in Vlissingen aangehouden voor rijden onder in vloed. Rond vijf uur liep een 19-jarige Vlissinger tegen de lamp op het Bellamypark. Hij had iets meer gedronken dan de toegestane hoeveelheid. De man kreeg een proces-verbaal. Ook bleek de Vlissinger geen rijbewijs te hebben. Eerder die nacht, om half vier, kreeg een 24-jarige automobilist uit de gemeente Hulst een rijverbod van twee uur. MIDDELBURG - Een 29-jarige Middelburgse vrouw is gis terochtend enkele keren in het gezicht geslagen door een vrouwelijke bekende. De aanleiding voor de mishandeling is de politie niet bekend. De Middelburgse heeft aangifte ge daan. Het handgemeen vond plaats tussen 9 en 9.15 uur in de Oosterscheldestraat. De 29-jarige sloeg terug, maar toen er een voorbijganger kwam aanlopen en er iets van zie, werd de vechtpartij beëindigd. MIDDELBURG - Een 16-jarige bromfietsster uit de gemeen te Veere is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Noordsingel/Sportlaan in Middelburg. Het meis je is met een ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. Ze had pijn aan haar nek en benen. Het meisje reed rond kwart over één achterop de auto van een 45-jarige auto mobiliste uit Middelburg. Die moest bij de kruising met de Sportlaan stoppen voor een tegemoetkomende fietser, die op de voorrangsweg reed en linksaf de Sportlaan insloeg. Op het moment dat ze afremde, reed de bromfietsster tegen haar aan. KLOOSTERZANDE - Een 21-jarige automobilist uit de ge meente Hulst is in de nacht van donderdag op vrijdag met zijn auto in de sloot beland op de Plattedijk in Kloosterzande. Hij raakte lichtgewond. Nabij de bocht bij de kruising met de Karnemelkstraat, schrok hij van een geparkeerde auto, gleed links de berm in en belandde in de sloot. De man is met een pijnlijke schouder naar het ziekenhuis gebracht. BURGH-HAAMSTEDE - Autokrakers hebben gisteren vroeg in de morgen een auto in Burgh-Haamstede gestript. De personenwagen was rond middernacht geparkeerd aan de Roterij. Toen de eigenaar gisterenmorgen rond acht uur bij zijn auto terugkwam, bleken onder meer de wielen, de uitlaat en de spatbordverdelers eraf gesleuteld te zijn. De eigenaar is door de diefstal voor enkele duizenden euro's gedupeerd. BRUINISSE - Een 33-jarige bestuurder uit Schouwen-Dui- veland heeft donderdagmiddag een flinke hoofdwond opge lopen bij een botsing. Rond half vijf die middag reed een 84- jarige Schouwen-Duivelander in zijn auto over de Parallel weg bij Bruinisse. Op het kruispunt met de Rijksstraatweg aangekomen, verleende hij geen voorrang aan de 33-jarige man die vanaf de Groeneweg kwam. Voor beide bestuurders was het te laat de andere auto nog te ontwijken. De 33-jarige is met een hoofdwond per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Burgemeester K. Schouwenaar van Middel- J burg heeft gistermiddag de - nieuwe locatie havo/vwo van de nl stedelijke gemeenschap Neha- t lennia aan de Breeweg geopend. Het pand werd eind augustus 3 opgeleverd en biedt plek aan - achthonderd leerlingen. Met de i nieuwbouw en verbouwing van het aangrenzende en geïnte- 1 greerde pand was een bedrag 3 gemoeid van 6,5 miljoen euro. Nehalennia maakte een kwart eeuw gebruik van een schoolge- bouwaandeChurchilllaan.Een omvangrijke herhuisvestings- t operatie van het middelbaar on- derwijs in Middelburg maakte daaraan een einde. Nehalennia besloot van gebouw te ruilen i met de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren. Sommige docenten hadden vijf entwintig jaar les gegeven aan de Churchilllaan. „Zij hadden, terecht, grote moeite om de school los te laten"memoreerde rector R. Haks. „Ook onder de leerlingen ontstond verwarring. Normaal gesproken weten al leen brugklassers aan het begin van het schooljaar niet waar zij naartoe moeten, maar zij kun nen zich dan vastklampen aan ouderejaars. Nu waren zelfs de leerlingen van havo 5 en vwo 6 wat onwennig. Zij voelden zich soms als een- kat in een vreemd pakhuis." De nieuwbouw en verbouwing verliep niet zonder problemen. Tijdens de bouw ging de aanne mer failliet en moest een nieuwe bouwer gezocht worden. Het le verde Nehalennia twee maan den vertraging op. „Gaandeweg het bouwproces werden we steeds nerveuzer", zei Haks. „We hadden de Churchilllaan al overgedragen aan de CSW. We moesten hier wel in. Telkens weer werd ons verzekerd dat het wel zou lukken. Gelukkig heeft de aannemer zich aan zijn woord gehouden. De nieuwbouw is als het ware tegen het oude pand aangezet en volledig geïntegreerd. Blikvan gers zijn de grote aula/kantine op de begane grond en een wand van glazen bouwstenen, die reikt tot de derde verdieping. Op de tweede etage is de trots van de school te vinden, de media theek. Burgemeester Schouwenaar zei blij te zijn dat juist hij de school mocht heropenen. „Het is een mooi, maar ook een goedkoop gebouw geworden." De school kostte omgerekend per leerling achtduizend euro. „Ons nieuwe theater kost per stoel 17.000 eu ro en het nieuwe stadhuis kost omgerekend per ambtenaar 50.000 euro, maar dat moet dan ook vijfhonderd jaar meegaan. De kosten halen we er daarmee wel uit." door Miriam van den Broek AAGTEKERKE - De Stichting Hulp aan Roemenië uit Aagte- kerke opent volgende week een winkeltje met Roemeense spul len. In het gebouw naast de mo len in Aagtekerke worden onder meer rieten manden en houten speelgoed verkocht. Van de op brengst worden projecten in Roemenië gefinancierd. De Stichting Hulp aan Roeme nië bestaat al sinds 1992. „Wij komen al j aren in dat land ver telt Nel Louwerse, één van de zeventien vrijwilligers van de stichting. „We leerden er steeds meer mensen kennen en zo ont stond het idee om iets voor de in woners te doen." Al snel begon Louwerse aan huis spullen te verkopen die ze tijdens haar be zoek aan Roemenië gekocht had. Van deze opbrengst en van an dere inzamelingsacties in Aag tekerke, werden projecten in Roemeense dorpjes betaald. Inmiddels zijn er op die manier twee verenigingsgebouwen op geknapt en is er een kleuter school verbouwd. „Op dat schooltje hadden ze nog ouder wetse pleetj es met een gat in een plank", zegt Nel Louwerse. „Die stonden buiten op een rij. Van een paar ging de deur niet eens meer dicht. De school heeft nu echte wc's gekregen." Wat het volgende project van de stichting wordt, is nog niet hele maal bekend. „Er zijn plannen om iets te doen met de land bouw. Na de revolutie hebben boeren hun land teruggekregen. Maar de oude eigenaren zijn in middels te oud voor het werk op VLISSINGEN - Vlissingen her denkt maandag de bevrijding van de Duitse overheersing in de Tweede Wereldoorlog. Dat gebeurt vanaf 11 uur bij het monument van de Commando's no. 4 en de herdenkingssteen het land en de jonge generatie weet er niet veel van. Misschien is er een mogelijkheid om grond te huren en er een bekwame boer op te zetten. Maar dit plan staat nog in de kinderschoenen." Leden van de stichting brengen zo'n twee keer per jaar een be zoek aan het voormalige Oost blokland. „We nemen dan van hier spullen mee zoals fietsen, computers of andere dingen die de inwoners van Roemenië kun nen gebruiken", zegt Lenny Wisse, coördinator van het nieuwe winkeltje. Daarnaast van de 52ste Lowland Division aan de Commandoweg. Het is dit jaar 59 jaar geleden dat de landing van de bevrijders bij de Oranjemolen plaatsvond. De plechtigheid begint met een hoornsignaal en het spelen van The Last Post. Na een minuut wordt altijd een flinke voorraad aan Roemeense spullen mee te rug naar huis genomen. „We kennen daar een man die zelf rieten manden en rieten kinder stoeltjes maakt", legt Louwerse uit. „We kopen bij hem veertig of vijftig goederen per keer. We betalen hem de prijs die hij er voor vraagt en dan verkopen we de spullen hier voor een iets ho ger bedrag." Na jaren aan huis spullen ver kocht te hebben, wilden de le den van de stichting wel een echt Roemenië-winkeltje ope- stilte leggen de burgemeester en twee wethouders kransen bij de monumenten. De burgemeester legt bovendien een krans bij de herdenkingssteen in naam van de Vereniging van Schotse oud strijders, the King's Own Scot tish Borderers. Daarna bestaat Advertentie nen. De stichting mocht het kleine witte gebouw naast de molen, waar voorheen de VW zat, in gebruik nemen. Er wor den naast authentieke Roe meense spullen ook gloednieu we cadeau-artikelen, kaarten, tweedehands kinderkleding en cd's verkocht. Het winkeltje gaat zaterdag 8 november voor het eerst open van 10 tot 12 uur. Daarna is de Roemenië-winkel geopend op dinsdag-, donderdag- en zater dagmorgen van 8.45 tot 12.00 uur. de gelegenheid voor militaire en andere autoriteiten, organisa ties en particulieren om kransen of bloemen te leggen. Tijdens de plechtigheid worden geen toe spraken gehouden. Na afloop is er een ontvangst in het Arse naaltheater. door Ab van der Sluis KOUDEKERKE - Verpleeghuis Vliedberg aan de Vlissingseweg 19 in Koudekerke en het Plat form Vrijwillige Thuishulp Wal cheren houden vandaag een Open Dag in het kader van de actieweek Wonen met Demen tie. Dementerende mensen werden vroeger automatisch opgeno men in een verpleeghuis met lange gangen, grote huiskamers en een centrale keuken. De laat ste j aren is sprake van een nieuw inzicht: kleinschalig groepswo nen. Niet de medische hande ling staat daarbij centraal, maar juist het bieden van zorg in een huiselijke omgeving. Tij dens de actieweek wil Verpleeg huis Vliedberg deze woonvorm onder de aandacht brengen. Drie jaar geleden ging het eerste project kleinschalig wonen in Vliedberg van start. Acht pati ënten wonen en leven met el kaar. Tijdens de Open Dag kun nen bezoekers een kijkje nemen in het negende appartement dat op maandag 3 november door een groep dementerende oude ren in gebruik wordt genomen. Vanaf begin januari wonen alle cliënten van Verpleeghuis Vliedberg kleinschalig. Zij krij gen daardoor meer privacy. Het programma van de Open Dag duurt van 11 tot 16 uur. In de Seinpost is een doorlopende diapresentatie te zien over kleinschaligheid. Om 12, 13, 14 en 15 uur zijn er rondleidingen door een appartement. In het verpleeghuis wordt die dag ook een dependance ge opend voor mensen in de laatste fase van hun leven. Daarin is plek voor vijf patiënten met ruimte voor eigen spullen. Er is een gemeenschappelijke huis kamer. Directe familie kan 24 uur per dag in de nabijheid ver blijven. In de Babbelaar opent om 14 uur de Vrijwillige Thuishulp Wal cheren haar nieuwe kantoor ruimte. Vijf regiocoördinatoren en een administratief medewerker geven vanuit het kantoor leiding aan ruim 140 vrijwilligers. Die laatste groep helpt mensen die thuis wonen en dementerend zijn, gehandicapt of chronisch ziek zijn. Daar naast zijn er vrijwilligers die bijvoorbeeld boodschappen doen of gewoon gezellig langs gaan. Het uiteindelijke doel van de Vrijwillige Thuishulp is dat mensen zo lang mogelijk zelf standig kunnen blijven wonen. Er is ook een groep vrijwilligers werkzaam in het Sint Jans Hos pice de Casembroot in Middel burg, waar mensen begeleid worden in hun laatste levensda gen. Nieuw is het Steunpunt Mantel zorg waar aan mantelzorgers ondersteuning wordt verleend door het geven van praktische informatie en het bieden van een luisterend oor. Mantelzor gers zijn mensen die dagelijks en belangeloos zorgen voor een partner, kind, ouder, familielid, vriend of vriendin. MIDDELBURG - Kindercen trum Bommes aan de Arnelaan 57 in Middelburg houdt woens dagavond een kleding- en speel goedbeurs. De kleding kan 's ochtends tus sen 9 en 11 uur worden ingele verd. De helft van de opbrengst gaat naar het kindercentrum. De beurs wordt gehouden van 19.30 tot 20.30 uur. MIDDELBURG - Kinderkoor De Karekieten houdt vandaag een peuter-sing-in. Vanaf 15 uur kunnen kinderen terecht in de Gasthuiskerk in Middelburg. Daar krijgen zij een anderhalf uur durend optreden voorge schoteld van swingende peuter liedjes, een combo en een clown. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Nel Louwerse (links) en Lenny Wisse hebben een winkel ingericht in het gebouw naast de molen in Aag tekerke. foto Lex de Meester Met meer dam 150 stands en kramen van bedrijvenen particulieren met de meest uiteenlopende basis materialen, kant en klare- kadootjes en vele workshops waarvoor ter plaatse kan worden ingeschreven zoals ondermeer: Bloemenkindje van Cold Porcelain Kerstdecoraties Stalraam met heide en salim Kaarten maken Pretex vogeltje of Afrikaanse vrouw Roos van lood Heks in hoorn, kookpot of krans Salimdecoratie met minilichtjes Schilderen met Bob Ros Feestelijk zeepkado Workshop met hooi Kinderopvang aanwezig Toegang 6,- p.p. Kinderen 6-12 jr. 3,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13