Oud-strijders terug in Zoutelande naar aanwijzingen over gevonden dode SGP ergert zich aan blasfemie in Brogum Vlissingen kampt met tegenvaller van half miljoen Ondanks drie nieuwe rechters is rechtbank nog niet op sterkte Goudgevlekte vangst verrast palingvissers Kapitaal Van der Maden mogelijk nieuwe commissaris ESM Dorpscomité wil maatregelen tegen hardrijders en kerende vrachtwagens Politie zoekt in Hulst zeeuwse almanak Open dag Speedheat WALCHEREN zaterdag 1 november 2003 Oud-commando's bij herdenking Westkapelle Duitsland Politie bekeurt automobilisten in Ritthem □ag van de Mantelzorg Met blijdschap namen wij dezer dagen kennis van de begroting van de politie Zee land die, met de vlam op de pet, weliswaar afkoerst op een tekort van vele miljoenen euro's, doch moedig stand houdt en de burger niet in de steek zal laten. Dat geeft een fijn gevoel. Bij de begroting was een concept-jaarplan voor 2004 gevoegd met onder meer, schematisch weerge geven, doelstellingen en toe lichtingen. En ook die geven de burger moed. Let op; één van de doelstel lingen luidt: „In minimaal twee evaluaties worden de kleinere incidenten in de Westerscheldetunnel door gelicht." De daarbij beho rende toelichting gaat zó: „Onder kleinere incidenten worden die incidenten ver staan die niet binnen de cate gorie van groot incident val len." Kijk, dat is een verbluffend, solide redenering, voortko mend uit een immense gees telijke rijkdom. Wie zou, in het bezit van een zo groot in tellectueel kapitaal, nog ma len om ordinaire, geldelijke zaken. P: Vier Britten zijn in de Catharinakerk bedankt voor hun daden in 1944. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Vier Engelse oud-strijders hebben gisteren in Zoutelande herdacht dat Walcheren 59 jaar geleden be vrijd is. Ze deden dat in de Ca tharinakerk, samen met de leerlingen uit groep 8 van de Willibrordusschool en zo'n vijftig andere bezoekers. Na afloop werden buiten bij het monument bij de kerk, kransen en bloemen gelegd. Wethouder L. Wisse van de ge meente Veere sprak tijdens de herdenking over de verbeten strijd die destijds op Walche ren was gevoerd. „Ik heb nog eens in één van de vele boeken die over de oorlog op Walche ren zijn verschenen, gelezen. Ik heb ook gekeken naar de foto's van de bunkers en fortificaties. En elke keer raak je weer onder de indruk van het gruwelijk geweld dat gebruikt moest worden om Walcheren te be vrijden." Wisse wees op de aandacht die er de laatste tijd is voor de At- lantikwal en voor gerestau reerde bunkers. „Maar laten we vooral niet vergeten waar voor ze gediend hebben." Ook plaatste hij vraagtekens bij de oorlogen die in deze tijd wor den uitgevochten. „Vechten om te bezetten, vechten om te bevrijden. Het gebeurt door de eeuwen heen. Ook het afgelo pen jaar. Vraagt u zich ook wel eens af of het nu om te bevrij den of om te bezetten is? Wat als er nu eens geen olie in Irak was geweest?" Na de toespraak van Wisse droegen Anne en Irene, twee leerlingen van de Willibror dusschool, twee gedichten voor. Vervolgens bedankte Max uit groep 8 in het Engels de oud-strijders voor hun da den in 1944. Ritthem klaagt over verkeer "I door Edith Ramakers VLISSINGEN-Het dorpscomi- té Ritthem is de verkeersover last in en rond de dorpskern beu. Vrachtwagens, die op weg zijn naar Vlissingen-Oost, ontdek- ken pas in het dorp dat ze een verkeerde afslag hebben geno men en moeten op de smalle dorpswegen keren. Daarnaast rijden veel automobilisten te hard door de dorpskern. Het dorpscomité wil het gevaarlijke rijgedrag aanpakken. „We moeten nu - vóórdat er on- gelukken zijn gebeurd - actie ondernemen", zegt A. van der Grift, secretaris van het dorps comité. In Ritthem wordt al lang over de overlast gesproken. „Het is een bron van ergernis. Op de we gen die naar Ritthem leiden mag je 60 kilometer rijden. In het dorp 30 kilometer. Wat we mee maken, is dat er op de Zandweg WESTKAPELLE - Ongeveer honderd oud-commando's doen maandag 3 november mee aan de herdenking van de bevrij- j ding van de Duitse overheer sing. Zij zijn 's ochtends om 11 uur eerst in Vlissingen aan de Com mando weg en om 14 uur bij de tank op de zeedijk bij Westka pelle. Eén van de oud-strijders in brigade-generaal buiten dienst J. Linzel, die in 1944 daadwerkelijk is geland in Westkapelle. Na de plechtigheid bij de tank in Westkapelle wandelt het gezel schap naar de begraafplaats bij de vuurtoren voor een her denking. Daarbij zijn ook de leerlingen van de christelijke basisschool De Lichtstraal aan wezig. harder dan 80 wordt gereden en in het dorp 60 of meer. Het dorp heeft te smalle straatjes voor die hoge snelheid. Daar komt bij dat Ritthem kinderrijk is." Het dorpscomité wil bewoners attenderen op rustiger rijden. „We kennen de mensen die vaak een gevaar op de weg zijn. We zullen flyers uitdelen, want we zijn met zijn allen verantwoor delijk voor een veilige woonom geving." Hij verwacht dat de ac tie zal aanslaan. „Maar een paar ondeugden zal je altijd blijven houden. Het heeft geen zin om heel Ritthem vol met verkeers remmers te leggen. Er rijdt ook nog eens veel landbouwverkeer door de kern." Vaak zijn het ook toeristen die gevaarlijk rijverdrag vertonen, merkt Van der Grift op. „Diera- ken geïrriteerd, omdat ze Fort Rammekens niet kunnen vin den. Zij hebben een verkeerde afslag genomen." Het comité heeft inmiddels contact opge nomen met 3VO en de gemeen te Vlissingen om de beweg wijzering naar de toeristische trekpleister te verbeteren. „Bij de Ritthemsestraat, vóór de Zandweg, moet aangegeven worden waar Fort Rammekens ligt." Datzelfde geldt voor zwaar ver keer dat op weg is naar Vlissin gen-Oost. „Vrachtwagens uit vooral Duitsland volgen de bor den Ritthem. Ze komen uit in de kern en moeten dan keren. Het zou voor de veiligheid in het dorp al een hele verbetering zijn als Vlissingen-Oost duidelijk staat aangegeven." In de eerstvolgende vergadering op 11 november van het dorps comité in dorpshuis Ons Dorps leven (aanvang 20.00 uur), wordt er over het verkeersge drag gesproken. door Sheila van Doorsselaer HULST - De politie is op zoek naar mensen die menen iets ver dachts te hebben gezien dat ver band kan houden met het lijk, dat donderdag werd aangetrof fen aan het Galgenveld in Hulst. Over de identiteit van het slachtoffer, een man, is nog niets bekend. Ook wat betreft de da- der(s) tast de politie nog in het duister. Het getuigenonderzoek richt zich met name op wandelaars, hondenbezitters of fietsers, omdat het dijkweggetje voorna melijk door deze groep wordt gebruikt. Passanten troffen donderdag namiddag rond kwart over vijf het levenloze lichaam van de man aan in een sloot bij het Gal genveld. Hij was enkel gekleed in een onderbroek en is daar hoogstswaarschijnlijk ge dumpt. De politie gaat uit van een misdrijf. Het Team Grootschalig Onder zoek (het voormalige recherche bijstands team) werd op de zaak gezet. Tot laat in de avond werd het Galgenveld afgezet voor sporenonderzoek. Het lichaam van de man is pas zeer laat weg gehaald. Het is overgebracht naar het laboratorium van het Nederlands Forensisch Insti tuut in Rijswijk, waar sectie is verricht op het lichaam om de doodsoorzaak officieel vast te stellen. Politiewoordvoerder J. van Mourick kan nog niets kwijt over de zaak. Wel zegt hij dat de databases van vermiste perso nen nauwkeurig worden nage keken, ook in België. „Wij heb ben vanzelfsprekend contact gezocht met onze Belgische col lega's, ook zij zoeken in hun be standen." Gisteren was een team van de technische recherche, gekleed in witte pakken, nog de hele dag doende aan het Galgenveld. Van Mourick: „Ze zoeken naar al les." pagina 15: Zeeland vaker dumpplaats door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Wethouder P. van der Maden is de beoogd opvolger van de inmiddels ex- wethouder H. de Haas in de Raad van Commissarissen van de Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM). Dat blijkt uit antwoorden van het college op schriftelijke vragen van de CDA-fractie. Volgens B en W gaat de politieke verantwoorde lijkheid op het moment van ver trek over op zijn opvolger. De Haas is donderdagavond opgevolgd door partijgenote E. Walrave. Tegelijkertijd zijn de portefeuilles herschikt. Van der Maden is nu verantwoorde lijk voor economische zaken en de havens. B en W wijzen erop dat de benoeming van commis sarissen bij ESM geen bevoegd heid is van het gemeentebe stuur, maar van het Algemeen Bestuur van Zeeland Seaports. De CDA-fractie vroeg begin ok tober wie nu politiek aan spreekbaar is in de ESM. De vraag kwam kort nadat wet houder De Haas bekendmaakte te willen stoppen met zijn werk. B en W zijn het eens met de christen-democraten dat het wenselijk is om de commissaris sen te recruteren uit de politici die in Zeeland Seaports deelne men. In dat geval zou Van der Maden de logische opvolger zijn van ex-wethouder De Haas. RITTHEM - Bij een verkeers controle op de Europaweg- noord in Ritthem heeft de poli tie gistermiddag acht automo bilisten op de bon geslingerd. Vier van hen haalden in over een verdrijvingsvlak. Eén bestuur der kreeg een bon voor te hard rijden. Verder waren er bekeu ringen voor rijden met een ver vallen APK, het niet dragen van de gordel en het inhalen over een doorgetrokken streep. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De fractie van de SGP in de Schouwen-Duive- landse gemeenteraad is verbol gen over de wijze waarop afge lopen zondag een metalmatinee in poppodium Brogum in Zie- rikzee is ingevuld. Volgens frac tievoorzitter G. Houtekamer is hier sprake van godslastering. Hij verzoekt wethouder G. van der Salm van Cultuur te voorko men dat aan dit soort optredens nog langer gemeenschapsgeld (subsidie) wordt uitgegeven. De ergernis van de SGP betreft de optredens van de bands Dis, Backlash, Pleurisy en Goddess of Desire. Houtekamer zegt vooral moeite te hebben met de relatie die bestaat met groepen met namen als 'Arch Enemy' en 'God Dethroned'. Ook laakt de SGP-fractievoorzitter het ge bruik van attributen als sche dels en kettingen tijdens derge lijke optredens. Houtekamer zegt van secretaris T. van den Nouweland van Brogum beves tigd te hebben gekregen dat een metalmatinee tot de reguliere programmering van Brogum behoort. De SGP vindt dat de gemeente daar geen subsidie aan moet verlenen. Wethouder G. van der Salm is het niet eens met Houtekamer. Hij zegt de principes van de SGP te respec teren, maar voegt eraantoe dat er in Nederland ook vrijheid van meningsuiting bestaat. „Daar hebben wij in ons land leuke af spraken over gemaakt en dat wil ik graag zo laten"aldus Van der Salm. Hij is er op tegen dat de gemeente invloed zou uitoefe nen op de programmering van Brogum. Houtekamer vindt dit een zeer algemeen antwoord, waarin de wethouder voorbij gaat aan het vereiste respect voor religieuze opvattingen. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet een half mil joen euro bezuinigen. De kor ting is opgelegd door het Rijk en is een gevolg van de miljoenen nota. B en W stellen de gemeen teraad voor om de tegenvaller in 2005 en de twee daaropvolgen de jaren weg te werken. Dat kan door oud beleid om te ruilen voor nieuw beleid. De bezuiniging van een half miljoen euro is niet de eerste te genvaller. In juni kreeg de ge meente ook al te horen dat de al gemene uitkering verlaagd werd met zevenhonderddui zend euro. Dat bedrag kon nog wel verwerkt worden in de be groting voor komend jaar. Die begroting wordt vrijdag 7 no vember behandeld. B en W presenteerden vorige maand de begroting voor 2004. Het gemeentelijk huishoud boekje was toen nog sluitend. Bij het verschijnen van de be groting waren de consequenties van de miljoenennota nog niet bekend. Inmiddels bestaat er dus wel duidelijkheid over de miljoenennota. Het college oppert twee ideeën: de tarieven voor volgend jaar verhogen of nu niets doen en de bezuiniging in latere jaren weg werken. Het voordeel van de tegenvaller later wegwerken, is dat er lan ger over nagedacht kan worden. Nadeel is dat er geen zekerheid bestaat dat in 2004 ook daad werkelijk de noodzakelijke be zuiniging gerealiseerd kan wor den. In dat geval moet een deel van de opgelegde bezuiniging weggewerkt worden met even tuele meevallers over 2004. De tweede mogelijkheid is om nog voor volgende week vrijdag het gat van een half milj oen euro te dichten. Dat kan door inves teringen te schrappen of de ta rieven te verhogen. De voorkeur van het college gaat uit naar de eerste optie. De gemeenteraad bespreekt de begroting vanaf 9 uur in de the aterzaal van het Arsenaal. Advertentie Kom naar de jaarlijkse op of rond 10 november door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg is met de benoe ming van drie nieuwe rechters beter op sterkte. Toch is er nog een tekort aan rechters, gezien de groeiende stroom van rechts zaken. Bovendien groeit de ver houding tussen het aantal man nen en vrouwen scheef. De rechtbank gaat bekijken welke invloed dat heeft op de organi satie en rechtspraak in Zeeland en of dat aanleiding is er iets aan te doen. De rechtbank in Middelburg loopt achter op de landelijke ontwikkelingen, schetste L. van Dijke, president van de recht bank gistermiddag. Landelijk bezien is de helft van het aantal rechters vrouw. Van de 27 be noemde rechters die werken op de rechtbank in Middelburg, is eenderde vrouw. Met de benoeming gistermid dag van drie mannelijke rech ters, groeit de verhouding nog schever. Voor Van Dijke is het aanleiding te onderzoeken of er gericht beleid gevoerd moet worden om het aantal vrouwe lijke rechters te vergroten. Met D. Van Reekum (civiele sector), I. Woltring (strafsector) en J. Sinack (bestuurssector) krijgt de rechtbank op bijna alle fron ten versterking. Met de drie nieuwe rechters erbij gerekend, werken er bij de rechtbank in Middelburg dertig benoemde rechters. „Daarmee is de recht bank nog niet op sterkte", zegt Van Dijke. Op de gebieden van straf- en vreemdelingenzaken en civiele zaken (onder andere echtschei ding) is er een achterstand door dat het aantal zaken nog steeds toeneemt. „Dat komt niet door een groeiende claimcultuur zo als die bestaat in de Verenigde Staten. Gelukkig niet. De toe name heeft te maken met het stijgend aantal inwoners van Zeeland. Bovendien worden mensen mondiger en de maat schappij ingewikkelder. Daar door schakelen mensen vaker de rechter in om uit een geschil te komen." Van Dijke verwacht dat de rechtbank in Middelburg na volgend jaar geen vacatures meer voor rechters heeft. Vol gens hem is er nog plek voor vier of vijf nieuwe rechters. VLISSINGEN - Palingvissers dachten eerst een soort murene gevangen te hebben. Zo'n vreemd exemplaar hadden ze niet eerder uit de Grevelingen opgevist. „De vis lijkt inder daad op een zeldzame jongen die uit tro pisch water komt, maar het is een normale paling (anguilla anguilla), met een aparte mutatie", zegt bioloog Jan van der Veen van het Arsenaal in Vlissingen. De goudgevlekte paling moet nog even wen nen aan de nieuwe leefomgeving. Hij wordt morgen overgezet in een van de bassins van het zeeaquarium. „Het is een gewone pa ling, de afwijking is wel zeldzaam en hij ziet er leuk uit voor het publiek." De speciale vangst zat onlangs in één van de fuiken in de Grevelingen van de familie Bout uit Bruinisse. De paling is ongeveer 80 centimeter lang. Normaal zijn palingen zwartbruin en hebben een lichte buik. Het komt vaker voor dat dieren géén pigment hebben, waardoor ze licht van kleur zijn. „Dat zijn de albino's. Maar zo'n goudge vlekte hebben de vissers in geen vijftig jaar gezien", zegt Van der Veen. foto Ruben Oreel als je langdurig en intensief voor een ander zorgt. ik ben mantelzorger Initiatief van LOT, Vereniging van Mam Mantelzorg en Vrijwillige Thuishulp. In heel Nederland zijn er infor matieve en verwenactiviteiten voor mantelzorgers. Meer info: 0900 20 20 496 of kijk op www.mantelzorg.nl irgers en Xzorg, Vereniging van Steunpunten Advertentie zondag 2 november 14.00 - 17.00 uur Maak kennis met de unieke eigenschappen van elektrische vloerverwarming: zo dun als een paperclip en passend onder elke vloer. Tijdens de open dag krijgt u bij aan schaf van tapijtverwarming 20% korting. Dr. Huizinaastraat 28 (Technopant) Schoondijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11