PZC Ach ja, balkenbrei van Eltink Biografie Van Dale scheidt fabels van feiten WOORDENBOEKENDER ÜEDERIAND5CHE TML Gevecht om naam Hans Warrenprijs GELICHT i: ROC Zeeland zwijgt over interne ruzie lezers schrijven Eetgewoonten kunst J» t i --e. - groot WOORDENBOEK WÜt v>,« HB—IIBIIMII Jazzgigante Roberta Gambarini in Porgy Bess 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 31 oktober 2003 Protest Kalkoenenziekte Hoechst II Reformatie Moderniseren Mythevorming Ooggetuigen Overleg Cantatedienst VLISSINGEN - De ruziënde partijen binnen het ROC Zee land gaan volgende week met elkaar in overleg. Tot die tijd wordt een 'radiostilte' in acht genomen. Er worden geen me dedelingen gedaan aan de pers. Ook de personeelsbijeenkom sten die voor gisteren op het programma stonden, zijn ge schrapt. Begin deze week verzocht de Raad van Toezicht van het ROC topman A. Rikken zijn taken neer te leggen. De voorzitter van het college van bestuur weiger de dat, omdat hij vond dat de raad geen goede motivatie voor zijn vertrek heeft gegeven. Die motivatie volgt wellicht dins dag, als Rikken en de Raad van Toezicht met hun advocaten overleg voeren. „Tot die tijd zwijgen we", zegt J. Lilypaly,de voorzitter van de Raad van Toe zicht. De radiostilte is ingesteld op ad vies van de medezeggenschaps raad. Die had de Raad van Toe zicht maandag al geadviseerd om niet te hard van stapel te lo pen. Lilypaly stuurde vervol gens toch een brief aan het per soneel met de mededeling dat de Raad van Toezicht Rikken had verzocht op te stappen. H. van Mens, de advocaat van Rikken, noemt de laatste ontwikkelin gen positief. „De indruk was ontstaan dat er te veel rucht baarheid aan de zaak was gege ven. Dat zou het ROC kunnen schaden. Dat heeft ertoe geleid dat de partijen met een kop kof fie om de tafel gaan zitten." Het conflict tussen Rikken en de Raad van Toezicht is ontstaan omdat de reorganisatie van de school volgens de Raad niet goed verliep. Bovendien liet de samenwerking tussen Rikken en zijn medebestuurslid T. Ver- hage- van der Ent te wensen over. Ook zij moet weg van de raad, maar kreeg tot begin 2005 respijt. Rikken is anderhalf jaar geleden aangenomen om de grootscheepse reorganisatie van het ROC te leiden. Dit voor jaar werd bekend dat er binnen drie jaar honderd arbeidsplaat sen moeten verdwijnen, vooral onder het ondersteunend perso neel en het management. door Maurits Sep Eetgewoonten veranderd? Nou en of. Deze Brabantse aardappeleter heeft inmiddels leren genieten van Zeeuwse mosselen. Italiaanse pasta, Indiase cur ry, Zuid-Afrikaanse bobotie hebben bij mij de gekookte aardappel een flink eind verdrongen. Nou en?Een andijviestamp- pot is er alleen maar lekkerder door ge worden. En de balkenbrei van slager El- tink uit Boxtel, ik kijk er al weer weken naar uit. Ach ja, balkenbrei. Dikke grijze plakken met stukjes spekvet erin. De koekenpan goed heet laten worden, klein klontje bo ter erin en op een hoog vuur de balken brei van buiten snel krokant bakken, zo dat de binnenkant zacht blijft. Zo heb ik het van mijn moeder geleerd en zo doe ik het ook nog wel eens. Serveren op een snee brood en wat zout (naar smaak) er overheen. De eetgewoonten van de Nederlanders zijn veranderd, ontdekte onderzoeksbu reau TNS Nipo. De aardappel wordt steeds meer vervangen door rijst en pas ta. En bloedworst, dat kent al bijna nie mand meer. Dat dacht Laurence Ginjaar ook toen zij met haar man zeven jaar geleden restau rant De Schouwse Pot in Westenschou- wen overnam. Bloedworst, lever, suca- devlees stonden op de menukaart. „Wij dachten, dat halen we maar van de kaart af. Nou, daar kwam toch een hoop pro test tegen"herinnert ze zich.Wat bleek: je kunt het al bijna nergens meer krijgen, en veel vrouwen maken het thuis niet meer klaar. Dus ja, als wij het dan ook niet meer serveren." Bloedworst wordt nog steeds een keer of vijf in de week besteld, zegt Ginjaar. De Schouwse Pot serveert het zoals het hoort: met rode kool, ui en appel. „Men sen komep er speciaal voor. Of als een fa milie komt eten, dan bestelt opa of oma de bloedworst, en de rest neemt een ge woon gerecht." Lever is in De Schouwse Pot trouwens niet meer te krijgen. Om het in een res taurant te presenteren, moet het natuur lijk hele goede zijn en daar was steeds lastiger aan te komen, merkte Ginjaar. „Bloedworst is geen probleem. Wij halen het bij een leverancier voor de horeca, maar ook een ambachtelijke slager zal het nog wel hebben hoor." Dat de eetgewoonten zijn veranderd, heeft onder meer te maken met de entree van de man in de keuken. Hij kookt thuis vaker, maar dan wil dan ook meteen in druk maken met iets bijzonders. Dus niet de ordinaire huis-tuin-en-keukenpotje In de keuken van restaurant De Hollandse Pot in Goes worden oer-Hollandse maaltijden bereid. met soep, aardappelen, lapje vlees, beet je groenten en yoghurt. „Dat merken wij hier ook", zegt Ginjaar. „Mensen koken thuis op een hoger ni veau. Vroeger gebeurde er thuis op culi nair gebied niet veel bijzonders, maar nu wel. En dat hoor je terug in de vragen van gasten. Wat zit er in die saus? Hoe bind je die?" Was het ooit een traktatie om na weken lang geprakte aardappels met een kuiltje jus op zaterdag naar de afhaalchinees te gaan, straks wordt een afhaalstamppot misschien wel net zo'n feest. In Goes kan het al vele jaren, bij, hoe kan het anders: De Hollandse Pot. Elke dag twee afhaal- menus, met altijd een ouderwets Hol lands gerecht. Stamppot-zuurkool met rookworst, bloemkool met sperciebonen, elke dag wat anders. Vandaag - omdat het vrijdag is en de katholieke traditie dan vis voorschrijft - aardappelpuree met wortels en vis. De Hollandse Pot bestaat al achttien jaar, zegt Ricardo de Marco - Italiaanse grootouders, liefhebber van pasta, maar blieft net zo graag een lekker stamppotje. „De laatste jaren zijn er steeds meer af- haalrestaurants bijgekomen. Er wordt ook steeds meer bezorgd. Italiaans, Chi nees, Grieks, noem maar op, je kunt alles laten komen. En toch mogen wij niet kla gen. Dagelijks gaan bij ons honderd tot honderdvijftig maaltijden de deur uit. Daarvan is 85 procent een dagmenu. De rest komt van de gewone kaart. We heb ben veel vaste klanten. Vooral alleen staanden en ouderen." De Schouwse Pot heeft ook een kook club. Maar daar wordt niet geleerd een degelijke stamppot te bereiden. „Het is een kookclub voor mannen en die koken geen gewone kost, die willen iets bijzon ders maken", verklaart Ginjaar. „Daar bij, in veel meer echtparen werken beide partners. En het duurt veel langer om een stamppot te maken, dan wat groenten in de wok te doen, wat kip erbij en wat rijst. Hoe je traditionele Nederlandse gerech ten moet klaarmaken, dat leer je toch vooral van je moeder." Straks niet meer dus. Als jonge moeders geen stamppot meer klaarmaken, zullen hun kinderen niet meer weten hoe dat moet. Oma maakte vroeger zelf balken brei, mijn moeder niet meer en ik heb geen idee wat er allemaal in zit. Gelukkig is slager Eltink er nog. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versch» nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietij beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet date redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worde niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Den dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overgi weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. foto Willem Mieras Twee berichten waren in de PZC van 25-10 te lezen. Eén bio-in- dustriebericht en een bericht met een biologisch gehalte. De bio-industrie schreeuwt moord en brand want de sector zal dit niet overleven. Ik hoop dat ik dit nog een keer mag meemaken. Maar zoals altijd, je zag het bij de varkenspest, dioxine-kip- pen, vogelpest en noem het hele rijtje maar op, de bio-industrie blijft ten koste van al die miljoe nen dieren bestaan. Gertjan Op laat (VVD), zelf een kippenboer uiteraard, pleit ervoor zo snel mogelijk, desnoods via een ver korte procedure, het gebruik van het geneesmiddel Nifursol toe te staan. Dat dit voor men sen kankerverwekkend zou zijn, dat vergeet hij gemakshal ve maar even. Er zou ook een biologische houder getroffen zijn. Welke, dat is onbekend, ook bij biologische collega's zo als Huis ter Mee. Stemmingma kerij is het van de bio-industrie naar mijn mening, om zo snel mogelijk het medicijn te mogen gebruiken. Als je dan ook weer op tv ziet hoeveel dieren er in de bio-industriestallen bij elkaar opgepropt gehouden worden, dan is dit ook vragen om proble men. Bij het in de krant vermel de bedrijf in Leveroy (Limburg) gaat het om 25.000 kalkoenen. Bij zo'n groot aantal is de infee- tiedruk natuurlijk vele malen groter en vraag je om proble men. Zo is het ook in de gehele bio-industrie. Daarom ook zal de Partij voor de Dieren zich in blijven zetten voor afschaffing van de bio-industrie. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25 Oud-Sabbinge Hoechst Pensioenen, een zaak van vertrouwen. Waar een groot wereldconcern in zijn Neder landse vestiging klein in kan zijn: Hoechst Holland NV be staat nog steeds en is verant woordelijk voor de daden van zijn directeur. Ik ben niet ongi rust, maar boos, omdat één ma onze pensioenen naar de kno[ pen helpt. Als oud-medewerki is mij door de leiding va Hoechst toegezegd dat er vo doende geld bij verzekering maatschappij Zwitserleven gestort om de indexering vani pensioenen te voldoen. B Zwisterlevengevoel. Hoech heeft één directeur in dienst d als opdracht heeft Hoechst korte termijn in Nederland tel quideren. Deze directeur Zwitserleven beheren de ii dexeringspot van de pensioi nen. Uit deze pot is een bedn van 12,8 miljoen euro gehaa: om het ouder worden (sterftet bel 2001) te financieren. De: aanpassing is onder veran woordelijkheid van Hoechst i Zwitserleven. Door de vrijer serve totaal in aandelen te b leggen is twintig miljoen eu verdampt. Nu het fout is gega; heeft de directeur een verer ging opgericht (30-01-03) m als naam Adviesraad Hoech Verzekeringspool. Deze verer ging moet indexeringen regele De afspraken met de vakbond en de ex-medewerkers moet nagekomen worden. Als gepe sioneerde verwacht je voor jei zet beloond te worden. 'Hoech denkt vooruit' was in de jan negentig de slogan. Het is jui dat de vakbonden naar de ree! ter stappen om de greep uit i indexeringspot van 12,8 mi joen euro ongedaan te make De waarnemer Meijer zegt z< in uw artikel (PZC 22-10) datl er alleen zit voor de aandef houders. Hans Be ij oud-voorzitter CC Prinses Irenestraat Wemeldin MIDDELBURG - In de Ga huiskerk aan de Lange Delft in Middelburg is vanavond e herdenkingsbijeenkomst van Reformatie. De bijeenkoi begint om 19 uur. Lo van DrielEen leven in woorden. J.H. van Dale, schoolmeester archivaris-taalkundige. doorErnstJan Rozendaal Woordenboekmakers zijn overschrijvers. Niet voor niets heeft Lo van Driel in zijn vorige week verschenen biogra fie over J.H. van Dale een van de hoofdstukken de titel 'Plagiaat in alfabetische volgorde' mee gegeven. Maar ook wetenschappers, en cyclopedieschrijvers en journa listen hebben er een handje van. De één baseert zich op de ander, met vooral aandacht voor de smeuïge details. Zo kan in de loop der tijden een breed gedra gen beeld ontstaan, dat totaal niet op feiten is gebaseerd. Pre cies dat is de 'overschrijver' Van Dale ook overkomen. De grote verdienste van Van Driels bio grafie is dat hij ruim honderd dertig jaar na het overlijden van de schoolmeester en archivaris van Sluis feiten van fabels on derscheidt. „De Dikke van Dale heeft Van Dale in zekere zin aan het oog onttrokken", schrijft Van Driel in het laatste en verreweg inte ressantste hoofdstuk van de biografie Een leven in woorden. Ten onrechte wordt Van Dale vereenzelvigd met het veelge prezen woordenboek waarvan in bijna elke Nederlandse boe kenkast wel een editie is te vin den. „Goed beschouwd is de hoofdonderwijzer bekend ge worden door een woordenboek dat in oorsprong niet van hem is en waarvan hij de matige be werking niet voltooid heeft", schrijft Van Driel „Na hem is zijn uitgave in de loop van de tijd zo grondig aan gepast dat er nauwelijks een in houdelijke of formele reden is zijn naam aan dit woordenboek te hechten." Zeer gedetailleerd wordt in Een leven in woorden uit de doeken gedaan hoe Van Dale het woor denboek van Calisch Calisch bewerkte, onder meer door de spelling te moderniseren. Van Driel vertelt nauwgezet wat hij deed en naliet, wat goed en wat verkeerd uitpakte, waar de dood Van Dale's werk onder brak en hoe zijn assistent Jan Manhave de klus uiteindelijk klaarde. Zeker zo grondig informeert Van Driel zijn lezers over de overige bezigheden van Van Dale. Hij komt uit de biografie niet alleen naar voren als een 'toevallige lexicograaf', maar als een ware workaholic op tal van gebieden. Uiterst leerzaam is wat Van Driel vertelt in de marge van Van Dale's bezighe den als onderwijzer, archivaris en selfmade taalkundige, onder meer hoe het onderwijs in de ne gentiende eeuw er uitzag en welke salarissen werden be taald; welke relaties bestonden tussen Vlaanderen en Zeeuws- Vlaanderen; dat twee of meer negentiende-eeuwers die een gezamenlijk ideaal hadden me teen een genootschap opricht ten; hoe, wat en door wie er werd gelezen;.hoe de kennissenkring van Van Dale eruitzag en wat de betekenis van die figuren was. Van Driel reconstrueert ook hoe Van Dale na zijn dood veel be roemder werd dan hij bij leven was. Er ontstond een enorme mythevorming. Hij zou bijvoor beeld zijn leven lang bang zijn geweest voor de pokken, de ziekte waaraan hij uiteindelijk overleed. Zijn voorouders zou den Eeklo zijn ontvlucht voor de pokken: niet waar. Als Van Dale langs een huis kwam waar ie mand besmet was, stak hij als bescherming zijn paraplu op: niet waar. Zo ontzenuwt Van Driel allerlei verhalen die in krantenarchieven en naslag werken liggen te wachten om overgeschreven te worden, zo als de afgelopen Boekenweek nog (door mij) in de PZC werd gedaan. Deze biograaf blijkt geen over schrijver, hij is bij nul begon nen, wat bepaald niet voor de hand lag omdat vrijwel het com plete Van Dale-archief in de Tweede Wereldoorlog verloren is gegaan. Door grondig speur werk heeft Van Driel veel verlo ren gewaand materiaal van en over Van Dale her en der weten op te diepen. Betekent dit dat de biografie van de Zeeuw van de negentien de eeuw de vergelijking kan doorstaan met die van Annie M.G. Schmidt, de Zeeuw van de twintigste eeuw? Nee. Van Driels boek is niet zo'n leesfeest als dat van Annejet van der Zijl. Dat ligt niet aan hem, al had hij zijn boek wat spannender kun nen opbouwen, had hij zich van een iets minder oubollige stijl kunnen bedienen (een overtollig gebruik van constructies als 'Hieruit moeten we wel conclu deren...' en 'Het raadsel zal ons nog bezighouden') en gebruikt hij iets te vaak verschillende werkwoordstijden door elkaar. De vergelijking met Van der Zijl is oneerlijk, omdat zij beschikte over een karrenvracht aan ma teriaal en een bataljon oogge tuigen. Van Driel miste die mo gelijkheden om vragen over persoon, karakter en motieven van Van Dale te beantwoorden. Hij schrijft zelf: „Voor een echte biografie van Van Dale ontbre ken te veel gegevens. Zijn leven in woorden kan in zekere zin niet tot leven komen." Het is be wonderenswaardig dat Van Driel desondanks een boek heeft weten te schrijven dat tal van naslagwerken en kranten archieven naar de prullenbak verwijst. Lo van Driel: Een leven in woorden. J.H. van Dale, schoolmeester-archi varis-taalkundige, Uitegerbij Wal burg Pers Zutphen, isbn 90.5730.257.8, prijs: 29,50 euro. Volgens Leo van Driel wordt Van Dale ten onrechte vereen zelvigd met het veelgeprezen woordenboek waarvan in bijna elke Nederlandse boekenkast wel een editie is te vinden. illustratie uit 'Een leven in woorden'. mmtLTML door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Italiaanse jazz-zangeres Roberta Gam- barini geeft zaterdag 15 no vember op uitnodiging van de Stichting Porgy Jazz een concert in de Terneuzense jazzclub. Zij wordt begeleid door pianist David Gazarov, bassist Jimmy Woode en drummer Willy Jones III. Vorig jaar trad de in New York woonachtige Italiaanse ook al op in Terneuzen. Gambarini's stijl kenmerkt zich door een prima stembeheersing, timing en frasering. Haar specialiteit is het scatten, waarbij ze met haar stem instrumentale solo partijen improviseert. Gam barini speelt geregeld samen met namen als Slide Hampton, Billy Higgins, Ron Carter, Ha rold Land én muzikanten uit de stal van Roy Hargrove. On langs dook ze de studio in met Hank Jones en Georges Mraz voor opnames van een cd. Vas te prik in een concert van Gambarini is een gezongen versie van On The Sunny Side Of The Street van Sonny Stitt, Sonny Rollins en Dizzy Gille spie uit de jaren vijftig. In Terneuzen wordt ze bege leid door bassist Jimmy Woode, die een halve eeuw ge leden vaste kracht was in de band van Ella Fitzgerald en Sarah Vaughan. Van 1955 tot 1960 maakte hij deel uit van de band van Duke Ellington. Zo was hij ook van de partij bij een legendarisch concert in Newport (1956), waarmee El lington zijn comeback maak te. Drummer Willie Jones III is de kleinzoon van de beroemde Count Basie-drummer Jo Jo nes. Hij trad met de band van Roy Hargrove al meerdere ke ren op in Porgy Bess. Het concert begint om 21.00 uur. door Inqrid Huibers MIDDDELBURG - Als ze bij de provincie niet uitkijken is de ge meente Borsele er straks met de naam Hans Warrenprijs van door. Pakken de provinciebe stuurders wel door, dan vissen de Borselse cultuurminnaars achter het net. Zowel in Middel burg als in Heinkenszand leeft het idee om de naam van de twee jaar geleden overleden schrijver en criticus Hans Warren aan een culturele prijs te verbinden. Eén telefoontje naar de erven Hans Warren, ofwel Warrens le vensgezel Mario Molegraaf, had veel verwarring kunnen voor komen, maar noch de Borselse werkgroep, noch de Raad voor de Cultuur Zeeland nam de moeite om even te bellen. Secre taris Rinus Knuit van de Cultu rele Raad Borsele betreurt dat wel. Knuit is lid van een werk groep die zich afgelopen zomer over een nieuwe Borselse cul tuurprijs boog. Toen is ook de suggestie gedaan de prijs naar de in het dorpje Borssele gebo ren Hans Warren te noemen. „Een meerderheid van de werk groep vond het logischer om eerst het Algemeen Bestuur van de Culturele Raad Borsele te vragen hoe er over een Hans Warrenprijs gedacht wordt, voordat er met de erven wordt overlegd. Zelf vind ik dat niet kies. Zo'n suggestie wordt toch openbaar en dan vind ik dat de erven daarvan op de hoogte moeten zijn", aldus Knuit. „Er moet wel eens met Mario Molegraaf overlegd worden", geeft voorzitter Tjeu Strous van De Raad voor de Cultuur Zee land toe. De raad adviseerde cultuurgedeputeerde Harry van Waveren een kleine twee weken terug om de enigszins stoffige Zeeuwse prijs voor de Kunst en Wetenschappen om te dop tot de Hans Warrenprijs, e tweejaarlijkse prestigieu kunstprijs. „Zeeland heeft n geen grote culturele prijs. I naam Hans Warren geeft z( prijs meteen prestige", aid Strous. Hoewel Strous het 'niet verwo derlijk' vindt dat anderen o op het idee van een Hans Wc renprijs zijn gekomen, is vooralsnog geen actie onderi men om de naam voor de pi vinciale prijs veilig te stellf Desalniettemin is Strous erv- overtuigd dat de provincie en< gemeente Borsele er samen u uitkomen. Knuit zegt desg vraagd dat hij het belangrijk vindt om de naam Warren ai een provinciale dan aan e Borselse prijs te verbinden. Molegraaf, tenslotte, vindt 1 een 'schitterende gedachte'i een 'enorme eer voor Hans' o een prijs naar hem te verno men. De provinciale kunstpii dan wel. Molegraaf: „Dat is ei zeldzame en eervolle onde scheiding". Het stoort hems lerminst dat hij niet gebeld! „Het was nog maar een opri ping", zegt hij. „Alsdeprovinc het idee wil doorzetten dan ha ik het wel." VEERE - In de kleine ka (SOW) in Veere wordt zondaj november een cantatedienst^ houden. Op het programma staan on meer cantates van Bach en Kyrie van Mozart. Het Bad koor werkt mee aan de die» Solisten zijn Nel van denBrt ke, sporaan en Lieven De» bas. Dirigent is de Middelt» ger Christian Blaha en voorga geris dominee Hans Noordffl De dienst begint om 16.30 uU Advertentie KRANT PZC ZEELAND Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementeij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36