lp éL Gedumpt lijk gevonden in Hulst fotowedstrijd Voorzitter Belgisch parlement wil Zeeland er wel bij Meer steun voor jonge landbouwer PZC Protest tegen jarige kerncentrale www.speckaart.nl ir t 6° 1 Minister Veerman vindt een verbod op stunten te ver gaan Politie komt niet meer bij ongeluk met blikschade Antikaterpil van KGB is te koop Gehandicaptenbeleid overal anders Sharon verhoord door politie Israël Enthousiasme over grijze mus Folmer weg bij Kloetinge Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Regen 246e jaargang no. 260 vrijdag 31 oktober 2003 los nummer 1,20 Blote vuist ASSISTENT BEDRIJFSLEIDER M'lllHIffltfl'i J DE PLEK VOOR EEN f UITGESPROKEN STIJL IN MODERNE WOONINRICHTING! Kaaistraat 9-13 4484 CS Kort Tel. (0113) 30 24 30 Fax (0113) Z 4 Veel bewolking en van tijd tot tijd (lichte) regen. Later ook kans op een opklaring. Maximumtemperatuur rond 11 graden. conn ■MM NMa volgt prijzenslag op de voet van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Neder landse Mededingingsau toriteit NMa zegt de prij zenslag bij de supermark ten 'op de voet te volgen'. Een woordvoerster van de concurrentiewaakhond verklaarde gisteren te kij ken naar de krachtsver houdingen die mogelijk kunnen verschuiven door de verhevigde concurren tie. ,$ij een prijzenoorlog zijn er winnaars en verliezers. Bedrij ven kunnen omvallen", aldus de woordvoerster. „We kunnen het bezit van een groot marktaan deel daardoor niet verbieden, bet misbruik wel." Eerder op de dag zei minister Veerman van Landbouw in de Tweede Kamer dat hij de NMa beeft gevraagd een onderzoek in te stellen. Veerman reageerde daarmee op de zorg in de Kamer dat de boeren uiteindelijk de dupe worden van het gevecht om de klant. Ook als het gaat om inkoop door supermarkten heeft de NMa be langstelling. Grote spelers als Albert Heijn, Laurus en Super unie kunnen door het grote aan tal winkels dat zij vertegen woordigen stevig onderhande len met leveranciers. De NMa beeft in het verleden al vaker gekeken naar de inkoopkracht van supermarktcombinaties. Minister Veerman vindt het te ver gaan om het stunten met ARNHEM - De politie stopt met bet opnemen van aanrijdingen met alleen materiële schade. De Raad van Hoofdcommissaris sen neemt het formele besluit volgend jaar april. Vanaf 2005 moet het praktijk worden dat de politie niet meer komt voor simpele aanrijdin gen. De aanwezigheid van de politie bij ongevallen zonder gewon den is louter om de schade voor de verzekering te regelen. Het is mogelijk dat straks de ANWB hierbij een rol gaat spelen. Het Verbond van Verzekeraars staat biet afwijzend tegenover het voorstel. GPD prijzen te verbieden of om weer minimumprijzen voor voedsel producten in te voeren. „Die zijn al lang afgeschaft ter bevorde ring van de concurrentie", stel de hij. Volgens hem zal de prij zenslag op de korte termijn gunstig zijn, maar op de lange termijn alleen maar verliezers kennen. Toch is de prijzenoorlog nog niet ten einde. Laurus (Super de Boer, Edah en Konmar) maakte gisteren zijn plannen bekend om concurrent Albert Heijn te overvleugelen. Super de Boer krijgt een beter en breder assor timent en daarnaast wordt voor de Konmar-winkels een groot scheepse prijsverlaging van een paar duizend artikelen voorbe reid. Bij Edah zijn gisteren op nieuw 230 producten in prijs verlaagd. „Al veel langer loopt een test in twee Konmar-vestigingen in Zoetermeer en Zwijndrecht waar we zevenduizend artike len in prijs hebben verlaagd", zegt woordvoerder F. Kremer van Laurus. „Daar behalen we momenteel positieve resultaten en we sluiten zeker niet uit dat we dit gaan doorvoeren in de an dere vestigingen." ANP/GPD door Freek Janssen BORSSELE - Terwijl de kerncentrale Borssele gisteren haar dertigste verjaar dag vierde, voerde een groep van zo'n honderd demonstranten actie voor de deur. De actievoerders plaatsen zeshonderd vaten in een lange rij op de dijk voor de centrale. Op de gifgele vaten staat het symbool voor radioactiviteit. De totale inhoud van de vaten is gelijk aan het to taal aan hoogradioactief afval dat de kerncentrale de afgelopen dertig jaar heeft geproduceerd. Initiatiefnemer van de actie is Green peace. Ook leden van andere milieu-or ganisaties en politieke partijen doen mee. Alle organisaties zijn het er over eens dat het dertigjarige bestaan van de centrale geen reden voor een feestje is. Met zijn honderden tegelijk sjouwen de demonstranten over de dijk. Een aantal draagt de lege vaten stoer op de schou ders. De meeste actievoerders duwen ze met de voeten al rollende over de dijk. Een enkeling beklaagt zich: „En ze moe ten ook nog allemaal terug!" „Ze moeten zich daarbinnen flink onge makkelijk voelen", zegt H. Voss, landelij ke actiecoördinator van de Socialisti sche Partij. Hij zet de laatste vaten op hun plaats, waardoor de enkele honder den meters lange rij af is. Het lijkt alsof niemand echt weet wat er nu moet gebeuren. Het is twee uur ge weest, het feest binnen is al begonnen. Van die kant zal dus voorlopig niet veel reactie meer komen. Een aantal demon stranten begint enthousiast met de blote vuist op de vaten te slaan. Anderen grij pen een stok of paraplu en doen mee. Oud-Kamerlid R. Poppe van de SP neemt na een tijdje het woord. Hij vertelt over het falen van de Nederlandse regering, die er niet voor heeft kunnen zorgen dat de kerncentrale begin volgend jaar dicht moet. Volgens hem heeft eigenaar EPZ de privatisering van de energiemarkt ge bruikt om langer door te mogen gaan. Hij krijgt bijval van de andere demonstran ten. Twee demonstranten mogen naar binnen om deel te nemen aan het sympo sium. Greenpeace is tevreden over de re sultaten van de actie. Campagnevoerder F. Bartels: „We hebben in elk geval een tegengeluid laten horen." foto Willem Mieras pagina 15: kerncentrale onbekend monster door Sheila van Doorsselaer HULST - Aan het Galgenveld in Hulst is gisternamiddag een ge dumpt lijk gevonden. Het slachtoffer, een man met een [onbekende identiteit, werd ora kwart over vijf doorvoorbij- jangers aangetroffen in een sloot. Over de dader(s) is niets kekend. De politie heeft vrijwel meteen na de melding het Team Grootschalig Onderzoek op de raak gezet. Het Galgenveld is een dijkweg- etje, vlak buiten de kom van luist en zeer in trek bij wande laars en hondenbezitters. Het slachtoffer had enkel een onder- kwek aan. Hoe de man om het leven is gebracht wil de politie liet zeggen. Gok is nog geen duidelijkheid ever hoe lang het slachtoffer al ®de sloot lag voor hij werd ge boden en hoe hij daar precies is keiand. Politiewoordvoerder van Mourick: „De aanwijzin- 8® die we nu hebben, wijzen in kerichting van moord, maar we moeten verder onderzoek af pachten." Girect na de melding was er een We politiemacht op de been. Het Galgenveld werd vanaf bei- te richtingen afgezet met weg- Advertentie De politie-afzetting bij het Galgenveld even buiten Hulst waar het stoffelijk overschot is gevonden. foto Camile Schelstraete versperringen en rood-wit lint. Wandelaars en overig verkeer werd gesommeerd rechtsom keer te maken. Er werd ook een helikopter gesignaleerd. Een grote schare Hulster brand weerlieden had zich op het par keerterrein van tankstation De Block aan de nabijgelegen Ti- voliweg verzameld in afwach ting van nadere orders. Later die avond zou hun hulp worden ingeroepen om het sporenon derzoek in het donkere polder wegje bij te lichten. Tot laat in de avond trok het onderzoek veel publiek. Een grote groep mensen volgde vanaf de Paral lelweg West de gang van zaken. De familie De Kerf, die op een kleine vijftig meter van de vind plaats van het slachtoffer woont, had om omstreeks zeven uur nog geen flauw idee wat al die commotie rond hun huis te betekenen had. Het nieuws over de vondst van het stoffelijk overschot, lekte al gauw uit. Via e-mail brachten Hulstenaren elkaar op de hoogte van het nieuws: een lijk in de wei. ALMERE - Een door de Russi sche geheimedienst KGB ont wikkelde pil tegen de gevolgen van stevig drankgebruik is van af morgen in Nederland te koop. De KGB ontwikkelde de pil ten tijde van de Koude Oorlog met de bedoeling Russische spion nen alert te houden na drankge lagen. De geheim agenten kon den anderen onder tafel drinken en kort daarna zelf weer volle dig nuchter zijn. De Ru21, zoals de merknaam luidt, zou geen bijwerkingen hebben. De drinker wordt geacht na iedere drie drank jes een pil in te nemen. Hoofd pijn, een droge mond of misse lijkheid zouden dan achterwege blijven. ANP door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland staat niet bepaald te trappelen om bij Bel gië gevoegd te worden. Voorzit ter H. de Croo van het Belgisch parlement deed gisteren, tijdens een werkbezoek aan de Tweede Kanier, de suggestie om Zee land te vragen bij België te ko- De reacties daarop lopen uiteen van 'dit kan totaal niet', 'van de gekke' tot 'niet serieus nemen'. Gedeputeerde T. Poppelaars reageerde welhaast geschokt. Anderen wijzen op het verschil in volksaard tussen de katholie ke Vlamingen en de protestante en gereformeerde Zeeuwen. Achterliggende gedachte van De Croo is dat grensoverschrij dende problemen als de verdie ping van de Westerschelde bij samenvoeging zich gemakkelij ker laten oplossen. Hij deed zijn uitspraak terloops, in de wan delgangen aan het Binnenhof. Tijdens een officiële persbijeen komst herhaalde hij die niet, al bevestigde hij dat hij twee jaar geleden dezelfde suggestie heeft gedaan. Hij had het toen over Zeeuws-Vlaanderen en niet over heel Zeeland. „Ik kom vaak in Zeeuws-Vlaan deren", zei De Croo, „en als je de mensen daar spreekt, hoor je de West-Vlaamse tongval." West- Vlaanderen is een provincie van België. Kort na de Eerste Wereldoorlog aasde België op Zeeuws-Vlaan deren om beloond te worden voor de verliezen en inspannin gen in die oorlog. Na 1918 kwam het niet tot een samenvoeging door Nederland se weerstand. De Croo maakte zich opnieuw weinig illusies. „Vanuit het zuiden is Den Haag ver weg"stelde hij,maar inde positie van Zeeuws-Vlaanderen zal wel geen verandering ko men." pagina 17: grens overeind houden Advertentie VACATURES Bent u de die Keijmel Zn Recreatie BV zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Elke gemeente in Nederland hanteert andere vergoedingsre gelingen voor aanpassingen voor gehandicapten. Terwijl ie mand met een spierziekte in Hengelo een fiets met elektro- aandrijving volledig vergoed krijgt, moet een inwo ner van Apeldoorn met dezelfde aandoening zo'n fiets zelf betalen, constateert de Consumentenbond. De jongste zoon van pre mier Ariel Sharon, Gilad (foto), zou zich volgens de Israëlische politie hebben laten betalen door een za kenman voor het beïn vloeden van zijn vader. De Israëlische minister-pre sident werd hierover gis teren in een zeven uur durend verhoor aan de tand ge voeld. Voor het eerst was dit klei ne grijze vogeltje in Nederland te zien: de wes terse orpheusgrasmus. Middelburg had de pri meur. Vogelaars trok ken gisteren en masse naar industrieterrein Ar- nestein om het diertje te foto graferen. Joost Folmer is opgestapt bij de voetbalclub Kloetinge. De technisch manager voelt zich overbodig, omdat hij niet op de hoogte was gebracht van het aantrekken van een assistent trainer. Ook bestuurslid Fons Pijnen is om die reden met onmiddellijke ingang gestopt bij de hoofdklas ser. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15, 16 en 17; sport: 19, 20 en 21; auto: 23 en 25. door Peet Vogels DEN HAAG - Het wordt voor jonge boeren gemakkelijker een agrarisch bedrijf over te nemen. Minister Veerman van Land bouw stelt twintig miljoen euro beschikbaar om de financiering van een overname te vereenvou digen. De toezegging kwam van de mi nister tijdens de behandeling van de landbouwbegroting. Een grote meerderheid in de Tweede Kamer drong bij de minister aan op extra steun voor de jonge boeren. De agrarische sector heeft een groot probleem met het vinden van opvolgers voor het boeren bedrijf. De bedrijven zijn duur, terwijl de marges laag zijn. Fi nanciering met een banklening is daarom nauwelijks mogelijk. Zestig procent van de agrari sche ondernemers is ouder dan 55 jaar en heeft geen opvolger. Kinderen willen het ouderlijk bedrijf vaak wel overnemen, maar krijgen de financiering niet rond. Vorige week besloot staatsse cretaris Wijn van Financiën al om de successiewetgeving voor jonge boeren te versoepelen. Zo tellen melkquota niet langer mee bij de waardebepaling van een over te nemen agrarisch be drijf. Dat scheelt al snel tiendui zenden tot honderdduizenden euro's aan belasting. Gisteren deed Veerman er nog eens twintig miljoen euro bij. Hij wil het geld beschikbaar stellen in de vorm van een ren tesubsidie op de leningen die jonge boeren moeten afsluiten voor de overname van een be drijf. De minister verbindt wel voor waarden aan de rentesubsidie. Zo moeten boeren duurzaam produceren, dus voldoen aan de regels op het gebied van dieren welzijn en milieu. GPD Advertentie voorletters: m/v O noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 711688 555530 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,45). per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1